راه های تشخیص قطعی سرطان پروستات

مردان بالای ۵۰ سال برای بررسی وضعیت پروستات و سالم بودن آن حتما باید به دکتر ارولوژ مراجعه کنند. روش های مختلفی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه به تک تک آنها اشاره شده است.

اگر شما بالای 50 سال هستید یا اگر پدر، عمو و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است حتماً بعد از 40 سال به دکتر ارولوژی جهت چکاپ مراجعه نمایند.

تشخیص سرطان پروستات

در حالت کلی سه روش برای  تشخیص پروستات وجود دارد.

اندازه گیری psa

1- تست سرطان پروستات PSA

اولین اقدام اندازه گیری میزان PSA خون شما می باشد. PSA ماده ای است که از پروستات ترشح و وارد خون می گردد که اندازه آن در خون بسته به حجم پروستات، دستکاری های اخیر پروستات از قبیل معاینه انگشتی، سیستوسکوپی و ورم پروستات متغیر می باشد.

اندازه PSA عمدتاً بر اساس سن بیمار و حجم پروستات بررسی می گردد. مثلاً در یک فرد 50 ساله اندازه PSA باید زیر 2 باشد ولی در یک فرد 65-70 ساله تا 4 را طبیعی تلقی می کنیم.

نقطه مهم افزایش تدریجی سطح PSA می باشد که به آن PSA Rising یا افزایش یابنده اطلاق می شود. نکته بسیار مهم هر PSA افزایش کننده تدریجی سرطان پروستات است مگر اینکه خلافش را با نمونه برداری ثابت کنیم. نتیجه اینکه اگر در آزمایشات مختلف سطح PSA خون شما روند صعودی دارد حتماً آن را جدی گرفته و به پزشک ارولوژیست یا مجاری ادرار مراجعه نمایید.

2- روش معاینه پروستات

دومین راه  تشخیص سرطان پروستات که پزشک شما انجام خواهد داد، معاینه انگشتی است که در این روش از طریق مقعد اندازه حجم و قوام پروستات شما معاینه می شود. در حالت طبیعی قوام پروستات مثل قوام کف دست در حالت انقباض می باشد.

زمانی که پروستات سرطانی می شود قوام آن سفت و مثل سنگ می گردد که در صورت چنین یافته ای، قدم بعدی  تشخیص سرطان پروستات که همان نمونه برداری از پروستات است، می باشد. در فیلم زیر چگونگی انجام بیوپسی از پروستات را با توضیحات دکتر حسین کرمی میبینید.

3- تشخیص سرطان پروستات با سونوگرافی

سومین و قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از طریق مقعد  به کمک سونوگرافی می باشد. هر فردی که

1- PSA آن حالت افزاینده تدریجی دارد.

2- اندازه PSA آن بالاتر از نرمال است.

3- علی رغم PSA نرمال ولی در معاینه انگشتی پروستات سفت شده است.

باید تحت نمونه برداری سوزنی با سونوگرافی قرار گیرد که در این روش با تعیین وقت قبلی و آمادگی های زیر انجام می گردد:

1- حتماً سه روز آنتی بیوتیک لازم جهت جلوگیری از عفونت را قبل از نمونه برداری باید شروع کنید.

2- یک هفته قبل آسپرین، پلاویکس و داروهای رقیق کننده خون را باید قطع کنید.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط از مایعات استفاده نمایید.

4- روز قبل از نمونه برداری جهت تخلیه خوب مقعد از شیاف های ملین استفاده نمایید.

5- نمونه برداری به صورت سرپایی و در عرض 10-15 دقیقه انجام و تعداد 12 قطعه از پروستات نمونه برداری شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب قطعی از نظر سرطانی و غیرسرطانی بودن پروستات مشخص می شود.

اگر جواب پاتولوژی سرطانی باشد بسته به سطح و مرحله سرطان، پزشک پیشنهادات درمانی خود را با شما هماهنگ خواهد کرد. در رابطه با درمان های سرطان پروستات با شما در قسمت بعدی صحبت خواهم کرد.

توصیه های پایانی

1- جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات توصیه می شود که همه مردان بالای 50 سال باید تست PSA خون را اندازه گیری نمایند.

2- اگر در خانواده شما پدر، عمو و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات دارید شانس شما نسبت به افراد طبیعی 5 برابر می باشد و لذا بالای 40 سال تحت نظر دکترتان باشید.

3- هر گونه PSA افزایش یابنده باید نمونه برداری شود. مثلاً 1 ← 2 ← 3

4- در صورت  تشخیص سرطان پروستات به موقع سرطان پروستات و درمان به موقع آن عمر طبیعی خواهید داشت و لذا فرصت طلائی مراجعه و تشخیص به موقع سرطان را از دست ندهید.

5- قطعی ترین روش تشخیص سرطان پرستات نمونه برداری از طریق مقعد می باشد که در فیلم زیر می بینید.

در صورت نیاز جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 27 سالم و مدت یه ماه نیم که تکرر ادرار دارم و رحات شبا 10بار ادرار داشتم دوسه بار تو این مدت به دکتر مراجعه کردم ولی هنوز خوب نشدم دکترم گفت پروستات ورم کرد دارو نوشت ولی هنوزم خوب نشدم دوسه روز هست که درد درشکم زیر نافم دارم احساس میکنم دارم بتر میشم داروهام اینا هستن افلوکساسین200. تولرین1. اینوسال50. ترازوکیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام..من جوان 27 ساله هستم..حدود دو سال پیش بعد از یک رابطه ی جنسی بعد از حدود یک هفته نوک آلتم شروع به سوزش کرد و بعد از مراجعه به چند پزشک متخصص و دارو های(داکسی سایکلین_اسپکتومالینی_مترونیدازول_لووفلوکساسین_ناپروکسن_فنازومکس_افلوساکسین+دیفلوفناک(بمدت6ماه)_افاکسیم_اریترومایسین_امی تریپیلین_ امنیک)در طول دوسال مصرف کردم.. همچنان علایم سوزش نوک آلت_و گزگز و مورمور شدن بیضه و احساس درد خفیف و کوفتگی بیضه دارم که با نشستن دو روز در میان در تشت آب گرم علایم کمتر میشود...ولی بدون اب گرم دوباره علایم برمیگردد....ازمایش کشت ادرار سه قسمتی سالم بود.. معاینه پروستات در دو سال قبل نشان از کمی تورم داشت و واریکوسل منفی بود ..نظر شما درباره ی مشکل من چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   از نظر من شما سالمید وبیخیال شوید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مريض آقاى دكتر هستم كه روز چهار شنبه گذشته عمل راديكال پروستاتكتومى انجام دادم. ودر حال خوردن آنتى بيوتيك آفاكسيم4٠٠ و مسكن كديمال هستم. ولى اطراف شكم و پشت بازوى راستم كهير زده ميخواستم بدونم به دارو حساسيت داده يا چيز بى اهميت هست. البته من به سولفاميد ها حساس هستم. عكس كهير ها را تقديم ميكنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   دارو را قطع کنید ومراجعه به مطب
 • تصویر کاربر ملیح پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر بنده۳۷ ساله هستند، دردهای مبهمی در پایین مثانه و بیضه ها و گاهی تب و لرز داشتند در آزمایش خون سال ۹۶ آنتی ژن psa=1.7 ودر سال ۹۷ psa=2.1 و در حال حاضر psa=2.5 و free psa= 0.2 و fpsa/ tpsa= 8 هست، در ضمن در سونو گرافی حجم پروستات 25.9 cc اعلام شد، آیا با افزایش تدریجی psa احتمال دارد ایشان سرطان پروستات داشته باشند؟ و چه اقدامی باید انجام دهند؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر سابقه خانوادهگی دارد باید هر ۶ماهپیگیر باشید
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر من ۳۶ سالم هست ، با تکرر و سوزش و قطره قطره شدن ادرار و زور زدن هنگام ادرار به دکتر مراجعه کردم پروستاتیت تشخیص دادن و سیپرو و ترازوسین مصرف کردم و الان هنوز ترازوسین مصرف میکنم و امروز هم سونوگرافی دادم و نتیجه رو براتون فرستادم ، ولی علایم من هنوز باقیمانده تکرر ادرار دارم و شب ها نمیتونم استراحت خوبی داشته باشم ،آیا آزمایش دیگری لازم هست یا دارویی ؟، با تشکر و آرزوی سلامتی برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه بارسوال کردم جوات27ساله هستم خون درمنی داشتم psaدادم شدتوتالشد1/211وفری0/233دکترگف اگه خوب نشدی یه ماه بعدتکرارکن الان خوب شدم فقط یکم رنگ منی به زردی میزنه ودویایه تیکه مثل نوک سوزن خون سفت مانندمیادازمایش دادم دوباره الان psaتوتال1/355وفری0/300یکم زیادشده یعنی مشکلی هست ازاجدادمون هم کسی مشکل پروستات نداشته الان دیگه اصلا مثل قبل خون نمیادچن باربه گفته شماتواب گرم نشستم خیلی بهترشدم توروخدا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)
   از نظر من سالمید ورزش وونشستن در اب گرم وبیخیالی بیماری که نیست باشید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب دكتر بزرگوار:ببخشيد جناب پورفوسور آيا آزمايشي قطعي براي تشخيص عفونت پروستات وجود دارد يا خير!!؟آيا آزمايش ادرار و كشت ادرار مي تواند عفونت غده پروستات را معلوم كند يا خير!؟
  با تشكر از صبر و حوصلهاستاد اورولوژي ايران در امر پاسخ سوالات...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   توصیه من به افراد جوان با شکایت پروستات عدم پیگیری ان است چون نتیجه ندارد ومهم نیست
 • تصویر کاربر Arash شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر کرمی
  آقای 33 ساله و مجرد هستم، بنده چند وقت قبل دچار تب و بدن درد(مثل حالت آنفولانزا) شدم و بعد از 24 ساعت این حالت برطرف شد و بعد یک درد خفیف در کلیه ها داشتم که این درد هم بعد گذشت ده روز کم کم برطرف شد و با مراجعه به دکتر و انجام سونوگرافی کلیه ها و مثانه طبیعی ولی پروستات با اندازه 30 سی سی و حجم باقیمانده ادرار 7 سی سی و همچنین 2.94 :PSA گزارش شد و جواب آزمایش خون وادرار نیز به پیوست ارسال شده است،
  سوال بنده این است که با توجه به اندازه بزرگ پروستات و PSA بالا و تب و بدن دردی که داشتم احتمال عفونت پروستات وجود دارد؟
  سوال دوم: معمولا بعد از دستشویی از دستشویی که بیرون میام در اثر خم و راست شدن یا زور زدن چند قطره ادار خارج می شود، با توجه به حجم ادرار باقیمانده 7 سی سی آیا نیاز به پیگیری دارد واصلا این مورد درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهروزرکابی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلا خدمت شما یه سوالی در مورد پروستات میخاستم از خدمت شما بپرسم که خیلی منو اذیت میکنه یه جوراییی پروستات موزمن هستش چه کار میتونم بکنم لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   این درمان ندارد وخطری نیست ونیاز به پی گیری نیست
 • تصویر کاربر مالی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و دست خوش ازجناب پروفسور کرمی.که بعدازخداامیدملت ایران هستند.من۵۳ساله.۳۰ماه قبل باتشخیص پزشک معالج(که متاسفانه ازایران رفتندآمریکا.)وباانحام آزمایشات وسونوگرافی وسیستوسکپی.سایزپرستات۵۳ وخوشخیم بود.وبمدت دوسال مصرف کپسول تامسولسین هگزال وباسونوگرافی وآزمایشات درهرسال۳مرتبه تااینکه سایزرسیدبه۲۶ومتاسفانه مصرف این کپسول میل جنسی مرابشدت کاهش داد تااینکه دیگربه مزشکم دسترسی نداشتم ازطریق اینارنت تمتم سونووآزمایشات وسیستوسکپی رافرستادم واسه یک فوق تخصص محترم که نامش یادم نیست وایشان گفتن.بجای کپسول تامسولسین.هرشب یکعددقرص ترازوسین ۲ ویکعددپرازوسین ۱ میلی وعرصبح یکعددترازوسین ۲ میل کنم.وحدود۸ماهه که این دستورراانجام میدهم ومشکل پرستاتم و میل جنسیم ۹۰درصدبهبود یافته اما جندروزیست که هنگام بلندشدن اززمین یابیدارشدن ازخواب سرگیجه وبطوری که تعادل حفظ راکمتر دارم.وحس میکنم فشارم نوسان پیدا کرده لذا ازجنابعالی دراینخصوص تجویزوراهنمایی خواستم لطفا درحدامکان پاسخ دهید.ان شاالله خداوندعلی اعلا سایه جنابعالی رابرسرملت همیشه حفظ فرماید اراوتمتدشماهستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   اثر همه داروها بکی است وفرقی زیاد با هم ندارند برای جلو گیری از افت فشار تامسولوسین بهتر است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر