بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست؟

شمار اسپرم ها یا تعداد کل اسپرم ها، به تعداد کل اسپرم های حاضر در یک نمونه ی منی گفته می شود. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طول آزمایش معمول منی بررسی می شود و یک عامل مهم برای باروری به حساب می آید. برای افزایش تعداد اسپرم چه باید کرد؟

بر اساس جدیدترین معیارهای سازمان بهداشت جهانی، تعداد عادی اسپرم ها 15 میلیون در هر میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از 10 میلیون در هر میلی لیتر غیر عادی در نظر گرفته می شود و عموما با نازائی مردان در ارتباط است.

هر چیزی که هورمون های کنترل کننده ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند می تواند به رشد سالم اسپرم ها و بهبود تعداد آنها کمک کند.

به طور کلی، تصور می شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم ها داشته باشد.

چند نکته برای افزایش تعداد اسپرم ها

افزایش اسپرم با طب سنتی

✅ نشان داده شده است که ورزش کردن و خواب مناسب تعداد اسپرم ها را افزایش می دهند.

✅ اولین خط پیشنهادی درمان، امتحان کردن راه های غیر داروئی است.

✅ سیگار کشیدن از دیرباز به عنوان کاهش دهنده ی سلامتی، کاهش تولید اسپرم ها و کیفیت آنها شناخته شده است.

✅ مردانی که تعداد اسپرمشان بسیار کم است، ممکن است برایشان دارو تجویز شود.

راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی

محققان متوجه شده اند که به مدت چندین دهه، کیفیت اسپرم ها و میزان باروری در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش بوده است. برطبق یک مطالعه در سال 2017 بین سال های 1973 تا 2011 میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند 59.3 درصد کاهش یافته است.

علیرغم وجود مطالعاتی که در حال شناسائی این مشکل هستند، دلایل این کاهش و راه های قابل اطمینان جبران این کاهش هنوز ناشناخته اند. چندین درمان غیر داروئی برای افزایش تعداد اسپرم و در مجموع سلامت کلی اسپرم ها توسط طب باستانی، طب گیاهی و طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده واقع شده اند.

تعداد اسپرم ها در بسیاری از ملت های غربی در حال کاهش است اما روش های غیر داروئی می توانند کمک کننده باشند. راه های طبیعی افزایش تعداد اسپرم ها شامل موارد زیر می شوند :

1- ورزش کنید و خواب مناسب داشته باشید.

تقویت اسپرم ضعیف با خواب

هرچندکه، دانش ما درباره ی ارتباط نمایه توده بدنی خوب و داشتن تعداد عادی اسپرم هنوز ضعیف است، اما چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش کردن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها منتهی شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که انجام دادن یک برنامه ی ورزش ایروبیک 16 هفته ای که حداقل 50 دقیقه ورزش متعادل 3 بار در هفته انجام می شود و در هر بار قلب به 50 تا 65 درصد حداکثر فعالیت خود می رسد، حجم و غلظت اسپرم را در 45 مرد بی تحرک و چاق می تواند افزایش دهد.

2- استرس را کاهش دهید.

هر شکلی از استرس می تواند سبب شود تا بدن اقدامات دفاعی در پیش گیرد و انرژی ذخیره کند. در زمان های سختی و پریشانی، برای بدن از لحاظ زیستی منطقی به نظر می آید که کمتر درگیر تولید مثل باشد و بیشتر بر روی زنده ماندن تمرکز کند.

اگرچه تصور بر این است که عواملی مانند ورزش کردن و داشتن تغذیه ای سالم اثرات استرس را کاهش می دهند اما کاهش استرس نیازمند پیدا کردن علت آن است.

یک پزشک ممکن است برای مردانی که در حال تجربه کردن استرسی شدید هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تجویز کند.

3- سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن به صورت مداوم تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

4- از مصرف بیش از حد الکل و دارو ها اجتناب کنید.

تعداد مطالعاتی که رابطه ی بین سلامت اسپرم و داروها را بررسی می کنند با توجه به ملاحظات اخلاقی محدود است. هر چند که، برخی محققان مصرف جهانی داروهائی مانند الکل، ماریجوانا و کوکائین را به کاهش تولید اسپرم ربط داده اند.

5- از برخی تجویزات دارویی اجتناب کنید.

برخی داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه سلامت تولید اسپرم ها را کاهش دهند. به محضی که فرد مصرف دارو را قطع می کند شمار اسپرم های او به حالت عادی برگشته و یا زیاد می شوند.

داروهائی که به صورت موقت تولید و رشد اسپرم ها را کاهش می دهند شامل موارد زیر هستند :

درمان واریکوسل با دارو

⚠ برخی آنتی بیوتیک ها

⚠ ضد آندروژن ها

⚠ ضد التهاب ها

⚠ داروهای ضد روان پریشی

⚠ کورتیکو استروئیدها

⚠ استروئید های آنابولیک (تا حداکثر یکسال برای احیا زمان نیاز دارند)

⚠ تستوسترون اگزوژنز (بیرونی)

⚠ متادون

6- مکمل غذائی شنبلیله

شنبلیله از دیرباز به عنوان درمانی طبیعی برای ضعف سلامت اسپرم بوده و طرفداران این مکمل غذائی اظهار دارند که این گیاه قادر به افزایش تعداد اسپرم ها است. یک مطالعه در سال 2017 دریافت که ترکیبی اختراعی (Furosap) که در حال ثبت شدن بود و از دانه های شنبلیله گرفته می شد به طرز چشمگیری کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها را افزایش داد.

7- ویتامین D و کلسیم به اندازه ی کافی مصرف کنید.

محققان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما ویتامین D و سرم کلسیم به نظر می رسد که بر سلامت اسپرم ها تاثیر گذار باشند. برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D در تغذیه ی روزانه می تواند با کاهش شمار اسپرم ها در ارتباط باشد.

8-  اشو واگاندا

تقویت اسپرم سازی

اشو واگاندا، که به جنسینگ هندی هم معروف است، از دیرباز در درمان های داروئی سنتی برای چندین شکل از اختلال عملکرد جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. یک مطالعه در سال 2016 دریافت که 46 مرد با تعداد اسپرم های کم که مقدار 675 میلی گرم اشو واگاندا را برای 90 روز استفاده کرده اند، افزایشی 167 درصدی در شمار اسپرم های خود مشاهده کرده اند.

9- مواد غذائی غنی از آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که به حذف و غیرفعالسازی رادیکال های آزاد و دیگر ترکیبات آسیب رسان به سلول ها کمک می کنند. برخی ویتامین ها و مواد معدنی نشان داده شده که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم ها مرتبط دانسته است.

آنتی اکسیدان هائی که ممکن است با یک تعداد سالم از اسپرم ها مرتبط باشند، شامل موارد زیر می شوند :

✅ سلنیوم

✅ ویتامین C (آسکوربیک اسید)

✅ ویتامین E

✅ گلوتاتیون

✅ کو آنزیم Q10

✅ ال کارنیتین

10- مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.

چربی های غیر اشباع یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای رشد سالم غشای اسپرمی حیاتی هستند. برخی مطالعات نشان داده شده است که افراد باید این دو ترکیب ضروری امگا را در مقادیر مساوی برای افزایش تعداد اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

11- مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2014 که 209 مرد اسپانیایی را بین سنین 18 تا 23 سال مورد بررسی قرار داد، دریافت که همچنانکه آنها مصرف اسید های چرب ترانس را افزایش دادند، شمار اسپرم های آنها نسبتا کاهش یافت.

12- از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های شغلی یا محیطی اجتناب کنید.

آلودگی هوا

همچنانکه محیط و جو به شدت آلوده می شود، عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی به صورت متداول با کاهش سلامت اسپرم ها و تعداد کل آنها ارتباط داده شده است. اجتناب از سموم محیطی تا هرجائی که امکان دارد با سلامت عمومی در ارتباط است. مهم است که اشاره شود، در حالیکه برخی مطالعات ارتباطی بین تعداد کم اسپرم ها و آلاینده های محیطی نشان می دهند، بسیاری از مطالعات هم از این نظریه حمایت نمی کنند.

13- از مصرف بیش از حد سویا و غذاهایی آماده شده با استروژن غیر انسانی پرهیز کنید.

برخی مواد غذایی مخصوصا محصولات بدست آمده از سویا حاوی فیتو استروژن ها (استروژن های گیاهی) هستند. ترکیباتی که نشان داده شده است سبب کاهش پیوند تستوسترون و تولید اسپرم می شوند. بسیاری از محصولات پلاستیکی و کنسرو شده نیز غنی از اشکال سنتز شده ی استروژن هستند.

14- فولات و روی به مقدار کافی مصرف کنید.

در مطالعاتی محدود نشان داده شده است که مصرف فولات و روی در ترکیب با هم در سلامت کلی اسپرم ها از جمله غلظت و افزایش تعداد اسپرم ها در ارتباط است.

غذاهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

با اینکه مکمل های غذائی تصور می شود که راهی امن برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما بدن همیشه به آسانی آنها را جذب نمی کند.

بسیاری از مطالعات اظهار می کنند که خوردن غذاهائی غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی معین بدن را قادر می سازد از آنها به طرز موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه افزایش تعداد اسپرم ها به صورت طبیعی می تواند افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها باشد.

خوراکی های افزایش دهنده اسپرم

مواد غذائی که غنی از مواد مغذی مفید برای اسپرم ها هستند شامل موارد زیر هستند :

✅ گردو

✅ میوه های خانواده مرکبات

✅ گندم کامل (سبوس دار) یا غلات کامل

✅ اکثر ماهی ها مخصوصا سالمون وحشی، روغن ماهی (cod)، و روغن ماهی کوچک (haddock)

✅ شیر و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

✅  شکلات تلخ

✅ سیر

✅ موز

✅ کلم بروکلی

✅ جنسینگ

✅ زرد چوبه

✅ مارچوبه

✅ اکثر گیاهان برگ دار مخصوصا اسفناج و کلم کالی

✅ دانه ها و آجیل های تخمیر شده

داروهائی برای افزایش تعداد اسپرم ها

یک پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم های آنها بسیار کم است یا دیگر ملاحظات و عوامل مرتبط با سلامتی را دارند، دارو تجویز کند. داروهایی که برخی مواقع برای درمان تعداد کم اسپرم ها تجویز می شوند عبارتند از :

# کلومیفن سیترات دهانی (سروفن)

# سروفن دهانی

# فولی تروپین آلفا یا گونال اف یا تزریقات زیرجلدی

# آنتی بیوتیک ها در صورتی که عفونت های مجاری تناسلی یا ادراری وجود داشته باشد.

# گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) (با نام های تجاری کوراگون یا پرگنیل)

# لتروزول یا آناستروزول

# آندروژن های بیرونی

لازم به ذکر است که تمامی این داروها حتما می بایست با تجویز پزشک مصرف شود؛ چرا که مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب جبران ناپدیری را به همراه داشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5 (90.59%) 17 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام و ارادت .بنده 38 سال و 4 سال قبل واریکوسل گرید 2 بیضه چپ رو عمل کردم البته قبل عمل درد بیضه چپ رو هم داشتم که متاسفانه بعد از عمل همچنان درد دارم و آزمایش اسپرم هم خیلی فرقی نکرد و مشکل ناباروری دارم میخواستم بدونم با عمل میکرو یا لاپاراسکوپی درد بیضه و تحرک اسپرم هام بهتره میشه ? باتشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   درد بعد از عمل طبیعی است
 • تصویر کاربر جابر شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سال 95 قسمت بالای مثانم و بیضه چپم کمی درد گرفت.رفتم دکتر دکتر معاینه کرد و گفت واریکوسل نداری و این مدل بیضعه طبیعی هست.
  از اون وقت همین چند وقت پیش به همون صورت بوده ولی اخیرا بیضعه چپم هم خیلی کوچیک تر شده نصبت سمت راست و هم پایین و غقب تر رفته و کلی هم رگ جمع شده بالاش
  هیچ دردی ندارم و تمام کارهامو میتونم مثل سابق انجام بدم
  ولی اکثر اوقات بیضه ها حالت جمع شده دارن
  عکس رو آپلود میکنم براتون لطفا جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   از نظر من مشكلي نيست
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دوسال هست اقدام کردیم ولی نشد آزمایش اسپرم دادیم اسپرم 73 درصد بسیار پایین کیفیت و تحرک صفر بود سه بار آزمایش دادیم اسپرم صفر بود،سو نو رفتم یه دکتر گفت عفونت داری یکی دیگه گفت که باید جراحی بشی لطفا راهنمایی کنید ما رو،چی کار کنیم، با جراحی خوب می شود یا بی نتیجه هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  1 ماه پیش بخاطر شرکت در دوره خلبانی آزمایش رفتم و متوجه شدم که هر دو طرف واریکوسل دارم که سمت راستی خفیف هستش و با مراجعه به دکتر تصمیم به عمل جراحی گرفتم
  بعد از عمل شدن همون روز اول متوجه شدم که بیضه راستم نسبت به بیضه چپ کمی متورم شده و حالت بی حسی و سوزش داشتم
  با پزشکم صحبت کردم و هیچی نگفتن و داروی سفالکسین 500 و ناپروکسن 250 تجویز کردن تا 10 روز بخورم
  ولی بعد از 10 روز من همچنان موقع نشستن یا سرپا ایستادن درد بیضه از سمت راست رو دارم و یک رگ کلفت داخل بیضه راستم مشخص هستش که حسابی سفت میشه و با لمس کردن درد شدیدی میگیره
  و این رگ دقیقا از قسمتی که برای عمل باز شده درد میکنه تا داخل بیضه ام
  تورم بیضه هم سرجاش مونده
  ممنون میشم جواب بدید
  خیلی نگران هستم
  با تشکر از شما و سایت خوبتون🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   بیایید معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر من واریکوسل دو طرف بیضه دارم بچه دار نمیشم خانمم دچار مشکل گشادی لوله رحم شده خواستم ببینم عمل ونم مشکلم حل میشه طول درمان عمل و هزینش چقدره من خوزستانم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ازمایش خوب است
  2. تصویر کاربر احسان شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   به من گفتن که حرکت اسپرمم ضعیفه باور نمیکنه
  3. تصویر کاربر احسان شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   به من گفتن که حرکت اسپرمم ضعیفه باور نمیکنه
  4. تصویر کاربر احسان شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   به من گفتن که حرکت اسپرمم ضعیفه باور نمیکنه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر بعد از دو سال نشد بایداقدام کمکی کنید جهت معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ تماس
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر کرمی عزیز، آقای دکتر من هفته پیش بعلت وجود درد در بیضه سمت چپم به سونوگرافی رفتم و تشخیص واریکوسل دوطرفه دکتر دادند، نتیجه آزمایشم رو مینویسیم فقط بفرمائین واریکوسلم خفیفه یا نیاز به عمل داره،

  ابعاد تستیکول راست 15*38 میلیمتر و ابعاد تستیکول چپ 16*37

  دیامتر وریدهای تستیکول چپ با مانوالسالوا 3میلیمتر

  دیامتر وریدهای تستیکول راست با مانوالسالوا 2/4 اندازه گیری شد.


  در ضمن اپیدیدیم من وقتی دست میزنم اندازه نخود شده و درد میکنه ، این از عفونته،
  من 31سالمه و مجردم، خیلی ممنون که وقتتونو به رایگان در اختیار مردم میذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ازمايش اسپرمتان را بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  فرمایش شما کاملا درسته ولی اقای دکتر الان که اسپرمم روبه کاهش سرعتش اگه تازمان ازدواج متاهلی صفر شد چی اگه نتونستم کاریش کنم چی.شرمنده زیاد سوال میپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   نگران نباش
 • تصویر کاربر رجبی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  همسر من واریکوسل گرید ۳ داشت که اردیبهشت ۹۶ عمل شد هر ۳ ماه ازمایش دادیم که بهبود داشته ولی با پیشرفت پایین تا اسفند ماه که ازمایش به حد نرمال رسید که ازماییشو میفرستم سوالم اینه که با توجه به طبیعی بودن شرایط من آیا میتونم امید داشته باشم که بهبود ازمایش باعث بارداری بشه یا ممکنه ازمایش اوکی باشه ولی قدرت باروری نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   ازمايش خوب است
  2. تصویر کاربر رجبی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون دکتر یعنی امیدوار باشم باروری طبیعی اتفاق بیافته؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پیرو صحبت های شما بنده پیش دکتر ارولوژی در شهرستان رفتم و ایشان هم معاینه کردند و گفتن چیزی نیست و فقط حساس شدید. ولی من هنوز احساس گرفتگی و یا درد بیضه راست و گاهی در بیضه چپ دارم و مخصوصا وقتی شلوار تنگ میپوشم یا میشینم دارم

  بنظرتون حساس شدم نسبت به این
  1. تصویر کاربر موسوی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   ببخشید این کد درست است y07ql2118803
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سونوگرافی هم بکنید اگر مشکلی نداشت پیگیری نکنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.عرض ارادت.من به خاطر سفت بودن مایع منی پیش دکتر رفتم و سونوگرافی از بیضه و آزمایش اسپرم واسم نوشتن.این ها انجام شد.و آز منی نرمال بود ولی سونو وجود واریکوسل را اعلام کرد که عکس هر دو رو واستون میفرستم.لطفا مرا راهنمایی کنید.وضعیتم چطوره و اینکه آیا واریکوسل را باید عمل کنم یا نیازی نیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   باید بیایید مهاینه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر