راه های درمان انزال زودرس

روابط زناشویی یکی از پایه های استحکام روابط بین زوجین می باشد. یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی زوجین می شود انزال زودرس می باشد که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راههای درمان انزال زودرس می پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی یا غیر دارویی و درمانهای دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع  و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس 

اولین خط درمانی انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر که توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده میشود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. و لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تآخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته اید و یا قدم می زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبخود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

انزال زودرس

تمرین های به تأخیر انداختن انزال

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی واراده محکم این تمرین را ادامه دهید. دادن روحیه توسط همسر و همکاری ایشان بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوانبه تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می تواند انزال را به تأخیر اندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

 • درمان انزال زودرس با روش های سنتی وگیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبانگیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش های سنتی که برای زودانزالی توصیه می شده و بعضی از آنها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می کنم.

درمان گیاهی زود انزالی

از قبیل دم کرده های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان های سنتی را بسیار کم رنگ می دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

 • درمان انزال زود رس با قرص ها و اسپری های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می باشد که به تک تک این ها می پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری های تأخیری از لیدوکائین می باشد مصرف خودسرانه آن بسیار مضر و ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است اکه از تماس مستقیم آلت با واژن خانم ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می اندازند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آنها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گی آلت تناسلی تجویز می شود. جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه این قرص ها انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی می دانند. مخصوصاً ماده ای به نام سروتونین. امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده می باشد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشاررا مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 17 سالمه قبلا خود ارضایی داشتم و همیشه دچار زود انزالی بودم(زیر 10 ثانیه) خیلی نگرانم و به خاطر این موضوع دچار افسردگی شدم آیا درمان میشم؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   قطع کنید خوب میشود

 • تصویر کاربر ايرج دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند ضايعه كنار آلت دارم دو دكتر گفتن زگيله و دو دكتر گفتن نيست ، اگر هست، چه ازمايشي بايد بدم كه بدونم براي همسرم خطرناك نباشه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   عکس باز نشد  خانم تست باب اسمیر دهند کافی است

 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من جواب ازمایشم به این صورت هست ممکنه رهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   بیایید با نور معاینه کنم02122642744

 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت دکتر کرمی....
  من ۵سال هست که بیماری درماتومیوزیت دارم واول مریض بودن پردنیزولون ۸۰میل مصرف میکردم تا الان که دارم ۵ میل میخورم به طور ثابت دیگه...از اول مریض شدنم به بعد دیکه الت تناسلیم نعوظ نداره و به طور کلی سفت سفت نمیشه اصلا وهمیشه شل هستش...وخیلی میل جنسی ندارم...اینجا هم مراجعه کردم به پزشک مراحل اول چند نمونه قرص بهم داد که فایده نداشت و در اخرین مرحله گفت سونو گرافی رنگی از الت تناسلی بده بیار با تزریق سوزن که فعلا انجامش ندادم...گفت جوان سونو رو بیار که ببینم اگر رگها مسدود نیست دیگه بهت آمپول بدم خودت قبل از نزدیکی تزریق کنی...
  حالا میخواستم شما کمک کنید...ممنون...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   باید با مدارک بیایید ببینم02171062300

 • تصویر کاربر عبدالحمیدهدایتی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر بنده درتاریخ 13980202 خدمتتان درکلینک نیکان رسیدم مشگل نعوظ داشتم وجنابعالی ابتدا تجویز قرص ویزارسین 50 سیلدنافیل به تعدا چهارعدد که روش مصرف آن نصف قرص یک ساعت قبل ازنزدیکی فرمودید نصف یک قرص که استفاده کردم نتیجه نعوظ خوب بود .البته سونوگرافی به روش تزریق هم درنسخه دیگر تجویزکردید که فرمودید اگرجواب نداد نسخه اول سونوگرفته شود خواستم وضعیت فعل را خدمتتان ارایه کنم که اگرنظری دارید بفرماید ممنون می شوم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   داروها را ادامه دهید
  2. تصویر کاربر عبدالحمیدهدایتی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   باسلام آقای دکترممنون ازراهنمایی شما واقعا بزرگوارید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سپاس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  این ضایعه گوشتی ک روی الت هس زگیل هست؟ راه درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل نمیخورد
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تبريك سال جديد. آقاي دكتر 3 تا سوال دارم -آيا كسي كه قصد بچه دار شدن دارد مصرف قرص هايي كه جهت زود انزالي مصرف ميكند تاثيري در اسپرم وجنين دارد؟براي درمان درمان زود انزالي پيش ارولوژيست برويم يا روانپزشك؟. سوال آخر بنده كه خيلي مهم وآزار هنده هست اينست كه كه بنده در حمام و به محض برخورد آب احساس
  پر شدن مثانه رو ميكنم مشكل بنده درماني دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  زگیل تناسلی در مردان بیماریه خطرناکی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید..اقای دکتر من الت کمی کج هست..حدود یکسال هست ک نعوظ در شب ندارم و صبح نعوظ کمی دارم تا بخوام شروع رابطه کنم نعوظ از بیم میره..وقتی قرص ویگرا استفاده میکنم کاملا نرماله..ازمایش دادم همچی خوب بود.همسرم یک بارداری داشت ک منجر ب سقط شد .ک هنگام اقدام ب بارداری از قرص ویگرا استفاده کرده بودم.درضمن وقتی شهرستان میرم نعوظم بهتر میشه ویا وقتی مهمان داریم و شرایط محیا نیست..لطفا کمکم کنید 37سالمه و فرزندی ندارم.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دچار انزال زودرس هستم
  زیر آلت مطابق تصویر دونه هایی هست که سالها موجوده . خیلی حساسیت بالایی داره و به نظرم علت اصلی زودانزالی هست چراکه به شدت تحریک پذیر هستند. اینها مربوط به خود آلت هستند یا چیزی هستند که باید درمان بشه؟ اگر بافت طبیعتی آلت هست، راهی وجود داره که حذف بشن و حساسیت این ناحیه ها از بین بره؟ خیلی موثر خواهد بود به نظرم چون من این نواحی رو عامل زود انزالی میدونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر