دفع سنگ کلیه و پاسخ به سوالات شایع آن

سنگ های کلیوی رسوبات سختی هستند که از املاح و نمک های اسیدی تشکیل شده اند. در این مقاله به بررسی علائم دفع سنگ کلیه می پردازیم و به سوالات شایع شما درباره ی دفع سنگ کلیه پاسخ می دهیم.

علائم سنگ کلیه چیست؟

پاسخ: سنگ های کلیوی در اثر تجمع مواد معدنی حاصل می شوند. یک سنگ کلیه معمولا تا زمانی که به درون میزنای حرکت نکرده است بدون علامت است. هنگامی که علائم سنگ کلیوی پدیدار می شوند معمولا شامل موارد زیر می شوند:

 • درد شدید در ناحیه کشاله ران یا پهلو
 • پدیدار شدن خون در ادرار
 • حالت تهوع و استفراغ
 • وجود چرک یا گلبول های سفید خون در ادرار
 • کاهش مقدار ادرار دفع شده
 • احساس سوزش در حین ادرار
 • احساس شدید به دفع ادرار
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت

1- دفع سنگ کلیه چه مدت طول می‌کشد؟

پاسخ: از طریق روش‌های درمانی، کوچک‌ترین سنگ‌ها که معمولاً کمتر از 5 یا 6 میلی‌متر هستند، ظرف چند روز تا چند هفته دفع می شوند.

2- در صورت اتمام درد سنگ کلیه، آیا همچنان باید به اورولوژیست مراجعه کرد؟

پاسخ: بله باید به پزشک مراجعه کنید. گرچه ممکن است دفع سنگ کلیه همراه با ادرار باشد و شما متوجه آن نشده باشید، اما باید به این نکته توجه کرد که در مواقعی ممکن است درد تسکین یابد درحالی‌که سنگ همچنان داخل کلیه است. بنابراین توصیه می‌شود حتماً به اورولوژیست مراجعه کرده و از وضعیت این سنگ‌های خفته که ممکن است موجب آسیب به کلیه شوند مطلع شوید.

سنگ کلیه

3- من دارای سنگ کلیه هستم و در ناحیه پهلو درد دارم. این درد معمولاً در کل ناحیه شکم پخش می‌شود. چگونه باید فهمید در چه زمانی سنگ داخل مثانه می‌افتد؟ 

پاسخ: به‌طور کلی زمانی که سنگ می‌خواهد خارج شود، علائمی از خود بروز می‌دهد. زمانی که سنگ در بالا کلیه قرار دارد، درد در ناحیه پشت است. هنگامی‌که سنگ پایین‌تر می‌آید، درد در اطراف پهلو و شکم بیشتر می‌شود. وقتی سنگ در قسمت پایین میزنای می آید، درد در جلو شکم ظاهر می‌گردد.

موقعیت اورژانسی مربوط به زمانی است که سنگ می‌خواهد وارد مثانه شود و از طریق ادرار خارج شود که درد در ناحیه کشاله ران احساس می‌شود. زمانی که سنگ داخل مثانه شد درد کاهش می‌یابد و علائم در افراد مختلف به شکل‌های مختلفی ظهور پیدا می‌کند.

نوشیدن آب ایده خوبی برای باز شدن راه سنگ و دفع سنگ کلیه است. بهتر است بدانید نوشیدن بیشتر از یک لیتر آب در ساعت توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است فرد را به مسمومیت دچار کند.

مصرف داروهایی مانند tamsulosin موجب کوتاه‌تر شدن مسیر خروج سنگ می‌شوند. مصرف این دارو برای این منظور توصیه نمی‌شود و در صورت مصرف باید با توجه به تجویز پزشک باشد.

عوامل دیگری نیز مانند سایز و موقعیت سنگ در خروج آن تأثیر دارند. خروج سنگ 6 الی 8 هفته به طول می‌انجامد و در صورت عدم خروج آن، باید برای خارج کردن آن توسط پزشک، اقدام کرد.

کلیه درد

4- دو سال پیش از طریق سی تی اسکن متوجه شدم که سنگ کلیه دارم. پزشک داروی مورفین و رگ گشا تجویز کرد و بعد از دو روز دردم تمام شد، هفته بعد درد دوباره ظاهر شد و بعد برای همیشه از بین رفت. آیا این امکان وجود دارد که سنگ باقی مانده باشد؟ و سوال دیگر این که چرا این درد به صورت نوسانی است؟

پاسخ: سنگ کلیه ممکن است دفع شده باشد و یا در قسمتی باشد که فرد درد کمتری را احساس کند. درصورتی‌که سنگ، مسیر میزنای را سد کند، موجب درد می‌شود. زمانی که سنگ به داخل کلیه برگردد، درد از بین می‌رود.

5- آیا من میتوانم خود متوجه دفع سنگ کلیه شوم؟ و برای تسهیل این امر چه کاری از دست من برمی آید؟

پاسخ: دفع سنگ کلیه از طریق اسکن قابل‌بررسی است و در صورت مشاهده هرگونه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد. در ضمن نوشیدن آب را نباید از یاد برد، زیرا موجب تسهیل در خروج سنگ و جلوگیری از بزرگ شدن آن می‌شود.

6- تشخیص سنگ کلیه چگونه است؟

پاسخ: چندین آزمایش متفاوت می توانند وجود سنگ کلیوی را تایید کنند. یک معاینه جسمانی می تواند وجود درد کولیکی را در ناحیه کشاله ران و نزدیک به کلیه ها آشکار کند. این نشانه ها، اغلب علائم هشدار دهنده در ارتباط با وضعیت فرد می باشند. یک آزمایش ادرار می تواند وجود یا عدم وجود خون و یک عفونت متعاقب از این وضعیت را در ادرار بیان کند.

آزمایش های خون می توانند برای تشخیص عوارض مرتبط با سنگ کلیوی و همچنین بررسی درستی تشخیص پزشک انجام شوند. آزمایش سی تی اسکن از ناحیه شکمی، راهی برای ارزیابی وجود سنگ های کلیوی است. یک آزمایش سی تی اسکن وضعیت میزنای، مثانه، کلیه ها، وجود یا عدم وجود سنگ، اندازه و موقعیت دقیق سنگ کلیوی، وجود یا عدم وجود انسداد و وضعیت دیگر اعضای موجود در آن ناحیه را مانند آپاندیس، آئورت و پانکراس نشان می دهد.

همچنین، نشان داده شده است که آزمایش های سونوگرافی دقت تشخیصی بالایی داشته و می توانند عوارض بسیاری را در ارتباط با سنگ های کلیوی تشخیص دهند. زنان باردار جهت دوری از تشعشعات غیر لازم، بهتر است به جای استفاده از سی تی اسکن از سونوگرافی استفاده کنند. هنگامی که فرد مبتلا به سنگ کلیوی تشخیص داده شد، تصویر برداری های ساده ای به وسیله اشعه ایکس مورد استفاده قرار می گیرند تا پیشرفت سنگ در سیستم دفع ادرار پیگیری شود.

7- درمان های لازم برای دفع سنگ کلیه چیست؟

درمان سنگ های کلیوی در درجه اول بر روی مدیریت علائم متمرکز است. دفع یک سنگ می تواند بسیار دردناک باشد.

در صورتی که فرد سابقه ابتلا به سنگ کلیه را داشته باشد، درمان خانگی می تواند برای او مناسب باشد. افرادی که تا به حال سنگ کلیوی دفع نکرده اند باید با پزشک صحبت کنند. در صورتی که درمان در بیمارستان مورد نیاز باشد، ممکن است به وسیله یک لوله درون رگی به فرد مایعات رسانده شود. همچنین، ممکن است به این بیمار دارو های ضد التهاب نیز داده شوند.

اغلب، دارو های مسکن نارکوتیک (مخدر) برای قابل تحمل کردن دفع سنگ کلیوی استفاده می شوند. دارو های ضد تهوع می توانند برای افرادی استفاده شوند که حالت تهوع و استفراغ دارند. در برخی موارد، یک متخصص مجاری ادرار (اورولوژیست) می تواند یک درمان با استفاده از امواج شوک به نام لیتوتریپسی برای بیمار انجام دهد.

این یک روش درمانی است که سنگ های کلیوی را به قطعات کوچک تر می شکند و به این صورت به آن ها اجازه عبور می دهد. افراد مبتلا به سنگ های بزرگ کلیوی در نواحی که امکان انجام لیتوتریپسی وجود ندارد می توانند از عمل های جراحی مانند خارج کردن سنگ از طریق برشی در کمر یا وارد کردن یک لوله به میزراه استفاده کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرانک شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. ۴۲ سالمه ‌کلیه هام سنگ سازه اردیبهشت ۹۸ اخرین سونودادم سنگی نداشتم یه مدته بشدت پهلوم دردمیکنه وسنگ دفع کردم رفتم دکتروسونودادم دارونوشته ولی دوباره درددارم لطفاتفسیر سونوروبهم بگیدممنون. چکارکنم که دوباره دچاردردشدبدنشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتری عزیز
  ما 11 سال98 سنگ کلیه 6 میلی در سنو تشخیص داده شد و داروهای گیاهی و قطره سنکل و... مصرف شد و احساس خروج سنگ نیز تا کنون نداشتم آیا امکان دفع شدن سنگ بدون اینکه متوجه شده باشم هست و دردی هم تا کنون نداشتم. ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، سنگ۶میلی داخل کلیه نیاز به جراحی ندارد
 • تصویر کاربر جعفر پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سابقه سنگ دارم سه روز پیش ادرار خونی داشتم رفتم سونو گفتن احتمالا الان توی مجاری باشه از کلیه جدا شده الان درد شدیدی تو بیضه سمت چپ همون سمت کلیه که درد داشت دارم میشه کمک کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام لطفا عکس مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر صدف جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من كليه درد داشتم عكس گرفتم گفتن سنگ دارم بعداز چندين ساعت دردم از بين رفت ولي درد پهلو دارم كم و أما نميدونم كه سنگ دفع كردم يا نه خيلي ميترسم كه باز اون درد لعنتي نياد سراغم چيكار كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر حسين جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دكتر ،
  خانمم سنك كليه داره يك سانتي متر ايا امكان داره با دارو برطرف بشه يا خير ؟ ما در سويد زندكي مكنيم و دكتر اينجا كفته بايد جراحي بشه . ممنون ميشمراهنمايي كنيين.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، سنگ شکنی انجام دهید
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  حدود یک ماه درد کلیه دارم سونوگرافی شده سنگ 13میلی متری در کلیه هست.
  راهنمایی لطفا بفرمایید چه باید کنم؟ باتوجه باین شرایط که کرونا هم هست به مراکز درمانی نباید رفت.
  وداروی آلکانف چطور هست؟ و باعث تکان خوردن و مسدود شدن مجرا بدتر نمیشود؟
  ودفع آن به چه شکله.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سر فرصت بايد سنگ شكني برون اندامي كنيد
 • تصویر کاربر امامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  7سال پیش ازمایش دادم خون در ادرارم بود دکترارولوژ سیتوسکوپی کردن وجواب منفی بودوگفتن خون درادرارتومشکلی ندارد ازاین به بعدهرموقع آزمایش دادی وخون بود هردکتری رفتی بگو ارثی است وپیگیری نکن ولی من همش پهلوهام دردمی کنه وهرسال هم سونوگرافی کلیه می دم کلیم سالم ولی خون هست درادرارم شش ماه پیش سونو دادم گفتن سنگ وشن هست آیااین خون درادرار من ازهمون سنگ است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   تنها درمان ان مصرق مايعات زياد است نگران نباشيد
 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، هفتم فروردین با درد پهلو رفتم بیمارستان ، آزمایش خون گرفتند گفتند سنگ داری ، در تصویر سی تی سنگی شش میلی متری در داخل کلیه راست دیدند ولی سنگ دیگری دیده نشد و گفتند سنگ داخل کلیه نباید درد داشته باشه ، سی تی ریه نوشتند که کرونا نباشه که خوشبختانه نبود ، داروی تامسولیسین و یک نیم قرص هیدروکلروساید صبح و داروی گیاهی و مسکن و تاوانکس هر 24 ساعت دادند و فردا اول صبح تا ظهر سنگ ریزه و تراشه ای دفع شد . تا دو روز بعد هم بی حالی و گیجی و در نهایت داروها را قطع کردم و فردا بهتر شدم . در حال حاضر درد مختصری می آید و می رود ، مایعات تقریبا روزی دو لیتر آب و مائالشعیر مالت می خورم / سوال اینکه تکلیف این درد و سنگ داخل کلیه که ظاهرا در گزارش 6 میلی متر هست چیست و چکنم ؟ مایعات ادامه یابد ؟ راهی برای خورد کردن سنگ و دفع بی درد هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   خوشبختان سنگ حالب ریز است هر ۲ساعت یک لیوان اب بخورید و۱هفته بعد سونو تکرار کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سوال آقای دکتر انشالله ک در صحت و سلامت باشید
  آقای دکتر این سونوگرافی من هست
  من تا الان در 3 سال اخیر دوبار سابقه سنگ داشتم میخاستم ببینم با این توصیفات سونو لازم هست سنگ شکن برم؟
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   عکس سونو گرافی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام مجدد
   سنگ 8 میلی به کمک عرقیجات (خارشتر ‌‌‌‌؛ گزنه؛ خارخاسک) و ورزش (طناب و دو) دفع کردم و الان فقط مونده سنگ 5 میلی اون لازم هست ک براش اقدامی انجام بدم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   اکر با ان دفع میشود ادامه بدهید در خدمتم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  اقای دکتر از صبح امروز درناحیه سمت راست و به سمت مثانه درد دارم که البته قابل تحمل ولی بعد از دفع ادرار متوجه شدم ادرارم به رنگ خون ابه س و بسیار در ناحیه الت تناسلی احساس سوزش و مدام احتیاج به دفع ادرار دارم
  سابقه درد تو همین ناحیه داشتم یک ماه پیش و همین مسائل فوق که بعد از مراجعه به پزشک و انجام سونو هیچ گونه سنگ در کلیه و مثانه مشاهده نشد و نرمال بود
  سن ۳۵ سال
  ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   چون چکاب نرمال تست جای نگرانی نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر