فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو چیست؟

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو روشی است که برای فریز کردن زگیل به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود.

زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز کردن زگیل چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز کردن زگیل استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

کرایو چیست؟

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4 (80%) 21 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا زگیل نوع 91 دارم نباید ازدواج کنم و مشکلی برای خودم پیش میاد از نظر سرطان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 5 ماه پیش)
   انرا با کرایو درمان کنید برای نامزدتان واکسن بزنید کافی است
 • تصویر کاربر غفاری یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  فکر کنم زایده پوستی روی آلتم وجود داره البته چند سال که هست اهمیت نمی دادم
  تا اینکه دوسه روز اخیر تو اینترنت سرچ میکردم درباره به تور اتفاقی با این موضوع آشنا شدم ونگران لطفا میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مانی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  دکتر من ۳ ماه پیش زیگیل تناسلی خود را کرایو کردم اکنون پس از سه ماه جای زخمها هنوز نرفته و جای زیگیل ها باقی مانده ، سوال اینکه چه کار باید انجام دهم برای از بین رفتن جای آنها ..با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Elnaz سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ٢ سال قبل دچار زگيل تناسلي شدم كه در عرض ٢ هفته خود به خود از بين رفتن.
  ٧ ماه پيش با نامزدم رابطه داشتم كه بعدش سوزش ادرار گرفتم ازمايش ادرار عفونت كليه نشون داد. قرص خوردم برطرف شد. اما سوزش ادرارم همچنان وجود داره. و دهانه واژنم مثل عكسي كه فرستادم شده. كه دكتر زنان بهم كرم درموفيكس داد برطرف شد اما باز بوجود اومد. نامزدم هم ٥ ماه بعد روي التش مثل عكس شده كه از توش چرك و خون در اومد و هيچ دردي نداره. من خودم هم درد خارش يا سوزش ندارم.
  ميشه راهنمايي كنين كه چي هستن؟ شديدا استرس دارم. شبيه زگيل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Milad شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر
  بالاترین هزینه کرایو چقد هست بنده از شهرستان میخواهم مزاحمتون بشوم
  قبلا پیش شما کرایو انجام دادم مجدد دوباره عودد کرده اند خواهشن قیمت هم مشخص کنین که از نظر مالی کم نداشته باشم
  سپاس دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   بايد عكسش وا ببينم
 • تصویر کاربر فراز یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من مدتی است چند مورد مشکوک روی کیسه بیضه مشاهده نموده ام. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   این زگیل نیست
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر و خسته نباشید من 3 تا سوال دارم 1_چند ساله دارم با ژیلت قسمت پایین تنم رو میزنم یه یه لک و پیس هایی سفید رنگ برجسته بیضه و پایین آلت تشکیل شده از بین هم نمیره خطری داره یا نه طبیعیه؟؟؟؟؟؟ علت بوجود امدنش چیه؟؟ 2_ اقای دکتر یه دوتا لکه بزرگ رنگ پایین بیضه سمت راست سیاه رنگ ودیگری کم رنگ تشکیل شده که نمیدونم زگیلع یا خال درمان میشه؟؟ خطری داره ؟؟اونیکه پر رنگه اقای دکتر هرچی دارو زدم نمیره خاله به نظرتون؟؟؟ 3_ دوتا توده جوش سفید رنگ زیر بیضه زده نمیدونم خطری داره یا نه؟ درمان میشه یا طبیعیه؟؟؟ ممنون میشم به سوالاتم جواب بدید 🙏🙏🙏 عکس این بیماری ها رو به ترتیب با کپشن براتون فرستادم اقا دکتر تو رو خدا نگاه کنید با دقت به من پاسخ بدید من پیش هر دکتری رفتم جواب سوالم رو نداده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   اینها را من رگیل نمیبینم
  2. تصویر کاربر سعید شنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   منظور شما اون دوتا لکه بزرگ سیاه رو میگید که پایین بیضه در اومده اونا ها رو شما زگیل نمیدونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   نه
  4. تصویر کاربر سعید شنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   اقای دکتر کرمی اون لک و پیس هایی برجسته که دور الت بر اثر ژیلت زدن در اومده دور بیضه و الت در اومده اونا چیه طبیعیه بخاطر کبد چرب یا عفونت نگرانشون نباشم
   و این که اون دوتا توده جوش سفید رنگ گنده که زیر کلاهک الت در اومده چی بیماری یا طبیعیه ؟ ؟
   خیلی لطف می کنید به این دو سوال جواب جزئی بدید اگر راه درمان داره به من بگید اگر مشکلی نیست من رو از نگرانی در بیارید خواهش میکنم به جفت سؤالات جواب بدید 🙏🙏🙏🙏🙏
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  جناب آقای دکتر پیشاپیش از پاسخگویی شما تشکر میکنم.
  من مردی هستم حدود 40 ساله. آقای دکتر من هیچگاه در طول عمر خود رابطه خارج از خانواده نداشته‌ام. به همان اندازه که از خودم اطمینان دارم به همسرم هم اطمینان دارم. اهل استخرهای عمومی و ... نیستم. چند روزی است که حدود سه تا دانه روی آلت تناسلی من ظاهر شده است. درد و خارش ندارند و باعث نگرانی من شده اند. سه تا عکس رو خدمتتون ارسال کرده‌ام. اون یکی که سیاه به نظر میرسد به خاطر سایش با لباس زیر حالت زخم پیدا کرده وگرنه قبلا هم مثل دو تای دیگر بوده است. آقای دکتر خواستم ببینم اگر امکان دارند بفرمایید این دانه ها چه هستند و آیا خطرناک هستند؟ چه اقدامی باید انجام دهم؟ البته آقای دکتر چون عکسها را از نزدیگ گرفته‌ام دانه ها بزرگتر به نظر میرسند و در حالت واقعی خیلی کوچکتر هستند

  با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   طبق قانون اگر سکس الوده نداشته باشید زگیل نیست
 • تصویر کاربر نفس جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا این زگیل هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر منصور جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مرد متاهل ٣٠ ساله هستم.زگيل تناسلي دارم. دكتر رفتم و بسياري از زگيل ها درمان شد اما چند عدد باقي ماند. زگيل ها بر روي بيضه چپ هستند و يك عدد هم روي آلت چند سانت پايين تر از كلاهك. آيا ميتوانم واكسن جهت مبتلا نشدن به سرطان بزنم؟ آيا اين نوع زكيل خطرناك است؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   واکسن نمیخواهد بقیه را نیز درمان کنید
  2. تصویر کاربر منصور سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   ممنون از پاسخ شما

   آيا بعد از درمان ( از بين رفتن) ميتواند خطرناك باشد و به سرطان منجر شود؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   بعد از درمان نه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر