بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهروز شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام در جواب سوال اولم فرمودید علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین. ضمن تشکر لطفا طریقه مصرف دارو را هم بفرمایید. با توجه به کمبود فاکتور 7 و هپاتیت ب مزمن مصرف ملوکسیکام اشکال ندارد؟ آیا درست است که افلوکساسین نباید همراه غذا مصرف شود؟ همینطور مصرف تامسولوسین باید نیم ساعت پس از غذا باشد؟ همه داروهای مورد نظر یک کاه کامل باید استفاده شوند؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش)
   یک ماه کامل افلوکساسین رو بعد غذا بخورین ملوکسیکام مشکلی ندارد. تامسولوسین قبل خواب
 • تصویر کاربر مهیار جمعه ۴ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، وقت بخیر
  پسری ۲۳ ساله هستم
  حدود ۷_۸ ساله خودارضایی دارم
  متاسفانه در این سالها هفته ای چندبار خودم رو تحریک کردم و مانع از انزال شدم
  الان در حال ترک هستم؛ علایم ادراری مثل سرعت کم و باریک شدن ادرار و شب ادراری و نشت ادرار و تکرر ادرار و سوزش ادرار ندارم
  ولی زودانزال دارم و گاهی وقت ها که در تحریک و نغوذ طولانی، زیاده روی میکنم قسمت زیرینِ بیضه هام (منظورم بین بیضه و مقعد نیست) و حوالی باسن کمی درد میگیره و با گذشت یکی دو روز خوب میشه. گاها تاخیر در ادرارم بین ۳ تا ۵ ثانیه است
  میخواستم بدونم ممکنه دچار بزرگی پزوستات یا التهاب و عفونت شده باشم؟
  با ترک خوذارضایی و تحریک، مشکل برطرف مبشه و الان باید چکار کنم؟
  خیلی ترس دارم... ممنون میشم جواب بدین..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام نه مشکل خاصی نیست . سعی کنین خودارضایی را کمتر کنید. اگر درد بیضه شما ادامه دلر شد سونوگرافی انجام دهید
  2. تصویر کاربر مهیار پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   ممنون از پاسختون
   بخشید دکتر جان، الان که دقت کردم در ناحیه مقعد و وشت ران اطراف مقعد درد دارم. اونهم فقط موقع نشستن و دراز کشیدن. این هم مشکلی نیست به نظرتون؟
  3. تصویر کاربر مهیار پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   ممنون از پاسختون
   بخشید دکتر جان، الان که دقت کردم در ناحیه مقعد و وشت ران اطراف مقعد درد دارم. اونهم فقط موقع نشستن و دراز کشیدن. این هم مشکلی نیست به نظرتون؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   ادرارتون خوب تخلیه میشه؟ احساس نمیکنین که ادرارتون کامل تخلیه نمیشه؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پورجمالیان شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خوبی .پدر من 58 سال سن دارد . قبلا جواب آزمایش اشتباه شده بود الان آزمایش جدید براتون میفرستم . من از شهرستان تالش استان گیلان میباشم . لطفا چه کار باید کرد وبرای درمانش چه کاری انجام بده . یه نوبت زودم برای ما بفرستین تا حضوری خدمت برسیم چون شهرستان هستیم . ممنون آقای دکتر لطف میکنید مشگل پروستات دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   ازمایش را بفرستید
 • تصویر کاربر بیمار سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است در مجرای الت تناسلی خود احساس سوزش وکمی درد دارم سونوگرافی رفتم مشکل خاصی در مثانه وکلیه ها نبود فقط پروستات من به ابعاد 28*29*31م م باحجم 13.5ccبا اکوی کمی هیتروژن مشاهده شد وتصویر دو کانون کلسیفیه به قطرهای 5م م و7.5م م در ابتدا ومیانه مسیر مجرای پروستاتیک مشاهده شد .ممنون میشم که راهنمایی فرماییید. باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   چند سالتونه ؟ آزمایش ادرار بدین و مایعات بیشتر مصرف کنین
  2. تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   ۴۴ساله ام ،کشت ادرار انجام دادم مشکلی نبود با تجویز ارولو ژیست ۱۰ عدد قرص تامسولوسین شبی یکی خوردم چند مرتبه سنگریزه دفع کردم اخرین بار دو عد سنگریزه که اندازه ماش بود دفع کردم سوزش هم کم شده .
  3. تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   ۴۴ساله ام با تجویز اورولوژیست محترم ۱۰ عدد قرص تامسولوسین شبی یکی خوردم چند بارشن ریزه دفع کردم دفعه اخر دو سنگریزه اندازه ماش دفع کردم سوزش هم کم شده ایا لازمه قرص رو ادامه بدم .خیلی ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   نه دیگه نیازی به قرص نیست فقط مصرف مایعاتتون خیلی زیاد باشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر خالد سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  من مدتها بود که دچار دو شاخه شدن ادرار ، عدم تخلیه کامل ، تکرر ، گاها سوزش ، گاها احساس تورم بین مقعد و کیسه بیضه ها ، کم شدن سرعت و انرژی تخلیه ادرار و یک سری علایم دیگه شده بودم .
  به یکی از همکارانتان در مشهد مراجعه نموردم ، تشخیص ابتدایی ایشان التهاب پروستات بود . ایشان افلوکساسین 300 و ترازوسین تجویز کردند به گونه ای که اولی هر 12 ساعت و دومی هفته اول نصف و بعد از هفته اول شبی یکی .
  همزمان گفتند سونوگرافی نیز تهیه کنم مدت مصرف را 20 روز اعلام کردند . در ابتدای مصرف احساس خوبی داشتم سرعت و انرژی ادرار خوب شده بود و احساس بهتر شدن می کردم اما با پایان بیست روز هیچ یک از مشکلات حل نشد . در حین مصرف دچار پا درد و زانو درد می شدم که ایشان گفتن طبیعی است و مصرف کن . در مراجعه بعدی ایشان گفتن اگر ذره ای بهتر شدی هم باید مصرف را ادامه بدهی لذا تا دو ماه گفتن در صورتیکه احساس بهتری داری استفاده کن . همزمان سونوگرافی را به ایشان نشان دادم که از باقی ماندن 46 سی سی ادرار در مثانه و همچنان کمی بزرگی اکوی پروستات خبر داده بود . لازم به ذکر است که این سونوگرافی حین مصرف دارو تهیه شده است بعد از ان شروع به مصرف کردم اما نشانه مثبتی یافت نمی شد . انرژی و سرعت بهتر شده بود ، احساس نیاز شدید برای دفع سریع ادرار پیدا کرده بودم اما علایم دیگر سر جایش بود هر چند که دارو ها را منظم مصرف نکردم یعنی گاهی فاصله 12 ساعت 10 ساعت می شد و گاهی کمتر و بیشتر . همزمان درد زانو نیز افزایش یافته بود .
  من 24 سال سن دارم زندگی تقریبا سالمی دارم سالها پیش متاسفانه خود ارضایی می کردم ولی خیلی وقت است ترک کرده ام . در همین زمان دچار مشکلات گوارشی نیز هستم و معده و روده ام کلا به هم ریخته . نمی دانم ایا این دو بیماری با یکدیگر ارتباطی دارند و یا خیر ؟ آقای دکتر کلافه شدم ، نمی دانم چکار کنم
  احساس افسردگی و یاس بابت سلامتیم دارم و هیچ کاری به ادازه گذشته لذت بخش نیست . نمی دانم چه کنم ؟ در ضمن این مشکلاتی که عرض کردم در حین کار بیشتر می گردد .
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر ایا ممکن است مشکلات مجاری ادراری ناشی از مشکلات گوارشی باشد یا برعکس ؟
  کدام یک را اول پیگیری نمایم ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، خودارضایی نکنید، ورزش کنید، داروها رو ادامه بدید، آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهید و سونوگرافی پروستات مجدد انجام دهید
 • تصویر کاربر سبحان پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من ۳۵ سالم هست و متاسفانه با یک حماقت به دلیل التهاب شدید پروستات در کشور ترکیه عمل روباتیک رادیکال پروستاتکتومی انجام دادم که نه تنها مشکلم حل نشد که مشکلات بیشتری اضافه شد. در حال حاضر یک مشکل آزار دهنده ای که هست بعد از ادرار و بیرون آمدن از دستشوئی قطرات ادرار ادامه پیدا میکنه و شلوار زیر رو خیس میکنه. آیا راه حلی وجود دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام، میشه از کلیپس آلت استفاده کنید
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر
  بنده 24سال سن دارم حدود 2سال هست هنگام ادرار سوزش سر الت و مابین مقعد و الت رو داشتم
  به دکتر مراجعه کردم در طول این 2سال سه دوره دارو های باکلوفن و امنیک و انتی بیتوتیک قوی دادن 1ماه تاثیری نداشت
  و بعد یکسال باعث انزال با درد و دوشاخی ادرار و احساس فشار کم در ادرار همراه با سوزش شد
  دکتر میگفت پروستات التهاب داره که با 3 دوره داروهای فوق حل نشد
  اقای دکتر خیلی عذاب میکشم با این سوزش انزال و ادرار کم فشار و باریک
  چه بکنم نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، احتمالا شما تنگی مجرا دترید، عکس RUG باید از مجرا تهیه شود
 • تصویر کاربر سراج پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  حدود هفت ماه میشه که به التهاب پروستات دچار شدم (به دلیل تخلیه منی در مقعد یک فرد) که علائمی مانند سوزش و خارش مجاری ادراری و مقعد و سر آلت تناسلی داشتم و از دو ماه پیش دکتر تشخیص پروستاتیت داد (حجم پروستاتم 20 سی سی بود و آزمایش ترشحات منی هم نگرفت و کشت ادرارم هم بدون عفونت بود) بهم سیپروفلوکساسین 500 و تامسولوسین داد که دارم مصرف میکنم کمی بهتر شدم ولی علائم کاملا برطرف نشده ، به خاطر شیوع کرونا امکان مراجعه به پزشک ندارم و نمی‌دونم که تا کی مصرف دارو رو ادامه بدم ؟ آیا داروی دیگری هم لازمه در کنار این دارو ها استفاده کنم یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   از نظر من داروها را قطع كنيد ورزش كنيد در اب گرم بشبنيد واهميت ندهيد
  2. تصویر کاربر سراج چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   با سپاس از راهنماییتون ، یعنی بدون نیاز به دارو عفونت به مرور زمان برطرف میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   با زمان بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتربنده همه عکسهاومدارک وشرح حال روفرستادم خدمتتون وازشماخاهش کردم بفرماییدبیماری بنده التهاب پروستات هست یاعصب مثانه؟گاهی وقتاک دستشویی میرم ی حدی ک ادرامیادبعدازون بایدباانقباظ وانبساط تخلیه کنم بقیه شو،ب اضافه اینکه ازعلاءم پروستاتیت فقط تکررشودارم واحساس دفع ادراربعدازهربارک دستشویی میرم،دورشمابگردم دستتون رومیبوسم وازشماخاهشمندم ک بفرماییدمشکل من چیه؟من وقتی دستشوی میرم ادرارم یجاتخلیه نمیشه بعدازدفع باانقباظ وانبساط بریده بریده میادادرارم دکترجان پروستات بنده ملتهب نشده ک فشارب مجراومثانه بیاره ک باعث تکرربشه؟دکترخوشتیپ وخوش بیان الهی ک من دورت بگردم ک بی تملق واقعابنده شماروبی نهایت دوس دارم اونچه ک دکتربنده گفت وحس خودمه اینه ک بعدازاون رابطه ازمقعدک البته آلتم راکامل داخل مقعدطرف نکردم پروستاتم عفونی وملتهب شده
  1. تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   دکترجان جواب سوال روندادید
  2. تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   باتوجه ب مدارک وشرح حال مشکل بنده ب تشخیص شماکوچک شدن مثانه س یامثانه نوروژنیک ویاالتهاب پروستات؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   سوالم اینه ک چرامدام حتی بعدازدستشویی احساس ادراردارم؟واینکه چراوقتی سوندزدن باوجوداینکه بازبودبنده بشدت احساس دفع داشتم حتی تاساعتهابعد؟سوال آخرم اینه ک ادراروقتی میکنم فشارش کمه وآخراش ک میشه جریان ادرارکج میشه ب سمت آلت بعدقط میشه وبایدیکم زوربزنم تاباقیمونده ش خالی بشه،بنظرتون پروستاتیت مزمن نیست؟دفع مدفوع هم ک میکنم این احساس ادرار شدتش بیشتره،خودمم ک نگه میدارم ک دستشوی نرم اجابت مزاج پیدامیکنم
   void volume 166
   max flow rate 12
   pattern of voiding interuppted
   sensation hyper
   cystometric capacity 160
   تشخیص
   low flow rate
   low systometric capacity
  5. تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   آب فراوان هم ک ب فرمایش خودتون بخورم اساساب مشکل میخورم چون فاصله دستشوی رفتنم میشه نیم ساعت ۱بار،بعنوان مثال دیروزطبق فرمایشتون آب خوردم ولی ب حدکافی بعدرفتم ۲۰۰سی سی دفع کردم،نیم ساعت بعدش بخاطرفشاررفتم و۱۷۰سی سی دفع ودوباره ۴۰دقیقه بعدش حدود۸۰سی سی دفع کردم،معلم هم هستم جناب دکترواین موضوع کارم رواساسادچاراشکال کرده همیشه هم احساس ادراردارم وبیش ازمثانه احساس ادرار رو درمجراحس میکنم حدود۱۴سالم هست ک گرفتارشم مطمءن باشیددکترک مشکلم وسواس ادرارنیست،خاهشاکمک کنید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   مشكل شما كوچك بودن مثانه است عوض ٥٠٠ يك صد وشصت سيسي است
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ۲۵۱ یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر..پسر هستم و ۳۱ سال سن دارم..سه سال پیش یه رابطه ی خطرناک داشتم که منجر به عفونت پروستات شد..دکتر بهم دارو داد چند ماه مصرف کردم بهتر شدم ولی دوباره بعد از گذشت یکسال سوزش در بین مقعد و بیضه ها بعد از خروج منی تا چند ساعتی حس میکنم..خواستم راهنمایی کنید چطوری خوب بشم و اینکه در ازدواجم نگران اسپرم سازی و بارداری هستم..اگه میشه راهنماییم کنید ممنونم..عکس آزمایش پیوست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   اکر نگرانی ازمایش اسپرم بدهید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر