جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده، اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند، زیرا  در بررسی های انجام شده در آزمایش نطفه، تعداد اسپرم آنها صفر می باشد.

تولید تستوسترون

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید 40 درصد متحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود.

هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

علت نداشتن اسپرم مرد

وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

ترشح هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز مشکل دارد. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH است. هورمون FSH وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارد. 

تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود، ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما باعث می شود که بیش از حد پرولاکتین ترشح شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSH را مختل می کند.

بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشد که سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد.

در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شود که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشد که در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

واریکوسل که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود، نیز می تواند به آزواسپرمی منجر شود.

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر صفر شدن آزمایش اسپرم مردان است.

 

آیا با اسپرم صفر میتوان باردار شد؟

بلی. درمان آزواسپرمی بستگی به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است. در بیمارانی که بیضه های آنها کوچک است و رشد کافی ندارد، از هورمون استفاده می شود. در این موارد درمان تا 95% موفقیت آمیز است و ظرف مدت 6 ماه و حداکثر 3 سال بیضه ها بزرگ شده، اسپرم ظاهر می شود.

در واریس بیضه ( واریکوسل) عمل جراحی 50 تا 60% موارد موفقیت آمیز بوده و معمولاً پس از 1 تا 3 سال نتیجه داده است. در نازائی های انسدادی، عمل جراحی پیوند مجاری منی بر صورت می گیرد که نتیجه بخش است. امروزه با روشهای جدید مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنین به رحم و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک – در مواردی که تعداد اسپرم فوق العاده کم بوده است- امیدواری زیادی برای درمان به وجود آمده است. 

اگر سطح هورمون گنادوتروپین شما بسیار پایین باشد، برای بهبود شانس باروری خود و افزایش تعداد اسپرم میتوانید از داروی گنادوتروپین استفاده کنید. گنادوتروپین هورمونی است که تولید اسپرم را تحریک می‌کند.

در روش IVF، یک تخمک از تخمدان زن برداشته می شود و ،در محیط آزمایشگاه با  اسپرم مرد بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید شما کاندید مناسبی برای لقاح مصنوعی هستید.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک IVF است. در این روش یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک زن تزریق می‌شود تا آن را بارور کند. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن بازگردانده می‌شود.

شایان به ذکر است که اگر حداقل به مدت دو سال برای فرزنددار شدن به طور طبیعی تلاش کرده اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات ضعیف بودن کیفیت اسپرم و پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی را داشته باشید، کاندید مناسبی برای این روش درمانی خواهید بود.

اهدی اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مرد دیگری برای باروری است که اسپرم خود را اهداء می‌کند.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (90 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایزدی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دامادم اسپرمش صفر حتی عمل جراحی هم انجام داده چیزی پیدا نشده گفتن بیضه کوچک ایا درمان داره توروخدا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 3 هفته پیش)
   باید نمونه برداری انجام بشه
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دکتر
  ازمایش اسپرم رو خدممتون ارسال کردم. حدود چند ماهی داروی مکمل (زینک و ویتامین ای ودی و قرص پنتافیل و امپول HCG) مصرف کردم مورفولوژی اسپرم خیلی بهبود پیدا کرد اما حرکت هنوز مشکل داره و پزشکان IVF رو پیشنهاد دادن برای بچه دار شدن سونوگرافی هم شدم که مشکل واریکوسل نبود خواستم نظر شما رو بدونم و اینکه راه دیگه ای هم هست سنم هم 37 سال هست همسرم هم هیچ مشکلی ندارن.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۸ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده یک فرزند دو و نیم ساله دارم و برای فرزند دوم حدود یک سالی هست اقدامات کردیم و نتیجه نگرفتیم و دکتر‌رفتم سنو نوشت که مشخص شد واریکوسل بیضه چپ گرید دو دارم(البته چهار شال پیش همین سنو رو دادم و همه چی‌نرمال بود) نهایتا دو ماه پیش عمل کردم. به نظرتون چه زمانی برای بارداری اقدام کنیم نتیجه بیشتری میگیریم؟ آیا لازم هست که مجدد آزمایش اسپرم بدم یا نه؟ درصد موفقیت بارداری چقدر خواهد بود.
  عکس آزمایش ارسال شد
  ممنون‌از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   شما اقدام کنید برای بارداری سه ماه بعد از عملتون هم آزمایش مجدد انجام بدین
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۸ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت اقای دکتر
  من ۴ ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم بعد از ۴ ماه ازمایش اسپرم انجام دادم و دکتر گفت اسپرم‌هات یکم ضعیفن و قرص تجویز کرده
  اما اقای دکتر من الان یک ماهه یعنی میشه ۳ ماه بعد از عمل باز بیضیه سمت چپ من خفیف سوزش داره و داره روز به روز خرابتر میشه سوزش باعث شده باز فکر و ناراحتی برام پیش بیاد و اینکه من سالن فوتبال میرفتم مطمئنم اگر باز برم برای ورزش حالت قبل بهم دست میده(با ورزش بیضیه چپ من ورم میکرد سوزش بشدت زیاد)اقای دکتر چه کاری انجام بدم که بهتر بشم خدایی خیلی اعصابم خورد شده سر این مریضی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه شوید سونوگرافی از بیضه ها نیز انجام شود
 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۳۰ بهمن ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  من یکسال پیش واریکسل دوطرفه شدید داشتم و عمل کردم ک اون زمان ک آزمایش اسپرم دادم حدود ۱.۲ اسپرم وجود داشت و شکل و ظاهر و حرکت چیزی نداشت حدود یکسال هس دارو مصرف کردم شکل و ظاهرش و حرکتش بهتر شده، این یک ماه آخر هس شش تا آمپول hmg و hcg تزریق کردم ولی خیلی تو تعداد ثاثیری نداشته حدودا شده ۱.۴ میلیون دکتر پیشنهاد ای وی اف کردن ، با توجه به هزینه سنگین ای وی اف ایا امیدی واسه افزایش اسپرم هس ک ای یو ای کنیم ک هزینه کمتری لازم داشته باشه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ بهمن ۲( 2 ماه پیش)
   بهتره از روش های کمک باروری استفاده کنید
 • تصویر کاربر ۰۰۰۰۰ یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید من واریکوسل دارم دکتر بهم گفته کمه و زیاد نیست گفته وزن زیاد بلند نکن چون ورزش بدن‌سازی میرم گفته که نیاز به عمل نیست الان خود ارضایی رو واریکوسل تأثیر داره ۰.امکان داره تو سن بالاتر بچه دار نشی

  ...اگر خود ارضایی نکنی چیز خواسی میشه . سنم ۱۵
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   برای شما خطر ساز فعلا نیست
 • تصویر کاربر Sadegh جمعه ۱۳ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  در مایع منی بنده 3 دانه طلایی رنگ به اندازه 1 تا 2 میل دیده شده ،سوزش ادرار ندارم .درد ندارم فقط این سه دانه طلایی دیده شده علت میخواستم بدونم.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۴ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  باسلام و خدا قوت خدمت پروفسور کرمی عزیز
  دکتر جان بنده بار چهارم‌هست از یک ماه پیش تا حالا پیگیر مشکلم هستم و پیام میدم خدمتتون دکتر بنده آقا هستم ۲۷ ساله که مدت یک ساله برای بچه دار شدن با خانومم اقدام کردیم ولی متأسفانه نتیجه ای نبوده آزمایش های کامل و سونوگرافی خودم رو چند روز پیش فرستادم خدمتتون فرمودین تعداد و حرکت اسپرم خوبه سونوگرافی هم خوبه فقط شکل نرمال اسپرم ها ضعیفه از داروی تقویتی استفاده کنم حالا من رفتم قرص فرتیل اید با قرص اسپریژن گرفتم سوالم اینه آیا روزانه مصرف همزمان این دوقرص باهم باتوجه به اینکه هردو ویتامین ها ومواد مشابه دارن مشکلی ایجاد نمیکنه بنده داروی فشار خون والزومیکس هم مصرف میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ دی ۲( 4 ماه پیش)
   نه مشکلی ایجاد نمیکنه میتونید مصرف کنید بعد ۳ ماه مصرف آزمایش اسپرم و سونوگرافی بیضه ها انجام شود
 • تصویر کاربر منوچهر پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت جناب دکتر کرمی
  بنده راننده کامیون. یکسال و نیمه اقدام کردیم به بارداری اما متاسفانه میسر نشده.
  پس از یکسال که فهمیدیم مساله جدی هست، بعد از دادن آزمایش اسپرم فهمیدیم مورفولوژی اسپرمم کمه.
  پس از مصرف یکماه پودر آندروفرتی ،معرفی شدیم برای IUI که متاسفانه جوابش منفی شد.
  بعداز اون مراجعه کردم به ارولوژیست  و پس از انجام معاینه فیزیکی که مشکلی نداش،برای بنده بلومکس و کوالی فول تجویز شد.
  پس از مصرف دوماهه داروها مجددا آزمایش اسپرم دادم و به ارولوژیست مراجعه کردم که‌مورفولوژی به 5 افزایش پیدا کرده بود و طبق گفته پزشک قابلیت بار داری رو داشتم.
  اما باز هم برای یک دوره 3 ماهه‌بلومکس و کوالی فول وکلومیفن تجویز کردند.
  بنده بعد از مصرف سه ماهه داروها باز هم آزمایش اسپرم دادم ولی مورفولوژی من افزایش پیدا نکرده و روی همون 5 باقی مونده بود.
  پس از اون میسر نشده که دیگه‌به پزشک مراجعه کنم و بارداری هم میسر نشده. و همسر بنده هم از طرف پزشک زنان تایید شده ومشکلی ندارد.
  از اون به بعد مصرف قرص فرتیل اید رو شروع کردم.
  و حالا بنده تمامی مدارک خود را برای شما ارسال میکنم و از شما خواهشمندم منو راهنمایی کنید.
  1_سطح کیفیت اسپرمم در چه سطحیه؟
  2_با توجه به اینکه در هر بار مقاربت با همسرم در موقع انزال بنده‌ ،سوزش شدیدی احساس میکنه آیا بنده عفونت منی دارم؟
  و اگر دارم ممنون میشم که آنتی بیوتیک بهم پیشنهاد بدین
  و سوال آخرم اینکه نظرتون راجب فرتیل اید که شروع کردم چیست؟؟؟ و آیا اینکه شما برای بالا بردن کیفیت اسپرم پیشنهاد دیگری دارید؟؟؟
  از شما کمال قدردانی را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 4 ماه پیش)
   بهتون پاسخ داده شده
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۹ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید من پسری ۲۵ ساله هستم دوساله ازدواج کردم اقدام کردیم واسه بچه دار شدن که دکتر منو فرستاد واسه آزمایشم صفر بود ولی از هر دو طرف واریکوسل داشتم عمل کردم دارو استفاده کردم ولی باز خوب نشدم اسپرمم صفر بود الان دکتر منو وهمسرم فرستاده دکتر زنان و زایمان ؟آیا امیدی هست یا نه نظر خودتون چیه اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ دی ۲( 4 ماه پیش)
   با توجه به اینکه نمونه برداری از بیضه هم صفر بوده میتونید برای میکرو تسه اقدام کنید هر چند شانس پیدا شدن اسپرم بسبار اندک خواهد بود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ دی ۲( 4 ماه پیش)
   به مراکز ناباروری معتبر مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر