بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سونیا شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پدر من 74 سالشون هست از برج 8 سال اقای دکتر psa ود بار تکرار شده که ازمایش دوم اردبیل هستش ولی اعداد یادم هست Free psa ÷total psa‌={2e1fddb51c3c18f8977fe9462e4058a92e87127b31623d24cbfd2da7eada2795}25 Psa:6.2 سابقه DmوHTNودوبار TIA دارند ازمایشات دیگر هم ازقرار زیر است گه حدود 2 ماه پیش انجام شده این ازمایش آخرشون هست. در 2 ماه که از آخرین آرمایششون میگذره اعداد مربوط به پروستات تقریبا دو بار دو برابر شدن بیوپسی تجویز شده لطفا نظر خودتون رو اعلام کنید ممنون این هم جواب اسکشون هست ممنون از توجه تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   با توجه به سن اقدامي نميخواهد
 • تصویر کاربر خدانظر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  درموردجراحی پروستات هزینه و وقت جراحی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   خارج از نوبت بر اساس تعرفه وزارتي است ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
  2. تصویر کاربر خدانظر جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   سپاس گذارم آقای دکتر قبلا هم پیش شما مراجعه کردم از بلوچستان اومده بودم خیلی با روحیه باز ازمن پذیرایی کردین و این یک دنیا ارزش داشت برام همیشه براتون دعا میکنم وتعریف شما رو میکنم ‌از خداوند خواستارم همیشه سالمو تندرست باشین ‌واز عمر ما رو عمر شمابزاره که خدمت برای این مردم ستم دیده میکنید ان شا الله بعد جشن نوروز پدرمو میارم خدمت شما 🙏🙏🙏
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   نگران نباش دولتی هم با دفترچه در خدمتم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وهب پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  پدر من 57 سال سن دارند که حدودا از شهریورماه درد در ناحیه پروستات داشتند اما اصلا بول بند و مشکل ادراری نداشتند فقط درد داشتند. بعد از انجام آزمایش عدد 7 نشان داده شد و در نیمه های مهرماه نمونه برداری انجام دادند که از 14 نمونه 5 نمونه بدخیم بود که گفتند باید پس از چهل روز عمل شود و همچنین عکس هسته ای هم انجام دادند که اصلا مشکلی نداشتند نهایتا اواخر آبان ماه عمل کردند و سه قسمت برداشته شد اگر اشتباه نکنم پروستات و کیسه منی و قسمت روده که دو سر آن به هم جوش دادن. الان هم بعد از دو ماه آزمایش دادن که که آون عدد 7 تبدیل به صفر شده بود.
  سوال بنده از جنابعالی این است ایا برای روند درمان کار دیگری بایست کرد یا همینقدر کفایت میکند. در ضمن این سوزش و گرمی کف پا تا زانو ایا ربطی به این موضوع دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد ٣ماه PSA بگيريد
  2. تصویر کاربر وهب چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   ممنون بابت راهنمایی. فقط جسارتا یعنی الان بعد از دو ماه Psa گرفتند دوباره یکماه دیگر تکرار کنند? بعد هر چند یکبار باید آزمایش بدهند؟ آیا این سوزش کف پا ربط به این موضوع داره؟ ممکنه عصب رو درگیر کرده باشه عمل ایشون؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   بله تكرار كنيد ارتباطي ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  باسلام
  پدرم در سن 76 سالگی تشخیص سرطان پروستات شده است.در حالی که طی ده سال گذشته مرتبا زیر نظر دکتر بودند.
  درحالی که پزشک معالج، قطعا متاستاز بیماری را منتفی میداند
  ولی بعلت عمل قلب باز که در سابقهء بیمار است ، درمان از طریق عمل جراحی را بعلت زمانِ طولانی در بیهوشی رد کرده اند و پرتودرمانی را جایگزین آن میدانند.
  حال دوسووال
  1) آیا بدون اسکن استخوان ، سونوگرافی کبد و عکس قفسه سینه ، میتوان با این اطمینان که پزشک معالج اذعان داشته اند ، امکان متاستاز را منتفی دانست ؟
  یا اینکه محض اطمینان هم شده آزمایشهای مذکور را انجام دهیم

  2) صرفنظر از شرایط پدرم ، عمل جراحی ارجح است یا پرتودرمانی ؟
  واینکه آیا با سابقهء قلبی پدرم واقعا امکان جراحیِ کامل بدون عوارضی نظیر مشکل در دفع ادرار ، مقدور نیست ؟
  سپاسگزارم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   موافق رادیو تراپی هستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید...اندازه پروستات بنده سال قبل 47 بود و چند روز پیش آزمایش جدید انجام دادم ولی اندازه پروستات رو دکتر معالج بنده اعلام نکرده و عکس سونوگرافی رو هم براتون ارسال میکنم...خواستم نظر شما رو بپرسم که عمل جراحی مشکل رو حل میکنه یا با استفاده از دارو هم میشه برطرف کنیم...دکتر معالج بنده هم پروفسور درگوشی از کرمانشاه هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   در این سن مطلقا عمل نمیخواهد
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام بر دکتر کرمی عزیز
  سایز پروستات بنده 52 سی سی است. PSA 6.86 و free PSA .86 میباشد. یک کیست به اندازه 10*10 در پروستات میباشد. با درد کلیه به خاطر سنگ کلیه به پزشک مراجعه کردم نتایج فوق حاصل شده است. تکلیف بنده چیست.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام بالا است بايد نمونه برداري كنيد
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۲ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  آزمایش پیگیری جدید PSA بعد از نمونه برداری از پروستات
  جناب دکتر کرمی
  با سلام/ اینجانب با 58 سال سن که پارسال بعد از ابتلا به عفونت شدید ادراری دارای PSA با رقم پنج و هشت دهم (5/8)طبق آزمایش در تاریخ 95/9/18 بودم در تاریخ 95/10/15 در مطب جنابعالی نمونه برداری پروستات شدم که نتیجه آزمایش نمونه برداری نرمال بود , متعاقباً طبق دستور حضرتعالی در تاریخ 96/3/18 نیزآزمایش PSA دادم که نتیجه آن پنج و سه دهم (5/3)شد که قبلاً خدمت اتان ارسال گردید .حال با توجه به دستور حضرتعالی جهت تکرار آزمایش در چند ماه بعد در تاریخ 7/10/96 مجددا آزمایش PSA دادم که نتیجه آن پنج (5)شده که مراتب جهت اعلام دستور حضورتان ارسال می شود .تصویر نتیجه نمونه برداری و ازمایشهای اولیه و جدید PSA پیوست شده اند./با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام سير بالا رونده ندارد فعلا پيگيري هر ٣ماه
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام .تصاویر ازمایش پروستات قبل و بعد از عمل و ازمایش پاتولوژی برای شما ارسال می کنم در خصوص سوال قبلی که پرسیدید منتهی پزشک در مورد رادیکال چیزی نگفتن و نوبت عمل جراحی گزاشتن .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر a2s دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام می خوام علت اینکه توصیه می کنید عمل turp نکنم رو بدانم..قبلا سوال کرده بودم من دچار مشکل پروستاتیت مزمن هستم ...۳۴ سالمه ...خودم ک مصر هستم انجام بدم ...اگه شما انجام میدید ک بیام نوبت بگیرم اگه نه لطفا جایی ک این نوع عمل انجام میدهند معرفی کنید..مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام. در آزمایش خون psa0.86 و free psa0.24. در سونوگرافی تصویر کیست کورتیکال اگزوفیتیک به دیامتر 30 میلی متر در کلیه چپ رویت شد. پروستات به صورت هتروژن با حجم 40 سی سی رویت شد.پس از تخلیه مثانه 50 سی سی رزیدو دیده شد.لطفا با این شرایط بفرمایید وضعیت پروستات به چه صورت هست؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام. نخیر اقای دکتر 86 درصد درسته. وضعیت مثانه که تو سونو گرافی 50 سی سی رزیدو دیده شده چطور؟ سن 57سال
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
  4. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   اقای دکتر سوال اخر من اینه که به علت عفونت ادراری شدید مجرا بسته شده بود که سیستوسکوپی انجام شد و به مدت چند روز سوند فولی بهشون وصل بود والان که خارج شده یکی دو روزی هست وضعیت خوبی دارن.میخوام بدونم ایا احتمال عود مجدد وجود داره؟اگه داره زمانش چقدره؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   باید عمل کنید تکرار خواهد شد۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۵
  6. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   چه قدر زمان میبره برگرده؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   هرچه زودتر
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر