متاستاز سرطان پروستات چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سرطان پروستات بر غده ی پروستات که مسئول ایجاد مایع  منی است، تأثیر می گذارد. پروستات در زیر مثانه قرار دارد. در این مقاله به بررسی سرطان پروستات بدخیم و روش های درمانی آن میپردازیم.

مردان با افزایش سن، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار میگیرند. با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، حدود 20 درصد از مردان، سرطان پروستات را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد.

پزشکان، بسیاری از سرطانهای پروستات را، در مراحل اولیه بیماری تشخیص می دهند، اما سرطان پروستات می تواند پیشرفت کند. زمانی به آن پیشرفته یا بدخیم می گوییم که به قسمت های دیگر بدن گسترش یافته باشد. ( متاستاز )

چگونه سرطان پروستات رخ می دهد؟

سرطان پروستات هنگامی رخ می دهد که سلول های پروستات جهش پیدا کرده و شروع به رشد غیرطبیعی کنند. آن ها با سرعت کنترل نشده تقسیم می شوند. در برخی موارد، سلول ها می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. سلول های سرطانی می توانند از طریق بافت، خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا کنند.

پس از اینکه یک پزشک سرطان پروستات را تشخیص داد، آزمایش هایی درخواست می دهد تا ببیند آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است یا اینکه سرطان چه میزان از بدن را تحت تاثیر قرار داده است. پزشکان سرطان پروستات را از مرحله ی یک تا چهار طبقه بندی می کنند. مرحله ی چهار پیشرفته ترین شکل سرطان و موضوع این مقاله است.

 

 

سرطان پروستات مرحله ی چهار، سرطان پروستات بدخیم است که به گره های لنفاوی لگن گسترش یافته یا حالب ها را مسدود کرده است. حالب ها  لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند.

پزشک هر سلول سرطانی بدن را آزمایش میکند تا تعیین کند که آیا سلول های اضافی از پروستات به آن ناحیه گسترش پیدا کرده اند یا خیر. حتی اگر سرطان در استخوان تشخیص داده شود.

انواع سرطان پروستات بدخیم

دو نوع سرطان پروستات مرحله ی چهار وجود دارد:

مرحله ی چهار D1

در این نوع، سرطان پروستات به لگن، گره های لنفاوی یا ارگان های اطراف گسترش یافته است. با این حال، سرطان هنوز به مناطق دورتر گسترش نیافته است.

مرحله ی چهار D2

در این نوع، سرطان به اندام های دورتر مانند ستون فقرات، لگن، دنده ها و دیگر استخوان ها گسترش یافته است. متاسفانه درمان این مرحله از سرطان پروستات بسیار سخت است، اما قابل درمان است.

عوامل خطر

با توجه به آمار بنیاد سرطان پروستات، یکی از شاخص ترین عوامل سرطان پروستات سن است. حدود 65% از سرطان های پروستات، در مردان بالای 65 سال تشخیص داده می شوند.

دیگر عوامل خطر برای سرطان پروستات عبارتند از:

سابقه ی خانوادگی

مردان دارای پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات، دو برابر سایر افراد، در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

نژاد

مردان آفریقایی _آمریکایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

محققان همچنین در حال بررسی ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. رژیم های کم سبزیجات و یا با کلسیم بالا، با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی ارتباط دارند.

چگونه سرطان پروستات گسترش می یابد؟

سلول های سرطانی می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. اگر این اتفاق رخ دهد، پزشکان می گویند: سرطان متاستاز داده است.

مناطقی از بدن که امکان گسترش سرطان پروستات در آنها وجود دارد، عبارتند از:

✔ استخوان

✔ مغز

✔ کبد

✔ ریه

✔ گره های لنفاوی، معمولا در اطراف لگن

علائم سرطان پروستات

از آنجا که پروستات بسیار نزدیک به محل خروج ادرار از بدن است، بسیاری از علائم سرطان پروستات بر روند ادراری تأثیر می گذارند. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

✅ درد کمر یا لگن

خون در ادرار یا مایع منی

✅ سوزش یا درد بعد از ادرار کردن

✅ اشکال در تخلیه ی کامل مثانه

✅ اشکال در شروع جریان ادراری

✅ فوریت در ادرار کردن به صورت ناگهانی

✅ جریان ضعیف ادرار

درمان سرطان پروستات بدخیم

درمان سرطان پیشرفته پروستات اغلب بر کاهش یا توقف گسترش سلول های سرطانی تمرکز می کند. معمولا با گذشت زمان مرد مبتلا به سرطان پروستات بدخیم ، تحت درمان هایی مانند برداشت پروستات، اشعه درمانی یا شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی قرار می گیرد. اگر این درمانها، پیشرفت سرطان پروستات را متوقف نکنند، ممکن است از روش های دیگر استفاده شود.

پزشکان در دانشگاه مکزیک معتقد هستند، که درمان هورمونی درمان استاندارد برای سرطان متاستاتیک پروستات است. با این وجود، درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پزشک از آنها استفاده کند.

درمان های هورمونی

با متوقف کردن هورمون هایی که می توانند به رشد سرطان کمک کنند، درمان های هورمونی اغلب می توانند، جلوی گسترش سرطان پروستات را بگیرند. این درمان به همراه شیمی درمانی، پس از عمل جراحی خارج کردن بیضه ها، برای کاهش تولید هورمون به پروستات ممکن است، تجویز شود.

درمان دارویی پروستات

بعضی از داروهای هورمونی که پزشک برای سرطان پروستات بدخیم تجویز می کند، عبارتند از:

1- آبیراترون: این دارو اغلب با پردنیزون تجویز می شود. نشان داده شده است که این دارو پیشرفت درد را کاهش داده و باعث افزایش کیفیت زندگی می شود.

2- اِنزالوتامید: این دارو می تواند خطر ابتلا به سرطان را بدون عوارض ناخواسته ی شیمی درمانی، از جمله تهوع و ریزش مو، کاهش دهد.

سایر گزینه های درمان

علاوه بر درمان های هورمونی، پزشک ممکن است درمان های دیگری را برای کاهش متاستاز سرطان پروستات تجویز کند. از جمله این درمانها:

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل مصرف داروهایی است که به سرعت سلول های در حال تقسیم را می کشند. نمونه هایی از داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

☑ میتوکسانترون

☑ دوستاکسل

☑ پاکلیتاکسل

☑ استراموستین

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی باعث می شود سلول های سیستم ایمنی بدن بسیار قویتر و موثرتر با سرطان مبارزه کنند. نمونه هایی از درمان های بیولوژیک عبارتند از:

☑ تجویز عوامل تحریک کننده کولونی

☑ اینترفرون

☑ اینترلوکین یا آنتی بادی های مونوکلونال

تشخیص بزرگی پروستات

داروهای مورد استفاده برای درمان متاستاز استخوان

اگر سرطان به استخوان گسترش پیدا کند، پزشکان می توانند چندین دارو تجویز کنند تا شکستگی و درد استخوان ها کاهش یابد. نمونه هایی از داروهایی که برای درمان درد استخوان استفاده می شود، عبارتند از:

☑ دنوسوماب

☑ زوفیگو

☑ زولدرونیک

در حال حاضر محققان در حال آزمایشات بسیاری برای کشف درمان های جدید برای سرطان پروستات، هستند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3.7/5 - (25 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساغر پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم 74سالشونه حدود 6ماه پیش دکتر رفتن و دارو براشون نوشته(پروترال04 وفینوسکار5) که بعد از داروها و طی 6ماه بعد الان دوباره آزمایش خون گرفتن و خواستم ازتون بپرسم جواب آزمایش به نظرتون چطوره!؟ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب ۴۶سال دارم و۶ساله دچاراین مریضی هستم هربارهمکارتون فقط تامسولسین میدن وانتی بیوتیک ازبس خوردم وحجم پروستات یبار۳۶ بودولی اس آ۲/۵ویبارحجم پروستات ۴۸وپی اس آ۱/۸هی تغییری کنه وبدازرابطه نزدیکی وادرارکردن سوزش پیدامی کنم وبیشتروقت هااول اداردوشاخه میادوپدرم هم دچاربزرگی پروستات بوددرسن ۵۷سالگی عمل کردوشب تاصبح خواب ندارم ۳تا۴مرتبه دستشویی میرم وادارهربارگرفتم ۲۰۰تا۳۰۰سی سی هست یه شب خواب خوب ندارم خواهش می کنم راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   سلام باید سیستوسکوپی و نوار مثانه ازتون انجام بشه
 • تصویر کاربر محمدعلی سه شنبه ۱۶ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده ۷۷سال سن دارم و از سال ۸۹ مشکل پروستات دارم و قرص ترازوسین ۵ استفاده میکنم. رژیم غذایی رو رعایت میکنم. بعضی مواقع تکرر ادرار دارم. میخوام بدونم امکانش هست به همان روشی(آندوسکوپی) که توضیح دادید عمل کنم؟
  هزینه عمل هم بفرمائید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   بله مقدوره سونوگرافی وازمایش psa انجام داده ارسال کنید
 • تصویر کاربر موسوی دوشنبه ۸ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من ۴۵ سال دارم و چند وقتی هست این علائم درد خفیف تا شدید در داخل یا اطراف آلت تناسلی، بیضه‌ها، مقعد، پایین شکم یا کمر
  ادرار و مدفوع همراه با سوزش
  نیاز به ادرار مکرر (شب و روز )
  را دارم به دکتر مراجعه کردم گفت التهاب پروستات داری که با دارو بعد از چند ماه خوب شدم ولی الان چند روزی هست باز همین علائم سراغ آمده همچنین آزمایش P.S.A 0.4 هست ،من تمام مدارک قبل و بعد از خوب شدن رو ارسال میکنم ؟
  می خواهم بدان که بیماری من آیا همان التهاب پروستات است یا بیماری دیگری است ؟ و چگونه درمانش کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   بله شما دچار التهاب پروستات هستید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   همراه گرامی بیماری شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا همراه میباشد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
  3. تصویر کاربر موسوی دوشنبه ۸ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   با سلام و خسته نباشید به دکتر کرمی ،داروهایی که برای من نوشتید تا چند وقت باید مصرف کنم .
   آیا این داروها بر باروری تاثیر می گذارد.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   ۴ الی ۶ هفته
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   تامسولوسین باعث انزال خشک خواهد شد
  6. تصویر کاربر موسوی دوشنبه ۸ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   دکتر داروهایی که برامن فرستادید مشابهش بمدت ۶ ماه مصرف کردم یک ماهه قطع کردم ودرد بازگشت کرده...بنده بیماری زمینه ای کبدچرب هم دارم.
   وقتی بمدت طولانی بایستم درد شروع میشه بنده دبیرهستم ودائم باید بایستم. لازمه مراجعه حضوری داشته باشم؟ در استان خوزستان ساکن هستم..
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   توضیح دادم خدمتتون که بیماری دارای عود بسیار بالاست
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر پیام دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام بزرگی پروستات دارم داروی آولوسین عصر ها یک عدد ولیرهنوز تکرر ادرار دارم اادرار می اید زود یا با تاخیر و احساس مکنم تخلیه نمیشه دکتر میگه درمان حداقل ۳۰ کپسول باید بخوری تاونتیجه بینبم و تا ۶ ماه کپسول آولوسین ادامه حالا ۱۵ تا خوردم انتی بیوتیک سیپروفلوکساسین ۵۰۰ ۲۰ تا خوردم ومیگه استرس داری
  ایا التهاب وجود دارد صبر بدهم دیابت و عفونت دارای هم ندارم دوباره میتوانم انتی بوتیک بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   صبر کنید و درمان رو ادامه بدین
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  من 35 ساله و مجرد هستم.چند سال پیش دچار عفونت پروستات شدم که بعد از مصرف دارو خوب شدم.الان دوباره علائم برگشته نیاز فوری به ادرار و درد زیر شکم و احساس خالی نشدن مثانه و تاخیر در شروع ادرار و درد کمر .من دچار استرس نیز هستم راهنمایی می فرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی بیماری شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا همراه میباشد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
 • تصویر کاربر اسماعیل پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده ۲۷ سال سن دارم الان حدود یکسالی میشه که شروع تخلیه ادرار باتاخیر و سوزش هستش و احساس زورزدن در تخلیه ادرار دارم و همچنین انزال بدون جهش و گاهی اوقات بعد از انزال سوزش ایجاد میشه و یا انزال برای بار دوم بادرد همراه هستش و منی خارج نمیشه وهمچنین ممکنه بعد از انزال ادرار اصلا نیاد یا به سختی بیاد بنده خودارضایی می کردم و مانع از خروج منی میشدم اما بعد از حدودا سه ماه از ترک خودارضایی این مشکلات بیشتر شدن..و بیماری پروستات در پدر و عمو بوده
  می خواستم بدونم آیا مشکل از پروستات هستش و باید چکاری انجام بدم؟ ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 1 ماه پیش)
   سلام باید سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری انجام شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 1 ماه پیش)
   پروستات خود مثانه و مجرای ادرار میتونن دخیل باشن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۱۸ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۲۵ ساله هستم
  علایم ادراری مثل قطع و وصل شدن ادرار و یا دیر اومدن ادرار و دو شاخه شدن ادرار دارم

  رفتم سونوگرافی پروستات انجام دادم نوشته
  ۱۵ سی سی حجم پروستات
  اکوی بافت پروستات مقداری هیتروژن است
  هرچی میخوندم به سرطان پروستات و بزرگی پروستات میرسم باتوجه به علایم

  ایا خطری هست؟ ایا نیاز به تست psa هست؟
  نگرانم
  راهنمایی کنید

  Size of prostate is normal. ( 15 cc)
  Echogenicity of prostate is mildly heterogenous.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ مهر ۲( 2 ماه پیش)
   تست PSA انجام دهید جواب آن را اطلاع دهید
  2. تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۱۸ مهر ۲( 2 ماه پیش)
   دکتر من تست رو انجام دادن فقط سوالی که هست اینه که ایا احتمال سرطان هست؟ باتوجه به سن
  3. تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۱۸ مهر ۲( 2 ماه پیش)
   جواب تست یکی دو روز دیگر اماده میشود

   زمان هایی که اب زیاد میخورم یا ورزش این حالتم کاملا اوکی میشه ولی اکثرا سر صبح ها یا بقیه تایم ها ادرارم در شروعش دیر میاد و اولش قطع و وصل میشه بعدش درست میشه و با فشار میاد

   دکتر احتمال سرطان پروستات هست‌ تو سن ۲۵ سالگی؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ مهر ۲( 2 ماه پیش)
   نه امکانش بسیار کم میباشد جواب PSA رو اطلاع بدین راهنماییتون خواهم کرو
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  من 52سالمه الان 18ساله پروستات دارم قرص امینک 4درصدخارجی استفاده میکنم مشکل پروستات کم شده مگر موقعی که عفونت میکنه اشک منو در میاره قرص فیناید5هم طبق دستور پزشک استفاده میکنم الان مشکل جنسی شدید دارم چکار باید کرد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   با سلام آیا در نعوظ مشکل دارید؟
 • تصویر کاربر هوشنگ جمعه ۱۶ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  ۶۱سال دارم.ازمایش psa دادم که نتیجه آن
  Total psa=.79
  Free psa=0.30
  Free psa/psa.Ratio=37.97
  ضمنا. Totalpsa من از تاریخ آزمایش قبلی(۴۰۰/۳/۲ از۰.۷۶)
  تا (حالا۴۰۲/۴/۱۴ که۰.۷۹ است) به مقدار ۰.۰۳ افزايش داشته لطفأ راهنمای من باشید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   جای نگرانی ندارد در بازه نرمال است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر