جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11علت شایع کاهش میل جنسی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه مردان جوانی مراجعه می کنند که از کاهش ناگهانی میل جنسی شاکی هستند و سوال می پرسند که علت از بین رفتن حس مردانگی ما چیست و این موضوع، باعث نگرانی آنها می شود. در پایان این مقاله به بیماری اختلال نعوظ به عنوان یکی از مهمترین دلایل بی میلی پرداخته می شود.

انواع کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی به عنوان یکی از اختلالات جنسی شایع می باشد که به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:

# نوع اولیه

در این نوع به علت اختلالات آناتومی و عملکردی و فیزیولوژیکی مثل اختلال در تشکیل غدد جنسی و یا نارسایی اولیه غدد جنسی ایجاد می شود. از مشخصات این نوع بی میلی جنسی این است که یک فرد بعد از بلوغ اصلاً میل و تمایل جنسی ندارد.

این مشکل به صورت شایع در کسانی که غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز آنها در ترشح هورمونی محرک جنسی کم کار هستند و لذا باعث می شود که هورمون تستوسترون این افراد شدیداً کاهش پیدا کند. این نوع خیلی نادر ولی در افراد جوان در مواقعی ما مشاهده می کنیم.

# نوع ثانویه میل جنسی

در این نوع یک فرد میان سال که کاملاً از نظر جنسی فعال بوده به صورت ناگهانی از کاهش میل جنسی شکایت می کنند.

علل کاهش میل جنسی

علل کاهش میل جنسی

علل مختلفی در کاهش میل جنسی دخیل هستند که یکی از مهمترین های آن بیماری های جسمی از جمله اختلال نعوظ است که به این مورد در پایان به طور مفصل پرداخته می شود. به ترتیب این دلایل عبارتند از:

1- تشویش ذهنی

نیروی ذهنی موتور محرک مسایل جنسی می باشد. هر گونه مشغولیت، درگیری های ذهنی و یا بیماری های روحی و روانی از قبیل افسردگی، استرس و اضطراب که باعث تشویش ذهن میشوند شدیداً میل جنسی را کاهش می دهد.

2- داروها

بیمارانی که مبتلا به فشار خون و افسردگی هستند و از داروهای ضدافسردگی و ضد فشارخون استفاده می کنند اغلب دچار اختلال در نعوظ و کاهش شدید میل جنسی می شوند.

3- بیماری های جسمی

ابتلا به بیماری های بدخیم دیابت، فشارخون، بیماری ام اس بیماری های تصلب شرائین و درگیری عروق از عواملی هستند که هم قدرت نعوظ و هم میل جنسی را کاهش می دهد.

4- عدم هماهنگی زوجین

امروزه مردان زیادی را می بینیم که مبتلا به انزال زودرس هستند که این قضیه باعث ناراحتی همسرشان می شود و این افراد به علت از دست دادن اعتماد به نفس و ترس از قرار گرفتن در این شرایط ناراحت کننده به صورت روحی و روانی دچار کاهش میل جنسی می شوند.

5- اتفاقات ناخوشایند و حاد زندگی

افرادی که به صورت ناگهانی در معرض اتفاقات ناخوشایند و ناراحت کننده زندگی از قبیل طلاق، از دست دادن عزیزان، ورشکستگی مادی و غیره می شوند مبتلا به کاهش میل جنسی ناگهانی می شوند.

6- مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر

با توجه به باور غلط بعضی از مردان جهت درمان انزال زودرس از تریاک و غیره استفاده می کنند که این وابستگی در نهایت باعث تحلیل رفتن میل جنسی مردان می گردد.

7- مصرف الکل

در دراز مدت باعث اختلال در نعوظ و افت میل جنسی می شود.

8- افت میل جنسی بعد از زایمان

خانم ها بعد از زایمان به علت تغییر در ترشحات هورمونی و شیردهی به درجاتی دچار افت میل جنسی خواهند شد که بسته به افراد درجه آن فرق می کند.

9-کمبود ثانویه در هورمون های جنسی و یا یائسگی مردانه

کاهش میل جنسی در زوجین

هر فرد جوانی که از کاهش میل جنسی، اخیراً مراجعه می کند ما بیمار را از نظر سلامت هورمون های جنسی بررسی می کنیم که عبارتند از:

10- بررسی هورمون های جنسی

 • اندازه تستوسترون خون

تستوسترون قوی ترین هورمون مردانه است که در توان جنسی و میل جنسی مردان جوان مؤثر می باشد. هر گونه کاهش در تستوسترون خون باعث افت میل جنسی خواهد شد.

 •  بالارفتن پرولاکتین خون

بالارفتن پرولاکتین خون به علت ترشح بیش از حد آن از مغز به علت تومور می تواند خود را با کاهش میل جنسی و بزرگی پستان های مرد جوان و میانسال نشان دهد. که باید درمان شود.

 • گرایش همجنس گرایانه

به عنوان اختلال جنسی یا منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی به جنس مخالف می گردد. که باید توسط روانکاو بررسی شود

10- سرکوب کننده های میل جنسی با منشاء طرف مقابل

به عنوان مثال بوی نامطبوع، عدم ظاهر فیزیکی آراسته، ساختار فیزیکی از قبیل چاقی بیش از حد و یا لاغری مفرط و … که باعث سرکوب اشتیاق جنسی طرف مقابل می شود.

11- اختلاف و تنش جدی با شریک جنسی

با منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی خواهد شد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

اختلالات نعوظ یکی از بیماری های آزاردهنده ی مردان

شایع ترین علت های اختلال نعوظ بیماری هایی هستند که عروق خونی و جریان خون آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. این بیماری ها شامل سخت شدن شریان ها (آترو اسکلروزیس یا تصلب شرایین)، چاقی، مصرف سیگار، فشار خون بالا و کلسترول بالا می شوند. سخت شدن شریان ها با دیابت در ارتباط است. بنابراین، اختلال نعوظ می تواند نشانه ای از بیماری قلبی یا دیگر مشکلات جدی سلامتی باشد.

چگونه پزشکان علت اختلال نعوظ را تشخیص می دهند؟

در صورتی که فرد بیش از 2 ماه به اختلال نعوظ مبتلا باشد، باید جهت تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کند. پزشک جهت تشخیص علت اختلال نعوظ، در ارتباط با زمان شروع مشکل نعوظ و میل جنسی فرد، بیماری یا آسیب هایی که قادر به ایجاد اختلال نعوظ بوده و هر تغییر جسمی یا عاطفی اخیر از او سوال می پرسد تا تاریخچه کاملی بدست آورد.

همچنین، فرد نیاز دارد تا دارو های مصرفی او توسط پزشک بازبینی شوند. ارزیابی پزشک اغلب شامل معاینه فیزیکی نیز می شود. پزشک می تواند بسته به نتایج، آزمایش های خون جهت ارزیابی هورمون ها، قند خون ناشتا و کلسترول را درخواست دهد. همچنین، می تواند انجام آزمایش هایی را برای ارزیابی کبد و کلیه تجویز کند. به ندرت، برخی مردان به انجام آزمایش های تست عملکرد عصب، عروق خونی و جریان خون نیازمند می شوند.

اختلال نعوظ چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال نعوظ به علت و شدت وضعیت فرد بستگی دارد. گزینه های درمانی می توانند شامل موارد زیر شوند:

دارو های خوراکی

سه نوع داروی موثر به نام های سیلدنافیل، واردنافیل و تالافادیل با افزایش جریان خون آلت تناسلی در حین تحریک جنسی موثر واقع می شوند.

درمان های آلت تناسلی

در این مورد، با هدف افزایش جریان خون دارو هایی به آلت تزریق شده یا به میزراه وارد می شوند تا جریان خون را افزایش دهند. در صورتی که دارو های خوراکی جوابگو نباشند، این دارو ها ممکن است موثر باشند.

درمان جایگزینی تستوسترون

تستوسترون می تواند به وسیله تزریق، برچسب پوستی، ژل یا قرص هایی که بین گونه و لثه قرار می گیرند (buccal) به بدن رسانده شود. در صورتی که عامل اختلال نعوظ یک مشکل عاطفی یا رابطه ای باشد، پزشک پیشنهاد می کند که فرد و شریک جنسی او به یک درمانگر روابط جنسی مراجعه کنند. مکمل های غذایی درمان های اثبات نشده ای برای اختلال نعوظ بوده و برخی از آن ها شامل عناصر و موادی خطرناک هستند.

تمامی گزینه های درمانی خطرات مربوط به خود را دارند. ممکن است برای یافتن بهترین روش نیاز به امتحان چندین روش باشد. پزشک تا یافتن بهترین گزینه درمانی با بیمار کار خواهد کرد. در صورتی که علت اختلال نعوظ عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص غدد ارجاع می دهد.

درمان کاهش میل جنسی

اگر مبتلا به کاهش میل جنسی هستیم چه کار باید کرد؟ درمان براساس علت ایجاد کنننده می باشد.

و اما توصیه های کلی اینجانب:

 • درمان بیماری های زمینه ای: اگر بیماری جسمی و روحی باعث ایجاد مشکل هستند باید درمان شوند. مثل دیابت، فشارخون و مشکلات هورمونی
 • حرکت به طرف ارامش ذهن و اعصاب نیروی ذهنی قدرتمندترین قمست نیروی جنسی است پس حرکت به طرف آرامش ذهن، کاهش و کنترل استرس و کاهش تنش و درگیری، کاهش عصبانیت، حرکت به طرف نشاط روحی، خواب متناسب، غذای خوب، ورزش و نرمش مداوم جزء موارد ضروری هستند که جهت حفظ میل جنسی باید آنها را داشته باشید.
 • مشاوره با کارشناسان مسایل زناشویی
 • یادگیری مهارت های برقراری ارتباط موثر با جنس مخالف
 • رسیدگی به بهداشت فردی و معطر بودن و آراستگی ظاهر برای طرف مقابل و ایجاد تنوع و جذابیت هر چه بیشتر برای طرف مقابل از مواردی هستند که باید جهت درمان و حفظ میل جنسی رعایت کنیم.

در پایان با آرزوی سلامتی و شاد کامی شما عزیزان در صورت داشتن مشکلات جنسی از قبیل انزال زودرس اختلال در نعوظ و افت میل جنسی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دوستدار شما دکتر حسین کرمی

دکتر کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری 

4.1/5 - (264 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم هر جلسه کرایو برای از بین بردن زیگیل تناسلی چقدر هست

  برای از بین بردن زیگیل تناسلی چند جلسه کرایو نیاز هست
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد ببينم
 • تصویر کاربر سجاددهقانی دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.من از چند مدت یش آلت تناسلیم بی حس شده و اون حس خوب قبلی رو نداره و بعضی وقت ها اصلا بلند هم نمیشه یا کمی بلند میشه ،ی دفعه ای اینجوری شدم الان هم چند ماهی از این مسئله میگذره،در ضمن طول آلت من در حالت بلند شده یازده سانت هست که فکر میکنم کوچیکه،آیا بعد از ازدواج دچار مشکل نمیشم برای سکس با همسرم؟
  تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بيشتر عصبي است
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد بنده چند وقتیه ازدواج کردم اما آلتم شق نمیشود و قبل از اینکه بخواد به شقی برسد انزال میشم قرص ویاگرا هم دوز۵۰ یکبار خوردم اما بازم جوابی نگرفتم مشکل چیه وراه درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   مطلب زود انزالي من را بخوانيد
 • تصویر کاربر زارعی شنبه ۳۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . متاهلم تازه عقد کردم هنوز زندگی زناشوییمو شروع نکردم 28 سالمه قبلا یه آزمایش اسپرم داده بودم نشونتون دادم گفتین نرماله الان یه سونو گرافی و یه ازمایش جدید شمارش اسپرم دادم دکتر اورولوژی برام قرص Pentafil 400 و قرص ال- کارنیتین امین 250 روزی یک عدد به مدت سه ماه روزی یک عدد برام تجویز کرده میخاستم ببینم نظر شما چیه .. قرصها رو بخورم ؟ وضعیتم چطوره .من قرص فیناستراید 1 برای موهام مصرف میکنم میترسم مشکلی باشه.ممنون
  main parameters
  semsn volums 4.80 normal more than 2
  semen ph 8.00 normal 7.2- 8
  sperm count 48.01 normal more than 20
  motile sperms 34.97 Abnormal more than 60
  progressive sperms 33.24 Abnormal A>25% OR A+B>50%
  ROUND CELL 3.1 Abnormal 0-1
  normal Morphology 45.00 normal more than 40

  spermatogenic 1-2 Abnormal 0-1
  WBC 18-20 #VALUEI 0-1

  morphology analysis report
  normal morphology 45 normal more than 40
  Abnormal morphology 55 normal less than 60
  آزمایش سونو گرافی هم که انجام دادم به شرح ذیل است
  Both testicles are normal in size and echopattern with no sign of solid or systic lesion
  Both epididiymises are normal in size and echopatern
  there is no sign of hydrocele or scrotal mass billatrally
  No sign of varicocele or herniated bowel loops is seen
  ینم آزمایش تیروئیدمه قبلا انجام دادم
  TEST RESULT NORMAL
  T4(ELECSYS) 6/64......................4/4-11
  T3(ELECSYS) 1/04......................0/6-2/1
  TSH(ELECSYS) 1/09....................0/25-5
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
 • تصویر کاربر باغی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  زمانی که زیگیل به دهانه داخلی واژن هم سرایت کرده باشد بازهم میشود ازروش کرایو استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر گمشده چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ...
  با عرض معذرت اینجانب دیروز با شامپو خود ارضایی کردم . البته هنوز ارضاء نشده بودم سوزش در لوله تناسلی پیدا کردم و وقتی ارضاء شدم چند ثانیه منی را نگه داشتم و بعد خارج کردم . یک روزه که با ترس ادرار میکنم چون ادرارم با درد شدیدی خارج میشود و بسیار اضطراب و ترس شدید از ادرار کردن دارم .
  تشکر ...خواهش میکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش)
   سوزش در اين حالت طبيعي است
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میخاستم بدونم اگر بجای کاندوم در عمل سکس از نایلون فریز استفاده کنیم ضرر دارد؟و جذب بدن میشود مواد تشکیل دهنده پلاستیک؟مشکلی دارد؟باعث بیماری میشود؟
  لطفا جواب را برایم ایمیل کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 8 سال پیش)
   خوب نيست
 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت شما آقاي دكتر هزينه كرايو چقدر است؟ عزينه بنابو تعداد اگه هست قيمت هر زيگيل؟ و براي بانوان درمان انجام مي دهيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   ب ر اساس تعرفه
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  من چند وقته در هنگام ادرار کردن کمی از آب منیم همراه ادرار خارج میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 8 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر-من 47 سال دارم حدود3سال است که دیابت و فشارخون دارم دارو مصرف می کنم و مدتی است از کاهش میل جنسی رنج می برم لطفا راهنمایی بفرمائید-با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   باید بررسیب شوید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر