فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز کردن زگیل به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز کردن زگیل چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز کردن زگیل استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4 (80%) 21 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اخوان یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشیدخدمت شما . 1 زائده کوچک نزدیک مقعدم دیدم.امروز رفتم متخصص زنان معاینه کردن 2تا پماد دادند یکی روی زائده یکی دیگه داخلی.ازشون خواستم تست پاپ اسمیت برام بنویسند و تست بابت اینکه ببینم داخل رحم هم زگیلی هست یانه. ایشون رو لام برام نمونه دادند.آزمایشگاه فقط نمونه را جهت پاپ اسمیت پذیرفت گفتند برا نمونه تست زگیل داخل رحم 5 شنبه مراجعه کنم میترسم و سوال دارم که :1 آیا من ناقل خواهم بود؟
  2 طول درمان چقدر است . .:
  درمان قطعی دارد یا نه . .:
  آیا حتما اون تست دوم را هم بدم؟ . .:
  من کی خوبه خوب میشم😭😭 لطفا . .:
  من کی خوبه خوب میشم😭😭 لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   از.دكتر زنان بايد بپرسيد فقط پاپ اسمير اگر منفي بود نياز به اقدام خاصي نيست
 • تصویر کاربر علي شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام جناب اقاي دکتر بنده22سال دارم تا به حال رابطه و آميزش جنسي نداشته ام و از زماني که به ياد دارم دانه هاي نسبتا ريز و سفيد رنگي روي بدنه ي آلت تناسليم بوده و تعداد زيادي هم هست که مانند جوش هستند ولي اطرافشان قرمز رنگ مانند جوش نيست.اين دانه ها رو بيضه ها هم مي باشد ولي جاهاي ديگر بدن نيست و گوشتي مانند هم نيست .لطفا راهنمايي بفرماييد ايا زگيل تناسلي است?!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام تبنها زگيل نيستند
 • تصویر کاربر زینب چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من 24سالمه و4ماهه عقد کردم در اولین برخوردی که با الت تناسلی همسرم داشتم یه دونه قرمزی رو ساق التشون بود گفتم چیه گفت از خاروندن زخمش کردم واینکه خوب میشه هر چن وقت یه بار وقتی نعوظ پیدا میکنه میره لا شرتم وتنگه وزخمش میکنه حالا من میترسم چون دوران عقدیم فعلا تماس سطحی داشتیم ولی دخول انجام نشده خواستم ببینم در درجه اول این عکسایی که میفرستم زگیلن ودر درجه دوم ایا منم مبتلام ؟؟
  1. تصویر کاربر زینب یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   چرا سوال منو جواب ندادین اقای دکتر من ۴شبه خواب ندارم از استرس خواهش میکنم جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   از نظر تب خال ازمايش دهيد
  3. تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   یعنی زگیل نیست دکتر اورولوژی رفتن گفتن احتمالا بیماری پوستی باشه ازمایشگاه پارسم ازمایش دادن گفتن منفی بوده باز بیاین دوباره ازش بگیریم نمونه اون تب خال خطرناکه ایا مثل پاپیلوما سرطان میده ایا ؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   ازمایش دهید
  5. تصویر کاربر زینب سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   چقد ممکنه زگیل باشه؟؟ اقای دکتر ببخشید اینقد میپرسم اخه جواب ازمایش یه بار منفی شده بار دوم شنبه میاد استرس دارم ..
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   احتمتلش كم است
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید، چند روزیه در قسمتی از روی الت تناسلیم زائده ای زگیل مانند دراومده که نه دردی داره و نه خارش. اینو هم مطمئن هستم که رفتار جنسی پرخطر نداشتم، میخواستم بدونم ایا زگیل هست یا نه ، عکسشو فرستادم ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   زگيل واضح است بياييد كرايو كتم
 • تصویر کاربر kimia یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  kimi n, [10.05.18 20:25]
  سلام اقای دکتر . ایا ازمایشی وجود دارد که وجود یا عدم وجود زگیل تناسلی در دهان را مشخص کند؟ و ایا نوع پرخطر این ویروس در دهان باعث سرطان میشود یا نه هر نوعی باعث سرطان دهان میشود ؟ برای دختر خانم ها یی رابطه جنسی( دخول) نداشته اند جه ازمایشی هست ک وجود این ویروس را در وازن مشخص کند ؟اگر از اخرین ارتباط (سکس دهانی) بیشتر از یک سال گذشته باشه وفرد علایمی نداشته مبنی بر الودگی میتونه دلیلی بر سالم بودن باشه؟ و اخرین سوال اینکه من به یک فوق متخصص زنان مراجعه کردم و با اینکه بهشون گفتم رابطه دهانی داشتم ایشون گفتن چون دخول نداشتی نوع پر خطر را نداری و برام گارداسیل تجویز کردن؟الان باز هم نگرانم که نکنه در دهانم یا کلا الوده باشم ,و اینکه ایا گارداسیل از سرطان گلو که عاملش همین زگیل تناسلی هست میتونه پیشگیری کنه با توجه به اینکه من نمیدونم ایا از لحاظ دهان الوده ام یا نه؟ طور خدا راهنماییم کنین تا از این استرس خلاص شم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   اگر زگیل واضح در دهان ندارید بیخیال شوید مشخص نمیشود
 • تصویر کاربر hadi یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقتبخیر،٢٥ سالمه و رابطهجنسي نداشته ام
  ١.اين چند روز متوجه دوتا زائده ريز زير آلتم شدم، نميدونم از قبل بوده يا تازه به وجود اومده، اينها خطرناك هستن؟
  ٢. بيضه سمت چپم هم قرمزترو كمي بنفش
  هست،و دانه دانه هايي روي سطحش هست، عاديه همچين چيزي؟
  ٣.دور ختنهگاه سر آلت هم دانه هاي ريزي وجود دارد، عاديه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   بهتر تست ازمايش دهيد از محل
  2. تصویر کاربر hadi جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   منظورتون ويزيت است يا آزمايش خاصي؟
   هزينه ويزيت رو هم لطف ميفرماييد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   از محل زایده تست Hpv pcr بدهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یحیی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر
  همسر من چند سالی مبتلا به زگیل تناسلی بود که زود تحت درمان قرار گرفت و الان حدود چهار ساله که دیگه هیچ گونه ضایعه ای نداشته تا اینکه چند روز پیش یه دونه ی قرمز شبیه دونه های حساسیتی بزرگ رو دستگاه تناسلیش دیدم
  باید فورا به دکتر مراجعه کنم ؟
  عکسش رو براتون بفرستم ؟
  1. تصویر کاربر یحیی سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   پاسخ سوال
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعیده جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.همسر من دچار زگیل تناسلی هستن و ما هنوز تو دوران نامزدی هستیم و رابطه جنسی عمیقی باهم نداشتیم.یک ساله ک زگیل دارن ولی من خداروشکر هنوز دچار نشدم یعنی زایده قابل رویت نداشتم.الان سوالم اینکه من میتونم واکسن بزنم یا ن؟
  و با کرایو تراپی کامل درمان میشن ایشون البته ی سری کرایو کردن شش ماه ب صورت مرتب و با فاصله یک ماه خوب شدن ولی بعد دوماه دوباره زگیل زدن...امروز دوباره کرایو کردن و تاول زده محلش.باید چیکار کنن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 10 ماه پیش)
   واکسن بزنید
 • تصویر کاربر نازی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند وقت پیش سوالی ثبت کردم اما هرکاری میکنم با شماره رهگیری جواب سوالم باز نمیشه.
  صورت سوالمو تو عکس میفرستم. ممنون میشم جواب سوالمو بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام اگر الان زگيل نداريد ديگر جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربر اشكان سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، بنده ضايعات مشكوك به زگيل تناسلي دارم، با شريك جنسي سكس دهاني داشتم اما هنوز سكس واژينال نداشتيم، بعد از درمان ضايعات، براي اينكه شريك جنسيم به زگيل تناسلي در ناحيه آنوژنيتال دچار نشه غير از كاندوم چه راهكار ديگه اي وجود داره؟ آيا واكسن موثر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 11 ماه پیش)
   اينها زگيلند بايد كرايو شود ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر