آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

درباره آزواسپرمی یا عدم وجود اسپرم که شایعترین علت نازایی مردان است چه می دانید؟ در اینجا جهت اطلاع رسانی و رفع نگرانی این دسته از مراجعین به طور مفصل به علل و تشخیص و درمان آزواسپرمی و یا عدم وجود اسپرم می پردازم.

امروزه نازا به کسی گفته می شود که اصلاٌ نطفه ندارد و در آزمایش اسپرم انجام شده اسپرم صفر می باشد. اگر کسی اسپرم داشته باشد نازا نبوده و با روش های کمکی می تواند باردار شود.

هر از چند گاهی زوجینی را می بینیم که به حالت ناامیدی و در بررسی های انجام شده که در آزمایش نطفه تعداد اسپرم آنها صفر می باشد، مراجعه می کنند و شدیداً نگران و مضطرب هستند.

در حالت طبیعی هر مردی 100میلیون اسپرم دارد که جهت بارداری باید ..40 درصدمتحرک و شکل طبیعی داشته باشند. در بسیاری از مواقع مواقع وقتی آزمایش اسپرم را مطالعه می کنیم اسپرم هم از نظر تعداد و هم شکل و هم حرکت کاملاً پایین است که به آن الیگو اسپرم گفته می شود. هر چند کیفیت اسپرم پائین باشد شانس باروری پائین تر خواهد بود. در شدیدترین حالت افت کیفیت اسپرم در آزمایش انجام شده همه صفر هستند که به آن آزواسپرمی گفته می شود.

 

-وقتی آزمایش اسپرم یک مرد صفر است علت های مختلفی در پشت آن وجود دارد:

۱- منشاء هورمونی

الف- هورمون های تحریک کننده بیضه ها از هیپوفیز مغز در ترشح مشکل دارند. این اختلال در ترشح که اغلب به علت کاهش ترشح هورمونی به نام FSH می باشد که وظیفه تحریک سلول های نطفه ساز را به عهده دارند. ترشح هورمون FSH یا تحریک کننده نطفه سازی یا مادرزادی، در مغز ترشح نمی شود.

ب- یا به علت تزریق بی رویه تستوسترون که متأسفانه در باشگاه های بدنسازی و سرخودی استفاده می شود. ترشح هورمون تحریک کننده را شدیداً مختل می کند.

آزواسپرمی

ج- یا به علت ایجاد شدن تومور در غده هیپوفیز به نام پرولاکتنبوما می باشد که باعث ترشح بیش از حد پرولاکتین شده و آن هم هورمون تحریک کننده نطفه سازی یا FSHرا مختل می کند.

2- منشاء بیضه

 بیضه محل اصلی نطفه سازی مرد می باشدکه سلول های نطفه ساز در آن قرار دارند. شایعترین علت آزواسپرمی مردان اختلال در عملکرد بیضه می باشد که 49 تا 93 درصد آزواسپرمی را تشکیل می دهد. در این حالت سلول های نطفه ساز یا در بیضه به صورت مادرزادی وجود ندارند که تحت عنوان سرتولی سل سندرم گفته می شو د که در این صورت فرد نازا است و راهی برای درمان وجود ندارد. علل دیگر آن بیماری ژنتیکی به نام کلاین فیلتر می باشدکه در معاینه بیضه ها کاملاً سفت و کوچک هستند و نطفه تولید نمی کنند.

یکی دیگر از علل دیگر از بین رفتن سلول های نطفه ساز بیضه، بیضه های پائین نیامده و نزول نکرده هستند. اگر بیضه بعد از تولد در داخل شکم بماند به کیسه بیضه نرسد با گذشت زمان سلول های نطفه ساز آن از بین خواهد رفت و اگر این امر دوطرفه اتفاق بیافتد فرد مبتلا به آزواسپرمی یا نطفه صفر خواهد شد و لذا در اینجا به والدین عزیز توصیه می کنم هر نوزاد پسر که در معاینه بیضه خالی باشد و بیضه در مسیر نزول گیر افتاده باشد بلافاصله باید پس از سه ماهگی تحت عمل جراحی پائین آوردن بیضه قرار گیرد تا در آینده نابارور نگردد.

از علل دیگر نازایی با منشاء بیضه، بیماری اوریون می باشد که باعث تورم بیضه ها شده و سلول های نطفه ساز را ممکن است تخریب کند.

ضربه به بیضه ها ، شیمی درمانی و رادیوتراپی از عواملی هستند که سلول های نطفه ساز بیضه را خراب می کنند و باعث صفر شدن اسپرم و نازایی مردان می گردند.

3- انسداد در مسیر خروج نطفه ساخته شده در بیضه

لوله هایی به نام منی بر اسپرم را از بیضه ها خارج کرده و به مجرا می آورند که با انزال بیرون می ریزد. به هر عللی انسدادی در مسیر خروج وجود داشته باشد اسپرم ساخته شده محبوس می شود و به بیرون نمی ریزد و لذا باعث صفر شدن آزمایش اسپرم می گردد.

4- وازکتومی

شایعترین علت انسداد متأسفانه انجام وازکتومی یا بستن لوله مردان می باشد که با قطع مسیر لوله های منی بر باعث از بین رفتن همیشگی باروری مردان می شود.

5- عدم وجود لوله های منی بر

عدم وجود لوله های منی بر و یا انسداد مادرزادی آنها از علل دیگر نازایی مردان می باشد.

در جلسه بعد به روش های تشخیص و درمانی نازایی مردان خواهم پرداخت.

در صورت داشتن مشکل نازایی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. من 25 اردیبهشت سال 98 پیش شما به روش میکروسرجری سمت چپ رو عمل واریکوسل کردید. تقریبا یک ماه پیش من سونوگرافی کردم که به من گفتند هنوز هم واریکوسل دارم و در عمل قبلی تمام رگ های وریدی شما اصلاح نشده است و دارای هیدروسل خفیف نیز شده ام. آزمایش اسپرم دادم که قبل از عمل 11 میلیون اسپرم داشتم و بچه دار شدم اما الان به نیم میلیون تقلیل پیدا کرده حال به نظر شما چه مشکلی میتواند باشد؟ و آیا طبیعی است؟ و اگر طبیعی است تا چه مدت دیگر باید برای برگشت اسپرم به مایع منی صبر کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   بعد از همل سونو هميشه گزارش عود تشتباهي ميكند كه اساسا اشتباه است لياييد معاينه كنم
  2. تصویر کاربر سامان جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   دکتر جان من در شهرستان هستم و حدود ۹۰۰ کیلومتر با تهران فاصله دارم. میخواستم در رابطه با کم شدن مقدار اسپرم پاسخی دریافت کنم که آیا تا چه زمانی باید منتظر برگشت اسپرم بود؟ و آیا اصلا این میزان کاهش اسپرم بعد از عمل طبیعی است؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   بعد از عمل طبیعی است نیاز به عمل مجدد نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نوید یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ودرود .بنده 28 سالمه سه سال پیش عمل واریکوسل سمت چپ را انجام دادم وعمل به وسیله یک پزشک جراح عمومی انجام شد قبل از عمل درد نداشتم ولی دقیقا بعداز عمل بیضه سمت چپم با کشاله رانم تیر میکشه. دکتر اورولوژی رفتم میگه از نظر جسمی سالمه ولی از قسمت ناحیه برش عمل تا بیضه یک رگ هست ک سفته و انتهای رگ به به بیضه وصله اندازه یک سنگ ریزه سفت هست ووقتی فشار میدم درد شدید دارم و دکتر میگه این کلسیم جمع شده است وقرص ملوکسیکام 15 و گاباپنتین 100 بهم داده و بهتر نشدم و گفت اگه خوب نشدی باید بلوک عصبی کنی .نظر جنابعالی چی هست درضمن اسپرمم طبیعی نیست مشکلش در تعداد و سرعت حرکت است و باید درمان درمان بشه ولی مشکل اولم درد بیضه و کشاله ران و بعضی وقتها درد تا کمرم میاد.لطفا راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر نوید یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   با سلام خیلی ممنونم .با تفصیر سوال قبلیم ایا راهی واسه از بین بردن درد بیضه چپم وجود داره چون دکتر اورولوژی میگه عصبت اسیب دیده و با دارو خوب نشدم وگفته باید بلوک عصبی انجام بدم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   اگر سونو بیضه سالم است درمان نمیخواهد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اسماعیل جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر من سال 97 برای بچه اقدام کردم و نشد پس از ازمایشات اسپرم و معاینه بیضه ها توسط دکتر گفتن که واریکوسل داری و باید عمل بشی وبرج 8 سال97 عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم.
  اولا که از اون زمان تا الان هرچه اقدام میکنیم نمیشه و اخیرن آزمایش که دادم میگن تحرک اسپرم صفرشده در حالیکه قبل عمل 39بوده. میخاستم ببینم چکارکنم بچه داربشم.البته اینم بگم 2تا بچه دارم برای سومی منظورم هست.وازمایشات رو واست میفرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   اگر اقدام به باروری کنید ونشد باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام تصویر ازمایش اسپرموگرام بنده پیوست شده است ایا باین نتایج مشکلی برای باروری وجود دارد؟وایا مقدار 98 درصد مورفولوژی ناقص مسئله مهمی است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Amir شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ماه گذشته به دکتر مراجعه کردم برای معاینه بیضه ایشون گفتند که واریکسول خفیف داری سونو نوشتن سونو سیاه و سفید بود انجام دادم هیچگونه واریوکسل نشون داده نشد بعد از گذشت یک ماه تصمیم به انجام سونوگرافی رنگی گرفتم جواب واریکسول خفیف به اندازه ۳ میلیمتر در بیضه چپ تشخیص داده شد در سونوگرافی اول که سیاه سفید بود ابعاد بیضه راست ۴۸ ×۱۹ میلیمیتر و بیضه چپ ۴۸×۲۱ و در سونو دوم که رنگی هستش که امروز انجام دادم ابعاد بیضه راست به ۴۷×۱۹ و بیضه چپ ۴۶×۱۹ تغییر کرده و لازم به ذکر بنده ۱۹ سال سن دارم و مجرد هستم نظر شما در رابطه با درمان چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   در سن شما درمان نیاز ندارد
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می خواستم بدونم آیا من که بیست ساله هستم در صورت داشتن واریکوسل باید عمل کنم؟ در ضمن الان حدود دو ماهی است که در خواب منی ازم خارج نشده یعنی وقتی میخاد بیاد بیرون متوقف میشه و بیرون نمیاد. ضمنا به تازگی گاهی اوقات بعد از ادرار یا شاید همراه ادرار مایعی لزج ازم خارج میشه که شبیه منی است که قبلا سابقه نداشت.ساکن یزدم و آیا شما در یزد موقت طبابت نمی کنید؟ وسوال آخر اینکه اگه شما یزد نمیای میشه یه دکتر خوب در یزد بهم معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .نتایج عمل واریکوسل (با روش میکروسرجی) بنده بعد از 11 ماه به شرح زیر میباشد
  1- حجم زیاد شده
  2- درصد حرکت اسپرمها بشدت کاهش یافته
  به جراح مراجعه کردم ولی پاسخ قانع کننده ای بجز تجویز داروندادند. گفتند عمل موفقیت آمیز بوده .
  با توجه به نتایج آزمایش شما چه راهکاری پیشنهاد میکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
   غیر از دارو کاری نمیتوان کرد
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  بنده25سالمه و متاهل هستم حدود یه ماه پیش متوجه عدم تقارن بیضه هام شدم که بیضه سمت چپم حالت کشیدگی داره به سمت پایین و بیضه راستم از بیضه چپم بالاتره
  به پزشک مراجعه کردم که تشخیص داد شاید هیدروسل باشه و سونوگرافی واسه من نوشت که انجام دادم که در آخر سونوگرافی تشخیص داده شد واریکوسل خفیف در سمت چپ بیضه مطرح است
  خواستم بدونم آیا واریکوسل خفیف نیاز به جراحی داره؟در باروری تاثیر داره یا نه؟
  سونوگرافی و تصویر بیضه ها رو میفرستم براتون
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فردین چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.بنده 3سالی هست که زیر مثانه سمت راست وبیضه سمت راست گهگاهی سیخ سیخ میزنه بامراجعه به دکتر متخصص وانجام سونوگرافی کلیه ومثانه ها نرمال بودند وحجم پروستات 23 میلی گرم بود.همچنین درسونو واریکوسل گرید1 سمت راست وهیدروسل خفیف درسمت چپ بیضه دیده شده است .دکتر قرص ترازوسین 2 ونوتروتلیپین به مدت 1ماه تجویز کردن وگفتند چیزی نیست .حال سوال بنده اینه که این قرص ها برای چیه .پروستاتم نرمال هست یا نه .قرص ها رو مصرف کنم یانه باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   از نظر من شما سالید ودارو نخورید
 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  حیدری هستم که سه شنبه در بیمارستان نیکان لطف کردید و جراحی واریکوسل برای بنده انجام دادید، ضمن تشکر بابت عمل دوتا سوال داشتم و برای اینکه وقتتون رو نگیرم بااجازه اینجا مطرحشون می کنم :
  1. پانسمان های روی زخم رو کی باید باز کنم و آیا باید عوضشون کنم؟
  2. برای بازدید بعد از عمل چند روز دیگه باید خدمت برسم؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   بله باز کنید۲-بعد ۳هفته بعد از عمل
  2. تصویر کاربر شاهین شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   ممنون 🙏🌷
  3. تصویر کاربر شاهین شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   راستی پمادی نیاز نیست روی زخم بزنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   نه
  5. تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   ممنون 🙏🌷
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید