بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (17 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر
  من از شما تشکر میکنم که اینقدر مزاحمتون میشم.آقای دکتر ببخشید این خونریزی همچنان ادامه داره اما خیلی کم شده آیا امکان داره یطور کامل خوب بشه؟زمان قطعی داره؟آیا لازمه آزمایشات دیگه هم انجام بدم؟با آرزوی سلامتی همیشگی برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   مایعات زیاد بخورید
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۱۱ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض تبریک بمناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات و کل عام و انتم بخیر ، دکتر میخواهم بدانم که آیا در بیمارستان میلاد عمل جراحی انجام می دهید یا فقط در بیماستانهای خصوصی؟ ممنون میشم اینجانب را مطلع نماید، ارادتنمد شما محمدی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   با وقت قتلی بله
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  مدت یکماه است که عمل باز پروستات انجان داده ام و حدود یک هفته هست که سوند را کشیده ام و الان بی اختیار ی ادراری دارم میخواستم بدانم این بی اختیاری تا کی میتواند ادامه داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   با گذر زمان بهتر میشوید
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  اقای دکتر هنگامی که تحریک میشم ولی تخلیه نمیکنم باعث درد زیر شکم میشوم و بیضه هام درد میگیره
  به نظر شما باید تخلیه شود حتما یا به مرور زمان خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۰ بهمن ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  باسلام مردی 51ساله هستم از سال 92احساس ناراحتی درپروستات داشتم با مراجعه به سونوگرافی تشخیص بزرگی پروستات داده شد اما متخصص کلیه ومجاری عقیده به انجام psa داشتند که در اولین آزمایش اولیه freepsa0.31 وfreepsa/totalpsa 0.28 یکسال بعدtotalpsa 0.21,و7ماه بعدfree0.225,totalpsa 0.531,freepsa/totalpsa 0.42لطفا اظهارنظرفرمایید .سالم وتندرست باشید ان شاالله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ بهمن ۹۳( 6 سال پیش)
   همه نرمال هستند
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشد میخواستم علت تکرر ادرار پس از عمل نزدیکی جنسی رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر مونا سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آقای دکتر از قزوین مزاحمتون میشم پدر من تقریبا 2سال پیش توسط دکتر صالحی در بیمارستان مهرگان قزوین جراحی با لیزر شدند 69 سال سن دارند، به گفته خودشون وقتیکه گوشششون وز وز میکنه دوروز بعد خونریزی می کنن ولی گاهی زیاده گاهی کم اما نگران کننده است، راهنمایی میخوام از محضرتون نیازه بیاریم تهران 1ویزیت بشن یا خیر؟ منتظر پاسخ شما هستم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   تشریف بیاورید 02122642744
 • تصویر کاربر مهشید جمعه ۱۴ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  خواهش می کنم به سوال من جواب بدین. پدر 75 ساله من در آزمایش پروستات میزان پروستات آزاد و ترکیبی شان 56 و 10 است. تکرر ادرار و ریزش هم دارند.ضعف شدید بدن دارند.به سختی حاضر به دکتر رفتن می شوند. من فقط می خواستم از زبان شما بشنوم آیا تا چند درصد می توان گفت که پروستات ایشان سرطانی شده است. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   باید نمونه برداری شود02122642744
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  بزرگی خوش خیم پروستات برای معافیت خدمت نظام وظیفه موثر هست یا نه و میشه برای این عارضه اقدام کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلا م خد مت آقای دکتر
  اخیرا بنده بعد از اتمام ادرار احساس میکنم که باز ادرار دارم و وقتی فشار می آورم ماده ای با قوام و غلیظ ( تا حدودی زرد رنگ) خارج می شود . 1- آیا این ماده منی است؟(بوی منی را نمیدهد.)2-از برخی سایت ها که سرچ کردم میگن "التهاب احتقانی پروستات" دارم .آیا ایطور هست؟ 3-آیا جای نگرانی هست؟.
  بنده یک پسر 25ساله ام خییلی ممنون میشم زود جواب بدین . واقعا در گیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   با این مسایل حساس نباشید شما نرمال هستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر