بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.1/5 - (30 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۷ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.اقای دکتر بنده35سالمه.پارسال سوزش و درد ادرار داشتم یک ماه دیر رفتم دکتر.دکترعمومی برام کپسول سیپروفلکساسین نوشت .بعد از یک هفته سوزش ادرار قطع شد ولی درد کشاله رانم شروع شد بصورت شدید و گاهی سمت چپمم میزد.الانم دارم این دردو و وقتی میاد سراغم مدام مدفوع دارم و مخاط دفع میکنم.بجز بار اول در سایر موارد ازمایش و سونو نرمال بوده فقط کمی غدد لنفاویم متورم ه و این درد کلافم کرده.ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر سامان شنبه ۲۶ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   چند ماه قبل psa0.5و freePSA0.1
  3. تصویر کاربر سامان شنبه ۲۶ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   دکتر اپلودنمیشن
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز و کشت ادرار جدید انجام دهید مصرف مایعات بیشتری داشته باشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۰ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلان آقای دکتر من ۶ ماهه که در گیر التهاب پروستات هستم و هر چی دارو میخورم هیچ تاثیری نداره درد رو همچنان دارم درد ناحیه بین بیضه و مقعد و درد بیضه و دستگاه تناسلی و سوزش تکرر ادرار اصلا بهتر یا کمتر نمیشه بعد من سیستوسکوپی انجام دادم همه چی نرمال بود اما بعد از سیستوسکوپی همچنان درد دارم و ییوبس شدم الان چکار کنم که بهتر بشه همچنان دارو هم میخورم علت اینکه این درد بهتر نمیشه چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی شما دچار التهاب پروستات هستید بیماری شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا همراه میباشد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
 • تصویر کاربر کاوه جمعه ۱۱ خرداد ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بنده نوک آلت تناسلیم درد داره عصرها و شبا کمتر میشه.سوزش ادرار کلا ندارم.ادرارم پرفشاره.چون پرنوشی میکنم همیشه ادرارم روشنه. با برخورد به لباس زیرم تحریک میشه درد نوک آلتم تقریبا همیشگیه موقع خواب و ورزش این درد نیستش بعد اتمام تمرینم شروع میشه اما با درجه خفیف تر
  متخصص اورولوژی رفتم بعد معاینه آلتم گفتن همه چیز نرماله احتمالا اورتریت دارید دو دوره دارو انتی بیوتیک داکسی سایکلین و اوفلوکساسین مصرف کردم.کمی بهتر شده اما از بین نرفته.پارسال سونوگرافی داخل شکم و لگن دادم نرمال بود سایز پروستات 10سی سی گزارش شد.آزمایش psaهم دادم نتایج بدین شرحهfree psa:0.07و total psa:0.36اعلام شد.در موقع ادرار کردن و مقاربت با همسرم درد از بین میره بعد ادرار و اتمام عمل مقاربت بازم شروع میشه لطف میکنید بنده رو راهنمایی بفرماییدممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   کالیبر ادرارتون مشکلی نداره؟ سوزنی شده باشه
  2. تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   خیر آقای دکتر اصلا احتباس ادرار هم ندارم
  3. تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   ادرارم با فشار میاد حتی احساس سوزنی شدنم ندارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادرار انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من الان ۸ ماهه درگیر ترشح بی رنگ و سوزش ادرار شدید شدم.عکس آزمایش کشتم رو فرستادم براتون که گفتید خطا داره.متاسفانه ترشحاتم طوری هست که تا به آزمایشگاه میرم دیگه نمیاد.کسی رو میشناسید که به روش ۴ لیوان ترشحاتم رو بگیره و بفرسته یک آزمایشگاه دقیق.به خدا خسته شدم.هرچی دکتر رفتم میگن تست ترشح لازم نیست و دارو میدن.من بچه ندارم.مطب خودتون هم نوبت خرداد ۱۴۰۴ میده.خواهش میکنم ازتون یک پزشک که این کار رو انجام بده و یک آزمایشگاه دقیق معرفی کنید.به خدا قسم خودکشی زده به سرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   ربطی به بچه دار شدن شما نداره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   تهران تشریف دارید؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رمضان جمعه ۲۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام ایا وجود 150 سی سی ادرار بر اساس گزارش سونو بعداز تخلیه نیاز به جراحی پروستات هست . تمامی ازمایشات و میزان پی اس ا اوکی هست تامسوور و تامسولیو مصرف میشود .البته میخوام دحضوری خدمت برسم و ویزیت بشم و اطلاعات کاملتری در اختیار جنابعالی خواهم داد. با تشکر رمضان نژاذ.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام جهت انجام نوار مثانه به مطب مراجعه کنید شماره ی شما به همکاران مطب ارجاع شد با شما تماس خواهند گرفت
 • تصویر کاربر رشیدی یکشنبه ۲۶ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من مدتی هست درگیر سوزش مقعد هستم در حالت عادی و موقعی که ادرار میکنم حجم پروستات ۲۸سی سی هست خیلی اذیتم چیکار کنم مال چی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   هیچ علامت ادراری ندارید؟
 • تصویر کاربر علی‌بخش چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی گرامی
  پدر بنده ۸۵ سال سن دارد، ماه گذشته پس از انجام آزمایش، PSA=11 گزارش شد، پس از مراجعه به پزشک متخصص و انجام بیوپسی از پروستات، تشخیص کنسر پروستات داده شد و پزشک پیشنهاد جراحی TURP را داده است، با توجه به مدارک و مستندات ارسال شده، پیشنهاد درمانی جنابعالی چیست؟
  و آیا امکان گسترش تومور و متاستاز در صورت اعمال جراحی بر این تومور وجود دارد یا خیر؟
  (قابل به ذکر است که پدرم تظاهرات بالینی خاصی نداشته و سرحال است.)
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   با توجه به سن تراشیدن پروستات بهتره
 • تصویر کاربر آریا دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام، ۵۴ سال دارم ، مدتی مشکل تکرر ادرار داشتم که دکتر تامسولوسین تجویز کرده بود، اخیرا سوزش در ناحیه زیر بیضه و کشاله ران داشتم و psaهم به عدد 5.2 رسیده است به پزشک مراجعه کردم MRI نوشته که نتیجه آن را خدمتتان میفرستم ، لطفا راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   پیگیری psa هر ۶ ماه
 • تصویر کاربر بشیری سه شنبه ۱۷ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام و قدردانی از دقت تظر جنابعالی
  همسر من ۵۳ سال دارن حدود ۳ سال قبل بدون هیچ علامتی صرفا جهت چکاب به متخصص ارولوژی مراجعه کردیم در معاینه بالینی اندازه پروستات کمی بزرگ بود و آزمایش PSA حدود ۶ لذا دکتر صدری در ارومیه بیوپسی انجام دادن که نتیجه پاتولوژی منفی بود اما در کنترل مداوم PSA همچنان بالا بود .حدود ۶ ماه بعد ازربیوپسی اول مجددا این بار پس از MRI و با استفاده از MR I توسط دکتر غفوری در بیمارستات تریتای تهران بیوپسی شدن باز هم نتیجه پاتولوژی منفی بود ( نتایج آزمایش ها را در فایلی خواهم فرستاد) ایشان همچنان تحت نظر پزشک متخصص بودن و فقط روزی یک عدد اومنیک مصرف میکردن ؛ تا اینکه در آزمایش کنترل PSA اخیرا پی اس آ بیش از ۱۳ و متعاقبا ۱۴ شد ودکتر صدری پت اسکن را پیشنهاد دادن که هفته گذشته انجام شد و نتایجش خدمت شما ارسال شده است .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   مجددا نمونه برداری انجام یشه
 • تصویر کاربر توکلی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقای دکتر
  همسر من آقای ۵۷ ساله هستند با psa۵۳ می باشد بعد از نمونه برداری مشخص شد پروستات بدخیم دارند با گرید ۴
  اسکن استخوان سالم می باشد از شما درخواست داشتم ایشون اولین راه عمل جراحی است یا رادیو تراپی
  ممنون می شوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   ابتدا باید جراحی انجام بشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم برای عمل تماس خواهند گرفت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر