علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان

امروزه مردان جوان و میانسال را در درمانگاه ها و مطب ویزیت می کنم که از اختلالات و ناتوانی جنسی شاکی هستند و همین موضوع باعث اختلال در روابط زناشویی و ناراحتی مضاعف آنها شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع در این متن به تفصیل درباره علل و علائم آخرین روش های درمانی ناتوانی جنسی که سوال بسیاری از مراجعه کننده گان می باشد می پردازم:

تعریف ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی عنوان کلی است که از چند قسمت تشکیل شده است:

1- اختلال در رسیدن به نعوظ یا عدم سفت شدن کامل آلت

2- اختلال در ماندن حالت نعوظ و یا شل شدن آلت تناسلی بعد از سفت شدن اولیه

3- انزال زودرس

4- اختلالات نعوظ ناشی از افسردگی و استرس های شدید روحی و روانی است.

انزال زودرس

چگونه آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا می کند؟

اولین مرحله تحریک جنسی است. دومین مرحله گشاد شدن شریان یا سرخرگ آلت تناسلی است که باعث خونرسانی بیشتر و جمع شدن خون در سینوس های وریدی یا بافت اسفنجی آلت تناسلی است. سومین مرحله که جهت ایجاد نعوظ ضروری است، بسته شدن دریچه های وریدی و جلوگیری از جریان خون وریدی در آلت است که باعث سفتی الت تناسلی مردانه می گردد. هر کدام از این مراحل اختلال پیدا کند نعوظ حاصل نخواهد شد.

– سوال: مردی 25 ساله که اظهار می دارد که علیرغم تحریک جنسی آلت تناسلی نعوظ پیدا نمی کند و لذا دخول انجام نمی شود، علت آن چیست؟

پاسخ: اغلب علت عدم نعوظ این افراد ختلال شدید در خونرسانی آلت و یا تنگی شریان آلت و یا ترکیبی از نشت خون وریدی در آلت تناسلی می باشد که باعث می شود آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا نکند. در بررسی ها این افراد اغلب تنگی شریان آلت دارند.

درمان این مشکل چیست؟  

درمان این بیماری اگر تنگی خفیف باشد استفاده از قرص های سیلدنافیل و تالادالافیل می باشد. اگر تنگی شدید باشد باید با استفاد از جراحی یا استنت محل تنگی باز شود.

– سوال: مردی 36 ساله که اظهار می دارد در شروع مقاربت آلت وی سفت است ولی به تدریج در حین مقاربت شل می شود.

پاسخ: شایعترین علت این مشکل یک نشت وریدی است که به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری وریدی آلت تناسلی (خون موقع نعوظ از وریدها نشت پیدا می کند) و لذا سفتی آلت از بین می رود.

 درمان این مشکل چیست؟

این نوع اختلال در نعوظ شاید بدترین نوع اختلال در نعوظ مردانه باشد که راه درمانی جز گذاشتن پروتز آلت ندارد. موارد خفیف آن اغلب به داروهای تادالافیل جواب می دهند.

– سوال:مردی 29ساله که از اظهار می دارد که مبتلا به انزال زودرس است و در مراحل اولیه مقاربت جنسی مبتلا به انزال می شود که این مورد باعث ناراحتی روحی شدید خود ایشان و خانمشان شده است.

انزال زودرس اغلب منشاء عصبی و روحی و روانی ندارد. موارد زیر انزال زودرس را تشدید می کنند که عبارتند از:

1- خواب کمتر

2- مشغله ذهنی بیشتر

3- استرس های شدید روزمره زندگی

4- عصبانیت و پرخاشگری

5- بیماری های جسمی مزمن و روحی از قبیل افسردگی، اضطراب و مصرف داروهای عصبی و روحی و روانی

انزال زودرس اغلب در افراد با تیپ شخصیتی A ایجاد می شود که آدم های بی حوصله، عجول، تحریک پذیر، آستانه تحمل کمتر و عصبانیت بیشتر دارند.

– سوال: زمان طبیعی مقاربت جنسی و انزال طبیعی چقدر است؟

از نظر علمی یک مقاربت طبیعی بالاتر از سه دقیقه و بسته به عادت وشرایط فیزیکی و شخصیتی فرد می تواند تا نیم ساعت هم ادامه داشته باشد. اغلب افراد زودانزال در زیر یک دقیقه مبتلا به خروج غیر ارادی مایع منی می شوند.

درمان زودانزالی

درمان زود انزالی عبارتست از :

1- رفع علل زمینه ای

 • خواب خوب
 • استراحت کافی
 • داشتن ذهن آرام
 • تمرین خونسردی و اجتناب از تنش های غیر ضروری در زندگی

اینها شرایط اولیه درمان می باشند.

2- تعامل و همکاری زوجین باید تقویت گردد.

3- مرد باید موقع نزدیکی شامل مثل مشهود حاضر غایب باشد.

یعنی در موقع مقاربت

1- از دخول زودرس جلوگیری کند.

2- از طریق معاشقه خانم را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی کمک کند و در این حال سعی کند که اصلاً ….. نشود.

3- استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و توصیه های دیگر پزشک متخصص کمک کننده خواهد بود. درمان اصلی این مشکل رفتار درمانی و تقویت اعتماد به نفس و تقویت حق تأخیر در انزال است.

– سوال: مردی 40 ساله که تا یک ماه پیش کاملاً مقاربت موفق و منظم داشته اظهار می دارد که به صورت ناگهانی دچار افت میل جنسی و قدرت جنسی شده است.

پاسخ: در اغلب موارد وقتی که یک مرد ناگهانی میل جنسی و توان خود را ا دست می دهد علت آن شوک روحی و روانی از قبیل از دست دادن عزیزان، شوک کاری و اقتصادی و یا تنش بین زوجین است و در بررسی ها این افراد عیبی در ساختار الت تناسلی پیدا نمی شود.

-سوال:برای بررسی ناتوانی جنسی از قبیل اعتدال در نعوظ و یا زود انزالی چه کارهایی باید انجام داد؟

پاسخ:

برای بررسی ناتوانی جنسی حتماً باید به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. موارد ایجاد کننده اختلال در نعوظ باید بررسی شوند که عبارتند از:

– دیابت درمان نشده

– مصرف داروهای فشارخون

– بالا بودن کلسترول و خصوصاً LDL

– بررسی از نظر وجود بیماریهای روحی و روانی از قبیل بیماری های اضطرابی، استرس کنترل نشده و مصرف داروهای روانگردان

– سابقه جراحی لگن که باعث آسیب به عصب آلت تناسلی گردیده است.

– سابقه مصرف سیگار و دیگر دود آلات

– بررسی روانکاوی ارتباط بین زوجین و رفع تنش های موجود و آموزش آنها جهت همکاری از موارد و بررسی های اولیه است.

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی بعدی عبارتند از:

1- تست NPT

در این تست که جهت بررسی و وجود نعوظ شبانگاهی و در خواب می باشد، دستگاهی را به آلت تناسلی مرد وصل می کنند و بیمار 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و اگر نعوظی در شب اتفاق بیافتد این دستگاه ثبت می کند و وجود نعوظ شبانه دلیل بر سالم بودن فیزیکی و ساختاری آلت تناسلی است ولی عدم وجود نعوظ دال بر وجود بیماری ناتوانی جنسی نیست و لذا با توجه به حساسیت پایین این تست و وقت گیر بودن آن امروزه توصیه نمی شود.

2- سونوگرافی رنگی از الت یا کالر داپلر پاپاورین تست

انجام این سونوگرافی تقریباً قریب به یقین وجود یا عدم وجود اختلال خونرسانی و سالم و یا ناسلام بودن رگ ها را مشخص می کند. و لذا اگر در مردی که شکایت از عدم نعوظ و سفت شدن کامل آلت تناسلی در حین مقاربت را دارد اگر این تست نرمال باشد نشان می دهد که منشاء آن روحی و روانی است نه اختلال در رگ های تناسلی

روش انجام تست

در این روش ابتدا با سرنگ و سوزن باریک انسولین آمپول پاپاورین را به آلت تناسلی تزریق می شود. تزریق این آمپول پاپاورین باعث گشادی رگ ها و خونرسانی بیشتر به آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی می شود و در این حالت با استفاده از سونوگرافی رنگی وضعیت خونرسانی به آلت و رگ های شریانی و وریدی بررسی می شود و هر گونه تنگی در شریان و یا نشتی و پنچری وریدی را کاملاً مشخص می کند.

از مزایای این تست این است که

1- سریع قابل انجام است

2- دقت بالای تشخیصی دارد

3- سریعاً تکلیف بیمار و پزشک مربوطه را مشخص می کند.

نکته بسیار مهم: پس از انجام سونوگرافی باید تا رفع نعوظ و شل شدن کامل آلت مرکز سونوگرافی را ترک نکنید چرا که ماندن در حالت نعوظ پس از تزریق اگر بیش از سه ساعت طول بکشد باعث کبودی و از بین رفتن نسجهای نعوظ آلت تناسلی مردانه می گردد و لذا باید در کمتر از سه ساعت آلت تناسلی را شستشو داده و از حالت نعوظ خارج کرد که این کار توسط دکتر سونوگرافی و در همان مرکز انجام می شود. در موارد مشکوک به تنگی شریان لگنی باید آنژیوگرافی لگنی انجام شود.

درمان های ناتوانی جنسی

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده ناتوانی جنسی فرق می کند که به توضیح آن ها می پردازم.

 • ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

به علت سالم بودن خون رسانی ناحیه آلت تناسلی به این افراد توصیه می شود که با کاهش استرس های روزمره زندگی، ایجاد نشاط روحی و انجام ورزش و پیاده روی و … درمان و تعدیل استرس و اضطراب ها، خواب خوب به درمان مشکل خودشان بپردازند. مصرف داروهای خفیف آرام بخش و تقویت کننده نعوظ برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 • ناتوانی جنسی با منشاء تنگی شریانی آلت

در این حالت اگر تنگی خفیف باشد استفاده از داروهای گشاد کننده رگ مشکل بیمار را در زمان مقاربت حل می کند ولی اگر تنگی شدید باشد باید با استفاده از استنت و یا جراحی عروق تنگی را حل کرد.

 • ناتوانی جنسی با منشاء نشت وریدی

مشخصه این حالت این است که نعوظ ایجاد و بلافاصله از بین می رود که روش تشخیص آن با سونوگرافی رنگی از آلت است. این حالت متأسفانه درمان دارویی ندارد و قطعی ترین روش درمان آن گذاشتن و کاشتن پروتز آلت تناسلی است.

– سوال: پروتز آلت تناسلی چیست؟ و چگونه کار گذاشته می شود؟

پاسخ: پروتز آلت تناسلی به دو شکل تاشونده و باد شونده می باشد که به عنوان آخرین روش درمانی برای اصلاح ناتوانی جنسی استفاده می شود و این پروتز ها را با جراحی روی آلت، آن را در داخل نسج اسفنجی آلت می کاریم. در نوع تاشونده مریض با تا کردن و راست کردن آن و در نوع باد شونده با پمپاژ و پر هوا کردن آن آلت را به حالت سفتی و نعوظ در می آورد.

 

پروتز آلت تناسلی

– سوال: آیا پروتز آلت تناسلی عوارض دارد؟

پاسخ: بله، چون پروتز یک جسم خارجی است خطر عمده آن ایجاد عفونت و زخم در محل کاشته شدن می باشد و لذا در کسانی که دیابت دارند سیستم ایمنی بدنشان پایین و در معرض عفونت هستند گذاشتن پروتز اصلاً پیشنهاد نمی گردد. و لذا اگر بعد از گذاشتن پروتز علائمی از زخم و عفونت پیدا شود بلافاصله باید خارج گردد.

عوارض پروتز

و اما توصیه های اینجانب درباره ناتوانی جنسی

چون یک مقاربت موفقیت آمیز جزء اساس و بنیان مستحکم خانواده و زوجین است و لذا

1- اگر مبتلا به دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هستید شدیداً آنها را کنترل نمایید.

2- با بهتر کردن کیفیت زندگی و با ورزش و آزاد کردن ذهن و با خواب خوب و تغذیه سالم در تداوم سلامتی جنسی تان کوشا باشید.

3- از مصرف هر گونه دخانیات اجتناب نمایید.

4- در صورت افت تدریجی در کیفیت نعوظ بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

5- در صورت داشتن اختلالات نعوظ جهت جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا دکتر من مولوسکوم دارم،چندین تا جوش هم روی آلت تناسلی م درآوردم ک کم کم خود ب خود بدون هیچ درمانی از بین رفتن،حالا ی هفته هست ک روی پوست پهلوم اینا در اومده،آیا همون جوشهای مولوسکومه؟ درمان انجام میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   این شبیه زونا است
  2. تصویر کاربر احسان شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   زونا چیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   بیماری ویروسی است
  4. تصویر کاربر احسان جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   درمان داره یا همیشه همراهمه؟ یا
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   دکتر عفونی بروید
  6. تصویر کاربر احسان شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   شما شما اگر که دکتر عفونی می‌شناسید لطفا معرفی فرمائید
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر Abc شنبه ۹ آذر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسر 23 ساله شهرستانی و مجرد هستم ولی قصد ازدواج دارم و برایم میسر نیست تهران بیایم

  چون قبلا در بچگی بخاطر رفتن بیضه راست به شکم جراحی کرده بودم و از باروری در آینده می ترسیدم به دکتر مراجعه کردم
  که بعد آزمایش اسپرم و سونوگرافی گفت که برای باروری مشکلی نداری ولی ضعف جنسی داری و باید هرماه بعد مصرف دارو ها آزمایش اسپرم بدهی.

  به نظر شما آیا ضرورت است که هرماه آزمایش اسپرم بدهم؟(بخاطر گناه و خود عمل استمنا میلی ندارم؟)
  ضمنا به نظرم چون در آزمایشگاه به زور خودم را تحریک کرده ام احتمالا منی کمتری خارج شده باشد
  نتیجه آزمایش و سونو و داروهای نوشته شدن ارسال میشود که لطفا بفرمایید آیا ضرورت دارد آزمایش اسپرم در هر ماه بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)
   باید ازمایش را در محل مورد اعتماد تکرار کنید
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر من مرد 40 ساله متاهل هستم که تا 2 ماه گذشته هیچ مشکلی در مقاربت با همسرم نداشتم ، اما متاسفانه اخیرا هنگام نزدیکی نعوظ کامل دارم اما دقیقا 30 ثانیه بعد از دخول نعوظم را از دست میدهم طی دو ماه گذشته سعی کردم با خوردم دوز 25 از قرص سیادنافیل یک ساعت قبل روابط موضوع را از همسرم پنهان کنم اما متاسفانه نگران عوارض بعدی این قرص هستم در ضمن ما هنوز فرزندی نداریم . لازم به توضیح میباشد که من بعد از عید مشکلات شدید روحی و استرس شدید بدلیل ورشکستگی داشتم که بخاطر این موضوع به دکتر روانشناس نیز مراجعه کرده ام و سه ماه داروی citalopram20وهالوپریدول 5. مصرف کردم البته موضوع حل شده است لازم به توضیح میباشد که کلسترول :273 تریگلیسرید: 450و LDL CHOLESTROL:150میباشد. بیماری قلبی و دیابت هم ندارم . ( نعوظ صبحگاهی هم دارم) . لطفا در خصوص شل شدن آلت تناسلی در حین نزدیکی راهنمایی فرمایید در ضمن من و همسرم همدیگرو خیلی دوست داریم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   از نظر من علتش استرسهای روحی وتلقین است با ورزش کاهش استرس مراجعه به روان کاپ حل میشود
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من پایین آلت تناسلیم چندتا چیز شبیه به جوش یا تبخال دراومده و از این بابت خیلی نگرانم که چیکار باید کنم.با اجازتون عکس رو براتون ارسال میکنم.وقتی با تیغ موهای روی آلت رو میزدم فرداش دیدم این اتفاق افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   تبخال با درد وسوزش وتاول ابکی ایت که من نمیبینم
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۴ آبان ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من نزدیک ب ۱ سال تصادف کردم و ضایعه نخاعی شدم متاهل هستم چه راهکاری برای برگشت حس جنسی دارید؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر یاسر جمعه ۳ آبان ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من روی صندلی پلاستیکی بودم که متوجه خیس بودن آن شدم ؛ با توجه ب محیطی که در آن بودم حدسم بر این بود که ادرار باشد.
  جای خود را سریعا عوض کردم اما شدت خیسی ب قدری زیاد بود ک بدنم کاملا خیسی را احساس میکرد.
  آیا در صورت آلوده بودن ادرار امکان انتقال بیماری ای هست؟ چه بیماری هایی ؟

  نیاز به ازمایش خاصی هست؟

  لطفا جواب بدید شب و روز ندارم از استرس
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ آبان ۹۸( 11 ماه پیش)
   از این طریق منتقل نمیشود
 • تصویر کاربر ع.ف جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من 20 سالمه و نزدیک به 4-5 سال هست که خودارضایی میکنم
  من تقریبا به مدت یک هفته هست کمی سوزش و احساس گرما در قسمتی از پیشابراه التم دارم(حتی زمانی که ادرار ندارم)
  آزمایش ادرار و همین طور سونوگرافی کلیه ها و مثانه هم انجام دادم و عفونت یا سنگی مشاهده نشد
  میخواستم بپرسم ایا من زیاد روی این موضوع وسواس دارم یا مشکلی هست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر ع.ف چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   لطفا پاسخ دهید با تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   سعی کنید ترک کنید همه خوب میشود
  3. تصویر کاربر ع.ف پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   متشکرم
   من یک هفته هست که خودارضایی نکرده ام اما هنوز سوزش را گاهی اوقات احساس میکنم
   نظر شما در این باره چیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   با زمان بهتر میشوید
  5. تصویر کاربر ع.ف یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   گاهی اوقات سوزش و زنش مثل احساس اینکه چیزی داخل التم وجود دارد (اکثرا زمان نشستن و بلند شدن احساس میکنم) و در همه مواقع هم نیست
   این نشانه از چیست؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   اب زیاد بخورید واهمیت ندهید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. چند روزی هست که متوجه یک زائده در مقعدم شده ام. احتمال زیگیل تناسلی هست؟؟ باید به شما مراجعه کنم یا متخصص گوارش؟ امکانش هست عکسش رو براتون بفرستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   02122642744 بیایید ببینم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لکه سیاه روی آلت تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   عكس
  2. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام پاسخ سوال رو نشون نمیده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   عکس بفرستید ببینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کریمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و‌ عرض خسته نباشید سوال اینکه روی الت یک چیزی شبیه خال هست یه بار تیغ کندم دوباره اومده 3 الی 4 سالی میشه هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر