انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پرویز دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز من دو روزه که از سر آلت تناسلیم تا دقیقا ختنه گاه هر چند ثانیه بحالت یک گز گز خفیف 3الی 5ثانیه ای برام پیش اومده ... میترسم بیماری خاصی باشه..
  من از لحاظ رعایت بهداشت اتفاقا وسواس هستم و حمام و تعویض زیر پوش و همچنین شستن دقیق و کامل بعد از هر بار دستشویی رفتن کار هر روز منه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام مشکل خاصی نیست
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر زیر کلاهک آلت تناسليم متورم شده،تورم طرف راست بیشتره و زیر رگ آلت تناسليم یه چیز جوش مانند سفت و گرد هستش باید دست بزنی بهش زیر دست معلومه دلیلش چی میتونه باشه آیا رفع میشه خودبخود؟ دو روزه اینجوری شده عکسشم فرستادم ممنون میشم جواب بديد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام عکسش باز نمیشه ، لطفا مجدد عکس رو ارسال کنید
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تا حالا رابطه ای نداشتن و کلا خیلی تو تخیلاتم به رابطه فکر میکنم چند روز پیش از سر کنجکاوی یک بسته کاندوم خریدم وبار اول تا کاندوم رو گزاشتم سر آلت انزال رخ داد و بعد از دو روز دوباره اینکار انجام دادم دوباره همین مشکل پیش آمد /۲۷ سالم هیچ دارو و سیگار و مواد ی هم مصرف نمیکنم و ۳ سال پیش به مدت یک ماه داروی افسردگی مصرف کردم.ممنوم میشم علتش رو بگین
  1. تصویر کاربر نیما جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   دوران بلوغ چند سالی خودارضایی کردم.میخواهم ازدواج کنم .لطفا راهنمائیم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام مشکلی نیست. زود انزالی رو نمیشه اینگونه متوجه شد. حین رابطه میشه متوجه شد ، اگر زود انزالی داشته باشین درمان داره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام من دومشکل دارم یکی زود انزولی هست
  دومی من بچه 2ساله دارم الان هم اقدام کردم واسه بچه دوم و ازمایش اسپرم دارم همچیزش خوبه ولی میگن اسپرم جهش نداره راه درمان داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   شلام برای زود انزالی از داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها استفاده کنین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   باید برای قضیه ی باروری معاینه و سونوگرافی شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سما سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من خانمی 22 سالە هستم،قبلا پارتنری داشتم کە رابطە ی جنسی واژینال و مقعدی داشتیم کە 3 سالە ازشون جدا شدم و بعد از این مدت یکبار دیدمشون و تو این یکبار فقط تماس لب بە لب داشتیم و بعد فهمیدم که ایشون بعد از من با چند نفر دیگە بودن و 9 ماە قبلش زگیل تناسلی داشتن و الان درمان کردن .امکان دارە بە من هم انتقال دادە باشە از طریق لب؟
  من دو ماە بعدش نامزد کردم رابطە کامل داشتم کە بعد از سکس من سوزش بدی داشتم(بعد از اولین سکس واژینالم تا الان گە گاهی سوزش داشتم اما فقط چند روز طول میکشید و با دارو و درمان خانگی خوب میشدو چند باری هم ادرار خونی داشتم کە بە دکتر مراجعە نکردم) و نامزدم عفونت شدید گرفتن و بعد فهمیدن عفونت پروستاتشونه ،تب شدید داشتن و درد زیاد و روی لبش تبخال زد.
  همەی علایمش از بین رفت و درمان شد اما خیلی وزن کم کردن و بعد از یک ماە دوبارە رابطە واژینال و دهانی داشتیم و چند ساعت بعدش روی زبونم زخم شد و کمی میسوزە
  ایشون هم بعد از سکس کمی سوزش داشت در حالیکە وقت دخول از کاندوم استفادە کردیم...

  بە دکتر زنان مراجعە کردم اما هنوز ازمایش ندادم و دارو مصرف نکردم،بە یه ازمایشگاە مراجعە کردم گفتن هرینە تست hpv typing بالای 500 یا700 هزار تومانە بدون دفترچە،ایا این ازمایش واقعا اینقدر پر هزینەست؟
  1. تصویر کاربر سما سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   اینم عکس تبخال روی لب ایشونە
  2. تصویر کاربر سما پنجشنبه ۲۰ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   48 ساعت گذشتە و هنوز پاسخی دریافت نکردم!
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام به نظر تبخال تناسلی می باشد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   که لب و دهان را الوده کرده
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   زگیل خیلی مسری هست امکان ابتلای شما وجود دارد با توجه به شرح حال ، حتما برای خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر انجام شود ، هزینه را نمیدانم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من بدنم زیاد خال داره
  یکم در مورد زگیل تناسلی خوندم مشکوک شدم
  بدنمو بررسی کردم یه تعداد زیادی خال ریز و درشت ناحیه بیضم بود؛ یه تعدادم دانه های ریز دور کلاهک التم
  وسواسم زیاد شد زبانمم بررسی کردم عکس عکسشو میزارم باتون
  سکس نداشتم ولی بوسیدن طولانی مدت داشتم
  رشته ورزشیمم شنا بود از شورت و حوله هم استفاده میکردیم
  همچنین تو خوابگاه .....
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   من در عکس زگیل نمیبینم
  2. تصویر کاربر منصور سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   دکتر اون خال های رنگی زگیل نیستن؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مراد چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی
  من 33 سالمه متاهل هستم تقریبا 10 سال است
  از زمانی که ازدواج کردم تا الان مایعی سفید رنگ از آلت تناسلیم خارج میشه بدن رنگ و بو شفاف و غلیظ .اوایل کدر و بد رنگ بود ولی بعدا تعییر رنگ داد و سفید شد قبلا زمانی که تحریک میشدم ازم خارج میشد اما بعدا به صورت مداوم در طول شبانه روز خارج میشه ازم خیلی بابت این موضوع نگران هستم جوری شده که اطراف دستگاه تناسلیم لکه های قرمز زده زیاد هم هست مال زمانیه که خواب هستم و ازم خارج میشه این لکه ها همه سمت راست بدنم افتاده رو کشاله رانم بغل بیضه سوزش ادرار ندارم اما افت فشار دارم اما خفیفه دکتر رفتم دارو انتی بیوتیک داد خوب نشدم سونو گرافی بیضه و مثانه و پرستات کلیه دادم همه چی میزون بود اما همچنان این ترشحات و دارم ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام ، از جهت بیماری های منتقل شونده جنسی باید بررسی شین. از امپول سفتریاکسون و قرص داکسی سیکلین استفاده کنید
 • تصویر کاربر seyed سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من 44 سالمه و دارای فشار خون هستم و دارو مصرف میکنم لوزار و هیدرو . همچنین دارای ادنوم غده هیپوفیز هستم که دکتر میرم و کنترل میکنم . من مشکلم این است که اختلال نهوذ دارم و همچنین ارضا شدن سریع و همچنین اسپرم ها هم 5 میلیون هست . میخواستم ببینم میتونم با توجه به شرایط جسمی قرصی برای نعوذ و انزال زودرسو زیاد شدن اسپرم تجویزکنید
  در صمن من قرص اسنترا برای افسردگی استفاده میکنم
  قرصی که مشکلی برا فشار خونم ایجاد نکنه هست معرفی بفرمایید
  خسته نباشید
  1. تصویر کاربر seyed دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام هنوز جواب من داده نشده است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   بايد بررسي از نظر نشتي بدهيد
  3. تصویر کاربر seyed یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام منظور و کامل نرسوندید
   منطور از نشتی چیست؟؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   آسنترا به درمان زودانزالی شما کمک میکنه. از عوارض آسنترا دیر انزالی هست. ولی قدرت نعوظ رو کم میکنه و میل جنسی رو کم میکنه. با دکتر روانپزشکتون مشورت کنین در صورت امکان داروی پاروکستین ۲۰ میلیگرمی براتون جایگزین شه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام. جناب دکتر الان چند ساله که هم ناتوانی جنسی وهم زود انزالی دارم که به خاطر فشار خون چند ساله ام قرص فشار خون استفاده میکنم که از دوماه پیش دکترم قرصهایم را عوض کرده. و قرص والزومیکس ۸۰/۵ روزی یکی.قرص هیدرو کلروتیازید روزی نصفی و بیزو پرولول ۵هم روزی نصفی برام تجویز کرده.راهی وجود دارد که هم فشار خونم تنظیم باشه وهم مشکل جنسی حل بشه ممنون میشم راهنمایی کنید.روزتان خوش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   داروهای فشار خون باعث ناتوانی میشود باید با نظر دکترتان عمل کنید داروهای کم عارضه بدهد
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون خسته نباشید من 1سالی میشه روی الت تناسلی یه چیزایی صورتی رنگی هست که پوست سفید میاد روشون بعد کنده میشه و بعضیاش هم انگار وصل هست به گوشت میسوزه وقتی میکنمشون تو رابطه هم اذیت میکنه و سوزش دارم کشاله رانم و اطراف مقعد هم هست.خیلی زیاد هم خارش دارم قسمتایی که اینجوریه خیلی زیاد خواستم ببینم چیکار باید کرد حس میکنم حتی رو میل جنسیم هم تاثیر گذاشته میل جنسیم خیلی کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   ضایعات سفید رنگ احتمال عفونت های قارچی رو مطرح میکنه. ولی برای تشخیص دقیق بهتره معاینه بشین یا عکس آن دیده شه.
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر