علل و درمان بی اختیاری ادراری -قسمت اول

به هر گونه خروج غیر ارادی از مثانه بی اختیاری ادراری گفته می شود که بر اساس نوع و شدت و کیفیت آن و فرد به فرد فرق می کند.

مثانه به منزله کیسه نگه دارنده ادرار است که مجهز به سلول های هوشمند می باشد که لحظه به لحظه مراحل پر شدن ادرار در مثانه را به مغز گزارش می کند. عضلات مثانه مجهز به سلول های حسی و حرکتی و دو عدد اسفنکتر یا دریچه هستند که دریچه اولی در گردن مثانه و دریچه دوم در مجرای ادرار می باشد. عملکرد دریچه گردن مثانه غیر ارادی ولی عملکرد دریچه دوم اختیاری می باشد. وقتی که مثانه کاملاً پر از ادرار شد پیغام از طریق گیرنده های حسی به کنترل ادرار در مغز صادر و سپس عضلات حرکتی منقبض و گردن مثانه و دریچه ادراری باز شده و تخلیه ادراری صورت می گیرد.

هر گونه اختلال در مکانیسم ذکر شده می تواند باعث مشکلات ادراری و بی اختیاری ادراری گردد. در حالت طبیعی کنترل ادرار کاملا به دست ماست و در سن بالای 6 سال هر گونه بی اختیاری و خروج غیر ارادی ادراری غیر طبیعی می باشد.

تکرر ادراری

تعریف بی اختیاری ادراری

به هر گونه خروج غیر ارادی از مثانه بی اختیاری گفته می شود که بر اساس نوع و شدت و کیفیت آن و فرد به فرد فرق می کند. ممکن است قطراتی از ادرار به صورت غیرارادی از فرد خارج شود یا برعکس فرد همیشه خیس باشد و مقدار زیادی از ادرار به صورت غیر ارادی از مثانه خارج شود.

 

 

چند نوع بی اختیاری داریم؟

بر اساس علت های ایجاد کننده بی اختیاری ادراری ، 4 نوع بی اختیاری داریم که به شرح آنها می پردازم:

1- بی اختیاری استرسی

علت ایجاد کننده بی اختیاری استرسی شل شدن کف عضلات لگن می باشد. در حالت طبیعی عضلات لگن با انقباض ملایم و همیشگی خود باعث تقویت گردن مثانه و واژن خانم ها می شود. در اثر زایمان های سخت، زایمان های متعدد، بالارفتن سن و یا ضعف ژنتیکی در عضلات کف لگن و بعد از یائسگی این عضلات دچار کم کاری و لذا باعث شل شدن گردن مثانه شده و باعث بی اختیاری ادراری می شود.

از مشخصات این بی اختیاری ادراری عبارتند از: با سرفه، خنده و عطسه و هنگام مقاربت جنسی و برداشتن جسم سنگین و هر علتی که باعث بالا رفتن فشار شکم می شود حملات بی اختیاری ادراری اتفاق افتاده و فرد بسته به شدت شل شدن عضلات کف لگن دچار بی اختیاری ضعیف، متوسط یا شدید می شود.

در این حالت به علت شل شدن عضلات لگن همزمان مثانه و واژن خانم ها به طرف پایین لگن افتادگی پیدا می کنند و در نتیجه فشار شکم مستقیم به مثانه منتقل و باعث خروج ادرار می شود. این نوع بی اختیاری دو برابر در خانم ها شایعتر از مردان می باشد. در مردانی که مبتلا به سرطان پروستات بوده و تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند ممکن است این نوع بی اختیاری مشاهده گردد. در خانم ها قبل از پریود ماهانه و بعد از یائسگی این نوع بی اختیاری شدت پیدا می کند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری استرسی

چون علت بی اختیاری که با عطسه، سرفه، خندیدن، زور زدن حین مقاربت اتفاق می افتد، شل شدن عضلات کف لگن و متعاقب آن افتادگی مثانه می باشد و لذا درمان های این نوع بی اختیاری عبارتند از:

– تمرین لگنی

در این روش به بیماران توصیه می شود عضلات باسن خود را منقبض کنند و هر بار 10-15 ثانیه نگاه دارند و تعداد آن هر چه بیشتر باشد بهتر خواهد بود. این تمرین باعث تقویت عضلات کف لگن و بهبود نسبی بی اختیاری ادراری می شود. این تمرین اصولاً برای درجات خفیف بی اختیاری استرسی که شدت شل شده گی عضلات لگن خفیف می باشد توصیه می شود و موثر است.

– تعبیه پساری (Pessari)

پساری وسیله ای است باروت شکل که در واژن گذاشته و باعث بالا رفتن نسبی واژن و گردن مثانه می گردد. این وسیله اغلب قبل از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی خانم ها استفاده می شود.

– داروهای تحریک کننده آلفا

از قبیل پسودوافدرین و ایمی پرامین که با تحریک گیرنده های آلفا در گردن مثانه باعث انقباض نسبی گردن مثانه می شوند و در بهبودی نسبی بی اختیاری ادراری از نوع استرسی کمک کننده هستند.

– تزریق کلاژن

در این روش کلاژ و یا چربی فرد را در داخل گردن مثانه تزریق می کنیم که با مکانیسم ایجاد مانع در مقابل خروج غیرطبیعی ادراری به بهبودی نسبی بی اختیاری استرسی کمک می کند. قبل از تزریق این مواد باید تست حساسیت جلدی از عدم ایجاد حساسیت فرد بیمار مطمئن بود.

– درمان های جراحی

چون مکانیسم ایجاد بی اختیاری استرسی شل شدن عضلات و افتادگی گردن مثانه است پس بهترین و قطعی ترین روش درمان بالا کشیدن مثانه و گردن آن به روش های مختلف جراحی می باشد. این عمل ها به روش باز کردن شکمی و یا از طریق واژن می باشد. در هر دو روش هدف نهایی بالا کشیدن گردن مثانه می باشد. در روش شکمی با برش پوستی روی مثانه گردن مثانه را با نخ های غیر قابل جذب به قسمت پشتی عضلات پوبیس بخیه می کنیم که باعث بالا رفتن گردن مثانه می شود.

– در روش Sling

که اغلب از طریق یک نوار و با ایجاد حالت قلاب مانند گردن مثانه را بالا می کشیم.

توصیه های بعد از عمل

به علت بالا کشیده شدن گردن مثانه در هر دو روش ممکن است بعد از عمل چند روز نتوانید ادرار کنید و لذا برای 48 ساعت بعد از عمل برای بیمار سوند داخل مثانه گذاشته می شود که بعد از 3-2 روز خارج می گردد. در افرادی که مبتلا به دیابت هستند و یا شک به قدرت پمپاژ مثانه داریم باید حتماً قبل از عمل تست و نوار عصب مثانه یا ارودینامیک انجام شود. چرا که اگر مثانه پمپاژ خوب قبل از عمل نداشته باشد بعد از عمل مبتلا به احتباس ادراری خواهد شد که در حقیقت یک مشکلی بر مشکلات بیمار اضافه خواهد شد.

و اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری از بی اختیاری استرسی

1- وزنتان را کم کنید. شکم های چاق باعث تشدید بی اختیاری ادراری می شوند.

2- یبوست باعث افزایش فشار داخل شکمی و تشدید بی اختیاری استرسی خواهد شد پس آن را درمان کنید.

3- سرفه های مزمن به علت بالا بردن فشار شکمی هم باعث ایجاد و تشدید افتاده گی مثانه می شوند پس از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … اجتناب نمایید و سرفه مزمن خود را درمان کنید.

4- از مصرف زیاد چای پررنگ و قهوه که حالت ادرار آوری دارند اجتناب نمایید.

5- پیشگیری بهتر از درمان است و لذا همه خانم ها باید از سنین پایین ورزش لگنی و تقویت عضلات لگن خود را با انقباض عضلات باسن شروع کنند.

6- اگر مبتلا به دیابت و دیسک و بیماری زمینه ای هستید حتماً قبل از عمل بالا کشیدن گردن مثانه انجام نوار مثانه یا تست ارودینامیک را فراموش نکنید.

ادامه بحث بی اختیاری ادراری را در قسمت های بعدی بخوانید.

در صورت داشتن بی اختیاری استرسی، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شبانی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بعضی وقتا ادرار با نشست و برخاست و سرفه و.. به اندازه یه قطره بیرون میاد آیا این میتونه مشکل خاصی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، خیر مشکلی نیست
 • تصویر کاربر Daniyal دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مثانه سلام دکتر من یه مدت شب ادراری شدید داشتم یه مقدار اب میخوردم باید فوری تخلیه میکردم بعد یهدمدت بهتر شدم اما الان جهش ادرارم خیلی کم شده بیضه هامم یکم بزرگ شده و آلتم هم یکم حالت افتاده داره و هرچی اب بوخورم دیگه زیاد ادرارم نمیاد و مثانه پر نمیشه اب میره تو شکمم و اسهال میشم گاهی وقت ها هم احساس میکنم یکم ادرار در نوک آلتم میماند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.دختر۲۱ساله ای هستم که از چهارسال پیش مبتلابه تکرر ادرار شده ام.اوایل بهتربود اما الان به هیچ عنوان قادر به حفظ ادرار خودبیش از دو ساعت نیستم.
  همه نوع آزمایش خون،کشت ادرار،عکس رنگی مثانه،نوار مثانه و حتی سیستوسکوپی انجام داده ام که همه طبیعی بوده.و مدت زمان زیادی قرص های شل کننده مثانه میخوردم که متاسفانه تاثیری نداشت.
  درنوار مثانه مشخص شد تنگی مجرا دارم که عمل سیستوسکوپی به همین جهت انجام شد اما نتیجه خاصی نداشت.
  از دسشویی رفتن زیاد خسته و بیزار شده ام .اگر شمانظرخاصی دارید ممنون میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   باید تست نوار مثانه بگیرید تا علت مشخص شود
  2. تصویر کاربر بیمار یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر بالاگفتم نوار مثانه گرفتم گفتن تنگی مجرا دارم
  3. تصویر کاربر بیمار یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر بالا عرض کردم نوار مثانه گرفتم گفتن تنگی مجرا دارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   باید با سیستوسکوپی باز کنند
  5. تصویر کاربر بیمار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر جسارتا سیستوسکوپی هم انجام دادم تاثیری نداشت
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   پس بیخیال
  7. تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   یعنی نسبت به بی اختیاری ادرارم بی توجهی کنم؟مسئولیت شرعی برگردنم نیست؟
   ایامی که مسابقه واسترس امتحان دارم این حالت تکرر تشدید میشه گویی مجرای مثانه بنده مثل یک شیرآبه که مدام درحال خروج ادراره جوری که طاقت نمیارم و باید در دسشویی مقیم بشم
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   استبرا كن اهميت ندهيد
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام- ایام به کام-وقتی ادرار می کنم احساس فشار در سمت چپ کلیه یا مثانه ام دارم که پس از ادرار آرام می شود و نیز ماهیچه پای چپم هم از فشار می افتد!+اگر منتها الیه کمرم را ماساژ دهم دوباره ادرار با فشار می آید!+اگر مدفوع نمایم پس از خروج از سرویس بهداشتی کمی ادرار ذخیره می ماند!
  پس از خروج از سرویس بهداشتی همزمان با فشار مجدد روی ماهیچه پای چپم بی اختیاری ادراری دارم و پس از ریزش دوباره پایم آرام می شود! و دیگر بی اختیاری تمام می شود
  اگر در حمام کمرم را ماساژ دهم(معمولا با شامپو)کمی ادرار دارم و سپس تمام می شود و دیگر گویا کمرم محکم و مثانه ام مانند مردم عادی سالم می شود
  البته کمی فکرم مشغول و اضطراب نهادینه شده دارم اما بنظرم دلیل خوبی نیست!!!
  آیا نیاز به مراجعه حضوری دارم یا متن مطلب را رساند و پاسخ دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیری۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  N:k:
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من چند وقتی که ترشحات زیاد سبز رنگ و گاهی سفید دارم تکرار ادرار همراه با سوزش وحالا احساس چنگ انداختن در واژن دارم دو روزه که احساس ضربان در اطراف کلیه دارم چه دارویی مصرف کنم؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر f یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  میزان ESR در ازمایش خون من 23 ثبت شده چطور میتونم علت بالا بودن رو پیگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجمدرضاصاعدی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید انشالاه سال نو شاد پربرکت داشته باشید سال نو شما مبارک////اقای دکتر من تصمیم گرفتم عمل وازکتومی ایا شما برای من انجام می دهی هر چقدر هزینه اش بشود من می پردازم مجرد22ساله اقای دکتر تورو خدا کمکم کنید عمل وازکتومی چیز دیگری از شما نمی خاهم خودم خانواده اگر رضایت بدهم ایا شا برایم انجام می دهی خیلی خیلی ازت ممنون می شوم همیشه دست پاهایت می بوسم اقای دکتر کمکم کنید اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير طبق قانون ممنوع است
 • تصویر کاربر سلام سه شنبه ۱۸ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  دیدن خواب دیدن خواب ادرار و انجام ان در خواب و بلافاصله بیدار شدن تکرار 4 بار با فاصله زمانی 2 ماهه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا میشود با ترک خودارضایی گودی کمر و تمام عوارضش را برگرداند به حالت اول یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر ناصرپیرزاده پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداحفظتون کنه . من هر5دقیقه 1بارباید برم دستشوی . ادرارم بامشکل میادانگاربادست وستش روگرفتی ازگوشه هاش میاد.هنگام نزدیکی وخروج اسپرمم مثل قبل نیست به سختی تخلیه میشه.سنوگرافی دادم ازکلیه ومثانه که 2دانسیته2.5_2.5درکلیه راست و3دانسیته2.5-3-4میلی درکلیه راست مشاهده شده.هیچ درمانی هم ندادند.زندگیم سخت شده خودم به پروستات مشکوکم .آزمایش ادرارهم بیماری مقاربتی رانشان نداده .باتشکرمن 26سالم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام مشكل شما عصب مثانه است بايد نوار مثانه يا تست اروديناميك بگيريد فيلم اروديناميك من در اپارات را ببينيد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر