متاستاز سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات بر غده ی پروستات که مسئول ایجاد مایع  منی است، تأثیر می گذارد. پروستات در زیر مثانه قرار دارد. در این مقاله به بررسی سرطان پروستات بدخیم و روش های درمانی آن میپردازیم.

مردان با افزایش سن، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار میگیرند. با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، حدود 20 درصد از مردان، سرطان پروستات را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد.

پزشکان، بسیاری از سرطانهای پروستات را، در مراحل اولیه بیماری تشخیص می دهند، اما سرطان پروستات می تواند پیشرفت کند. زمانی به آن پیشرفته یا بدخیم می گوییم که به قسمت های دیگر بدن گسترش یافته باشد. ( متاستاز )

چگونه سرطان پروستات رخ می دهد؟

سرطان پروستات هنگامی رخ می دهد که سلول های پروستات جهش پیدا کرده و شروع به رشد غیرطبیعی کنند. آن ها با سرعت کنترل نشده تقسیم می شوند. در برخی موارد، سلول ها می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. سلول های سرطانی می توانند از طریق بافت، خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا کنند.

پس از اینکه یک پزشک سرطان پروستات را تشخیص داد، آزمایش هایی درخواست می دهد تا ببیند آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است یا اینکه سرطان چه میزان از بدن را تحت تاثیر قرار داده است. پزشکان سرطان پروستات را از مرحله ی یک تا چهار طبقه بندی می کنند. مرحله ی چهار پیشرفته ترین شکل سرطان و موضوع این مقاله است.

 

 

سرطان پروستات مرحله ی چهار، سرطان پروستات بدخیم است که به گره های لنفاوی لگن گسترش یافته یا حالب ها را مسدود کرده است. حالب ها  لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند.

پزشک هر سلول سرطانی بدن را آزمایش میکند تا تعیین کند که آیا سلول های اضافی از پروستات به آن ناحیه گسترش پیدا کرده اند یا خیر. حتی اگر سرطان در استخوان تشخیص داده شود.

انواع سرطان پروستات بدخیم

دو نوع سرطان پروستات مرحله ی چهار وجود دارد:

مرحله ی چهار D1

در این نوع، سرطان پروستات به لگن، گره های لنفاوی یا ارگان های اطراف گسترش یافته است. با این حال، سرطان هنوز به مناطق دورتر گسترش نیافته است.

مرحله ی چهار D2

در این نوع، سرطان به اندام های دورتر مانند ستون فقرات، لگن، دنده ها و دیگر استخوان ها گسترش یافته است. متاسفانه درمان این مرحله از سرطان پروستات بسیار سخت است، اما قابل درمان است.

عوامل خطر

با توجه به آمار بنیاد سرطان پروستات، یکی از شاخص ترین عوامل سرطان پروستات سن است. حدود 65% از سرطان های پروستات، در مردان بالای 65 سال تشخیص داده می شوند.

دیگر عوامل خطر برای سرطان پروستات عبارتند از:

سابقه ی خانوادگی

مردان دارای پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات، دو برابر سایر افراد، در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

نژاد

مردان آفریقایی _آمریکایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

محققان همچنین در حال بررسی ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. رژیم های کم سبزیجات و یا با کلسیم بالا، با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی ارتباط دارند.

چگونه سرطان پروستات گسترش می یابد؟

سلول های سرطانی می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. اگر این اتفاق رخ دهد، پزشکان می گویند: سرطان متاستاز داده است.

مناطقی از بدن که امکان گسترش سرطان پروستات در آنها وجود دارد، عبارتند از:

✔ استخوان

✔ مغز

✔ کبد

✔ ریه

✔ گره های لنفاوی، معمولا در اطراف لگن

علائم سرطان پروستات

از آنجا که پروستات بسیار نزدیک به محل خروج ادرار از بدن است، بسیاری از علائم سرطان پروستات بر روند ادراری تأثیر می گذارند. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

✅ درد کمر یا لگن

خون در ادرار یا مایع منی

✅ سوزش یا درد بعد از ادرار کردن

✅ اشکال در تخلیه ی کامل مثانه

✅ اشکال در شروع جریان ادراری

✅ فوریت در ادرار کردن به صورت ناگهانی

✅ جریان ضعیف ادرار

درمان سرطان پروستات بدخیم

درمان سرطان پیشرفته پروستات اغلب بر کاهش یا توقف گسترش سلول های سرطانی تمرکز می کند. معمولا با گذشت زمان مرد مبتلا به سرطان پروستات بدخیم ، تحت درمان هایی مانند برداشت پروستات، اشعه درمانی یا شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی قرار می گیرد. اگر این درمانها، پیشرفت سرطان پروستات را متوقف نکنند، ممکن است از روش های دیگر استفاده شود.

پزشکان در دانشگاه مکزیک معتقد هستند، که درمان هورمونی درمان استاندارد برای سرطان متاستاتیک پروستات است. با این وجود، درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پزشک از آنها استفاده کند.

درمان های هورمونی

با متوقف کردن هورمون هایی که می توانند به رشد سرطان کمک کنند، درمان های هورمونی اغلب می توانند، جلوی گسترش سرطان پروستات را بگیرند. این درمان به همراه شیمی درمانی، پس از عمل جراحی خارج کردن بیضه ها، برای کاهش تولید هورمون به پروستات ممکن است، تجویز شود.

درمان دارویی پروستات

بعضی از داروهای هورمونی که پزشک برای سرطان پروستات بدخیم تجویز می کند، عبارتند از:

1- آبیراترون: این دارو اغلب با پردنیزون تجویز می شود. نشان داده شده است که این دارو پیشرفت درد را کاهش داده و باعث افزایش کیفیت زندگی می شود.

2- اِنزالوتامید: این دارو می تواند خطر ابتلا به سرطان را بدون عوارض ناخواسته ی شیمی درمانی، از جمله تهوع و ریزش مو، کاهش دهد.

سایر گزینه های درمان

علاوه بر درمان های هورمونی، پزشک ممکن است درمان های دیگری را برای کاهش متاستاز سرطان پروستات تجویز کند. از جمله این درمانها:

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل مصرف داروهایی است که به سرعت سلول های در حال تقسیم را می کشند. نمونه هایی از داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

☑ میتوکسانترون

☑ دوستاکسل

☑ پاکلیتاکسل

☑ استراموستین

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی باعث می شود سلول های سیستم ایمنی بدن بسیار قویتر و موثرتر با سرطان مبارزه کنند. نمونه هایی از درمان های بیولوژیک عبارتند از:

☑ تجویز عوامل تحریک کننده کولونی

☑ اینترفرون

☑ اینترلوکین یا آنتی بادی های مونوکلونال

تشخیص بزرگی پروستات

داروهای مورد استفاده برای درمان متاستاز استخوان

اگر سرطان به استخوان گسترش پیدا کند، پزشکان می توانند چندین دارو تجویز کنند تا شکستگی و درد استخوان ها کاهش یابد. نمونه هایی از داروهایی که برای درمان درد استخوان استفاده می شود، عبارتند از:

☑ دنوسوماب

☑ زوفیگو

☑ زولدرونیک

در حال حاضر محققان در حال آزمایشات بسیاری برای کشف درمان های جدید برای سرطان پروستات، هستند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3.7 (73.33%) 9 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پی اس ا بنده در سال 96 به عدد چهار و هشتاد و هفت بود که بعد از یکماه به چهار و سی وهفت رسید بدون هیچ درمان خاصی شهریور نود و هفت سه و 85 بود یک هفته قبل به 6 رسیده 61 سال دارم در خانواده ام پدرم سابقه بزرگی خوش خیم پروستات داشته اند تا بحال درمانی نداشته ام چند روزی است قرص گزنه و کپسول کورکومین میخورم پیش از اینکه حضوری خدمت برسم چه اقداماتی میتوانم انجام بدهم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   بهتر است MRSاز پروستات بکنید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر پدر بنده 54 سالشون هست و مشکل آنچنانی از نظر تکرر ادرار و سوزش نداشتند. در تاریخ 97/10/06 ایشون آزمایش دادند و PSA آزمایش 4.9 شد و در سونگرافی حجم تقریبی پروستات 63 میلی لیتر اندازه گرفته شد. و بعد به پزشک مراجعه کردن و ایشون از راه مقعد معاینه کردند و یک سری داروها تجویز کردند و دوباره در تاریخ 98/02/05 آزمایش دادند و PSA آزمایش 10 شد و FREE PSA آزمایش 1.4 شد و پزشک دوباره از راه مقعد آزمایش کرده و دارو دادن و بعدا در تاریخ 98/05/03 دوباره آزمایش دادند و PSA آزمایش 12 شد. به نظر شما استاد محترم الان چیکار باید بکنیم؟ آیا آزمایش از طریق مقعد میتواند باعث افزایش PSA شود؟
  از لطف و توجهتون بی نهایت سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   باید MRS بکنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب پروفسور دکتر کرمی عزیز.من تاخیر در ادرار.عدم تخلیه کامل مثانه.دوشاخه شدن ادرار.زور زدن برای دفع.بعضا سوزش خفیف..بعضا تکرر ادرار داشتم.سونوگرافی کردم.التهاب و ورم پروستات تشخیص داده شده.سن من 39 سال هستش.میخواستم ببینم بهترین دارویی که شما توصیه میکنید چی هستش و انداره و طرز مصرفش چگونه هستش.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر کیوان سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.17سالمه حدود یک ساله مشکل تو ادرار کردن دارم.مثانه ام به طور کامل تخلیه نمیشه و چندثانیه طول میکشه تا ادرارم خارج بشه بعضی وقتا باید زور بزنم تا ادرار بیاد و ریزش ادرار هم دارم.این مشکلات از وقتی شروع شد که موقع خودارضایی انزال رو به تاخیر می انداختم و آلت رو مدتی طولانی تو نعوظ قرار میدادم و خودارضایی رو تا موقع ارضا شدن ادامه میدادن ولی قبل از ارضا شدن دست از خودارضایی میکشیدم و این کارو تکرار میکردم‌.دکتر گفت التهاب پروستاته و تامسولوسین و آزیترومایسین و نیزوپرد و لووفلوکساسین نوشته آیا این دارو هارو بخورم خوب میشم؟چه کارهایی برای بهبودی باید انجام بدم؟عکس آزمایش هم ارسال کردم.تو سونوگرافی هم مثانه و کلیه هیچ مشکلی نداشتن ولی باقی مانده ادرار کمی زیاد بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   باید تز مظر تنگی مجرا بررسی کنید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام بیمار پدرم هستن 73 ساله با سابقه بیماری8 ساله که زیر نظر پزشک میباشد اخرین باری که سیستوسکوپی شدند نمونه پاتولوژی که شد دکتر تقریبا قطع امید کرده بعد از این عمل هم پدرم شدیدا بی اختیاری ادرار داره لطفا اگر راه درمانی هست ما حصوری خدمت برسیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   این تومور عمقی ضله است باید حضور ی صحبت کنیم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   عضله
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. 25 ساله هستم و دکتر تشخیص داد که پروستاتم کمی ورم کرده. داروهای ملوکسیکام و تامسولوسین رو تجویز کردند و دو ماه مصرف کردم ولی فقط به صورت موقت علائم را تسکین می دهند. در حالت عادی خیلی اذیت نمیشم ولی بعد از انزال علائم به شدت تشدید می شوند و تا چند روز تکرر ادرار دارم و ادرار آهسته و به زحمت خارج میشه. موقع انزال هم خروج اسپرم نسبت به قبل آهسته تر شده. الان مشکل اصلی من اینه که با این شرایط نمی توانم فعالیت جنسی زیادی داشته باشم. توصیه شما چیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   در ضمن این مشکل از شاید حدود ۵ سال پیش وجود داره و خیلی طولانی شده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   در سن سما اینها اسپاسم است ودرمانش ورزش ونشاط ونشستن در اب گرم وعدم پی گیری
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عليرضا شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب دكتر بزرگوار :جناب دكتر بنده جواني ٢٢ساله هستم كه ٢ماهه دچار تكرر ادرار و احساس تخليه ناقص مثانه و جريان ضعيف در حين ادرار كردنم و همچنين درد كمر در ضمن انواع آنتي بيوتيك ها هم مصرف كردم طبق نظر پزشك بهبودي حاصل نشده...ميخاستم بدونم دچار التهاب پروستات شدم؟چون ادرارم قطره قطره مياد و قطع وصل ميشه!
  در ضمن طبق سونوگرافي پروستات به ابعاد٢٩*٣٠*٣٤ميلي متر و حجم حدود ١٥/٩٣سانتي متر مكعب است!! با تشكر.......
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   از پی گیری این موضوع نتیجه نمیگیرید
 • تصویر کاربر منصورحسینی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من 57 ساله هستم
  10 ماه قبل جراحی پروستاتیس کردم.
  بعد از جراحی و در آوردن کامل پروستات ، حالا :
  1 _ وقتی ادرار میکنم و در W C خیلی هم میشینم اما ادرار خوب تخلیه نمیشه و اومدم بیرون تا حدود 10 _ 15 دقیقه اول ،وقتی روی صندلی یا مبل میشینم ، ادرار نشت میکنه .
  2 _ نعوظ بسیار ضعیفی دارم ، چند ماه یا سال طول میکشه که نعوظ مانند قبل از جراحی بشه ؟
  3 _ به علت بیماری از قرص یا آمپول برای نعوظ استفاده نمیکنم اما شنیدم که شیاف مخصوص از مسیر آلت برای نعوظ کم خطر هست ، آیا درسته ؟
  اگه بله ، نامش چیه ؟
  4 _ برای جلوگیری از نشت ادرار چه نرمش یا ... پیشنهاد میکنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر طهرانی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۶۹ سال دارم و مقدار PSA (ECLIA) 0.6 و FREE PSA (ECLIA) 0.09 و FREE PSA\\ PSA 15.00 میباشد ایا نیاز مراجعه به پزشک دارم . از راهنمایی شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   همه نرمال است

 • تصویر کاربر شادمهر سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   این مشکلی ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   این مشکلی ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر