خواندن جواب نمونه برداری از پروستات و فیلم نمونه برداری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود.

وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است.

زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3. دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند.

همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

1- در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.

2- آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.

3- همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد.

نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود. این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند.

از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید.

برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید. همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید.

نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر. اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.2/5 - (9 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر من چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقتتون بخير
  پدرم ٥٩ سالشونه، تست PSA دادند ٢٣ بود، به دكتر اورولوژي مراجعه كردن سونو انجام دادن معاينه ي ركتال انجام دادن هيچ موردي ديده نشده، هيچ علايمي هم ندارن، نه تكرر ادرارنه سوزش و ادرار شبانه. قرص سيپروفلوكسازين خوردن بعد ا ز ١٠ روز باز تست دادن شده بود ١٢. بايد نمونه برداري انجام بدن؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 روز پیش)
   باید نمونه برداری از پروستات بشن
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۸ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با توجه به اینکه پیشنهاد عمل باز پروستات دارم و ترجیح دارم عمل بسته انجام دهم، آیا عمل بسته پروستات امکان بازگشت دارد؟ باتوجه به اینکه شهرستان هستم امکان پرداخت ویزیت و ارسال عکس سونوگرافی برای بررسی امکان عمل بسته پروستات وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۲ دی ۰( 2 هفته پیش)
   سلام، عكسها ارسال شد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 1 هفته پیش)
   با افزایش سن احتمال بازگشت داره ولی عمل بسته عوارضش کمتره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام ..بعلت تورم پروستات خوش خیم دکتر اورلوژیست بمن کپسول آمولوسبن داد الان حدود یکماه شبی یکی میخورم بهنگام نزدیکی ارضاء میشم ولی آب منی من کلا خشک شده به دکتر گفتم ..گفت عوارض دارو است ادامه بده عیل نداره ..لطفا راهنمایی کنید عوارض آتی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 1 هفته پیش)
   تست U/A و U/C بعد از رابطه انجام بدید تا مشخص بشه ترشح اسپرم دارید یا خیر
 • تصویر کاربر نجاد شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخداقوت ینده بیمارتحت نظرشماهستم درپی بالابودن psaبیوپسی انجام دادم تصویرگزارش پاتولوژی محضر تان ارسال می‌شود راهنمایی فرمائید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   جوابش نرماله و نگران نباشبد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام حدود دوسال است که در مایع منی خون دارم و psa =3.7 , free psa = 0.39 بوده . ایا نیاز به نمونه برداری دارم ، ضمنا تکرر ادرار و بیداری در شب ندارم ولی چند ساعت بعد از خروج منی درد خفیفی زیر ناف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سالانه تست چک بشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر قاسمی‌پور چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من تاریخ 1399818 عمل پروستات انجام دادم
  ادرارم به کندی میاد
  آزمایش دادم میخوام نشون بدم
  از خوزستان تماس میگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر سادات چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  پدرم 72ساله هستن محدود 10ماه پیش عمل روده انجام دادن آقای دکتر پارسا سرطان روده بود الحمدلله بر طرف شد ولی الان استومی دارن قبلاً زیر نظر آقای دکتر کرمی در قزوین برای پروستاتشون درمان میشدم البته پروستاتشون مشکل حادی نداشت فقط شبها با تجویز دکتر قرص امنیک مصرف داشتن بعد از عمل سرطان روده ای که داشتن حدود 10ماه پیش در همان دوران بی اختیاری ادرار پیدا کردن که اوایل پوشک میکردیم بعد مدت کوتاهی سوند مصرف کردن و دوباره تحت نظر دکتر کرمی بودن ایشون گفتن دیگه من براش کاری نمیتونم انجام بدم دکتر پارسا که عمل روده براش انجام داده بود دکتر صالحی رو معرفی کردن ودکتر صالحی هم بعد از مدت طولانی که سوند داشتن پدرم عمل لیزری پروستات انجام دادن جواب پاتولوژی هم گفتن خوبه ولی بعد از یک هفته که سوند پدرم رو دکتر درآورد همچنان بی اختیاری ادرار دارن ودکتر صالحی گفتن زمان می‌بره واگر خوب نشد دیگه باید با همین شرایط زندگی کنه آقای دکتر من از طریق اینترنت با رباط شما تماس برقرار کردم خواهش میکنم اگه راهی وجود داره واکه نیاز هست و امیدی به بهبودیش هست راهی جلوی پای ما بزارین ممنون میشم اگر هم نیاز هست میام خدمتتون چون خانواده من مخصوصا مادرم خود پدرم از لحاظ فکری به مشکل خوردن با وجود دو تا کیسه هم استومی هم سوند ممنون میشم جواب بدین تشکر. .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   UDS یا همون نوار مثانه انجام بدن و بیارید ببینم
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام
  بنده 60 ساله هستم در سال 96 نمونه برداری از پروستات انجام دادم.مشکلی نبود.مجددا در سال 99 با PSA 7 نمونه برداری شدم همراه با MRS که باز هم منفی بود.بدلیل اینکه بزرگی پروستات 70 و PSA نیز 6/5 میباشد همکاران شما برای مرتبه سوم توصیه به نمونه برداری میکنند.آیا لازم است؟
  در حال حاضر برایم بجای کپسول تامسولوسین کپسول آولوسین تجویز نموده اند،آیا همین را ادامه بدهم یا داروی دیگر تجویز میفرمایید؟(قبلا چند سال تامسولوسین مصرف میکرده ام.)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   MP MRI انجام بدید
 • تصویر کاربر محمدی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  جناب آقای پروفسور-دکتر حسین کرمی
  با سلام و عرض احترام

  جناب آقای پروفسور-دکتر کرمی، احتراما پدر من با سن 64 سال و در چند ماه گذشته دچار مشکل احتباس ادراری شدید بود، که به علت سکونت در شهرستان، ناچارا آزمایشات اولیه را در آنجا انجام دادیم و تشحیص اولیه سرطان بدخیم پروستات و متاستاز به استخوانهای لگن و چند مهره از ستون فقرات تشخیص داده شد.

  آزمایشات، شامل نمونه برداری بیوپسی از پروستات، اسکن کل استخوان، پت سی تی اسکن (استثنائا در تهران انجام شد) و اسکن لگن میباشد که خواشمندم در صورت امکان، حضرتعالی شخصا عکس آنها در ضمیمه را، جهت تایید تشخیص مشاهده فرمایید.

  جناب آقای پرفسور-دکتر کرمی، احتراما سوال بنده این هست از نظر حضرتعالی چه شیوه ای از درمان برای پدرم با این شرح حال مناسب هست؟ جراحی، پرتودرمانی، هورمون درمانی یا شیمی درمانی کدامشان را حضرتعالی توصیه مینمایید تا در ادامه بتوانیم جهت آغاز درمان تحت نظر شما انجام پذیرد؟ ضمنا پدرم به عنوان بیماری زمینه ای دیگر، دیابت هم دارد و انسولین استفاده میکند.

  از حضرتعالی و برای وقتی که اختصاص میدهید بسیار سپاسگزار و ممنونم.
  انشالله همواره در پناه خداوند باشید.
  با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   سلام جناب آقای دکتر
   احتراما عکس ها را در پیوست مجددا خدمتتان ارسال نمودم.
   سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   باید به دکتر انکولوژی جهت شیمی درمانیث مراجعه کنند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حبیب شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،
  پدر بنده 64 سال سن دارند، که بعلت فقط تکرر ادرار به دکتر مراجعه کردند و هیچ دردی در هیچکدام از ناحیه های مختلف بدن ندارند، بعلت بالا بودن psa, آزمایش های مختلفی انجام دادن(سی تی اسکن، اسکن استخوان، سونوگرافی و نمونه برداری از پروستات و ...) که پیوست خدمتتون ارسال کردم،
  total psa: 127
  free psa: 21.6
  tf psa: 0.17
  با توجه به اینکه اسکن استخوان دادن و جواب منفی بوده و متاستاز نشده،
  تجویزی که پزشک مربوطه برای پدرم انجام دادن اینکه:
  در مطب خودشون یک عدد آمپول زولادکس 10.8 mg برای پدرم تزریق کردن و گفتند که تا سه ماه دیگر به مرکز رادیوتراپی مراجعه کرده و جلسات رادیوتراپی را پدرم طی کنند، در ضمن در طول این سه ماه دو دارو به نامهای پروترال اپاس 0.4 و بیکالوتامید را هرشب یه عدد قرص از هر کدام مصرف کنند،
  خواستم لطف کرده و نظر خودتون رو اعلام بفرمایید.
  باتشکر فراوان از شما افتخارهای ایران زمین ...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر