آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده، اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی  مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند، زیرا  در بررسی های انجام شده در آزمایش نطفه، تعداد اسپرم آنها صفر می باشد.

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید 40 درصد متحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود.

هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

علت نداشتن اسپرم مرد

وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

ترشح هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز مشکل دارد. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH است. هورمون FSH وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارد. 

تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود، ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما باعث می شود که بیش از حد پرولاکتین ترشح شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSH را مختل می کند.

بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشد که سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد.

در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شود که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشد که در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

واریکوسل که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود، نیز می تواند به آزواسپرمی منجر شود.

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر صفر شدن آزمایش اسپرم مردان است.

 

آیا با اسپرم صفر میتوان باردار شد؟

بلی. درمان آزواسپرمی بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است. در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود. در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده، اسپرم ظاهر می شود.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است.

در نازائی های انسدادی، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش است.

امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است. 

اگر سطح هورمون گنادوتروپین شما بسیار پایین باشد، برای بهبود شانس باروری خود و افزایش تعداد اسپرم میتوانید از داروی گنادوتروپین استفاده کنید. گنادوتروپین هورمونی است که تولید اسپرم را تحریک می‌کند.

در روش IVF، یک تخمک از تخمدان زن برداشته می شود و ،در محیط آزمایشگاه با  اسپرم مرد بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید شما کاندید مناسبی برای لقاح مصنوعی هستید.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک IVF است. در این روش یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک زن تزریق می‌شود تا آن را بارور کند. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات ضعیف بودن کیفیت اسپرم و پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی را داشته باشید، کاندید مناسبی برای این روش درمانی خواهید بود.

اهدی اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مرد دیگری برای باروری است که اسپرم خود را اهداء می‌کند.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسکندری پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من شهریور سال گذشته یه سقط داشتم که معلوم شد همسرم واریکوسل دوطرفه داشته عمل کردن،۴ ماه بعد از عملشون آزمایش دادن جواب ازمایش رو براتون میفرستم سوالم اینه
  موفولوژی اسپرمشون خوبه این منو نگران کرده؟ اخه یه دکتر گفت خوب نیس
  اگه من طبیعی باردار شم سقط نمیشه؟
  خواهش میکنم جواب سوالمو کامل بدین
  یه دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   مورفولوژی خوبه ، کمی سرعت اسپرم پایینه ، تا یک سال فرصت بدین برای بارداری و نگران نباشین
  2. تصویر کاربر اسکندری چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   ممنونم یعنی طبیعی من باردار میشم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   احتمالش هست ،قطعی نیست. فرصت دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضاحاتمپور پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکترگرامی.سه ماه پیش طبق نظرشما با توجه به فرستادن ازمایش اسپرم و سونو تشخیص واریکوسل دادید ما شیرازهستیم عمل کردم.و طبق گفته شما قرص سلنیوم 200که گیرنیومد و فرمودید سلن پلاس روزی دوتا و ویتامین ای روزی یکی.و فولیک اسید1میلی روزی یکی و ال کارنیتین 1000روزی یکی مصرف کنم و من مصرف کردم دیروز ازمایش اسپرم بعد از اینکه از عملم 3ماه میگذره تکرار کردم .ازمایش قبل و بعد عملم رو خدمتتون ارسال کردم لطفا ممنون میشم پاسخ بدید نتیجه ازمایش چه طور شده؟رضایت بخش هست؟؟واینکه همین داروها رو ادامه بدم؟؟چیزی کم یا زیاد نباید بشه؟؟و اینکه دیگه جلوگیری نداشته باشیم برای بچه دار شدن.تشکر ویژه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر رضاحاتمپور چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   مجددا عکس را ارسال کردم.تشکر
  3. تصویر کاربر رضاحاتمپور چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   بفرمایید خدمت شما
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   با این ازمایش احتمال بچه دار شدن هست ولی احتمالش کمتر از فرد نرماله
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   داروها رو ادامه بدین
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام برای بچه دار شدن اقدام کردیم که نتیجه نداشت رفتم دکتر ازمایش اسپرم نوشت که گفتن ازواسپرمی است کلی ازمایش نوشت fsh وژنیتیک که مشکلی نبود اندازه بیضه هام نرمال بود وگفت واریکوسل هم نداری .نتیجه این بود که گفت مشکل مادر زادی داری عمل تسه کردم که ۵.۶ تا اسپرم فریز کردنند که وضعیتش یکم ضعیف بود اخرش در ازمایشگاه ۷ تا جنین تشکیل شد که گفتتد کیفتش خوبه .بار اول انتقال نتیحه منفی بود دکتر ازمایش نوشت برای هر دو مون ازمایش ایمنی بود که نتیجه ایمنی همسرم بالا بود .میشه دکتر شما هم راهنمایی کنی ایا میشه در این راه نتیحه گرفت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله راهش همین هست ، احتمال اینکه نتیجه بگیرین هست ، ادامه بدین
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  اسپرم صفره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی / ازمایشات کامل هورمونی / تست ژنتیک
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت شما به خیر
  ۴ ساله ازدواج کردم(خودم ۳۹ سال و خانمم حدود ۲۹ ساله هستن). برای اولین بار در عمرم طی ماه گذشته به فاصله یک هفته ۲بار تست اسپرم در درمانگاه دادم. گفتن آزواسپرم هستم. سونو داپلر بیضه هم گرفتم که نتایک را خدمتتون ارسال کردم. لطفا راهنمایی بفرمایید که امکان بچه دار شدن داریم یا نه. آیا در ۲باری که تست دادم احتمال خطای آزمایشگاهی هست؟در چه حد؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   با توجه به ازواسپرمس قدم بعدی انجام تست های ژنتیک و نمونه برداری از بیضه هست
  2. تصویر کاربر حامد شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر ممنون از پاسختون. یعنی نیازی به تست اندازه گیری هورمونهای FSH, LH, Prolactin و ... در این مقطع نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   چرا ، اینها هم باید تست شود ، سایر کارهایی که گفتم هم انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دوساله ازدواج کردم و یکسال و نیم اقدام به بارداری کردیم و ساشه اندروفرتی ب دستور پزشک مصرف کردم و بعد آزمایش اسپرم دادم حرکتa+b41درصد و مورفولوژی2درصد هستش و سونو گرافی بیضه هم انجام دادم مشکلی نبودمیخواستم بدونم احتمال باروری هست؟
  و اگه احتیاج ب دارویی هست چه دارویی باید مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   احتمال باروری هست ، ولی نسبت به فرد طبیعی احتمالش کمتره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسين جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام جواني هستم ٢٩ساله متأهل داراي واريكوسل گريد١هستم.اختلال اسپرم هم دارم،حال چه اقدامي بايدانجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم و سونوگرافی انجام شود ببینم
 • تصویر کاربر most یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من هشت ساله ازدواج کردم ولی بچه دار نشدم
  دو با ای یو ای و سه بار ای وی اف که بی نتیجه بود.
  اسپرمم گرید آ صفر ولی گرید بی ۱۵ درصد که آزمایش رو براتون میفرستم.
  بیضه هام انگاری کمی کوچکند
  به نظرتون چیکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   راهش همان ivf است ، صبور باشید
 • تصویر کاربر فرشید جمعه ۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  سوال من اینه که آیا این اسپرم برای باروری کافیه یا اصلأ نمیشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   کمی سرعتش پایینه ولی میشه باردلری اتفاق بیفته
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  من حدود ۴ سال ازدواج کردم ولی نمی تونم بچه دار بشم من اهل تبریزم اینجا چند تا دکتر رفتم و ازمایش دادم گفتن اسپرمت صفره یکی گفت باید عمل واریکوسل انجام بدی یکی گفت واریکوسل جواب نمی ده باید اسپرم فریز کنی من هم ترسیدم هیچ کدوم و انجام ندادم تو رو خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   با توجه به اینکه تعداد اسپرم صفر هست ، باید از بیضه ها نمونه برداری انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر