راه های درمان انزال زودرس

روابط زناشویی یکی از پایه های استحکام روابط بین زوجین می باشد. یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی زوجین می شود انزال زودرس می باشد که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راههای درمان انزال زودرس می پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی یا غیر دارویی و درمانهای دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع  و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس 

اولین خط درمانی انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر که توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده میشود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. و لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تآخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته اید و یا قدم می زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبخود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

انزال زودرس

تمرین های به تأخیر انداختن انزال

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی واراده محکم این تمرین را ادامه دهید. دادن روحیه توسط همسر و همکاری ایشان بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوانبه تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می تواند انزال را به تأخیر اندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

 • درمان انزال زودرس با روش های سنتی وگیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبانگیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش های سنتی که برای زودانزالی توصیه می شده و بعضی از آنها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می کنم.

درمان گیاهی زود انزالی

از قبیل دم کرده های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان های سنتی را بسیار کم رنگ می دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

 • درمان انزال زود رس با قرص ها و اسپری های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می باشد که به تک تک این ها می پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری های تأخیری از لیدوکائین می باشد مصرف خودسرانه آن بسیار مضر و ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است اکه از تماس مستقیم آلت با واژن خانم ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می اندازند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آنها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گی آلت تناسلی تجویز می شود. جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه این قرص ها انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی می دانند. مخصوصاً ماده ای به نام سروتونین. امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده می باشد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشاررا مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Shayan یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر من ۱۰ ساله که سکس می کنم ولی از همون ابتدا نعوظ کامل نداشتم، یعنی ۵۰ درصد نعوظ داشتم، پیش دکترای زیادی رفتم ولی حوابی نگرفتم، البته ۷سال پیش رفتم، الان همون حالتم بدتر شده، یعنی ۳۰درصد نعوظ و نمی تونم جز یه پوزیشن پوزیشن دیگه ای انتخاب کنم که این پوزیشن هم باید با دستم هدایتش کنم، در حین سکس هم التم می خوابه، ممنون می شم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر Shayan شنبه ۵ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   با یلام
   جناب اقای دکتر من ۱۹ نوبت گرفتم پیش خودتون، طبق عکسی که براتون ارسال کردم می شه به این نتیجه رسید که بیماری پیرونی ندارم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   معاینه وسونو مشخص میکند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما دكتر مهربان
  آيا فردى كه سالهاى زيادى با بيمارى پوستى روماتيسمى درگيره و گهگاهى كل بدن درگير اين بيمارى ميشه(ازدواج با اين مرد)آيا به بدن زن منتقل ميشه يعنى واگيرداره؟از لحاظ تماس جنسى چطور؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   اصلا منتقل نمیشود
 • تصویر کاربر حیدر چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 45سالمه من از کودکی خود ارضایی میکردم تو 25سالگی ازدواج کردم چون زود تموم میشد به تریاک پناه بردم ولی بعضی وقتا باز هم زود تموم میشد الان تریاک و ترک کردم وقتی می خوام طرف شم حتی فکرش هم میکنم تموم میشه حتی اسپری بی حس کننده هم استفاده می کنم اثر نداره یعنی سرش بی حس میشه ولی از زیر بیضه هام خود به خود حال میاد و تموم میشه من چیکار می تونم بکنم
  1. تصویر کاربر حیدر چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   آقای دکتر لطفا جواب منو بدهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Shima دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من حدود یک سالی میشه که متوجه ضایعاتی در قسمت ورودی واژنم شدم که به چندین دکتر مراجعه کردم که دو نفر از دکترها گفتن وستیبولار پاپیلوماتوزیس هست و جای نگرانی نداره و بعضیاشون گفتن زگیله و نیاز به تست اچ پی وی هست راستش من جرات نکردم هنوز این تست رو انجام بدم خیلی استرس دارم و تابستان سال ۹۷ من برای اولین بار تست پاپ اسمیر دادم که جوابش خوب بود مشکلی نداشتم و دیگه هیچ تستی انجام ندادم ...
  خواستم نظر محترم شمارو هم بدونم که ایا اینا زگیل هستند و نیاز به تست اچ پی وی دارم یا خیر .....
  من سه ساله ازدواج کردم و شوهرم از نظر زگیل تناسلی مشکلی نداره
  و در ضمن من در این ناحیه ها هیچ خارش و سوزشی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   اینها زگیل واضح هستند ودرمان ان کرایو است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و‌خسته نباشید خدمت شما....مشکل بزرگ بنده زود انزالی است...بطوریکه گاهی با یک رفت و برگشت به نهایت اوج جنسی(ارضا)میشم.....ممنون میشم اگر من را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   زود انزالی درمانش تمرین به تاخیر انداختن انزال است
 • تصویر کاربر افشین جمعه ۷ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 40 سالمه و یک پسر 17 ساله دارم و الان که می خواهیم دوباره صاحب فرزند بشیم آزمایشات نشون میده من ضعیف هستم جواب آزمایشاتو هم براتون می فرستم لطفا منو راهنمائی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   کیفیت اسپرم پایین است اقدام با ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر اکبر پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند مدتی هست میل جنسی ام خیلی کم شده و آلتم خیلی کم نعوظ میشه بخاطر اورای چشمی قرض والپروئکس سدیم مصرف میکنم. لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   بیشتر به علت استرس میباشد ورزش ونشاط کمک کننده است
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تو 1.5 ماه 3 بار کرایو کردم و فکر میکردم مشکلم حل شده . اما امروز دوباری دیدم چند تا زگیل دوباره ایجاد شده . چیکار کنم الان ؟ چرا برطرف نشده مشکلم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   اینها نیاز به درمان ندارد وعود نیست با سرکه سیب بشورید میرود

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۵ روز بعد از اخرین انزال حجم سیمن خودم رو اندازه گرفتم ۲ سی سی بود .ایا این حجم کم در باروری مشکلی ایجاد میکنه؟؟ راه دارویی برای افزایش ان وجود دارد؟؟ نیاز به ازمایش خاصی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   بقیه یافته ها چیست

  2. تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)
   ازمایشگاه نرفتم جناب دکتر خودم اندازه گرفتم
  3. تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)
   به ازمایشگاه نرفتم جناب دکتر خودم حجم رو سنجیدم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   باید ازمایش دهید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،
  علی 40 ساله هستم. مدت یکسال است مشکل نعوظ و زود انزالی دارم. ابتدا گمان کردم موقتی باشد ولی هر روز شرایط بدتر میشود و موجب نارضایتی شده است. قصد داشتم از ویاگرا استفاده کنم ولی برخی آشنایان توصیه کردند به دکتر مراجعه کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید و بگویید روزهای فرد کدام مطب امکان مراجعه وجود دارد. همچنین تمایل دارم طول و قطر آلت هم افزایش دهم و از خرید داروهای تبلیغ شده میترسم.
  منتظر پاسختان هستم
  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   راهی برای بزرگ کردن الت تناسلی در دنیا نیست

درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر