علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان

امروزه مردان جوان و میانسال را در درمانگاه ها و مطب ویزیت می کنم که از اختلالات و ناتوانی جنسی شاکی هستند و همین موضوع باعث اختلال در روابط زناشویی و ناراحتی مضاعف آنها شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع در این متن به تفصیل درباره علل و علائم آخرین روش های درمانی ناتوانی جنسی که سوال بسیاری از مراجعه کننده گان می باشد می پردازم:

تعریف ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی عنوان کلی است که از چند قسمت تشکیل شده است:

1- اختلال در رسیدن به نعوظ یا عدم سفت شدن کامل آلت

2- اختلال در ماندن حالت نعوظ و یا شل شدن آلت تناسلی بعد از سفت شدن اولیه

3- انزال زودرس

4- اختلالات نعوظ ناشی از افسردگی و استرس های شدید روحی و روانی است.

انزال زودرس

چگونه آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا می کند؟

اولین مرحله تحریک جنسی است. دومین مرحله گشاد شدن شریان یا سرخرگ آلت تناسلی است که باعث خونرسانی بیشتر و جمع شدن خون در سینوس های وریدی یا بافت اسفنجی آلت تناسلی است. سومین مرحله که جهت ایجاد نعوظ ضروری است، بسته شدن دریچه های وریدی و جلوگیری از جریان خون وریدی در آلت است که باعث سفتی الت تناسلی مردانه می گردد. هر کدام از این مراحل اختلال پیدا کند نعوظ حاصل نخواهد شد.

– سوال: مردی 25 ساله که اظهار می دارد که علیرغم تحریک جنسی آلت تناسلی نعوظ پیدا نمی کند و لذا دخول انجام نمی شود، علت آن چیست؟

پاسخ: اغلب علت عدم نعوظ این افراد ختلال شدید در خونرسانی آلت و یا تنگی شریان آلت و یا ترکیبی از نشت خون وریدی در آلت تناسلی می باشد که باعث می شود آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا نکند. در بررسی ها این افراد اغلب تنگی شریان آلت دارند.

درمان این مشکل چیست؟  

درمان این بیماری اگر تنگی خفیف باشد استفاده از قرص های سیلدنافیل و تالادالافیل می باشد. اگر تنگی شدید باشد باید با استفاد از جراحی یا استنت محل تنگی باز شود.

– سوال: مردی 36 ساله که اظهار می دارد در شروع مقاربت آلت وی سفت است ولی به تدریج در حین مقاربت شل می شود.

پاسخ: شایعترین علت این مشکل یک نشت وریدی است که به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری وریدی آلت تناسلی (خون موقع نعوظ از وریدها نشت پیدا می کند) و لذا سفتی آلت از بین می رود.

 درمان این مشکل چیست؟

این نوع اختلال در نعوظ شاید بدترین نوع اختلال در نعوظ مردانه باشد که راه درمانی جز گذاشتن پروتز آلت ندارد. موارد خفیف آن اغلب به داروهای تادالافیل جواب می دهند.

– سوال:مردی 29ساله که از اظهار می دارد که مبتلا به انزال زودرس است و در مراحل اولیه مقاربت جنسی مبتلا به انزال می شود که این مورد باعث ناراحتی روحی شدید خود ایشان و خانمشان شده است.

انزال زودرس اغلب منشاء عصبی و روحی و روانی ندارد. موارد زیر انزال زودرس را تشدید می کنند که عبارتند از:

1- خواب کمتر

2- مشغله ذهنی بیشتر

3- استرس های شدید روزمره زندگی

4- عصبانیت و پرخاشگری

5- بیماری های جسمی مزمن و روحی از قبیل افسردگی، اضطراب و مصرف داروهای عصبی و روحی و روانی

انزال زودرس اغلب در افراد با تیپ شخصیتی A ایجاد می شود که آدم های بی حوصله، عجول، تحریک پذیر، آستانه تحمل کمتر و عصبانیت بیشتر دارند.

– سوال: زمان طبیعی مقاربت جنسی و انزال طبیعی چقدر است؟

از نظر علمی یک مقاربت طبیعی بالاتر از سه دقیقه و بسته به عادت وشرایط فیزیکی و شخصیتی فرد می تواند تا نیم ساعت هم ادامه داشته باشد. اغلب افراد زودانزال در زیر یک دقیقه مبتلا به خروج غیر ارادی مایع منی می شوند.

درمان زودانزالی

درمان زود انزالی عبارتست از :

1- رفع علل زمینه ای

 • خواب خوب
 • استراحت کافی
 • داشتن ذهن آرام
 • تمرین خونسردی و اجتناب از تنش های غیر ضروری در زندگی

اینها شرایط اولیه درمان می باشند.

2- تعامل و همکاری زوجین باید تقویت گردد.

3- مرد باید موقع نزدیکی شامل مثل مشهود حاضر غایب باشد.

یعنی در موقع مقاربت

1- از دخول زودرس جلوگیری کند.

2- از طریق معاشقه خانم را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی کمک کند و در این حال سعی کند که اصلاً ….. نشود.

3- استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و توصیه های دیگر پزشک متخصص کمک کننده خواهد بود. درمان اصلی این مشکل رفتار درمانی و تقویت اعتماد به نفس و تقویت حق تأخیر در انزال است.

– سوال: مردی 40 ساله که تا یک ماه پیش کاملاً مقاربت موفق و منظم داشته اظهار می دارد که به صورت ناگهانی دچار افت میل جنسی و قدرت جنسی شده است.

پاسخ: در اغلب موارد وقتی که یک مرد ناگهانی میل جنسی و توان خود را ا دست می دهد علت آن شوک روحی و روانی از قبیل از دست دادن عزیزان، شوک کاری و اقتصادی و یا تنش بین زوجین است و در بررسی ها این افراد عیبی در ساختار الت تناسلی پیدا نمی شود.

-سوال:برای بررسی ناتوانی جنسی از قبیل اعتدال در نعوظ و یا زود انزالی چه کارهایی باید انجام داد؟

پاسخ:

برای بررسی ناتوانی جنسی حتماً باید به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. موارد ایجاد کننده اختلال در نعوظ باید بررسی شوند که عبارتند از:

– دیابت درمان نشده

– مصرف داروهای فشارخون

– بالا بودن کلسترول و خصوصاً LDL

– بررسی از نظر وجود بیماریهای روحی و روانی از قبیل بیماری های اضطرابی، استرس کنترل نشده و مصرف داروهای روانگردان

– سابقه جراحی لگن که باعث آسیب به عصب آلت تناسلی گردیده است.

– سابقه مصرف سیگار و دیگر دود آلات

– بررسی روانکاوی ارتباط بین زوجین و رفع تنش های موجود و آموزش آنها جهت همکاری از موارد و بررسی های اولیه است.

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی بعدی عبارتند از:

1- تست NPT

در این تست که جهت بررسی و وجود نعوظ شبانگاهی و در خواب می باشد، دستگاهی را به آلت تناسلی مرد وصل می کنند و بیمار 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و اگر نعوظی در شب اتفاق بیافتد این دستگاه ثبت می کند و وجود نعوظ شبانه دلیل بر سالم بودن فیزیکی و ساختاری آلت تناسلی است ولی عدم وجود نعوظ دال بر وجود بیماری ناتوانی جنسی نیست و لذا با توجه به حساسیت پایین این تست و وقت گیر بودن آن امروزه توصیه نمی شود.

2- سونوگرافی رنگی از الت یا کالر داپلر پاپاورین تست

انجام این سونوگرافی تقریباً قریب به یقین وجود یا عدم وجود اختلال خونرسانی و سالم و یا ناسلام بودن رگ ها را مشخص می کند. و لذا اگر در مردی که شکایت از عدم نعوظ و سفت شدن کامل آلت تناسلی در حین مقاربت را دارد اگر این تست نرمال باشد نشان می دهد که منشاء آن روحی و روانی است نه اختلال در رگ های تناسلی

روش انجام تست

در این روش ابتدا با سرنگ و سوزن باریک انسولین آمپول پاپاورین را به آلت تناسلی تزریق می شود. تزریق این آمپول پاپاورین باعث گشادی رگ ها و خونرسانی بیشتر به آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی می شود و در این حالت با استفاده از سونوگرافی رنگی وضعیت خونرسانی به آلت و رگ های شریانی و وریدی بررسی می شود و هر گونه تنگی در شریان و یا نشتی و پنچری وریدی را کاملاً مشخص می کند.

از مزایای این تست این است که

1- سریع قابل انجام است

2- دقت بالای تشخیصی دارد

3- سریعاً تکلیف بیمار و پزشک مربوطه را مشخص می کند.

نکته بسیار مهم: پس از انجام سونوگرافی باید تا رفع نعوظ و شل شدن کامل آلت مرکز سونوگرافی را ترک نکنید چرا که ماندن در حالت نعوظ پس از تزریق اگر بیش از سه ساعت طول بکشد باعث کبودی و از بین رفتن نسجهای نعوظ آلت تناسلی مردانه می گردد و لذا باید در کمتر از سه ساعت آلت تناسلی را شستشو داده و از حالت نعوظ خارج کرد که این کار توسط دکتر سونوگرافی و در همان مرکز انجام می شود. در موارد مشکوک به تنگی شریان لگنی باید آنژیوگرافی لگنی انجام شود.

درمان های ناتوانی جنسی

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده ناتوانی جنسی فرق می کند که به توضیح آن ها می پردازم.

 • ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

به علت سالم بودن خون رسانی ناحیه آلت تناسلی به این افراد توصیه می شود که با کاهش استرس های روزمره زندگی، ایجاد نشاط روحی و انجام ورزش و پیاده روی و … درمان و تعدیل استرس و اضطراب ها، خواب خوب به درمان مشکل خودشان بپردازند. مصرف داروهای خفیف آرام بخش و تقویت کننده نعوظ برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 • ناتوانی جنسی با منشاء تنگی شریانی آلت

در این حالت اگر تنگی خفیف باشد استفاده از داروهای گشاد کننده رگ مشکل بیمار را در زمان مقاربت حل می کند ولی اگر تنگی شدید باشد باید با استفاده از استنت و یا جراحی عروق تنگی را حل کرد.

 • ناتوانی جنسی با منشاء نشت وریدی

مشخصه این حالت این است که نعوظ ایجاد و بلافاصله از بین می رود که روش تشخیص آن با سونوگرافی رنگی از آلت است. این حالت متأسفانه درمان دارویی ندارد و قطعی ترین روش درمان آن گذاشتن و کاشتن پروتز آلت تناسلی است.

– سوال: پروتز آلت تناسلی چیست؟ و چگونه کار گذاشته می شود؟

پاسخ: پروتز آلت تناسلی به دو شکل تاشونده و باد شونده می باشد که به عنوان آخرین روش درمانی برای اصلاح ناتوانی جنسی استفاده می شود و این پروتز ها را با جراحی روی آلت، آن را در داخل نسج اسفنجی آلت می کاریم. در نوع تاشونده مریض با تا کردن و راست کردن آن و در نوع باد شونده با پمپاژ و پر هوا کردن آن آلت را به حالت سفتی و نعوظ در می آورد.

 

پروتز آلت تناسلی

– سوال: آیا پروتز آلت تناسلی عوارض دارد؟

پاسخ: بله، چون پروتز یک جسم خارجی است خطر عمده آن ایجاد عفونت و زخم در محل کاشته شدن می باشد و لذا در کسانی که دیابت دارند سیستم ایمنی بدنشان پایین و در معرض عفونت هستند گذاشتن پروتز اصلاً پیشنهاد نمی گردد. و لذا اگر بعد از گذاشتن پروتز علائمی از زخم و عفونت پیدا شود بلافاصله باید خارج گردد.

عوارض پروتز

و اما توصیه های اینجانب درباره ناتوانی جنسی

چون یک مقاربت موفقیت آمیز جزء اساس و بنیان مستحکم خانواده و زوجین است و لذا

1- اگر مبتلا به دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هستید شدیداً آنها را کنترل نمایید.

2- با بهتر کردن کیفیت زندگی و با ورزش و آزاد کردن ذهن و با خواب خوب و تغذیه سالم در تداوم سلامتی جنسی تان کوشا باشید.

3- از مصرف هر گونه دخانیات اجتناب نمایید.

4- در صورت افت تدریجی در کیفیت نعوظ بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

5- در صورت داشتن اختلالات نعوظ جهت جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر nimatt جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام یکی از دوستان من شش ماه پیش با پسری رابطه در حد مالش با دست داشته و فقط به همین جا ختم شده این رابطه حالا این دوست من به شدت از اینکه اون شخص احتمالا آلوده بوده نگرانه حالا سوال اینجاس که آیا در این صورت با فرض اینکه اون شخص به آلت خودش دست زده سپس اقدام به مالش کرده ویروس منتقل میشود؟؟ اگر میشود چند درصد احتمال گرفتن بیماری وجود دارد ؟؟ و آیا آزمایشی برای مشخص شدن این ویروس وجود دارد؟؟ ضممنا مالش به طور مالش انگشت بر روی معقد بوده. با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Iman چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من يكسال ونيم پيش كرايو داشتم
  ٢ماه پيش هم منو ويزيت كردين گفتين عود ندارم و گفتين كاملا سالم هستم
  با نامزدم كه باكره هستن رابطه بدون دخول ( لاپايى)داشتم
  ميخاستم بدونم ايا انتقال ويروس از من به ايشون امكان دارد ؟
  مرسى
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   نه ولی نامزدت واکسن بزند بهتر است
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز.من 36 سالمه.دو هفته پیش رفته بودم زخم رحمم رو فریز کنم که دکتر برام پاپ نوشت و وقتی جواب اومد دیدم زیگیل تناسلی 16 دارم.الان واسه 7 تسفند بیمارستان امام نوبت کولپوسکوپی دارم.دکترم تو سنندج میگفت باید 6 ماه یکبار پاپ اسمیر بدم که وقتی سرطانی شد رحمم رو در بیارم.بام گفت تازه اگه سرطان از جای دیگه بیرون نزنه.از اون روز همش گریه میکنم من دو تا بچه دارم و نگرانشونم.اقای دکتر من با همسرم در طول این 9 سال 3-4 بار رابطه دهانی و مقعدی رو تجربه کردم.و الان خیلی نگران سرطان رحم و دهان و مقعدم.آیا این نوع 16 هم ممکنه از بدن خارج بشه یا باید منتظر باشم چند سال بعد سرطان بگیرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر تست پاپ اسمیر منفیاست سالییک بار تکرار کنید وبیخودی به حرفهای نگران کننده گوش نکنید
 • تصویر کاربر احمد‌دربندی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر
  پارتنرم شیش ماه بعد از زدن زگیل نواحی‌مقعد آزمایش داد و مثبت شد من فقط برای های ریسک ها آزمایش‌دادم و منفی شد جفتمون هم واکسن رو تا مرحله ی دوم انجام دادیم
  امروز دو سه مورد دیدم شک کردم واقعا و خیلی نگرانم
  البته بالایی سمت چپ خیلی وقته هست بزرگ شدنشو مطمئن نیستم وهمینطور در مورد بقیه ممنون میشم بفرمایید هست یا نه؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   این مطمینا زگیل نیست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من الان حدود 3هفته است که دچار عدم نعوظ وسفتی الت تناسلی هست. زود نعوظ از دست می دهم.آلت تناسلی ام سفت نمی شود قبلا مشکلی نداشتم الان سه هفته است مشکل دارم متاهل هم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   شروع حاد به علت مسیله عصبی است
 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  28ساله هستم اولا اندازه آلت نرمال درحالت نعوظ نرمال چقد باید باشه؟ و من برای اولین بار در رابطه نعوظی شکل نگرفت و چندروز بعد دوباره همچنین دیگه رابطه نداشتم، ازمایش دادم پیش پزشک ارولوژی درچند نوبت همه چی مث هیپوفیزو تیروئید وچربی خون وقندخون وکم خونی سالم و نرمال بود فقط وفقط تیریگلیسیریدم 280 بود بقیه همه چیز نرمال، خواستم ببینم مشکل چیه؟؟؟ و به لحاظ خلقی یکم ادم حساسی هستم و شاید یکم ته وجودم ی افسردگی ای باشه اما طوری نیس ک کارای روزانمو انجام ندم و مختل بشه زندگیم، وبعداز اون رابطه ک نعوظ شکل نگرفت کمتر هم شده میل جنسیم قبل ازراون نعوظ صبگاهی ومیل جنسی درذهن خودم زیاد داشتم وخیلی خواستارسکس بودم اما بعد از اولین رابطه ک شرح دادم نعوظ صبگاهی خیلی کمتر و میل کمتری دارم،خواستم راهنماییم کنید و ایا نیازی هست ازمایشی درجهت قلب وعروق بدم؟ یا که مشکل چیه؟؟؟ لطف راهنمایی کنید ک نیازمند کمک شمام ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   بالای ۱۰ سانت نرمال است چکاب همرمون جنسی انجام دهید به نظر من بیشتر روحی است
 • تصویر کاربر zhzh سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر.ازمایش اسپرم ضمیمه کردم.ایا میزان تحرک و مورفولوژی ناکافیست و ناباوری حاصل میشود یا مشکلی نیست؟؟؟در صورت مشکل چه دارویی مصرف کنم؟اولین باره ازمایش دادم
  ایتمها:
  A=13.31 B=36.5 C=6.46 D=43.73
  semen volume=3.5ml
  sperm count=46.06
  motile sperm=56.27%
  progressive sperm=49.81%
  Round cell=.58
  normal morphology=35%
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من آقا 4٣ ساله هستم
  در ناحيه مقعد خود كبودي ميبينم
  البته اين كبودي بيشتر در زمان فشار و بيرون زدگي مقعد ديده ميشود
  بنظر ميرسد مقعد كمي از سمت داخل ترك خورده است و هنگام مدفوع سفت با سوزش همراه است

  زماني كه جهت مدفوع كردن فشار وارد ميشود كمي بيرون زدگي مقعد وجود دارد

  جسارتا اگه لازم هست عكس هم ميتونم بفرستم براتون

  لطفا راهنمايي بفرماييد يا بگيد به چه پزشكي بايد مراجعه كنم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   باید دکتر گوارش بروید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ دکتر، روی ران خانومم ۳ سالی هست این زایده هست ایا این زگیل تناسلی یا گوشت اضافه؟این زایده یک‌ وجب پایین تر از دستگاه تناسلی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   این زگیل است ودرمانش کرایو میباشد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   فیلم کرایو من در سایتمdrkarami.com را بلینید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من جوان 28 ساله هستم 8 ماه ازدواج کردم . هنگام سکس بدون دخول مشکل. ندارم و نعوظ به خوبی انجام میشه . اما در هنگام دخول نعوظ از بین میره و دوباره ایجاد نمیشه و متاسفانه نتوانسته ام دخول انجام دهم. میخواستم بدانم تهیه قرص های تادافیل روی حل مشکل من تاثیر دارد؟؟ بخصوص مشکلم براب باره اوله
  خیلی ممنون میشم جواب بدهید سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید