آمپول سرطان پروستات و داروهای سرطان پروستات

همچنانکه ذکر شد قطعی ترین و بهترین روش درمان سرطان پروستات به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می باشد.

این درمان قطعی بوده و بیمار می تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایعترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می دهد. درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می شود نه درمان قطعی.

سلول های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایعترین آن تستوسترون می باشد که بیش از 90 درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می باشند. در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می روند.

قطع تولید تستوسترون

روش های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

هورمون تراپی سرطان پروستات

1- آمپول سرطان پروستات

استفاده از این دارو ها در بیضه ها که به آنها سلول های سرکوب کننده GNRH گفته می شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می شود که این دارو باعث توقف تستوسترون سازی در بیضه ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول های سرطانی قطع می شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می گردد.

نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند.

2- برداشتن بیضه

دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه ها (ارکیکتومی دوطرفه) است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می شود.

این اولین درمانی است که برای سرطان های متاستاتیک پروستات در افراد بالای 70 سال استفاده میشود. گرچه این یک عمل جراحی است، این یک ADT را درنظر می گیرد زیرا این کار هر دو منبع تولید تستوسترون را حذف میکند، یعنی هر دو بیضه را. تاثیر این جراحی دائمی است و نمیتوان اثر آن را بازگرداند.

3- شیمی درمانی

برخلاف سرطان های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می شود. شیمی درمانی استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است، معمولا این کار با پایان دادن توانایی رشد و تقسیم سلول ها است. شیمی درمانی معمولا توسط یک متخصص سرطان داده میشود.

شیمی درمانی سیستمیک به جریان خون وارد می شود تا به سلول های سرطانی در بدن برسد. شیمی درمانی برای سرطان پروستات از طریق لوله ای که با سوزن وارد ورید می شود داده خواهد شد. شیمی درمانی ممکن است به بیمارانی که سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به اختگی دارند داده شود. رژیم شیمی درمانی، یا برنامه ی آن، معمولا شامل تعداد مشخصی چرخه می شود که در دوره های زمانی مشخصی انجام می شوند.

چند داروی استاندارد وجود دارند که در سرطان پروستات استفاده می شوند. درکل، شیمی درمانی استاندارد با docetaxel در ترکیب با استروئیدی به اسم پردنیزون آغاز می شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین داروهای دیگری را نیز تایید کرده است، براساس پژوهش ها cabazitaxel، زمانی که با متوتروکسات مقایسه شد نشان داده شد؛ بیمارانی که بیماری پیشرفته دارند را بعد از مصرف docetaxel بهبود می بخشد. در آزمایش های بالینی، cabazitaxel با docetaxel در بیمارانی که قبلا شیمی درمانی دریافت نکرده بودند مقایسه شد. در این بیماران، درمان با cabazitaxel بهتر از درمان با docetaxel استاندارد نبود.

دیگر پژوهش ها مقدار مصرفی استاندارد را با مقدار کمتری از cabazitaxel در بیمارانی که غده ی آن ها بعد از درمان با را docetaxel  رشد کرده بود مقایسه کردند.به علاوه عوارض جانبی کمتر، این پژوهش همچنین دریافت که مقدار پایین تر دارو به بیماران کمک میکند زندگی طولانی تری داشته باشند.

پژوهش های اخیر نشان داده اند که اضافه کردن شیمی درمانی بعد از تکمیل 2 سال ADT برای مردانی که سرطان پرخطر پروستات داشته اند، کسانی که درمان قطعی پرتودرمانی گرفته اند، رویکرد موثری برای کاهش احتمال عود سرطان و بهبود بقا است. گرچه این نتایج جالب هستند، پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشاهده شود آیا این درمان به افرادی که سرطان پروستات دارند کمک میکند یا خیر.

درکل، عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به خود فرد، نوع شیمی درمانی که فرد گرفته است، مقدار داروی استفاده شده و طول مدت درمان دارد، اما این عوارض می توانند شامل خستگی، زخم در دهان و گلو، اسهال، تهوع و استفراغ؛ یبوست، بیماری های خونی، تاثیرات دستگاه عصبی، تغییر در خلقیات و حافظه، مشکلات جنسی و تولید مثل، از دست دادن اشتها، درد و ریزش مو باشند.

معمولا عوارض جانبی شیمی درمانی بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در هر حال، ممکن است بعیض از عوارض ادامه یابند، بازگردند یا بعد از مدتی ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که براساس برنامه درمانیتان چه عوارضی را ممکن است تجربه کنید. گروه درمانی شما با شما برای مدیریت یا پیشگیری از خیلی از عوارض جانبی کار خواهند کرد.

در مورد این مطالب اساسی مرتبط با شیمی درمانی و آماده شدن برای این درمان بیشتر یاد بگیرید. داروهایی که برای درمان سرطان استفاده میشوند همچنان درحال ارزیابی شدن هستند. صحبت با پزشکتان اغلب بهترین راه برای آموختن درمورد داروهای تجویزی شما، اهداف آن ها و عوارض جانبی احتمالی آن ها یا تداخلات آن ها با دیگر داروها است. با استفاده از راهنمای داروها، درمورد داروهایتان اطلاعات بیشتری بیاموزید.

رادیوتراپی سرطان پروستات

4- رادیوتراپی

رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می شود.

☑️ بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می باشد.

☑️ دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می کند.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر جناب دکتر
  پدر اینجانب 77 ساله ، دچار سرطان پروستات متاستاز استخوانی شده دکتر قبلا آمپول دیفرلین با قرص بیکالوکس داده بود بعدا بدلیل ادامه دار بودن درد استخوان آمپول الیگارد تزریق کرد. با تزریق این آمپول دچار گرقتگی پا شده و بسختی راه میره .ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   به دكتر ارتوبد مراجعه شود
 • تصویر کاربر سعيد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی دکتر

  بنده 30 سال عمر دارم چند مدت هست وسواس فکری دارم چون زیاد ادرار میکنم البته بدون هیچ ناراحتی یا سوزش و هر مرتبه به میزان زیاد ادرار خالی میشود بدون ناراحتی ، در ضمن ادم خوش اشتهایی هم هستم و در خورد و خوراک هم کم نمیزارم و مایعات هم زیاد میخورم ،

  و رفتم ازمایش کلیه و psa دادم که جوابش را برایتان ارسال میکنم

  حالا میخواهم بدانم که psa بنده نرمال است یا خیر !؟ و کلیه ام چطوره !؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام نرمال است
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام. من 38 سالمه. دو ماه پیش تو سونوگرافی اندازه پروستاتم 53ccنشان داده شد. ازمایشpsaانجام دادم. جوابش به صورت زیر بود. T psa=15.3(پانزده ممیز سه) free psa=6.5(شش ممیز نیم). پزشک معاینه رکتال انجام داد و چیز غیرطبیعی تشخیص نداد. با شما هم از این طریق مشورت شد و فرمودین مشکلی نیست. بعد از دو ماه هفته گذشته چند روزی مشکل تکرر ادرار داشتم. مجدادا psa و همچنین mri پروستات انجام دادم. نتیجه psa فعلی به این صورته. Psa=2.5(دو ممیز پنج) free psa=1.2(یک ممیز دو) است. جواب mriرو براتون ارسال میکنم. خواهشمندم بفرمایید چه کار بکنيم؟ ایا سرطان پروستات است؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   بتید نمونه برداری کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   اقای دکتر چطور میتونم اورژانسی ازتون وقت بگیرم؟
  3. تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   چقدر امید به درمان هست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   02122642744
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب آقای دکتر

  پدر بنده 62 سال دارد و علائم پروستات متوسط که نتایج آزمایش و سونوگرافی به شرح زیر است:
  PSA = 1.3
  Free PSA = 0.6
  Free PSA/PSA = 0.46
  در بررسی سونگرافیک بعمل آمده:
  کلیه راست بطول 109mm و کلیه چپ 112mm رویت گردیدند.
  هر دو کلیه دارای سایز، اکو و ضخامت پارانشیم و افتراق CMJنرمال و فاقد سنگ، هیدرونفروز و ضایعه فضاگیر میباشند.
  مثانه پر با ضخامت جداری نرمال و فاقد سنگ و ضایعه اینترالومینال است.
  پروستات با ابعاد 49*33*52mmو حجم 45ccرویت گردید که دارای سایز بزرگتر از حد طبیعی میباشد. اکوی پارانشیم آن هموژن است.
  پس از تخلیه مثانه، رزیدوی ادارای 8cc بود.
  دکتر برایش فیناید 5 و مدالوسین 0.4 تجویز کرده است.
  آقای دکتر با توجه به نتایج، آیا میتواند به علت عوارض فیناید 5 (من جمله خشکی چشم) آن را مصرف نکند یا دستور دیگری میفرمایید.

  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   فیناستراید قطع شود
 • تصویر کاربر مريم جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر، پدرم ٧٦ سال دارند سامن اصفهان، سه سال پيش تشخيص سرطان پروستات دادند و از آمپولهاي سه ماه يكبار استفاده مي كنند و PSA زير يك هست و تحت نظر هستند ولي چند ماهي است ضعف شديد عضله و بيحالي دارند و لاغر تر شده اند، متاسفانه پزشكان فقط مي گويند طبيعي است، آيا واقعا امكان تغيير دارو يا داروي مكمل براي ايشان وجود ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   درمان وا ادامه دهيد
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بزرگوار سوالی داشتم
  بنده پدرم ۷۳ سالشه سرطان پروستات گرفته و به ستون ففراتش رسیده میخواستم بدونم بهترین روش درمان چیه دارو هایی که داده دکتر
  فیناید ۵
  پردیرزولون
  آمپرازول
  مرفین
  پرگابالین
  ببکالتومید ۵
  جستیران
  شربت کلسیرام
  قربونت برم لطف بزرگی میکنی اگه جواب بدی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   درمان كافي است همان داروها كافي است
 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید، من 27 سال سن دارم. جناب دکتر من یک ازمایشگاه چکاب با سونگرافی لگن و شکم انجام دادم و بهم گفته شد که اندازه پروستاتم بیش از اندازه نرمال هست و یک کیست درپروستاتم دارم، در طول این مدت علامت های حادی نداشتم و معمولا دفع ادار در طول روز تا حد خیلی زیادی نبود و تقریبا سرعت خروجی متوسطی داشت، نهایتا شاید شب هایی که مصرف زیادی اب داشتم به دلیل تمرین ورزشی در طول روز، در حین خواب یک بار به دست شویی مراجعه می کردم، ولی از روزی که فهمیدم این مسئله علائم تکرر ادرار به سراغم امده . می خواستم که بدونم باید برای درمان چه اقدامی انجام بدم و و ایا نیاز به عمل جراحی دارم؟. نتایج سونگرافی رو در ضمینه قرار دادم با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   باید تست ارودینامیک انجام دهید۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر alireza یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام. اقای دکتر جوانی 26 ساله . چند روز پیش . به مدت یک روز دچار تکرر ادرار شدم(7الی8بار) بعد از ان روز برطرف شد والان دچار( کاهش) نعوذ صبگاهی و نعوذ کلی شدم . احساس می کنم در این مدت ادرارم کمی با تاخیر شروع می شود نسبت به قبل حدود 3الی 4 ثانیه نا گفته نماند که دچار یبوست هم هستم خیلی وقته . که تحت درمانمم . ازمایش ادرار هم دادم که گفتن مشکلی نیست . می خواستم نظرتون رو بدونم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   اینها بیشتر عصبی است
 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  57 ساله هستم...... پروستات رو بدلیل ست تحت کنترل دارم و اندازه و هورمون psa را تحت کنترل دارم تو فاصله یکسال و نیم اخیر پی اس ای پروستات از حدود 35 تا 4 جهشی در حدود 8 داشته و امروز به 86 رسیده...
  فری پی اس ای الان 168 است حدود دو سال پیش تیکه برداری پروستات انجام دادم منفی بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   ٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠بياييد بررسي كنم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام..حدود 10 سال پیش رابطه ناموفق داشتم...این رابطه ی من با اون خانم با دست صورت گرفت...بعد از 48 ساعت دیدم ک به شدت ازم چرک میاد بیرون...به دکتر مراجعه کردم امپولی داد و مقطعی خوب شد اما با هر بار سرما خوردن دوباره عود میکرد...این کار به همین صورت ادامه داشت تا پس از مراجعه کردن به دکتر عفونت ایشون با تجویز سونوگرافی و ازمایش از ترشحات مشخص شد که پروستاتیت مزمن دارم و پروستاتم 21cc کاهش پیدا کرد....از 3 روز پیش تا الان روزی 1عدد قرص سفیکسان 400 و شبی هم 1 عدد تاموسین 0/4 رو مصرف میکنم..خواستم بدونم این قرصها در اقدام کردن به بارداری تاثیری داره؟ ایا در این مدت زمان 10 ساله این چرک تاثیری روی اسپرم گذاشته یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اصلا جای نگرانی نیست تداخلی با بارداری ندارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر