در رابطه با نمونه برداری از پروستات (TRUS)چه می دانید؟

75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

1- داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.

2- عفونت های ادراری باید درمان شود.

3- حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

4- از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.

5- جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا نمونه برداری از پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود.

وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است.

زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3. دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند.

همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

1- در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.

2- آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.

3- همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

 

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد.

نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود. این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند.

از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید.

برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید. همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید.

نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر. اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

جواب بیوپسی پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

بیوپسی پروستات

1- خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.

2- احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.

3- عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.

4- نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.1 (82.5%) 8 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مردی 54 ساله هستم که از 6 ماه پیش دچار درد در ناحیه لگن و کمر و پرینه شده ام. در سونوگرافی ترانسرکتال در تاریخ 17 فروردین, توده ای به ابعاد 19×20 در ناحیه ترنزیشنال مشاهده گردید که دست اندازی به جایی نداشته و عروق خونی در اطرافش مشاهده شده. مقدار psa نرمال هست و تکرر ادرار شبانه و سوزش ادرار ندارم ولی داروی تامسولوسین مصرف میکنم. پزشکان شهرستان توصیه به mri pirads کرده اند. نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   انجام دهید درست است نتیجه را بفرمایید
 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر عزیز پدرم 70 سال سن دارن و بنا بر آزمایشهای صورت گرفته psa 75.9میباشد اگر امکانش هست راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   تکرار کنید اگر دوباره بالا باشد باید از نظر سرطان پزوستات نمونه برداری شودفیلم نمونه برداری من را ببینید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 53 سالمه که با مشکل کم فشاری ادرار و شب بیداری 4تا5 بار تا صبح جهت تخلیه ادرار داشتم. در تاریخ 97717 آزمایش free PSA 0.1 و سونوگرافی حجم پروستات 35 سی سی پس از تخلیه حدودا 103 سی سی باقی مانده ادرار نشان داده شده است. با تجویز دکتر داروی فیناستراید روزی یک عدد به مدت شش ماه مصرف کردم. تقریبا مشکل کم فشاری ادرار خوب شد ولی شب بیداری وجود دارد. درتاریخ 98121 سونوگرافی انجام شده حجم پروستات 33 سی سی پس از تخلیه حدودا 192 سی سی باقی مانده ادرار نشان داده شده است در صورتی که من هیچگونه مشکلی را از باقی مانده ادرار پس از تخلیه احساس نمیکنم. ضمناً دکتر داروی تامسولوسین 04 شبی یک عدد بمدت دو ماه تجویز کرده. لطفاً راهنمایی فرمایید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مشکل بزرگی پروستات و فتق ام ار ای انجام شده و سه غده دیده شده که یکی از انها همراه با توده و گره با دسته بندی (pirads3) میباشداعداد پی اس ای 14 میباشد . نشانه تی از توده لگن و اختلالات مایع استخوانی دیده نشده است،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر عباس شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   با سلام
   ۷۰ سال
   اندازه پروستات ۷۷
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Vsg سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیردکتر.
  پدرم ۷۰سالشه سه سال پیش عمل رادیکال پروستات کرده وبعداز عمل هم رادیوتراپی انجام داده حالا بعداز۹ماه که آمپولین ۲۸روزه دیفرلین از طرف پزشکش قطع شده psa از 0/003به 0/2رسیده.طبق دستور پزشکش اسکن استخوان وmrs انجام شده.حالا دکترش گفته بیوپسی انجام بده.
  علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید شرمنده من بعد از ادرارو هنگام مدفوع چند قطره مایع منی میبینم که هم به رنگ سفید و زرده داخل این مایع منی یه چیزهایی مثل تخم مورچه شکلش این جوریه وسفته بعد ازادرار که تموم شد دوباره احساس ادرار بهم دست میده ممنون میشم جواب بدین ببخشید یک سال پیش دکتر رفتم به خاطر درد در ناحیه سر الت تناسلی که داروهایی از قبیل جنتامایسیس وسیپروفلاکسیسین مصرف کردم .حالا این مریضی من خطرناکه چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   از ترشح تزمایش دهید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Yosef یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دكتر پدرم هفتاد سالشونه و پي اس اي ٥ در ازمايششون مشخص شده
  الان شده ٨.٩٧ در شرايطي كه براي ذات الريه بستري بيمارستان بودن
  خواهش ميكنم نظرتون رو بفرماييد
  ما خيلي نگرانيم
  بعضيها ميگن به علت عفونت ريه رفته بالا عددش
  تورو خدا جواب بنده رو بدين
  نگران ضعيف بودنشون هستيم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   این مقدار اصلا در این سن جای نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.اقای دکتر اینجانب 29 سال سن و متاهلم.چندین سال است درگیر ورم پروستاتم.همه نوع آزمایش.سونوگرافی.نوار مثانه.سیستوسکوپی.انجام دادمه.وهمه نشان دهنده سلامته.هر دارویی مصرف کردم بی تاثیر بوده به جز انتی بیوتیک که در زمان مصرفش بهترم ولی بعد از قطع مصرف دوباره همین حالت میشم.
  پیش دو تا دکتر متخصص اورولوژ رفتم هر کدام داروهای خاصی دادن برای مدت طولانی میخاستم ببینم کدام یک بهتره مصرف کنم که بهتر بشم و عوارض کمتری داشته باشه
  دکتر اول=افلوکساسین300 روز یه بار تامسولوسین و ملوکسیکام شبی یکی برای 10 هفته و تشت اب گرم
  دکتر دوم=تامسولوسین شبی یکی.نیتروفوران 6ماه سلوکسیب روزانه یک عدد 6 ماه و تشت اب گرم
  البته تشخیص هر دو متخصص پروستاتیت مزمن هست.
  دکتر خواهش میکنم کمکم کنید کدام درمان بهتره.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  محمود زارع زاده:
  با عرض سلام . 45 ساله هستم .
  سال 96 بعد از شیمی درمانی و پرتو درمانی عمل کانسر رکتوم شدم و کولستومی دائمی هستم .
  از پاییز امسال مشکل کم فشاری و تعدد ادرار دارم .خارش و سوزش بین ناحیه مقعد تا سر آلت . هفته گذشته دچار احتباس ادرار شدم و سوند گذاشته شد . به پزشک مراجعه کردم و داروهای زیر تجویز شد :
  Prosta Barij
  Oflofect 200
  Omnic 0.4
  Prostatan قطره خوراکی
  بعد از مصرف یک هفته مجددا دچار احتباس ادرار شدم و مجدد سوند گذاشتم.
  سونوگرافی کردم و سایز پروستات نرمال گزارش شد . ولی التهاب و تورم در کیسه های منی دیده شد . آزمایش psa هم 2 دهم بوده .
  لطفاً راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   چرا پاسخی دریافت نمیکنم ؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من 87 سال دارند پروستات خود رو چند سال پیش عمل کردند گاها دچار تکرر ادار میشدن که با خوردن قرص بهتر میشدن الان حدود دو هفته هست که دچار تکرر شدید ادار شدن که شبی 4 تا 5 بار به دستشویی میرن وگاها نمیرسونه وبه شلوار ترشح میشه وخیلی اذیت هستن البته ادرار ایشون بیشتر قطره ای هست قرصی که دکتر داده ومصرف میکنند تامسولوسین(صبحها) و فیناستراید رو شبها
  لطفا چه تجویزی دارین وچکار کنیم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   باید از نظر تنگی مجرا بررسی شوند سیستوسکوپی
درحال دریافت اطلاعات