علل و درمان بی اختیاری ادراری -قسمت اول

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

به هر گونه خروج غیر ارادی از مثانه بی اختیاری ادراری گفته می شود که بر اساس نوع و شدت و کیفیت آن و فرد به فرد فرق می کند.

مثانه به منزله کیسه نگه دارنده ادرار است که مجهز به سلول های هوشمند می باشد که لحظه به لحظه مراحل پر شدن ادرار در مثانه را به مغز گزارش می کند. عضلات مثانه مجهز به سلول های حسی و حرکتی و دو عدد اسفنکتر یا دریچه هستند که دریچه اولی در گردن مثانه و دریچه دوم در مجرای ادرار می باشد. عملکرد دریچه گردن مثانه غیر ارادی ولی عملکرد دریچه دوم اختیاری می باشد. وقتی که مثانه کاملاً پر از ادرار شد پیغام از طریق گیرنده های حسی به کنترل ادرار در مغز صادر و سپس عضلات حرکتی منقبض و گردن مثانه و دریچه ادراری باز شده و تخلیه ادراری صورت می گیرد.

هر گونه اختلال در مکانیسم ذکر شده می تواند باعث مشکلات ادراری و بی اختیاری ادراری گردد. در حالت طبیعی کنترل ادرار کاملا به دست ماست و در سن بالای 6 سال هر گونه بی اختیاری و خروج غیر ارادی ادراری غیر طبیعی می باشد.

تکرر ادراری

تعریف بی اختیاری ادراری

به هر گونه خروج غیر ارادی از مثانه بی اختیاری گفته می شود که بر اساس نوع و شدت و کیفیت آن و فرد به فرد فرق می کند. ممکن است قطراتی از ادرار به صورت غیرارادی از فرد خارج شود یا برعکس فرد همیشه خیس باشد و مقدار زیادی از ادرار به صورت غیر ارادی از مثانه خارج شود.

 

 

چند نوع بی اختیاری داریم؟

بر اساس علت های ایجاد کننده بی اختیاری ادراری ، 4 نوع بی اختیاری داریم که به شرح آنها می پردازم:

1- بی اختیاری استرسی

علت ایجاد کننده بی اختیاری استرسی شل شدن کف عضلات لگن می باشد. در حالت طبیعی عضلات لگن با انقباض ملایم و همیشگی خود باعث تقویت گردن مثانه و واژن خانم ها می شود. در اثر زایمان های سخت، زایمان های متعدد، بالارفتن سن و یا ضعف ژنتیکی در عضلات کف لگن و بعد از یائسگی این عضلات دچار کم کاری و لذا باعث شل شدن گردن مثانه شده و باعث بی اختیاری ادراری می شود.

از مشخصات این بی اختیاری ادراری عبارتند از: با سرفه، خنده و عطسه و هنگام مقاربت جنسی و برداشتن جسم سنگین و هر علتی که باعث بالا رفتن فشار شکم می شود حملات بی اختیاری ادراری اتفاق افتاده و فرد بسته به شدت شل شدن عضلات کف لگن دچار بی اختیاری ضعیف، متوسط یا شدید می شود.

در این حالت به علت شل شدن عضلات لگن همزمان مثانه و واژن خانم ها به طرف پایین لگن افتادگی پیدا می کنند و در نتیجه فشار شکم مستقیم به مثانه منتقل و باعث خروج ادرار می شود. این نوع بی اختیاری دو برابر در خانم ها شایعتر از مردان می باشد. در مردانی که مبتلا به سرطان پروستات بوده و تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند ممکن است این نوع بی اختیاری مشاهده گردد. در خانم ها قبل از پریود ماهانه و بعد از یائسگی این نوع بی اختیاری شدت پیدا می کند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری استرسی

چون علت بی اختیاری که با عطسه، سرفه، خندیدن، زور زدن حین مقاربت اتفاق می افتد، شل شدن عضلات کف لگن و متعاقب آن افتادگی مثانه می باشد و لذا درمان های این نوع بی اختیاری عبارتند از:

– تمرین لگنی

در این روش به بیماران توصیه می شود عضلات باسن خود را منقبض کنند و هر بار 10-15 ثانیه نگاه دارند و تعداد آن هر چه بیشتر باشد بهتر خواهد بود. این تمرین باعث تقویت عضلات کف لگن و بهبود نسبی بی اختیاری ادراری می شود. این تمرین اصولاً برای درجات خفیف بی اختیاری استرسی که شدت شل شده گی عضلات لگن خفیف می باشد توصیه می شود و موثر است.

– تعبیه پساری (Pessari)

پساری وسیله ای است باروت شکل که در واژن گذاشته و باعث بالا رفتن نسبی واژن و گردن مثانه می گردد. این وسیله اغلب قبل از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی خانم ها استفاده می شود.

– داروهای تحریک کننده آلفا

از قبیل پسودوافدرین و ایمی پرامین که با تحریک گیرنده های آلفا در گردن مثانه باعث انقباض نسبی گردن مثانه می شوند و در بهبودی نسبی بی اختیاری ادراری از نوع استرسی کمک کننده هستند.

– تزریق کلاژن

در این روش کلاژ و یا چربی فرد را در داخل گردن مثانه تزریق می کنیم که با مکانیسم ایجاد مانع در مقابل خروج غیرطبیعی ادراری به بهبودی نسبی بی اختیاری استرسی کمک می کند. قبل از تزریق این مواد باید تست حساسیت جلدی از عدم ایجاد حساسیت فرد بیمار مطمئن بود.

– درمان های جراحی

چون مکانیسم ایجاد بی اختیاری استرسی شل شدن عضلات و افتادگی گردن مثانه است پس بهترین و قطعی ترین روش درمان بالا کشیدن مثانه و گردن آن به روش های مختلف جراحی می باشد. این عمل ها به روش باز کردن شکمی و یا از طریق واژن می باشد. در هر دو روش هدف نهایی بالا کشیدن گردن مثانه می باشد. در روش شکمی با برش پوستی روی مثانه گردن مثانه را با نخ های غیر قابل جذب به قسمت پشتی عضلات پوبیس بخیه می کنیم که باعث بالا رفتن گردن مثانه می شود.

– در روش Sling

که اغلب از طریق یک نوار و با ایجاد حالت قلاب مانند گردن مثانه را بالا می کشیم.

توصیه های بعد از عمل

به علت بالا کشیده شدن گردن مثانه در هر دو روش ممکن است بعد از عمل چند روز نتوانید ادرار کنید و لذا برای 48 ساعت بعد از عمل برای بیمار سوند داخل مثانه گذاشته می شود که بعد از 3-2 روز خارج می گردد. در افرادی که مبتلا به دیابت هستند و یا شک به قدرت پمپاژ مثانه داریم باید حتماً قبل از عمل تست و نوار عصب مثانه یا ارودینامیک انجام شود. چرا که اگر مثانه پمپاژ خوب قبل از عمل نداشته باشد بعد از عمل مبتلا به احتباس ادراری خواهد شد که در حقیقت یک مشکلی بر مشکلات بیمار اضافه خواهد شد.

و اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری از بی اختیاری استرسی

1- وزنتان را کم کنید. شکم های چاق باعث تشدید بی اختیاری ادراری می شوند.

2- یبوست باعث افزایش فشار داخل شکمی و تشدید بی اختیاری استرسی خواهد شد پس آن را درمان کنید.

3- سرفه های مزمن به علت بالا بردن فشار شکمی هم باعث ایجاد و تشدید افتاده گی مثانه می شوند پس از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … اجتناب نمایید و سرفه مزمن خود را درمان کنید.

4- از مصرف زیاد چای پررنگ و قهوه که حالت ادرار آوری دارند اجتناب نمایید.

5- پیشگیری بهتر از درمان است و لذا همه خانم ها باید از سنین پایین ورزش لگنی و تقویت عضلات لگن خود را با انقباض عضلات باسن شروع کنند.

6- اگر مبتلا به دیابت و دیسک و بیماری زمینه ای هستید حتماً قبل از عمل بالا کشیدن گردن مثانه انجام نوار مثانه یا تست ارودینامیک را فراموش نکنید.

ادامه بحث بی اختیاری ادراری را در قسمت های بعدی بخوانید.

در صورت داشتن بی اختیاری استرسی، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.حدود1ساله که من پس از ادرار دو سه قطره ادرار خارج نشده در مخرجم مشاهده میکنم که یا خودم طی چند بار دستشویی رفتن بیرون می آورم یا پس از یکی دو دقیقه پس از ادرار خودش کم کم خارج میشه و باید دوباره به دستشویی برم.بنده اکنون16 سال و 7ماه دارم.این مشکل پس از سه چهار ماه بعد از بلوغم مشاهده کردم.میخواستم بدونم مشکل خاصیه یا خیر.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ نوار عصب مثانه
 • تصویر کاربر مرادخانی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  باسلام سالهاست بااین مشکل مواجهه هستم ادراربطورکامل تخلیه نمی شودبعدازادرارمجددابطور قطره قطره ادرارخارج میشودودرداخل مثانه همچنان ادراروجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام باید بررسیی شوید 02122642744
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام باید بررسیی شوید 02122642744
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام.پسری هستم 29 ساله حدود 14 ساله که ادرار کامل دفع نمیشم و پس از دفع علاوه بر اینکه استبرا میکنم ولی مقداری ادرار همیشه ناخودآگاه دفع میشود که بیشتر هنگام خم و راست شدن بدن ادرار دفع میشود.به پزشک مراجعه کرده که پس از سیتوسکوپی تشخیص دادند که چون از کودکی درست ادرار نکرده و موقع ادرار مجرا را تنگ میکردم تا از سرعت ادرار کاهش یابد به همین دلیل دچار این عارضه شده ام .دوسال است که تولترودین تدافارم2وپرازوسین مصرف میکنم که تا مصرف دارو دارم خوب خوب نیستم ولی بهتر از زمانی ام که دارو مصرف نمکنم ولی باز هم ادرار کامل دفع نشده و بعد مرتب چند قطره میریزد.مجردم و 54 کیلو وزن دارم.چند دفعه امتحان کردم و در چاه حمام با شدت تمام ادرار را دفع کردم تا ببینم آیا دیگر میریزد یا نه که بهتر از موقعی هست که برای کاهش شدت ادرار گردن مجاری ادرار را میگیرم ولی باز هم با اینکه با شدت در حمام ادرار کرده ام دوباره در اثر خم و راست شدن یا خودبخود ادرار قطره ای دفع میشود.لطفا راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   مشکل شما عصبی است
  2. تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   خب الان باید چیکار کنم؟!
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   اهمیت نده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام:
  شما که میگن سوزش ادرار درمان دارويي ندارد راه دیگه درمان چیه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   مصرف اب زياد وإدرار رقيق
 • تصویر کاربر بهمن پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  بنده مدت هفت سال هستش که از بیماران ضایعات نخاعی گردنی مهره پنج و شش هستم.با عنایت به اینکه حس پر بودن و حتی تخلیه ادرار را دارم اما قادر به کنترل و اختیاری بودن دفع ادرار را ندارم.آیا روش و جراحی خاصی برای اختیاری شدن دفع ادرار وجود داره؟ اخیرا سخنی در بین دوستان ضایعات نخاعی در خصوص این نوع جراحی وجود دارد اما صحت یا سقم اون رو نمیدانیم.بسیار ممنون میشم در این باب راهنمایی فرمایید.
  امید که همیشه شاد و سلامت باشید ان شاء الله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر پیمان یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام
  زمانی که دستشویی می روم و ادرارم را خالی می کنم بعد از شستن الت
  موقعی که بیرون می ایم دو سه قطره ادرار بی اختیار داخل شرتم می ریزد
  علتش چیست
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 5 سال پیش)
   باید نوار بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر فلیکا پنجشنبه ۸ بهمن ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  دختری ۲۴ ساله هستم چند ماهی میشه بی اختیاری ادراری گرفتم؛ چند ماه پیش متوجه شدم بمقدار خیلی کمی گاهی ادرار ازم دفع میشه که فکر کردم شاید فقط یه حسه یا مال رحممه بعد چندوقت حالم خوب شد ولی دوباره شروع شده(نزدیک دو ماه میشه) ولی اینبار بیشتر یعنی کاملا یک قطره ازم دفع میشه و میبینم لباسم خیس شده (تقریبا ۳-۴بار در روز این اتفاق میفته)موقع عطسه و سرفه حتما ولی شده گاهی هم همینطور که نشستم باز یک قطره ازم دفع میشه،وقتی لباسمو چک میکنم میبینم جایی مه خیس شده فقط خیس نیست بلکه یه ماده ی سفیدرنگ کمی هم وجود داره.
  دوماهه عادت ماهیانه نمیشم و تقریبا از همون موقع دوباره این مشکلم شروع شده.
  ۱۶۰قدمه و ۱۰۰ کیلو وزنمه و چاقی شکمی و زیرشکمی زیادی دارم(زیرشکمم بیشتره طوریکه کاملا حالت افتاده و آویزان داره)،استرس هم دارم و بتازگی موهای زائد هم در نواحی چانه ام رشد کردن البته خیلی کم هستن و فقط یدونه کاملا مشخصه ولی از نوجوونی زیرگلوم هم مو داشت،ولی این موی روی چانه ام خیلی ضخیم و محکمه،از دبیرستان هم داخل رانهای پام موهای زائد داشتم،زود هم عصبی میشم.
  موقع وضو دو تا سه بار میرم دستشویی تا مثانه ام خالیه خالی بشه و دیگه احساس نکنم به دستشویی رفتن نیاز دارم،موقع نماز استرس میگیرم.گاهی حس میکنم دارم میترکم ولی وقتی میرم دستشویی میبینم ادرارم خیلی کم بود.خوراکی های شیرین هم خیلی دوست دارم و خیلی میخورم مثلا خیلی موقع ها شده بعد از غذا اگه چیز شیرینی نخورم عصبی میشم چون خیییلی دلم میخواد و احساس نیاز میکنم.
  ممنون میشم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ بهمن ۹۴( 5 سال پیش)
   02122642744 نوار عصب مثانه
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسری هستم 21ساله حدود 4سال پیش توانایی راه رفتنم رو ازدست دادم بعد بی اختیاری ادرار دارم و ازالت ب پایین حسی ندارم وقتی التم راست میشه حس نمیکنم ک راست شده یا نمیدونم منی ازم خارج میشه یا نه فقط بعضی وقت ها یکم مایع سفید رنک سر کلاهک التم روی سوراخ میبینم نمیدونم منی هست یا عفونت چطوری بفهمم منی هست برای برگشت حس و کنترول ادرار چکارکنم خواهش میکنم راهنمایی کنید ک برای زندگی اینده ام ب مشکل نخورم باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   نوار عصب مثانه کمک کننده است
 • تصویر کاربر روح شنبه ۷ شهریور ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد عزیز اقای دکتر کرمی
  دختر 11 ساله ی من دچار تکرر ادراری است . اما شب که حدود 10 ساعت میخوابد به هیچ وجه به دستشویی مراجعه نمیکند.سونوگرافی از کلیه و مثانه مشکلی نشان نمی دهد. آزمایش او کمی خون در ادرار نشان میداد که با مصرف مایعات بر طرف شد . فکر می کنیم شاید گونه ای وسواس فکری باشد . حدود 40 دقیقه یکبار احساس نیاز میکند و میترسد خیس کند .خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۲۸ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی خدمت آقای دکتر
  من 27 ساله هستم و مجرد،قریب به 1 سالی هست که از مشکل تکرار ادرار رنج میبرم با خوردن مایعات بعد چند لحظه احساس میکنم مثانه پر شده و نیاز به دستشویی ،همچنین بیضه هام سرده و در هنگام ادرار تکرار ادراری دارم و گاهی وقتا با فشاری که برای ادرار وارد میکنم قطراطی شبیه منی بیرون میاد البته بیشتر ادرار من در ماه رمضان در شب موقع خوابه،رنگه ادرار 2 ماهی هست که زرده.
  ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   09351142080 نوار مثانه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر