فریز کردن زگیل تناسلی و عکس زگیل تناسلی بعد از کرایو

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایوتراپی روشی است که برای درمان زگیل های تناسلی به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

عکس زگیل تناسلی مردان را ببینید، همانطور که میدانید، زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود. زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

کرایوتراپی زگیل تناسلی چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز زگیل تناسلی استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

رابطه بعد از فریز زگیل تناسلی

مردانی که برای زگیل تناسلی روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مجرای ادراری تحت درمان قرار می‌گیرند، باید تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد، از رابطه جنسی خودداری کنند.

طول درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

زمان بهبودی بستگی به محل و تعداد زگیل های برداشته شده دارد. بهبودی معمولا در 1 تا 3 هفته اتفاق می افتد. در طول این مدت از کرم های تجویزی پزشک استفاده می شود تا زگیل های منجمد شده بی افتند.

چند روز بعد از کرایو زگیل می افتد؟

پس از 4 روز تا 2 هفته، زگیل های تناسلی خشک می شوند و می ریزند. این ناحیه ممکن است دردناک باشد. درمان با نیتروژن مایع معمولاً جای زخمی باقی نمی گذارد. ناحیه تحت درمان ممکن است رنگ روشن تری داشته باشد و چند ماه طول بکشد تا به حالت عادی برگردد.

مراقبت های بعد از فریز زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

عکس زگیل بعد از کرایو

عکس زگیل تناسلی بعد از کرایو

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی پروفسور اورولوژی در تهران، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.3/5 - (95 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۶ مرداد ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدت یک ماه هست که پوست سر الت وکلاهک وبیضه دچار قرمزی وکمی درد دارم..دکتر رفتم ازمایش ادرار وخون دادم ظاهر الت هم چیزی نشون ندادبهم پماد کلوترمازول داد ولی هنوز خوب نشدم..عکس براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مرداد ۲( 11 ماه پیش)

   سلام فقط سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم دهید . در عکس چیز غیر طبیعی رویت نمیشه 

 • تصویر کاربر یاسمن یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  من تازه متوجه شدم که نوع 68 دارم باید برای درمان چه کاری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 1 سال پیش)
   های ریسک است . اگر تست پاپ اسمیر بوده کولپوسکوپی
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۷ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  آقای دکتر اینا که دور ختنه گاه من در اومده چیست بدون درد خارش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش)
   عکی بفرستید
  2. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش)
   بفرمایید آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش)
   مطمئنید قبلا نبوده ؟
  4. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش)
   بله آقای دکتر ۲ماهه در اومده
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ تیر ۲( 1 سال پیش)
   در حد عکس شواهد زگیل نمیبینم و فقط تورم محل ختنه گاه هست اگر بهبود نیافت باید از نزدیک معاینه شوید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۵ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت به خیر
  دکتر چند درصد افرادی که مبتلا به سرطان رحم میشوند علتش hpv هستش؟
  پسری که مبتلا به hpv نوعی که واکنش وجود ندارد هستش دیگه باید قید ازدواج رو بزنه از ترس اینکه خانمش به سرطان مبتلا نشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ تیر ۲( 1 سال پیش)
   خیر اگر ضایعه فعال نداشته باشه میتونه رابطه برقرار کنه . درصد های مختلف در مقالات متفاوت است
 • تصویر کاربر مهشاد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  من از 10 روز پیش دچار خارش وسوزش در مجاری ادرای در ناحیه قریبا" خروجی شده ام به دکتر مراجعه کردم ازمایش وسونو برام نوشتند که به پیوست میباشد فنازوپیرین وسیپروفلوکساسین هم استفاده کردم ولس این سوزش رفع نشده . من تو همین مدت برامدگی پوستی رو پوست مجاری ادرای دیدم که عکسشو پیوست ارسال کردم به پزشک مراجعه کردکم گفتند احتمال زگیل هستش برام پماد الدرا تجویز کردند حالا چند سوال خدمتتون درام لطفا" رهنمود فرمائید
  1- ایا این خارش وسوزش دارم میتونه به خاطر زگیل باشه؟ اگر این طور هست چه باید بکنم
  2- پماد الدرا گیر نمیاد من از جنوب به سختی یه دونه پیدا کردم که 12 تا توش هست ونوشته هر بار یکی استفاده کنید برای 4هفته در صورتیکه دوره درمان ان 16 هفته هست ایا میشه هر کدوم از پاکت هارو باز کردم طی یک هفته سه بار استفاده کنم یا با باز کردن فاسد میشود؟ اگر دیگه گیر نیومد چه باید کنم؟
  2-
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ تیر ۲( 1 سال پیش)
   این ضایعات الت مطمئن هستید قبلا نبوده ؟
  2. تصویر کاربر مهشاد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 1 سال پیش)
   بله اقای دکتر. قبلا نبوده است.
  3. تصویر کاربر مهشاد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 1 سال پیش)
   البته که عرض کردم قبلا نبوده نه اینکه این 10 روزه ایجاد شده باشه حدود 2 ماه پیش من این ضایعات را متوجه شده ام.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 1 سال پیش)
   بله خارش سوزش ممکنه بخاطر زگیل باشه .بهترین درمان کرایو است پماد عود میدهد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۷ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام. من زگیل تناسلی داشتم و با لیزر زائده ها رو برطرف کردم. پارتنرم هم درخال برطرف کردن زگیل ها با دارو هست. یک هفتست قرص پاورفیت مصرف میکنیم. امروز جواب تست پاپ اسمیر و hpv من اومد. توع ۱۶ و ۳۵ و ۴۵ رو دارم‌ و چند تا هم کم خطر. میشه بگین چه نتیجه ای برای من و پارتنرم داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 1 سال پیش)
   شما حتما کولپوسکوپی کنید . پارتنر حتما معاینه ناحیه تناسلی بشه از نظر زگیل
 • تصویر کاربر مانی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من سال پیش با یه نفر رابطه جنسی داشتم و الان فهمیده که زگیل تناسلی داره و فکر میکنم از یکی دیگه گرفته و من چند ماه بعد از اون هم کولونوسکوپی انجام دادم هم چند وقت قبل ازمایش خون و ادرار دادم‌ ولی چیزی مشخص نشد و ترشحاتمم سفیده و فکر کنم اسپرمه که خالی میشه تو مثانه ام الان باید چیکار کنم دقیقا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام از کجا فهمیدین اسپرم داخل مثانه هست ؟ اگر زگیل بر ردی پوست دارید باید کرایو بشه در غیر این صورت اقدامی لازم نیس
 • تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  دکتر من کرایو‌انجام دادم حس میکنم دوباره جای کرایو کردم دوباره بر آمدکی ایجاد شده ایا زگیل برگشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام کی انجام شده ؟ چند ضایعه بود ؟
  2. تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   حدود ۱ ماه پیش ۱ زایعه
  3. تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام ۱ ماه پیش حدودا ۱ ضیعه بوده
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   من ضایعه اولیه را ندیدم ولی به نظر عود نیس باز هم اگر تغییر کرد حتما بررسی شوید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Shaghayegh دوشنبه ۱۵ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من تازه متوجه این برامدگی در زیر زبانم شدم میخواستم بدونم زگیله یا نه؟
  مخصوصا وقتی غذایی که ادویه‌ داشته باشه میخورم متورم میشه مثل این عکس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام خیر بافت طبیعی است
  2. تصویر کاربر Shaghayegh یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   خیلی ممنونم ازتون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   خواهش میکنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر تینا چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود یکساله hpv دارم یکبار لیزر کردم اما یک هفته بعد دوباره زگیل دراومد بار اول فقط ۴ تا بود اما الان خیلی زیاد شده چند تا دکترم رفتم گفتن لیزر کنم باز ..من توی مطب شخصی لیزر کردم و هزینه بالایی دادم الان میترسم باز هزینه کنم دوباره دربیاد..چند وقت پیش به دکتر زنان مراجعه کردم بهم گفتن تا ویروس تو بدنمه امکان داره زگیل بزنم هرکاری ام بکنم ..بهم پیشنها دادن قرص بخورم ایمنی بدنم بالابره و ویروس از بین بره ..گفتن اگ ویروس بره زگیل ها خودشون میفتن نیازی به درمان ضایعه ها نیس الانم قرص پاورفیت میخورم بهم گفتن قارچ یا قرص شیتاکه ام بخرم بخورم..به نظرتون جواب میده اینا؟و زگیل ها از بین میرن؟
  و اینکه من عفونت هم دارم و پماد واژن استفاده میکنم اما الان ۵ ماهه از بین نرفته امکان داره بخاطر زگیل ها باشه؟
  ی سوال دیگم اینکه الان ۲۳ سالمه و اگ واکسن بزنم تاثیری داره با توجه ب اینکه ویروسوگرفتم؟یا دیگ نزنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام بله واکسن رو بزنید . از زگیل ها عکس بفرستید . ماهیت زگیل عود کننده است .قارچ فایده ای ندارد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر