بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم 67 سال سن دارد و چندین بیماری دارد عمل قلب 9سال پیش داشته و پارکینسون 13سال دارد و بزرگی پروستات چند سال هست که دارد و کلیه چپ هم از کار افتاده . در ماه اردیبهشت حجم پروستات در سونوگرافی 38 cc بودولی سونوگرافی جدیدحجم پروستات 72ccهست و نوشته شده مثانه دیلاته میباشد و بیمار قادر به تخلیه نبوده و 800 cc باقیمانده دیده شده که پزشک سوند وصل کردن و بعد یک هفته سوند را کشیدن ولی بعد از کشیدن سوند باز ادرار تخلیه نمیشه آیا دوباره باید سوند وصل کند یا در بیمارستان بستری شود و عمل پروستات انجام شود . دکتر ها گفتن به علت پارکینسون عمل پروستات سخته و شاید بی اختیاری ادرار پیدا کنه لطفا راهنمایی کنید چه کاری انجام دهیم . با تشکر فراوان .در ضمن bun 24.5 و creatinine 1.3 بود دو ماه پیش. و psa 1.2 و free psa 0.3 و fre psa/psa 0.25 بود در ماه اردیبهشت . لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا مصرف فیناستراید 1جهت مو در سنین بالای 50سال میتواند عوارض قابل توجه همراه داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   باعث از بین رقتن تنوان ومیل جنسی میشود قطع کنید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ادب. مدت 4 ماهه که کپسول امنیک رو مصرف میکنم برای قطره قطره آمدن ادرار اثر خوبی داشته. تا چند مدت باید ادامه بدم مصرف امنیک رو؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   اگر جواب ندهد باید عمل کنید
 • تصویر کاربر احمدی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدر من 49 سال سن دارد سال گذشته درد در ناحیه زیر شکمی و تب زیر شکمی و بیضه به دکتر مراجعه کرد آزمایش psa =6.3 بود داروی سیپروفلوکساسین 500 و تاموسیلین تجویز کرد و بعد 30 روز دوباره آزمایش psa= 8.5 شد چون داروها رو ناقص خورده بود بعد دوباره داروها رو مرتب مصرف کرد (امنیک ) بهش اضافه شدpsa =6.3 شد بعد دوباره مصرف داروها ( امنیک) بعد 2 ماه psa=4.7 دکتر دوباره داروها رو تغییر داد به افلو کینول 300 و تاموسین هر 24 ساعت الان psa = 8.5 رسید الان مشکل چیه ؟
  اما free psa=1.5 تا 1.7 بوده
  Free psa total psa 0.17
  بوده تو این مدت ها و دردها کم شده اما تموم نشده سونوگرافی هم همه نرمال است
  خواهشمندم راهنمای دقیق کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر خسروی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام. پدرمن59 سالشه. برای چکاپ سالیانه تست PSAانجام داد که عددش25بود. 3بارتکرار شد و هر3باربالابود. بیوپسی از پروستات انجام دادیم adenocarcinoma تشخیص داده شد. در whole body bone scanمتاستازی دیده نشد. میخواستم بدونم روش درمان چیه؟ آیا باید رادیکال پروستاتکتومی انجام بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   اصلا نگران نباشید بیایید درست میکنم02122642744 09351142080 بفرمایید برای عمل جراحی پروستات خارج از نوبت
  2. تصویر کاربر خسروی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   پس عمل حتما باید انجام بشه؟رادیکال پروستاتکتومی؟اگر به انفنود های اطراف سرایت نکرده باشه امکانش هست که با پرتودرمانی درمان بشه؟لازمه سی تی اسکن از لگن از نظر بررسی لنفوپاتی انجام بشه؟
  3. تصویر کاربر خسروی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   پس عمل حتما باید انجام بشه؟رادیکال پروستاتکتومی؟اگر به انفنود های اطراف سرایت نکرده باشه امکانش هست که با پرتودرمانی درمان بشه؟لازمه سی تی اسکن از لگن از نظر بررسی لنفوپاتی انجام بشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   چون اسکور ۶است احتمال متاستاز نزدیکی صفر است وبهتر است بعد از یک ماه بعد از نمونه برداری رادیکال پروستاتکتومی شودا
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Y یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من 37 سالمه دوماه پیش درد کمر به همراه درد پا لگن ومشکل در ادار داشتم ا درآرم خوب نمیومد رفتم دکتربرام سنو ازمایش نوشت psa1.22 حجم پرستات 19ccسایز هم نرمال. بعد بهم تاوانکس500وناپرکسن داد برا 20 روز کاملا خوب شدم ولی بعد از ده روز دوباره علایم برگشتن الان دوباره ده روزه تاوانکس500وسلکسیب 200 میخورم دوباره بهتر شدم وعلائم قطع شدن میترسم دارو رو قطع کنم دوباره برگرده.14ساله متاهلم و5ساله مرتب ورزش میکنم لطفا راهنمای کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   نگران نباش با ورزش ونشستن پر اب گرم بهتر میشوید
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. از سال گذشته چند زخم روی کشاله را دیدم شبیه پوست پوست شدن که مشکوک به تبخال بودم و ازمایش دادم که گفتن نبوده و بعد از ان هم رو الت حالت پوست پوست میشد و قرمز دوروز بعد از سکس و بعد خوب میشد .شریک جنسیم رفت دکتر زنان و گفتن عفونت جزیی دارد ولی بعضی اوقات ترشحات زرد و سفت خارج میشد زمان سکس .الان خودم چند وقته سوزش ادرار شدید میگیرم و یک بار خون ادرار کردم و درد بیضه راست( البته چندین ساله واریکسل دارم) ارمایش کشت ادرار عفونت نبوده ولی پزشک امروز گفت عفونت پروستات هست و ۴ نوع انتیبیوتیک تجویز کرد لطفا تشخیصتون بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   با دارو خوب ميشود
 • تصویر کاربر ایدا یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، پدر من 55 سال سن داره و عمل پرستات به صورت باز و شکمی انجام داده و بعد از عمل جراحی ،بعد از 4 سال psi 0.94 شده و بالا رفته میخواستم بدونم حالا درمان چی هست ، قرص؟ سوزن؟ خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید من رو
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   این بالا نیست هر سه ماه تکرار کنید
 • تصویر کاربر جمشید چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز 54 ساله متاهل هستم حدود 1 سال است که بعد از نزدیکی تا سه یا چهار روز درد شدید در ناحیه پروستات وداخل مقعد دارم وهمزمان مثانه هم اسپاسم میکند که تکرر میگیرم وباید از داروهای ضد التهاب وچه شیاف وچه قرص استفاده کنم تا درد م کم شود بطوریکه از نزدیکی میترسم نزدیک 15 سال است روزانه یک کپسول امنیک 4. استفاده میکنم وبارها انتی بیوتیک داده اند (همکاران شما )ومشکلم حل نشده همیشه درد در هنگام ادرار دارم در سونوگرافی پروستات 20 گرم وسایز پروستات38.25.48 ومثانه گاها تا 50 تا 60 سی سی رزیدو دارد تنگی upj کلیه چپ دارم با هیدرونفروز خفیف psa همیشه بین 1 و1.5 بوده در صورت اکان راهنمایی بفرمایید غداهای تند وترش بسیار اذیتم میکند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.با انجام سونوگرافی اندازه پروستات 36 بود و در آزمایش
  Total spa:0.70
  آیا نرمال است.و همچنین درد خفیفی در بیضه ها مخصوصا بیضه سمت چپ احساس می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 5 ماه پیش)
   کاملا نرمال است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید