راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،بنده به خاطر اینکه بیمه بنیاد جانبازان هستم به دکتر نوروزی بیمارستان خاتم رفتم ولی مایل بودم خدمت شنا برسم وسع مالی ندارم که پرداخت و سپس از بیمه بگیرم خدمت دکتر نوروزی گفتم و جواب ندادند یک برآمدگی در زیر شکم سمت راست دارم که تا مدتی پیش به اندازه یک بادام بود و اکنون به اندازه یک انگشت ،وامروز جمعه این برآمدگی پهن تر به سمت زیر ناف همراه با مقداری درد است آیا برآمدگی هم مربوط به پروستات است ،ممنون از صبر و پاسخگویی حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی از ان محل انجام شود. به پروستات ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر اسدی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حجم پروستاتم 20 سی سی میباشد و زیر شکمم درد دارم تیر میکشه ادرارم هم پر حجم ولی تقریبا آخرش قطره قطره میاد از وقتی که داروهای میکروب معده رو شروع کردم و همان روز رفتم سونوگرافی مثانه کلیه پروستات.... درد زیر شکمم شروع شد و چون تو سونوگرافی همش میگفت شکمتو باد کن تا دقیقتر ببینه از اون روز شبها همش بیدار میشم میرم ادرار یعنی تا صبح خوابم نمیبره بخاطر ادرار رفتم ارولوژی قرصهای پروترال و سیمپاکول داده به علت عوارض این قرصها که افت فشاره میترسم بخورم میگم شایدم بزرگی پروستات نداشته باشم مشکل رودم یا چیز دیگه یا همون قرصهای معده مترونیدازول و آموکسی سیلین بیسموت ساب سیترات باشه چیکار کنم دکتر جان
  1. تصویر کاربر اسدی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   راستی 31 سالمه
  2. تصویر کاربر اسدی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   آقای دکتر 31 سالمه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 7 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رستم شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام . 11 ماه پیش (psa 1.8) بوده -2 ماه پیش(5.7 psa) یک ماه شبی یک عدد کپسول پروتال خوردم مجدد تست د ادم این دفعه (7،5psa) شده جواب سونوگرافی پیوس
  ت است.ایا باید تانکس بخورم بعد دوباره تست psa بدهم یا نمونه برداری بیایم و از چه طریق .متشکرم 62 سالمه از اصفهان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   یک ماه تاوانکس بخورین روزی یک عدد و مجدد بعد از یک ماه چک کنین اگر باز هم بالای ۴ بود باید نمونه برداری شود
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  پدرومادرم از 26بهمن بخاطر کرونا تو خونه قرنطینه کامل بودن و حتی از در حیاط بیرون نیومده بودن تا 16شهریور. من برای مدت کوتاه 2هفته ای اومدم ایران برای پیگیری درمان پدرومادرم. اولین کاری که کردم 16شهریور آزمایش چکاپ کاملشون دادم و بابام همیشه سرحال هست. اما میزان PSA 13.5 بود.
  مشکوک به سرطان بدخیم هستند؟ نرخ survival ایشون چنده؟ می‌خوام پدرم رو بیارم خدمتتون. دستتون رو می‌بوسم بهم زودترین وقت رو بدید و پدرم رو نجات بدید. می‌خوام مراحل تشخیص و درمانشون رو بدونم و اگر نیاز به جراحی باشه توسط شما انجام بشه. تمنا میکنم راهنمایی ام کنید من چیکار کنم. هر امکانات و دارویی لازم باشه چه در منزل چه بهترین بیمارستانها فراهم میکنم. من ساکن سوییس هستم و میتونم داروهای اصل رو از سوییس تهیه کنم و برام ارسال کنند اگر نیاز به داروی خاصی هست. آقای دکتر دستتون رو می‌بوسم پدرم رو نجات بدید خواهشا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام psa بالای ۱۰ برای رد بدخیمی ، باید نمونه برداری پروستات انجام بشه.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ناصر سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  بیمار 71 ساله با قندبالاوسکته قلبی گرفتگی عروق وقطع پای راست از زیر زانو یکماهه تمام این اتفاق ها افتاده حالا ضخامت پروستات وعدم دفع ادرار آیا عمل پروستات روی این بیمار انجام میشود عمل پروستات روی این بیمار انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   بستگی به سایز و علایم پروستات دارد ولی با توجه به قلبشون ، امکان انجام ان را دکتر بیهوشی و قلب تعیین میکند
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پیرو سوال قبلی جواب ارمایش ارسال میگردد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   ازمايش خوب است
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام، آقای دکتر همسرم 5 سال پیش با درد و تورم در ناحیه کشاله ران به دکتر مراجعه کردن و تشخیص ایشون فتق خفیف بود که نیاز به جراحی نداره و باید مراعات کنن و و سیله سنگین بلند نکنن ضمنا دکتر متوجه مشکل واریکوسل همسرم هم شدن که جراحی انجام دادن منو همسرم 4 ساله ازدواج کردیم و بچه دار نمی شیم حدود یک سال پیش همسرم وسیله خیلی سنگینی جابه جا کرد که سه ساعت بعدش دچار مشکل خون در منی و اداره شدن بعد 4 بار نزدیکی هم ادامه داشت به دو دکتر مراجعه کردیم تشخیص یکی این بود که مشکل خون در منی همسرم و ناباروری ایشون به علت پروستاتیته و باید سیستوسکپی انجام بدن و ربطی به ضربه نداره بعد مشورت سیستوسکپی رو انجام ندادیم به دکتر دیگه ای مراجعه کردیم سونوگرافی از بیضه و پروستات و کلیه و مجاری ادرار انجام دادیم همه چی نرمال بود دو بسته قرص سیپروترون استات 25 میلی هم تجویز کردن که بعد مصرف این دارو مشکل همسرم کامل برطرف شد و ایشون گفتن مشکل خون در منی به علت ضربه بوده و نیازی به عمل واریکوسل هم نبوده و تا الان منو همسرم باید بچه دار می شدیم تا الان همسرم هیچ مشکلی نداشته تا این که چند روز پیش چند تا کیسه شن بلند کردن درست روز بعدش بعد نزدیکی خون در منی مشاهده کردن آقای دکتر مشکل همسرم چیه خیلی نگران و سردر گم هستیم آیا به علت ضربه هست یا چیز دیگه ایه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   خون در مني اصلا جاي نگراني ندارد ودرمان نميخواهد
 • تصویر کاربر خالد سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  دکتر
  راجع به مشکلم که عرض کردم خواستم بگم من فعلا برای یک هفته تهران هستم می تونم نوبت برای همین هفته داشته باشم یا نه ؟
  مطب تماس گرفتم پاسخگو نبودند .
  ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام، پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقای دکتر بنده 34 سالم هست حدود پنج ماه است دچار تکرر ادرار شده ام ادرار ام نازک میشه زمانی که کم آب مصرف میکنم البته زمانی که آب زیاد بخورم فقط اول ادرارم ضخیم میشه بقیش نازکه. شبا موقع خواب هم یکبار میرم دستشویی برای تخلیه ادرار البته کم پیش امده دو بار بشه
  خیلی کم پیش آمده ادرارم دو شاخه بشه و زیر دلم درد بگیره گاهی اوقات کم پیش آمده درد در دو طرف پهلو هام داشته باشم .
  تو این پنج ما با تجویز متخصص اولوروژی دارو های تاموسین وتولترودین دو و روغن کدو دو ماه مصرف کرده ام که خوب نشدم و تنها چیزی که از بین رفت سوزش ادرار ام بود دوباره به دکتر مراجعه کرده ام فقط برام تولترودین یک به مدت یک ماه و روغن کدو دو ماه برام تجویز کرد
  تو تجویز اخر هم دکتر بهم گفت غذا های تند مصرف نکنم و بعد سکس اسپرممو قشنگ تخلیه کنم با این حال بعد از اتمام دو دوره مصرف دارو هنوز خوب نشدم
  اینم بگم تو مطب دکتر اولوروژی که رفته بوده ام با دستگاهی مثانه و پروستاتمو چک کرد یه ژلی هم قبل اسکن زد گفت که خوبی چیزت نیست
  راه حل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام، لطفا آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهید، PSA چک کنید، سونو پروستات و کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر شریفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام
  لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.
  اقای 79ساله از حدود دوهفته قبل به صورت ناگهانی ابتدا دچار دردناحیه پهلوها شدند وبه دنبال ان درد به اندام تحتانی راست کشیده است به شکلی که به سختی قادر به راه رفتن بودند.تحت درمان با قرص متوکاربامول و استامینوفن و امپول دپومدرول یک نوبت روز اول و چهار روز بعد امپول دگزامتازون قرار گرفتند .در حال حاضر درد در حال خوابیده و استراحت کمتر است و درحالت راه رفتن با کمتر از صد قدم دچار درد در ناحیه باسن راست و انتشار به ندام تحتانی می شوند به شکلی که بیشتر قادر به راه رفتن نیستند.همچنین در روز اول یک نوبت سوزش ادرار و بی اختیاری ادرار داشته اند و در دوهفته گذشته دونوبت سوزش ادرار داشته اند.
  سابقه سالهای زیادی مصرف سیگار و پیش از این مسائل تحت درمان دارویی مادوپار و نیتروکانتیم،گاباپنتین بوده اند.حدود پنج سال قبل هم مشکل مشابه داشته اند وبا استراحت حل شده به شکلی که فعالیت کشاورزی تا قبل از روز کمردرد اخیر داشته اند.سه روز قبل از کمردرد اخیر حین موتور سواری به زمین سقوط کرده اند و جز خراشیدگی دست شکایت دیگری نداشته اند
  با توجه به مشکلات فعلیMRIهم‌ندارند.لطفا نظرات خود را راجع پروستات وکلیه بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   تست سرطان پروستات عالی است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   این درد مال عضلات است
  3. تصویر کاربر شریفی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   باسلام وتشکر جناب استاد.راجع بزرگی پروستات و افزایشbunوcrاقدامی لازم است؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   فعلا نيازي نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر