خارج کردن سنگ کلیه از راه سوراخ کوچک پوست یا عمل PCNL

خوشبختانه در چند دهه گذشته با ابداع روش هایی مثل سنگ شکنی با امواج صوتی برای سنگهای کوچکتر از 2 سانتی متر و روش PCNL برای سنگهای بزرگتر از 2 سانتی متر می توان اکثر سنگهای کلیه را براحتی و در 95درصد موارد بدون شکاف وسیع پهلو درمان نمود.

سنگ کلیه یک بیماری شایع دستگاه ادراری است. در گذشته، تمام موارد سنگهای بزرگ کلیه به روش عمل جراحی باز و با ایجاد شکاف وسیع در ناحیه پهلو یا شکم درمان می شدند. در این روش بیماران تا چندین ماه از درد محل برش جراحی و عوارض ناشی از خارج کردن سنگ کلیه مثل فتق محل عمل شکایت داشتند.

مزایای خارج کردن سنگ کلیه به روش PCNL

درد کمتر و زمان کمتر بستری در بیمارستان و عدم شکاف جراحی بزرگ و زمان سریع برگشت به فعالیت های روزمره زندگی می باشد.

قبل از عمل جراحی خارج کردن سنگ کلیه – PCNL

قبل از عمل، بیمار توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردد. به منظور کاهش خطر خونریزی به هنگام عمل و بعد از آن مصرف داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب از 10روز قبل از عمل قطع می گردد.

جراحی خارج کردن سنگ کلیه – PCNL

بیمار معمولاً یک روز زودتر در بیمارستان بستری می شود. از شب قبل از عمل ناشتا نگهداشته می شود و برای بیمار سرمهای تزریقی و آنتی بیوتیک تزریقی شروع می شود. برای بیمار سه واحد خون رزرو می گردد.

این عمل به کمک بیهوشی عمومی انجام می گیرد. ابتدا بیمار از راه مجرای ادرار سیستوسکوپی و یک لوله در داخل حالب کلیه مبتلا به سنگ قرار داده می شود و لوله بوسیله سوند ادرار ثابت می گردد. جراح از طریق ایجاد یک سوراخ بر روی پشت بیمار وارد کلیه شده و با کمک عکسبرداری سنگ را با سنگ شکن خرد و خارج می نماید. در انتهای عمل در صورت نیاز از طرق این سوراخ یک لوله بداخل کلیه قرار داده می شود.

بعد از جراحی

بیمار حدود 1-2 ساعت در اتاق ریکاوری (بهبودی9 نگهداری می شود و بعد از به هوش آمدن کامل به بخش منتقل می شود. بعد از عمل، بیمار بعلت داشتن سوند ادراری، کمی سوزش در مجرای ادرار داشته و بعلت شکستن سنگها در داخل کلیه رنگ ادرار کمی خون آلود می باشد که بتدریج برطرف می شود.

 

هنگام مراجعه به منزل

بعد از ترخیص معمولاً حدود یک هفته بیمار از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده می کند. توصیه می شود بیمار استراحت نسبی کرده و از انجام کارهای سنگین اجتناب نماید

تا چند روز ممکن است در ادرار خون مشاهده شود به همین جهت توصیه می شود مایعات زیاد مصرف نمایند.

 عوارض جراحی خارج کردن سنگ کلیه به روش PCNL

ممکن است از محل سوراخ پهلوی بیمار ترشحات ادرار خارج شود. در صورتی که مقدار آن زیاد باشد یا بیمار تب و لرز نماید می بایست با پزشک خود تماس بگیرد. در این موارد ممکن است نیاز به گذاشتن لوله های مخصوص در داخل حالب باشد که بصورت سرپایی قرار داده می شود و در صورت ادامه ادرار خونی روشن بعد از عمل بلافاصله به پزشک معالج خود مراجعه نماید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض أدب خدمت آقاي دكتر
  من ٧٢ ساله هستم كه ٧ سال پيش بدليل بزرگي پروستات عمل پروستات باز انجام داده ام و طَي أين مدت هيچ مشكلي نداشته ام. اخيرا با چند بار انجام سونوگرافي، در مرحله اول ٢٤٨ سي سي و در مرحله بعدي ١٦٤ سي سي حجم إدرار باقيمانده در مثانه مشاهده شد. با توجه به اينكه كليه ها كاملا سالم بوده و هيچگونه سنگ مثانه و ضايعه و توده اي مشاهده نشد و بيماري ديابت و ... ندارم و هيچگونه درًد و مشكلي ندارم و تنها نگراني ام عوارض ناشئ إز عدم تخليًه كامل إدرار مي باشد. لطفا در صورت امكان در أين خصوص راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد نوار عصب مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید. پاره شدن پرده با انگشت منظورم بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵( 4 سال پیش)
   ممكن است معاينه زنان
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام
  اینجانب یک خانم 51 ساله هستم مدتهاست تکرر ادرار دارم که آزمایشات زیادی انجام دادم از جمله یوروداینامیک که سالم بوده است و آزمایشات کامل ادرار. ولی همچنان تکرر ادرار دارم البته بدون درد و سوزش فقط بعد از حمام کمی سوزش ادرار دارم. ببخشید آقای دکتر من الان مدتی کمر درد شدید دارم 3 سال پیش رحمم را در آوردند - سرد و گرم میشوم- دستانم گز گز و مور مور میشود. تکرر ادرار هم که ادامه دارد الان خیلی کمر درد دارم .واقعا نمیدانم چه کنم دیگر نا امید شدم زیرا هر آزمایشی انجام دادم گفتند که کلیه ومثانه ات سالم است ولی من همچنان تکرر ادرار دارم و کمر درد هم افزوده شده است.
  از راهنمایی و زحمات شما پیشاپیش سپاسگزاری می نمایم.
  با بهترین آرزوها
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   باید نوار عصب مثانه بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر شادیه جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر مادر من پنج روز پیش عمل سنگ حالب براشون انجام شده و همون روز از بیمارستان مرخص شدند، از فردای رپز عمل درد شدید وخونریزی و بیحالی داشتن و مرتب با وجود گرمای هوا ازمن میخواستن که روشون پتو بندازم و سردشون بود وحالت لرزبهشون دست میدادبعدازمراجعه مجددبه پزشک وانجام سونوگرافی گفتن عفونت کلیه ومثانه بوجوداومده وبایدبستری بشن و آنتی بیوتیک تزریقی استفاده بشه بعداز تزریق آنتی بیوتیک حال عمومیشون بهتربودامادکترآزمایش خونشون روکه دیدن گفتن هموگلوبین خیلی پایین هست چون ۸ بود وباید بررسی بشه که چرا اینجوری شده وقتی باآزمایش قبل از عمل مقایسه کردیم دیدیم هموگلوبین ۱۱/۱ بوده بازهم دستورتکرار آزمایش رو دادن که توی آزمایش جدیدهموگلوبین هفت و هشت دهم بودبرای مادرم تزریق خون تجویزکردن امامتاسفانه ایشون به خون حساسیت دادن و دچارتشنج شدن، الان ما به شدت نگران دلیل افت هموگلوبین هستیم ومیخوایم این موضوع کاملا بررسی بشه، درصورت امکان میخوام به من بگید تشخیص شما چیه و باتوجه به اورژانسی بودن موضوع چه کارفوری نیازهست برای ایشون انجام بشه و چطور پروندشون روبه دستتون برسونم که بتونید ویزیتشون کنید، ممنون میشم اگر در سریعترین زمان ممکن جواب منو بدید، سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   کار من نیست
 • تصویر کاربر تکتم چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  من در دوران بارداری وسونوگرافی از جنین متوجه شدم کلیه سمت راست خودم دچار هیدرونفروز شدید وسایز بسیار بزرگ شده وکورتکس ازبین رفته .بعد از بارداری با سونوگزافی مشخص شد کلیه کامل ازبین رفته سوال من این است دکتر کلیه به من گفت کلیه را با لاپراسکوپی برمیدارم ٬اگر نخواهم کلیه رابردارم چه مشکلی ایجاد میشود؟
  با توجه به بزرگ شدن بیش از اندازه کلیه وپر مایع بودن ان ایا احتمال ترکیدن کلیه هست واگر بترکد چه میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   بايدمداركتان را ببينم
 • تصویر کاربر صالح جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دگتر ..17 سال دارم /چند وقتی هست خیلی حساس شدم .روی سر الت ام دونه های سرخ رنگ ریزی است بر آمدگی وجود نداره هیچ دردی و سوزش نداره (هیچ شباهتی ام به جوش نداره )شباهتش بیشتر به دونه سرخ زیر پوستی داره فقط میخوام بدونم مشکلی دارم ..تو رو خدا زود تر جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   عكسش را بفرستيد
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکترکرمی خسته نباشید من 61 سالمه دیابت دارم ومدتی است که عفونت اداری وسنگ کلیه دارم که با دردشدید پهلو واستفراغ به دکتررفتم با عکس وآزمایش وستی اسکن معلوم شدکه هم عفونت وهم سنگ 17 و13 میلیمتری دارم طبق نظردکترقرارشده که روزشنبه صبح کلیه هام لیزر بشند جواب سیتی اسکن وآزمایش روبرای شما میفرستم خواهش میکنم قبل از لیزر کردن جوابم بدین خیلی ازشما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   عكسش را بفرستيد ببينم
  2. تصویر کاربر جعفر جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام خسته نباشید ببخشید منظورتون کدام عکس هستش که ما بفرستیم مرسی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   باز نشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر کرمی . من دختری 35ساله هستم واز حدود 4سال پیش بادرد سمت چپ به دکتر کلیه مراجعه کردم که با سونوگرفتن مشخص شد شنی به اندازه 2 م م در کالیس تحتانی کلیه چپم وجود دارد که با گذشت حدود 1سال بازهم سونو گرفته شد که در ان شنم به 3م م بزرگتر شده بود یعنی شنم 3 م .م شده بود حالا با این فرض
  که شن کلیه ام همش درحال بزرگ شدن هست ودفع نشده ودرد هم درناحیه چپ بدنم دارم .آیا شماازنظر پزشکی اجازه میدهید که ماه رمضان را روزه بگیرم یامجاز نیستم .

  باتشکر ازجنابعالی .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام سنگهای زیر 4 میلی متر 90 در صد با مصرف اب از بین میرود نیاز به درمان خاصی نیست مطلب سایت من در این مورد را بخوانید قبل از ماه مبارک سونو بکنید جوابش را ببینم
 • تصویر کاربر راحله سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  بادسلام و خسته نباشید خدمت شما اقای دکتر پدرم 84 سال سن دارد ایشان دیالیز می شوند و دچار تومور مثانه و کلیه هست که سایر تومور کلیه ایشان 3 سانا می باشد قرار شد عمل شوند ولی دکتر گفت بی هوشی اش خطر دارد نکردن و مثانه را سیستوسکوپی کردن قبل آن ماهی یک بار دیالیز می شدن و کراتین 3 بود و ادرارش هم خوب ناگهان کراتینش بابا رفت و دکتر اورولوژیست گفتن باید راه مثانه باز شه تا ادرار دفع شو د است اینکار را انجام بدهیم آیا امکان جراحی کلیه است لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   هر كاري براي ايشان پر خطر است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۶ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک ماه است، عمل سنگ کلیه انجام دادم و دکترم گفته که یک سوند داخل حالب هست. میخواستم بپرسم که عوارضی ندارد و گفتند دوباره سوند را در می آورند
  فقط عوارض سوال من است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   طبيعي است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر