021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

توسط دکترحسین کرمی ۲۹/خرد/۱۳۹۴ 40,161 بازدید

درباره آزواسپرمی یا عدم وجود اسپرم که شایعترین علت نازایی مردان است چه می دانید؟ در اینجا جهت اطلاع رسانی و رفع نگرانی این دسته از مراجعین به طور مفصل به علل و تشخیص و درمان آزواسپرمی و یا عدم وجود اسپرم می پردازم.

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی و در بررسی های انجام شده که در آزمایش نطفه تعداد اسپرم آنها صفر می باشد، مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند.

در حالت طبیعی هر مردی ۱۰۰میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید ..۴۰ درصدمتحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود. هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

 

-وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

۱- منشاء هورمونی

    الف- هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز در ترشح مشکل دارند. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH می باشد که وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارند. ترشح هورمون FSH یا تحریک کننده نطفه سازی یا مادرزادی، در مغز ترشح نمی شود.

بخوانید  پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) و سوالات رایج آن

    ب- یا به علت تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود. ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

آزواسپرمی

    ج- یا به علت ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما می باشد که باعث ترشح بیش از حد پرولاکتین شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSHرا مختل می کند.

۲- منشاء بیضه

 بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشدکه سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که ۴۹ تا ۹۳ درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد. در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شو د که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشدکه در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

بخوانید  آیا وازکتومی یعنی قطع راه بی بازگشت باروری مردان؟

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها ، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

۳- انسداد در مسیر خروج نطفه ساخته شده در بیضه

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

۴- وازکتومی

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

۵- عدم وجود لوله های منی بر

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر نازایی مردان می باشد.

در جلسه بعد به روش های تشخیص و درمانی نازایی مردان خواهم پرداخت.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن ۲۲۶۴۲۷۴۴-۰۲۱ تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید
سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
ناباروری

سلام آقای دکتر من 35 سال دارم 2 ماه اقدام به بچه دار شدن کردم نظر شما در مورد آزمایشات بفرمایید.
اطلاعات سونوگرافی به شرح ذیل:
ابعاد بیضه راست ۱۹*۴۸ میلیمتر و ابعاد بیضه چپ ۲۰*۴۹ میلیمتر
بیضه ها ابعاد و اکوی طبیعی و فاقد ضایعه پاتولوژیک
شواهدی از هیدروکسل یافت نشد.
دیامتر وریدهای شبکه پمپنی فرم در طرف چپ با مانور والسالوا افزایش یافته میباشد. سمت چپ ۳.۵ میلیمتر و سمت راست ۱.۷ میلیمتر
شواهدی از بازگشت فلوی وریدی در طی مانور مشاهده نشد.
یافته های مذکور مطرح کننده واریکوسل متوسط گرید ۲ در سمت چپ میباشد.
در سمت راست شواهدی از واریکوسل رویت نشد.
آقای دکتر رفتم دکتر اورولوژی گفت باید عمل کنی نظر شما چیه؟
البته سه تا قرص فولیک اسید ۱ و اورامین اف و ای زاویت۴۰۰ داده سه ماه استفاده کنم


اطلاعات آزمایش اسپرم بصورت
sperm count, million/ml = 20
motility 50%
no motility 50%
morphology 50%
volume= 5
color= milky
liguefaction <30
appearance=opalescent
viscosity= normal
ph= 8
wBC-2-3
RBC-1-2
Obnormal forms 50%
مشاهده پاسخ دکتر
2
آزواسپرمی غیر انسدادی

سلام آقای دکتر بنده آزمایش اسپرم دادم صفر رفتم بیوپسی سه تا اسپرم با مورفولوژی5درصد نرمال بوده فکر کنم آزواسپرمی غیر انسدادی باشه آیا امکان هست که از عفونت یا از جراحی فتق آسیب ببینه یا کلا باید میکرو کنیم مشاهده پاسخ دکتر
3
عدم حرکت اسپرم

با سلام، من دختری 33 ساله هستم و قصد ازدواج با مردی 49 ساله را دارم. ایشون یکبار ازدواج کردند و بعد از بیست سال به دلیل بچه دار نشدن جدا شدند. طبق گفته خودشون مشکل هم از جانب ایشون بوده هم خانمشون. دو سال هست که مجرد هستند، به درخواست من آزمایش اسپرم دادند، بیش از 7 روز قبل از آزمایش انزال نداشتند. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید شانس بچه دار شدن ما چقدر هست و چه مشکلاتی ممکنه پیش رومون باشه مشاهده پاسخ دکتر
4
ناباروری

باعرض سلام خدمت آقای دکتر،شوهرم واریکوسل داشت که پنج ماه پیش عمل کرد و بعد ازاون آزمایش داد ولی همچنان اسپرمش صفره و بی حرکت هستن،باید چیکارکنم تا بچه دار بشیم؟خواهش میکنم کمکمون کنین مشاهده پاسخ دکتر
5
ناباروری

سلام آقای دکتر وقت بخیر من مشکل ناباروری دارم و مقدار اسپرم من صفر بود که بعد از مصرف مقداری داروی گیاهی مقدار اسپرم من افزایش یافت(تصویرشو براتون ارسال میکنم)،من در خارج از کشور(آمریکا) اقوامی دارم که بزودی میخوان بیان ایران میخواستم بپرسم آیا دارویی هست که از اونور برام بیارن و به درمان من کمک بکنه؟؟اگه هست اسم اون دارو یا دارو هارو برام بفرستین تا به درمانم کمک بکنه(جسارت نشه چون دکتر های اینجا جوابم کردن این سوال و پرسیدم).ممنون میشم کمکم کنین.
مرتضی سعیدی 32 ساله
مشاهده پاسخ دکتر
6
تاثییر مصرف متادون و دارو بر روی اسپرم

سلام خدمت دکتر میخواستم ببینم مصرف متادون در کیفیت و تعداد اسپرم تا چه حدی میتواند تاثییر گذار باشد؟؟؟؟
ایا تاثییرش در حدی هست که بتواند جواب ازمایش را منفی کند؟؟؟؟
لطفا با جواب کامل راهنمایی کنید
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
7
اسپرم ضعیف

با عرض سلام و خسته نباشی
همسرم مشکل ضعیف بودن اسپرم داره.برای درمان پیش مختصص اولوروژیست رفتیم براشون ی سری قرص تجویز کردن برای مدت3ماه.همسرم بعد از خوردن 40روز قرص ی ازمایش اسپرم دادن که به این صورت بود
Semen volume 2.90
Semen ph 7.80
Sperm count(millml) 8.45 more than 15
Motile sperms 36
more than40
Progressive sperms 36 more than 32
Round cell 1.06
Wbc 0-1
Normal morphology 30 more than 4
من با این ازمایش پیش دکتر زنان رفتم گفت شما کاندیدای ای وف هستید با این ازمایش همسرت.میخواستم بدونم نظر شما در مورد این ازمایش همسرم چیه؟؟
در ضمن برای فرزند دوم میخوایم اقدام کنیم
مشاهده پاسخ دکتر
8
تشریح آزمایش اسپرم

باسلام بنده 5ساله ازدواج کردم یکسال بیشتره تصمیم به بچه دارشدن داریم اما اتفاق نیفتاده مهرماه سال گذشته متوجه شدم شکل اسپرم و حرکت غیرنرمال است و تعداد اسپرمم 6 میلیون بود لذاعمل واریکوسل دادم مدتی قرص تاموکسیفن استفاده کردم آزمایش اسپرم در اردیبهشت امسال دادم نتیجه پیوست تقدیم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید با این نتیجه تا چندماه آینده احتمال باروری هست یا خیر هنوز با تجویز دکتر قرص کلومیفن و تاموکسیفن و نیزوپرد5 و ویتامین ای و سی مصرف میکنم امید داشته باشم یا باید کاشت کنم آزمایش خانمم سالمه فقط یک فولوکول غالب دارد جواب قطعی بدید تشکر مشاهده پاسخ دکتر
9
ناباروری مردان

Moh3en:
بنده ازمایش اسپرم دادم تعداد اسپرم های متحرک خیلی کم هست و اسپرم های بی تحرک بسیار زیاد میخواستم دلیلش را بدونم وباید چیکار کنم تا به صورت نرمال برگردد؟
Moh3en:
چه داروهایی باید مصرف کنم که بهتر شود؟
Moh3en:
ایا استفاده از داروهای مسکن خیلی قوی قبل از ازمایش اسپرم باعث اثر گذاشتن روی جواب ازمایشم میتواند باشد؟؟؟
اگر اثر گذار میگذارد تا چقدر میتواند جواب را تحت تاثییر قرار دهد؟؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
ناباروری مردان

سلام آقای دکتر من یک سال ازدواج کردم هیچگونه جلوگیری نداشتم هنوز باردار نشدیم الانم آزمایش اسپرم دادم گویا اسپرم ها کم‌تحرک هستند آیا درمان دارویی دارد لطفا جواب بدید ممنون مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 131 بعدی »