راه های درمان انزال زودرس

روابط زناشویی یکی از پایه های استحکام روابط بین زوجین می باشد. یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی زوجین می شود انزال زودرس می باشد که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راههای درمان انزال زودرس می پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی یا غیر دارویی و درمانهای دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع  و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس 

اولین خط درمانی انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر که توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده میشود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. و لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تآخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته اید و یا قدم می زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبخود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

انزال زودرس

تمرین های به تأخیر انداختن انزال

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی واراده محکم این تمرین را ادامه دهید. دادن روحیه توسط همسر و همکاری ایشان بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوانبه تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می تواند انزال را به تأخیر اندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

 • درمان انزال زودرس با روش های سنتی وگیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبانگیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش های سنتی که برای زودانزالی توصیه می شده و بعضی از آنها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می کنم.

درمان گیاهی زود انزالی

از قبیل دم کرده های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان های سنتی را بسیار کم رنگ می دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

 • درمان انزال زود رس با قرص ها و اسپری های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می باشد که به تک تک این ها می پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری های تأخیری از لیدوکائین می باشد مصرف خودسرانه آن بسیار مضر و ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است اکه از تماس مستقیم آلت با واژن خانم ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می اندازند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آنها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گی آلت تناسلی تجویز می شود. جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه این قرص ها انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی می دانند. مخصوصاً ماده ای به نام سروتونین. امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده می باشد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشاررا مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . حدود دو ماه است زودانزالی دارم و در موقع دلخواه نعوظ انجام نمیشود . البته نعوظ صبحگاهی و شبانه دارم . گاهی نعوظ در حین مقاربت از بین میرود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   بیشتر عصبی میباشد
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من 22 سالمه .. چندوقت پیش ، پیش یکی از همکاراتون رفتم و گفتم که زودانزالی دارم ایشون فرمودن تا ازدواج نکنی نمیشه گفت زودانزالی و حتی با یه بار نزدیکی تو مجردی هم نمیشه گفت زودانزالی
  اما با اصرار من قرص ascntra تجویز کردن
  میخواسم بدونم این قرص هییچگونه عوارضی مثلا روی باروری نئاره؟؟؟ چون اخیرا من واریکوسل چپ عمل کردم
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   بعد از ازدواج نه الان
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایی دکتر خسته نباشی من 23 ساله هستم از بچگی خود ارضایی میکردم الان 23 سالمه زود انزال هستم میخواستم بپرسم وقتی ازدواج کنم بچه از من درست میشه یا نه و چیکار کنم دیر انزال شم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   بله انشااللاه
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ,خسته نباشید , من20ساله هستم مشکل من زود انزالی هست و اینکه زود تحریک میشم و هنگام تحریک شدن چند قطره چسبناک از التم ناخداگاه خارج میشه ولی ارگاسم نمیشم و این تحریک شدن فقط هنگام سکس نیست ,پشت تلفن یا هنگام نگاه کردن به فیلم هم سر التم خیس میشه ولی ارگاسم نیست, میخواستم بدونم این حالت طبیعی هست یا نه؟ و به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید در باره زود انزالی
 • تصویر کاربر ali شنبه ۲۸ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  salam aghaye dr karami bebakhshid vaghtetun ro migiram yek soal dashtam man chand vaght pish avalin rabete jensimo dashtam va21 saal sename va khatneham nashodam va dochar moshkel shodam
  vaghti ke alatam roo mikhastam dakhel konam dochare yek soozeshe bad mishodam be dalile keshide shodane postam bud va alatam dorost dakhel va bad az 3 daghighe alatam az halate sefti dar miad mikhastam bedunam shoma mitunid komak konid ba tashakor
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   نگران نباش تلقین نکن اولین تجربه معیار نیست
  2. تصویر کاربر ali شنبه ۲۸ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   chand bar dge aghaye dr emtahan kardim va hamin etefagh oftad va soozeshe postam baes mishod darde ziadi baram dorost beshe
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  تست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   مطلب زود انزالی سایت مت را بخوانید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۶ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشیدمن 34سال دارم حدود 3سال ازدواج کردم ولی نمی توانم زناشویی کنم قبل از ان فکر می کنم طبیعی بود یعنی میل جنسی ام از حدود 3سال پیش کم کمتر شده تاجایی که الان احساس میکنم نداشتن میل جنسی برام تبدیل به یک مشکل بزرگ شده است طی مدت 3سال گذشته از نظر کاری دچار مشکل شدم که فکرمیکنم به لحاظ روحی روانی تاثیر منفی گذاشته ودررابطه من وهمسرم نیز تاثیر منفی گذاشته و هرماه فقط شاید یکبار اسپرم از بدنم خارج میشود انهم بسیار کم وبا الت افتاده لطفاًراهنماییم کنیدیه سوال دیگه هم داشتم اگر دربدترین حالت مشکل میل جنسی ام حل نشود به حالت مصنوعی میتوانیم بچه دار شویم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   بایدچکاپ هورمون جنسی انجام دهید
 • تصویر کاربر ﻓﺮﻫﺎﺩ دوشنبه ۱۶ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  parameter
  .........................
  liquefaction:30min at 37.0 'c:
  color and smell:Gray opaque:
  viscidity:Normal:
  agglutination:none:
  aggregation:none:
  ...................................
  main Parameters
  ...................................
  semen volume(ml) 3.00:
  semen pH.. 8.00
  sperm cuont(mill/ml) 48.07
  motile sperms(%) 53.27
  progressive sperms(%) 51.31:
  WBC (/HPF) 0-1
  normal morphology(%)58.00
  ...............................................
  CLASS
  A (Rapid Progressive) 21.57
  B(Slow Progressive) 29.74
  C(Non Progressive) 1.96
  D(lmmotile) 46.73
  اﻗﺎﻱ ﺩﻛﺘﺮ ﻛﺮﻣﻲ ﻣﺤﺘﺮﻡ ﺟﻮاﺏ اﺧﺮﻳﻦ ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﻣﻨﻲ. ﻣﻦاﺳﺖ. ﺑﻲ ﺯﺣﻤﺖ ﻫﺮﭼﻪ ﺯﻭﺩﺗﺮ. ﺟﻮاﺏ ﻛﺎﻣﻞ ﻭﭘﻮﻳﺎ ﺩاﺩﻩ ﺷﻮﺩ.. ﻣﻤﻨﻮﻥ اﺯ ﺯﺣﻤﺎﺕ ﺩﻭﺳﺖ ﮔﺮاﻥ ﺑﻬﺎﻳﺘﺎﻥ ﻛﻪ ﻗﺮﻣﺰ ﻣﺎ ﻣﻲ ﻧﻤﺎﻳﻴﺪ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر مورد اعتماد است مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر اشکان پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دکترچگونه میتوان زودانزالی را درمان کرد؟آیا درمان دارد؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳( 5 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر شادی سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خئمت شما جناب آقای دکتر کرمی،
  حدود 2 سال از ازدواج من و همسرم میگذرد که لازم به ذکر است ایشان 29 سال سن داشته و از همان ابتدای ازدواج با مشکل ناتوانی در نعوذ رو به رو بوده اند و تاکنون به دکترهایی نیز مراجعه داشته اند که تقریبا بی نتیجه بوده است. طی مراجعه اخیر ایشان به دکتر متخصص ناتوانی مردان، گفته شد که نیاز به عمل جراحی جهت باز شدن عروق مجاری را دارند که هزینه ی این عمل حدود 5 الی 6 میلیون تومان تخمین زده اند.
  حال سوال من از حضور جنابعالی این است که آیا عمل جراحی تنها راه درمان قطعی است ؟ آیا عوارضی به همراه دارد؟ و آیا هزینه ای به این سنگینی دارد یا میتوان با مبالغی کمتر هم این عمل را انجام داد ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   حتما با مدارکتان مراجعه فرمئید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر