سنگ کلیه سلطان دردها

سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند.

بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود. برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌ سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.

رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌ زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

سنگ کلیه

انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی

سنگ‌های با قطر کمتر از 4 میلیمتر در 90 درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین 6-4 میلیمتر تا 70 درصد خودبه‌خود دفع می‌شود.

در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از 6 میلیمتر باشد 4 هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالای 6‌ میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین 6 تا 15 میلی متر باشد با سنگ‌ شکنی برون اندامی در عرض 3 جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از 95 درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمین گیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای 15-10 بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌ کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

روش‌های جدید درمان سنگ کلیه دقیقا چیست؟

اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از 3 جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد. در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای 15 بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

 روش‌های درمانی غیر تهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

این درمان‌ ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌ های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر 6 ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز 2 تا 3 لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر 5/1 تا 2 ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌ است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و… خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در 24 ساعت باید دست کم 2 لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود 3 لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر محترم
  بنده سه روزی هست که دچار این معضل شده‌ام و به محض خوردن مایعات احساس نیاز به دستشویی پیدا می‌کنم. در ضمن بنده کلا بسیار تعریق دارم و مصرف مایعات بنده هم بسیار زیاد است ولی تا بحال اینچنین مشکلی نداشتم.
  مساله دیگر اینکه در محیط کار بنده کولر کاملا در نزدیکی بنده است که خودم احساس می‌کنم این مساله باعث به وجود آمدن این قضیه شده است.
  ببخشید وقتتان را می‌گیرم ولی سوزش در ادرار و بوی بد ادرار را نیز در خود مشاهده نمی‌کنم.
  ممنون میشوم که بنده را راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 5 سال پیش)
   ازمایش ادرار دهید
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید به دلیل خونریزی شدید اداری در 20روز اخیر و به تشخیص پزشک علت آن نارسایی یکی از کلیه ها اعلام شد و با عمل جراحی کلیه درآورده شد اما بعد ازعمل هچنان خونریزی همراه تب و لرز ادامه دارد و علت آن عفونت مزمن کلیه سالم واحتمال دیگر بیماری سل عنوان شده است .شرایط بیمار در حال حاضر که دربیمارستان بستری میباشد: هموگلبین 8و7 و کراتین 1و2 -پتاسیم 3و4 . عاجزانه خواهشمندم مارا راهنمایی کنید .باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش)
   دکتر خودتان نظر بدهد بهتر است
 • تصویر کاربر عقیلی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  مادر من یک هفته است که عمل شتشوی کلیه و سنگ شکن انجام دادن و به مدت 4روز در بیمارستان بستری بودن.ولی از روزی که مرخص شدن دچار افت فشار و سرگیجه شده اند.والان بعد از گذشت یک هفته هنوز بهبود پیدا نکردند.میخواستم بدونم این علایم ایا طبیعی است بعد از این عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده در کیه راست 6/3 و چپ9/1 میلیمتر بنا به سونوگرافی سنگ دارم ... و 37 سالمم هست و قبلا در لبافی نژاد pcnl و لاپراسکوپی و سنگ شکن به دفعات انجام دادم از اخرین بار یک سالو نیم میگذره که از اون موقع تا حالا من کلیه عوارض پروستاتم دارم.. به دکترای اونجا که رجوع کردم رزیدنتن و ناشی به طوری که بعد pcnl نصف سنگ در کلیه جا مونده بود.. حالا الان یه هفتست سوزش ادرار و خونریزی و تکرر ادرارم زیاد شده الان باید چیکار کنم در ضمن سنگ کلیه چپ 9 میلیه جلو حالبو گرفته تقریبا.. لطف کنید راهنمایی کنید .. یا وقت برای ویزیت که بنده حضورا مزاحم بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   09351142080
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام جوانی 25 ساله هستم.3 روز پیش بعد از درد های شدید متوجه شدم سنگ کلیه دارم و بعد از سونوگرافی مشخص شد در کالیس میانی کلیه سمت چپم یه سنگ 4 میلیمتری دارم.که دکتر سنکل تجویز کرد.خودم هم اب ترب و خاک شیر، انواع دارو های گیاهی رو به تناوب مصرف کردم.بعد از یک روز درد کشیدن متناوب الان هیچ دردی احساس نمیکنم.حالت بیضه هام هم از جمع شدن به حالت عادی برگشته و ادرارم عادی شده رنگش.اما میترسم که سنگ دفع نشده و این شرایط فقط به خاطر حرکت نکردنش باشه.چه جوری میتونم مطمئن شم که سنگ دفع شده؟ آیا باید باز سونوگرافی بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   مشکلی نیست
 • تصویر کاربر nesa دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  ميشه لطفا در مورد تغذيه بيماراني كه بعلت تومور بدخيم كليه خود را خارج كرده اند راهنمايي بفرماييد؟
  و اينكه ايا نوشيدن اب طبيعي مركبات ونيز ماءالشعير برايشان مضر است يا خير؟
  با تكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   پرهيز ندارد
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۱۹ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من التم در حال نعوظ بود که خود به خود یعنی بدون اینکه التم لمس بشه یک صدای تق ازش امد ولی نه درد داشت و نه کبود شد و بعد از ۲ ساعت من خود ارضایی کردم و اتم کاملا شق بود به نظر شما مشکلی میتواند بعدا به وجود اید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۱۲ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید،من مادری هستم ۲۵ساله نزدیک ب ۷سال است که ازدواج کردم ودرد کلیه دارم اما نه بطور مداوم دوسال پیش ب دکتر ارولوژیست مراجعه کردم سنوگرافی برای من نوشتند،جواب آزمایش من یک سنگ ب قطر ۳میل یا ۳سانت دقیق یادم نمیاد در کلیه ی سمت چپ من مشاهده شد و ادرارم هم اصلا خوب تخلیه نمیشد،وبرای من قرص باکلوفن۱۰وفکر میکنم اسید سالسیلیک اگر اشتباه نکنم ب من دادند،وبسیار تاثیر خوبی داشت درضمن من مرتبا سردیم میکنه حتی از مجرد هم ک بودم زیاد سردیم میکرد و این قرص واقعا خوب بود،،چند وقت پیش ب شدت مثانم درد میکردک موقع تخلیه ادرار من جیغ میزدم ک متوجه شدم همراه ادرار خون هم هست،،،ومثانه من هم اکثر مواقع شدیدا نبض میزنه وموقع تخلیه مثانه احساس میکنم ک بادکنک داره خالی میشه واقعا احساسش میکنم،،خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   اب زیاد رنگ ادرار شبیه اب باشد خوب میشوید
 • تصویر کاربر غلامرضا دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی آقای دکتر46سالم کلیهام سنگ سازاست دوماه پیش کلیه راستم سنگ10mmداشت به دکترمراجعه کردم وسنوگرافی انجام دادم دکترگفت سنگ آمده داخل حالب سریع عمل TULبیرون بیاید(فیلم روشTULروی سایت دیدم خیلی عالی دست درد نکند.)به اطاق عمل رفته وبابیهوشی کامل.بعدازچندروزکه خون ریزی داشتم به دکتر مراجعه کردم گفت سنگ داخل کلیه است سنوگرافی درست نشان نداده لوله داخل حالب گذاشتم بروسنگ شکن بیرون اندامی سنگ راشکستم ودفع شداندوبعدرفتم دوباره بابیهوشی کامل لوله دراورد.وقتی ادرارمکنم کمی سوزش دارد.مثانه پرمیشود فشار دفع به خورجی ادرارزیادنمی شود.احساس دارم پروستات تورم دارد .وکلیه چپ سنگ5mm دارد برم سنگ شکن یاخودش دفع می شود.می ترسم برود توی حالب وگیرکند.مثل جریان کلیه راست. دکتر نظر جنابعالی چیست. ببخشید طولانی شد.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۳( 6 سال پیش)
   فعلا کاری نکن
 • تصویر کاربر بابک دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر من یک کیست در هد اپیدیدیم سمت راست به اندازه 5 ملی متر و یک کیست دیگر در هد اپیدیدیم سمت چپ به اندازه 3 ملی متر دارم. حدود سه ماه پیش برای جراحی دندان خودم از دندانهایم عکس رادیولوزی گرفتم. الانم میخوام دوباره بعد از سه ماه عکس رادیولوزی بگیرم. میخواستم ببینم این عکس گرفتنها برای این کیستها ضرری نداره؟این عکس گرفتنها باعث سرطان بیضه نمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   این کیستها نیاز به هیچ چیز ندارند و سرطانی نمیشوند و نیاز به عمل ندارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر