در رابطه با نمونه برداری از پروستات (TRUS) چه می دانید؟

75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود.

وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است.

زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3. دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند.

همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

1- در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.

2- آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.

3- همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد.

نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود. این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند.

از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید.

برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید. همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید.

نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر. اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر 25 دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  ازکودکی تا17سالگی خیلی گرمی میخوردم(خرما ارده شیره گوشت شتر تخم مرغ و..)
  تاکمی پیش فقط روغن کنجد میخوردم
  خیلی زود بالغ شدم ازابتدای بلوغ احتلام هایم خیلی بود از16سالگی حداقل هفته ای یکبار محتلم میشدم از19تا23سالگی اکثر هفته ها دوبار حتی گاهی دو سه روز پشت سرهم درآن روزها تا چندساعت درد بیضه و کمرداشتم
  از23سالگی میانگین هفته ای یکبار است و دچار درد بیضه و کمر نمی شوم
  قبلا گاهی درخواب هوشیار بودم جهش خروج منی را حس میکردم ولی از23سالگی فهمیدم هیچگاه جهش ندارد وفقط اگرهوشیار باشم از خنکی منی می فهمم
  از23سالگی فهمیدم ادرارم قبل از اتمام قطع می شود ومقداری ازآن درمجرا باقی می ماند
  گاهی لکه های منی روی شورتم زردند
  جدیدا دفعات ادرارم زیاد شده صبح ها نیاز شدید به ادرار دارم دریک 24ساعت حساب کردم 22لیوان مایعات خوردم و 13بار ادرارکردم
  هنگام اشک سطح چشم می سوزد
  بیماری هایم برای ازدواج و فرزندآوری مشکل ایجاد می کند؟
  چون تجربه رابطه جنسی نداشته ام نمیدانم آیا مبتلا به زودانزالی یا سایر بیماریهای جنسی هستم
  سلامت کامل جنسی دارم؟
  بیماری هایم از راه طب سنتی درمان دارند؟
  تخم کدوسبز برای پروستات مفیده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 2 روز پیش)
   مشکلی ندارید ، جهت بررسی سلامت باروری تست اسپرم انجام شود
 • تصویر کاربر رسولب چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر،
  ۳۰ سالمه،چند ماه پیش در خواب جنوب شدم و درد شدیدی پروستاتم رو گرفت،سونو دادم حجم ۲۸ سی سی بود،دو بار psa دادم با اختلاف ده روز هر دو ۹ بود،ادرارم اخراش قطره قطره میاد یکم و مشکل دیگه ای ندارم،اونموقع دکتر شهرستان ترانس رکتال نوشت که به خاطر کرونا پیگیر نشدم و الان با گذشت چند ماه دوباره سونو دادن حجم ۲۸.۵ سیسی هست،ترانس رکتال ساده است یا باید نمونه برداری بشه ؟ ترس دارم از این ازمایش چون هم بیماری cml دارم و خونم بسیار رقیق و پلاکتم پایینه،چند روزی گاها استخان درد داره پاهام احتمالا سرطان باشه و سرایت کرده به استخان ها ؟ دو ماه پیش هم کرونا گرفتم و الان ضعف و بی حالی و استخان درد دارم که دکتر داخلی ازمایش ویتامین و ... نوشته که گفته احتمالا کمبود ویتامین و کم خون شدی و استخان دردت برا اون باشه،سونوی مثانه و کبد و کلیه سالم و بدون سنگه،فایل هم فرستادم
  اینا مشخصاتی هست که دادم .ممنون میشم از مشاورتون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام ، در سن شما سرطان پروستات مطرح نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  3. تصویر کاربر رسولب چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام.پس دیگه ادامه ندم به ازمایش ترانس رکتال ؟ و اینکه دکتر فیزیکی هم معاینه کرده بود و گفتن اندازش طبیعیه،و پدرم هم سابقه پروستاتیت داشت و شب ادراری،ولی سرطان پروستات و درد و علایم خاصی نداشتن تا هشتاد سالگی،بعد از نصرف یک ماه این داروها دوباره سونو و psa بدم ،؟ جسارت میکنم دکتر ببخشید سرطان مگه پیر و جوون داره تو این روزگار تنوع و شیوع بیماریها و سرطان ها ؟ در حد سوال کنجکاوی پرسیدم ،
   ممنون از کمک و روحیه ای که دادین از نگرانی در اومدم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سرطان پروستات در ۳۰ سالگی وجود ندارد. نگران نباشید. درمان هایی که عرض کردم را انجام دهید درست میشود. بعد از اتمام درمان مجدد psa چک کنین
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهراد جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدر به تشخیص اورولوژیست از سبزوار اومدن تهران مرکز پیامبران و از پروستات عکس برداری شد
  الان پزشکشون گفتن باید بپوپسی هم مجدد بیان تهران همون مرکز پیامبران
  میخواستم بدونم پیوپسی پروستات خیلی تخصصی هست
  مشهد نمیشه رفت ؟بعد مسافت تا تهران زیاد هست
  و سوال دوم ببخشید نمونه رو اورولوژیست میگیره یا سونوگرافیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام، مشهد هم میشه، توسط ارولوژیست انجام میشه
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Psa پدرم حدود یکماه قبل ۵۶ اعلام شد و الان بعد از ۱ ماه total 104 و free ۸/.۲ شده . ایا در یکماه این همه بالا رفتن psa قابل قبوله ؟
  ضمنا به توصیه پزشک بیوپسی انجام شده هنوز نتیجه ش نیومده . تورو خدا بگید حتی اگه بدخیم‌باشه با درمان مناسب طول عمر طبیعی خواهند داشت . بیمار ۵۵ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام، احتمال سرطانی بودن زیاد هست، به نتیجه پاتولوژی بستگی داره، حتما جواب رو پیگیری کنید
 • تصویر کاربر آرش سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید. پدر بنده بدون هیچ علامتی و صرفا برای آزمایش سالانه، آزمایش دادن و عدد PSA در حدد ۲۰۰ گزارش شده. این عدد بسیار بالاست. در نهایت رفتیم برای نمونه برداری و منتظر جواب هستیم. با توجه به بزرگی این عدد آیا میشه نتیجه گرفت که متاستاز کرده؟ و کلا عدد به این بزرگی تا به حال دیده بودید؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   احتمال زیاد سرطان هست
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام 49 سال سن دارم و از 6 سال پیش مشکلات پروستات دارم که psa بالا و پایین می شه بالاترین عدد 15 در پنج سال پیش بود و بعد پایین اومد در حوالی 6 تا 4 نوسان داشت ولی الان حدود دو سال هست که از عدد 4 شروع به بالا رفتن کرده و الان به 10 رسیده و نسبت f/t psa هم 14% هست . حجم پروستات 57 میلی لیتر است / چند بار mrs انجام شده که آخری pirads=2 و دو گره در قسمت میانی پروستات گزارش شده . یک بار پت اسکن شدم که SUVMax در لوب چپ 3.2 و در لوب راست 2.7 گزارش شده . از نظر علائم هیچگونه مشکل ادراری ندارم و فقط صبح ها فشار ادرارم کمه . بعضی وقتها که نفخ زیاد دارم یا مدفوع سفتی دفع می کنم بعد از آن مایعی شبیه منی از مجاری ادراری خارج میشود. آیا ممکن است که دلیل اصلی بالا و پایین رفتن psa همین موضوع باشد؟ ( میان پارانتز عمویم سرطان کولون دارد و دکتر گفته که اقوام نزدیک هم کولونوسکوپی انجام بدهند)
  آیا بیوپسی انجام بدم ؟ همچنین در گزارش mrs توصیه شده بود که بیوپسی از نوع mri trust fusion انجام شود ( آیا از این نوع بیوپسی انجام بدم یا عادی؟ ) . آیا با توجه به اینکه آخرین mrs هشت ماه پیش بود، صلاح می دانید که یک بار دیگر mrs انجام بدم و سپس بر مبنای آن ، تصمیم به انجام دادن یا ندادن بیوپسی بکنیم ؟ آیا انجام mrs به دفعات و در فواصل شش ماهه برای پروستات مضر نیست ؟ بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   با سلام
 • تصویر کاربر عباسی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام 48ساله چندین ساله مشکل پروستات دارم و هر سال چندین بار دکتر متفاوت رفته ام آخرین آزمایش و سونوگرافی را خدمتتون ارسال میکنم حدود دو سال است هر شب قرص تامسولوسین یک عدد میخورم وهر بار به دکتر مراجعه میکنم افلوکساسین یا سیپروکساسین تجویز میکنند که در موقع خوردن افلوکساسین راحتتر م و psaحدود 1تا1.5 پایین میآید ولی در سیپروکساسین کاهش کمتر است ضمنا در طول مصرف دارو که دو هفته میباشد دفع ادرار راحتتر میباشد ولی بعد از اتمام دارو بمدت ده روز یا دو هفته دوباره مشکل دفع ادرار دارم ضمنا اگر مشکل دفع ادرار بیشتر باشد مشکل دفع مدفوع و نفخ روده ومعده هم دارم تا حال بعد از آزمایش فقط یک دوره دو هفته ای از داروهای تجویز دکتر استفاده کرده ام در موقع ادرار و انزال هیچ مشکلی و دردی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   از نظر من شروع اين داروها تز اين سن خوب نيست در اب گرم بشينيد واهميت ندهيد
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و تبریک عید مبعث و نوروز
  اینجانب 56 ساله به دلیل تغییر رنگ منی به صورتی کم رنگ و گاها نیاز به تخلیه مثانه با فواصل کم به دکتر مراجعه کردم و 20 روز روزی دو عدد شیپور فلوکساسین مصرف کردم و تست PSA در تاریخ 3 دی ماه 98 دادم که نتیجه کل و آزاد به ترتیب 6.2 و 0.76 و نسبت 12.2 بود
  قرض مذکور را روزی یک عدد با تجویز پزشک ادامه دادم . سوم بهمن نتیجه تست 6.25 و 0.78 بود قرض را دو ماه تا 3 اسفند ادامه دادم .نتیجه تشت در تاریخ 22 اسفند به ترتیب 6.46 و 1.05 و نسبت 16.2 بود
  شهریور 97 عدد PSA= 3.1 بود
  لطفا راهنمایی فرمائید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   سه ماه بعد تکرار ازمایش توصیه میشود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نوبت تیکه برداریم 14 اسفند بود بخاطر کرونا کنسل شد و الان دارو چی استفاده کنم ؟ دارویی چیزی تجویز کنید تا هر زمان که بگید بیام برا تیکه برداری که موقتن آرومم کنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
   با توجه به شیوع ویروس کرونا بعد از تعطیلات عید مطب باز هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   در خدمتم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Alireza جمعه ۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  [12:29 AM, 3/12/2020] A.khorsand: سلام و عرض ادب دارم خدمت شما دکتر گرامی. خسته نباشید. آقای دکتر بنده 33 سال سن دارم ومتاهل هستم. یکماه پیش هنگام انزال کمی درد و سوزش در سر آلت حس کردم و همینطور مدتی بود ادرار کامل تخلیه نمیشد و همیشه انتها ادرار قطره قطره خارج میشد و مورد دیگری هم که مشکل ساز بود و بصورت گاهی اوقات و مخصوصا بعد از توالت هنگامیکه از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر حالت میدادم کل آلت یک درد خطی میگرفت و البته لحظه ای بر طرف میشد. در مشهد به دکتر مراجعه کردم و در همین راستا با توجه به موارد و نشانه هایی که خدمتتان عرض کردم ، تشخیص التهاب مزمن پروستات برای بنده داشتند و داروهای سلکوکسیب ۱۰۰ (۳۰ عدد) بعد صبحانه - تاوانکس ۵۰۰ (۱۵ عدد بعد از نهار) - پروترال ۴/. (۳۰ عدد بعد از شام) و همچنین روزی دو مرتبه نشستن در آب گرم را تجویز کردند که طبق دستور انجام شده است و فقط یک عدد از دو قرص سلکوکسیب و پروترال تا انتهای دوره باقی مانده است. اما حالا با توجه به اینکه داروها تمام شده و مشکلات دیگری برایم بوجود آمده خواستم با حضرتعالی مشورت کنم که آیا این مشکلاتی که در زیر خدمتتان عرض میکنم عوارض داروها ست و یا مشکلی دیگری دارم و نهایتا نیاز به انجام آزمایش و یا داروی خاصی هست؟ ممنون میشم اگر محبت بفرمایید بنده را راهنمایی کنید.... آقای دکتر اندک دردی که بعد از انزال در ناحیه آلت و مجرای ادراری داشتم برطرف شده ولی اکنون :
  ۱- سوزش کم در سر آلت وجود دارد ..
  ۲- گاهی و خیلی به ندرت یک حالت تیر کشیدن در کل آلت شکل می‌گیرد که مقطعی و خفیف است..
  ۳- احساس میکنم فشار ادرار کم شده وگاهی همراه با سوزش خفیف است و همچنان انتهای ادرار باقی میماند که با چند بار فشار آوردن سعی میکنم خارج کنم..
  ۴- مقدار منی کم شده است ..
  ۵- از یکی دوبار اخیر هنگام انزال بیضه هایم درد می‌گیرد و چند ساعتی زمان میبرد تا بهتر شوم.
  ۶- با این دید که دیسک کمر هم دارم ولی احساس کمی درد در کشاله ران و کمرم هم گاهی رخ می‌دهد.. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر Alireza یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام مجدد دارم خدمت شما جناب دکتر کریمی.
   ممنون میشم پاسخ بنده را هم بفرمایید..... فقط با توجه به موارد اعلام شده در پرسش بالا، اکنون داروها تمام شده و
   زیر شکمم هم کمی درد میکند و احساس میکنم بیضه سمت چپم هم کمی متورم شده است.... با تشکر
  2. تصویر کاربر Alireza یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام مجدد دارم خدمت شما جناب دکتر کریمی.
   ممنون میشم پاسخ بنده را هم بفرمایید..... فقط با توجه به موارد اعلام شده در پرسش بالا، اکنون داروها تمام شده و
   زیر شکمم هم کمی درد میکند و احساس میکنم بیضه سمت چپم هم کمی متورم شده است.... با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام بعد تز تعطیلات باید از نظر تنگی مجرا بررسی شوید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر