جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11علت شایع کاهش میل جنسی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه مردان جوانی مراجعه می کنند که از کاهش ناگهانی میل جنسی شاکی هستند و سوال می پرسند که علت از بین رفتن حس مردانگی ما چیست و این موضوع، باعث نگرانی آنها می شود. در پایان این مقاله به بیماری اختلال نعوظ به عنوان یکی از مهمترین دلایل بی میلی پرداخته می شود.

انواع کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی به عنوان یکی از اختلالات جنسی شایع می باشد که به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:

# نوع اولیه

در این نوع به علت اختلالات آناتومی و عملکردی و فیزیولوژیکی مثل اختلال در تشکیل غدد جنسی و یا نارسایی اولیه غدد جنسی ایجاد می شود. از مشخصات این نوع بی میلی جنسی این است که یک فرد بعد از بلوغ اصلاً میل و تمایل جنسی ندارد.

این مشکل به صورت شایع در کسانی که غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز آنها در ترشح هورمونی محرک جنسی کم کار هستند و لذا باعث می شود که هورمون تستوسترون این افراد شدیداً کاهش پیدا کند. این نوع خیلی نادر ولی در افراد جوان در مواقعی ما مشاهده می کنیم.

# نوع ثانویه میل جنسی

در این نوع یک فرد میان سال که کاملاً از نظر جنسی فعال بوده به صورت ناگهانی از کاهش میل جنسی شکایت می کنند.

علل کاهش میل جنسی

علل کاهش میل جنسی

علل مختلفی در کاهش میل جنسی دخیل هستند که یکی از مهمترین های آن بیماری های جسمی از جمله اختلال نعوظ است که به این مورد در پایان به طور مفصل پرداخته می شود. به ترتیب این دلایل عبارتند از:

1- تشویش ذهنی

نیروی ذهنی موتور محرک مسایل جنسی می باشد. هر گونه مشغولیت، درگیری های ذهنی و یا بیماری های روحی و روانی از قبیل افسردگی، استرس و اضطراب که باعث تشویش ذهن میشوند شدیداً میل جنسی را کاهش می دهد.

2- داروها

بیمارانی که مبتلا به فشار خون و افسردگی هستند و از داروهای ضدافسردگی و ضد فشارخون استفاده می کنند اغلب دچار اختلال در نعوظ و کاهش شدید میل جنسی می شوند.

3- بیماری های جسمی

ابتلا به بیماری های بدخیم دیابت، فشارخون، بیماری ام اس بیماری های تصلب شرائین و درگیری عروق از عواملی هستند که هم قدرت نعوظ و هم میل جنسی را کاهش می دهد.

4- عدم هماهنگی زوجین

امروزه مردان زیادی را می بینیم که مبتلا به انزال زودرس هستند که این قضیه باعث ناراحتی همسرشان می شود و این افراد به علت از دست دادن اعتماد به نفس و ترس از قرار گرفتن در این شرایط ناراحت کننده به صورت روحی و روانی دچار کاهش میل جنسی می شوند.

5- اتفاقات ناخوشایند و حاد زندگی

افرادی که به صورت ناگهانی در معرض اتفاقات ناخوشایند و ناراحت کننده زندگی از قبیل طلاق، از دست دادن عزیزان، ورشکستگی مادی و غیره می شوند مبتلا به کاهش میل جنسی ناگهانی می شوند.

6- مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر

با توجه به باور غلط بعضی از مردان جهت درمان انزال زودرس از تریاک و غیره استفاده می کنند که این وابستگی در نهایت باعث تحلیل رفتن میل جنسی مردان می گردد.

7- مصرف الکل

در دراز مدت باعث اختلال در نعوظ و افت میل جنسی می شود.

8- افت میل جنسی بعد از زایمان

خانم ها بعد از زایمان به علت تغییر در ترشحات هورمونی و شیردهی به درجاتی دچار افت میل جنسی خواهند شد که بسته به افراد درجه آن فرق می کند.

9-کمبود ثانویه در هورمون های جنسی و یا یائسگی مردانه

کاهش میل جنسی در زوجین

هر فرد جوانی که از کاهش میل جنسی، اخیراً مراجعه می کند ما بیمار را از نظر سلامت هورمون های جنسی بررسی می کنیم که عبارتند از:

10- بررسی هورمون های جنسی

 • اندازه تستوسترون خون

تستوسترون قوی ترین هورمون مردانه است که در توان جنسی و میل جنسی مردان جوان مؤثر می باشد. هر گونه کاهش در تستوسترون خون باعث افت میل جنسی خواهد شد.

 •  بالارفتن پرولاکتین خون

بالارفتن پرولاکتین خون به علت ترشح بیش از حد آن از مغز به علت تومور می تواند خود را با کاهش میل جنسی و بزرگی پستان های مرد جوان و میانسال نشان دهد. که باید درمان شود.

 • گرایش همجنس گرایانه

به عنوان اختلال جنسی یا منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی به جنس مخالف می گردد. که باید توسط روانکاو بررسی شود

10- سرکوب کننده های میل جنسی با منشاء طرف مقابل

به عنوان مثال بوی نامطبوع، عدم ظاهر فیزیکی آراسته، ساختار فیزیکی از قبیل چاقی بیش از حد و یا لاغری مفرط و … که باعث سرکوب اشتیاق جنسی طرف مقابل می شود.

11- اختلاف و تنش جدی با شریک جنسی

با منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی خواهد شد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

اختلالات نعوظ یکی از بیماری های آزاردهنده ی مردان

شایع ترین علت های اختلال نعوظ بیماری هایی هستند که عروق خونی و جریان خون آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. این بیماری ها شامل سخت شدن شریان ها (آترو اسکلروزیس یا تصلب شرایین)، چاقی، مصرف سیگار، فشار خون بالا و کلسترول بالا می شوند. سخت شدن شریان ها با دیابت در ارتباط است. بنابراین، اختلال نعوظ می تواند نشانه ای از بیماری قلبی یا دیگر مشکلات جدی سلامتی باشد.

چگونه پزشکان علت اختلال نعوظ را تشخیص می دهند؟

در صورتی که فرد بیش از 2 ماه به اختلال نعوظ مبتلا باشد، باید جهت تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کند. پزشک جهت تشخیص علت اختلال نعوظ، در ارتباط با زمان شروع مشکل نعوظ و میل جنسی فرد، بیماری یا آسیب هایی که قادر به ایجاد اختلال نعوظ بوده و هر تغییر جسمی یا عاطفی اخیر از او سوال می پرسد تا تاریخچه کاملی بدست آورد.

همچنین، فرد نیاز دارد تا دارو های مصرفی او توسط پزشک بازبینی شوند. ارزیابی پزشک اغلب شامل معاینه فیزیکی نیز می شود. پزشک می تواند بسته به نتایج، آزمایش های خون جهت ارزیابی هورمون ها، قند خون ناشتا و کلسترول را درخواست دهد. همچنین، می تواند انجام آزمایش هایی را برای ارزیابی کبد و کلیه تجویز کند. به ندرت، برخی مردان به انجام آزمایش های تست عملکرد عصب، عروق خونی و جریان خون نیازمند می شوند.

اختلال نعوظ چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال نعوظ به علت و شدت وضعیت فرد بستگی دارد. گزینه های درمانی می توانند شامل موارد زیر شوند:

دارو های خوراکی

سه نوع داروی موثر به نام های سیلدنافیل، واردنافیل و تالافادیل با افزایش جریان خون آلت تناسلی در حین تحریک جنسی موثر واقع می شوند.

درمان های آلت تناسلی

در این مورد، با هدف افزایش جریان خون دارو هایی به آلت تزریق شده یا به میزراه وارد می شوند تا جریان خون را افزایش دهند. در صورتی که دارو های خوراکی جوابگو نباشند، این دارو ها ممکن است موثر باشند.

درمان جایگزینی تستوسترون

تستوسترون می تواند به وسیله تزریق، برچسب پوستی، ژل یا قرص هایی که بین گونه و لثه قرار می گیرند (buccal) به بدن رسانده شود. در صورتی که عامل اختلال نعوظ یک مشکل عاطفی یا رابطه ای باشد، پزشک پیشنهاد می کند که فرد و شریک جنسی او به یک درمانگر روابط جنسی مراجعه کنند. مکمل های غذایی درمان های اثبات نشده ای برای اختلال نعوظ بوده و برخی از آن ها شامل عناصر و موادی خطرناک هستند.

تمامی گزینه های درمانی خطرات مربوط به خود را دارند. ممکن است برای یافتن بهترین روش نیاز به امتحان چندین روش باشد. پزشک تا یافتن بهترین گزینه درمانی با بیمار کار خواهد کرد. در صورتی که علت اختلال نعوظ عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص غدد ارجاع می دهد.

درمان کاهش میل جنسی

اگر مبتلا به کاهش میل جنسی هستیم چه کار باید کرد؟ درمان براساس علت ایجاد کنننده می باشد.

و اما توصیه های کلی اینجانب:

 • درمان بیماری های زمینه ای: اگر بیماری جسمی و روحی باعث ایجاد مشکل هستند باید درمان شوند. مثل دیابت، فشارخون و مشکلات هورمونی
 • حرکت به طرف ارامش ذهن و اعصاب نیروی ذهنی قدرتمندترین قمست نیروی جنسی است پس حرکت به طرف آرامش ذهن، کاهش و کنترل استرس و کاهش تنش و درگیری، کاهش عصبانیت، حرکت به طرف نشاط روحی، خواب متناسب، غذای خوب، ورزش و نرمش مداوم جزء موارد ضروری هستند که جهت حفظ میل جنسی باید آنها را داشته باشید.
 • مشاوره با کارشناسان مسایل زناشویی
 • یادگیری مهارت های برقراری ارتباط موثر با جنس مخالف
 • رسیدگی به بهداشت فردی و معطر بودن و آراستگی ظاهر برای طرف مقابل و ایجاد تنوع و جذابیت هر چه بیشتر برای طرف مقابل از مواردی هستند که باید جهت درمان و حفظ میل جنسی رعایت کنیم.

در پایان با آرزوی سلامتی و شاد کامی شما عزیزان در صورت داشتن مشکلات جنسی از قبیل انزال زودرس اختلال در نعوظ و افت میل جنسی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دوستدار شما دکتر حسین کرمی

دکتر کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری 

4.1/5 - (264 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 572 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ، اولا نعوظ خیلی ضعیفی دارم و از قرص های تادالافیل یا سیالیس یا ویزارسین که استفاده میکنم دچار سردرد میشوم ، علت چیست و آیا قرص بهتری پیشنهاد میفرمایید ؟
  همچنین مایع منی خیلی غلیظ و کم است ، چه دستور میفرمایید ؟
  ممنون از راهنماییتان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   از قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه ایتفاده شود ، در کنارش مسکن مصرف شود
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   برای قسمت دوم سئوال پاسخی نفرمودین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   کار خاصی نیاز نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Omid یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر من ۳۶ سالمه مجردم واز سن ۱۷ سالگی خود ارزائی و سکس داشتم و یک سال پیش عمل فطق و واریکوسل دو طرفه داشتم و الان مشکل نعوذ شدید دارم و یه کم واریکوسل دارم که درد مقعد هم دارم لطف میکنید راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   جهت اختلال نعوظ بررسی های ازمایشگاهی شامل قند و چربی و تیرویید انجام شود ، مشکلات روحی و فشار های جسمی و روانی هم از علل مهم آن هستند
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  الان اینجا میفرستم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   LH , FSH چک شود ، آمپول تستوسترون تزریق شود
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام من۲۱ سالمه از ۱۶ سالگی به علت میل جنسی زیاد هفته ای دوبار خود ارضایی داشتم یوقت هایی هم فاصلش بیشتر هم میشد ولی چن وقت پیش دچار کاهش میل جنسی شدم و میل زیادی به ارتباط با جنس مخالف ندارم مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   احتمالا به فشارهای روحی و جسمی مربوطه ، با روانپزشک مشورت کنید و ازمایشات کامل بدهید
 • تصویر کاربر ایوب پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام من 29سال دارم چند ماهی هست میل جنسیم خیلی کم شده ولی قبلا میل بالای داشتم اول نعوظ کامل نداشتم الان کمی بهتر شدم اما سریع نعوظ رو از دست میدم اما میلم کم هست ودر انزال مشکلی ندارم همین باعث اظطراب واسترس شدید است ممنون میشم از راهنمایتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر مشکلات روحی و جسمی و اضطراب دارین ، مربوط به همان میشه در غیر این صورت ابتدا ازمایشات کامل داده شه
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام ، من ۳۶ سالمه ، تا حدود یک سال پیش که خانمم برای بار دوم باردار نشده بود ، تقریبا زیاد با خانمم رابطه داشتم ولی از موقع تولد فرزند دومم ممکنه هر دو یا ۳ ماه رابطه داشته باشم ، با اینکه خیلی علاقه دارم به رابطه ولی بخوبی تحریک نمیشم تا نعوظ کامل داشته باشم ، درضمن من کارم جوریه که از ۳ شب ، یه شبشو سرکار هستم و باید بیدار باشم ، از طرفی با وجود بچه ها بخصوص پسر بزرگم که الان ۱۰ سالشه و مدارس تعطیله و همیشه تو خونه هست ، یه مقدار وجود بچه ها هم برام استرس ایجاد میکنه ، چیکار کنم که مشکل حل بشه و اگه بجز دارو درمان خانگی هم هست بفرمائید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلتون به نظر جسمی نیست و به دلیل فشار و خستگی کار هست. موقت میتونین از قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل از رابطه استفاده کنید،
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  بعد رابطه ارضا میشم ولی انزالی صورت نمیگیره.میخام بدونم مشکل انسداد دارم یانه بیضه ها نطفه تولید نمیکند؟ اگر ازمایشی لازمه بفرمایید انجام بدم مدارک ارایه بدم خدمتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   ابتدا باید ازمایش ادرار بعد از انزال جهت بررسی retrograde ejaculation انجام شه
 • تصویر کاربر حمیرا پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  باسلام.چندسالی همسرم معتاد به شیره بود و طبیعتا میل بسیار کمی داشت.بااینکه جوان هستیم گاهی ماه به ماه میشد حدود ۱سال پیش اعتیاد رو ترک کرد و تحت درمان قرار گرفت والان پاک هست.این یکسال که تحت درمان بودن هیچ گونه میلی نداشتن.الان هم که داروهاشون بسبار کمتر شده بازهم خیلی میلی نشان نمی دهند حتی دوهفته ای یکبار وگاهی ماه به ماه.من از این موضوع و بی اهمیتی که نسبت به من دارن ناراحت ودلگیر میشم.البته یکسال کامل تحمل کردم.ولی دیگه دلیلی برای تحمل نمی بینم.شما لطفاراهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   ابتدا ازمایشات تیرویید و قند و چربی و هورمونی داده شود
 • تصویر کاربر حافظ دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده ۱ سال و نیم هست که میل جنسی کمی دارم شاید ۳ماه یکبار با همسرم رابطه برقرار کنم و متوجه شدم ممکن هست به خاطر دارو ضد ریزش مو باشد که ۹ماه هست انرا قطع کردم اما میل جنسی کمی دارم و مشکل نعوظ دارم زمان برقراری ارتباط و میخواستم بدانم چه آزمایشی باید بدهم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   ابتدا ازمایشات قند و چربی و تیرویید و هورمونی داده شود
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  متاهلم از نوحوانی میل به همجنس داشتم و الان بیشتروقتا مشکل نعوذ دارم ...بیشتروقتا از تالادافیل استفاده میکنم درضمن مشکل زودانزالی هم دارم...لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   در مورد میل به همجنس با دکتر روانپزشک مشورت شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر