جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند. به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

عکس اسپرم ضعیف

عکس اسپرم ضعیف

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

درمان خانگی افزایش تعداد اسپرم

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

بیشتر بدانید…

باد فتق چیست؟

ورزش و خواب کافی

هر چند که دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است. یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ترک الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند. داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند، شامل موارد زیر هستند:

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

خوردن مواد غذایی آنتی اکسیدان دار

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند:

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

تقویت اسپرم

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

همچنان که محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است.

مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

قویترین داروی گیاهی برای اسپرم ضعیف

برخی از داروها و دم نوش های گیاهی برای تقویت اسپرم ضعیف مناسب هستن که عبارتند از:

چای سبز برای تقویت اسپرم

چای سبز یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است و حاوی پلی فنول است که فعالیت های آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود پارامترهای اسپرم و باروری آن شود.

مصرف گیاه شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

مصرف روی برای افزایش اسپرم

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و صدف یافت می شود. دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان افزایش تعداد اسپرم و تقویت آن ها می باشد.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

افزایش سرعت اسپرم

سرعت اسپرم های سالم با پیشروی آن ها به سمت جلو با سرعت حداقل 25 میکرو متر در ثانیه تعیین می شود. در صورتی که تحرک اسپرم های یک مرد اندک باشد به بیماری آستنو اسپرمی یا آستنوزو اسپرمی ابتلا دارد. مشکلات تحرک یا سرعت اسپرم ها در چندین دسته جای گرفته و شامل موارد زیر می شوند:

آیا ارتباط سرعت اسپرم و جنسیت نوزاد حقیقت دارد؟

مدت ها این باور وجود داشت که اسپرم های دارای کروموزوم Y یا پسر سریع تر از اسپرم های دارای کروموزوم X یا دختر حرکت می کنند. مطالعات امروزه نادرست بودن این موضوع را اثبات کرده و هیچ تفاوت قابل توجهی در تحرک یا سرعت این دو نوع اسپرم نیافته اند.

درمان کم بودن سرعت اسپرم

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به افزایش تحرک اسپرم در مایع منی مردان کمک کند از جمله:

مصرف برخی مکمل ها می تواند تحرک اسپرم را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه دریافت هنگامی که مردان به مدت حداقل 100 روز متوالی به صورت روزانه 200 میکرو گرم مکمل سلنیوم و 400 واحد ویتامین E مصرف کردند، تحرک اسپرم های آن ها 52 درصد بیشتر شد. 

مردان باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کرده و در هنگام خرید آن ها مراقب باشند. از آنجایی که مکمل ها تحت نظارت مراجع نیستند باید آن ها را فقط از فروشنده های معتبر خریداری کرد. 

در صورتی که علت مشکل تحرک اسپرم ها یک مشکل پزشکی همچون افت سطح هورمون ها یا واریکوسل باشد، مصرف دارو هایی همچون هورمون تحریک کننده فولیکولی یا هورمون گونادوتروپین کوریونی می تواند مفید باشد. در برخی موارد، پزشک می تواند جراحی را پیشنهاد دهد.

راه های مناسب برای افزایش سرعت اسپرم

مواد غذایی برای افزایش تعداد اسپرم

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد. مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند:

داروی جدید افزایش اسپرم

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. قرص درمان اسپرم ضعیف عبارتند از:

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (261 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ع.ر جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  بسم الله الرحمن الرحيم
  با سلام و عرض تسلیت به مناسبت دهه ی محرم.خوبید الحمدلله
  ببخشید حسین جان من الآن 17 سالمه و ان شاء الله میخواهم ورودی نیروی انتظامی شرکت کنم الآن واریکوسل دارم دو سال پیش فهمیدم همونوقت هم آزمایش دادم و سونوگرافی کردم
  شفا دست خداست و من باید ان شاء الله درمان بشم من اگر نرم تو نظام میمیرم
  حالا میخواسم بدونم چطور عمل کنم اصلا عمل کنم یا برم دنبال کارهای طب سنتی آخه میخواهم ان شاء الله هم واریکوسل خوب بشه و از اون مهم تر ظاهر هست که میخواهم دیگه واریس ها معلوم نشه و بیضه ی سمت چپ بزگ تر بشه حالا به نظر شما ان شاء الله چیکار کنم؟
  آزمایش و سونوگرافی را هم میفرستم
  اینم آدرس فایل ها:
  http://uupload.ir/files/cjdv_01.jpg
  http://uupload.ir/files/auqs_02.jpg
  http://uupload.ir/files/0x0o_03.jpg

  دکتر خواهش میکنم جواب بدید...
  جهت ظهور مهدی جان صلوات.......
  ان شاء الله موفق باشید.............سایه ی امام خامنه ای مستدام باد..............

  و من الله التوفیق...........
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد توسط پزشگ معاينه كند
 • تصویر کاربر گلین پنجشنبه ۲۹ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  دکتر سلام .من حین انزال لذت نمیبرم .پسر هستم .۲۴ساله .
  آیا امکان داره هورمون پروژسترون و استروژن بدنم زیاد باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بيشتر عصبي است
  2. تصویر کاربر گلین دوشنبه ۲۶ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   راستی دکتر یادم رفت خدمتتون بگم .من چند سال پیش پیشت سرم یک ضربه ی خیلی شدیدی خورد البته بیهوش نشدم و یک سال بعدش مشکل لذت اومد .آیا امکان داره از ضربه باشه؟
  3. تصویر کاربر گلین دوشنبه ۲۶ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   و مشکلم منشا مغزی داشته باشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   دكتر مغز واعصاب برويد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر قزسفلو یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام .دکتر جان من یک پسر ۲۱ساله هستم .من چند وقت پیش سینه ی خودمو مالش دادم و از طزیق مالش سینه ارضا شدم و اصلا دست به آلتم نزدم .البته منی از من خارج نشد فقط بدنم شل شد و یک کمی لذت جزئی بردم .مشکلی دارم آیا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   تكرار نكنيد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  دکتر در قسمت تعداد اسپرم برگه آزماش نوشته بیشتر از ۴۰ ولی تعداد اسپرم باید بیشتر از ۲۰ ملیون باشه ..دلیلش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   مهم نيست
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد و تشكر زياد بخاطر سايت خيلي خوبتون ،
  بنده ساكن جنوب ايران آبادان هستم
  دكتر متاسفانه اينجا دكتر متخصص مجراي ادراري و كليه نداره ?
  من بعد از انجام سونوگرافي متوجه شدم واريكسل هر دو سمت دارم و بزرگ شده است دكتر اينجا به من گفت شايد ديگه عقيم شدي و راهي نداري عمل هم نكن بشون گفتم كه تست اسپرم بگير از من گفت ديگه نيازي نيست، من موندم چكار كنم دكتر حتي نتونست به من بگه كه واريكوسل من درجه چنده و اينكه سنگ هم دارم.بنده در قبلا هم سابقه باد فتق هم داشم سمت راست بالا كه عمل كردم. ورزش بدنسازي چهار روز در هفته انجام ميدم .من مجرد هستم ،
  بنده به دليل هزينه بالا سفر به تهران و درمان نميتوانم بيايم تهران ممنون ميشم بهترين راهنماي را به من بگيد
  خواهش ميكنم
  من در پيوست عكس سونوگرافي خود را براي شما همراه با پيام فرستاده ام
  با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   عقيم نمي شويد به دكترخاي نزديكتان برويد
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  باسلام
  سن ۴۴ سال..متاهل..۱ فرزند..
  لطفا جواب اسپرموگرام بنده را تفسیر فرمایید
  Abstine 3 day
  Volum 2
  PH 8
  Sperm density 31 milion
  Total density 62 milion

  Class A)(Rapid) 22)
  Class B)(progrossive) 35)
  Total progrossive (A+B) 57 (Total motile) (A+B+C) 62

  Morph Normal 88%

  بقیه هم در محدوده نرمالست

  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   قابل قبول است
 • تصویر کاربر شهرام یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر. اقای دکتر مدت ۱۰روزاست عمل واریکوسل چپ انجام داده ام.لطفا بفرمایید بعد از چند(روز) میتوان اقدام به نزدیکی کرد؟
  سوال دوم:بیضه سمت چپم از زیربیضم احساس درد دارم وقتی راه میرم اذیتم میکنه.خواهش میکنم بفرمایید علت چیه وچکار کنم دردش بخوابه. خواهشمندم جواب دوسوالم را کامل بدید.سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   شروع كنيد طبيعي است
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با سلام خانوم من 5 ماه پیش باردار شد که به دلیل رشد نکردن جنین سقط شد . این جواب آزمایش اسپرم من هست :
  semen Volume 4 - semen pH 7.2
  sperm Count mill/ml 61.63 - Motile Sperms 33.73
  progressive Sperms 28031 - Round cell mill/ml .0.25
  Normal Morphology % 85 Wbc 1
  ممنون میشم تفسیر کنید .آیا کم تحرکی با دارو رفع میشه و آیا این آزامایش میتونه دلیل رشد نکردن جنین باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   ارتباطي به ازمايش اسپرم ندارد ان مبحثش جدا است
 • تصویر کاربر ارشد شنبه ۳۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطفا در موردآزمایش منی من توضیح بدید باروری وجود داره یا خیر؟عکس آزمایش پیوست ارسال میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   مطلب سايت من را بخوانيد
 • تصویر کاربر اریا پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 1334 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 18 سالمه و برای معافیت واریکوسل اقدام کردم طبق قانون جدید نظام وظیفه داشتن هر گریدی از واریکوسل در صورت عمل جراحی نکردن شخص، منجر به معافیت دائم نمیشود و اگر عمل جراحی کرده باشد و واریکوسل عود کند معافیت دائم میگیرد . اگر من عنوان کنم که عمل لاپاراسکوپی انجام داده ام و الان عود کرده آیا به نظرتون امکان پذیر است یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   باید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر