مراقبت های بعد از عمل جراحی پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بعد از عمل جراحی پروستات تا مدتی ممکن است بی اختیاری ادرار داشته باشید که امری طبیعی می باشد نگران نباشید، مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۱- برای 4 تا 6 هفته بعد از جراحی پروستات از بلند کردن اجسام سنگین خود داری کنید.

۲- فعالیت های خود را به مرور افزایش دهید.

۳- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خود داری کنید و حد مجاز رانندگی نباید بیشتر از 2 ساعت باشد.

تغذیه بعد از عمل پروستات

– بعد از جراحی پروستات رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشک شما نظر دیگری داشته باشد.

– از نوشابه های الکلی وغذاهای محرک مثل کافئین ( در قهوه، چای و نوشابه های حاوی کولا ) خودداری کنید.

مصرف مایعات برای کاهش کراتینین

مراقبت بعد از عمل پروستات در منزل

✅ در منزل مرتب راه بروید و تحرک داشته باشید.

✅ از نشستن به مدت طولانی ( بیش از 2ساعت) خود داری کنید.

✅ با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با تجویز مصرف ملین از طرف پزشک از یبوست خود داری کنید.

✅ از مصرف غذاها و نوشابه های محرک¬ خود داری کنید.

✅ مایعات زیاد بنوشید ( 8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود.

✅ هنگام دفع زور نزنید، و بار سنگین بلند نکنید.

✅ مرتب با ورزش های پرینه مثل جمع کردن و شل کردن خود، ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید.( 10 بار در ساعت)

✅ هنگام دفع جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار کمک به تقویت اسفنگترها و کنترل ادرار می نماید.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری ادرار داشته باشید که امری طبیعی می باشد نگران نباشید، مدتی طول می کشد و به مرور برطف خواهد شد.

✅ مشکلات ادراری را گزارش کنید.

✅ 8 هفته بعد از جراحی پروستات مجاز به فعالیت جنسی می باشید.

✅ در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره کمک بگیرید.

✅ در صورت داشتن سوند ادرار در منزل بایستی کیسه ادرار پائین تر از سطح بدن باشد، کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد تخلیه گردد.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده سر موقع استفاده کنید و مقدار آنرا کم و یا زیاد نکنید.

✅ چنانچه دارویی را فراموش کردید بخورید و اگر نزدیک به ساعت بعدی می باشد آنرا نخورید و داروی ساعت بعدی را بخورید.

✅ در صورت پیدایش علایم و نشانه¬هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه ادرار به مدت 4 ساعت و علایم عفونت ادرار شامل تب، لرز، گیجی، بی قراری فوراً به جراح خود گزارش دهید.

درمان نعوظ بعد از جراحی پروستات

خطر اختلال نعوظ و بی اختیاری ادرار نگرانی بزرگی بعد از جراحی پروستات ایجاد می کند و احتمالا دلیل ترس بسیاری از مردان از این فرآیند است.

تفاوت در اندازه بیضه

چندین عامل وجود دارند که میتوانند احتمال بی اختیاری ادرار بعد از جراحی را تخمین بزنند، شامل عملکرد جنسی مرد قبل از این فرآیند و نوعی از جراحی که انجام شده هستند. درحالی که بعضی از پژوهش ها نشان داده اند که روش retropubic خطر کمتری برای ایجاد بی اختیاری ادرار در طولانی مدت دارد، دیگر پژوهش ها نشان داده اند که نوع جراحی اهمیت کمتری درمقابل مهارت جراحی که عمل را انجام داده است دارد.

به طور ایده آل، جراحی صحیحی که توسط یک جراح توانا انجام شود، بهترین عملکرد جنسی بعد از جراحی پروستات را به دنبال خواهد داشت. در مواجهه با اختلال نعوظ، یک صحبت راحت با شریک جنسی تان میتواند کلید حفظ رابطه جنسی تان باشد. درحالی که رابطه جنسی مهم است، اما تنها راه رسیدن به لذت جنسی در مردان و زنان نیست. ارتباط جنسی میتواند حفظ شود، اما ممکن است نیازمند تلاش بیشتری درمقایسه با گذشته باشد.

جراحی پروستات و بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادرار یک مشکل شایع برای مردان بعد از جراحی پروستات است و معمولا هنگامی که کاتتر خارج میشود رخ می دهد. انواع مختلفی بی اختیاری ادراروجود دارد. بی اختیاری تنشی هنگامی ایجاد میشود که فشار روی مثانه افزایش یافته باشد، مانند زمانی که عطسه و سرفه میکنید یا هنگام بلند کردن اجسام سنگین. این نوع شایع ترین عارضه بعد از جراحی است. بی اختیاری فوری زمانی ایجاد میشود که بی درنگ نیاز به ادرار کردن پیدا کنید و ادرار داشته باشید. بی اختیاری ترکیبی اصلاحی برای تجربه هر دو نوع بی اختیاری است.

برای بیشتر مردان، حتی مقدار کمی ترشح ادرار میتواند ناراحت کننده باشد. و درحالی که بسیاری از افراد مقداری بی اختیاری بعد از جراحی را تجربه خواهند کرد، این مشکلی است که به صورت چشم گیری بعد از ماه نخست بهبود خواهد یافت. بعد از یک سال، فقط درصد کمی از مردان نیاز به پد بی اختیاری برای پیشگیری از ترشح ادرارشان دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

منبع: دانشگاه علوم پزشکی لرستان

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر کرمی
  پدرم پس از گرفتگی عروق قلبی واستنت گذاری احتمالا در اثر سونداژنادرست در بیمارستان یک ماه بعد دچار گرفتگی مجرای ادرار می شوند اما بعلت اینکه پزشکان تصور پروستات داشتند 6 ماه دارو مصرف کردند وبهبودی نداشتند تا در نهایت با میل زدن یک پزشک مجرای گرفته شده زخمی شد وبحالت اضطراری تحت عمل گرفتگی مجرا قرارگرفتند وسه هفته سوند داشتند وبعد از باز کردن سوند دکتر برای ایشان برنامه سونداژنگذاشت.این بود که بعد از 4ماه ادرار باریک شد و2ماه بعدش که ما RUGگرفتیم .دکتر گفت که مجرا شدیدا گرفته وباریک است وامکان سوندگذاری بدون بیهوشی یا بی حسی کمری نیست.ایشان بعلت گرفتگی قلبی EF قلبشان 35درصد است وهیچ مشکلی نه در کلیه یا مثانه یا پروستات ندارند.عکس RUGونتیجه آن وهمچنین نتیجه سونوگرافی مجاری ادراررا خدمتتان در ذیل بارگذاری کردم.با توجه به اینکه قلبشان ضعیف است وباتوجه به سن76سال ایشان وبا توجه به میزان گرفتگی ،بهترین راه که برایشام کم خطربوده و دوام داشته باشد ومجددا تنگی مجرا عود نکند چیست؟ممکن است با سیستوسکوپی فلکسیبل یا هرراه دیگر بدون بیهوشی یا بی حسی کمری فقط با بی حسی موضعی این مقدار گرفتگی را که گفته شده 3سانت است رفع شود.اگر بهترین راه رابرایمان مشخص فرمایید که مضطر شده ایم.با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   همه دستکاری منوط به »okقلبی است
 • تصویر کاربر با جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام در دو کلیه هر کدام سه تا چهار سنگ 2 تا 3 میلی متری وجود دارد اندازه پروستان 37 حجم ادرار مانده در مثانه در سونوگرافی 110 سی سی اما در نوار مثانه 70 سی سی نشان داده شد تکرر ادرار زیاد ندارم شب بیداری بعلت ادرار ندارم سوزش ادرار ندارم اما زمان ادرار 2 تا 3 ثانیه طول میکشه ادرار جریان پیدا کنه ادرار دو شاخه نیست اما احساس میکنم کمی غیر روان و باریک شده ( کمی ) و گاها ادرار طی دو تا سه نوبت و بعضی وقتها در یک نوبت تخلیه میشه ( قطع و وصل ) کمی در نعوظ کامل مشکل دارم اما جریان و حجم منی خوبه میل جنسی خوبه طبق تجویز پزشک باکلوفن 10 سیپروفلوکساسین 500 و پروترال 4 دهم مصرف میکنم مهدی جراح زاده 49 ساله وزن 91 کیلو قد 180
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   با مصرف شبانه یک عدد تامسولوسین پیگیری کنید
 • تصویر کاربر حسام شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام من سونوگرافی دادم ابعاد پروستاتم نوشته mm48*24*28
  حجم هم نوشته 17/7cc , با توجه به اینکه ۲۱ سالمه التهاب یا تورم داره یا اینکه اندازش غیر طبیعی هستش؟
  یکم درد زیر نافم دارم ممکنه تومور یا سرطان باشه که در سونوگرافی دیده نشده باشه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سما كاملا سالميد
 • تصویر کاربر اعظم شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  تشخیص پزشک معالجم تنگی مجاری ادرار بود و با اینکه عمل سستوسکوپی هم حدود یک ماه پیش انجام دادم هیچ تغییری ندارم همان سوزش همان التهاب و همان تکرر ادرار در دوره ایی که آنتی بیوتیک میخورم کمی بهتر هستم اما درمان نمیشود و مجدد عود میکند کمی عفونت زنان هم دارم اما چندین بار به پزشک مراجعه کردم گفتند چیز خاصی نیست و دوباره فلوکونازول و مترونیدازول و و همین طور سیکل ادامه دار که بسیار ناراحت کننده است عفونت اداری ندارم اما در سونو گرافی التهاب مثانه دیده شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   از مظر من نياز به دارو نداريد
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  باسلام . نزدیک 16 سالگی هستم و در دوران بوغ ، چند وقتیه در روی آلت تناسلی ام دانه های ریزی نمایان شده درد و خونریزی نداره .
  آیا مشکلی جدی هست ؟؟؟ چجوری درمان میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   از تينها ازمايش دهيد
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  باسلام.من بخاطر بیماری فشار مثانه باید در منزل خودم هرسه‌‌تاچهارساعت سوند استفاده کنم .موقع سوند گذاری یک جاهایی احساس میکنم سوند گیر میکند.به هر ترتیب سوند رو از اون محل رد میکنم اما خیلی دردآوره .لطفا راهنمایی کنید دلیلش چیست.باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   بهتر است هر از چند گاهی سوند فولی هفته ای بگذارید
 • تصویر کاربر ابوذر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر رفتم سونو دکترش بهم گفت داخل پروستات کیست داری اما متخصص و جراح بهم میگه مشکلی نداره نگران نباش .30 سالمه مشکل و دردی هم ندارم فقط ادرارم زیاده .نگرانم خواهش گیکنم راهنمایی کنید آیا واقعا مشکلی نیست باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   اين كيست خطر ندارد درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  دکتر من جوان 27ساله هستم که نزدیک چند سالی هست که باین مشکل مواجه ام که علایمی از قبیل سوزش بعضی اوقات وتکرر ادرار همیشه مواجه ام به طوری که هنگام خواب چندین مرطبه با مراجعه به دسشویی و هر مبار با فشار زیاد فقط چند قطره خالی میشه و بعضی اوقات هم هنگام بلند شدن بی اختیار چند قطره ریخته میشه و همچنین قبلا هم کمرم و کلیه هم درد میکردند و تمام این مشکلات به صورت مزمن یعنی بعضی اوقات با شدت و ضعف همراه است با مراجعه مکرر به پزشک که نتایج انها جز ازمایش عفونت ادرار و سنوگرافی و داروضد عفونت و یک بار هم عکسبرداری رنگی انجام دادم که همه بیهوده بوده تا الان در پایان میخاستم بدونم وراثت تاثیری در بیماری داره چون پدرم هم این مشکل داشت و اگر امکان داره که با دارو رفع بشه با تشکر خواهش میکنم من رو از این درد نجات بدید همین چون ما ایلام زندگی میکنیم که واقعا دکتر متخصص نداره باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام بايد نوار مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 51 سال دارم ، آزمایش خونPSA که در هشت ماه پیش انجام دادم 4 بوده است و سونوگرافی که انجام شد ، گفتند فقط کمی بزرگی پروستات دیده میشود و ادار هم کمی در مثانه باقی می ماند همچنین دکتر گفت این بزرگی خوش خیم پروستات است که عدد آن یادم نیست و به دکتر مراجعه کردم ایشان دو نوع دارو برای من نوشتند یکی تامسولوسین که هر صبح بعد از صبحانه بخورم ودیگر ی قرص فنازوپیریدین این قرص را دکتر گفت تعداد 6 عدد بیشتر نخورم
  الان خیلی بهتر هستم و تقریبا مشکلی ندارم فقط خواهش میکنم من را راهنمایی بفرمایید
  آیا نزدیکی باعٍث بزرگ شدن پروستات می شود؟
  آیا تامسولوسین را باید بصورت مداوم مصرف کنم .؟
  مدتی است که نعوظ ضعیف دارم و حجم منی کم شده است و احساس جنسی پایین آمده آیا راهکاری دارد؟
  با تشکر از جنابعالی
  در سو
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   از نظر من اگر ادرارتان راحت میاید تامسولوسین را نیز قطع کنید شما دارو نیاز ندارید
 • تصویر کاربر شهپر یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم 57ساله مدت 5ساله که از تکرر ادرار رنج می برم در این مدت درمانهای زیادی انجام داده ام ولی نتیجه نگرفتم اخرین کاری که باستی انجام میدادم تزریق امپول به داخل مثانه بود که ترسیدم و انجام ندادم روزانه حدود 15مرتبه برای تخلیه اقدام میکنم خسته شده ام از شما تقاضای کمک میخواهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   باید تست ارودینامیک انجام دهید تا مشکل مشخص شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر