آشنایی با عمل پیلوپلاستی (درمان تنگی های اتصال حالب)

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد. بهترین درمان تنگی های اتصال حالب به لگنچه به روش لاپاراسکوپی پیلوپلاستی می باشد.

UPJ یا تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه شایعترین انسداد مادرزادی می باشد که باعث اتساع و گشادشده گی کلیه ها و در نتیجه آسیب غیر قابل برگشت به کلیه ها می شود. از هر 1500 جنین یک نفر مبتلا به این تنگی می شود که در کلیه طرف چپ و در پسر بچه ها شایعتر می باشد.

در 10-15 درصد می تواند تنگی دوطرفه باشد. خوشبختانه با انجام سونوگرافی در دوره حاملگی این تنگی خیلی به آسانی و راحتی قابل تشخیص می باشد و لذا پزشک و مادر می توانند با تشخیص و درمان به موقع این تنگی، از آسیب به کلیه جنین جلوگیری کنند.

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد.

اگر در دوره حاملگی متوجه نشدیم از کجا می توان مطمئن شد که تنگی در نوزاد وجود ندارد؟

با انجام یک سونوگرافی ساده می توان بیماری را تشخیص داد. در سونوگرافی کلیه ها کاملاً گشاد شده و اتساع دارند.

آیا همه تنگی های محل اتصال حالب به لگنچه باید عمل بشوند؟ آیا درمان دارویی دارد؟

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه درمان دارویی ندارد. تنها روش درمان جراحی باز یا لاپاراسکوپی است ولی کدام بیمار باید عمل شود بسته به بررسی های تکمیلی و از جمله عکس رنگی از کلیه ها یا IVP و همچنین عکس برداری هسته ای یا DTPA اسکن با تزریق لازیکس است. در این روش ماده حاجب از طریق رگ ها به بیمار تزریق می شود و با عکس برداری های سریال، مقدار تخلیه و عبور آن از محل تنگی با عکس برداری بررسی می شود. اگر شدت تنگی زیاد باشد ماده رنگی قادر به عبور از محل تنگی نخواهد بود و در کلیه ها جمع می شود.

مثل شکل که این علامت هشدار می باشد که بیمار جهت نجات کلیه ها از خفگی هر چه سریعتر باید عمل شود.

 

آیا با روش آندوسکوپی و غیر جراحی می توان تنگی را گشاد کرد؟

بسته به شدت و طول تنگی محل اتصال حالب به لگنچه است. اگر تنگی کوتاه باشد می توان با روش آندوسکوپی (رتروگرید یورتروسکوپی و یا از پائین یا از بالای کلیه و از طریق تونل پوستی (اندوپیلومتری) آن را باز کرد. ولی مطمئن ترین روش درمان عمل جراحی می باشد که به دو روش باز و لاپاراسکوپی انجام می شود. به علت عدم شکاف یک وجبی پهلو و زیبایی عمل و درد کمتر امروزه لاپاراسکوپی بهترین روش درمان این تنگی ها می باشد که به شرح آن می پردازم.

بیمار باید ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نماید و پس از معاینه و آزمایشات لازم چند ساعت بعد با بیهوشی عمومی در اطاق عمل طبق شکل سه عدد تروکار لاپاراسکوپی در شکم بیمار به جای برش باز قرار داده می شود و سپس با عبور دوربین و بزرگنمائی محل عمل در تلویزیون با پنس و قیچی محل تنگی را مشخص و سپس قطع کرده و محل باز و غیر تنگ حالب را به لگنچه کلیه مثل شکل و فیلم دوخته و پیوند می زنیم.

این عمل یک عمل فوق تخصصی و نیاز به تجربه بسیار بالای جراح دارد. یک لوله حالب در پایان محل به شکل قلاب در کلیه ها و مثانه قرار داده می شود که پس از چند هفته به صورت سرپائی خارج می شود.

در صورت عدم نشتی ادرار از محل عمل شما فردا یا پس فردای عمل از بیمارستان مرخص خواهید شد.

4 هفته بعد محل لوله حالب سرپائی خارج خواهد شد و سپس عکس برداری کنترل از نظر موفقیت عمل انجام خواهد شد.

حسن عمل لاپاراسکوپی پیلوپلاستی: زیبایی پوست، عدم شکاف جراحی در پهلو، درد کمتر و بستری کمتر پس از عمل و زمان کوتاه به بازگشت به زندگی روزمره می باشد.

در صورت داشتن تنگی محل اتصال حالب به لگنچه، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خرداد ماه درد شدیدی در پهلو داشتم سونوگرافی که رفتم یک سنگ 5 میل توی حالب و یک سنگ 10 میل توی کالیس تحتانی کلیه چپ داشتم. سنگ 5 میل دفع شد ولی حالا که دوباره سونوگرافی رفتم سنگ شده بود 15 میل. دکتر خودم می گفت سنگ شکن برات ضرر داره. باید ورزش کنی. می خواستم نظر شما رو بدونم. جراحی یا روش های دیگه؟
  درضمن قرص های رواتینکس و سیستون رو این سنگ تاثیری دارند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سنگ شکنی کنید دفع میشود
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  اقای دکتر من مشکل تنگی مجرا داشتم و عمل سیستوسکپی را انجام داده ام حالا بعد از چهار سال ماهی یکبار خروجی ادرارم کم میشود که وقتی زور میزنم راه خرپج ادرار باز میشود و خیلی خوب ادرار خارج میشود در قم رفته ام دکتر گفتند باید عمل تکرار شود خواستم بپرسم نظر شما چیست؟
  من فقط ماهی یکبار میشود و با زور زدن این راه باز میشود ایا نیاز به انجام دوباره ی این عمل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر فاءزه شنبه ۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام. من 28 مونث ساله هستم.مدتی مشکل زیاد به دسشویی رفتن و فشار ادرار داشتم به حدی که ادرارم با فشار زیاد خارج می شد چندشاخه میشد و به همه جا میپاشید که باعث مسایل طهارت و اینا میشد و سختم بود.وقتی به دکتر مراجعه کردم درسونو شن ریز دیده شد و در یورودینامیک گفتن حجم مثانه 260 بوده و مادرزادی اتصال مثانه به خروجی ادرار کوتاه هستش.قرص ویسول و ایمی پرامین برام دادن.اما بعد از مدتی سه ماه هم این مسایل برگشت هم دکتر زنان گفتن این قرصا رو نخورم هم اینگه میرفتم دسشویی احساس پر ادراری داشتم ولی ادرار نداشتم.الان که 8 ماه میگذره هربار در مواقع نشستن ایستادن و یا بیشتر پس از حمام و دسشویی که بدنم خیس هست احساس خروج ادرار دارم و میبینم که لباسم هم خیس شده.به دکتر مراجع کردم گفتن قرص فنازومکس رو بخورمکه ادرارم نارنجی بشه و روی گاغذ یادداشت کنم هربار میرم دسشویی چه حجمی خارج میشه که دوبار درروز 300 و بقیه اوقات بین 30 تا 100 ادرار داشتم.اما مشکلی که دارم با مصرف این قرص متوجه شدم خیلی بیشتر از چیزی که فک میکردم ادرار خارج میشه غالب روز لباس من نارنجی میشه و همچنین وقتی خودمو میشورم و میخام با دستمال خشک کنم دستمال مقدار زیادی نارنجی میشه درحالی که من احساس خروج ادرار ندارم.ضمنا من از زمان پرفشاری ادرارم با اب طهارت میگیرم ینی وقتی ادراز خارج میشه اب رو میگیرم به خودم ایا این کار من باعث شده و اینکه این مشکل من حل شدنی هست کلا؟ باعث شده همه جا رو نجس بدونم و کل زندگیم داغون شده و اعتماد به نفسم کم شده بیرون نمیتونم برم نمیدونم کی لباس عوض کنم کی نکنم چطور طهارت بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسرم یک ماهه است امروز مشاهده کردیم بالای آلت تناسلی باد کرده و سفت شده .حین بردن دکتر دیدیم بادش خوابیده نیمه راه برگشتیم.میخواستم بدونم مشکلی مهمی است یا مهم نبست؟ ممنون میشم از راهنمایی جنابعالی.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید. من پسری 25 ساله با التی 18 سانتی هستم که التم کمی رو به بایین هست . من میخواستم بدونم که میشه با جراحی التم رو رو به بالا کرد . ببخشید دقیقاً مثل حالات موز اون فرمی بهش انحناءداد یا خیر. متشکر میشم اگر منو راهنمای کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر m جمعه ۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت اقای دکتر .. ببخشید من سوند دبل جیمو کشیدم بلافاصله بعد اون ادرارم خونی شد بعدش رفع شد ... اما چند روز بعدش وقتی میرم بیرون پیاده روی بازم ادرارم خونی میشه . دلیلش چیه ؟ ببخشید من هی سوال میکنم مزاحم میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مجرد21 ساله//تصمیم گرفتم بستن لوله اب منی برای همیشه ببندم باعمل جراعی که دیگر مایع منی ازم خارج نشود توروبه خد اوند کمکم کنید اقای دکتر عزیز من به شما پیشنهاد 2میلیون خورده می دهم که کمکم کنید یابیشتر توروبه خدا دوست دارم مایع منی بر ای همیشه ببندم که دیگر ارضاع نشوم اقای دکتر عزیز من نوکرت می شوم کمکم کنید توروبه خدا//تماس09138218493
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و تهییت خدمت پروفسور کرمی
  جناب دکتر من ۱۶ روز پیش در اهواز عمل tul برای سنگ ۱.۲ میلیمتری که در حالب فوقانی گیر کرده بود انجام دادم.بعد از یک هفته با انجام ctجدید متوجه شدم که یک تکه سنگ به اندازه ۴ میلیمتر از سنگ قبلی در کالیس تحتانی باقی مانده است.هفته پیش خدمت شما رسیدم و مدارک پزشکی را به شما نشان دادم و شما فرمودی که این سنگ نیاز به درمان ندارد.دیروز بعد از ظهر یک دفعه ادرارم بسیار کم وغلیظ شد( البته مصرف آب هم زیاد بود)به همراه سوزش شدید.بعد از دوساعت به حالت طبیعی برگشت ولی به همراه یک سنگ تقریبا ۳میلیمتر و لخته خون وموکوس.(دکتر ممکن است همان سنگ باقی مانده باشد چون از نظر شباهت خیلی خیلی شبیه عکس سیتی میباشد).دوباره دیشب و امروز بعد از ظهر همان حالت پیش آمد با این تفاوت که دیگر سنگی مشاهده نشد و فقط لخته خون و موکوس بود .خواستم نظر شما در این مورد بدانم.بسیار ممنون متشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر احسان سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بسیار ممنون و متشکر از وقتی که برای اینجانب گذاشتید .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   تشكر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Jasmen یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سوزش ادراری هم ندارم و راحت ادرار مییاد ولی کامل تخلیه منیشه .من دارو میتونم استفاده کنم اقای دکتر؟ تشخیص شما برام مهنه و راه حل چیه؟ ترجیح میدم دارو مرف کنم.البته خانم دکتر پرهیز گفتن با لیزر تنگی مجاری ادراری را باز کنن۰من مجرد هستم ۳۶ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بیایید با مدارک ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر عفت یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  مادر من سال ۹۴ بعلت وجود خون در ادرار اومدن خدمت شما که در سونو گرافی مشکل داشتن وسیستوسکوپی و عمل شدن و ۶ جلسه ب ث ژ
  بعد از اون شما فرمودین هر سه ماه سونوگرافی بشن و تا الان انجام شده و خداروشکر هیییچ مشکلی وجود نداشت
  این بار علاوه بر سونو آزمایش خون و ادرار ( چکاپ کامل) انجام دادن
  خداروشکر در سونو هیییچ چیز مشکوکی نیست و مثانه پاک پاک است ولی در ادرار کمی خون هست
  آیا از نظر شما مشکلی وجود داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر عفت شنبه ۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   آقای دکتر خیلی خیلی ممنونم ازتون؛ همیشه دعاگوتون هستیم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   تشکر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر