دفع سنگ کلیه و پاسخ به سوالات شایع آن

سنگ های کلیوی رسوبات سختی هستند که از املاح و نمک های اسیدی تشکیل شده اند. در این مقاله به بررسی علائم دفع سنگ کلیه می پردازیم و به سوالات شایع شما درباره ی دفع سنگ کلیه پاسخ می دهیم.

علائم سنگ کلیه چیست؟

پاسخ: سنگ های کلیوی در اثر تجمع مواد معدنی حاصل می شوند. یک سنگ کلیه معمولا تا زمانی که به درون میزنای حرکت نکرده است بدون علامت است. هنگامی که علائم سنگ کلیوی پدیدار می شوند معمولا شامل موارد زیر می شوند:

 • درد شدید در ناحیه کشاله ران یا پهلو
 • پدیدار شدن خون در ادرار
 • حالت تهوع و استفراغ
 • وجود چرک یا گلبول های سفید خون در ادرار
 • کاهش مقدار ادرار دفع شده
 • احساس سوزش در حین ادرار
 • احساس شدید به دفع ادرار
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت

1- دفع سنگ کلیه چه مدت طول می‌کشد؟

پاسخ: از طریق روش‌های درمانی، کوچک‌ترین سنگ‌ها که معمولاً کمتر از 5 یا 6 میلی‌متر هستند، ظرف چند روز تا چند هفته دفع می شوند.

2- در صورت اتمام درد سنگ کلیه، آیا همچنان باید به اورولوژیست مراجعه کرد؟

پاسخ: بله باید به پزشک مراجعه کنید. گرچه ممکن است دفع سنگ کلیه همراه با ادرار باشد و شما متوجه آن نشده باشید، اما باید به این نکته توجه کرد که در مواقعی ممکن است درد تسکین یابد درحالی‌که سنگ همچنان داخل کلیه است. بنابراین توصیه می‌شود حتماً به اورولوژیست مراجعه کرده و از وضعیت این سنگ‌های خفته که ممکن است موجب آسیب به کلیه شوند مطلع شوید.

سنگ کلیه

3- من دارای سنگ کلیه هستم و در ناحیه پهلو درد دارم. این درد معمولاً در کل ناحیه شکم پخش می‌شود. چگونه باید فهمید در چه زمانی سنگ داخل مثانه می‌افتد؟ 

پاسخ: به‌طور کلی زمانی که سنگ می‌خواهد خارج شود، علائمی از خود بروز می‌دهد. زمانی که سنگ در بالا کلیه قرار دارد، درد در ناحیه پشت است. هنگامی‌که سنگ پایین‌تر می‌آید، درد در اطراف پهلو و شکم بیشتر می‌شود. وقتی سنگ در قسمت پایین میزنای می آید، درد در جلو شکم ظاهر می‌گردد.

موقعیت اورژانسی مربوط به زمانی است که سنگ می‌خواهد وارد مثانه شود و از طریق ادرار خارج شود که درد در ناحیه کشاله ران احساس می‌شود. زمانی که سنگ داخل مثانه شد درد کاهش می‌یابد و علائم در افراد مختلف به شکل‌های مختلفی ظهور پیدا می‌کند.

نوشیدن آب ایده خوبی برای باز شدن راه سنگ و دفع سنگ کلیه است. بهتر است بدانید نوشیدن بیشتر از یک لیتر آب در ساعت توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است فرد را به مسمومیت دچار کند.

مصرف داروهایی مانند tamsulosin موجب کوتاه‌تر شدن مسیر خروج سنگ می‌شوند. مصرف این دارو برای این منظور توصیه نمی‌شود و در صورت مصرف باید با توجه به تجویز پزشک باشد.

عوامل دیگری نیز مانند سایز و موقعیت سنگ در خروج آن تأثیر دارند. خروج سنگ 6 الی 8 هفته به طول می‌انجامد و در صورت عدم خروج آن، باید برای خارج کردن آن توسط پزشک، اقدام کرد.

کلیه درد

4- دو سال پیش از طریق سی تی اسکن متوجه شدم که سنگ کلیه دارم. پزشک داروی مورفین و رگ گشا تجویز کرد و بعد از دو روز دردم تمام شد، هفته بعد درد دوباره ظاهر شد و بعد برای همیشه از بین رفت. آیا این امکان وجود دارد که سنگ باقی مانده باشد؟ و سوال دیگر این که چرا این درد به صورت نوسانی است؟

پاسخ: سنگ کلیه ممکن است دفع شده باشد و یا در قسمتی باشد که فرد درد کمتری را احساس کند. درصورتی‌که سنگ، مسیر میزنای را سد کند، موجب درد می‌شود. زمانی که سنگ به داخل کلیه برگردد، درد از بین می‌رود.

5- آیا من میتوانم خود متوجه دفع سنگ کلیه شوم؟ و برای تسهیل این امر چه کاری از دست من برمی آید؟

پاسخ: دفع سنگ کلیه از طریق اسکن قابل‌بررسی است و در صورت مشاهده هرگونه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد. در ضمن نوشیدن آب را نباید از یاد برد، زیرا موجب تسهیل در خروج سنگ و جلوگیری از بزرگ شدن آن می‌شود.

6- تشخیص سنگ کلیه چگونه است؟

پاسخ: چندین آزمایش متفاوت می توانند وجود سنگ کلیوی را تایید کنند. یک معاینه جسمانی می تواند وجود درد کولیکی را در ناحیه کشاله ران و نزدیک به کلیه ها آشکار کند. این نشانه ها، اغلب علائم هشدار دهنده در ارتباط با وضعیت فرد می باشند. یک آزمایش ادرار می تواند وجود یا عدم وجود خون و یک عفونت متعاقب از این وضعیت را در ادرار بیان کند.

آزمایش های خون می توانند برای تشخیص عوارض مرتبط با سنگ کلیوی و همچنین بررسی درستی تشخیص پزشک انجام شوند. آزمایش سی تی اسکن از ناحیه شکمی، راهی برای ارزیابی وجود سنگ های کلیوی است. یک آزمایش سی تی اسکن وضعیت میزنای، مثانه، کلیه ها، وجود یا عدم وجود سنگ، اندازه و موقعیت دقیق سنگ کلیوی، وجود یا عدم وجود انسداد و وضعیت دیگر اعضای موجود در آن ناحیه را مانند آپاندیس، آئورت و پانکراس نشان می دهد.

همچنین، نشان داده شده است که آزمایش های سونوگرافی دقت تشخیصی بالایی داشته و می توانند عوارض بسیاری را در ارتباط با سنگ های کلیوی تشخیص دهند. زنان باردار جهت دوری از تشعشعات غیر لازم، بهتر است به جای استفاده از سی تی اسکن از سونوگرافی استفاده کنند. هنگامی که فرد مبتلا به سنگ کلیوی تشخیص داده شد، تصویر برداری های ساده ای به وسیله اشعه ایکس مورد استفاده قرار می گیرند تا پیشرفت سنگ در سیستم دفع ادرار پیگیری شود.

7- درمان های لازم برای دفع سنگ کلیه چیست؟

درمان سنگ های کلیوی در درجه اول بر روی مدیریت علائم متمرکز است. دفع یک سنگ می تواند بسیار دردناک باشد.

در صورتی که فرد سابقه ابتلا به سنگ کلیه را داشته باشد، درمان خانگی می تواند برای او مناسب باشد. افرادی که تا به حال سنگ کلیوی دفع نکرده اند باید با پزشک صحبت کنند. در صورتی که درمان در بیمارستان مورد نیاز باشد، ممکن است به وسیله یک لوله درون رگی به فرد مایعات رسانده شود. همچنین، ممکن است به این بیمار دارو های ضد التهاب نیز داده شوند.

اغلب، دارو های مسکن نارکوتیک (مخدر) برای قابل تحمل کردن دفع سنگ کلیوی استفاده می شوند. دارو های ضد تهوع می توانند برای افرادی استفاده شوند که حالت تهوع و استفراغ دارند. در برخی موارد، یک متخصص مجاری ادرار (اورولوژیست) می تواند یک درمان با استفاده از امواج شوک به نام لیتوتریپسی برای بیمار انجام دهد.

این یک روش درمانی است که سنگ های کلیوی را به قطعات کوچک تر می شکند و به این صورت به آن ها اجازه عبور می دهد. افراد مبتلا به سنگ های بزرگ کلیوی در نواحی که امکان انجام لیتوتریپسی وجود ندارد می توانند از عمل های جراحی مانند خارج کردن سنگ از طریق برشی در کمر یا وارد کردن یک لوله به میزراه استفاده کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مبین پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام.من رنگ ادرارم قهوه ای شد رفتم دکتر ازمایش ادرار دادم گفتن خون تو ادرارته بعد من سونوگرافی رفتم معلوم شد در کالیسهای تحتانی کلیه چپ سنگ 2میلی متری دارم حدودا یک ماه پیش رفتم سونو و مایعات هم متوسط به پایین میخورم میخاستم بدونم ایا الان سنگ من بزرگ شده و اینکه بخواد از ادرار بیاد بیرون چقدر درد و سوزش داره
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  قبلا از طریق سونوگرافی متوجه شدم که شن کلیه دارم.امروز با درد در ناحیه الت تناسلی از خواب بیدار شدم و توالت رفتم.بعد از توالت درد خفیف در ناحیه الت تناسلی باقیمانده و احساس نیاز به دفع ادرار همچنان ادامه دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر نیلو دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام صبحتون بخیر باشه آقای دکتر چند هفته پیش درد تو ناحیه کلیه داشتم آزمایش ادرار و سونو انجام دادم هر دو نشان داد که سنگ کلیه دارم بعد از یک هفته درد کلیه ام آروم شد الان ۳الی ۴روزه تکرر ادرار دارم با درد شدید وقتی ادرارم تموم میشه آخرش خیلی درد زیادی دارم میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،سابقه رنال هستم وچندروزي هست دردشديددوپهلو واستفراغ و تب دارم،به علاوه پيلونفريت سنگ هم دارم ويه سنگ ٤ميل درuvjترسوند نشون دادوهيدرونفروزكليه راست...طي ٢روز٥تا سنگ دفع كردم دردام به هيچ مسكني جواب نميداد تا فنتا بهم زدن خودم پرستار هستم،مگه ميشه طي ٢روز٥تا سنگ دفع كرد؟الان دردام كمي بهترشده امكان سنگ هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   سنگ ۴نود در صد دفع میشود
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من یک سنگ کلیه 3 میلی متری در کلیه سمت راستم دارم
  آیا خود به خود از بین میره یا باید دفع بشه و درد دفع شدن رو داره؟
  1. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش)
   منتظر جواب هستم😕
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   با مصرف مایعات دفع میشود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۱۲ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  لام آقای دکتر من 20 روز هست که درد در سمت راست شکمی و پهلو دارم حدود یک هفته پیش سونو دادم و گفتن که یک سنگ به اندازه 5 میل در دیستال حالب راست به فاصله 2 سانتی متری مانده به UVJدیده شده که مدجب هیرونفروز خفیف تا متوسط شده است و بک ندول هیپر اکو به ابعاد 6*7 درپارانشیم قطب تحتانی کلیه راست دیده شد که مطرح کننده آنژیو میولیپوما می باشد . دکتر گفتن که باید سنگ شکن بشم اما من میخوام با مایعات دفع کنم و هرچقدر مایعات میخورم ادرارم زیاده و شفاف ولی فعلا اتفاقی نیوفتاده و من نگرانم نکنه کلیه چپم فقط داره کار میکنه و ادرار تولید میکنه میخواستم بدونم که سنگ من نزدیک مثانه است ؟و چرا نمیوفته ومیشه زمان بیشتری برای افتادنش صرف کنم و دیرتر برم سنگ شکن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر نوین یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. پس از سونوگرافی و سی تی اسکن مشخص شد که در هر دو کلیه دارای سنگ 4 تا 6 میلیمتر هستم. ضمن اینکه یک سنگ در قسمت تحتانی حالب گیر کرده. 4 روز است که با تجویز پزشک از قرص تامسولوسین استفاده میکنم و مایعات به مقدار کافی میخورم. اما حجم ادرارم به نسبت مایعات مصرفی پایین می باشد و پس از مصرف قرص تغییری نکرده. آیا نیاز به زمان بیشتری برای تاثیر این قرص می باشد؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب پروفسور،،،آیا سنگ کلیه ۶ میل جزءدسته سنگهای کوچک است یا سنگهای بزرگ و قابل تجزیه و دفع میباشد؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر عليرضا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دكتر. من سونو گرافي كردم تو قسمت كاليس مياني سه ميليمتر سنگ دارم. تا قبل از سونو هيچ دردي نداشتم. اما بعد اون دردي مثل گرفتگي عضله پشت كمرم هست. ميخواستم بدون اين درد توهمي هست يا اينكه بخاطر سنگه. و اينكه احتمال ذوب شدن سنگ چقدره ؟ و اينكه درصورت عدم ذوب شدن امكان دفعش چقدر هست و چقدر طول ميكشه. الان حدود دو هفته ميشه سونو كردم. مايعات و عرقيجات سنتي هم هروز خوردم تا به امروز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر RAOOF شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ممنون از لطفتون دکتر 15 روزه پدر من شدید در کلیه داشتند و سونو گرامی بردیم گفتند ورم کلیه داره و کمی بزرگی پروستات دارند و قرص امنیک و هیوسین دادند و مصرف دارند میکنند تا اینکه دیروز دردش شدیدتر شد بردیم دوباره سونوگرافی نوشت انجام دادیم گفت شدت گرفته و باید سریع سنگ شکن انجام بدیم چون اسپرین میخوره گفت خودتون رضایت بدید و یا یک هفته بعد بیایید انجام بدیم الان میخوام کمکم کنید الان ما طبق این سونوگرافی باید چکارکنیم واقعا نارسایی کلیه میگیره.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
   سنگ حالب را سریعا باید کرایو کنیم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر