دفع سنگ کلیه و پاسخ به سوالات شایع آن

سنگ های کلیوی رسوبات سختی هستند که از املاح و نمک های اسیدی تشکیل شده اند. در این مقاله به بررسی علائم دفع سنگ کلیه می پردازیم و به سوالات شایع شما درباره ی دفع سنگ کلیه پاسخ می دهیم.

علائم سنگ کلیه چیست؟

پاسخ: سنگ های کلیوی در اثر تجمع مواد معدنی حاصل می شوند. یک سنگ کلیه معمولا تا زمانی که به درون میزنای حرکت نکرده است بدون علامت است. هنگامی که علائم سنگ کلیوی پدیدار می شوند معمولا شامل موارد زیر می شوند:

 • درد شدید در ناحیه کشاله ران یا پهلو
 • پدیدار شدن خون در ادرار
 • حالت تهوع و استفراغ
 • وجود چرک یا گلبول های سفید خون در ادرار
 • کاهش مقدار ادرار دفع شده
 • احساس سوزش در حین ادرار
 • احساس شدید به دفع ادرار
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت

1- دفع سنگ کلیه چه مدت طول می‌کشد؟

پاسخ: از طریق روش‌های درمانی، کوچک‌ترین سنگ‌ها که معمولاً کمتر از 5 یا 6 میلی‌متر هستند، ظرف چند روز تا چند هفته دفع می شوند.

2- در صورت اتمام درد سنگ کلیه، آیا همچنان باید به اورولوژیست مراجعه کرد؟

پاسخ: بله باید به پزشک مراجعه کنید. گرچه ممکن است دفع سنگ کلیه همراه با ادرار باشد و شما متوجه آن نشده باشید، اما باید به این نکته توجه کرد که در مواقعی ممکن است درد تسکین یابد درحالی‌که سنگ همچنان داخل کلیه است. بنابراین توصیه می‌شود حتماً به اورولوژیست مراجعه کرده و از وضعیت این سنگ‌های خفته که ممکن است موجب آسیب به کلیه شوند مطلع شوید.

سنگ کلیه

3- من دارای سنگ کلیه هستم و در ناحیه پهلو درد دارم. این درد معمولاً در کل ناحیه شکم پخش می‌شود. چگونه باید فهمید در چه زمانی سنگ داخل مثانه می‌افتد؟ 

پاسخ: به‌طور کلی زمانی که سنگ می‌خواهد خارج شود، علائمی از خود بروز می‌دهد. زمانی که سنگ در بالا کلیه قرار دارد، درد در ناحیه پشت است. هنگامی‌که سنگ پایین‌تر می‌آید، درد در اطراف پهلو و شکم بیشتر می‌شود. وقتی سنگ در قسمت پایین میزنای می آید، درد در جلو شکم ظاهر می‌گردد.

موقعیت اورژانسی مربوط به زمانی است که سنگ می‌خواهد وارد مثانه شود و از طریق ادرار خارج شود که درد در ناحیه کشاله ران احساس می‌شود. زمانی که سنگ داخل مثانه شد درد کاهش می‌یابد و علائم در افراد مختلف به شکل‌های مختلفی ظهور پیدا می‌کند.

نوشیدن آب ایده خوبی برای باز شدن راه سنگ و دفع سنگ کلیه است. بهتر است بدانید نوشیدن بیشتر از یک لیتر آب در ساعت توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است فرد را به مسمومیت دچار کند.

مصرف داروهایی مانند tamsulosin موجب کوتاه‌تر شدن مسیر خروج سنگ می‌شوند. مصرف این دارو برای این منظور توصیه نمی‌شود و در صورت مصرف باید با توجه به تجویز پزشک باشد.

عوامل دیگری نیز مانند سایز و موقعیت سنگ در خروج آن تأثیر دارند. خروج سنگ 6 الی 8 هفته به طول می‌انجامد و در صورت عدم خروج آن، باید برای خارج کردن آن توسط پزشک، اقدام کرد.

کلیه درد

4- دو سال پیش از طریق سی تی اسکن متوجه شدم که سنگ کلیه دارم. پزشک داروی مورفین و رگ گشا تجویز کرد و بعد از دو روز دردم تمام شد، هفته بعد درد دوباره ظاهر شد و بعد برای همیشه از بین رفت. آیا این امکان وجود دارد که سنگ باقی مانده باشد؟ و سوال دیگر این که چرا این درد به صورت نوسانی است؟

پاسخ: سنگ کلیه ممکن است دفع شده باشد و یا در قسمتی باشد که فرد درد کمتری را احساس کند. درصورتی‌که سنگ، مسیر میزنای را سد کند، موجب درد می‌شود. زمانی که سنگ به داخل کلیه برگردد، درد از بین می‌رود.

5- آیا من میتوانم خود متوجه دفع سنگ کلیه شوم؟ و برای تسهیل این امر چه کاری از دست من برمی آید؟

پاسخ: دفع سنگ کلیه از طریق اسکن قابل‌بررسی است و در صورت مشاهده هرگونه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد. در ضمن نوشیدن آب را نباید از یاد برد، زیرا موجب تسهیل در خروج سنگ و جلوگیری از بزرگ شدن آن می‌شود.

6- تشخیص سنگ کلیه چگونه است؟

پاسخ: چندین آزمایش متفاوت می توانند وجود سنگ کلیوی را تایید کنند. یک معاینه جسمانی می تواند وجود درد کولیکی را در ناحیه کشاله ران و نزدیک به کلیه ها آشکار کند. این نشانه ها، اغلب علائم هشدار دهنده در ارتباط با وضعیت فرد می باشند. یک آزمایش ادرار می تواند وجود یا عدم وجود خون و یک عفونت متعاقب از این وضعیت را در ادرار بیان کند.

آزمایش های خون می توانند برای تشخیص عوارض مرتبط با سنگ کلیوی و همچنین بررسی درستی تشخیص پزشک انجام شوند. آزمایش سی تی اسکن از ناحیه شکمی، راهی برای ارزیابی وجود سنگ های کلیوی است. یک آزمایش سی تی اسکن وضعیت میزنای، مثانه، کلیه ها، وجود یا عدم وجود سنگ، اندازه و موقعیت دقیق سنگ کلیوی، وجود یا عدم وجود انسداد و وضعیت دیگر اعضای موجود در آن ناحیه را مانند آپاندیس، آئورت و پانکراس نشان می دهد.

همچنین، نشان داده شده است که آزمایش های سونوگرافی دقت تشخیصی بالایی داشته و می توانند عوارض بسیاری را در ارتباط با سنگ های کلیوی تشخیص دهند. زنان باردار جهت دوری از تشعشعات غیر لازم، بهتر است به جای استفاده از سی تی اسکن از سونوگرافی استفاده کنند. هنگامی که فرد مبتلا به سنگ کلیوی تشخیص داده شد، تصویر برداری های ساده ای به وسیله اشعه ایکس مورد استفاده قرار می گیرند تا پیشرفت سنگ در سیستم دفع ادرار پیگیری شود.

7- درمان های لازم برای دفع سنگ کلیه چیست؟

درمان سنگ های کلیوی در درجه اول بر روی مدیریت علائم متمرکز است. دفع یک سنگ می تواند بسیار دردناک باشد.

در صورتی که فرد سابقه ابتلا به سنگ کلیه را داشته باشد، درمان خانگی می تواند برای او مناسب باشد. افرادی که تا به حال سنگ کلیوی دفع نکرده اند باید با پزشک صحبت کنند. در صورتی که درمان در بیمارستان مورد نیاز باشد، ممکن است به وسیله یک لوله درون رگی به فرد مایعات رسانده شود. همچنین، ممکن است به این بیمار دارو های ضد التهاب نیز داده شوند.

اغلب، دارو های مسکن نارکوتیک (مخدر) برای قابل تحمل کردن دفع سنگ کلیوی استفاده می شوند. دارو های ضد تهوع می توانند برای افرادی استفاده شوند که حالت تهوع و استفراغ دارند. در برخی موارد، یک متخصص مجاری ادرار (اورولوژیست) می تواند یک درمان با استفاده از امواج شوک به نام لیتوتریپسی برای بیمار انجام دهد.

این یک روش درمانی است که سنگ های کلیوی را به قطعات کوچک تر می شکند و به این صورت به آن ها اجازه عبور می دهد. افراد مبتلا به سنگ های بزرگ کلیوی در نواحی که امکان انجام لیتوتریپسی وجود ندارد می توانند از عمل های جراحی مانند خارج کردن سنگ از طریق برشی در کمر یا وارد کردن یک لوله به میزراه استفاده کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نوین یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. پس از سونوگرافی و سی تی اسکن مشخص شد که در هر دو کلیه دارای سنگ 4 تا 6 میلیمتر هستم. ضمن اینکه یک سنگ در قسمت تحتانی حالب گیر کرده. 4 روز است که با تجویز پزشک از قرص تامسولوسین استفاده میکنم و مایعات به مقدار کافی میخورم. اما حجم ادرارم به نسبت مایعات مصرفی پایین می باشد و پس از مصرف قرص تغییری نکرده. آیا نیاز به زمان بیشتری برای تاثیر این قرص می باشد؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب پروفسور،،،آیا سنگ کلیه ۶ میل جزءدسته سنگهای کوچک است یا سنگهای بزرگ و قابل تجزیه و دفع میباشد؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر عليرضا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دكتر. من سونو گرافي كردم تو قسمت كاليس مياني سه ميليمتر سنگ دارم. تا قبل از سونو هيچ دردي نداشتم. اما بعد اون دردي مثل گرفتگي عضله پشت كمرم هست. ميخواستم بدون اين درد توهمي هست يا اينكه بخاطر سنگه. و اينكه احتمال ذوب شدن سنگ چقدره ؟ و اينكه درصورت عدم ذوب شدن امكان دفعش چقدر هست و چقدر طول ميكشه. الان حدود دو هفته ميشه سونو كردم. مايعات و عرقيجات سنتي هم هروز خوردم تا به امروز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر RAOOF شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ممنون از لطفتون دکتر 15 روزه پدر من شدید در کلیه داشتند و سونو گرامی بردیم گفتند ورم کلیه داره و کمی بزرگی پروستات دارند و قرص امنیک و هیوسین دادند و مصرف دارند میکنند تا اینکه دیروز دردش شدیدتر شد بردیم دوباره سونوگرافی نوشت انجام دادیم گفت شدت گرفته و باید سریع سنگ شکن انجام بدیم چون اسپرین میخوره گفت خودتون رضایت بدید و یا یک هفته بعد بیایید انجام بدیم الان میخوام کمکم کنید الان ما طبق این سونوگرافی باید چکارکنیم واقعا نارسایی کلیه میگیره.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سنگ حالب را سریعا باید کرایو کنیم
 • تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من دیشب با درد تیرکشنده پهلوی راست رفتم بیمارستان. در سونوگرافی سنگ دیده نشد اما دکتر گفت با نوجه به ابعاد التهاب ایجاد شده احتمالا سنگ حرکت کرده ووارد حالب شده.تو سونوگرافی سنگی رو نتونست در حالب هم ببینه. من سوزش ادرار ندارم کماکان ولی تهوع و کمی دلپیچه و بیرون روی مختصر هنوز دارم.الان قطره سنکل دارم میخورم.آب و مایعات و آنتی بیوتیک هر ۱۲ ساعت. نمیدونم انگار تو برزخم.الان چه اتفاقی باید منتظرش باشم.آیا درد اصلی مونده هنوز؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   اب زیاد بخورید سونو را یک هفته بعد تکرار کنید
 • تصویر کاربر سیاوش یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام در بیماری که اخیرا دچار نارسایی کلیه شده و یک ماه است دیالیز بصورت غیر اورژانسی میکند(هفته یک تا دو بار بدلیل کراتین 7) و ناگهان دفع سنگ کلیه نموده ایا میتوان امیدوار به فعال شدن کلیه ها بود؟ در ضمن دفع چند مورد سنگ همراه با درد همراه بوده است. باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام اگر علتش سنگ باشد بله

 • تصویر کاربر روربه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بعد از دو بار سونوگرافی متوجه وجود دو سنگ در کلیه راستم با ابعاد 6.6 میلیمتر و 4.5 میلیمتر و همچنین یک سنگ با اندازه 4 میلیمتر در کلیه چپم شدم، طبق نظر پزشک عمومی در حال استفاده از سنکل و قرص rotatinex هستم. اول میخواستم بدونم آیا استفاده از این داروها و نوشیدن آب برای دفع سنگ ها کافیه بعدم امکانش هست درد کمتری رو در این مورد تجربه کنم!؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۵ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  من برای نوشتن آزمایش چکاپ و سونوگرافی پش یک دکتر عمومی رفتم. بعد از رفتن به سونوگرافی دکتر سونوگرافی گفتند کلیه ات داره سنگ میسازه فکر کن این لفظ هم بکار بردند "شنی شده" و در گزارش سونوگرافی آمده است که سنگ سه میلیتری در پل میانی کلیه چپ و یک سنگ به اندازه 3 میلی متر در پل فوقانی کلیه راست مشاهده شد. تصویر نتیجه سونوگرافی و آزمایش خون و ادرار به همراه این سوال پیوست شد. با مراجعه به دکتر عمومی قطره گیاهی سنگل هر 8 ساعت 30 قطره را پیشنهاد دادند. میخواستم نظر تکمیلی شما به عنوان متخصص درباره روش درمان بدانم. آیا با همین قطره و مثلا طناب زدن به طور کامل دفع میشود و دوم این که چطور متوجه بشوم که دفع شده است یا نه.
  در پایان هم آیا عددی که گزارش شده اندازه بزرگرتین سنگ هست و به عبارتی سنگ ریزه های مختلفی به تعبیری شن های زیادی وجود دارد که بزرگرترین آن ها به ابعاد 3 میلی متر گزارش شده است؟
  عذرخواهی می کنم سوالاتم زیاد شد با تشکر.
  1. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   در ضمن این مطلب هم یادآور شوم که تاکنون دردی مربوط به کلیه نداشتم و همان طور که اشاره کردم صرفا جهت چکاب رفته بودم که نتایج به این صورت درآمد. البته لازم هست به این مطلب هم اشاره کنم مدت یک سال و نیم هست که بنا به دلایلی تحرک بدنی ام به شدت کم شده بوده است.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   هر ۲ ساعت بک ایوان اب ونمک کم ورزش کنید نیاز به درمان دیگر نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۲۹ دی ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Amir:
  با سلام وخسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز و تشکر از قرار دادن این راه ارتباطی.
  ببخشید من تقریباً بیشتر از دو سال هست که یک احساس ورم و نه درد در قسمت پشتی و کناری کلیه سمت چپ و وقتی مدت زیادی روی صندلی مینشینم احساس ضربان در این ناحیه میکنم چون در این مدت زیاد رو صندلی مینشستم و مطالعه میکردم فکر میکردم این حس ورم به این دلیل است ولی الان حدود 6 ماه که دیگر پشت میز نمیشینم ولی هنوزم وقتی زیاد روی صندلی میشنم یا در معرض سرما قرار میگیرم دوباره دچار این احساس میشم والان این احساس همواره همراهم هست میخواستم بدونم تجویز شما رو در این مورد بدونم(البته حس این ضربان هنگام بعد از غذا خوردن افزایش پیدا می‌کند.) نمیدونم مهم هست یا ولی خب الان حدود دو ساله تو یه موقعیت پر استرس بودم و این که گاهی احساس میکنم در کلیه ام هوا پر و خالی میشه و کلیه ام.میلرزه . من 19 ساله ام. تا حالا در این مورد پیش دکتر نرفتم و میخواستم تجویزتون رو در این مورد بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من بدون هيچ علامت و دردي امروز سنگ بزرگي دفع كردم وبعد از دفع هم خونريزي داشتم ايا حالا كه دفع شده باز نيا ز به مراجعه حضوري دارم يا نه ممنكنه مسئله جدي باشه ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید