انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است. با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند.

اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

 • آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.
 • آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.
 • آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.
 • بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

انزال زودرس چگونه درمان می شود

پیش از مراجعه به پزشک می توانید راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • خودارضایی یک یا دو ساعت قبل از رابطه ی جنسی
 • استفاده از کاندوم برای کمک به کاهش حس
 • با نفس عمیق کشیدن می توانید به طور جزئی، رفلکس انزال را مهار کنید. رفلکس انزال نوعی رفلکس اتوماتیک بدن است که در حین انزال رخ می دهد.
 • به هنگام رابطه جنسی، شریک جنسی شما باید در بالا قرار بگیرد، تا نزدیک به انزال شما بتواند خود را بیرون بکشد.
 • پوزیشن های مختلف رابطه ی جنسی را امتحان کنید، تا پوزیشنی را پیدا کنید که کمتر در آن تحریک می شوید.
 • وقفه انداختن و فکر کردن به چیزی غیر از رابطه ی جنسی
اگر هر شب رابطه داشته باشیم چه میشود

مشاوره

سکس تراپیست ها یا درمانگران جنسی و متخصصان دیگری مانند روانشناس ها، می توانند به درمان مشکل انزال زودرس و دیگر مشکلات جنسی کمک کنند. شما می توانید از مزایای مراجعه به یکی از این متخصصان بهره مند شوید.

مشاوره همچنین می تواند، هرگونه مشکل روانشناختی زمینه ای، جنسی یا رابطه ای را شناسایی کند و به بهبود مشکلات دیگر در رابطه با انزال زودرس مانند اضطراب کمک کند. اگر در رابطه ی طولانی مدتی هستید، می توانید از زوج درمانگر کمک بگیرید.

تکنیک های رفتاری

تکنیک هایی وجود دارد که به فراموش کردن عادت انزال زودرس کمک می کنند. این تکنیک ها شامل تکنیک “توقف -شروع” و تکنیک “فشرده کردن” می شوند.

دارو

یک روش درمانی دیگر، اسپری بی حسی موضعی است، که می توانید بدون نیاز به نسخه آن را از داروخانه تهیه کنید. شما باید 10 دقیقه قبل از رابطه ی جنسی، اسپری را روی نوک آلت تناسلی خود بزنید. دنبال کردن دستورالعمل ها اهمیت زیادی دارد.

همچنین باید بدانید که اسپری ممکن است از آلت تناسلی شما، به بدن شریک جنسی تان (برای مثال داخل واژن) منتقل شود و موجب بی حسی کوتاه مدت شود. داروهای ضد افسردگی نیز می توانند به طور موفقیت آمیزی انزال زودرس را درمان کنند. استفاده از دارو برای درمان اختلال عملکرد نعوظ، می تواند به کنترل انزال زودرس نیز کمک کند.

ورزش

تمرینات ورزشی کگل که تمریناتی برای تقویت عضلات کف لگن هستند نیز، می توانند به بهبود کنترل انزال کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

4.5/5 - (158 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من هر وقت موقعی که به شکم دراز کشیدم و دچار حالت نعوظ میشم و الت تناسلی ام با زمین یا چیز سفت برخورد میکند این ورمی که در عکس میشاهده میکنید به وجود میاد
  و نه درد و نه خونریزی و نه سوزش دارم و بعد از 2 3 روز برطرف میشه
  خواستم بپرسم این مشکلی هست؟
  چیکار کنم برای برطرف کردنش؟
  رابطه جنسی نداشتم و 20ساله هستم و خودارضایی میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ تیر ۲( 1 سال پیش)
   خب تنها راهش پرهیز از فشار اومدن به الت در حالت نعوظ است . این وضعیت نباید اتفاق بیفته وقتی نعوظ دارید به زمین برخورد نکنه باعث التهاب میشه
  2. تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱ تیر ۲( 1 سال پیش)
   ممنون جناب دکتر فقط اینکه این موضوع خطرناکه؟ بعد از تاهل مشکل ایجاد میکنه؟ در حین دخول اشکالی پیش نمیاد؟
   و اینکه دارو یا پمادی برای رفعش نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۲( 1 سال پیش)
   خب اگر ادامه بدید خطرناک میشه ادامه ندید خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عسل دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت‌بخیر
  در ناحیه تناسلی، سمت راست به سمت داخل کلیتوریس، یه حالت زخم ( از بین رفتن بافت پوست، حالت کنده شدن پوست، قرمزی) هستش، نه درد داره نه خارش نه سوزش، فقط دوبار موقع شستن درد خیلی زیادی داشت که متوجه این زخم شدم، چند تا دکتر رفتم و گفتن بیماری مقاربتی نیست و بیشتر شبیه بهجت یا حساسیت هستش . پماد حساسیت یک هفته‌ست استفاده میکنم ولی اصلا قرمزی کمرنگ نشده، میشه لطفا راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   حساسیت پوستی است . نگران نباشید برطرف اقدامی نمیخواد
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  زود انزالی شدید دارم
  و عدم نعوظ و کوتاهی آلت رنج میبرم
  متاسفانه چند بار پزشک رفتم ولی نتیجه نگرفتم 42 سالمه. متاهل از اول ازدواج حدود 15 سال پیش تا الان مشکل زود انزالی شدید دارم که الان چند ساله نعوظ هم اضافه شده و اینکه برای برقراری رابطه از قرص تادگرا 20 استفاده میکنم برای نعوظ خوبه ولی برای زود انزالی خیر
  آخرین باری هم که دکتر متخصص برام قرص فلوکستین آریا 10
  ‌قرص پریگرا 50 و آمپول تستسترون تجویز کرده
  که آمپول رو بخاطر انجام کاشت مو نتونستم بزنم. ولی قرص ها رو 2 روزه مصرف میکنم ولی تو این 2روز چیزی ندیدم
  لطفا راهنمایی بفرمایی و من 18 روزهکهکاشت مو انجام دادم که دکترم قرص فیناستراید تجویز کرده بود که اصلا مصرف نمیکنم بیشتر وقتها اصلا دخول انجام نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   فیناستراید باعث اختلال جنسی میشه . اون قرص فلوکستین که دادن اثرش دو هفته بعد تازه شروع میشه الان اثر نمیکنه
  2. تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   بله اینا رو میدونم دکتر تجویز شما برای درمان من چیه
   چکار کنم برای نعوظ و زود انزالی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   برای نعوظ تادالافیل ۱۰ دو ساعت قبل رابطه برای زود انزالی سرترالین ۵۰ شبی یک عدد تا ۳ ماه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 375 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید چند ماهه روی سمت چپ کلاهک آلت تناسلی ام یک لکه قهوه ای رنگ ایجاد شده مثل جای یک داغ درد و سوزش ندارم ولی با همسرم رابطه مقعدی هم داشتم... نمیدونم چیکار کنم نگرانم نمیدونم بزرگتر میشه لکه یا نه...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   عکس بفرستید
  2. تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   عکس
  3. تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   عکس
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   عکس رویت شد ترشح از الت دارید ؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام بر استاد دلسوز و خاکی
  متاهل و ۳۳ سالمه. به محض دخول ارضا میشم
  قبلا اختلال نعوظ داشتم که الان عالی شده
  مجرد که بودم خیلی زباد محتلم میشدم
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  آزمایش کامل هورمونی هم پیوست کردم
  اگر مشکلی هورمونی هم هست بگید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام همه چیز نرمال است . در مورد رفتار درمانی در سایت برای زود انزالی کامل توضیح داده ام بخوانید . فعلا داپوکستین ۶۰ دو ساعت قبل رابطه بخورید ببینید چطور میشه
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آیا اگه خانومی در دهان خود دچار اچ پی وی باشد،آیا واژن خانوم خود به خود دچار اچ پی وی میشود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام اول اینکه زگیل دهان بسیار نادر است دوم اینکه احتمال درگیری دارد و ممکنه پاپ اسمیر درگیر بشه
 • تصویر کاربر محمدامین دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید، بنده 29 سالمه از دوران نوجوانی خود ارضایی رو دارم الان یکی 2 ماهه که موقع رابطه جنسی به نعوظ کامل نمیرسم یعنی اول رابطه نعوظم کامل میشه ولی وقتی که میخوام دخول رو انجام بدم نعوظم شل میشه و اینم بگم که نعوظ صبحگاهی رو اکثر صبح ها دارم، به نظر شما مشکل از کجاس ممکنه به خاطر استرس هنگام رابطه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   قطعا علت استرس است
 • تصویر کاربر عارف دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من بیمار نخاعی هستم 11 سال هست که تصادف کردم از ناف به پایین فلج شدم، الان با واکر راه میرم ادرارم با نلاتون یبار مصرف انجام میدم، تازگی ها زن گرفتم ولی آلت تناسلیم بلند نمیشه اسپرم هم ندارم حس پوستشم ندارم، ولی از وکیوم استفاده میکنم یا قرص ویاگرا، میخواسم سوال بپرسم آقای دکتر میشه من اسپرم از یکی دیگه بگیرم داخل سرنگ بریزم داخل جعبه یخی بزارم ، بعد سریع ببرم داخل واژن خانمم خالی کنم ، خانمم حامله میشه ، که بچه گیرمون بیاد .

  خودم 28 سالمه خانمم 20 سالشه

  یک بار مراحل کاشت جنین هم رفتم و از بیضم اسپرم گرفتن ولی بعد اسپرم آزمایشگاه که فرستادم جوابش اومد که اسپرمم جنین نداره و درصدش خیلی خیلی پایینه

  ما هم بچه دلمون میخواد
  من میگم اسپرم از یکی دیگه بگیرم داخل سرنگ بریزم
  بعد داخل بسته یخی بزارمش سریع ببرم پیش خانمم و داخل واژنش خالی کنم
  حامله میشه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام به طور کلی غیر قانونی است اما باید مجوز های لازم را بگیرید . به مراکز ناباوری مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام جناب پرفسور خسته نباشید،
  من مشکل نعوظ دارم رفتم آزمایش و سی تی اسکن . ممنون میشم نظر و تشخیص خودتونو در مورد آزمایش بگین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام عکس ها اپلود نشده مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   با سلام
   بله دوباره فرستادم
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   رویت شد سیگار میکشید ؟ تا به حال دارو خورده اید ؟
  4. تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   اقای دکتر ، سیگار نه،ولی قلیون بعضی موقع ها میکشم ،
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   تادالافیل ۱۰ یک ساعت قبل رابطه بخورید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده یکبار تمرین پنیمور رو انجام دادم و حین تمرین سر آلتم رو زیاد فشار دادم
  الان 6 روزه ک وقتی خود ارضایی میکنم موقع ارگاسم سر آلتم اصلا حس ارگاسم رو تجربه نمیکنه و لذت ارگاسمم خیلی کم شده
  روی کلاهک آلت خیلی کم احساس میکنم متورم شده و رنگ پوست از حالت تیره یکم روشن تر شده
  ممنون میشم راهنمایی‌کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام این تمرینات باعث اسیب میشه در محل یخ بگذارید تا چند روز التهاب کم بشه بعد از یک ماه بهبود می یابد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر