علت درد کلیه چیست؟

کلیه ها اندام هایی هستند که در ناحیه ی بالایی شکم، پشت ماهیچه ها و در هر دو طرف بدن قرار دارند. درد کلیه و درد پشت به سختی از هم تشخیص داده می شوند، اما درد کلیه معمولا عمیق تر بوده و در بخش بالاتری از پشت بدن و در زیر دنده ها احساس می شود.

عملکرد و هدف کلیه ها، خارج کردن آب اضافی و مواد زائد از بدن است. دلیل درد کلیه عمدتا عفونت مجاری ادراری و سنگ کلیه می باشد. با این حال،  دلایل بسیار دیگری وجود دارند که می توانند منجر به جراحت کلیوی شوند، از جمله ترومای نافذ و غیر نافذ.

❗نکته: چنانچه یک زن باردار دچار درد کلیه شود، می بایست فورا با پزشک خود تماس حاصل کند.

دلایل درد کلیه

دلایل درد کلیه از طریق شرح حال بیمار، آزمایشات فیزیکی و نمونه گیری خون، ادرار و آزمایش بارداری تعیین می شود. ممکن است سی تی اسکن یا MRI از شکم نیز توسط پزشک توصیه شود.

کلیه درد

درمان درد کلیه

درمان درد کلیه متفاوت است. اما به طور معمول درمان دارویی توسط ایبوپروفن (موترین)، کترولاک (تورادول) و یا استامینوفن (تیلنول) برای کاهش درد و درمان دارویی توسط آنتی بیوتیک زمانی که دلیل ایجاد درد، عفونت باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی افراد فورا سنگ کلیه را  دفع کرده و به این ترتیب درد کلیه در آنها از بین می رود، اما سایرین نیاز به عمل جراحی دارند. می توان با رعایت مواردی که منجر به ایجاد عفونت یا آسیب به کلیه هستند، از ایجاد درد کلیه ممانعت به عمل آورد.

روش تشخیص درد کلیه

تشخیص درد کلیه در یک فرد، وابسته به دلیل ایجاد این درد بوده و عمده بیماران هنگامی که به سرعت و به طور مناسبی تحت درمان قرار گیرند، نتایج قابل قبولی را دریافت خواهند کرد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

علائم سنگ کلیه

سنگ های کلیه درون مجاری ادراری و یا کلیه ها وجود دارند. بسیاری از این سنگها هیچ علامتی نداشته و سنگهای خاموش نامیده می شوند. علائم به طور ناگهانی ایجاد می شوند  و دردهای شدیدی را در ناحیه پشت و شکم، پهلوها یا کشاله ران برای فرد ایجاد می کنند. تغییر وضعیت بدن منجر به از بین رفتن درد نمی شود.

علائم و نشانه های درد کلیه

علائم و نشانه های درد کلیه شامل احساس ناراحتی و اضطراب، دردهای تیزی که در پشت و تقریبا بین پایین ترین دنده و باسن ایجاد می شود، هستند. بسته به دلیل ایجاد درد، ممکن است درد از ناحیه پهلو شروع شده و به کشاله ران و یا سطح شکمی گسترش یابد. برخی افراد ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشند:

✅ تب

✅ درد در هنگام دفع ادرار

✅ وجود خون در ادرار

✅ حالت تهوع

✅ استفراغ

✅ سرگیجه

✅ یبوست یا اسهال

✅ خارش پوست

✅ خستگی

✅ لرز

 

علائم و نشانه های دیگری که در هنگام آسیب شدید به کلیه ایجاد می شود، عبارتند از:

✅ احساس طعم فلز در دهان

✅ تنفس سخت

✅ تورم و تنفس کوتاه

بسته به دلیل ایجاد درد کلیه، درد ممکن است در سمت چپ، راست و یا هر دو سمت ایجاد شود. گاهی درد در هر دو سمت ایجاد شده، که دلیل آن آسیبی است که موجب ایجاد تروما در کلیه شده است و در نهایت باعث میشود علائم بالا ایجاد شوند. آسیب های کمتر ممکن است در ابتدا بدون هیچ علائمی باشند. آسیب شدید به کلیه می تواند منجر به فشار خون، ضربان غیر نرمال و شوک شود.

درد کلیه ممکن است به سبب مشکلات یا بیماری های کلیه و یا سایر بخش های آن، مانند مثانه و حالب رخ دهد. با این حال، بیماری های دیگری ممکن است علائمی شبیه به بیماری های کلیوی داشته باشند، اما در حقیقت ارتباطی با بیماری های کلیوی ندارند، علائمی از جمله:

✔ اعمال فشار به ماهیچه های پشت

✔ مشکلات نخاعی (شکستگی ها، آبسه)

✔ درد دنده ها

✔ التهاب و تحریک پرده جنب (پلوریت)

✔ فتق دیسک بین مهره ای (رادیکولیت)

✔ فیبروز پشت صفاقی

✔ شینگلز (یک نوع عفونت ویروسی پوست)

✔ آنوریسم آئورت شکمی

✔ مشکلات مربوط به زنان

دردهایی که ناگهانی ایجاد می شوند، تیز و شدید می باشند. افزایش و کاهش امواج درد اغلب مربوط به سنگهای کلیوی در حالب کلیه است. دردهایی که به واسطه سنگ کلیه ایجاد می شوند، کولیک نامیده می شوند.

بیماری ها و شرایطی که منجر به ایجاد درد کلیه می شوند.

دلایل و بیماریهای بسیاری وجود دارند که منجر به ایجاد درد در کلیه (یا درد پهلو) می شوند. این بیماریها می توانند به طور حاد و یا مزمن عملکرد کلیه را تحت تاثیر قرار دهند. بیماری های دیگر در زمان تولد ظاهر می شوند. برخی افراد ممکن است با اختلالات ژنتیکی زاده شوند که می تواند بر روی عملکرد کلیه ها تاثیر داشته باشد.

درد کلیه یا پهلو می تواند حاد، نسبتا ثابت و تیز باشد. درد کلیه معمولا هنگامی مشاهده می شود که سنگهای کلیه یا مشکلات دیگری، مجرای تخلیه ادرار از کلیه را مسدود کرده باشند. بااینحال، فرآیندهای دیگری می توانند منجر به ایجاد درد مزمن و با شدت کمتری شوند، که معمولا منجر به درد تیز در کلیه می شوند.

عفونت مجاری ادراری

برخی دلایل درد کلیه و یا پهلو به صورت زیر است:

✅ عفونت های مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری زمانی رخ می دهد که یک یا تعداد بیشتری از بخشهای سیستم ادراری (کلیه ها، حالب، مثانه و یا مجاری اداری) با پاتوژن هایی (عمدتا باکتری ها) آلوده شوند. عفونت های مجاری ادراری عمدتا در زنان ایجاد می شوند. حدود 50 درصد از زنان عفونت مجاری ادراری را حداقل یک بار در طول زندگی خود تجربه می کنند. بسیاری از این عفونتها شدید نبوده اما اگر عفونت به کلیه ها برسد، بیماریهای جدیتری را ایجاد کرده و حتی می تواند منجر به مرگ نیز شود.

✅ لخته خون در کلیه (ترومبوز سیاهرگ کلیوی)

ترمبوز عمیق سیاهرگ، لخته خونی است که در داخل سیاهرگ ایجاد شده و عمدتا عمیق بوده و در ساق پا مشاهده می شود. خطری که وجود دارد این است که لخته می تواند شکسته شده و در جریان خون حرکت کند. این لخته می تواند در ششها تجمع کرده و جریان خون را در آنها متوقف کند و در نتیجه منجر به آسیب به اندام ها و یا حتی مرگ شود.

عفونت کلیه

✅ سنگهای کلیوی (نفرولیتیاز و اورولیتیاز)

سرطان کلیه

✅ هر آنچه کلیه را تحت فشار قرار دهد (مانند تومورهای بزرگ)

✅ گلومرولونفریت (التهاب گلومرولتها یا رگهای خونی کوچک در کلیه ها)

✅ بیماری کلیه پلی کیستیک (مادرزادی)

✅ بد شکلی مادرزادی در سیستم ادراری که منجر به مسدود شدن کامل و یا بخشی از جریان ادراری می شود.

✅ داروها، مخدرها و یا سم هایی که باعث آسیب بافتی کلیه می شوند ( مثلا قرار گرفتن در معرض آفت کش ها یا استفاده بیش از حد از داروهایی مانند ایبوپروفن، ادویل، موترین و غیره)

✅ درد کلیه در دوران بارداری

✅ خونریزی کلیوی ناشی از ترومای نافذ یا غیر نافذ

✅ بیماری مرحله انتهایی کلیه

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام
  اقای دکتر بنده حدود دوماه پیش درد بسیار شدیدی به صورت نقطه ای در سمت راست کنار ناف احساس کردم
  بعد از مراجعه به پزشک عمومی ایشون سنگ تشخیص دادن و بعداز دریافت مسکن و سرم بعد از مدت تقریبا ۱۰ ساعت بااحساس درد به سمت مثانه کلا رفع شد و خوب شدم
  لازم به ذکر روز بعد سونو انجام دادم هیچ گونه سنگ یا شن در دو کلیه و مثانه و حالب مشاهده نشد و کلیه ها و مثانه طبیعی و نرمال بودند
  از حدود ۴ یا ۵ روز پیش مجدد این مشکل برام همین مسئله به وجود اومد البته با مشاهده خون در ادرار ولی درد کمتر بود
  باز به پزشک مراجعه کردم باز سنگ تشخیص دادند بعد دوباره ارجاع دادن برای انجام سونو
  سونو انجام شد ولی باز هیچ گونه سنگی مشاهده نشد و کلیه هاو مثانه ها نرمال و طبیعی بود
  با این تفاوت که هیدرونفروز راست رو گرید ۱ و حالب رو ۶ م م نوشتن
  Ct انجام دادم دکتر گفتن انتهای حالب سمت راست چیز مشکوکی مشاهده میشه که احتمالا شن باشه
  ولی جواب قطعی رو منوط کردن به گزارش ct
  دارو تجویز کردن ولی الان پس از گذشت ۵ روز هنوز درد رو دارم‌ به طور نا پیوسته
  اقای دکتر تا دوشب پیش فقط درد در ناحیه سمت راست ناف بود ولی الان همزمان درد به سمت پهلوی راست و به پشت بالای باسن نیز سرایت میکند و بعضی وقت ها شدید هم میشه
  لازم‌ بذکر که وقتی با کیسه اب گرمش میکنم دردم ساکت میشه هم کنار ناف و هم پهلو
  اقای دکتر دراخر اینکه از موقع شروع این درد ها در دور دوم دچار یبوست و کم شدن مقدار مدفوع نیز شدم و این درد به صورت دل پیچه در سراسر زیر شکم پخش میشود
  عذر خواهی میکنم طولانی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
   باید با جواب سی تی اسکن با وبدون تزریق ببینم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  با سلام. خدمت اقای دکتر..دکتر جان بنده برادیکاردی دارم..ضربان قلبم که اغلب رو 40 ..در تهران به داز ازمایش های بسیاری خواستن برام پیس میکر دو حفره بزارن.ولی به دلیل اینکه در بیمارستان نبود تر خیص شدم و الانم حالم خوبه .و دکترم گفتن اگه زیاد اذیتتون کرد بزارید.الانم چند وقتیه درد خفیفی تو پهلوم دارم و تکرر ادرارم دارم.نمیدونم درد کمره یا کلیه هس ؟ خواستم ببینم این ضربان کم قلبم به کلیه هام اسیبی نمیرسونه؟ ؟ بعضی مو قعا اکثرا شبا ضربانم 36 هم میرسه ..موقع خواب 32 .قلبمم پمپاژ خوبی داره ef 50 بوده .یک سال و نیمه ضربانم کم شده و گفتن ضربان ساز قلبم مشکل پیدا کرده. گیجی و کم حوصله میشم تو بعضی از اوقات ..و درد قفسه سینمبعضی اوقات دارم.و گرنه ورزشم میکنم . و مشکلی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر پریا چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید,من ۲۸ سالمه یکسال پیش درد شدید کلیه و تکرر ادرار و لرز گرفتم دکتر گفتن سونوگرافی ادرار در کلیه راست هست گفتن که تست مثانه انجام بدم نرفتم چون آزمایش ادرار چیزی نشون نداد,الان دوباره مدتیه درد تیز و گاهی نبض دار کلیه چپ دارم و لرز و تهوع و تپش قلب اسهال کم و مزه بد دهانو سوزش و تکرر و گاهی زور زدن در ادرار,من سه ماه پیش تنگی نفس شدیدبا حالت خفگی ودرد و ورم گلو برای اولین بار هم گرفتم که دکتر با تست ورزش گفتن التهاب شدید ریه و مجرای تنفس داری به علت آلرژی ولی با عکس دیدن سینوزیت ندارم فقط مجرا گوش ملتهبه و اسپری دهان پالمیکورت۲۰۰ و اسپری بینی بکلیت قرص نیوتادین دادن حالا میخوام بدونم مشکل کلیه ممکنه به ریه بزنه ؟با توجه به اینکه آزمایش ادرار چیزی نشون نمیده اما درد بدی دارم و بیحالی و لرز,صورتم هم چند وقته کمی ورم کرده و اضافه وزن پیدا کردم میتونه برای اسپری آسم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مرمرsh پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  درد در ناحیه پهلو ی سمت راست کشیده قسمت پشت در بالای باسن دارم اگر ممکنه آقای دکتر راهنمایی کنن منو که ممکنه از کلیه ها باشه یا کمر درد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید منو که الان تو این شرایط چیکارکنم چه دارویی بخورم که تو این شرایط فعلی جامعه نرم بیرون از خونه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدتی هست که درد خفیف و مداومی در دو طرف ستون فقراتم از سمت پشت حس میکنم که از حدود دو هفته پیش که باشگاه میرفتم و مکمل مصرف میکردم شروع شده . من باشگاه و مکمل رو قطع کردم ولی هنوز اون درد خفیف رو دارم . البته هر از گاهی درد رو فقط در یک سمت حس میکنم گاهی سمت چپ و گاهی سمت راست . لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   در اب کرم بشینید واهمیت ندهید
 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام.
  آقای دکتر امکانش هست با توجه به نتیجه سونوگرافی بنده رو در مورد مصرف دارو و درمان راهنمایی کنید.
  لازم به توضیح بنده ۳۶ سالمه و ۳ سال قبل به علت پلاکت خون بالا دچار سکته قلبی شدم. در حال حاضر هم داروی پلاویکس و هیدروکسی اوره مصرف می کنم.
  آقای دکتر خدا عمرت بده بنده دیگه به علت هزینه ها شرمنده خانواده هستم که بخوام برم دکتر. لطفا در مورد داروی مورد نیاز راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر یاسرحسینی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید آقای دکتر دختر من سه سال و نیم دارد و تکررادرارداشت باسونوگرافی وازمایشات متوجه سنگ 35میل در کلیه اش شدیم اصلا دردنداردمیخواستم بدونم ایا این اندازه سنگ با مایعات ودارو رفع میشه یانه؟ بادردهمراهه یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   بیایید با عمل پس سی ان ال درست میکنم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  من یک سنگ 22×19 و همچنین سنگ 11 میلی در کلیه چپ داشتم.سه مرحله سنگ شکن بیرونی انجام دادم وهم زمان دبل جی هم گذاشتم و بعد از سه مرحله دبل جی را برداشتم.بعد از آن 15میلی سنگ در حالب گیر کرد که در اتاق عمل واسم شکستند.حال که بعد از سه بار سنگ شکنی و سه بار اتاق عمل سونو رفتم تا ببینم سنگ تمام شده یا نه.جواب سونو اینه:یک سنگ 9 میلی در قسمت میانی کلیه بدون رینال پیلویس که مقدار کمی ادرار در کنار آن جمع شده و تکه سنگ هایی که روی هم قرارگرفته اند و 13میلی اند در کالیس تحتانی دیده شد. از آخرین سنگ شکنی ام یک ماه میگذرد
  حال چه کنم؟صبر کنم؟درعین حالکه دیگر هیچ اعتمادی به سنگ شکن بیرونی و تحمل دردهای بعد از آن برای دفع سنگ ندارم.ضمن اینکه چهار ماهست درگیر درمان این سنگها هستم.
  یک دنیا ممنون.با تشکر.
  خانم 45 ساله.
  کلیه راست:115mm
  کلیه چپ:120mm
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  روزتون بخیر
  سوال خاصی نداشتم فقط میخواستم تشکر بکنم که شما حاضرهستید میزانی از وقت خود را به بیماران، بصورت رایگان اختصاص دهید.
  وقتتون پربرکت و ایام به کامتان...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر بی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر جان من سال دیگه برای خلبانی ازمون پزشکی دارم تا اونجایی که تحقیق کردم از کساییو که رفتن میگن که یه بخشش معاینه درباره ی آلت انجام میشه میخواستم بدونم چه مورد هایی داشته باشید را پزشکی رد میشی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   واریکوسل
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید

لایو دکتر کرمی در مورد #زگیل_تناسلی

ساعت 10:30 امشب دکتر به صورت لایو در رابطه با زگیل تناسلی و آخرین دانسته های علمی آن صحبت می کنند.

پرسش از دکتر