در رابطه با نمونه برداری از پروستات (TRUS) چه می دانید؟

75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود.

وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است.

زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3. دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند.

همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

1- در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.

2- آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.

3- همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد.

نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود. این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند.

از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید.

برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید. همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید.

نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر. اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زکریا یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر کریمی بنده 36سال دارم مجرد هستم هنگام انزال در خواب یا هنگام خود ارضایی چند قطره اول بدون خون و بقیه همه خون است و انزال با درد دارم نزدیک یکسال است همینطوری هستم چند بار به پزشک مراجعه کردم آزمایشات کاملا بدون مشکل لطفا کمکم کنید با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 6 روز پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  دکتر کرمی
  سلام.
  48 ساله هستم. به دلیل بالا بودن PSA از سال گذشته و بالا رفتن آن، اندازه آن در دو هفته قبل، 5.6 بود، بنا به تجویز پزشک MRI انجام دادم.
  نتیجه این است که در سمت راست پروستات، توده ای به اندازه 12 میلی متر وجود دارد.
  پزشک نمونه برداری تحت MRI یا TRUS را دستور داده اند.
  لطفا توضیح دهید که تفاوت این دو در چیست، کدام دقیق تر است و عوارض کمتری دارد و در چه مرکزی می توان انجام داد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   جواب MP-MRI بیشتر به نفع بدخیمی هست ، نمونه برداری از پروستات تحت گاید سونوگرافی کافیه
 • تصویر کاربر سردار شنبه ۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  عفونت پروستات عفونت پروستات و کمر درد و بعضی او قات هم تنگی نفس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   شرح حال کامل ارایه شود
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده 37 سالمه و مجرد هستم. مشکلی که دارم اینه که حدود دو ماهی هست که زمان انزال ، منی به سختی از آلتم خارج میشه واحساس میکنم که انگار مانعی سر راهش هست و به صورت کامل خارج نمیشه. نگران هستم .راهنمایی بفرمائید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   اگر ادرارتون خوبه ، مشکلی نیست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،وقت شما بخیر
  پدرهمسرم اخیرا نمدنه برداری پروستا انجام دادن ،و دکترشون گفتن باید سی تی اسکن استخوان هم انجام بدن ،خیلی نگرانم ،میشه اطف کنین و جواب نمونه برداری رو که ارسال کردم خدمتتون بررسی کنید تا از نظر شما هم مطلع باشم ،ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   باید اسکن هسته ای استخوان از جهت بررسی متاستاز سرطان پروستات انجام شود
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  22 ساله مجرد هستم و خودارضایی دارم
  طی سوال قبل برای التهاب پروستات که یک ماه پیش ازتون پرسیدم فرمودید قرص های آفلوکساسین_ملوکسیکام تامسولوسین مصرف کنم برای یک ماه
  با اجازه بنده تامسولوسین مصرف نکردم چون مشکل ادراری و سوزش نداشتم
  بقیه قرص هارو کامل یک ماه مصرف کردم و الان تموم شد
  تو روند درمان گاهی اوقات که ملوکسیکام رو فراموش میکردم بخورم کمر دردم شروع میشد و الانم که داروها تموم شده دوباره احساس کمر درد دارم و موقع خم شدن یه مقدار کوچیک پروستاتم درد میاد خیلییی کم
  تقریبا ۴ ماهه من این مشکل رو دارم و داروهای شما رو از اسفندماه شروع کرده بودم
  چه دستوری میفرمایید؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر M یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر ضمنا درد پروستاتم اوایل شدید بود
   ولی الان خیلی بهتر شده فقط الان یه درد کوچیک موقع خم شدن همراه کمر درد دارم
  2. تصویر کاربر M سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر ممنون میشم پاسخ بدید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   درمان را باید کامل و درست استفاده میکردین
  4. تصویر کاربر M پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر خیلی میترسم برام مشکل ساز بشه من سنی ندارم

   اگر به حال خودش رها کنم خوب میشه؟

   یا اینکه مجدد باید داروهارو مصرف بکنم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   اگر علایم برگشت درمان رو درست استفاده کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من ۵۹ سال دارم طبق صحبت قبلی قرار شد من جهت عمل turp پروستات خدمت شما برسم ولی موردی که من آن می ترسم تنگی گردن مثانه است تراخدا به سوالات ذیل کامل جواب بدهید نگرانیم برطرف بشود

  ۱- در صورت ایجاد تنگی من اصلا توان سوند زدن بخود را ندارم آن موقع چکار باید کنم ؟
  2- هر چند وقت یکبار باید با سیستسکوپی تنگی باز شود؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   ایشالا که عوارضی پیش نمیاد نگران نباشید و به این چیزا فکر نکنید
 • تصویر کاربر توکلی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ممنون چند لحظه قبل جواب برای من ارسال کردید من توکلی هستم خیلی آقایی ولی نفرمودید برای پروستات من که اندازه ان65سی سی است عمل تراش انجام میدهید یانه سن من58 سال ایت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   اندازه ی پروستات شما ، حد مرزی بین نیاز به عمل باز و یا عمل بسته هست ، باید معاینه کنم ، احتمالا بشه به صورت بسته عمل کرد
 • تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر ..
  همسرم 48 ساله شون پی اس ای 0.3هستش دکتر بعد از معاینه ازشون نمونه گیری پرستات گرفتن که جوابشو براتون میفرستم لطفا راهنمایی کنین مشکلی دارن یانه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   خوش خیم هست مشکلی نیست
  2. تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ..ببخشید یعنی سرطان پرستات هستش
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   نخیر ، سرطان نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نیک شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام. پدرم تقریبا دو سال پیش در شهرستان برای اولین بار آزمایش psa داد 98 بود.چون خیلی بالا بود دوباره آزمایش را در تهران تکرار کردیم 8 شد. بنا به تشخیص دکتر نمونه برداری انجام شد. جواب منفی بود و هیچ توموری وجود نداشت. Psa در آزمایشهای بعدی به ترتیب 6.7 و 5 بود. الان بعد از یکسال و نیم psa در آزمایش جدید 10.1 شده و free psa 1.6. دکتر گفته باید دوباره نمونه برداری شود. با توجه به اینکه یکسال و نیم سال پیش نمونه برداری شدهآیا لازم است مجددا انجام شود با تشکر. ضمنا فایل آزمایشها را پیوست می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   بله مجدد نمونه برداری نیاز هست. این بار در یک مرکز دیگر نمونه برداری انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر