آمپول سرطان پروستات و داروهای سرطان پروستات

همچنانکه ذکر شد قطعی ترین و بهترین روش درمان سرطان پروستات به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می باشد.

این درمان قطعی بوده و بیمار می تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایعترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می دهد. درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می شود نه درمان قطعی.

سلول های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایعترین آن تستوسترون می باشد که بیش از 90 درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می باشند. در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می روند.

قطع تولید تستوسترون

روش های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

هورمون تراپی سرطان پروستات

1- آمپول سرطان پروستات

استفاده از این دارو ها در بیضه ها که به آنها سلول های سرکوب کننده GNRH گفته می شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می شود که این دارو باعث توقف تستوسترون سازی در بیضه ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول های سرطانی قطع می شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می گردد.

نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند.

2- برداشتن بیضه

دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه ها (ارکیکتومی دوطرفه) است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می شود.

این اولین درمانی است که برای سرطان های متاستاتیک پروستات در افراد بالای 70 سال استفاده میشود. گرچه این یک عمل جراحی است، این یک ADT را درنظر می گیرد زیرا این کار هر دو منبع تولید تستوسترون را حذف میکند، یعنی هر دو بیضه را. تاثیر این جراحی دائمی است و نمیتوان اثر آن را بازگرداند.

3- شیمی درمانی

برخلاف سرطان های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می شود. شیمی درمانی استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است، معمولا این کار با پایان دادن توانایی رشد و تقسیم سلول ها است. شیمی درمانی معمولا توسط یک متخصص سرطان داده میشود.

شیمی درمانی سیستمیک به جریان خون وارد می شود تا به سلول های سرطانی در بدن برسد. شیمی درمانی برای سرطان پروستات از طریق لوله ای که با سوزن وارد ورید می شود داده خواهد شد. شیمی درمانی ممکن است به بیمارانی که سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به اختگی دارند داده شود. رژیم شیمی درمانی، یا برنامه ی آن، معمولا شامل تعداد مشخصی چرخه می شود که در دوره های زمانی مشخصی انجام می شوند.

چند داروی استاندارد وجود دارند که در سرطان پروستات استفاده می شوند. درکل، شیمی درمانی استاندارد با docetaxel در ترکیب با استروئیدی به اسم پردنیزون آغاز می شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین داروهای دیگری را نیز تایید کرده است، براساس پژوهش ها cabazitaxel، زمانی که با متوتروکسات مقایسه شد نشان داده شد؛ بیمارانی که بیماری پیشرفته دارند را بعد از مصرف docetaxel بهبود می بخشد. در آزمایش های بالینی، cabazitaxel با docetaxel در بیمارانی که قبلا شیمی درمانی دریافت نکرده بودند مقایسه شد. در این بیماران، درمان با cabazitaxel بهتر از درمان با docetaxel استاندارد نبود.

دیگر پژوهش ها مقدار مصرفی استاندارد را با مقدار کمتری از cabazitaxel در بیمارانی که غده ی آن ها بعد از درمان با را docetaxel  رشد کرده بود مقایسه کردند.به علاوه عوارض جانبی کمتر، این پژوهش همچنین دریافت که مقدار پایین تر دارو به بیماران کمک میکند زندگی طولانی تری داشته باشند.

پژوهش های اخیر نشان داده اند که اضافه کردن شیمی درمانی بعد از تکمیل 2 سال ADT برای مردانی که سرطان پرخطر پروستات داشته اند، کسانی که درمان قطعی پرتودرمانی گرفته اند، رویکرد موثری برای کاهش احتمال عود سرطان و بهبود بقا است. گرچه این نتایج جالب هستند، پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشاهده شود آیا این درمان به افرادی که سرطان پروستات دارند کمک میکند یا خیر.

درکل، عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به خود فرد، نوع شیمی درمانی که فرد گرفته است، مقدار داروی استفاده شده و طول مدت درمان دارد، اما این عوارض می توانند شامل خستگی، زخم در دهان و گلو، اسهال، تهوع و استفراغ؛ یبوست، بیماری های خونی، تاثیرات دستگاه عصبی، تغییر در خلقیات و حافظه، مشکلات جنسی و تولید مثل، از دست دادن اشتها، درد و ریزش مو باشند.

معمولا عوارض جانبی شیمی درمانی بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در هر حال، ممکن است بعیض از عوارض ادامه یابند، بازگردند یا بعد از مدتی ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که براساس برنامه درمانیتان چه عوارضی را ممکن است تجربه کنید. گروه درمانی شما با شما برای مدیریت یا پیشگیری از خیلی از عوارض جانبی کار خواهند کرد.

در مورد این مطالب اساسی مرتبط با شیمی درمانی و آماده شدن برای این درمان بیشتر یاد بگیرید. داروهایی که برای درمان سرطان استفاده میشوند همچنان درحال ارزیابی شدن هستند. صحبت با پزشکتان اغلب بهترین راه برای آموختن درمورد داروهای تجویزی شما، اهداف آن ها و عوارض جانبی احتمالی آن ها یا تداخلات آن ها با دیگر داروها است. با استفاده از راهنمای داروها، درمورد داروهایتان اطلاعات بیشتری بیاموزید.

رادیوتراپی سرطان پروستات

4- رادیوتراپی

رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می شود.

☑️ بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می باشد.

☑️ دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می کند.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام، ممنون از شما، بنده۳۹ ساله هستم و ۳ سال است به پروستاتیت باکتریایی دچار شدم و رنگ منی زرد شده. مشکلاتی هم دارم مثل سوزش ساق پاها و بعضی اوقات سوزش در مثانه که کم و زیاد میشه. متاسفانه ازدواج ناموفقی داشتم ایا با وجود این بیماری امکان و شرایط ازدواج مجدد را دارم؟ دکتر به من گفتند هر ۶ ماه به ایشان مراجعه کنم و تا بحال هم هر بار انتی بیوتیک به مدت یکماه به همراه مکمل تجویز کردن. ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر آرزو دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام
  پدر شوهرم 88 سالشونه که با مشکلات بزرگ شدن پروستات پیگیر مشکلشون شدیم و تشخیص سرطان پروستات دادن نتیجه MRI و بیوپسی رو ضمیمه می کنم لطفا نظرتون و درمان مناسبش رو بفرمایید
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  جواب آزمایش و سونوگرافی این گونه است RT-kid=47*12,15mm------LT/kid*=48116,16mm
  حجم تقریبی 48سی سی در مرکز آن یک ندول کاملا هایپو اکو بقطر 22 میلی متر و در ناحیه پوستروالترال سمت چپ آن یک ندول دیگر بقطر 13میلی متر
  حجم ادرار درون مثانه 155 سی سی
  رزیدو دراری در مثانه پس از تخلیه 75 سی سی است
  psaتوتال 15.8 و psa free4.8
  psa f/t 0.30
  در صورتی که من هیچ گونه عوارضی ندارم و هیچ گونه نشانه ای از بیماری در من نیست
  سپاسگذار می شوم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   از پروستات MRIباید بکنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   یا نمونه برداری کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نظری جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  مدتی است یک مایع منی من بصورت لخته های چسبناک خارج می شود و حالت طبیعی که به راحتی خارج می شود را ندارد و یه ماهی است که این احساس رو دارم از این لخته ها گیر کرده و در انزال خارج نمی شود شاید بدلیل بزرگی ، البته بوی این لخته ها طبیعی است و بوی عفونت یا چرک نمی دهد همچنین من به دلیل هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک ماهانه آمپول تستسترون آنانتات 250 میزنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   ازمایش تسپرم دهید
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  آزمایش سومم هم Psa من بالای 5 است
  بعد از دو آزمایش بیوپسی انجام دادم و هیچ مشکلی رویت نشد ولی مجددا در آزمایش Psa بالاس و خون هم در ادرارم دیده شده است لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   هر ۳ماه تکرار کنید اگر بالا رفت باید ام ار ای کنید
 • تصویر کاربر Setyesh یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام پدر بنده سرطان پروستات پیشرفته داره ۷۹ سالشه psa برابر ۲۴۰ بود سرطان به استخوان ستون فقرات سر بازوها استخوان جمجمه و سایر اندام ها متاستاز کرده ،هورمون درمانی تجویز شده که از شما هم پرسیدم همین نظر رو داشتید الان حدود دو هفته از زدن آمپول میگذره و پاهای پدر من از مچ به پایین ورم داره آیا طبیعی هست یا نیاز به آزمایش داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   سرطان پیش رفته است ودرمان فقط هورمون ورادیو نراپی است
  2. تصویر کاربر Setyesh پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   بله آقای دکتر علت ورم پا چیست نگران ورم پا هستیم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   شاید متاستاز ایتخوان
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  ۴۵ سال دارم تو چکاپ سالانه مقدار psa عدد 2/78(دو و هفتاد و هشت) بود و البته تری گلیسیرید ۳۸۹ و میزان ویتامین D هم ۷(هفت) که بصورت خوراکی ویتامین مصرف میکنم
  در مورد پروستات سوزش یا تکرر ادرار یا علائم دیگه ای ندارم البته جناب دکتر من زیاد رانندگی میکنم هفته ای شاید ۱۵ الی ۲۰ ساعت
  لطفا راهنماییم بفرمایید چه اقدامی لازمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   اب زياد بخوريد وهر ٦ماه ازمايش تكرار شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام بنده 17 سالمه مدتی با آشنایی پروستات خودمو ماساژ دادم والان در این زمینه از شما مشاوره می خوام. با توجه به تجربیاتتون دوست دارم یک بار تو یه رابطه جنسی مفعول شم خیلی حالم بده لطفا کمکم کنید از این پرسشم شرم دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   با سلام ،لطفا به روانپزشک مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  از الت تناسلی من در حالت عادی و به صورت غیر قابل کنترل به اندازه چند قطره ادرار خارج می شود چه در حالت نعوظ و چه در حالت نعوظ نباشد و نیز بعضی وقت ها نوک الت را فشار میدهم یک قطره ادرار خارج می شود البته در رابطه با تخلیه ادرار مشکلی ندارم منتها بیشتر در مواقع معاشقه چند قطره خارج میشود
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   از نظر من اهمیت ندهید
 • تصویر کاربر PM جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام. پدر من 77 سالشون هست. یکسال پیش به دلیل تکرر ادرار به پزشک مراجعه کردن. PSA 16 بود. در آزمایش بیوپسی کانسر پروستات تشخیص داده شد با گلیسون اسکور 7. Whole body scan و اسکن لگن و شکم با تزریق و بدون تزریق و ام آر آی انجام شد. نشان داده شد که به جایی سرایت نکرده. عمل رادیکال پروستاتکتومی انجام شد. متاسفانه جواب پاتولوژی نشان داد که به سمینال وزیکول وارد شده. گلیسون اسکور این دفعه 6 اعلام شد. PSA بعد از چند ماه اندازه گیری شد، اما متاسفانه صفر نبود و 2.2 اعلام شد. آمپول هورمونی ماهی یکبار به مدت 3 ماه تزریق شد. PSA به 0.2 رسید. دکتر دستور قطع آمپول رو دادن. بعد از سه ماه PSA مجددا به 2.2 برگشت. در حال حاضر دوباره تزریق ماهیانه یک آمپول به مدت سه ماه رو شروع کردیم.

  آقای دکتر اگه ممکنه بفرمایید در کل ارزیابی شما در مورد وضعیت پدرم چگونه است و آیا جنابعالی توصیه ایی دارید؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   بهتر است رادیو تراپی کنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر