فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز کردن زگیل به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز کردن زگیل چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز کردن زگیل استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4 (80%) 21 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من روی آلتم یک چیزی شبیه گوشت اضافه زده بود که منو نگران کرده بود و باعث شد پیش چند دکتر بروم که همگی گفتن مشکلی نیست، فقط یکی برای راحت شدن خیال من گفت یک نمونه برداری انجام بده که نمونه برداری تو آزمایشگاه مرکزی تو باغ فردوس انجام شد و از اون محل و همچنین مجرای تناسلی و بیضه ها نمونه برداری انجام شد. جواب آزمایش مثبت درومد از دو نوع hpv68 و hpv81 که یکی از اون ها پرخطره و البته خیلی کمیاب هست من خدمت شما رسیدم جهت معاینه که فرمودید اصلا مشکلی نداره و خیالم راحت باشه ولی من هنوز مشکوک هستم به دلیل اینکه ممکنه تو ناحیه تناسلی دارای این ویروس بوده باشم لطفا بگین این نوع ویروس چقدر شایع هست و من نباید دوباره آزمایش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   اگر زگيل برجسته نداريد اين ازمايش اهميت ندارد
 • تصویر کاربر س شنبه ۹ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .32سالمه حدودا سن 20سالگی 3تا خال گوشتی یکی کنار و 2تا زیرآلتم روی خط ختنه گاه در آمد درسن 27سالگی به دکتر مراجعه کردم و گفتن ایراد نداره وهمه زگیل ها ایجاد سرطان نمیکنن اما به اصرار خودم آزمایش تشخیص فنوتیپ نوشتن که متاسفانه هیچ آزمایشگاهی در شهرستان نتوانست انجام دهد به پزشک پوست مراجعه کردم وزگیل هارا فریز کرد اما فریز کردن هیچ تاثیری روی آنها نداشت با مراجعه بعدی با لیزر آنهارا برداشت اما طی5سالی که گذشته دوباره دوتا زگیل زیر آلتم رشد کردن که یک هفته ای هست دوباره آنهارو لیزر کردم.بادیدن کلیپ شما خیلی ترسیدم که نکنه احتمال انتشار زیاد آنها وجود داشته باشه وباید فریز میکردم0آیا آزمایشی هست که باوضع موجو بتونه فنوتیپ را مشخص کنه؟تشخیص شما با دیدن عکس چی هست؟هرچی تلاش کردم تلفن مطب شما کسی پاسخگو نیست حضوری خدمت برسم0لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   اين زگيل نيست
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۹ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.جواب آزمایش Hpv را گرفتم ،چه جوری میتونم براتون بفرستمو تشخیصتونو بدونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  من با خوندن مطالب شما نگران شدم
  چون قسمت پایین التم مثل دون دون های ریزهست خیلیم زیاده اما برجستگیه خاصی نداره مگر موقع صفت شدن مثل جوشحالهای ریز میشه رنگ خاصیم نداره مثل حالتیکه ادم موهای زایدو میزنه و دوباره مو میخواد دربیاد.
  اینها طبیعیه یا همون زیگیل تناسلیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   اینها مهم نیستند
 • تصویر کاربر ش شنبه ۲۶ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر عزيز من متاسفانه چند سال هست كه دچار اين بيماري شدم در طول اين چند سال و قبل از اون با دختري در ارتباط بودم كه هر چند ماه يكبار با هم رابطه داشتيم و من نتونستم از بيماريم به علت آبروم بهش بگم البته من چند بار اقدام به ليزر زيگيل ها كرده بودم ، الان بعد از چند بار رابطه من دباره شروع به در آوردن زيگيل كردم و شريكم گفته كه عفونت كرده آيا زيگيل به عفونت ربطي داره ؟ و اينكه الان هر دو ما آلوده به اين ويروس هستيم چگونه بايد به رابطه خودمون ادامه بديم و من چگونه ميتونم شريكم و از اين موضوع مطلع كنم ؟ منمنونم خيلي سوال طولاني بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   بايد ايشان تست پاپ اسمير بدهد
 • تصویر کاربر شقايق دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر
  احتمال داره بعد از ٣سال متوجه بشى به زگيل تناسلي دهانى و واژن مبتلا هستى
  آيا اين ها زگيل هستند؟ براى زگيل دهانى چه راهكارى پيشنهاد ميكنيد
  شما خودتون انجام ميدين؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر پویان شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  پسری ۱۸ ساله هستم و چند سالی هست دانه های ریزی روی آلتم در اومده و بعضی از آنها سر سفید هستند و همچنین نظیر این دانه ها روی کیسه بیضه هم مشاهده میشن....تا الان بر اساس علائمم و مطالعاتی که از سایت شما و سایر پزشک ها داشتم فکر میکردم که دانه های چربی و فوردایس هستند اما جدیدا خیلی نگران شدم که نکنه زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی و بیماری hpv باشند...این موضوع من رو خیلی نگران کرده و خیلی میترسم از این بابت لطفا کمکم کنید...توی فایل های ضمیمه براتون عکس هایی فرستادم...ممنون میشم کمکم کنید که مورد من چی هست و توضیحی راجع به مشکلی که دارم بدید از جمله اینکه اگر مربوط به دانه های فوردایس یا جوش های معمولی هست بی ضررند و نیاز به پیگیری ندارند؟...در ضمن در مقالاتتون خونده بودم که زگیل و تبخال تناسلی از بیماری های مقاربتی اند در صورتی که من تا به حال هیچ رابطه جنسی نداشتم و بر همین اساس تا به حال در این خصوص پیگیری خاصی انجام ندادم چون این دانه ها بدون هیچ درد و سوزشی بودند و بیشتر به همان جوش ها و دانه های فوردایس شبیه بودند...البته هر از گاهی بعضی از دانه های سرسفید آن ملتهب میشوند و بعدش به کلی از بین میرن...من از بابت بیماری های زگیل تناسلی و hpv خیلی نگرانم به خصوص که طی سال های آینده در آستانه ازدواج هستم...لطفا کمکم کنید آقای دکتر ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام اینها زگیل میستند
 • تصویر کاربر محبوبه پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من 1 سال و نیم پیش طی رابطه ای که به صورت سطحی بعد از 3_4 ماه داشتم داشتم با عرض پوزش یه عدد دانه ریز مثل جوش بالای ناحیه تناسلیم دیدم و مثل برگشت مو که به صورت دونه ریز درمیاد بود و به متخصص زنان نشان دادم و گفتن چیز خاصی نیست و زگیل نیست،با کمی فشار و خون کمی هم آمد و به فاصله 1تا2 روزبعد یکی دیگه هم زد و دکتر پوست رفتم و گفتن زگیله و خواستم اول نمونه برداری بشه تا بلکه سوش ویروس مشخص شود که اصلا موافقت نکردن و بی معنی دونستن و در هر مراجعه ای که داشتم میگفتم 1یا 2یا3 تا کوچک هست و کرایو میکردن بااینکه خودم اصلا چیزی به چشم نمیدیدم و شک میکردم
  دکتر حساس شدن و ترس منو از این مشکل دیده بودن و بااین روند منو به شک انداختن که یا تشخیص اشتباه دادن یا هربار کرایو کردن در مراجعاتم راهی برای حساس کردنم و رفتن مداومم بوده باشه و تاکید بر مراجعه مکرر تا 2 سال داشتند
  بعداز 1 سال واقعا خسته شدم از کرایو و زگیلی هم نمیدیدم درنتیجه دکترم رو عوض کردم و به 2 دکتر پوست دیگه ای مراجعه کردم و گفتن اصلا زگیلی نمیبینند
  البته نامزدم هم پزشک هستند و مطمئن هستن زگیل ندارند واین کلک اون دکتر برای مراجعه من بوده
  شرمنده من 1_2 بار رابطه مقعدی و oral داشتم وهر دو خیلی سطحی بوده،اگر ویروس زگیلی درکار بوده پس چرا مقعد و دهان درگیر نشده
  الان 1سال و نیمه فکر آلوده بودن یا نبودن به زگیل و مشکل نداشتنم در آینده ام داغونم کرده
  پارسال واکسن گارداسیل هم رفتم زدم
  حتی PCRخونم منفی هست و به فاصله چند ماه 2بار انجام دادم
  سوالم این هست که باوجود داشتن هایمن و عدم امکان پاپ اسمیر چطور میتونم مطمئن شوم که همچین ویروسی رو در بدنم ندارم؟با همان PCR مشخصه؟یا نمونه مخاط واژنhpv typing باید انجام دهم؟ممنون میشم کمکم کنید و از این تردید و کابوس 1سال و نیمه من رو دربیارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   اگر نداريد پيگيري نميخواهد
 • تصویر کاربر فافا پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلامً آقاى دكتر خداقوت
  من زگيل زدم حتما بايد واكسن بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   فايده ندارد
 • تصویر کاربر سپیده پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا واکسن گارداسیل باعث عقیم شدن و نازایی میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   نه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر