بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (18 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صمد شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  احتمالا پروستاتیت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام بايد نوار بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشید اینجانب 33 سال سن دارم و پس از سونوگرافی اندازه پروستات به حجم 29 سی سی بزرگتر از حد نرمال هست آیا نیاز به درمان دارد؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   نه مهم نيست
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۰ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.اقای دکتر بنده 21ساله هستم.دو سال پیش به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی انجام شد. یه کیست ساده دقیقا یک سانت در پروستات من دیده شد.دقیقا همین عبارت simple cyst. چندین بار سونو انجام شد که نتیجه همین بود.به دکتر مراجعه کردم گفت مشکلی نیست و ازامایش ادرار و اسپرم من هم چیزی رو نشون نداد.نرد چند دکتر رفتم که نظرشون یکسان بود و گفتند سالی یک بار خودمو چک کنم.می خواستم نظر شما رو بدونم.هیچگونه درد و مشکلی هم در ادرارم ندارم.فقط بعضی وقت ها ادرارم مثل این می شه که چیزی جلوشو گرفته.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام اين اصلا مهم نيست پيگيري نميخواهد
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱۴ اسفند ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام میخواستم جواب نمونه گیری پدرم را مشاهده کنید و بفرمایید که آیا به قسمت های دیگه سرایت کرده یا نه؟ و احتمال اینکه سرایت کرده باشه چقدر هست؟ و چه باید بکنیم؟ دکتراز استرس صدبار مردیم و زنده شدیم کمکمون کنید توروخدا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲ بهمن ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۰ سالمه چند وقتی هست که برای دفع ادرار مشکل دارم جریان ادرارم ضعیفه مقداری زور میزنم و همیشه احساس کمی ادرار دارم...۲ با سونوگرافی دادم یکبار ابعاد پروستات ۳۰*۳۰*۲۸ با حجم ۱۵cc و بار دیگه ۲۸*۳۱*۴۲ با حجم ۱۸ cc دارای اکوی هموژن
  میوه کاکتوس خوردم و استمنا کردم و آب زیاد خوردم ۲ روزی خوب شدم الان دوباره بگشت کرده....امکان داره از تحریک بدون ارضا باشه؟ آیا استمنا کمک میکنه یا بدتر میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۹۵( 5 سال پیش)
   بيشتر عصبي است
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۲۸ دی ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام.در آزمایش r.b.c از 3_2 موشته شده.w.b.c هم 1_0 . من عفونت دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۹۵( 5 سال پیش)
   مهم نيست
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ دی ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلم اقای دکتر بنده از یکی از شهرهای استان خراسن رضوی هستم .خیلی در خصوص این بیماری اذیت می شوم خواهشمند است روشی به من پیشنهاد کنید و من همیشه سلامتی شما را از امام رضا خواستارم و همیشه شما را در تلویزیون به عنوان قاری برتر می بیتم
  من 34 سال دارم و دو فرزند من حدود یک سال ایت که دچاری بیماری عفونت مزمن پروستان و حدود 6 ماه که دارو زیر نظر دکتر پیشنماز مشهد مصرف می کنم و الان چند وقتی که در د ناحیه لکن و زیر شکم و سوزش مقعد و سوزش الت تناسلی بعد از نزدیکی که مثل سوزاک هست دارم و همچنین در د ناحیه پا حال باید چیکار کنم همان دارو های پزشک که گفته حدوداد یک سال تا 18 ماه دوره درمان است ادامه بدهم و یا باید کاری دیگر کنم. ممنون من و خانواده ام نهایت تشکر را دارم و سلام شما به امام رضا می رسانم -اگه امکان داره شماره ای بدین تا عضو تلگرام شما بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 5 سال پیش)
   اين دردها بيشتر عصبي است
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا عمل انسداد پروستات بزرگ به روشturp باعث میشود که منی نطفه .اسپزم نداشته باشه من 52سال دارم
  یانه بازم باید درنزدیکی از کاندوم استفاده شود از محبت وپاسخگویی حضرتعالی سپاسگزارم

  پن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   مني داخل مثانه ميريزد باعث ناباروري ميشود روي توان وميل اثر ندارد
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  مردی ۴۲ ساله هستم سال گذشته پی اس آ من دو و هشت بود که با تکرار آزمایش دو و چهار رسید امسال مجدد تست رو انجام دادم به چهار و سه رسیده بفرمایید پس از یک ماه مصرف افلوکساسین و تامسیاوسین به سه و نیم تقلیل یافت بفرمایید چه اقدامی باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   بايد پيگيري هر ٦ ماه
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  salam.aghaye doctor man hengame tahrik shodan ya hata moghe khod erzaie soozesh az samte maghad be bala migiram.azmayesh dadam.doctor goft porostatet.ghors dad khordam khub shod vali dobare soozesh omad.aslan rabti be
  porostate ya asabe?27sal sename.aslan rabti be khod erzaie dare?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   بيشتر عصبي است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00