آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

درباره آزواسپرمی یا عدم وجود اسپرم که شایعترین علت نازایی مردان است چه می دانید؟ در اینجا جهت اطلاع رسانی و رفع نگرانی این دسته از مراجعین به طور مفصل به علل و تشخیص و درمان آزواسپرمی و یا عدم وجود اسپرم می پردازم.

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی و در بررسی های انجام شده که در آزمایش نطفه تعداد اسپرم آنها صفر می باشد، مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند.

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید ..40 درصدمتحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود. هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

 

-وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

۱- منشاء هورمونی

الف- هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز در ترشح مشکل دارند. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH می باشد که وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارند. ترشح هورمون FSH یا تحریک کننده نطفه سازی یا مادرزادی، در مغز ترشح نمی شود.

ب- یا به علت تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود. ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

آزواسپرمی

ج- یا به علت ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما می باشد که باعث ترشح بیش از حد پرولاکتین شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSHرا مختل می کند.

2- منشاء بیضه

 بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشدکه سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد. در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شو د که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشدکه در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها ، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

3- انسداد در مسیر خروج نطفه ساخته شده در بیضه

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

4- وازکتومی

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

5- عدم وجود لوله های منی بر

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر نازایی مردان می باشد.

در جلسه بعد به روش های تشخیص و درمانی نازایی مردان خواهم پرداخت.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان
5 (100%) 2 رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
ناباروری و تفسیر آزمایش اسپرم

باسلام.بنده 30 ساله و کارمند بوده و بخاطر شرایط شغلی و درسی استرس زیاد دارم.بعد از یکسال و نیم اقدام برای بارداری دکتر برای من آزمایش اسپرم نوشت که نتیجه ضعیف بود بعد از دوماه مصرف قرص ال کارنیتین و ویتامین سی و زینک دوباره آزمایش دادم که نتیجه آزمایش بصورت زیر: تعداد اسپرم قبل از مصرف دارو 13 میلیون،بعد دارو 8 میلیون،موتیلیتی قبل دارو 68 درصد بعد دارو 35 درصد مورفولوژی 9 درصد.کلاس صفر قبل دارو 32 بعد دارو 65،کلاسD قبل دارو 13 بعد دارو10، کلاس c قبل دارو 32 بعد دارو 16، کلاس A قبل دارو صفر بعد دارو 9....و همچنین DFI 29 درصد.با این وضعیت بطور طبیعی بارداری رخ میده،دکتر گفته یه بار iui بعدش ivf...ضمنا خانمم 33 ساله هست و فقط Amh ایشون پایین و 021 میباشد...لوله سمت چپ ایشون هم انسداد نسبی داره ولی تخمکگذاری مشکلی ندارند و پریودهای منظم دارند.
آقای دکتر ما تا یکسال دیگه آمادگی ivf نداریم.میتونیم با این شرایط یکسال صبر کنیم؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
باروری

سلام آقای دکتر درخصوص اینکه اسپرمم پایین بود و دکترایه ارولوژی برای باروری تشخیص میکرو داده بودن درحالیکه 9ساله ازدواج کردیم واقدامی برای بارداری نکرده بودم شما راهنمایی فرمودید که 1سال اقدام کنیم بعد نتیجه رو اعلام کنیم نتیجه اینکه با 1ماه اقدام همسرم باردار شدن آزمایش تشکر میکنم بابت راهنمایی مشاهده پاسخ دکتر
3
تفسیر اسپرموگرام

بعد از یکسال اقدام به بارداری متاسفانه عدم بارداری. نتایج اسپرموگرام همسرم (۳۸ ساله) :
Sperm count: 18milion/ml
Tot sperm count: 65
Motility: 60%
Quick progression: 20%
Slow progression: 38%
Non progression: 2%
Non motile:40%
Normal morpho: 16%
Abnormal morpho: 84%
Round cells: 5-7
برای بهبود وضعیت مورفولوژی چه اقدامی باید بکنیم؟ چه عللی میتونه داشته باشه مورفولوژی گرد سر اسپرم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
ناباروری مردان،اسپرم صفر

سلام خسته نباشید دوسال هست اقدام کردیم ولی نشد آزمایش اسپرم دادیم اسپرم 73 درصد بسیار پایین کیفیت و تحرک صفر بود سه بار آزمایش دادیم اسپرم صفر بود،سو نو رفتم یه دکتر گفت عفونت داری یکی دیگه گفت که باید جراحی بشی لطفا راهنمایی کنید ما رو،چی کار کنیم، با جراحی خوب می شود یا بی نتیجه هست. مشاهده پاسخ دکتر
5
ناباروری

با سلام
آقای دکتر من 40 روز پیش آزمایش اسپرم دادم در یک درمانگاه و 20 میلیون اسپرم در میلی لیتر و حجم 5 سی سی و مورفولوژی 50 و تحرک 50 درصد و بقیه چیزا نرمال بود الان رفتم پژوهشگاه روبان دوباره آزمایش اسپرم دادم که تعداد اسپرم 41میلیون اسپرم در میلی لیتر و حجم 4 سی سی و مورفولوژی 4 درصد و تحرک 87 درصد و بقیه چیزا نرمال بود .
سوال من این که چرا مورفولوژی 50 درصد شده 4 درصد؟؟؟؟؟؟
داروهای که مصرف میکنم زینک و ویتامین ای و سلونیوم که دکتر تجویز کرده به نظرتون علت چیه؟//
من واریکوسل گرید 2 دارم.
آقای دکتر نتیجه قبلی آزمایش این بوده
اطلاعات آزمایش اسپرم بصورت
sperm count, million/ml = 20
motility 50%
no motility 50%
morphology 50%
volume= 5
color= milky
liguefaction <30
appearance=opalescent
viscosity= normal
ph= 8
wBC-2-3
RBC-1-2
Obnormal forms 50%
نتایج به پیوست
ا
مشاهده پاسخ دکتر
6
واریکوسل

با سلام
به نظر شما اقای دکتر با ازمایشی که انجام دادم شانس بچه دار شدنم چقدره ؟البته به پزشک مراجعه کردم و گفتن که واریکوسل در سمت چپ دارم وداروی کارنیمکس و یه سری داروی تقویتی دادن.
مشاهده پاسخ دکتر
7
اقدام به بارداري و كم تحركي اسپرم همسرم

باسلام و خسته نباشيد
بنده همسرم مدت ١٨سال است كه پيوند كرده و 6ساله كهازدواج كرديم و حاصل ازوداجمون يه دختره و اكنون مدت ٨ماه اقدام به بارداري كرديم ولي حاصل نشد و همسرم پارسال آز اسپرم داد كه تعداد خوب بود ولي كم تحرك بود باتوجه به اينكه پيوند هستند بنظرشما چ دارويي مصرف كنه و ايا با اين كم تحركي امكان بارداري وجود دارد؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
درمان سرعت و خرکت اسپرم ها

با سلام
بنده آذر 96 عمل واریکوسل انجام داده ام و دو‌ماه هم داروی ویتامین D، کارنیتین و Q10 plus 30 مصرف کردم اما همچنان آزمایش سمن بنده بصورت فایلی است که به پیوست فرستاده ام، لطفا بنده را راهنمایی کنید و مرا ازین سردرگمی نجات دهید، ظاهرا مشکل از سرعت و حرکت اسپرم ها است
ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
9
كم تحركي اسپرم و واريكوسل گريد ١ و خفيف

آقاي دكتر سلام خسته نباشيد من و همسرم ٥ ماه هست كه اقدام براي بارداري كرديم كه هنوز نتيجه نگرفتيم. من ٣١ سالم هست و همسرم ٣٨ سال دارد. در سونوگرافي گريد ١ واريكوسل شناسايي شده ولي دكتر در معاينه گفتن كه خيلي خفيفه
آز اسپرم همسرم رو براتون ميفرستم لطفا راهنمايي كنيد متشكرم
ph: 7/3
viscosity: normal
volume: 3
Appearance: white & gray
time interval: 10 min
sperm concentration: 28
total sperm count: 84
vitality: 90
morphology: normal 8
abnormal: 92
motility:
A: 0
B: 35
c: 30
D: 35
A+B: 35
A+B+C: 65
0:Rounde cell
مشاهده پاسخ دکتر
10
بیماری سندرم کالمن فلتر

باسلام
بنده بیماری سندرم کالمن فلتر دارم میخوام بدانم با تزریق تستسترون هیچ علایمی در من ایجاد میشود در سن 32سالگی
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 136 بعدی »

نظرات بسته شده است.