بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (18 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و احترام به خدمت اقای دکتر کرمی.من 50 سال سن دارم.نتیجه سونوگرافی :پروستات با ابعاد 43×36×47 mmو حجم 40cc اکوی آن هتروژن و جدار مثانه ضخیم تر دیده شده. رزیدوی ادراری هم دیده نشده.تکرر ادرار دارم مخصوصا زمانی که مایعات زیاد و سردیجات می خورم در ضمن پدرم بزرگی پروستات داشتند که عمل کردند. خواهشمند است بفرمایید که پروستات من نرمال است یا باید اقدام خاصی انجام بدهم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   از نظر من مشکلی ندارید

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با سلام با سلام
  دکتر پدرم 2سال پیش توسط شما تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفتن و تحت نظر شما بودن الان که چکاب کامل دادن متوجه شدیم PSA شده 0.88 و Free psaشده 0.22میخواستم ببینم بیماری دوباره برگشته من برای خرداد ماه وقت گرفتم میترسم دیر باشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مدت 4 ماه است دچار التحاب پروستات شدم و علائم بعد از یک رابطه جنسی شروع شده با تجویز دکتر 1 عددآمپول اسپکتینو مایسین و 15 روز کپسول داکسی استفاده کردم خوب شد ولی بعد از قطع دارو بیماری برگشت دکترهای زیادی رفتم 1ما تاوانش 750 ؛ مدت 20 روز سیپرو فلاکسین؛10عدد آمپول جنتا 10عدد امیکاسین 20 روز قرص کوتریموکسازول وانواع آنتی بیوتیک های دیگه توسط دکترها تجویز شده ولی هیچ بهبودی حاصل نشده من اصفهان هستم نگران شدم واقعا لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)
   این دارو ها را بیخودی مصرف میکنید ودرست نمیکند فقط ورزش وبیخیالی ومصرف اب زیاد ونشستن در اب گرم کنک کننده است
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  من از چهل سالگی درگیر PSI بالا هستم
  تاحالا دو مورد نمونه برداری بیوبسی انجام دادم که هیچ علائمی از سرطان نداشتم.
  مدتی چرک خشک کن سپروفلاکسیسین استفاده کردم و فینسترای و اومنیک
  ولی باز هم PSI ام بالا رفته با توجه به نمونه برداری که دوماه پیش انجام دادم.
  لطفا راهنمایی فرمایید که مشکل از کجاست ؟!
  در زیر میتوانید مدارک آزمایش و نمونه برداری من رو مشاهده کنید.
  سال 1396 یک مورد نمونه برداری داشتم که اثری از سرطان نبوده، آبان 1397 آزمایش دادم PSI روی 18 بود، مجددا نمونه برداری انجام شد و باز هم نشانه ای از سرطان نبود، در آزمایش بعدی PSI به روی 24 رفته. من خیلی نگران هستم. لطفا راهنمایی کنید.
  من مشهد هستم، در صورت نیاز به مراجعه حضوری اعلام فرمایید.
  1. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
   آزمایش ها و نمونه برداری در فایل ضمیمه شده است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
   دوباره نمونه برداری کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعیدمحسنی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام پروفسور کرمی عزیز .من آقا 36ساله هستم چند سال ادرارم ضعیف میاد فشارش کمه همه جور آزمایش و سونوگرافی و سی تی اسکن انجام دادم ولی متاسفانه نتیجه ای نگرفتم همچنان ادرارم ضعیف میاد اولش قطره قطره وسطش باریک آخرش هم قطره قطره . با آب گرم که می شورم فشارش خوب میشه چیکار کنم دکتر راهنمایی کنید. وقت ویزیت مطلبتون هم پر شده وقت نمیده حضوری بیام خدمتتون ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد از نظر تنگي مجرا بررسي شويد
  2. تصویر کاربر سعیدمحسنی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   دکتر سلام خوب چطوری خدمتتون برسم وقت نمیده سایت برای ویزیت. میشه بین مریض ی وقت بررسی تنگی مجرا بدهید.ممنون از لطف شما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۶ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  فوووووووووووریییییییییی.سلام.وقت بخیر.از شما خواهش میکنم هر چه زودتر پاسخ بدین.من از دی ماه سال گذشته تکرر ادرار داشتم که با مصرف قرص علائم برطرف شد.مجددا دچارتکرر شدم که با انجام سونوگرافی وجود3سنگ درسینوس کلیه را نشان داد.من عازم سفرهستم امروز.خواهش میکنم بگین باتکررادرار چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   برگشتید بیایید بررسی کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده 40 سال دارم و در آزمایشی تصادفی متوجه شدم که PSA =5.6 است پس از مصرف یک دوره اوفلوکساسین مجددا تستPSA=6 بود که دکترم MRS تجویز کردند که در جواب نقاطی مشکوک وجود داشت و پیشنهاد بایوپسی شد که انجام دادم و خوشبختانه جواب بایوپسی منفی بود .
  سوالی که دارم موارد زیر است:
  1- بعد از گذشت حدود 20 روز از بیوپسی همچنان گاهی اوقات لخته های قهوه ای رنگ یا مایع قهوه ای رنگ از ادرار خارج میشه و موجب سوزش میشه ، آیا این مورد طبیعیه ؟
  2- دکترم یک دوره مجدد اوفلوکساسین روزی دوبار و فینوپروست برام نوشتند که چون قبلش هم مصرف کرده بودم و بعد از بیوپسی هم مصرف کرده بودم بعد از مصرف حدود دو هفته از این مرحله آخر دچار یبوست شدید شدم و چون از قبل شقاق داشتم برایم مشکلات خاصی بوجود آمد که مصرف اوفلوکساسین را قطع کردم ( حدود 4 روز تا مصرف کامل آن مانده بود ) آیا قطع خودسرانه آن اشکالی ایجاد نمیکند و آیا اصلا این قرص یبوست آور است ؟
  3-تا چند روز بعد از بیوپسی نباید رابطه جنسی داشته باشم و آیا تعدد رابطه جنسی در بیماری ام نقش دارد یا میبایست تعداد آن را کم کنم. (بنده متاهل هستم )
  4-در کل چه پیشنهادی برای این مشکل من دارید ، خودم نفهمیدم که چرا با وجود منفی بودن بیوپسی این مشکل برایم بوجود آمده و چه عواملی را باید رعایت کنم برای بهبود پروستات.
  بسیار ممنونم از لطف شما جناب دکتر عزیز🌹🌷🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  با سلام نمونه سنو گرافی را میخاستم برام تفسیر کنید ۳۰_سالمه مجرد هستم . راه درمان چیه .با تشکر از آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   فقط تب زیاد بخورید کافی است
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1645 مشاهده پرسش
  Navid:
  با سلام خدمت شما آقای دکتر ، بنده حدود ۱۰ روز قبل با علائم سوزش و تیر کشیدن بعد از ادرار و درد در ناحیه بیضه به پزشک مراجعه کردم ؛ سه نوع قرص به بنده دادن ‌، ( فنازومکس - ناپروکسین - سیپروفلوکساسین ) البته به بنده گفتن که بعد از خوردن قرص فنازومکس ادرار به رنگ قهوه ای نزدیک میشود و احتمالا مقداری التهاب پروستات دارم ؛ من یکهفته قرص مصرف کردم و الان ۳ روز از آخرین قرص فنازومکس که مصرف کردم میگذره ،(البته در حال حاضر ، ناپروکسین و سیپروفلوکساسین هنوز مصرف میکنم ) ولی رنگ مایع منی هنوز مثل زمانی که قرص را مصرف میکردم زرد میباشد. و بتازگی چند دقیقه بعد از انزال دردی در ناحیه مقعد حس میکنم که با گذشت زمان رفع میشود لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید.
  سپاسگزار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   اصلا مهم نيست
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۹ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 2234 مشاهده پرسش
  پسر20 ساله دارم با سابقه دفع سنگ کلیه ... سونوگرافی کامل جدیدا انجام داده که سنگ پروستات رو هم تشخیص دادن ... علت ایجادش چیه و آیا ربطی به سنگ کلیه داره ؟
  راه درمانش رو لطف کنید بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اختلال نعوظ در مردان مبتلا به دیابت شایع تر است. بر اساس تحقیقات انجام شده، بیش از…
در این مقاله ی کوتاه، یک متخصص اورولوژی به ما توضیح می دهد که چه چیزی درباره…
شپش های ناحیه تناسلی، حشرات ریزی هستند که معمولا در موهای ناحیه تناسلی انسان زندگی می ‌کنند….

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00