آشنایی با عمل پیلوپلاستی (درمان تنگی های اتصال حالب)

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد. بهترین درمان تنگی های اتصال حالب به لگنچه به روش لاپاراسکوپی پیلوپلاستی می باشد.

UPJ یا تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه شایعترین انسداد مادرزادی می باشد که باعث اتساع و گشادشده گی کلیه ها و در نتیجه آسیب غیر قابل برگشت به کلیه ها می شود. از هر 1500 جنین یک نفر مبتلا به این تنگی می شود که در کلیه طرف چپ و در پسر بچه ها شایعتر می باشد.

در 10-15 درصد می تواند تنگی دوطرفه باشد. خوشبختانه با انجام سونوگرافی در دوره حاملگی این تنگی خیلی به آسانی و راحتی قابل تشخیص می باشد و لذا پزشک و مادر می توانند با تشخیص و درمان به موقع این تنگی، از آسیب به کلیه جنین جلوگیری کنند.

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد.

اگر در دوره حاملگی متوجه نشدیم از کجا می توان مطمئن شد که تنگی در نوزاد وجود ندارد؟

با انجام یک سونوگرافی ساده می توان بیماری را تشخیص داد. در سونوگرافی کلیه ها کاملاً گشاد شده و اتساع دارند.

آیا همه تنگی های محل اتصال حالب به لگنچه باید عمل بشوند؟ آیا درمان دارویی دارد؟

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه درمان دارویی ندارد. تنها روش درمان جراحی باز یا لاپاراسکوپی است ولی کدام بیمار باید عمل شود بسته به بررسی های تکمیلی و از جمله عکس رنگی از کلیه ها یا IVP و همچنین عکس برداری هسته ای یا DTPA اسکن با تزریق لازیکس است. در این روش ماده حاجب از طریق رگ ها به بیمار تزریق می شود و با عکس برداری های سریال، مقدار تخلیه و عبور آن از محل تنگی با عکس برداری بررسی می شود. اگر شدت تنگی زیاد باشد ماده رنگی قادر به عبور از محل تنگی نخواهد بود و در کلیه ها جمع می شود.

مثل شکل که این علامت هشدار می باشد که بیمار جهت نجات کلیه ها از خفگی هر چه سریعتر باید عمل شود.

 

آیا با روش آندوسکوپی و غیر جراحی می توان تنگی را گشاد کرد؟

بسته به شدت و طول تنگی محل اتصال حالب به لگنچه است. اگر تنگی کوتاه باشد می توان با روش آندوسکوپی (رتروگرید یورتروسکوپی و یا از پائین یا از بالای کلیه و از طریق تونل پوستی (اندوپیلومتری) آن را باز کرد. ولی مطمئن ترین روش درمان عمل جراحی می باشد که به دو روش باز و لاپاراسکوپی انجام می شود. به علت عدم شکاف یک وجبی پهلو و زیبایی عمل و درد کمتر امروزه لاپاراسکوپی بهترین روش درمان این تنگی ها می باشد که به شرح آن می پردازم.

بیمار باید ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نماید و پس از معاینه و آزمایشات لازم چند ساعت بعد با بیهوشی عمومی در اطاق عمل طبق شکل سه عدد تروکار لاپاراسکوپی در شکم بیمار به جای برش باز قرار داده می شود و سپس با عبور دوربین و بزرگنمائی محل عمل در تلویزیون با پنس و قیچی محل تنگی را مشخص و سپس قطع کرده و محل باز و غیر تنگ حالب را به لگنچه کلیه مثل شکل و فیلم دوخته و پیوند می زنیم.

این عمل یک عمل فوق تخصصی و نیاز به تجربه بسیار بالای جراح دارد. یک لوله حالب در پایان محل به شکل قلاب در کلیه ها و مثانه قرار داده می شود که پس از چند هفته به صورت سرپائی خارج می شود.

در صورت عدم نشتی ادرار از محل عمل شما فردا یا پس فردای عمل از بیمارستان مرخص خواهید شد.

4 هفته بعد محل لوله حالب سرپائی خارج خواهد شد و سپس عکس برداری کنترل از نظر موفقیت عمل انجام خواهد شد.

حسن عمل لاپاراسکوپی پیلوپلاستی: زیبایی پوست، عدم شکاف جراحی در پهلو، درد کمتر و بستری کمتر پس از عمل و زمان کوتاه به بازگشت به زندگی روزمره می باشد.

در صورت داشتن تنگی محل اتصال حالب به لگنچه، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من حدودا یه سال میشه که تکرر ادرار دارم
  طوری که واقعا زندگی روزمره بهم ریخته
  چند بار سونوگرافی دادم سنگ مثانه نداشتم حتی دیابت هم خداروشکر نداشتم
  مصرف مایعات در شبانه روز هم خیلی کمه اما خیلی دستشویی میرم هر بار هم که دستشویی میرم متاسفانه احساس میکنم ادرار به خوبی تخلیه نمیشه حتی احساس ادرار داشتن هم بعد دستشویی تموم نمیشه و بلافاصله بعد از دستشویی باز باید برگردم دستشویی و هر بارم کلی باید فشار بیارم تا ادرارم تخلیه بشه
  چند بارم پیش متخصص زنان هم رفتم دکتر دارو برای عفونت اداری تجویز کردن اما اصلا تاثیری نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   نوار مثانه انجام شود ، مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سروش چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  چند عدد غده چربی زیر کلاهک مثانه زیر پوست بوجود امده جابه جاهم میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
 • تصویر کاربر فریمانه یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام‌پسری‌دارم۱۳ساله‌حدود۱۰سالشب‌ادراری‌دارددکتر‌زیاد‌بردیمش‌هم‌سنتی‌هم‌طب‌روز‌امااثرش‌موقتی‌بود‌لطفا‌دارویی‌بدید‌که‌انشاالله‌حالش‌خوب‌بشه‌‌.به‌سردیجات‌خیلی‌علاقه‌داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   اسپری بینی دسموپرسین هر شب ۱ پاف در هر سوراخ بینی
 • تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر. 30 ساله هستم، یک سالی میشه تحمل نگه داشتن ادارارم مثل قبل زیاد نیست و از ناحیه سر آلت احساس تخلیه فوری بهم دست میده انگار آب جوش در نوک آلتم هست. در همین حالت گاهی اوقات حجم تخلیه خیلی کمه و ساعاتی بعد دوباره احساس تخلیه دارم. شب ادراری در هنگام خواب اصلا ندارم.
  آیا خود ارضایی دلیل بروز علائم بالا هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   روزی یک عدد قرص وزیکر مصرف شود
  2. تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   ممنون ازشما آقای دکتر
   فقط امکانش هست دوز دارو و مدت زمان مصرف رو هم بگین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   ۵ میلیگرم ظهر ها
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام و تبریک سال جدید---بنده 39 سال سن دارم مدتی پیش از شما سوال کردم مبنی براین که پس از اتمام ادرار و استبرا کردن چند قطره بصورت بی اختیار از من خارج میشود و به محض برخورد با آب احساس کاذب ادرار داشتن دارم(مثانه تحریک پذیر) فرمودید قرص تولترودین یا ویزیکر مصرف کنید-بنده تولترودین 2 مصرف کردم که خیلی خوب بود ولی به محض قطع کردن دوباره اون مشکلات بر میگردد--و جدید اینکه وقتی احساس ادرار دارم چنان فشاری به من وارد میشود که باید سریع خودم رو به دستشویی برسانم ولی حجم ادرار به اندازه اون فشاری که به من وارد شده نیست--لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   دارو رو ادامه بدین ضرری ندارد
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیز
  شیما،32 ساله هستم
  6سال پیش عمل فقق اینگوینال دوطرف را عمل کردم،بعد از عمل دچار احتباس ادراری شدم که پزشک به من گفتند تویه خونه آب بگیرم به خودم که ادرارم بیاد، اما تا شب ادرار نیومد و بعد از اون قطره قطره ادرار شروع به اومدن کرد، اما مثانه کامل تخلیه نمیشد. بعد از یک هفته برای کشیدن بخیه به پزشک مراجعه کردم اما از ورم شکم من تعجب کردند، یکباره یه سُرنگ به شدن با ضربه وارد مثانه من کردن که بررسی کنند التهاب از جمع شدن ادراره یا خون، که ادرار وارد سرنگ شد، اما بعد از ضربه زدن سرنگ همون قطره قطره ادرار را نتونستم بکنم و درد و سوزش شدید همون قسمت را درگیر کرد، سونوگرافی فرستادند که مشخص شد 850 سی سی ادرار داخل مثانه هست، و بعد با وصل کردن سوند مثانه تخلیه شد اما با قطع کردن سوند نتونستم ادرار کنم و زیر نظر متخصص ارولوژی تحت عمل سیستوسکپی قرار گرفتم و بعد از تقریبا 2هفته با قطع سوند تونستم با درد شدید ادرار کنم
  اما از آن زمان به بعد سوزش شدید در یک نقطه از مثانه که سرنگ وارد شد ایحاد شده
  و عفونتهای مکرر مثانه من را درگیر کرده، کشت ادرار بیش از 100هزار اشریشیاکلای، و دفع خون و پروتئین و نیتریت را نشان میدهد
  2سال پیش نوار مثانه گرفتم و زیر نظر متخصص تحت درمان بیوفیدبک و مصرف قرص های اُمنیک و سیردالود قرار گرفتم
  اما همچنان عفونت مکرر و سوزش شدید در مثانه من را درگیر کرده
  هر 2 ساعت یکبار به دستشویی میروم و مثانه را تخلیه میکنم
  از جناب آقای دکتر درخواست درمان دارم
  خیلی ممنون از لطفت و بزرگواری شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   باید سما رو کامل بررسی کنم ، مراجعه حضوری کنید ، احتمالا باید مجدد نوار مثانه بگیرم از شما
 • تصویر کاربر سعيد جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام
  لطفا راجع به جواب پاتولوژی تومور مثانه راهنمایی فرمایید
  و بهترین راه درمان از نظر شما چیست
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   بر حسب شرایط بیمار یا باید مثانه خارج شود و یا شیمی درمانی انجام گردد
 • تصویر کاربر فرشت6 پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دختر 25 ساله مجردم...ماه قبل یعنی دقیق 30م دچار سوزش ادرار و ادرار چکه ای شدم گاهی هم سوزنی بود فنازوپریدین که مصرف میکردم سوزشم میرفت ولی بعد اثرش دوباره برمیگشت به خیال اینکه موقت هستش تا یه هفته ای دکتر نرفتم بعدش سفکسیم مصرف کردم ده دوز خوب نشدم بعد ازمایش ua uc vدادم مشکلی نداشت گاهی سوزشم شدید بود گاهی کمتر که اگه مینشستم‌ حس سنگینی در ناخیه تناسلی داشتم.. به متخصص زنان مراجعه کردم برام پماد کلوتریمازول و قرص فلوکلونازول رو برام‌نوشتن با مصرف پماد خیلی زود سوزشم برطرف شد به طوری که در حد یه ساعت بعد هیچ سوزشی حس نمیکردم دو روز استفاده کردم روز سوم تا شب استفاده نکرده بودم به حالت شدیدی دوباره شرو شد(این کرم بی حسی نداره؟ ) بعد دوباره مرتب استفاده کردم سوزشم کامل نرفته ولی نسبت به اینکه اگه نزنم خیلی زیاده باز میشه گفت بهتره.. ولی نگرانیمم اینجاست که ادرارم واقعا سوزنیه بعد مثله وقتی که دست میذاری رو شلنگ آب پخش میشه دقیقا گاهی همون حالت خارج میشه... میشه واقعا راهنماییم کنید خیلی نگرانم ... تا پنج شش روز دیگه امتحانی داشتم نتونستم برم دکتر یا آزمایش دیگه ای بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر با اون پماد بهتر میشه ، عفونت زنانه ، باید تحت نظر متخصص زنان باشین . مصرف مایعاتتون رو خیلی بیشتر کنین
 • تصویر کاربر معینی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باسلام.۳۲ ساله هستم و خانوم، ۶ماه پیش دچار تکرر ادرار شدید و پری مثانه و احساس ناراحتی و داغی در ناحیه ی مثانه شدم بعد از یک شوک عصبی و ناراحتی،قرص وزیکر خوردم یک ورق کاملا خوب شدم.الان ۱ ماه هست دوباره همون علائم برگشته ولی بسیار خفیف و همش احساس پری و ناراحتی در قسمت مثانه دارم.قرص وزیکر خوردم فایده ایی نداشته با استرس و ناراحتی بدتر میشه شدتش،چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   ازمایش ادرار و سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام چن سال چن تا کیست روی دارم نمی دونم دقیق چیه اپیدرمال یا چیز دیگه ولی درد ندارم چن وقت پیش ندانسته یک عدد تخلیه کردم می خوام بدونم خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   چربی ن ، مشکلی نیست ، اگر از نظر زیبایی اذیت میکنه میشه برداشت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   چیز نگران کننده ای نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر