علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان

امروزه مردان جوان و میانسال را در درمانگاه ها و مطب ویزیت می کنم که از اختلالات و ناتوانی جنسی شاکی هستند و همین موضوع باعث اختلال در روابط زناشویی و ناراحتی مضاعف آنها شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع در این متن به تفصیل درباره علل و علائم آخرین روش های درمانی ناتوانی جنسی که سوال بسیاری از مراجعه کننده گان می باشد می پردازم:

تعریف ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی عنوان کلی است که از چند قسمت تشکیل شده است:

1- اختلال در رسیدن به نعوظ یا عدم سفت شدن کامل آلت

2- اختلال در ماندن حالت نعوظ و یا شل شدن آلت تناسلی بعد از سفت شدن اولیه

3- انزال زودرس

4- اختلالات نعوظ ناشی از افسردگی و استرس های شدید روحی و روانی است.

انزال زودرس

چگونه آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا می کند؟

اولین مرحله تحریک جنسی است. دومین مرحله گشاد شدن شریان یا سرخرگ آلت تناسلی است که باعث خونرسانی بیشتر و جمع شدن خون در سینوس های وریدی یا بافت اسفنجی آلت تناسلی است. سومین مرحله که جهت ایجاد نعوظ ضروری است، بسته شدن دریچه های وریدی و جلوگیری از جریان خون وریدی در آلت است که باعث سفتی الت تناسلی مردانه می گردد. هر کدام از این مراحل اختلال پیدا کند نعوظ حاصل نخواهد شد.

– سوال: مردی 25 ساله که اظهار می دارد که علیرغم تحریک جنسی آلت تناسلی نعوظ پیدا نمی کند و لذا دخول انجام نمی شود، علت آن چیست؟

پاسخ: اغلب علت عدم نعوظ این افراد ختلال شدید در خونرسانی آلت و یا تنگی شریان آلت و یا ترکیبی از نشت خون وریدی در آلت تناسلی می باشد که باعث می شود آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا نکند. در بررسی ها این افراد اغلب تنگی شریان آلت دارند.

درمان این مشکل چیست؟  

درمان این بیماری اگر تنگی خفیف باشد استفاده از قرص های سیلدنافیل و تالادالافیل می باشد. اگر تنگی شدید باشد باید با استفاد از جراحی یا استنت محل تنگی باز شود.

– سوال: مردی 36 ساله که اظهار می دارد در شروع مقاربت آلت وی سفت است ولی به تدریج در حین مقاربت شل می شود.

پاسخ: شایعترین علت این مشکل یک نشت وریدی است که به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری وریدی آلت تناسلی (خون موقع نعوظ از وریدها نشت پیدا می کند) و لذا سفتی آلت از بین می رود.

 درمان این مشکل چیست؟

این نوع اختلال در نعوظ شاید بدترین نوع اختلال در نعوظ مردانه باشد که راه درمانی جز گذاشتن پروتز آلت ندارد. موارد خفیف آن اغلب به داروهای تادالافیل جواب می دهند.

– سوال:مردی 29ساله که از اظهار می دارد که مبتلا به انزال زودرس است و در مراحل اولیه مقاربت جنسی مبتلا به انزال می شود که این مورد باعث ناراحتی روحی شدید خود ایشان و خانمشان شده است.

انزال زودرس اغلب منشاء عصبی و روحی و روانی ندارد. موارد زیر انزال زودرس را تشدید می کنند که عبارتند از:

1- خواب کمتر

2- مشغله ذهنی بیشتر

3- استرس های شدید روزمره زندگی

4- عصبانیت و پرخاشگری

5- بیماری های جسمی مزمن و روحی از قبیل افسردگی، اضطراب و مصرف داروهای عصبی و روحی و روانی

انزال زودرس اغلب در افراد با تیپ شخصیتی A ایجاد می شود که آدم های بی حوصله، عجول، تحریک پذیر، آستانه تحمل کمتر و عصبانیت بیشتر دارند.

– سوال: زمان طبیعی مقاربت جنسی و انزال طبیعی چقدر است؟

از نظر علمی یک مقاربت طبیعی بالاتر از سه دقیقه و بسته به عادت وشرایط فیزیکی و شخصیتی فرد می تواند تا نیم ساعت هم ادامه داشته باشد. اغلب افراد زودانزال در زیر یک دقیقه مبتلا به خروج غیر ارادی مایع منی می شوند.

درمان زودانزالی

درمان زود انزالی عبارتست از :

1- رفع علل زمینه ای

 • خواب خوب
 • استراحت کافی
 • داشتن ذهن آرام
 • تمرین خونسردی و اجتناب از تنش های غیر ضروری در زندگی

اینها شرایط اولیه درمان می باشند.

2- تعامل و همکاری زوجین باید تقویت گردد.

3- مرد باید موقع نزدیکی شامل مثل مشهود حاضر غایب باشد.

یعنی در موقع مقاربت

1- از دخول زودرس جلوگیری کند.

2- از طریق معاشقه خانم را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی کمک کند و در این حال سعی کند که اصلاً ….. نشود.

3- استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و توصیه های دیگر پزشک متخصص کمک کننده خواهد بود. درمان اصلی این مشکل رفتار درمانی و تقویت اعتماد به نفس و تقویت حق تأخیر در انزال است.

– سوال: مردی 40 ساله که تا یک ماه پیش کاملاً مقاربت موفق و منظم داشته اظهار می دارد که به صورت ناگهانی دچار افت میل جنسی و قدرت جنسی شده است.

پاسخ: در اغلب موارد وقتی که یک مرد ناگهانی میل جنسی و توان خود را ا دست می دهد علت آن شوک روحی و روانی از قبیل از دست دادن عزیزان، شوک کاری و اقتصادی و یا تنش بین زوجین است و در بررسی ها این افراد عیبی در ساختار الت تناسلی پیدا نمی شود.

-سوال:برای بررسی ناتوانی جنسی از قبیل اعتدال در نعوظ و یا زود انزالی چه کارهایی باید انجام داد؟

پاسخ:

برای بررسی ناتوانی جنسی حتماً باید به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. موارد ایجاد کننده اختلال در نعوظ باید بررسی شوند که عبارتند از:

– دیابت درمان نشده

– مصرف داروهای فشارخون

– بالا بودن کلسترول و خصوصاً LDL

– بررسی از نظر وجود بیماریهای روحی و روانی از قبیل بیماری های اضطرابی، استرس کنترل نشده و مصرف داروهای روانگردان

– سابقه جراحی لگن که باعث آسیب به عصب آلت تناسلی گردیده است.

– سابقه مصرف سیگار و دیگر دود آلات

– بررسی روانکاوی ارتباط بین زوجین و رفع تنش های موجود و آموزش آنها جهت همکاری از موارد و بررسی های اولیه است.

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی بعدی عبارتند از:

1- تست NPT

در این تست که جهت بررسی و وجود نعوظ شبانگاهی و در خواب می باشد، دستگاهی را به آلت تناسلی مرد وصل می کنند و بیمار 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و اگر نعوظی در شب اتفاق بیافتد این دستگاه ثبت می کند و وجود نعوظ شبانه دلیل بر سالم بودن فیزیکی و ساختاری آلت تناسلی است ولی عدم وجود نعوظ دال بر وجود بیماری ناتوانی جنسی نیست و لذا با توجه به حساسیت پایین این تست و وقت گیر بودن آن امروزه توصیه نمی شود.

2- سونوگرافی رنگی از الت یا کالر داپلر پاپاورین تست

انجام این سونوگرافی تقریباً قریب به یقین وجود یا عدم وجود اختلال خونرسانی و سالم و یا ناسلام بودن رگ ها را مشخص می کند. و لذا اگر در مردی که شکایت از عدم نعوظ و سفت شدن کامل آلت تناسلی در حین مقاربت را دارد اگر این تست نرمال باشد نشان می دهد که منشاء آن روحی و روانی است نه اختلال در رگ های تناسلی

روش انجام تست

در این روش ابتدا با سرنگ و سوزن باریک انسولین آمپول پاپاورین را به آلت تناسلی تزریق می شود. تزریق این آمپول پاپاورین باعث گشادی رگ ها و خونرسانی بیشتر به آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی می شود و در این حالت با استفاده از سونوگرافی رنگی وضعیت خونرسانی به آلت و رگ های شریانی و وریدی بررسی می شود و هر گونه تنگی در شریان و یا نشتی و پنچری وریدی را کاملاً مشخص می کند.

از مزایای این تست این است که

1- سریع قابل انجام است

2- دقت بالای تشخیصی دارد

3- سریعاً تکلیف بیمار و پزشک مربوطه را مشخص می کند.

نکته بسیار مهم: پس از انجام سونوگرافی باید تا رفع نعوظ و شل شدن کامل آلت مرکز سونوگرافی را ترک نکنید چرا که ماندن در حالت نعوظ پس از تزریق اگر بیش از سه ساعت طول بکشد باعث کبودی و از بین رفتن نسجهای نعوظ آلت تناسلی مردانه می گردد و لذا باید در کمتر از سه ساعت آلت تناسلی را شستشو داده و از حالت نعوظ خارج کرد که این کار توسط دکتر سونوگرافی و در همان مرکز انجام می شود. در موارد مشکوک به تنگی شریان لگنی باید آنژیوگرافی لگنی انجام شود.

درمان های ناتوانی جنسی

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده ناتوانی جنسی فرق می کند که به توضیح آن ها می پردازم.

 • ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

به علت سالم بودن خون رسانی ناحیه آلت تناسلی به این افراد توصیه می شود که با کاهش استرس های روزمره زندگی، ایجاد نشاط روحی و انجام ورزش و پیاده روی و … درمان و تعدیل استرس و اضطراب ها، خواب خوب به درمان مشکل خودشان بپردازند. مصرف داروهای خفیف آرام بخش و تقویت کننده نعوظ برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 • ناتوانی جنسی با منشاء تنگی شریانی آلت

در این حالت اگر تنگی خفیف باشد استفاده از داروهای گشاد کننده رگ مشکل بیمار را در زمان مقاربت حل می کند ولی اگر تنگی شدید باشد باید با استفاده از استنت و یا جراحی عروق تنگی را حل کرد.

 • ناتوانی جنسی با منشاء نشت وریدی

مشخصه این حالت این است که نعوظ ایجاد و بلافاصله از بین می رود که روش تشخیص آن با سونوگرافی رنگی از آلت است. این حالت متأسفانه درمان دارویی ندارد و قطعی ترین روش درمان آن گذاشتن و کاشتن پروتز آلت تناسلی است.

– سوال: پروتز آلت تناسلی چیست؟ و چگونه کار گذاشته می شود؟

پاسخ: پروتز آلت تناسلی به دو شکل تاشونده و باد شونده می باشد که به عنوان آخرین روش درمانی برای اصلاح ناتوانی جنسی استفاده می شود و این پروتز ها را با جراحی روی آلت، آن را در داخل نسج اسفنجی آلت می کاریم. در نوع تاشونده مریض با تا کردن و راست کردن آن و در نوع باد شونده با پمپاژ و پر هوا کردن آن آلت را به حالت سفتی و نعوظ در می آورد.

 

پروتز آلت تناسلی

– سوال: آیا پروتز آلت تناسلی عوارض دارد؟

پاسخ: بله، چون پروتز یک جسم خارجی است خطر عمده آن ایجاد عفونت و زخم در محل کاشته شدن می باشد و لذا در کسانی که دیابت دارند سیستم ایمنی بدنشان پایین و در معرض عفونت هستند گذاشتن پروتز اصلاً پیشنهاد نمی گردد. و لذا اگر بعد از گذاشتن پروتز علائمی از زخم و عفونت پیدا شود بلافاصله باید خارج گردد.

عوارض پروتز

و اما توصیه های اینجانب درباره ناتوانی جنسی

چون یک مقاربت موفقیت آمیز جزء اساس و بنیان مستحکم خانواده و زوجین است و لذا

1- اگر مبتلا به دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هستید شدیداً آنها را کنترل نمایید.

2- با بهتر کردن کیفیت زندگی و با ورزش و آزاد کردن ذهن و با خواب خوب و تغذیه سالم در تداوم سلامتی جنسی تان کوشا باشید.

3- از مصرف هر گونه دخانیات اجتناب نمایید.

4- در صورت افت تدریجی در کیفیت نعوظ بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

5- در صورت داشتن اختلالات نعوظ جهت جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید امروز من متوجه دونه های سفید در لبه ی واژنم شدم که خیلی نگرانم کرده ولی اصلا درد یا خارشی نداره خواستم ببینم این دونه ها برا چیه و درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Mehrana جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در ناحيه مقعد هم زايده گوشتي بدون علائم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   این زگیل نیست خیالت راحت
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا برجستگی های ورودی حلق که در تصویر مشخص شده نشانه ی ویروس اچ.پی.وی است؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر گوش وحاق بروید بهتر ایت
 • تصویر کاربر على سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دكتر جان من عكس فرستاده بودم براى شما ديروز فرموديد احتمالا تبخال تناسلى باشه. تاول تركيده و الان حالت زخم داره. نگران كننده ست ؟ درمانش چيه دكتر جان لطفا بفرماييد. ممنون اون زخم اولى هم به خاطر كشيده شدن پوستم ايجاد شده ، كه الان بهتره خيلى. راهنمايى كنيد دكتر نگرانم، ممنون مرحله بعد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.وقتتون بخیر. من پایین واژنم هم قسمت چپ و قسمت راست جوش های خیلی ریزی هستش راستشو بخواید نمی دونم از قبل بوده یا جدیدا اینطوری شده. واژنم و اطرافش خیلی میخاره.به پزشک زنان مراجعه کردم گفتن مشکوک به زگیل هست نمونه برداری هم کردن اما فعلا جواب آزمایش نیومده به نظر شما آیا زگیل هستش؟ و اگه زگیل باشه کرایو خوبه یا لیزر؟ زیر زبونمم یه زائده هایی هستن نمی دونم زگیل هستش یا طبیعیه؟به چه پزشکی باید مراجعه کنم برای تشخیصشون؟ ممنون از شما.مجردم اما رابطه جنسی داشتم اما نه دخولی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  نزدیک ۱۵ ماه پیش رابطه جنسی محافظت نشده داشتم
  بعد از اون سوزش مجرا داشتم و بدنم خارش شدید و کهیر ریخت. آزمایش کشت ادرار مشکلی نداشت و عفونتی نشون ندادو سونو هم هیچ مشکلی نشون نداد. دکتر زیاد رفتم و انواع آنتی بیوتیک برام تجویز شد. ۱۰تا سفتریاکسون، ۱۰تا جنتامایسین ۸۰ زدم. داکسی سایکلین مصرف کردم تاوانکس تجویز کردن حساسیت داشتم نتونستم مصرف کنم. آسیکلویر تجویز کردن. همراه اینا امنیک و ترازوسین هم مصرف کردم. هنوز خوب نشدم
  گاهی موقع ادرار و حالت عادی موقع نشستن و زمانی که جسم سنگین بلند کنم حتی موقع راه رفتن یه درد و سوزش خاصی مجرام داره انگار از داخل مقعدم تیر میکشه تا نوک مجرام خیلی اذیت کنندس و زمانی که سوزش دارم مجرام را که نگاه میکنم حالت سفید سفید هست داخل مجرا عکس گرفتم مشخصه. یک ساله زندگیم مختل شده شدید بیحالم و یه حالتی مثل سرماخوردگی دارم بدنم همیشه داغ حالت گر گرفتگی دارم. چیکار کنم آقای دکتر توروخدا راهنماییم کنید Hiv و hsv lgg lgm هر دو منفی بوده
  و یه سوال دیگه این که بعد از اون یه سری لکه روی کلاهک و محل ختنه بوجود اومده متخصص پوست و اورولوژ دیدن میگن چیزی نیست. عکس ارسال کردم خدمتتون مطمین هستم اینها نبودن و بعد از اون بوجود اومدن. از بابت hpv نگرانم هستن یا نه؟ اگر نیستن پس چی هستن و درمان چی هست؟ شرمنده طولانی شد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.من چهارسال پیش عمل واریکوسل دوبیضه انجام دادم وبه مرور دچار ناتوانی جنسی شدم تا جاییکه بدنم اسپرم تولید نمیکند وماهی یکبار هم هیچ رابطه جنسی باهمسرم ندارم به دکتر خودم مراجعه کردم وگفتند طبیعیه .اگه راه حلی هست لطف کنید بگین یا اینکه بگین مشکل کجاست?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   باید چکابکلی بدهید ومعاینه 02122642744 02171062300 الی500
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من ین پاپول مروارید داشتم رفتم دکتر برام بردشت از دورالتم اونایی ازارم میداد دوتاش مونده ک بعدا میخوام اونم برم برام ورداره
  این هیچی میخواستم اینا ببیند ایناا جوش بعد از زدن موهای زاعد یا چیزی خطرناکیه من خیلی ترسیدم ولی مثلا یهو تو همین سایتا گشتم سوالارو دیدم واقعا ترسیدم چیزی باشه بعد از زدن با ژیلت اینا دراومده 6 ماه پیش مثلا زدم با ژیلت ولی بعدش دراومد گفتم جوشد یگ مثلا همیش دوهفته پیش باز زدم باز هم هستش شبیه جوش دو س تایی قای دکتر نگا کنید جوش یه جواب ارامش بخش مطمعن بهم بدین خیلی ممنون میشم درضمن من نوزده .5سالمه عکس اولیه از اون پاپول مرواریدس ک گفتم اونام ک دیگ گرفتم میخاره بعد هر بار تیغ زدن با زژِلت نگا کنید توروخدا جوابمو زودتر بدین نگران شدم زیادددد مرسی اقای دکتر
  1. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   اقای دکتر اینم یکم با اب تمیز کردم فک کنم دوبرش پوسته شده بود منو از نگرانی ک دارم دریارین مرسی نگا کنید اینم
  2. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   اینه بعد اب کشیدن
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   من مشکلی نمیبینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۴۱ سالمه
  من مشکل زود انزالی دارم و جدیدا هم مشکل شل شدن آلت تناسلی
  لطفا منو راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   زود انزتلی درمان ندارد وفقط باید تمرین کنید که انزتل را به ناخیر بیاندازید
 • تصویر کاربر علی اصغری شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا زگیل دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر علی اصغری جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   آیا خطرناک هست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام وپوزش از تاخیر جواب بیایدد کرایو۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر