جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11علت شایع کاهش میل جنسی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه مردان جوانی مراجعه می کنند که از کاهش ناگهانی میل جنسی شاکی هستند و سوال می پرسند که علت از بین رفتن حس مردانگی ما چیست و این موضوع، باعث نگرانی آنها می شود. در پایان این مقاله به بیماری اختلال نعوظ به عنوان یکی از مهمترین دلایل بی میلی پرداخته می شود.

انواع کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی به عنوان یکی از اختلالات جنسی شایع می باشد که به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:

# نوع اولیه

در این نوع به علت اختلالات آناتومی و عملکردی و فیزیولوژیکی مثل اختلال در تشکیل غدد جنسی و یا نارسایی اولیه غدد جنسی ایجاد می شود. از مشخصات این نوع بی میلی جنسی این است که یک فرد بعد از بلوغ اصلاً میل و تمایل جنسی ندارد.

این مشکل به صورت شایع در کسانی که غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز آنها در ترشح هورمونی محرک جنسی کم کار هستند و لذا باعث می شود که هورمون تستوسترون این افراد شدیداً کاهش پیدا کند. این نوع خیلی نادر ولی در افراد جوان در مواقعی ما مشاهده می کنیم.

# نوع ثانویه میل جنسی

در این نوع یک فرد میان سال که کاملاً از نظر جنسی فعال بوده به صورت ناگهانی از کاهش میل جنسی شکایت می کنند.

علل کاهش میل جنسی

علل کاهش میل جنسی

علل مختلفی در کاهش میل جنسی دخیل هستند که یکی از مهمترین های آن بیماری های جسمی از جمله اختلال نعوظ است که به این مورد در پایان به طور مفصل پرداخته می شود. به ترتیب این دلایل عبارتند از:

1- تشویش ذهنی

نیروی ذهنی موتور محرک مسایل جنسی می باشد. هر گونه مشغولیت، درگیری های ذهنی و یا بیماری های روحی و روانی از قبیل افسردگی، استرس و اضطراب که باعث تشویش ذهن میشوند شدیداً میل جنسی را کاهش می دهد.

2- داروها

بیمارانی که مبتلا به فشار خون و افسردگی هستند و از داروهای ضدافسردگی و ضد فشارخون استفاده می کنند اغلب دچار اختلال در نعوظ و کاهش شدید میل جنسی می شوند.

3- بیماری های جسمی

ابتلا به بیماری های بدخیم دیابت، فشارخون، بیماری ام اس بیماری های تصلب شرائین و درگیری عروق از عواملی هستند که هم قدرت نعوظ و هم میل جنسی را کاهش می دهد.

4- عدم هماهنگی زوجین

امروزه مردان زیادی را می بینیم که مبتلا به انزال زودرس هستند که این قضیه باعث ناراحتی همسرشان می شود و این افراد به علت از دست دادن اعتماد به نفس و ترس از قرار گرفتن در این شرایط ناراحت کننده به صورت روحی و روانی دچار کاهش میل جنسی می شوند.

5- اتفاقات ناخوشایند و حاد زندگی

افرادی که به صورت ناگهانی در معرض اتفاقات ناخوشایند و ناراحت کننده زندگی از قبیل طلاق، از دست دادن عزیزان، ورشکستگی مادی و غیره می شوند مبتلا به کاهش میل جنسی ناگهانی می شوند.

6- مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر

با توجه به باور غلط بعضی از مردان جهت درمان انزال زودرس از تریاک و غیره استفاده می کنند که این وابستگی در نهایت باعث تحلیل رفتن میل جنسی مردان می گردد.

7- مصرف الکل

در دراز مدت باعث اختلال در نعوظ و افت میل جنسی می شود.

8- افت میل جنسی بعد از زایمان

خانم ها بعد از زایمان به علت تغییر در ترشحات هورمونی و شیردهی به درجاتی دچار افت میل جنسی خواهند شد که بسته به افراد درجه آن فرق می کند.

9-کمبود ثانویه در هورمون های جنسی و یا یائسگی مردانه

کاهش میل جنسی در زوجین

هر فرد جوانی که از کاهش میل جنسی، اخیراً مراجعه می کند ما بیمار را از نظر سلامت هورمون های جنسی بررسی می کنیم که عبارتند از:

10- بررسی هورمون های جنسی

 • اندازه تستوسترون خون

تستوسترون قوی ترین هورمون مردانه است که در توان جنسی و میل جنسی مردان جوان مؤثر می باشد. هر گونه کاهش در تستوسترون خون باعث افت میل جنسی خواهد شد.

 •  بالارفتن پرولاکتین خون

بالارفتن پرولاکتین خون به علت ترشح بیش از حد آن از مغز به علت تومور می تواند خود را با کاهش میل جنسی و بزرگی پستان های مرد جوان و میانسال نشان دهد. که باید درمان شود.

 • گرایش همجنس گرایانه

به عنوان اختلال جنسی یا منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی به جنس مخالف می گردد. که باید توسط روانکاو بررسی شود

10- سرکوب کننده های میل جنسی با منشاء طرف مقابل

به عنوان مثال بوی نامطبوع، عدم ظاهر فیزیکی آراسته، ساختار فیزیکی از قبیل چاقی بیش از حد و یا لاغری مفرط و … که باعث سرکوب اشتیاق جنسی طرف مقابل می شود.

11- اختلاف و تنش جدی با شریک جنسی

با منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی خواهد شد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

اختلالات نعوظ یکی از بیماری های آزاردهنده ی مردان

شایع ترین علت های اختلال نعوظ بیماری هایی هستند که عروق خونی و جریان خون آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. این بیماری ها شامل سخت شدن شریان ها (آترو اسکلروزیس یا تصلب شرایین)، چاقی، مصرف سیگار، فشار خون بالا و کلسترول بالا می شوند. سخت شدن شریان ها با دیابت در ارتباط است. بنابراین، اختلال نعوظ می تواند نشانه ای از بیماری قلبی یا دیگر مشکلات جدی سلامتی باشد.

چگونه پزشکان علت اختلال نعوظ را تشخیص می دهند؟

در صورتی که فرد بیش از 2 ماه به اختلال نعوظ مبتلا باشد، باید جهت تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کند. پزشک جهت تشخیص علت اختلال نعوظ، در ارتباط با زمان شروع مشکل نعوظ و میل جنسی فرد، بیماری یا آسیب هایی که قادر به ایجاد اختلال نعوظ بوده و هر تغییر جسمی یا عاطفی اخیر از او سوال می پرسد تا تاریخچه کاملی بدست آورد.

همچنین، فرد نیاز دارد تا دارو های مصرفی او توسط پزشک بازبینی شوند. ارزیابی پزشک اغلب شامل معاینه فیزیکی نیز می شود. پزشک می تواند بسته به نتایج، آزمایش های خون جهت ارزیابی هورمون ها، قند خون ناشتا و کلسترول را درخواست دهد. همچنین، می تواند انجام آزمایش هایی را برای ارزیابی کبد و کلیه تجویز کند. به ندرت، برخی مردان به انجام آزمایش های تست عملکرد عصب، عروق خونی و جریان خون نیازمند می شوند.

اختلال نعوظ چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال نعوظ به علت و شدت وضعیت فرد بستگی دارد. گزینه های درمانی می توانند شامل موارد زیر شوند:

دارو های خوراکی

سه نوع داروی موثر به نام های سیلدنافیل، واردنافیل و تالافادیل با افزایش جریان خون آلت تناسلی در حین تحریک جنسی موثر واقع می شوند.

درمان های آلت تناسلی

در این مورد، با هدف افزایش جریان خون دارو هایی به آلت تزریق شده یا به میزراه وارد می شوند تا جریان خون را افزایش دهند. در صورتی که دارو های خوراکی جوابگو نباشند، این دارو ها ممکن است موثر باشند.

درمان جایگزینی تستوسترون

تستوسترون می تواند به وسیله تزریق، برچسب پوستی، ژل یا قرص هایی که بین گونه و لثه قرار می گیرند (buccal) به بدن رسانده شود. در صورتی که عامل اختلال نعوظ یک مشکل عاطفی یا رابطه ای باشد، پزشک پیشنهاد می کند که فرد و شریک جنسی او به یک درمانگر روابط جنسی مراجعه کنند. مکمل های غذایی درمان های اثبات نشده ای برای اختلال نعوظ بوده و برخی از آن ها شامل عناصر و موادی خطرناک هستند.

تمامی گزینه های درمانی خطرات مربوط به خود را دارند. ممکن است برای یافتن بهترین روش نیاز به امتحان چندین روش باشد. پزشک تا یافتن بهترین گزینه درمانی با بیمار کار خواهد کرد. در صورتی که علت اختلال نعوظ عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص غدد ارجاع می دهد.

درمان کاهش میل جنسی

اگر مبتلا به کاهش میل جنسی هستیم چه کار باید کرد؟ درمان براساس علت ایجاد کنننده می باشد.

و اما توصیه های کلی اینجانب:

 • درمان بیماری های زمینه ای: اگر بیماری جسمی و روحی باعث ایجاد مشکل هستند باید درمان شوند. مثل دیابت، فشارخون و مشکلات هورمونی
 • حرکت به طرف ارامش ذهن و اعصاب نیروی ذهنی قدرتمندترین قمست نیروی جنسی است پس حرکت به طرف آرامش ذهن، کاهش و کنترل استرس و کاهش تنش و درگیری، کاهش عصبانیت، حرکت به طرف نشاط روحی، خواب متناسب، غذای خوب، ورزش و نرمش مداوم جزء موارد ضروری هستند که جهت حفظ میل جنسی باید آنها را داشته باشید.
 • مشاوره با کارشناسان مسایل زناشویی
 • یادگیری مهارت های برقراری ارتباط موثر با جنس مخالف
 • رسیدگی به بهداشت فردی و معطر بودن و آراستگی ظاهر برای طرف مقابل و ایجاد تنوع و جذابیت هر چه بیشتر برای طرف مقابل از مواردی هستند که باید جهت درمان و حفظ میل جنسی رعایت کنیم.

در پایان با آرزوی سلامتی و شاد کامی شما عزیزان در صورت داشتن مشکلات جنسی از قبیل انزال زودرس اختلال در نعوظ و افت میل جنسی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دوستدار شما دکتر حسین کرمی

دکتر کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری 

4.1/5 - (264 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت آقاي دكتر عزيز
  مجرد هستم بيست و شش ساله در سونوگرافي داپلر نشت وريدي ملاحضه شده.ميخاستم بدونم راه درمان چيست؟آيا عمل جراحي در اين مود موثر است؟ و يا راه ديگري وجود دارد؟ ممنون ميشم اگر كامل توضيح
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   درمان ندارد
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر و عرض خسته نباشید
  من حدود یک سالی هستش که دجار بیماری زیگیل تناسلی شده ام در نواحی الت تناسلی و بیضه ها تعداد کمی وجود دارند ولی در ناحیه مقعد به حدی زیاد هستند که نقریبا شبیه گوشت اضافی شده اندو سطحی برامده به وسعت 6 سانتی متر در 6 سانتی متر را گرفته اند که با خارش شدید مخضوضا در شبها همراه است . به متخصص پوست مراجعه کردم و به مدت جند ماه کرایو را انجام میدادم در ناحیه بیضه ها چون تعداد کم و کوچک بودند خوب شدند ولی در ناحیه مقعد هیچگونه بهبودی حاصل نشده است البته کرایو بوسیله پنبه انجام میشد که اصلا مورد رضایت من نبود چون اصلا سظح را پوشش نمیداد . بنده فیلم کرایو شما را بوسیله اسپری دیده ام و از شما تقا ضا دارم منو راهنمایی کنید چون واقعا از این مسئله به شدت رنج میبرم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   فیلم کرایو من در سایتم را ببینید
 • تصویر کاربر یعقوب جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،نماز روزه شما قبول باشد؛
  بنده چندوقتی است در بیضه سمت چپ که البته بیشتر به قسمت مقعد نزدیکتر
  است یک خال بوجود آمده است ،آیا خطری میتواند داشته باشد
  شنیده بودم چنانچه روی آلت باشد میتواند خطرناک
  باشد
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  42 ساله ام در گذشته دچار ناراحتیهای روحی و روانی متعدد و زیادی شدم حدودا از 27 سالگی دچار کاهش شدید میل جنسی شدم با مصرف قرص های افزایش میل جنسی مانند اریکتو بطور موقت مشکل حل می شود لطفا راهنمایی کنید. قد: 170 وزن فعلی که دچار افزایش شده 78 کیلو متاهل دارای یک فرزند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   عوارض دارو است
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من 32 سالمه و 2ساله که ازدواج کردم و طی این مدت هیچ مشکل جنسی نداشتم از 3 ماه قبل من و همسرم اقدام به بارداری کردیم .هفته ای 3 بار نزدیکی داریم مشکلی نبود تا 3 هفته پیش.من از شروع نزدیکی هیچ مشکلی ندارم یعنی به نعوذ میرسم اما هر کاری میکنم انزال انجام نمیشه یعنی آب منی تخلیه نمیشه.تمام سعی مو میکنم اما نمیشه.گفتیم شاید بخاطر فاصله کمه نزدیکیمونه یه چند روز فاصله انداختیم اما بازم نشد.آقای دکتر این قضیه خیلی باعث نگرانیه من و همسرم شده تو رو خدا کمکم کنیدو یه راهی جلوم باز کنید و بگید چیکار باید بکنم؟پیش چه دکتری باید برم؟ممنون میشم زودتر جوابمو بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   بررسی شما و خانم
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۲۷ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با سلام
  من الان 13 روزه که سنگ کیله دارم و الان در قسمت میانی حالب ام هست.
  از زمانی که متوجه سنگ کلیه ام شدم زمانی که خود ارضایی میکنم هیچ اسپرمی خارج نمیشه در اوایل متوجه شدن سنگ کلیه ام خیلی کم منی خارج میشد ولی در حال حاظر دیگر هیچی خارج نمیشه.
  دلیل نبود منی و اسپرم به خاطر سنگ کلیم ام هست یا دلیل دیگه ای داره ؟؟ چون دقیقا از زمانی که سنگ کلیه آورده ام اینجوری شد
  ممنون
  1. تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۲۷ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   کسی نیست جواب ما رو بده؟؟؟؟؟؟
 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۲ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  30 ساله هستم. مجرد. احساس میکنم که به صورت کارامد نعوظ ندارم. یعنی مثلا وقتی صبح ها بیدار میشم عضلات ناحیه الت تناسلی شل هستش. یا صحنه های محرک باعث تحریک نمیشه. ارتباطی با جنس مخالف نداشته ام.متاسفانه خود ارضایی دارم. در اثر مالش ناحیه دچار نعوظ میشم. البته این نعوظ هم به صورت پیوسته نیست.
  خیلی خیلی کم دچار احتلام شده ام. البته زندگی توام با مشغله ذهنی دارم و بعضا افسرده.
  قبلا یکبار قرص sdf 100 مصرف کردم. موثر بود.
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   مشکل شما عصبی است
 • تصویر کاربر ط.زمانی پنجشنبه ۲۱ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 547 مشاهده پرسش
  من خانم 54 ساله ای هستم که حدود 12 سالی است که با مراجعه به پزشک زنان متوجه شدم که دچار تبخال تناسلی شده ام تقریبا هر دو ماه یا سه ماه یکبار تبخال عود میکند و خودم با استفاده از پماد و قرص آسیکلوویر مداوا میکنم و دو الی سه روزه خوب میشود گاهی اوقات در مخاط دهانم هم بروز می کند ولی بیشتر اوقات در ناحیه تناسلی بروز می کند من فکر میکنم چون کارمند هستم و حدود 9 ساعت پشت میز می نشینم و زمانی که شلوار تنگ می پوشم و یا در تابستان این بیماری بروز میکند آیا حدس و گمان من درست است؟ و اینکه چه زمانی این بیماری سرطانی می شود و با چه علائمی؟ و چگونه می شود از پیشرفت بیماری و مبتلا شدن به سرطانی شدن دهانه رحم جلوگیری کرد؟ بسیار ممنون و متشکر خواهم شد اگر به به سوالم پاسخ دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   نگران نباش قابل پسش گویی نیست
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 1869 مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر هزینه درمان کجی الت تناسلی چقدر میباشد .من از شیراز تماس میگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   بر اسا تعرفه است
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   تعرفه تامین اجتماعی یا سازمان دیگر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   تعرفه بخش خصوصی
  4. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   جناب اقای دکتر از پاسخ شما متشکرم من مشکل موضوع مطرح شده را دارم چون بازنشسته هستم برسی کنم ایا میتوانم هزینه را پرداخت کنم یا دنبال درمان نروم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   در خدمتم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر کاکاوند پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با درود و احترام : خواش میکنم دکتر عزیز کلیه سوالات بنده رو جواب بدید ممنون میشم . من حدود 2 سال پیش در حال نزدیکی آلت تناسلیم به یکباره از حالت نعوظ خارج شد و شل شد . بعد از اون همیشه این اتفاق افتاد و در حال نزدیکی آلت من از حالت نعوظ خارج میشد . تا اینکه آزمایش دادم و در تاریخ 92 آزمایش من مقدار تستوستورون رو که نوشته بود بین 2.5 تا 10 باید باشه برای من 2.1 بود . قبلا هم به شدت توان بدنی من بالا بود خیلی ورزش میکردن و فعال بودم و تعداد دفعات زیادی در یک روز میتونستم نزدیکی داشته باشم بدون هیچ مشکلی . بعد با مربی ورزشیم صحبت کردم گفت شما باید HCG 5000 و کلی میفن سیترات مصرف کنی تا بدن مجددا تستوستورون سازی رو شروع کنه . در این مدت به شدتتت استرس های مختلفی رو تجربه کردم یعنی 5 سال به شدت استرس کار و اتفاقات مختلفی که برام افتاده بود رو داشتم . تا اینکه رفتم دکتر غدد و آزمایش دادم و گفت همه چیت طبیعی هست . حالا سوال من اینه که درسته که طبیعی هست اما بیشتر تستوستورون من در حد مینیمم هست و من احساس میکنم قبلا خیلییی انرژی و قدرت بدنیم بالاتر بود . در صورتی که به یکباره هم قدرت بندی من کاهش پیدا کرد و هم مشکل جنسی برام پیش اومد . شما فکر میکنید مقدار تستوستورون من کم هست و کلا چه راهی برای درمان کمبود انرژی و رفع مشکل نعوظ من پیشنهاد میکنید ؟ بعد از مصرف HCG خیلی بهتر شدم اما باز خیلییی فاصله دارم با اون چیزی که قبلا بودم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   دکتر غدد مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر