برش پروستات از طریق مجرا TURP

TURP به معنی برش پروستات از طریق مجرای ادراری و بدون شکاف جراحی باز می باشد. در روش TURP  با بی حسی نخاعی و با عبور دروبین به داخل مجرا قسمتی از پروستات را که انسداد مجرا ایجاد کرده است کاملاً تراش داده و باعث می شود مجرای پروستات باز شده و جریان ادرار به صورت معمولی و روان خارج شود.

توصیه های قبل از عمل

۱- در صورت وجود عفونت های ادراری باید با انجام آزمایش و خوردن آنتی بیوتیک کاملاً عفونت ادراری را کنترل کرد.

۲- در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین و وارفارین باید یک هفته قبل از عمل با نظر پزشک دارو قطع گردد.

۳- عمل با بی حسی موضعی نخاعی انجام می شود.

۴- این عمل روی توانایی جنسی تأثیری ندارد ولی اغلب باعث ریزش مایع منی به مثانه می شود که با ادرار دفع می گردد.

۵- به مدت 24 ساعت بعد از عمل سوند مجرا برای شستشو و جلوگیری از لخته شدن ادرار گذاشته می شود.

برش پروستات از طریق مجرا TUR-P

ادرار کردن

اگر چه شما بلافاصله پس از عمل TURP  متوجه بهبودی قابل ملاحظه ای در جریان ادرار خود خواهید بود، ولی تا چند هفته به احتمال قوی تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن خواهید داشت که با ترمیم پیدا کردن حفره پروستات بریده شده،  مشکلات ادراری رفته رفته برطرف می شوند. بایستی مقادیر زیادی مایعات (هر یک ساعت یک لیوان) مایعات بنوشید تا رنگ ادرار صاف شود. تا سه هفته پس از جراحی ممکن است چند قطره خون در ادرار مشاهده شود. توصیه می شود هنگام اجابت مزاج از زور زدن پرهیز نمایید. زیرا ممکن است سبب خونریزی از پروستات شود. استفاده از ملین نیز برای جلوگیری از این مشکل کمک کننده است.

فعالیت روزانه

کم کم فعالیت عادی روزانه را شروع کنید. از بلند کردن وسایل بیش از 10کیلوگرم، تا شش هفته خودداری کنید. زیرا ممکن است سبب ایجاد خونریزی از پروستات شود. سه هفته پس ازعمل جراحی، می توانید فعالیت جنسی (نزدیکی)داشته باشید. در قدرت و توانایی جنسی شما تغییری حاصل نخواهد شد.  ولی بیش از 80درصد موارد، هنگام انزال، منی شما وارد مثانه شده و بیرون نخواهد ریخت. این موضوع هیچگونه مشکلی برای شما ایجاد نمی کند و سبب تغییر در توانایی جنسی شما نمی شود.

 

 

بهداشت

شما می توانید طبق روزهای عادی حمام کرده و دوش بگیرید.

مصرف دارو

موقع ترک بیمارستان ممکن است برای شما دارو تجویز شود. داروهای قبل از عمل را می توانید دوباره شورع به مصرف کردن نمایید. آسپرین و داروهای ضد درد مفاصل و اندامها خطر خونریزی پس از عمل جراحی را زیاد می کند. اگر لازم است مصرف این داروها را از سر بگیرید قبلاً با پزشک خود مشورت کنید.

پیگیری

اولین ویزیت شما دو هفته پس از جراحی TURP  خواهد بود. برای تعیین نوبت  وقت با مطب و یا کلینیک پزشک خود تماس بگیرید. بزرگ شدن پروستات در بیش از 90درصد موارد خوش خیم است ولی گاهی در موارد اندک، متاسفانه بزرگی پروستات همراه با سرطان پروستات می باشد. بافتهای بریده شده از پروستات به آزمایشگاه فرستاده می شود تا اگر بزرگی پروستات همراه با سرطان باشد، تشخیص داده شود. در اولین مراجعه به پزشک جواب پاتولوژی را از آزمایشگاه اخذ و همراه خود بیاورید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایرج شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام مجدد جناب آقای دکتر
  امروز پنجشنبه حدودا چند ٢٠ روز است که داروها را استفاده کردم.
  الان سه روزه صبحها با خارشک و قلقلک و تیر کشیدن آلت از خواب بیدار می شم و با فشار کششی مقداری ترشح کرم رنگی خارج می شه و دیگه تا 24 ساعت ترشحی دیده نمی شه
  اما خارشک و درد پوست لای پا اطراف بیضه یک هفته است شروع شده.

  آقای دکتر هماهنطور که در ویزیتهای قبلی عرض کردم این داروهایی که شما نوشتید را حدود یکسال پیش انجام دادم و درست مانند همانموقع ترشح بعد از مدتی مجددا شروع شد و رفته رفته بیشتر می شد.
  با توجه به حساسیت شدیدی که به داروهای اعلام شده دارم (سیپرو فلوکساسین
  کوترموسازول
  سفالکسین
  مترومیدازول
  لووفلوکساسین 500
  به این خانواده های دارویی حساسیت خیلی شدید دارم) و نسخه ایی که فرمودید مصرف کنم 2 عدد آزیترومایسین 500 میلیگرمی را با هم مصرف کنید. کپسول داکسی سیکلین 100 میلیگرم را هر ١٢ ساعت یکبار بمدت ١ هفته یعنی.....
  متاسفانه درمان صورت نگرفته

  آقای دکتر من مستحصل شدم و روحیه خودم رو از دست دارم می دم. خسته شدم از این ویروس و بیماری.... بفرمائید چیکار باید کنم در ضمن اگر دارویی تجویز می کنید بفرمائید همسرم هم باید مصرف کنه یا نه چون ایشون هیچ عوارضی ندارند. در ضمن برای سوزش و تورم لای پا نیز بفرمائید چیکار کنم. ممنون در ضمن فرمودید یکماه دیگه از داروی تامسوور 100 استفاده کنم. الان 3 روزه که یکماه بپایان رسبده و در تخلیه ادرار با کمی مشکل مواجه هستم ولی تخلیه انجام می شه
  1. تصویر کاربر ایرج پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 4 روز پیش)
   ببخشید برام من پیامک آمده که جواب سئوالاتم ارسال شده ولی من چیزی نمی بینم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 روز پیش)
   اگر با اینها بهتر نشد با متخصص پوست و عفونی مشورت شود
  3. تصویر کاربر ایرج شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام آقای دکتر
   قبلا بابت سوزش لای پا با متخصص پوست صحبت کردم و ایشون بعد از دیدن آزمایشات یک پماد دادند ولی بابت تشرح توصیه کردند به متخصص مجاری و ارولوژ مراجعه کنم که مزاحم شما شدم. آقای دکتر به نظرتون با تغییر دوز همین داروهایی که دادید احتمال برطرف شدن وجود داره؟ چون این داروها تا ١٠ روز بعد از مصرف کلا تشرح را قطع کرده بود و هیچگونه مشکلی نبود حتی سوزش لای پای نیز خیلی کم شده بود ولی بعد از ١٠ روز فقط یکبار در روز آن هم صبحها کمی ترشح دارم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 روز پیش)
   بله همین داروها رو مصرف کنید این بار به مدت ۲ هفته ادامه بدین
  5. تصویر کاربر ایرج شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 روز پیش)
   لووفلوکساین ۵٠٠ رو در یک وعده ٢ تا بخورم یا در هر هفته ٢ تا؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 روز پیش)
   لووفلوکساسین رو بهتره روزی یک عدد مصرف کنین
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید.پدر بنده حدود 3 ماه دچار مشکل در ادرار کردن وبزرگی پروستات شده و درانتهای کمر هم دچار حساسیت به لمس و دچار ورم مقعدی شده اما دردی احساس نمی کند سابقه پروستات هم داشته واخرین بار یکسال پیش به پزشک مراجعه و ازمایشات از جمله psa را انجام داده و نشانه ای از سرطان یافت نشد ایا این علائم جدید ممکنه نشانه سرطان بدخیم باشه؟ سن پدرم 50 سال در این مدت کاهش وزن هم نداشته به طور زیاد که به چشم بیاد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف شود. Psa سالانه چک شود
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر کرمی
  با عرض سلام
  اینجانب 48 سال دارم و به صورت مادرزادی فاقد کلیه راست میباشم و در دوران جنینی کلیه راستم در کیسه منی سمت راستم به وجود آمده بود و باعت اختلال در عملکرد کیسه منی سمت راست شده بود و این کیسه بیش از حد بزرگ به گونه ای که داشت روده ها و لوله حالب کلیه چپ و مجرای ادرار را مسدود میکرد و طی یک عمل جراحی بسیار سنگین بدون آسیب به کیسه منی سمت چپم ، کیسه منی سمت راستم برداشته شد و طی این بیست سال به تعداد چهار بار درد خفیف در ناحیه کمر یا بیضه و یا کلیه چپ داشتم که هر بار که دکتر میرفتم پروستاتم معاینه میشد و فشاری توسط دکتر به پروستاتم داده میشد و بدون اختیار چندین قطره از مجرای ادرارم بیرون میریخت و دردم ساکت میشد و یک دوره یک ماهه قرص افلوکسین مصرف میکردم و کاملا خوب میشدم . ازدواج کردم و به صورت طبیعی همسرم باردار شد و یک سال است به دلیل مشکلات با همسرم جدا زندگی میکنیم و رابطه نزدیکی هم طی این یک سال نداشته ام. دو ماه قبل درد بسیار بسیار شدیدی که از مقعد شروع میشد و بیضه ها و مجرای ادرار و الت و درد بسیار شدید لگن را هم درگیر کرده بود به سراغم آمد.
  به پزشک مراجعه کردم و طبق روال ماساژ و فشار پروستات انجام شد و داروی افلوکسین تجویز شد ولی پس از یک ماه مصرف دارو خوب نشدم و درد ادامه داشت و مجدد به پزشک مراجعه کردم و داروی تامسولوسین را برای شش ماه تجویز کردند.
  شرح حالم را برای یکی از اقوام که ایران نیستند و اورولوژ هستند گفتم و نظر ایشان ام ار ای با تزریق گادولینیوم از پروستات و لگن برای بررسی دقیق عفونت پروستات و مصرف قرص سیپرو پانصد میلیگرم روزی دو بار و به مدت بیست و یک روز و قرص کوتریماکسازول روزی دو بار به مدت چهارده روز بود .
  در نهایت من چون به مدت یک ماه داروی افلوکسین را مصرف کرده بودم تصمیم گرفتم فقط قرص تامسولوسین را مصرف کنم و کیف و لگن آب گرم استفاده کنم و پنج روز است که قرص را مصرف میکنم ولی کماکان درد متوسط دارم.
  آیا نیاز است قرص سیپرو و کوتریماکسازول را به همراه تامسولوسین مصرف کنم و ام ار ای هم انجام دهم یا مصرف قرص تامسولوسین کفایت میکند.
  با توجه به شرح حالم ممنون و سپاسگزار میشوم هر راهنمایی که لازم است بفرمایید.
  با تشکر و تجدید احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
 • تصویر کاربر ع شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر بنده مدارک رو هم براتون فرستادم و در مورد مشکل پروستات و عملم صحبت کردم. خواهشا جواب بدید 😢
  سوال اولی ک پرسیدم:
   59 سال سن دارم و مشکل کلیوی هم دارم و کراتنین 5 است و هفته ای سه بار دیالیز میشوم.
  بعد از اطلاع از بیماری کلیوی راه ادرارم بسته شد و از سوند برای تخلیه ادرار استفاده میکنم.
  بعد از کلی تلاش متوجه شدم ک بزرگی پروستات باعث نیامدن ادرارم شده است.
  بیشتر دکتر ها زیر بار عمل پروستات بنده ب دلیل مشکل کلیوی و احتمال بی اختیاری ادرار بعد از عمل، نمیروند.
  و میگویند عمل ریسک دارد و ممکن است 50 درصد باعث بی اختیاری ادرار شود.
  نظر شما چیست؟
  ایا شما انجام این عمل به شکل turp را توصیه میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   اینکه پروستات نیاز به عمل باز داشته باشد یا turp بر حسب معاینه و سایز پروستات تعیین می شود. باید مدارکتون دیده شود
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  درود بر شما اقای دکتر.جواب ازمایش psa رو به پیوست خدمتتون ارسال میکنم ایا جای نگرانی نیست؟اندازه پروستات 50 سن بنده 56 علایم ناراحت کننده ندارم داروی پروستاتان گیاهی مصرف میکنم فقط. با تشکرات فراوان
  1. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   تکرار ارسال فایل پیوستی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   خوبه نرماله ، به جای پروستاتان ، شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پیرزادی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  عرض سلام و وقت بخیر. دکتر بنده پیرزادی هستم 70 ساله. خواستم عرض کنم قرص پروترال اوپاس 0.4 که برای بنده تجویز فرمودین الان چند روزه میخورم و وقتی میخورم سرم گیج میره و سردرد دارم. فرموده بودین تا یک ماه بخورم بعد برم ازمایش یعنی 16 دی برم ازمایش. حالا چیکار کنم قرص رو ادامه بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   به جای اون از برند omnic استفاده کنید
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام
  دو مرتبه اخیر که رابطه داشته ام منی قهوه ای رنگ بوده
  دلیلش چیست
  باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   از داروی سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک هفته استفاده کنید و سونوگرافی کنین. اگر ادامه دار شد بررسی بیشتر نیازه
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۴ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پنجاه ساله هستم جواب سونوگرافی بنده به این شرح است: تصویر دوعدد کیست کورتیکال با نمای ساده به سایز های 31 میلی متر و 11 میلی متر در کلیه راست و تصویر یک میکرو کیست کورتیکال ساده به سایز 75 میلی متر در poleتحتانی کلیه چپ پروستات با حجم تقریبی 46 سی سی بزرگتر از نرمال مشاهده گردید تفسیر سونوگرافی چیست؟ در شهرستان ما متخصص کلیه وجود ندارد. ممنون میشوم اگر جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام کیست های شما ساده هستند و اهمیتی ندارندگ هر ۶ ماه با سونوگرافی اندازه ی کیست ها را پیگیری کنید. پروستات شما بزرگ شده است. شبی یک عدد کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم مصرف کنید. آزمایش psa هن بدهید. سالی یک بار برای شما باید psa چک شود.
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من 19 سال سن دارم و موقع خود ارضایی مایه منی همراه بایک درد و سوزش خارجی میشود و شکل مایه منی هم کمی زرد رنگ هستش و اینکه مایه منی بخشی ازش تکه تکه های دایره ای کوچک و زرد خارج میشود . مشکل من چه چیزی میتواند باشد و چگونه باید برای درمان اقدام کنم ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   یه دوره سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت ۷ روز استفاده کنین اگر ادامه دار شد ازمایش مایع منی بدهید
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم57سالشه ازمایش سنو فرستادم خدمتتون تشخیص شما چیه؟ ایا نیازهست حضوری بیاییم خدمتتون لطفا مارا راهنمایی کنید خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   تست Psa بدهيد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر