متاستاز سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات بر غده ی پروستات که مسئول ایجاد مایع  منی است، تأثیر می گذارد. پروستات در زیر مثانه قرار دارد. در این مقاله به بررسی سرطان پروستات بدخیم و روش های درمانی آن میپردازیم.

مردان با افزایش سن، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار میگیرند. با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، حدود 20 درصد از مردان، سرطان پروستات را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد.

پزشکان، بسیاری از سرطانهای پروستات را، در مراحل اولیه بیماری تشخیص می دهند، اما سرطان پروستات می تواند پیشرفت کند. زمانی به آن پیشرفته یا بدخیم می گوییم که به قسمت های دیگر بدن گسترش یافته باشد. ( متاستاز )

چگونه سرطان پروستات رخ می دهد؟

سرطان پروستات هنگامی رخ می دهد که سلول های پروستات جهش پیدا کرده و شروع به رشد غیرطبیعی کنند. آن ها با سرعت کنترل نشده تقسیم می شوند. در برخی موارد، سلول ها می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. سلول های سرطانی می توانند از طریق بافت، خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا کنند.

پس از اینکه یک پزشک سرطان پروستات را تشخیص داد، آزمایش هایی درخواست می دهد تا ببیند آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است یا اینکه سرطان چه میزان از بدن را تحت تاثیر قرار داده است. پزشکان سرطان پروستات را از مرحله ی یک تا چهار طبقه بندی می کنند. مرحله ی چهار پیشرفته ترین شکل سرطان و موضوع این مقاله است.

 

 

سرطان پروستات مرحله ی چهار، سرطان پروستات بدخیم است که به گره های لنفاوی لگن گسترش یافته یا حالب ها را مسدود کرده است. حالب ها  لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند.

پزشک هر سلول سرطانی بدن را آزمایش میکند تا تعیین کند که آیا سلول های اضافی از پروستات به آن ناحیه گسترش پیدا کرده اند یا خیر. حتی اگر سرطان در استخوان تشخیص داده شود.

انواع سرطان پروستات بدخیم

دو نوع سرطان پروستات مرحله ی چهار وجود دارد:

مرحله ی چهار D1

در این نوع، سرطان پروستات به لگن، گره های لنفاوی یا ارگان های اطراف گسترش یافته است. با این حال، سرطان هنوز به مناطق دورتر گسترش نیافته است.

مرحله ی چهار D2

در این نوع، سرطان به اندام های دورتر مانند ستون فقرات، لگن، دنده ها و دیگر استخوان ها گسترش یافته است. متاسفانه درمان این مرحله از سرطان پروستات بسیار سخت است، اما قابل درمان است.

عوامل خطر

با توجه به آمار بنیاد سرطان پروستات، یکی از شاخص ترین عوامل سرطان پروستات سن است. حدود 65% از سرطان های پروستات، در مردان بالای 65 سال تشخیص داده می شوند.

دیگر عوامل خطر برای سرطان پروستات عبارتند از:

سابقه ی خانوادگی

مردان دارای پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات، دو برابر سایر افراد، در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

نژاد

مردان آفریقایی _آمریکایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

محققان همچنین در حال بررسی ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. رژیم های کم سبزیجات و یا با کلسیم بالا، با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی ارتباط دارند.

چگونه سرطان پروستات گسترش می یابد؟

سلول های سرطانی می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. اگر این اتفاق رخ دهد، پزشکان می گویند: سرطان متاستاز داده است.

مناطقی از بدن که امکان گسترش سرطان پروستات در آنها وجود دارد، عبارتند از:

✔ استخوان

✔ مغز

✔ کبد

✔ ریه

✔ گره های لنفاوی، معمولا در اطراف لگن

علائم سرطان پروستات

از آنجا که پروستات بسیار نزدیک به محل خروج ادرار از بدن است، بسیاری از علائم سرطان پروستات بر روند ادراری تأثیر می گذارند. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

✅ درد کمر یا لگن

خون در ادرار یا مایع منی

✅ سوزش یا درد بعد از ادرار کردن

✅ اشکال در تخلیه ی کامل مثانه

✅ اشکال در شروع جریان ادراری

✅ فوریت در ادرار کردن به صورت ناگهانی

✅ جریان ضعیف ادرار

درمان سرطان پروستات بدخیم

درمان سرطان پیشرفته پروستات اغلب بر کاهش یا توقف گسترش سلول های سرطانی تمرکز می کند. معمولا با گذشت زمان مرد مبتلا به سرطان پروستات بدخیم ، تحت درمان هایی مانند برداشت پروستات، اشعه درمانی یا شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی قرار می گیرد. اگر این درمانها، پیشرفت سرطان پروستات را متوقف نکنند، ممکن است از روش های دیگر استفاده شود.

پزشکان در دانشگاه مکزیک معتقد هستند، که درمان هورمونی درمان استاندارد برای سرطان متاستاتیک پروستات است. با این وجود، درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پزشک از آنها استفاده کند.

درمان های هورمونی

با متوقف کردن هورمون هایی که می توانند به رشد سرطان کمک کنند، درمان های هورمونی اغلب می توانند، جلوی گسترش سرطان پروستات را بگیرند. این درمان به همراه شیمی درمانی، پس از عمل جراحی خارج کردن بیضه ها، برای کاهش تولید هورمون به پروستات ممکن است، تجویز شود.

درمان دارویی پروستات

بعضی از داروهای هورمونی که پزشک برای سرطان پروستات بدخیم تجویز می کند، عبارتند از:

1- آبیراترون: این دارو اغلب با پردنیزون تجویز می شود. نشان داده شده است که این دارو پیشرفت درد را کاهش داده و باعث افزایش کیفیت زندگی می شود.

2- اِنزالوتامید: این دارو می تواند خطر ابتلا به سرطان را بدون عوارض ناخواسته ی شیمی درمانی، از جمله تهوع و ریزش مو، کاهش دهد.

سایر گزینه های درمان

علاوه بر درمان های هورمونی، پزشک ممکن است درمان های دیگری را برای کاهش متاستاز سرطان پروستات تجویز کند. از جمله این درمانها:

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل مصرف داروهایی است که به سرعت سلول های در حال تقسیم را می کشند. نمونه هایی از داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

☑ میتوکسانترون

☑ دوستاکسل

☑ پاکلیتاکسل

☑ استراموستین

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی باعث می شود سلول های سیستم ایمنی بدن بسیار قویتر و موثرتر با سرطان مبارزه کنند. نمونه هایی از درمان های بیولوژیک عبارتند از:

☑ تجویز عوامل تحریک کننده کولونی

☑ اینترفرون

☑ اینترلوکین یا آنتی بادی های مونوکلونال

تشخیص بزرگی پروستات

داروهای مورد استفاده برای درمان متاستاز استخوان

اگر سرطان به استخوان گسترش پیدا کند، پزشکان می توانند چندین دارو تجویز کنند تا شکستگی و درد استخوان ها کاهش یابد. نمونه هایی از داروهایی که برای درمان درد استخوان استفاده می شود، عبارتند از:

☑ دنوسوماب

☑ زوفیگو

☑ زولدرونیک

در حال حاضر محققان در حال آزمایشات بسیاری برای کشف درمان های جدید برای سرطان پروستات، هستند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  بادرود
  آیا‌بیماری‌که‌به‌تشخیص‌پزشک‌متخصص‌در‌مرحله‌متاستاز
  است،میتواند‌علایم‌‌ومشکلات‌ادراری‌به‌هیچ‌وجه‌نداشته‌باشد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 روز پیش)
   بله ممکن است
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پدر بنده 5 روز پیش جراحی پروستات رادیکال داشتند و 3 روز پیش مرخص شدند ، 2 شب هست بعداظهر ها تب 38.5 تا 39 درجه دارند به همراه لرز و صبحها تب ندارند ، ممنون میشم راهنمایی کنید ،
  ضمنن دارو هایی که مصرف میکنند ، سفکسیم 200 هر 12 ساعت
  قرص آهن
  ویتامین ایموننس ، اینها هستند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   با توجه به تب به پزشک خودتون جهت بررسی علل عفونت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید پدر بنده با سن 71 با بیماری سوزش ادرار و تکرر ادرار به دکتر ارولوژی مراجعه کرده که دکتر مربوطه با بررسی جواب سونا و آزمایش نظر قطعی به عمل جراحی داده.میخواستم بپرسم با توجه به اینکه پدرم بیماری پارکینسون داره و انجام جراحی خطر بی اختیاری ادرار رو زیاد میکنه میشه با درمان داروئی عمل جراحی کنسل بشه
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بعد عمل احتمال بی اختیاری ادراری ایشون با توجه به پارکینسون بالاست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   فعلا کپسول تامسولوسین شبی یک عدد و قرص فیناستراید ۵ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  پدرم یکسال قبل عمل پروستات انجام داد ۳ ماه بعد عمل پروستات عود کرد و کار به سوند رسید و با تزریق امپول تریبتولین اول سه ماه و بعد چون نایاب شد ماهانه انجام می دادیم هم اکنون لگن درد گرفته و سوزش استخوان انتهای ستون فقرات دارد ازمایش خون پروستات و ام ار ای و گزارش پاتولوژی را براتون ارسال می کنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   باید رادیوتراپی شوند ، با دکتر رادیوانکولوژی مشورت شود
 • تصویر کاربر دنیا پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  پدرم با سن ۷۵ چهارسال پیش با حجم پروستات ۱۱۰و پی اس ای ۲۲نمونه برداری انجام داد که سالم بود وما هر بار تو این چهارسال ازمایش و سونوگرافی انجام دادیم که بیشترین پی اس ای با ۷.۲۰و کمترین با ۶.۶ و حجم پروستات تااین ساعت ۶۴و کلیه و کبد و مثانه همه سالم و بدونه هرگونه عفونت ولی پدرم چندماهی وقتی روی لگن میشینه وزانوهاشو جمع میکنه و غذا میخوره وبعد بلند میشه( لگنش حالت قفل مانندی دارد همین که راه میره دیگه عادی میشه و بهش میگم درد داری میگه نه والبته دیسک خفیف از قبل داشته )و بعضی مواقع دکتر گفتن که التهاب پروستات دارد نظر شما چیست واگر قرصی برای التهاب است بگید البته این دومین پیام هست که فرستادم اگر شماره تلفن یا جمیل را چک کنی می دانی در تاریخ ۲۴.۱۰.۹۹و ساعت ۱۱.۳۰تا۱۲.۴۰ لطفا راهنمای بفرمائید این قفل مانند مثل این چیز که زانو قفل میشه کشها باز میشه از این طور قفل کننده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   برای اون مشکلتون هم باید با ارتوپد مشورت کنید
 • تصویر کاربر Ryh شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن ۵۰ساله هستم حدود۱۰سال است سوزش،درد،تکرارادرار،وعفونت های ادراری وکاهش شدید میل جنسی دارم برابر آزمایشات وعکس برداری دکتر ها بیان داشته اند که پروستاتیت یا التهاب پروستات دارم وحدود ده ساله انواع واقسام دارووآنتی بیوتیک مصرف کرده ام وهیچ نتیجه ای نگرفتم وپروستاتم ۳۰ میلی می باشدچه توصیه ای برای درمان من دارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   باید عکس ازمایش ادرار و سونوگرافی اخیرتان را ببینم. کشت ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر مهرخ پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  پدرم ۸۴ سال دارن و هایپرپلازی پروستات دارن. قرص پروترال مصرف میکردن که سرگیجه زیاد داشتن و فرمودید قرص omnit جایگزین بشه. اما همچنان مشکل سرگیجه دارن. ایشون در سن ۴۰ سالگی پرده یکی از گوشهاشون پاره شده که ممکنه سرگیجه مربوط به گوش میانی هم باشه. آیا میتونن قرص meclizine25mg برای سرگیجشون استفاده کنن؟تداخلی با داروی پروستات نداره؟ البته قرار بود تزریق دیفرلین هم داشته باشن که هنوز انجام نشده.
  پیشاپیش از پاسخگویی شما بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   این قرص اگر سرگیجه بده خیلی مختصر می باشد. منعی جهت مصرف مکلیزین ندارند
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین
  بنده ۳۹سالمه یه حدودا دوسالی میشه مشکل که چه عرض کنم مشکل خاصی هم ندارم دررابطه با تخلیه ادرارم بیشتر طرف صبح که از خواب بیدارمیشم میرم یکم بافشار میاد وکم میاد ولی درطول روز باتوجه به مصرف مایعات وتحرک تقریبا مشکلی ندارم درتخلیه وچند تا سونو انجام دادم وتحت نظر پزشک هم هستم وقرص تامسیولیسن ۴درصد وفیناید ۵ روزانه یک عدد مصرف میکنم ودرآخرین سونو که چند روز پیش انجام دادم ۵۰سی سی از باقیمانده ادرارم میمونه بعد از تخلیه البته قبل این سونو یه سونو داده بودم ۹۰سی سی مانده بود که دراین سونو مقدار باقیمانده ادرارم درمثانه کمتر شده وبه ۵۰ccرسیده فقط اون چیزی که بیشتر نگرانم کرده وجود پرستات باحجم ۲۸ سی سی هستش که از حد نرمالش ۸سی سی بیشتره میخوام بدونم مشکل خاصی که نداره برام همون با قرص برطرف میشه یا کار به جاهای باریک میکشه خدای نکرده البته اذیتی هم از این بابت نداره برام درد واینا هم ندارم فقط گفتم صبحا دستشویی رفتنی احساس میکنم کمی بافشار وکم میاد وتو سونو vcugهم توصیه شده آیا اون کارهم لازمه انجام بشه ممنون میشم منو از نگرانی دربیارین چون واقعا راهمونم دوره شهرستانیم دسترسی هم نداریم به شما یه راهنمایی جامع کنید متشکر میشم ..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   تامسولوسین کافیه
 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  اینجانب 54 ساله بدون مشکل ادراری و تکرر ادارا نتیجه چکاپ P.S.A.total 0.5 , P.S.A. free 0.094 , F.P.SA/T.P.S.A18.8 خواهشمند است در خصوص نتیجه آزمایش راهنمائی فرمائید
  S.G1.022 PH 5.5 پروتئین ، گلوکز ، کتون ،بلوروبین ، نیتریت همگی نگاتیو
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر طالب پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام ، بیمار 53 ساله با سابقه چندین ساله بزرگی و عفونت مداوم پروستات که سالی چند بار بشدت عود کرده و بهبود پیدا میکند. سونوگرافی، بیوپسی، شستشوی پروستات،معاینه کامل و انجام مرتب تست psa و آزمایشهای روتین عفونت در پرونده دارم و تحت نظر پزشک متخصص هستم.(psa فقط چند بار کمی از حد معمول بالا بوده و در بقیه موارد در حد نرمال است) آمپول اسپکتینومایسین تجویز شده یکبار بسختی پیدا کردم چند ماهی راحت بودم که متاسفانه دیگه پیدا نمیکنم و پزشک نسخه ایرانی و مشابه تجویز کردند ماهی 6 عدد. سوالم این هست که آینده این بیماری از لحاظ میزان خطر و تبدیل شدن به سرطان وجود دارد؟ دوم اینکه منشا این عفونت چیست و آیا راهکاری برای از بین بردن دائمی آن وجود دارد؟ یا باید برای همیشه آنتی بیوتیک مصرف کنم؟ با تشکر هنگام عود بیماری دچار درد کمر، لگن و پاها بعلاوه تب و لرز میشوم و با مراجعه به اورژانس سریعا دستور بستری میدهند که دو بار طی سالهای قبل به مدت یک هفته بستری بودم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   باید مدارکتون رو حضوری ببینم. برای سرطان پروستات ، سالانه psa چک شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر