مراقبت پس از جراحی خروج سنگ به روش بسته از مجرای ادرار (TUL)

بعد از خروج سنگ به روش بسته از مجرای ادرار نیاز است بیمار مراقبت هایی و نکاتی را در منزل رعایت کند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

عمل tul چگونه انجام می شود؟

در طی عمل TUL، پزشک از یک دوربین بسیار باریک به نام یورتروسکوپ و یک لوله بسیار باریک و ابزار سنگ شکن استفاده می کند.

عمل تی یوی ال با بی حسی کمر و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود. پزشک معالج شما با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب، محل گیر کردن سنگ حالب را مشخص کرده و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر، سنگ را کاملاً خرد می کند و سپس سنگ های خرد شده را با پنس خارج می کند.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خرد شده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام دبل طی تعبیه می شود. در ادامه فیلم عمل جراحی tul توسط دکتر حسین کرمی را مشاهده می کنیم.

مراقبت های لازم بعد از عمل tul

 • مصرف 6 تا 8 لیوان آب در منزل
 • هرگز ادرار خود را نگه ندارید و در طول شبانه روز مرتب ادرار داشته باشید.
 • پرهیز از فعالیت شدید و سنگین تا زمانیکه پزشک به شما اجازه دهد.
 • شما می توانید راه بروید و از پله بالا بروید.
 • شما می توانید روابط جنسی خود را برقرار کنید.
 • ممکن است ادرار شما خونی باشد که با مصرف مایعات بهبود می یابد. ادرار خونی تا دو هفته بعد از جراحی طبیعی است.
 • شما برای شروع مجدد مصرف آسپرین، وارفارین، پلاویکس، ایندومتاسین، دیکلوفناک و بروفن نیاز به مشورت با پزشک معالج خود دارید.
 • در صورت تعبیه دبل جی (لوله حالبی که قابل دیدن نیست، 3 تا 6 هفته در بدن می تواند باقی بماند و گاهی با نظر پزشک حتی تا 3 ماه) گاهی بیمار دچار تکرر ادرار، سوزش ادرار و خون در ادرار می شود که به مرور زمان با مصرف مایعات بیشتر بهبود می یابد و حتماً بیمار باید برای خروج لوله دبل جی پیگیری نماید. در غیر اینصورت دبل جی باعث عفونت یا تشکیل مجدد سنگ می شود.
در صورت بروز تب و لرز، خون بسیار شدید و غلیظ در ادرار و یا قطع ادرار فوراً به پزشک مراجعه گردد.

عوارض استفاده از دبل جی

از رایج ترین عوارض استفاده از سوند دبل جی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکرر ادرار
 • تخلیه زودهنگام ادرار
 • مشاهده خون در ادرار
 • ترشحات ادراری
 • درد کلیه، مثانه و یا کشاله ران در حین ادرار کردن یا مدتی پس از آن
شایان به ذکر است که تمامی این عوارض موقت بوده و مدتی بعد از برداشتن استنت برطرف می شوند.

مراقبت های بعد از خروج دبل جی

در زمانی که فرد استنت را در بدن خود دارد، باید از انجام فعالیت های ورزشی سنگین، جست و خیز و پریدن خودداری کند. همچنین فرد بهتر است مصرف مایعات را در خود افزایش دهد و طی فاصله های معین مثانه خود را خالی کند، انجام این کار به کمتر شدن درد هنگام ادرار کردن کمک می کند. برای رفع درد فرد می تواند از مسکن های تجویز شده توسط پزشک معالج استفاده کند.

در آوردن لوله دبل جی چگونه‌ است؟

پزشک برای خارج سازی استنت ها،  از روش اندوسکوپیک و از طریق مجرای ادرار اقدام می کند. این روش بصورت سرپایی بوده و هیچ برشی بر روی سطح پوست ایجاد نمی کند. پس خروج دبل جی عوارضی را در پی ندارد.

رژیم غذایی در مبتلایان به سنگ های ادراری

 • بدون در نظر گرفتن نوع سنگ و علت آن، مصرف مایعات فراوان (بهترین مایع آب) جهت جلوگیری از غلیظ شدن ادرار و در نتیجه ایجاد سنگ کلیه توصیه می شود. ولی بهتر است از مصرف آب جوشیده شده خودداری نمایید. آبهای تصفیه شده در مناطقی که آب شرب مناسب ندارند، مناسب می باشد.
 • رژیم غذایی شما بهتر است بی نمک باشد و از مصرف غذاهای آماده بیرون، خیارشور، کنسروها، چیپس و پفک پرهیز کنید.
 • از روغن های جامد و حیوانی استفاده نکنید.
 • از مصرف دلستر و ماءالشعیر پرهیز نمایید.
 • اغلب بیماران محدودیت مصرف لبنیات ندارند. در طول شبانه روز می توانید تا 4 لیوان شیر، 3 لیوان ماست و مقدار 4 گرم پنیر بی نمک استفاده کنید و دقت کنید چربی شیر و ماست بیشتر از 15% نباشد و بهتر است از پنیر شور استفاده نشود.
 • در صورت داشتن نمونه سنگ و آزمایش آن و تشخیص نوع سنگ برای گرفتن رژیم غذایی مناسب با نوع سنگتان به متخصص تغذیه مراجعه کنید.
 • جهت پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ مصرف روزانه آب لیمو ممکن است کمک کننده باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب . پدر بنده طی شش ماه گذشته سه بار در شهر اردبیل تحت عمل بریدن و رفع تنگی قرار گرفته در حال حاضر هر سه روز سوند نلاتون 18 به بیمار زده میشود ولی بدلیل بی تابی تنگی در انتهای مجرا و ورودی مثانه مشهود است شایان ذکر است عفونت بیمار به صورت مزمن ادراری شدید داشته و مرتبا داروهای سیپروفلوکساسین و تاوانکس مصرف کرده ولی عفونت برطرف نشده است خواهشمندم بفرمایید چه درمانی انجام بدهیم تا تنگی بیشتر نشده و قابل کنترل باشد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   تنگي مجرا عودكننده است سوند بزنيد وتحت مظر دكترتان باشيد
 • تصویر کاربر امیررحیم شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مشاهده شدن دوتا توده در رحم خانم 30ساله در رحم خانمم دوتا توده مشاهده شده که میخوام ببینم ایا این سرطان هستش یا بیماری دیگه چندبارهم ازمایش دادهامیر:
  امیر:
  امیر:
  درضمن مریض مورد نظر دارای 30سال خانم میباشد.ازمایش های اولیه یه توده مشاهده شده وبعدبه دستور پزشک این نوع دارو(جستیران40)(Abbott)صرف شده بعد دوباره ازمایش. تبدیل به دو توده شده ایاامکان منجرشدن به مشاهده توده های دیگر میشود؟؟؟ایا منجرشدن به سراطان میشود؟ایا برای باردارشدن خطرناک هستش؟ اول یه توده بوده حالا دوتا توده هستشامیر:
  امیر:
  درنتیجه ی ازمایش انجام شده به این صورت هستش
  یه توده هیپراکو به ابعاد 4*7درکاویته
  آندومتر به نفع پولیپ رویت شد یه توده هیپواکوی هتروژن به ابعاد 13*15در جداره قدامی جسم رحم مطرح کننده فیپروم اینترامورال رویت شد.
  تخمدان راست دارای یک کیست به قطر 17mmحاوی اکوهای ظریف داخلی بیشتر به نفع کورپوس لوتئوم میباشد..
  تخمدان راست به قطر 28mm دارای سانتروپترون فولیکولار طبیعی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بايد متخصص زنان جهت نمونه برداري برويد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید

  دیشب که برای حمام کردن رفتم روی آلت تناسلی قسمت shaft متوجه شدم یک قسمت از پوستم رنگش روشن تر شده به هیچ عنوان دردی نداره و حتی خارش هم احساس نمیکنم اما بسیار نگران شدم که مشکل جدی باشه و ذهنم رو درگیر کرده. خودارضایی داشتم و دقیقا همون ناحیه ای هست که به هنگام خود ارضایی با انگشت فشار میووردم اما احساس میکنم این روشن تر شدن که کمی رنگ این قسمت رو روشن تر از باقی قسمت shaft کرده به یکباره به وجود اومده. آیا نگران باید باشم یا امری عادیه و زیاد نگران نباشم؟ نیازی به مراجعه به دکتر می باشد؟

  سوال دومم هم اینه که مدتیه روی کلاهک آلت تناسلی متمایل به سمت چپ دانه های ریز سر سفید مثل جوش که خیلی کوچیک هست و اصلا خارش یا درد نداره سر و کله ش پیدا شده دقیقا هم تو همین فصل گرما این اتفاق افتاده قبل از تابستان خبری نبود ازشون. میخواستم ببینم خطرناکه؟البته من اصلا به هیچ عنوان دست نزدم چون میدونم دست زدن به جوش بدتر میکنه اوضاع رو فقط نگران بودم آیا مشکلی وجود داره از این حیث؟


  و سوال آخرم هم اینکه روی کلاهک آلت نزدیک به سوراخی که ادرار خارج میشه یک اسپات مشکی رنگ غیر گوشتی مسطح بدون خارج و درد چند ماهی هست وجود داره و هیچ تغییری هم در اندازه و رنگ نداره در این باره هم نگران بودم که میخواستم ببینم جای نگرانی داره یا خیر.

  مشکلی نظیر سختی دفع ادرار، اختلال نعوظ، خون در مدفوع، درد در ناحیه پنیال، مقعد، خارش یا سوزش و .... هم ندارم فقط بسیار از لحاظ فکری آشفته شدم. 22 سالمم هست. خودارضایی هم زیاد ندارم شاید از 2 بار در هفته در بدترین حالت تجاوز نمیکنه.

  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اگر قرص داکسوپیل قبل از نزدیکی مصرف کنیم.وبا همان نزدیکی بارداری صورت بگیرد مشکلی ایجاد می شود.؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند وقت پیش برای خودارضایی از وازلین استفاده کردم بعد از اتمامش قبل از اینکه بتونم از جام پاشم خواب رفتم. صبح پاشدم آلتم خارش داشت. هی گفتم خوب میشه خوب میشه نشد. بعد گفتم شاید قارچه پماده کوندازول زدم. خوب نشد بعد قرص ایتراکونازول خوردم ده عدد خوب نشد. دیگه رو آوردم ب چیزای طبیعی. لیمو زدم یکم بهتر شد. الان خارشش تموم شده فقط پوست زیر آلتم قرمزه و پوست پوست میشه در صورته رابطه میسوزه. میخواستم ببینم درمانش چیه. خیلی ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   مال حساسیت است دستکاری نکنید خوب میشود
 • تصویر کاربر سیده شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم.

  نوزاد بنده انسداد مجاری ادراری داشت.کلیه ها ورم و کوچکتر بود یکی از انها. اما حالا انسداد ادامه دارد و باز گفتند که لازم به عمل هست. در رادیولوژی چند روز پیش اینطور نوشتند

  در کلیشه ساده شکم سنگ و کلسیفیکاسیون غیر طبیعی در مسیر مجاری دیده نمیشود. فقرات کمری طبیعی و طول ساکروم نرمال

  Spins biida
  در مهره پنجم کمری و اول ساکروم)(پشت باسن نوزادم کبود هست. و این منو نگران کرده)


  علایم رفلاکس وزیکو یورترال grade lv در طرف چپ هنگام پرشدن مثانه و ادرار دیده شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ازمایش اسپرم جهت بار داری دادم جوابش alive sperm concentration count:2.4m و تمام پارامترهای بعدی نظیر مولتیلیتی و مورفولوژی صفر ثبت شده ایا نیاز هستش این ازمایش تکرار بشه ::لازم به ذکر خانمم دفعه قبل بعد از سه ماه که اقدام کردیم برای بارداری حامله شد ولی جنین سقط شد به دلیل ایست قلبی در هفته هشت بارداری میخواهیم دوباره برای بارداری اقدام کنیم نتیجه این ازمایش خیلی باعث تعجبم شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سهیل.م شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر و خسته نباشید.
  سوالی داشتم میخاستم ببینم این نوشته های دکتر به چه معناس؟ منظور از توده ی مثانه چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر سهیل.م یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  ببخشید دکتر وقتتون رو میخام بگیرم،خانوم بنده چند وقتی هست که مشکل ادرار پیدا کرده و هفته ی پیش ازمایش جریان ادرار دادن که فشار ادرار را 8 نشون میداد که خیلی کم است.دکتری که خانوم بنده رفته وقت عمل سرپایی داده که نسخه ی دکتر را به این سوال پیوست کرده ام.میخواستم ببینم ابتدا بهتر نیست که سونوی مثانه انجام بشود؟و اینکه دقیقا در این نسخه چی نوشتن و چه عملی قراره انجام بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   وقت سیستوسکوپی داده نیازی نیست
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده مدت 9 سال خود ارضایی میکردم. زمانی که ازدواج کردم در حین سکس هیچگونه حسی آلت تناسلی م نداره و هیچگونه لذتی نمیبرم. یعنی به نوعی فلج شده . البته هم نعوظ صورت میگیره و هم بعد از چند لحظه ارضا میشم. که البته لحظه ارضا شدن هم هیچ لذتی نمیبرم. به پزشکان زیادی هم مراجعه کردم اما متاسفانه درمان نشدم خواهشمندم شما راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   مشکل شما عصبی است باید روانکاو بروید دکتر ستوده۰۲۱۸۸۲۰۹۲۱۶ تماس
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید