علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان

امروزه مردان جوان و میانسال را در درمانگاه ها و مطب ویزیت می کنم که از اختلالات و ناتوانی جنسی شاکی هستند و همین موضوع باعث اختلال در روابط زناشویی و ناراحتی مضاعف آنها شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع در این متن به تفصیل درباره علل و علائم آخرین روش های درمانی ناتوانی جنسی که سوال بسیاری از مراجعه کننده گان می باشد می پردازم:

تعریف ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی عنوان کلی است که از چند قسمت تشکیل شده است:

1- اختلال در رسیدن به نعوظ یا عدم سفت شدن کامل آلت

2- اختلال در ماندن حالت نعوظ و یا شل شدن آلت تناسلی بعد از سفت شدن اولیه

3- انزال زودرس

4- اختلالات نعوظ ناشی از افسردگی و استرس های شدید روحی و روانی است.

انزال زودرس

چگونه آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا می کند؟

اولین مرحله تحریک جنسی است. دومین مرحله گشاد شدن شریان یا سرخرگ آلت تناسلی است که باعث خونرسانی بیشتر و جمع شدن خون در سینوس های وریدی یا بافت اسفنجی آلت تناسلی است. سومین مرحله که جهت ایجاد نعوظ ضروری است، بسته شدن دریچه های وریدی و جلوگیری از جریان خون وریدی در آلت است که باعث سفتی الت تناسلی مردانه می گردد. هر کدام از این مراحل اختلال پیدا کند نعوظ حاصل نخواهد شد.

– سوال: مردی 25 ساله که اظهار می دارد که علیرغم تحریک جنسی آلت تناسلی نعوظ پیدا نمی کند و لذا دخول انجام نمی شود، علت آن چیست؟

پاسخ: اغلب علت عدم نعوظ این افراد ختلال شدید در خونرسانی آلت و یا تنگی شریان آلت و یا ترکیبی از نشت خون وریدی در آلت تناسلی می باشد که باعث می شود آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا نکند. در بررسی ها این افراد اغلب تنگی شریان آلت دارند.

درمان این مشکل چیست؟  

درمان این بیماری اگر تنگی خفیف باشد استفاده از قرص های سیلدنافیل و تالادالافیل می باشد. اگر تنگی شدید باشد باید با استفاد از جراحی یا استنت محل تنگی باز شود.

– سوال: مردی 36 ساله که اظهار می دارد در شروع مقاربت آلت وی سفت است ولی به تدریج در حین مقاربت شل می شود.

پاسخ: شایعترین علت این مشکل یک نشت وریدی است که به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری وریدی آلت تناسلی (خون موقع نعوظ از وریدها نشت پیدا می کند) و لذا سفتی آلت از بین می رود.

 درمان این مشکل چیست؟

این نوع اختلال در نعوظ شاید بدترین نوع اختلال در نعوظ مردانه باشد که راه درمانی جز گذاشتن پروتز آلت ندارد. موارد خفیف آن اغلب به داروهای تادالافیل جواب می دهند.

– سوال:مردی 29ساله که از اظهار می دارد که مبتلا به انزال زودرس است و در مراحل اولیه مقاربت جنسی مبتلا به انزال می شود که این مورد باعث ناراحتی روحی شدید خود ایشان و خانمشان شده است.

انزال زودرس اغلب منشاء عصبی و روحی و روانی ندارد. موارد زیر انزال زودرس را تشدید می کنند که عبارتند از:

1- خواب کمتر

2- مشغله ذهنی بیشتر

3- استرس های شدید روزمره زندگی

4- عصبانیت و پرخاشگری

5- بیماری های جسمی مزمن و روحی از قبیل افسردگی، اضطراب و مصرف داروهای عصبی و روحی و روانی

انزال زودرس اغلب در افراد با تیپ شخصیتی A ایجاد می شود که آدم های بی حوصله، عجول، تحریک پذیر، آستانه تحمل کمتر و عصبانیت بیشتر دارند.

– سوال: زمان طبیعی مقاربت جنسی و انزال طبیعی چقدر است؟

از نظر علمی یک مقاربت طبیعی بالاتر از سه دقیقه و بسته به عادت وشرایط فیزیکی و شخصیتی فرد می تواند تا نیم ساعت هم ادامه داشته باشد. اغلب افراد زودانزال در زیر یک دقیقه مبتلا به خروج غیر ارادی مایع منی می شوند.

درمان زودانزالی

درمان زود انزالی عبارتست از :

1- رفع علل زمینه ای

 • خواب خوب
 • استراحت کافی
 • داشتن ذهن آرام
 • تمرین خونسردی و اجتناب از تنش های غیر ضروری در زندگی

اینها شرایط اولیه درمان می باشند.

2- تعامل و همکاری زوجین باید تقویت گردد.

3- مرد باید موقع نزدیکی شامل مثل مشهود حاضر غایب باشد.

یعنی در موقع مقاربت

1- از دخول زودرس جلوگیری کند.

2- از طریق معاشقه خانم را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی کمک کند و در این حال سعی کند که اصلاً ….. نشود.

3- استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و توصیه های دیگر پزشک متخصص کمک کننده خواهد بود. درمان اصلی این مشکل رفتار درمانی و تقویت اعتماد به نفس و تقویت حق تأخیر در انزال است.

– سوال: مردی 40 ساله که تا یک ماه پیش کاملاً مقاربت موفق و منظم داشته اظهار می دارد که به صورت ناگهانی دچار افت میل جنسی و قدرت جنسی شده است.

پاسخ: در اغلب موارد وقتی که یک مرد ناگهانی میل جنسی و توان خود را ا دست می دهد علت آن شوک روحی و روانی از قبیل از دست دادن عزیزان، شوک کاری و اقتصادی و یا تنش بین زوجین است و در بررسی ها این افراد عیبی در ساختار الت تناسلی پیدا نمی شود.

-سوال:برای بررسی ناتوانی جنسی از قبیل اعتدال در نعوظ و یا زود انزالی چه کارهایی باید انجام داد؟

پاسخ:

برای بررسی ناتوانی جنسی حتماً باید به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. موارد ایجاد کننده اختلال در نعوظ باید بررسی شوند که عبارتند از:

– دیابت درمان نشده

– مصرف داروهای فشارخون

– بالا بودن کلسترول و خصوصاً LDL

– بررسی از نظر وجود بیماریهای روحی و روانی از قبیل بیماری های اضطرابی، استرس کنترل نشده و مصرف داروهای روانگردان

– سابقه جراحی لگن که باعث آسیب به عصب آلت تناسلی گردیده است.

– سابقه مصرف سیگار و دیگر دود آلات

– بررسی روانکاوی ارتباط بین زوجین و رفع تنش های موجود و آموزش آنها جهت همکاری از موارد و بررسی های اولیه است.

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی بعدی عبارتند از:

1- تست NPT

در این تست که جهت بررسی و وجود نعوظ شبانگاهی و در خواب می باشد، دستگاهی را به آلت تناسلی مرد وصل می کنند و بیمار 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و اگر نعوظی در شب اتفاق بیافتد این دستگاه ثبت می کند و وجود نعوظ شبانه دلیل بر سالم بودن فیزیکی و ساختاری آلت تناسلی است ولی عدم وجود نعوظ دال بر وجود بیماری ناتوانی جنسی نیست و لذا با توجه به حساسیت پایین این تست و وقت گیر بودن آن امروزه توصیه نمی شود.

2- سونوگرافی رنگی از الت یا کالر داپلر پاپاورین تست

انجام این سونوگرافی تقریباً قریب به یقین وجود یا عدم وجود اختلال خونرسانی و سالم و یا ناسلام بودن رگ ها را مشخص می کند. و لذا اگر در مردی که شکایت از عدم نعوظ و سفت شدن کامل آلت تناسلی در حین مقاربت را دارد اگر این تست نرمال باشد نشان می دهد که منشاء آن روحی و روانی است نه اختلال در رگ های تناسلی

روش انجام تست

در این روش ابتدا با سرنگ و سوزن باریک انسولین آمپول پاپاورین را به آلت تناسلی تزریق می شود. تزریق این آمپول پاپاورین باعث گشادی رگ ها و خونرسانی بیشتر به آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی می شود و در این حالت با استفاده از سونوگرافی رنگی وضعیت خونرسانی به آلت و رگ های شریانی و وریدی بررسی می شود و هر گونه تنگی در شریان و یا نشتی و پنچری وریدی را کاملاً مشخص می کند.

از مزایای این تست این است که

1- سریع قابل انجام است

2- دقت بالای تشخیصی دارد

3- سریعاً تکلیف بیمار و پزشک مربوطه را مشخص می کند.

نکته بسیار مهم: پس از انجام سونوگرافی باید تا رفع نعوظ و شل شدن کامل آلت مرکز سونوگرافی را ترک نکنید چرا که ماندن در حالت نعوظ پس از تزریق اگر بیش از سه ساعت طول بکشد باعث کبودی و از بین رفتن نسجهای نعوظ آلت تناسلی مردانه می گردد و لذا باید در کمتر از سه ساعت آلت تناسلی را شستشو داده و از حالت نعوظ خارج کرد که این کار توسط دکتر سونوگرافی و در همان مرکز انجام می شود. در موارد مشکوک به تنگی شریان لگنی باید آنژیوگرافی لگنی انجام شود.

درمان های ناتوانی جنسی

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده ناتوانی جنسی فرق می کند که به توضیح آن ها می پردازم.

 • ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

به علت سالم بودن خون رسانی ناحیه آلت تناسلی به این افراد توصیه می شود که با کاهش استرس های روزمره زندگی، ایجاد نشاط روحی و انجام ورزش و پیاده روی و … درمان و تعدیل استرس و اضطراب ها، خواب خوب به درمان مشکل خودشان بپردازند. مصرف داروهای خفیف آرام بخش و تقویت کننده نعوظ برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 • ناتوانی جنسی با منشاء تنگی شریانی آلت

در این حالت اگر تنگی خفیف باشد استفاده از داروهای گشاد کننده رگ مشکل بیمار را در زمان مقاربت حل می کند ولی اگر تنگی شدید باشد باید با استفاده از استنت و یا جراحی عروق تنگی را حل کرد.

 • ناتوانی جنسی با منشاء نشت وریدی

مشخصه این حالت این است که نعوظ ایجاد و بلافاصله از بین می رود که روش تشخیص آن با سونوگرافی رنگی از آلت است. این حالت متأسفانه درمان دارویی ندارد و قطعی ترین روش درمان آن گذاشتن و کاشتن پروتز آلت تناسلی است.

– سوال: پروتز آلت تناسلی چیست؟ و چگونه کار گذاشته می شود؟

پاسخ: پروتز آلت تناسلی به دو شکل تاشونده و باد شونده می باشد که به عنوان آخرین روش درمانی برای اصلاح ناتوانی جنسی استفاده می شود و این پروتز ها را با جراحی روی آلت، آن را در داخل نسج اسفنجی آلت می کاریم. در نوع تاشونده مریض با تا کردن و راست کردن آن و در نوع باد شونده با پمپاژ و پر هوا کردن آن آلت را به حالت سفتی و نعوظ در می آورد.

 

پروتز آلت تناسلی

– سوال: آیا پروتز آلت تناسلی عوارض دارد؟

پاسخ: بله، چون پروتز یک جسم خارجی است خطر عمده آن ایجاد عفونت و زخم در محل کاشته شدن می باشد و لذا در کسانی که دیابت دارند سیستم ایمنی بدنشان پایین و در معرض عفونت هستند گذاشتن پروتز اصلاً پیشنهاد نمی گردد. و لذا اگر بعد از گذاشتن پروتز علائمی از زخم و عفونت پیدا شود بلافاصله باید خارج گردد.

عوارض پروتز

و اما توصیه های اینجانب درباره ناتوانی جنسی

چون یک مقاربت موفقیت آمیز جزء اساس و بنیان مستحکم خانواده و زوجین است و لذا

1- اگر مبتلا به دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هستید شدیداً آنها را کنترل نمایید.

2- با بهتر کردن کیفیت زندگی و با ورزش و آزاد کردن ذهن و با خواب خوب و تغذیه سالم در تداوم سلامتی جنسی تان کوشا باشید.

3- از مصرف هر گونه دخانیات اجتناب نمایید.

4- در صورت افت تدریجی در کیفیت نعوظ بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

5- در صورت داشتن اختلالات نعوظ جهت جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير من ٢٧ سالم هست ومجردم مدت حدودا يك سالي هست كه احساس ميكنم ميل جنسيم شديدا كم شده من رابط جنسي نداشتم با دختري ولي حس ميكنم كه ديگه چيزي تحريكم نميكنه و حتي ميل به خود ارضايي هم ندارم و وقتي هم بخوام انجام بدم بيشتر جنبه اجبار داره تا لذت
  الان دو ماهيه با خانمي دوست شدم و قصد ازدواج داريم ولي اين قضيه بي ميلي من هم منو و هم ايشنو بسيار اذيت ميكنه و نگران
  من وقتي هم با ايشون تنها هستيم تحريك ميشم ولي نه اونقدري كه به نعوذ برسم و بتونم نزديك شم بهشون
  در ضمن من سابقه طپش قلب دارم و اضطراب و دكتر قلبم ميگه انقدر مشكل قلبت حاد نيست و مشكل رو از جاي ديگه پيگير باش الان داغونم و نگران و نميدونم چيكار بايد بكنم
  خواهش ميكنم بنده رو راهنمايي بفرماييد من مشكل نعوذ دارم حتي موقع خود ارضايي كه سريع نعوذمو از دست ميدم و تحريك نميشم خيلي ميخوام فقط بدونم چيكار ميتونم بكنم روز به روز هم اين فشار بيشتر ميشه روم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر چند وقتی هستی یه چیزای ریزی روی آلتم در اومده نمی دونم چی هستن نامزد هستم از ترس اون عروسی هم عقب انداختم همه زندگیم ریخته به هم لطفا بگید چی هستن خیالم راحت بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام من 33 ساله هستم. من برای امتحان کردن در حالت طاق باز بیش از 30 دقیقه تونستم با خودارضایی و تحریک خود نعوظ کامل رو حفظ کنم. معمولا نعوظ صبحگاهی دارم. اما هنگام نزدیکی در حفظ نعوظ دچار مشکل میشم ولی با یک چهارم ویزارسین 50 ( حدود 12.5) معمولا بدون مشکل دخول رو انجام میدم. آیا با این شرایط امکان نشت وریدی وجود داره؟ خیلی نگرانم.با تشکر
  1. تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   و آیا نشت وریدی میتونه به پوزیشن بدن ( خوابیده، روی زانو یا ایستاده) بستگی داشته باشه؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر کاوه یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   ممنون از پاسختون، چون خودم در حالت درازکش تا ۳۰ دقیقه نعوظ رو حفظ میکنم شما احتمال نشت وریدی رو رد میکنید!
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   نه نشت ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر ۴۰ روز پیش اومدم برام کرایو انجام دادیم ۲ تا زیگیل داشتم یکیش محو شد ولی اون یکی اثارش معلومه یعنی از زیر پوست هنوز هست تو عکس هم مشخصه شهرستان هستم نمیتونم بیام لطفا راهنمایی کنید ببینم این زیگیل خوب شده یا نه؟؟؟
  سوال دوم برای تغییر رنگ پوست راه حلی هست که انجام بدم چون مجرد هستم نمیخوام بعدن ازدواج کردم زنم متوجه بشه میگن با لیزر پوست رو خوب میکنن لطفا راهنمای کنید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .معرفی داروهای مفید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
   برای چه بیماری؟
 • تصویر کاربر ساشا پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خارش شدید اطراف ناحیه تناسلی و بیضه ها
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهرام شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر، بنده روز سه شنبه هفته گذشته جهت بررسی جوش های بالای آلت تناسلی حضورا خدمت رسیدم که شما زحمت کشیدید و معاینه فرمودید و گفتید که فولیکولیت هست، تجویز شما کلوگزاسیلین هر 6 ساعت با تعداد 20 عدد و پماد زینک اکساید و تری ام سینولون بود که در طی این یک هفته استفاده کردم ولی متاسفانه تغییری در تعداد و وضعیت جوش ها ایجاد نشده در عین حال قبل روز قبل از حضور خدمت شما، یه تست بایپسی از جوش ها در آزمایشگاه کیوان انجام دادم که متاسفانه جواب تشخیص مولوسکوم دادند الان خیلی گیج و سر در گم شدم، خواهشمندم بنده رو راهنمایی بفرمائید و اگر نیاز به مراجعه حضوری هست بفرمائید تا خدمت برسم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر بهرام شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
   جناب دکتر، ممنون از لطفتون، با توجه به اینکه در ناحیه تناسلی هست، آیا امکان کرایو وجود داره تا روند درمان سریع تر شه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سر آلتم پارسال دوتا نقطه ریز افتاد اون زمان گاهی درد هم داشت بعد چند ماه خوب شد ولی الان جاش هست ولی کمرنگتر الان دو روزه وقتی دست میزنم بصورت نقطه ای از داخل درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهرام دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، حدود یه هفته است جوش های ریزی در محل بالای آلت تناسلی برای من ایجاد شده دیروز به دکتر مراجعه کردم دو تشخیص دادند که اولی که ایشان فرمودن به احتمال زیاد فولیکولیت هست و به احتمال بسیار کم مولوسکوم که ایشان پماد مترونیدازول و شامپو بتادین تجویز کردند خواستم اگر محبت بفرمائید عکس ها را مشاهده و نظر خودتون رو بفرمائید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   من زگیل نمیبینم
  2. تصویر کاربر بهرام جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر، تشخیص شما چی هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا دکتر من مولوسکوم دارم،چندین تا جوش هم روی آلت تناسلی م درآوردم ک کم کم خود ب خود بدون هیچ درمانی از بین رفتن،حالا ی هفته هست ک روی پوست پهلوم اینا در اومده،آیا همون جوشهای مولوسکومه؟ درمان انجام میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   این شبیه زونا است
  2. تصویر کاربر احسان شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   زونا چیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   بیماری ویروسی است
  4. تصویر کاربر احسان جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   درمان داره یا همیشه همراهمه؟ یا
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   دکتر عفونی بروید
  6. تصویر کاربر احسان شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   شما شما اگر که دکتر عفونی می‌شناسید لطفا معرفی فرمائید
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر