آمپول سرطان پروستات و داروهای سرطان پروستات

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
همچنانکه ذکر شد قطعی ترین و بهترین روش درمان سرطان پروستات به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود، عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می باشد.

این درمان قطعی بوده و بیمار می تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. 

اقدام به نمونه برداری از پروستات

متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایعترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می دهد.

درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می شود نه درمان قطعی. سلول های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایعترین آن تستوسترون می باشد که بیش از 90 درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می باشند.

در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می روند.

قطع تولید تستوسترون

روش های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

1- آمپول سرطان پروستات

استفاده از این دارو ها در بیضه ها که به آنها سلول های سرکوب کننده GNRH گفته می شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می شود که این دارو باعث توقف تستوسترون سازی در بیضه ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول های سرطانی قطع می شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می گردد.

نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند.

هورمون تراپی سرطان پروستات

2- برداشتن بیضه

دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه ها (ارکیکتومی دوطرفه) است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می شود.

این اولین درمانی است که برای سرطان های متاستاتیک پروستات در افراد بالای 70 سال استفاده میشود. گرچه این یک عمل جراحی است، این یک ADT را درنظر می گیرد زیرا این کار هر دو منبع تولید تستوسترون را حذف میکند، یعنی هر دو بیضه را. تاثیر این جراحی دائمی است و نمیتوان اثر آن را بازگرداند.

3- شیمی درمانی

برخلاف سرطان های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می شود. شیمی درمانی استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است، معمولا این کار با پایان دادن توانایی رشد و تقسیم سلول ها است. شیمی درمانی معمولا توسط یک متخصص سرطان داده میشود.

شیمی درمانی سیستمیک به جریان خون وارد می شود تا به سلول های سرطانی در بدن برسد. شیمی درمانی برای سرطان پروستات از طریق لوله ای که با سوزن وارد ورید می شود داده خواهد شد. شیمی درمانی ممکن است به بیمارانی که سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به اختگی دارند داده شود. رژیم شیمی درمانی، یا برنامه ی آن، معمولا شامل تعداد مشخصی چرخه می شود که در دوره های زمانی مشخصی انجام می شوند.

چند داروی استاندارد وجود دارند که در سرطان پروستات استفاده می شوند. درکل، شیمی درمانی استاندارد با docetaxel در ترکیب با استروئیدی به اسم پردنیزون آغاز می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین داروهای دیگری را نیز تایید کرده است، براساس پژوهش ها cabazitaxel، زمانی که با متوتروکسات مقایسه شد نشان داده شد؛ بیمارانی که بیماری پیشرفته دارند را بعد از مصرف docetaxel بهبود می بخشد.

در آزمایش های بالینی، cabazitaxel با docetaxel در بیمارانی که قبلا شیمی درمانی دریافت نکرده بودند مقایسه شد. در این بیماران، درمان با cabazitaxel بهتر از درمان با docetaxel استاندارد نبود.

شیمی درمانی

دیگر پژوهش ها مقدار مصرفی استاندارد را با مقدار کمتری از cabazitaxel در بیمارانی که غده ی آن ها بعد از درمان با را docetaxel  رشد کرده بود مقایسه کردند.به علاوه عوارض جانبی کمتر، این پژوهش همچنین دریافت که مقدار پایین تر دارو به بیماران کمک میکند زندگی طولانی تری داشته باشند.

پژوهش های اخیر نشان داده اند که اضافه کردن شیمی درمانی بعد از تکمیل 2 سال ADT برای مردانی که سرطان پرخطر پروستات داشته اند، کسانی که درمان قطعی پرتودرمانی گرفته اند، رویکرد موثری برای کاهش احتمال عود سرطان و بهبود بقا است. گرچه این نتایج جالب هستند، پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشاهده شود آیا این درمان به افرادی که سرطان پروستات دارند کمک میکند یا خیر.

درکل، عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به خود فرد، نوع شیمی درمانی که فرد گرفته است، مقدار داروی استفاده شده و طول مدت درمان دارد، اما این عوارض می توانند شامل خستگی، زخم در دهان و گلو، اسهال، تهوع و استفراغ؛ یبوست، بیماری های خونی، تاثیرات دستگاه عصبی، تغییر در خلقیات و حافظه، مشکلات جنسی و تولید مثل، از دست دادن اشتها، درد و ریزش مو باشند.

معمولا عوارض جانبی شیمی درمانی بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در هر حال، ممکن است بعیض از عوارض ادامه یابند، بازگردند یا بعد از مدتی ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که براساس برنامه درمانیتان چه عوارضی را ممکن است تجربه کنید. گروه درمانی شما با شما برای مدیریت یا پیشگیری از خیلی از عوارض جانبی کار خواهند کرد.

در مورد این مطالب اساسی مرتبط با شیمی درمانی و آماده شدن برای این درمان بیشتر یاد بگیرید. داروهایی که برای درمان سرطان استفاده میشوند همچنان درحال ارزیابی شدن هستند. صحبت با پزشکتان اغلب بهترین راه برای آموختن درمورد داروهای تجویزی شما، اهداف آن ها و عوارض جانبی احتمالی آن ها یا تداخلات آن ها با دیگر داروها است. با استفاده از راهنمای داروها، درمورد داروهایتان اطلاعات بیشتری بیاموزید.

رادیوتراپی سرطان پروستات

4- رادیوتراپی

رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می شود.

 • بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می باشد.
 • دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می کند.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
3.9/5 - (11 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کبیر جمعه ۳ آذر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جانفرمودید آزمایش بفرستید. آزمایش وسونوگرافی هم دارم وارسال می کنم خدمتتون .درادامه سوال قبل لازم به یادآوری است مشکل جنسی هم دارم(نعوظم خیلی ضعیفه)،ادارم انگارطنابی است که تاب داده شده،یبوست هم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ آذر ۲( 8 ماه پیش)
   مشکلتون چیه؟ چه علائمی دارید؟
  2. تصویر کاربر کبیر جمعه ۳ آذر ۲( 8 ماه پیش)
   عرض کردم برای دومین بار مثانه م کامل تخلیه نمیشه آزمایش وسونوگرافی هم فرستادم خدمتتون .ادرارم انگار تاب داده شده وپیچ داره .بین مقعد وبیضه هام درد زیادی داره گاه‌گاهی، یبوست دارم ،مشکل جنسی (عدم نعوظ)یبوست هم دارم
  3. تصویر کاربر کبیر جمعه ۳ آذر ۲( 8 ماه پیش)
   دکتر ببخشید موضوع رو دو بار براتون توضیح دادم انگار ندیدیدش سونوگرافی وآزمایش هم ارسال کردم دو بار هم هزینه پرداخت کردم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ آذر ۲( 7 ماه پیش)
   برای اینکه حتما مشکلتون حل بشه و نیاز به پرداخت مجدد نداشته باشید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ آذر ۲( 7 ماه پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۳ آذر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای کرمی من تو سایتتون سوال پرسیده بودم مشخصات سوال ر و براتون توی عکس ارسال میکنم دارو درمانی که گفته بودین 1 هفته انجام بدم انجام دادم منتهی بهبودی حاصل نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ آذر ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱ آذر ۲( 8 ماه پیش)
   سلام ببخشید دکتر پیاممو اصلاح میکنم
   من 1 ماه هر روز یک عدد قرص تامسولوسین در ناهار خوردم
   یک عدد هم افلوکساسین خوردم شب
   چن روز اول ادرار به راحتی خارج میشد بعد دوباره مشکل مثل قبل شد
   وقتی ارضا میشم بعد اونم ادرار کردن سخت میشه و احساس درد و سوزش بیشتری دارم
   اگه مواد غذایی خاصی قراره نخورم بهم بگین
   اگه دارو درمانی هم لطف کردین مقدار و دوزشو بگین ممنون میشم
  3. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱ آذر ۲( 8 ماه پیش)
   سلام ببخشید دکتر پیاممو اصلاح میکنم
   من 1 ماه هر روز یک عدد قرص تامسولوسین در ناهار خوردم
   یک عدد هم افلوکساسین خوردم شب
   چن روز اول ادرار به راحتی خارج میشد بعد دوباره مشکل مثل قبل شد
   وقتی ارضا میشم بعد اونم ادرار کردن سخت میشه و احساس درد و سوزش بیشتری دارم
   اگه مواد غذایی خاصی قراره نخورم بهم بگین
   اگه دارو درمانی هم لطف کردین مقدار و دوزشو بگین ممنون میشم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ آذر ۲( 8 ماه پیش)
   تامسولوسین رو هر شب بخورید داخل تشت آب گرم بنشینید و این درمان حداقل باید یک ماه ادامه پیدا کنه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام‌وتشکر از جنابعالی
  من سالیان متمادی است که سالیانه ازمایش وسونو گرافی از پروستات ومجاری ادار انجام میدم بعلت تخلیه زمان دار در انتهای تخلیه شدن ادرار

  امسال برای اولین بار در پروستات کلسیفیه دیده شده

  ازمایش
  Psa- 1/87

  Freepsa-0/36

  FPsa /psa 0/19

  سونوگرافی
  ۱- پروستات به ابعاد
  48×33×38وبا حجم 32 cc دیده شد
  2-تصویرکلسیفیکاسیون در لوپ چپ پروستات رویت میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   موردی نیست پیگیری سالیانه انجام شود
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   ممنون از راهنمایی تون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   🌺
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرید جمعه ۱۹ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۲ سالمه درد درزیر شکم وبیضه چپ دارم که بهد از نزدیکی بیشتر میشه شبی دوسه بار دستشویی میرم سونو دادم پروستاتم ۵۶ شده آزمایش psaدادم گفتند نرماله زیر ۱ سونو پرو وخال هم دادم اونو نرمال بود ولی این درد ولم نمیکنه تامسولوسین خوردم دچار انزال خشک شدم ۲۰ هم تاواناکسخوردم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی بیماری شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا همراه میباشد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   جهت پیگیری مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر از شما اقای دکتر ازمایش psa 1/87 , free psa 0/36 وFreepsa/psa0/19 میباشد تخلیه ادرار در انتها بمرور انجام میشود وزمان بر است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شده؟
 • تصویر کاربر کوروش دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  من شصت سال دارم نهم مرداد امسال نزدیک سه ماه پیش رفتم سنو و آزمایش بخاطر اینکه چندین بار می رفتم دسشویی بخصوص شب.Total 1.7وFreeشده0.6 وسونوحدودسه سال پیش ۴۳سی سی وبعد۳۵وبعد۳۰ والان سه ماه پیش نوشته۲۸ سی سی مختصربزرگ و b ph مطرح توده فضاگیردیده نمی شودحدودپروستات بخوبی قابل رویت واکاوی آن مناسب ودرحدنرمال ومثانه جدارمنظم وصاف پاتولوژیک درمثانه مشاهده نمی گردد.pelvic massقابل رویت نیست.
  اما دکتر..من دوندگی آرام می روم بیش از بیستکیلومتربدون توقف..چندروزپیش بسیار اندک قبل ازادرارلخته خون بسیارنازکی دیدم یکی دوبار درطول هفته....ممنون اگر جواب دهید...سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی انجام شود
 • تصویر کاربر فروتن جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام جواب سونوگرافی نوشته پروستات بزرگ تر از حد نرمال و ) 40+37+48 و اکوی هموژن و حجم پروستات 37 یعنی چی چکار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   آزمایش PSA انجام دادین؟
  2. تصویر کاربر فروتن جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   بله ۲.۳ بوده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   علایم ادراری دارید؟
  4. تصویر کاربر فروتن جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   خیلی کم فقط یبار سوزش داشت
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   اقدام خاصی لازم ندارید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ف،شماعی پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر،همسرم ی مدت هستش ک از آلت تناسلیش ترشح سبز رنگ خارج میشه
  مراجعه کردن به پزشک و گفتن سوزاک هست و از پارتنر جنسیتون گرفتین
  من رفتم دکتر زنان و بیماری سوزاک منو رد کردن و گفتن فقط عفونت قارچی دارین
  الان تشخیص شماچیه؟ خیلی ام قرص آنتی بیوتیک مصرف میکنه و حتی سرم و آمپول مخصوص سوزاک رو تزریق کرده
  بنظر شما بیماریشون چیه؟ خیلی ناراحتیم، بعضی وقتا عرق سرد میریزه و بدنش یخ میکنه،
  ذهنم درگیره ،وقتی ک من سوزاک نداشتم پس علت این بیماری چیه ،من به ایشون اعتماد دارم ک با شخص دیگه ای هم نبودن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   کشت از ترشحات مجرا باید انجام شود احتمال داره که سوزاک نباشه اصلا
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۳ مهر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۲۹ سالمه
  و گاها خود ارضایی میکنم و حس میکنم شبی که خودارضایی کردم صبحش ادارم یه مقدار فشارش کمه ولی بعد کم کم تا شب فشارش خوب میشه
  مخصوصا وقتی مایعات بیشتر یا قهوه میخورم فشارش خوبه
  دیگه هیچ علامتی دیگه ای مثل تکرر و سوزش و این چیزا ندارم
  پروستات مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   سلام بعد از خود ارضایی حتما دفع ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر پناهی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز ، بنده ۲۶ سال دارم یه دوره قرص افزایش وزن مصرف میکردم از رو بی فکری، والان یه کیست ۱۷ ×۱۲ پروستات دارم ، ولی هیچ‌گونه درد و مشکلی ندارم فقط در هنگام دفع ادرار در اخر چند قطره رو با دست خارج میکنم البته از روی وسواس ،
  در سنوگرافی نوشته (کیست پروستات به ابعاد ۱۷*۱۲*۱۱ با نمای tear dorp درمیادین قسمت خلفی پروستات مشاهده میشود ک میتواند مطرح کننده اوتریکل سیست باشد . کیست مجاری مولرین نیز در DDXان مطرح می باشد) اندازه پروستات هم ۱۸ سی سی است ،،،، لطفا راهنمایی کنید نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   نیاز به اقدام خاصی ندارد فقط یک ازمایش psa دهید
  2. تصویر کاربر پناهی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   ممنون ،، دکتر خطر خاصی منو تهدید میکنه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   خیر مهم نیس
  4. تصویر کاربر پناهی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   ازمایش psa رو حتما باید انجام بدم؟ برای چیه ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 10 ماه پیش)
   غربالگری سرطان پروستات است انجام دادنش هم فقط باید نمونه خون بدهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر