بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (18 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سيدموسي یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سونو گرفتم وحجم پروستات رو 45تا5٠سي سي نشان دادوحجم ادرار قبل از تخليه مثانه ١55سي سي وپس از تخليه ميزان رزيدو حدود٣٧سي سي psa156 چه زماني پاسخ مي دهيد؟ سوال تمام شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر psa شما ۱۵۶ هست ، باید از پروستات شما نمونه برداری انجام شود جهت بررسی بدخیمی پروستات. عکس ازمایش psa را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  با سلام جناب پرفسور حدود 2 ماه پیش سوالی از جنابعالی مطرح کرده بودم این بود که در طی روز با دوشیدن آلت مایعی شبیه به منی از لوله آلت خارج میشد و 5 شب بود که تکرر ادرار داشتم و سونوگرافی هم در خصوص پروستات گفته بود که حجم تقریبی پروستات 41 ml و حجم مثانه پر 200 و بعد از یک نوبت تخلیه 30 ml. که از جنابعالی در پاسخ فرمودین علایم من به التهاب پروستات شباهت دارد و دارویی که تجویز کردین تامسولوسین. افلوکساسین.ملوکسیکام بود. و فرمودین که قهوه. ادویه جات. سیر و پیاز و نوشابه های گاز دار استفاده نکنم. بنده داروهای شمارو هنوز استفاده نکردم چون رفتم پیش دکتر مجاری و ایشون گفتن که عفونت مقاربتی دارم. قرص آزیترومایسین 500 دادن که بنده و همسرم روز اول دو تا و تا 10 روز روزی یک عدد استفاده کردیم البته یک آمپولی هم داده بودن که داخل سروم تزریق شد بهمون نتیجه اینکه بعد از مصرف دارو اون قطره های شبیه منی که با دوشیدن آلت خارج میشد برطرف شد به کلی. و تکرر ادرار همسرم هم کامل درست شد ولی در مورد بنده اگه 3 تا 4 روز نزدیکی نداشته باشم وقتی میرم سرویس بعد از ادرار مایع منی با حجم متوسط( نصف‌‌منی که در نزدیکی خارج میشود) از آلت بیرون می آید. و بعضی اوقات هم هنوز تکرر ادرار وجود داره. حالا با توجه به عرایضی که تقدیم شد هنوز معتقد هستید که مشکل بنده التهاب پروستات هست؟؟داروهایی که قبلا داده بودید و بنده نخورده بودم را شروع کنم؟؟بنده 30 سال سن دارم. هر دستوری هست بفرمایید که شروع کنم چون بعضی اوقات این مشکل کلافه کننده هست. سپاسگزارم از محبت شما با سلام جناب پرفسور حدود 2 ماه پیش سوالی از جنابعالی مطرح کرده بودم این بود که در طی روز با دوشیدن آلت مایعی شبیه به منی از لوله آلت خارج میشد و 5 شب بود که تکرر ادرار داشتم و سونوگرافی هم در خصوص پروستات گفته بود که حجم تقریبی پروستات 41 ml و حجم مثانه پر 200 و بعد از یک نوبت تخلیه 30 ml. که از جنابعالی در پاسخ فرمودین علایم من به التهاب پروستات شباهت دارد و دارویی که تجویز کردین تامسولوسین. افلوکساسین.ملوکسیکام بود. و فرمودین که قهوه. ادویه جات. سیر و پیاز و نوشابه های گاز دار استفاده نکنم. بنده داروهای شمارو هنوز استفاده نکردم چون رفتم پیش دکتر مجاری و ایشون گفتن که عفونت مقاربتی دارم. قرص آزیترومایسین 500 دادن که بنده و همسرم روز اول دو تا و تا 10 روز روزی یک عدد استفاده کردیم البته یک آمپولی هم داده بودن که داخل سروم تزریق شد بهمون نتیجه اینکه بعد از مصرف دارو اون قطره های شبیه منی که با دوشیدن آلت خارج میشد برطرف شد به کلی. و تکرر ادرار همسرم هم کامل درست شد ولی در مورد بنده اگه 3 تا 4 روز نزدیکی نداشته باشم وقتی میرم سرویس بعد از ادرار مایع منی با حجم متوسط( نصف‌‌منی که در نزدیکی خارج میشود) از آلت بیرون می آید. و بعضی اوقات هم هنوز تکرر ادرار وجود داره. حالا با توجه به عرایضی که تقدیم شد هنوز معتقد هستید که مشکل بنده التهاب پروستات هست؟؟داروهایی که قبلا داده بودید و بنده نخورده بودم را شروع کنم؟؟بنده 30 سال سن دارم. هر دستوری هست بفرمایید که شروع کنم چون بعضی اوقات این مشکل کلافه کننده هست. سپاسگزارم از محبت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   نه نیازی نیست ، اگر تکرر ادرار دارین هنوز ، یه دوره داروی داکسی سیکلین رو ادامه بدین
 • تصویر کاربر عبدالله شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  عرض سلام وخسته نباشید.دوسال پیش رفتم پیش دکتر قلب به خاطر تپش اضافی قلب انژیو دادم یکی از رگهای قلبم 50 درصد گرفتگی داشت گفت فعلا لازم نیست هیچ کاری انجام بدم چند نوع قرص نوشت از وقتی اینا رو مصرف می کنم هم میل جنسیم کم شده هم نعوض خیلی ضعیفی دارم لطفا کمکم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   شاید عوارض دارو باشد. باید ازمایشات کامل داده شود ابتدا
 • تصویر کاربر کارخانه شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  با سلام.چند روزی بود دل درد داشتم مداوم نبود و هر چند ساعت ی بار درد میگرفت مخصوصن شبا بعد رفتم دکتر عمومی سونوگرافی کلیه مثانه شکم و لگن پروستات برام نوشت انجام داد پروستاتم بزرگه و 42cc.خیلی نگرانم احتماله داره سرطان باشه؟علایم اداری ندارم فقط قبل ادرار خیلی کم سوزش دارم که همیشگی نیس و هنگام دفع ادرار اصلن سوزشی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   Psa چک شود
 • تصویر کاربر عابدپور جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر عابدپور هستم مزاحم هميشگى. از آخرين psa كه در تاريخ 26899 بعد از تزريق سه تا آمپول ميكرولين٣٧5 و همراه با خوردن قرص Biluron 50 يك روز درميان. شده بودo089 دوباره دستور تزريق سه تا آمپول ميكرورلين ٣٧5 به همراه قرص ها راه تجويز فرموديد. كه متأسفانه خارجى آن ناياب است و ايرانى آنرا بنام بيكالوميد 5٠ از حلال احمر گرفتم. صلاح ميدانيدمصرف كنم. ؟هردوى آنها عوارض مشابه مثل سرگيج و تهوع و ضعف را در من ايجاد ميكند. راهى هست كه اين عوارض را قابل تحمل تر كنم. ممنون از پاسخ گويى شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   بله همون را مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   برای حالت تهوع میتونین از قرص اندانسترون استفاده کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صد شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده 25سال سن دارم بعضی وقتا هنگام ادرار زیر سر الت احساس سوزش داشتم موقع خروج ادرار
  هنگام خروج منی بعضی وقتا سوزش دارم و انگار منی بیرون نمیاد و بین پاهام درد میگیره
  دیروز دچار این حالت خارج نشدن منی شدم و نمیتونم ادرار کنم با کلی فشار و زور در حد قطره ای تونستم ادرار کنم و بسیار اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایش ادرار بدین و اگر همیشه ادرارتون به زور میاد باید از نظر تنگی مجرا بررسی شین
  2. تصویر کاربر صد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   اقای دکنر امکان پروستاتیت و سرطان نباشه در اینده
   چرا منی نمیاد و این اتفاق میفته
   بله شدتش فقط کم و زیاد میشه ولی در حالت عادی اکثرا حالت دوشاخ هست
   اما الان بین پاهام هنگام ادرار باد میکنه
   خیلی نگرانم اقای دکتر
  3. تصویر کاربر صد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   چه ازمایشی هم انجام بدم ممنون میشم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر بهتر نشد جهت بررسی تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی شوید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بهروز شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  با سلام در جواب سوال اولم فرمودید علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین. ضمن تشکر لطفا طریقه مصرف دارو را هم بفرمایید. با توجه به کمبود فاکتور 7 و هپاتیت ب مزمن مصرف ملوکسیکام اشکال ندارد؟ آیا درست است که افلوکساسین نباید همراه غذا مصرف شود؟ همینطور مصرف تامسولوسین باید نیم ساعت پس از غذا باشد؟ همه داروهای مورد نظر یک کاه کامل باید استفاده شوند؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   یک ماه کامل افلوکساسین رو بعد غذا بخورین ملوکسیکام مشکلی ندارد. تامسولوسین قبل خواب
 • تصویر کاربر مهیار جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، وقت بخیر
  پسری ۲۳ ساله هستم
  حدود ۷_۸ ساله خودارضایی دارم
  متاسفانه در این سالها هفته ای چندبار خودم رو تحریک کردم و مانع از انزال شدم
  الان در حال ترک هستم؛ علایم ادراری مثل سرعت کم و باریک شدن ادرار و شب ادراری و نشت ادرار و تکرر ادرار و سوزش ادرار ندارم
  ولی زودانزال دارم و گاهی وقت ها که در تحریک و نغوذ طولانی، زیاده روی میکنم قسمت زیرینِ بیضه هام (منظورم بین بیضه و مقعد نیست) و حوالی باسن کمی درد میگیره و با گذشت یکی دو روز خوب میشه. گاها تاخیر در ادرارم بین ۳ تا ۵ ثانیه است
  میخواستم بدونم ممکنه دچار بزرگی پزوستات یا التهاب و عفونت شده باشم؟
  با ترک خوذارضایی و تحریک، مشکل برطرف مبشه و الان باید چکار کنم؟
  خیلی ترس دارم... ممنون میشم جواب بدین..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام نه مشکل خاصی نیست . سعی کنین خودارضایی را کمتر کنید. اگر درد بیضه شما ادامه دلر شد سونوگرافی انجام دهید
  2. تصویر کاربر مهیار پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   ممنون از پاسختون
   بخشید دکتر جان، الان که دقت کردم در ناحیه مقعد و وشت ران اطراف مقعد درد دارم. اونهم فقط موقع نشستن و دراز کشیدن. این هم مشکلی نیست به نظرتون؟
  3. تصویر کاربر مهیار پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   ممنون از پاسختون
   بخشید دکتر جان، الان که دقت کردم در ناحیه مقعد و وشت ران اطراف مقعد درد دارم. اونهم فقط موقع نشستن و دراز کشیدن. این هم مشکلی نیست به نظرتون؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   ادرارتون خوب تخلیه میشه؟ احساس نمیکنین که ادرارتون کامل تخلیه نمیشه؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پورجمالیان شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خوبی .پدر من 58 سال سن دارد . قبلا جواب آزمایش اشتباه شده بود الان آزمایش جدید براتون میفرستم . من از شهرستان تالش استان گیلان میباشم . لطفا چه کار باید کرد وبرای درمانش چه کاری انجام بده . یه نوبت زودم برای ما بفرستین تا حضوری خدمت برسیم چون شهرستان هستیم . ممنون آقای دکتر لطف میکنید مشگل پروستات دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایش را بفرستید
 • تصویر کاربر بیمار سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است در مجرای الت تناسلی خود احساس سوزش وکمی درد دارم سونوگرافی رفتم مشکل خاصی در مثانه وکلیه ها نبود فقط پروستات من به ابعاد 28*29*31م م باحجم 13.5ccبا اکوی کمی هیتروژن مشاهده شد وتصویر دو کانون کلسیفیه به قطرهای 5م م و7.5م م در ابتدا ومیانه مسیر مجرای پروستاتیک مشاهده شد .ممنون میشم که راهنمایی فرماییید. باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   چند سالتونه ؟ آزمایش ادرار بدین و مایعات بیشتر مصرف کنین
  2. تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   ۴۴ساله ام ،کشت ادرار انجام دادم مشکلی نبود با تجویز ارولو ژیست ۱۰ عدد قرص تامسولوسین شبی یکی خوردم چند مرتبه سنگریزه دفع کردم اخرین بار دو عد سنگریزه که اندازه ماش بود دفع کردم سوزش هم کم شده .
  3. تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   ۴۴ساله ام با تجویز اورولوژیست محترم ۱۰ عدد قرص تامسولوسین شبی یکی خوردم چند بارشن ریزه دفع کردم دفعه اخر دو سنگریزه اندازه ماش دفع کردم سوزش هم کم شده ایا لازمه قرص رو ادامه بدم .خیلی ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   نه دیگه نیازی به قرص نیست فقط مصرف مایعاتتون خیلی زیاد باشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اختلال نعوظ در مردان مبتلا به دیابت شایع تر است. بر اساس تحقیقات انجام شده، بیش از…
در این مقاله ی کوتاه، یک متخصص اورولوژی به ما توضیح می دهد که چه چیزی درباره…
شپش های ناحیه تناسلی، حشرات ریزی هستند که معمولا در موهای ناحیه تناسلی انسان زندگی می ‌کنند….

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00