آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده، اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند، زیرا  در بررسی های انجام شده در آزمایش نطفه، تعداد اسپرم آنها صفر می باشد.

تولید تستوسترون

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید 40 درصد متحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود.

هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

علت نداشتن اسپرم مرد

وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

ترشح هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز مشکل دارد. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH است. هورمون FSH وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارد. 

تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود، ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما باعث می شود که بیش از حد پرولاکتین ترشح شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSH را مختل می کند.

بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشد که سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد.

در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شود که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشد که در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

واریکوسل که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود، نیز می تواند به آزواسپرمی منجر شود.

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر صفر شدن آزمایش اسپرم مردان است.

 

آیا با اسپرم صفر میتوان باردار شد؟

بلی. درمان آزواسپرمی بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است. در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود. در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده، اسپرم ظاهر می شود.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است. در نازائی های انسدادی، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است. 

اگر سطح هورمون گنادوتروپین شما بسیار پایین باشد، برای بهبود شانس باروری خود و افزایش تعداد اسپرم میتوانید از داروی گنادوتروپین استفاده کنید. گنادوتروپین هورمونی است که تولید اسپرم را تحریک می‌کند.

در روش IVF، یک تخمک از تخمدان زن برداشته می شود و ،در محیط آزمایشگاه با  اسپرم مرد بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید شما کاندید مناسبی برای لقاح مصنوعی هستید.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک IVF است. در این روش یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک زن تزریق می‌شود تا آن را بارور کند. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات ضعیف بودن کیفیت اسپرم و پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی را داشته باشید، کاندید مناسبی برای این روش درمانی خواهید بود.

اهدی اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مرد دیگری برای باروری است که اسپرم خود را اهداء می‌کند.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.9/5 - (81 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صبا پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باسلام، من شوهرم از خانم اولش دوتا دختر داره، الان 14 سال ازتولد فرزند ونشون میگذره و7 سال هست باهم ازدواج کردیم ولی الان اسپرم صفرهستش و نمونه گیری بیضه هم انجام دادن نتیجش منفی شده... الان پیگیری کنیم راه درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   با سلام به کلینیک های ناباروری مراجعه کنید با روش های کمک باروری امکانش هست
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام شب بخیر.اقای ۳۰ساله هستم که ۸ماهه پیوند کلیه کردم ولی پارسال یه بچه مون تو۴ماهگی به دلیل نداشتن کلیه سقط شد چون dnaعدد ۲۴بود ولی امسال که.ازمایش دادم وانتی بیوتیک میخوردم عدد dnaشد ۲۸.وباتوجه به آین آزمایش دکتر اورولوژ قرص اسپریژن وساشه فرتی اینفورس به مدت سه ماه دارم میخورم میخوام بدونم باتوجه به اینکه پیوند کلیه کردم چه دارویی بخورم که انشالله تاثیر مثبت برای آزمایش بچه دار شدن بزاره.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   آزمایش مایع منی انجام دهید
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  طی چند مرحله مراجعه به دکتر فرمودند عفونت بیضه هست . دارو خوردم بهتر شد چون مسکن بود ولی برطرف نشد . رفتم سونو گرافی . گفتن واریکوسل گرید 1 هست هر دوبیضه . دکتر معالج فرمود کاریش نمیشه کرد . نه داروبی نه جراحی . باید تحمل کرد . و خب من هستم یه پسر جوان . 25 سال . با کلی درد از هر دو سمت بیضه . نه کار سنگین‌میشه کرد نه باشگاه میتونم برم . باید چیکار کنم با این وضع؟؟! دکترم گفته نه باشگاه برو نه کار سنگین کن‌. ممنوع . صبر کن تا تبدیل به گرید 3 بشه برای جراحی. چیکار باید کنم ؟ یه آدم جوان روستایی . مگه میشه کار نکرد . باشگاه نرفت ؟! خاستم‌ مشاوره ای بگیرم یا سوالی داشته باشم راه درمانم چیه باید‌چیکار بکنم ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   اگر درد دارید جراحی قابل انجام است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   فعلا یه دوره درمان دارویی انجام شود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
  4. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   حتی گرید ۱ قابل جراحی هست؟ درد ک دارم‌‌ هیچ کاری نمیتونم‌انجام‌بدم‌. در صورت انجام کاری درد دارم .
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   جراحی قابل انجامه ولی قطعا درد رو کمتر نمیکنه
  6. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   پ برای درد باید چیکار کرد؟ مشکل من درد هست ک‌نمیتونم کاری کنم
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   به متخصص طب فیزیکی و یا فلوشیپ درد بیهوشی مراجعه کنید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر س چهارشنبه ۳ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  لطفا نظر خودتون را درباره آزمایش اسپرموگرافی پیوست بدهید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   چند وقته مشکل ناباروری دارید؟
  2. تصویر کاربر س دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   سلام مشکل ناباروری ندارم
   میخام ازدواج کنم و با توجه به سنم ازم خواستند نمونه اسپرم بدهم
   جواب آزمایش را براتون ارسال کردم
   تفسیرش را میخواستم
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   نرماله قابلیت باروری دارید در صورت عدم باروری بعد از یکسال باید مجددا زوجقن بررسی شوند
  4. تصویر کاربر س سه شنبه ۲ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ آبان ۲( 1 ماه پیش)
   🌺
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۳ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من کیست بیضه فتص و واریکوسل داشتم شش ماه هست عمل کردم اقدام ب بارداری کردیم دکتر زنان ازمایشم رو نشون دادم گفتن ک تعداد اسپرمم کم هست وشکل اسپرمم هم خوب نیست لطفا کمک کنید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ مهر ۲( 2 ماه پیش)
   جواب رو کامل بفرستید تعداد اسپرم مشخص نیست
  2. تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۳ مهر ۲( 2 ماه پیش)
   فتق واریکوسل کیست بیضه عمل کردم الان شش ماه میگذره اقدام ب بارداری کردم دکتر زنلن گفته اسپرمام تعدادشون کم و شکلشون نامنظم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ مهر ۲( 2 ماه پیش)
   تعداد اسپدم کافی هست فقط شکل نرمال ندارند اسپرم آنالیز مجدد با تعیین DFI انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  من ۴۰ساله هستم ازمایش اسپرم دادم البته قبلی ها ضعیف بود بعداز مصرف قرص فرتیل اید و اوومید۵۰نتیجه ازمایش امروز ۲۸شهریور وخدمتتون میفرستم
  ۲تا دختر هم دارم
  ایا نرمال هست؟یا نیاز به عمل دارم و چند درصد موفقیت امیزه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   در صورت اقدام به بارداری و موفق نبودن باید سونوگرافی از جهت بررسی واریکوسل انجام شود
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   انجام دادم ۳هفته پیش اوکی بود
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   من سونو دادم اوکی بود.سوالات زیادی داستم ک ازجمله ازمایش نرماله؟و...
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   نه آزمایش مایع منی نرمال نیست در صورتی که واریکوسل ندارید عمل تاثیری نخواهد داشت باید DFI انجام دهید و از روش های کمک باروری استفاده کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان من قبلا هم پیام داده بودم اسپرم خونی هست البته خیلی وقت پیش بود.نمیتونستم برم آزمایش دیروز بالاخره رفتم میخواستم خودتون بررسی کنین و درمانش هم بگین بهم ممنون میشم 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 6 ماه پیش)
   سلام در حرکت و شکل اسپرم مشکل دارید . اگر واریکوسل دارید باید عمل شوید
  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 6 ماه پیش)
   اقای دکتر متاهل هستم میخواستیم بچه دار بشیم ولی بعد از چند ماه اقدام نشد با این جواب ازمایش چطوری برا بارداری باید اقدام کنیم؟؟
   اردبیل هستم من یکم اومدن به تهران برام مشکل هست مرخصی نمیدن سرکارم
  3. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 6 ماه پیش)
   اقای دکتر متاهل هستم میخواستیم بچه دار بشیم ولی بعد از چند ماه اقدام نشد با این جواب ازمایش چطوری برا بارداری باید اقدام کنیم؟؟
   اردبیل هستم من یکم اومدن به تهران برام مشکل هست مرخصی نمیدن سرکارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 6 ماه پیش)
   از نظر واریکوسل بررسی و معاینه ود در صورت نیاز عمل شوید برای واریکوسل
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مشکل من در واریکوسل است ، موقع انزال درد از مقعد تا زیر بیضه ها دارم ، هنگام ادرار سوزش و درد ندارم و بعضی اوقات هم بیضه هام درد د اره، موقع انزال پرتاب منی هم ندارم ، دکتر متخصص ارولوژی بهم گفته که باید عمل بشم ، حالا می خواستم بدونم طبق سونوگرافی و آزمایش اسپرم که به پیوست خدمتتون فرستادم آیا به نظر شما نیاز به عمل جراحی هست و اینکه آیا این بیماریدر صورت عمل کردن و نکردن باعث ناباروری میشود ؟؟
  ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   سلام بله نیاز به عمل دارد متاهل یا مجرد هستید ؟
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   مجرد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   چون به تدریج در حال خراب کردن وضعیت منی است باید عمل شود در صورت تمایل بفرمایید نوبت عمل دهیم . منشی با همین شماره تماس خواهد گرفت
  4. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   چون سر کار هستم نوبت عمل با کارم هماهنگ بشه اگه لطف کنید ممنون میشم اگه عمل کنم باعث ناباروریم نمیشه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   تماس میگیرن
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدحسین جمعه ۱۲ اسفند ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر خسته نباشید
  من بیست روز پیش عمل واریکوسل انجام دادم از ناحیه چپ ..و حالا اندازه بیضه چپ پایین اومده که خوبه ولی راه که میرم میخوره به پاهام و درد میکنه به دکتر مربوطه مراجعه کردم گفتن نشانه سلامت بیضه هستش ولی من مجبورم شورت تنگ بپوشم تا بیضه آویزون نشه چون نمیتونم راه برم میخاستم بدونم تا کی باید این درد رو تحمل کنم و این درد به خاطر چه چیزی میتونه باشه ممنون میشم جواب بدید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ اسفند ۱( 8 ماه پیش)
   سلام بعد از عمل واریکوسل شاید تا ۶ ماه درد اندکی حس کنید که برطرف میشه مسکن مصرف کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ اسفند ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 18 سالمه دکتر رفتم آزمایش اسپرم دادم خیلی کیفت اسپرم پایین بود اندازه بیضه راست19×39و و چپ 19×37 هست توی سونوگرافی واریکوسل گرید 3 مشاهده شده ولی دکتر گفت ربطی به واریکوسل نداره باید فریز کنید لطفا بگید که اندازه شون مناسبه؟ اگه کوچیه اندازه بیضه ها برمیگرده ؟ و راهی هست برای درمان غیر از فریز کردن؟ و اگه عمل کنم درمان میشم ؟چون دکتر گفت عمل رو پیشنهاد نمیکنم فقط فریز کردنو گفت لطفا اگه راهی غیر از فریز کردن هست بگید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   سلام مجدد عکس سونوگرافی و ازمایش اسپرم را بفرستید اپلود نشده
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر