راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

سه روش برای  تشخیص سرطان پروستات  را دکترتان مرحله به مرحله انجام خواهد داد.

اندازه گیری psa

اندازه گیری PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد. اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم. نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

معاینه مقعدی پروستات

معاینه مقعدی پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد. زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای شما باید قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات می باشد را باید انجام دهیدکه در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد و به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که

1- PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد

2- اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است

3- علی رغم PSA نرمال ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

توصیه های پایانی

1- جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.

2- اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.

3- هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3

4- در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.

5- قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

 

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات
4.5 (90%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ و خسته نباشید خدمت اقای دکتر کرمی
  جناب اقای دکتر پدرم 71 ساله داری سنگ مثانه به ابعاد ۳۳میلیمتر و ۱۱میلیمتر است و ازمایش پروستاتم انجام داده که گفتم بی زحمت ی نگاه به ازمایش کنید که من دارم از شهرستان میام خواستم کمک کنید که ازتونم یک نوبت از مطبتون بگیرم سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
  2. تصویر کاربر عباس شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
   دکتر بیخشید ازمایشاتو نگاه کردین که گفتم سرطان پروستات داره
  3. تصویر کاربر عباس شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
   ببخشید دکتر PSA free پدرم 10/6 و PSA total پدرم 80 دکتر ایا سرطان پرستات داره؟ سپاس از جواب دادنتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 5 روز پیش)
   نگران نباشید درست میکنم ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ بیایید فردا یا سه شنبه ساعت ۵
  5. تصویر کاربر عباس یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 4 روز پیش)
   سپاس فراوان بابت جواب دادن سریعتون روز شنبه میام خدمتتون بازم از جواب دادنتون متشکرم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
   تشکر
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 3 سال قبل پدرم به دلیل سرطان پروستات توسط شما عمل شد و پروستات برداشته شد. بیش از یک سال است که به دلیل مشکلاتی نتوانسته به شما مراجعه کند دو سوال:
  1- در آخرین آزمایش PSA=0.3 است که نسبت به قبل که 0.01 بود کمی افزایش پیدا کرده آیا این افزایش جای نگرانی دارد؟
  2- دو قرص دلوکسی کپ20 و یوریناسین 5 به صورت یک روز در میان توسط ایشان مصرف می شود آیا مصرف قرصها باید ادامه پیدا کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   کنترل عالی است
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرامی...پدر بنده با سن ۸۲ سال با وزن ۱۲۰ کیلوگرم مبتلا به کانسر پروستات پیشرفته می باشد البته هنوز سرطانش متاستاز نشده است و تحت نظر دکتر فوق تخصص و فلوشیب پیوند کلیه می باشد بواسطه احتباس ادرار دکتر ایشون جراحی ترپ انجام داد و مجاری ادرار باز شده و خروج ادرار خوب است منتها بعد از آزمایش پاتولوژی دکترش گفته چون گرید سرطانش ۵ می باشد به جای قرص سیپروترون که قبلا تجویز کرده بود آمپول دیفرلین سه ماهه تجویز کرد و بعد از تزریق عوارض زیادی حادث شده بطوریکه ورم زیادی داشته بی حالی و کف کردن دهان و غیره اینها باعث شده تحرک کمی رو هم که داشته دیگه نداره... آیا این عوارض ابدی است چون دکترش گفته تا آخر عمر باید از این آمپول استفاده بکنه اگر اینطور باشه که به نظر من بنده که پسرشم به ملکوت اعلی ملحق میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   یک راه. دیگر قطع امپولها وبرداشتن بیضه ها است به جای دارو
 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود؛ تقريبا از ماه آبان گذشته با تست خون و سپس تكرارش سه ماه بعد به پزشك كليه مراجعه و در معاينه از ركتوم و سپس سونوگرافي پروستات و مجاري إدرار و مثانه اعلام خوش خيمي شد و زير كنترل دارويي قرار گرفتم كه در معاينه ٣ ماه(مرداد) بعد اگرچه اندكي psa بيشتر شد اما توتال كمتر شده و طبق توصيه به ادامه درمان دارويي(٣دارو) تا ٣ماه بعد ادامه دارد.

  آيا اين روش درمان ميتواند
  سبب كنترل و بهبود گردد؟
  ٢- ورزشهاي مخصوص تقويت كف لگن چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   موافق تكرار ازمايش هستم
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام. از سن 34 سالگی به مدت شش سال هست در کشور آمریکا دچار التهاب پروستات هستم و هر دفعه که به دکتر مراجعه میکنم فقط یک آزمایش ادرار میگرندو بعدش میگویند همه چیز خوب است فقط گاهی آنتی‌بیوتیک میدهند برای 28 روز سیپرو یا داکسی سیکلین، و یا داروی تامسسیلین یا آلفوزوسین تجویز میکنند در طول دوران مصرف این داروها همه چی خوب است ولی با تمام شدن دوره دارویی تمام علایم بر میگردد. تا حالا سیستوسکپی هم انجام ندادند. اگر راهنمایی بفرمایید متشکر میشوم جناب دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   درمان اين مشكل بيخيالي وسازش با علايم ان است ورزش نشستن در اب گرم عدم مصرف ادويه جات كمك كننده هيتند سيستوسكوپي فقط از نظر تشخيص احتمالي تنگي مجرا كمك كننده ميباشد
 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر با سلام و احترام
  ضمن تشکر از جنابعالی بابت پاسخ به سوال های درمانی بیماران که منجر به کاهش مشکلات و افزایش آگاهی این عزیزان گردیده و همچنین آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما و خانواده محترمتان خواهشمندم در صورت امکان بنده را راهنمایی فرمایید
  پدرم به علت عدم خروج ادرار به اوژانس مراجعه و بعد از گذاشتن سوند به دکتر متخصص مراجعه میکند دکتر ایشان درخواست آزمایش خون و سونوگرافی میدهد . در آزمایش مشخص میشود که کمی پروستات ایشان ملتهب و بزرگ شده ، به تشخیص ایشان آزمایش نوار مثانه انجام میشود که بعد از این آزمایش ایشان دچار تب و لرز میشود . بعد از این اتفاق سریعا به دکتر مراجعه که ایشان آنتی بیوتیک خوراکی تجویز میکند اما بعد از مصرف چند روز نتنها علائم ایشان بهبود نمی یابد بلکه تب و لرز و درد ایشان بیشتر میشود . به ناچار به دکتر دیگری که متخصص اورولوژی و کلیه و مجاری ادرار می باشد مراجعه کرئه و ایشان اعلام می دارد که اصلا نیازی به انجام آزمایش نوار مثانه نبوده و پس از انجام آزمایش خون و کشت ادرار مشخص میشود ایشان دارای عفونت ادراری از نوع باکتری کولی می باشد . به تشخیص دکتر نامبرده به مدت 24 ساعت بستری و چند سری آنتی بیوتیک از طریق سرم تزریق میشود که ایشان کمی بهبود می یابد دکتر به ایشان لووفلوکساسین و تامسولوسین 0.4 داده که با مصرف قرص تامسولوسین ایشان سردرد و دچار حالت منگی میشود . پس از 3 روز با اتمام قرص بدن ایشان دوباره کمی گرم میشود با مراجعه به دکتر ایشان دستور تزریق انتی بیوتیک قوی تری بنام آفازاید 1 گرم ( سفتازیذیم ) بصورت تزریق در سرم به تعداد 6 عدد بصورت هر 12 ساعت می دهد . همچنین قرص لووفلوکساسین 500 و تامسولوسین هگزال 0.4 را تجویز نموده تا هر دو روزی 1 عدد مصرف گردد .تا الان که 2 سری از تزریق انتی بیوتیک گذشته تب و لرز دارد . دمای بدن 39 درجه اما فشار خون نرمال است . با انجام پاشویه نسبت به کنترل تب اقدام میشود . امروز حال عمومی ایشان بعد از 20 ساعت از تزریق 2 عدد آنتی بیوتیک بهتر است . تب قطع شده اما احساس سردرد دارند . دکتر اعلام نموده اگر بعد از مصرف این 6 عدد انتی بیوتیک تب قطع نشد نیاز به بستری دارند .
  خواهشمندست در صورت امکان راهنمایی بفرمایید :
  1 . ایا تجویز دکتر درست می باشد
  2. ایشان مصرف مایعات فراوان دارند اینکار ادامه یابد یا تجویزی دیگری برای مصرف غذا دارید
  3. برای افزایش حال جسمی و بهتر شدن چه راه کاریی اعلام می فرماید
  4.آیا ایشان می توانند فعالیتی داشته باشند

  ممنون و سپاس از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 4 ماه پیش)
   ١-بله-مايعات مفيد است٣-فعاليت خيلي كمك كننده است
 • تصویر کاربر پویا یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ا عرض سلام و احترام محضر شریف جناب آقای پروفسور کرمی.
  بنده پسری 28 ساله و مجرد در حدود دو ماه است که دچار علائم ادراری و تب و لرز شامل تاخیر در شروع، تکرر ادرار، عدم تخلیه کامل مثانه و کم فشار بودن ادرار شده ام. در ابتدا 5 عدد تاوانکس خوردم و خوب نشدم. سپس آزمایش UA، باکتری کوکوباسیلوس گرم مثبت و موکوس متوسط را نشان داد که آمپول جنتمایسین (4عدد 12 ساعته) و دو عدد پودر فوسفومایسین خوردم. به طور کامل بهبود نیافتم. الان هم یک ماه هر شب قرض نالیدیکسیک اسید میخورم و در همین حین مجددا آزمایش UA گلبول سفید 4-5 و موکوس کم را نشان داد (باکتری را نشان نداد) الان نیز احساس تکرر و عدم تخلیه کامل و گاهی تب و نیز احساس ادرار غلیط و پر رنگ دارم و بعد از 2 ماه دچار افسردگی و ناامیدی هستم.
  سپاسگزارتان هستم جناب آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام شما امتی بیوتیکخا را قطع کنید بیایید نوار مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سن من 37 سال است و متاهل . به علت عفونی شدن پروستات انتی بیوتیک لووفلوکسیسین 500 روزی یک عدد مصرف کردم به مدت 40 روز و تا حدودی درد کمتر شد ولی سه روز بعد از قطع دارو دوباره درد و علائم آن عود کرده است. آیا دوباره انتی بیوتیک مصرف کنم به علت بارداری همسر مدت زیادی نزدیکی نداشتم و آیا می تواند این عامل عفونت و تورم پروستات باشد. آیا نزدیکی و خروج منی باعث بهبود می شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   قطع کنید فایده ندارد
 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، من 46 سالمه و حدود 7 سال پیش که سونوگرافی پروستات رو انجام دادم حدودا 29 سی سی شده بود، یه مدتی از داروی سامسولوسون استفاده کردم و تا چهار یا پنج سال بعدش علائم خاصی نداشتم و بهمن 95 هم آزمایش دادم psa خونم هم 102 بود، اما
  تری گلیسرید خونم که ماکزیممش 200 بود به 389 رسیده بود و اسید اوره خونم هم در ماکزیمم بازه مجاز بود. مجددا احساس کردم یه جورایی این قضیه رو علائم پروستاتم تاثیر داره و یه مدتی دارو جم فیبروزیل رو مصرف کردم و همچنین همزمان سرمای خشک سال 96 هم اذیتم می کرد، البته باید این نکته رو یادآوری کنم که من تا این لحظه مشکل احتباس ادرای و نیاز به تخلیه ادرار در شبها رو نداشتم اما بعضی وقتا کمردرد در قسمت پایین گودی کمر و بعضا درد در ناحیه کشاله ران و لگن دارم، ضمنا بعضی وقتا موقع خاتمه ادرار، ادرار دو شاخ میشه. حالا سوال من از جنابعالی اینه که بعد از این چیکار باید کرد؟
  چون این موضوع بعضی مواقع باعث نگرانی من میشه، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ فروردین ۹۷( 8 ماه پیش)
   با توجه به سن جوانتان من كاملا مخالف مصرف دارو هستم
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۵ فروردین ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.
  میخواستم ببینم طبق این آزمایشات پدرم پروستاتش باید عمل بشه یا نه؟
  در ضمن سنگ کلیه هم دارن
  تکرر ادرار و خونی
  درد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ فروردین ۹۷( 8 ماه پیش)
   سرطاني نيست معيار عمل عدم تخليه ادرار است بياييد با مدارك٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر