بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (18 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب واحترام وخداقوت، 52 سال دارم ادرارم کاملا" تخلیه نمیشود وبعداز بلند شدن یکی دو قطره ادرار می آید وبعضی وقتها ترشح ادرار دارم لطفا" راهنمائی بفرمائید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   بايد از نظر تنگي مجرا بررسي وسيستوسكوپي شويد فيلم سيستوسكوپي من را ببينيد
 • تصویر کاربر علي جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام مدتيه به التهاب بروستات مبتلا شدم ميخواستم بدونم كم كردن رابطه جنسي كمكي به بهبودي ميكنه يا اينكه اصولا براي اين وضعيت بايد هفته اي جند بار رابطه جنسي داشته باشم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   ارتباطي ندارد
 • تصویر کاربر ضمیری چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من 7 ماه پیش توسط شما به دلیل سرطان پروستات عمل شد و پروستات برداشته شد حالا محل عمل کمی باد کرده است آیا مشکلی وجود دارد؟ عکس ضمیمه سوال است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   مهم نيست
 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  من دارای سن 32 سال هستم که حدود سه ساله دچار التهاب پروستات شده ام در حال حاضر برای بچه دار شدن اقدام کردیم ولی یک ساله که با قطع جلوگیری بچه دار نشدهایم قبلا زیر نظر دکتر برای پروستات بودهام ولی تا وقتی دارو میگرفتم بهتر بوده ام ولی قطع که میشد بدتر شدم الان تقریبا دو ساله که دکتر نرفتم دیگه فقط نشانه ای که از این بیماری دارم تکرر ادرار و گاهی خیلی کم سوزش در مقعد هنگام دستشویی که تازه این مشکل برام ایجاد شده آیا با این مشکل دیگه بپه دار نمیشویم ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   بايد نوار مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علیجان چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  باسلام،پدرم 82 سال دارد،حجم پرستات 140میباشد،الزایمرهم دارد،بدون بیهوشی میشودعمل پرستات راانجام ?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   اگر دكتر قلب اجازه دهد
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من24 ساله هستم و مدت سه سال هستش که مشکل پروستات دارم و حجم پروستاتم هم 22cc هستش چندین بار هم به پزشک مراجعه کردم که اکثرا گفتن عفونته و قرصهای معمول عفونت پروستات رو بهم دادن ولی هیچ تاثیری نداشتن بعضی دکتر ها هم مثل شما علت رو عصبی میدونن ولی باز هم با خوردن قرصهای اعصاب و ضد استرس نتیجه نگرفتم میخوام بدونم امکان جراحی پروستات برای من وجود داره؟چون هم روی بیضه ها تاثیر گذاشته و هم روی کلیه ها.ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   در سن شما بیماری پروستات نداریم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام . آقای دکتر بنده بیمار خود شما هستم. 56 ساله با بزرگی خوش خیم پروستات آخرین سونوگرافی که انجام دادم جرم پروستات 215 گرم بوده . پیش خوئتون تیکه برداری کردم تشخیص شما این بود که خارجش کنید.
  آقای دکتر من واقعا در توانم نیست که این عمل رو توی بیمارستان خصوصی انجام بدم.
  لطفا برای بیمارستان میلاد راهنمایی کنید ضمن اینکه میخوام خواهشا خوئتون عملم کنید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 6 سال پیش)
   در خدمتم
 • تصویر کاربر سعادت پنجشنبه ۸ بهمن ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  با سلام
  من 42 سالمه واندازه پروستاتم 51*46*47 چکار باید بکنم آیا خطرناک است در ضمن حجم 59cc است. اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ بهمن ۹۴( 6 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۳ دی ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر کرمی
  پس از عمل واریکوسل گهگاهی ترشحاتی مثل منی به مقدار کم و به خصوص پس از ادرار از من خارج میشه. البته فقط یک بار چند روز قبل از عمل هم این اتفاق افتاد. آیا ربطی به عمل داره و اینکه طبیعیه یا باید درمان بشه؟ ضمنا من متأهل هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ دی ۹۴( 6 سال پیش)
   نه از ان ازمایش بدهید
 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۷ دی ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 433 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر کرمی
  اول پوزش میطلبم بابت راحتی تو کلامم
  اقای دکتر تو رابطه جنسی با همسرم یکهو دچار یه درد شدید در قسمت انتهای الت تناسلیش شد که اول متورم و سپس اون ناحیه خون مردگی و کبودی ظاهر شد
  میترسم شکستگی برای اتفاق افتاده باشه ولی حتی تو این وضعیت هم میتونه نعوظ داشته باشه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 6 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 6 سال پیش)
   021226427454
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00