علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان

امروزه مردان جوان و میانسال را در درمانگاه ها و مطب ویزیت می کنم که از اختلالات و ناتوانی جنسی شاکی هستند و همین موضوع باعث اختلال در روابط زناشویی و ناراحتی مضاعف آنها شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع در این متن به تفصیل درباره علل و علائم آخرین روش های درمانی ناتوانی جنسی که سوال بسیاری از مراجعه کننده گان می باشد می پردازم:

تعریف ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی عنوان کلی است که از چند قسمت تشکیل شده است:

1- اختلال در رسیدن به نعوظ یا عدم سفت شدن کامل آلت

2- اختلال در ماندن حالت نعوظ و یا شل شدن آلت تناسلی بعد از سفت شدن اولیه

3- انزال زودرس

4- اختلالات نعوظ ناشی از افسردگی و استرس های شدید روحی و روانی است.

انزال زودرس

چگونه آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا می کند؟

اولین مرحله تحریک جنسی است. دومین مرحله گشاد شدن شریان یا سرخرگ آلت تناسلی است که باعث خونرسانی بیشتر و جمع شدن خون در سینوس های وریدی یا بافت اسفنجی آلت تناسلی است. سومین مرحله که جهت ایجاد نعوظ ضروری است، بسته شدن دریچه های وریدی و جلوگیری از جریان خون وریدی در آلت است که باعث سفتی الت تناسلی مردانه می گردد. هر کدام از این مراحل اختلال پیدا کند نعوظ حاصل نخواهد شد.

– سوال: مردی 25 ساله که اظهار می دارد که علیرغم تحریک جنسی آلت تناسلی نعوظ پیدا نمی کند و لذا دخول انجام نمی شود، علت آن چیست؟

پاسخ: اغلب علت عدم نعوظ این افراد ختلال شدید در خونرسانی آلت و یا تنگی شریان آلت و یا ترکیبی از نشت خون وریدی در آلت تناسلی می باشد که باعث می شود آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا نکند. در بررسی ها این افراد اغلب تنگی شریان آلت دارند.

درمان این مشکل چیست؟  

درمان این بیماری اگر تنگی خفیف باشد استفاده از قرص های سیلدنافیل و تالادالافیل می باشد. اگر تنگی شدید باشد باید با استفاد از جراحی یا استنت محل تنگی باز شود.

– سوال: مردی 36 ساله که اظهار می دارد در شروع مقاربت آلت وی سفت است ولی به تدریج در حین مقاربت شل می شود.

پاسخ: شایعترین علت این مشکل یک نشت وریدی است که به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری وریدی آلت تناسلی (خون موقع نعوظ از وریدها نشت پیدا می کند) و لذا سفتی آلت از بین می رود.

 درمان این مشکل چیست؟

این نوع اختلال در نعوظ شاید بدترین نوع اختلال در نعوظ مردانه باشد که راه درمانی جز گذاشتن پروتز آلت ندارد. موارد خفیف آن اغلب به داروهای تادالافیل جواب می دهند.

– سوال:مردی 29ساله که از اظهار می دارد که مبتلا به انزال زودرس است و در مراحل اولیه مقاربت جنسی مبتلا به انزال می شود که این مورد باعث ناراحتی روحی شدید خود ایشان و خانمشان شده است.

انزال زودرس اغلب منشاء عصبی و روحی و روانی ندارد. موارد زیر انزال زودرس را تشدید می کنند که عبارتند از:

1- خواب کمتر

2- مشغله ذهنی بیشتر

3- استرس های شدید روزمره زندگی

4- عصبانیت و پرخاشگری

5- بیماری های جسمی مزمن و روحی از قبیل افسردگی، اضطراب و مصرف داروهای عصبی و روحی و روانی

انزال زودرس اغلب در افراد با تیپ شخصیتی A ایجاد می شود که آدم های بی حوصله، عجول، تحریک پذیر، آستانه تحمل کمتر و عصبانیت بیشتر دارند.

– سوال: زمان طبیعی مقاربت جنسی و انزال طبیعی چقدر است؟

از نظر علمی یک مقاربت طبیعی بالاتر از سه دقیقه و بسته به عادت وشرایط فیزیکی و شخصیتی فرد می تواند تا نیم ساعت هم ادامه داشته باشد. اغلب افراد زودانزال در زیر یک دقیقه مبتلا به خروج غیر ارادی مایع منی می شوند.

درمان زودانزالی

درمان زود انزالی عبارتست از :

1- رفع علل زمینه ای

 • خواب خوب
 • استراحت کافی
 • داشتن ذهن آرام
 • تمرین خونسردی و اجتناب از تنش های غیر ضروری در زندگی

اینها شرایط اولیه درمان می باشند.

2- تعامل و همکاری زوجین باید تقویت گردد.

3- مرد باید موقع نزدیکی شامل مثل مشهود حاضر غایب باشد.

یعنی در موقع مقاربت

1- از دخول زودرس جلوگیری کند.

2- از طریق معاشقه خانم را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی کمک کند و در این حال سعی کند که اصلاً ….. نشود.

3- استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و توصیه های دیگر پزشک متخصص کمک کننده خواهد بود. درمان اصلی این مشکل رفتار درمانی و تقویت اعتماد به نفس و تقویت حق تأخیر در انزال است.

– سوال: مردی 40 ساله که تا یک ماه پیش کاملاً مقاربت موفق و منظم داشته اظهار می دارد که به صورت ناگهانی دچار افت میل جنسی و قدرت جنسی شده است.

پاسخ: در اغلب موارد وقتی که یک مرد ناگهانی میل جنسی و توان خود را ا دست می دهد علت آن شوک روحی و روانی از قبیل از دست دادن عزیزان، شوک کاری و اقتصادی و یا تنش بین زوجین است و در بررسی ها این افراد عیبی در ساختار الت تناسلی پیدا نمی شود.

-سوال:برای بررسی ناتوانی جنسی از قبیل اعتدال در نعوظ و یا زود انزالی چه کارهایی باید انجام داد؟

پاسخ:

برای بررسی ناتوانی جنسی حتماً باید به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. موارد ایجاد کننده اختلال در نعوظ باید بررسی شوند که عبارتند از:

– دیابت درمان نشده

– مصرف داروهای فشارخون

– بالا بودن کلسترول و خصوصاً LDL

– بررسی از نظر وجود بیماریهای روحی و روانی از قبیل بیماری های اضطرابی، استرس کنترل نشده و مصرف داروهای روانگردان

– سابقه جراحی لگن که باعث آسیب به عصب آلت تناسلی گردیده است.

– سابقه مصرف سیگار و دیگر دود آلات

– بررسی روانکاوی ارتباط بین زوجین و رفع تنش های موجود و آموزش آنها جهت همکاری از موارد و بررسی های اولیه است.

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی بعدی عبارتند از:

1- تست NPT

در این تست که جهت بررسی و وجود نعوظ شبانگاهی و در خواب می باشد، دستگاهی را به آلت تناسلی مرد وصل می کنند و بیمار 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و اگر نعوظی در شب اتفاق بیافتد این دستگاه ثبت می کند و وجود نعوظ شبانه دلیل بر سالم بودن فیزیکی و ساختاری آلت تناسلی است ولی عدم وجود نعوظ دال بر وجود بیماری ناتوانی جنسی نیست و لذا با توجه به حساسیت پایین این تست و وقت گیر بودن آن امروزه توصیه نمی شود.

2- سونوگرافی رنگی از الت یا کالر داپلر پاپاورین تست

انجام این سونوگرافی تقریباً قریب به یقین وجود یا عدم وجود اختلال خونرسانی و سالم و یا ناسلام بودن رگ ها را مشخص می کند. و لذا اگر در مردی که شکایت از عدم نعوظ و سفت شدن کامل آلت تناسلی در حین مقاربت را دارد اگر این تست نرمال باشد نشان می دهد که منشاء آن روحی و روانی است نه اختلال در رگ های تناسلی

روش انجام تست

در این روش ابتدا با سرنگ و سوزن باریک انسولین آمپول پاپاورین را به آلت تناسلی تزریق می شود. تزریق این آمپول پاپاورین باعث گشادی رگ ها و خونرسانی بیشتر به آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی می شود و در این حالت با استفاده از سونوگرافی رنگی وضعیت خونرسانی به آلت و رگ های شریانی و وریدی بررسی می شود و هر گونه تنگی در شریان و یا نشتی و پنچری وریدی را کاملاً مشخص می کند.

از مزایای این تست این است که

1- سریع قابل انجام است

2- دقت بالای تشخیصی دارد

3- سریعاً تکلیف بیمار و پزشک مربوطه را مشخص می کند.

نکته بسیار مهم: پس از انجام سونوگرافی باید تا رفع نعوظ و شل شدن کامل آلت مرکز سونوگرافی را ترک نکنید چرا که ماندن در حالت نعوظ پس از تزریق اگر بیش از سه ساعت طول بکشد باعث کبودی و از بین رفتن نسجهای نعوظ آلت تناسلی مردانه می گردد و لذا باید در کمتر از سه ساعت آلت تناسلی را شستشو داده و از حالت نعوظ خارج کرد که این کار توسط دکتر سونوگرافی و در همان مرکز انجام می شود. در موارد مشکوک به تنگی شریان لگنی باید آنژیوگرافی لگنی انجام شود.

درمان های ناتوانی جنسی

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده ناتوانی جنسی فرق می کند که به توضیح آن ها می پردازم.

 • ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

به علت سالم بودن خون رسانی ناحیه آلت تناسلی به این افراد توصیه می شود که با کاهش استرس های روزمره زندگی، ایجاد نشاط روحی و انجام ورزش و پیاده روی و … درمان و تعدیل استرس و اضطراب ها، خواب خوب به درمان مشکل خودشان بپردازند. مصرف داروهای خفیف آرام بخش و تقویت کننده نعوظ برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 • ناتوانی جنسی با منشاء تنگی شریانی آلت

در این حالت اگر تنگی خفیف باشد استفاده از داروهای گشاد کننده رگ مشکل بیمار را در زمان مقاربت حل می کند ولی اگر تنگی شدید باشد باید با استفاده از استنت و یا جراحی عروق تنگی را حل کرد.

 • ناتوانی جنسی با منشاء نشت وریدی

مشخصه این حالت این است که نعوظ ایجاد و بلافاصله از بین می رود که روش تشخیص آن با سونوگرافی رنگی از آلت است. این حالت متأسفانه درمان دارویی ندارد و قطعی ترین روش درمان آن گذاشتن و کاشتن پروتز آلت تناسلی است.

– سوال: پروتز آلت تناسلی چیست؟ و چگونه کار گذاشته می شود؟

پاسخ: پروتز آلت تناسلی به دو شکل تاشونده و باد شونده می باشد که به عنوان آخرین روش درمانی برای اصلاح ناتوانی جنسی استفاده می شود و این پروتز ها را با جراحی روی آلت، آن را در داخل نسج اسفنجی آلت می کاریم. در نوع تاشونده مریض با تا کردن و راست کردن آن و در نوع باد شونده با پمپاژ و پر هوا کردن آن آلت را به حالت سفتی و نعوظ در می آورد.

 

پروتز آلت تناسلی

– سوال: آیا پروتز آلت تناسلی عوارض دارد؟

پاسخ: بله، چون پروتز یک جسم خارجی است خطر عمده آن ایجاد عفونت و زخم در محل کاشته شدن می باشد و لذا در کسانی که دیابت دارند سیستم ایمنی بدنشان پایین و در معرض عفونت هستند گذاشتن پروتز اصلاً پیشنهاد نمی گردد. و لذا اگر بعد از گذاشتن پروتز علائمی از زخم و عفونت پیدا شود بلافاصله باید خارج گردد.

عوارض پروتز

و اما توصیه های اینجانب درباره ناتوانی جنسی

چون یک مقاربت موفقیت آمیز جزء اساس و بنیان مستحکم خانواده و زوجین است و لذا

1- اگر مبتلا به دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هستید شدیداً آنها را کنترل نمایید.

2- با بهتر کردن کیفیت زندگی و با ورزش و آزاد کردن ذهن و با خواب خوب و تغذیه سالم در تداوم سلامتی جنسی تان کوشا باشید.

3- از مصرف هر گونه دخانیات اجتناب نمایید.

4- در صورت افت تدریجی در کیفیت نعوظ بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

5- در صورت داشتن اختلالات نعوظ جهت جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی،بنده پیش تر درخواستی در خصوص حذف پیغام خود از سایت شما داده بودم،ولی پیغام بنده همچنان هم در سایت و هم در گوگل قابل مشاهده است و علی رغم درخواست بنده،پیغامم همچنان از سایت حذف نشده است.خواهشاً پیغام بنده را از سایت به طور کامل حذف نمایید،چون اطلاعات بنده در گوگل قابل مشاهده است.لینک این پیغام نیز در زیر قابل مشاهده است.با تشکر
  کد پیگیری پیغام:
  (d16ly7171706)
  https://drkarami.com/faq?read=d16ly7171706
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 4 روز پیش)
   پیگیری می شود
 • تصویر کاربر ali جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وفت بخیر آقای دکتر. بنده 35 سال دارم. موقع نزدیکی آلتم سفت هست ولی خیلی سفت سفت نیست و در هنگامیکه یه خرده وقفه میفته تو نزدیکی دوباره شل میشه(مثلا وقتی موبایلم زنگ میخوره فورا شل میشه) و در بعضی مواقع البته خیلی کم این اتفاق افتاده که اصلا سفت نشده. البته من خیلی خیلی میل جنسی دارم به طوریکه اگه هر روز هم بتونم نزدیکی کنم این کارو انجام میدم ولی زیاد آلتم زیاد سفت نمیشه. چند بار از قرص سیلدنافیل اسفاده کردم خیلی سفت سفت شد ولی سوزش معده گرفتم و فشارمو بالا برد. ناگفته نماند من یکی از بیضه هام کوچکتر از اون یکیه و میرن بالا. البته من سیگار میکشم. ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام ، موقت میتونین از قرص تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه استفاده کنید
 • تصویر کاربر hhhh سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من 29 سالمه و تازه ازدواج کردم تا حالا دوبار رابطه جنسی داشتیم و هیچکدام موفقیت امیز نبود مشکل هم اینه که خوب تحریک میشم و تا 20 دقیقه هم باهم معاشقه مکنیم تو این مدت کاملا التم سفت میشه و به محض اینکه میخوایم دخول و انجام بدیم آلتم شل میشه. ممنون که راهنمایی میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   مشکل جسمی نیست ، با روانپزشک مسایل جنسی مشورت شود
 • تصویر کاربر یادگاد دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده 6ماه پبش یک استرس وفشار عصبی که بهم وارد شد بمدت۱۰ روز ۵یا۶ ساعت نتونستم بخوابم و در این۱۰ روز اصلا آلت تناسلیم نمیتونست نعوظ کند ولی به مرور زمان نعوظ پیدا کرد ولی زود حالت نعوظ خود را در10 یا20 ثانیه از دست میدهد و دیگر به خاطر همین مشکل همیشه استرس و تمرکز ذهنی ندارم الان 5 یا 6 ماه اینطوریم ممنون میشم بهم کمک کنید به دکتر رفتن هم خجالت میکشم داروی لازم بهم بگید بگیرم یعنی دیگه اصلا نمیتونم راحت باشم همیشه در خودم درگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   نیاز به دارویی نیست ، استرس های کاری و روحی خود را کم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   درست می شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر همراه چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام مدتی هست زود انزال شدم و التم شل هست حدود ۱ ماهه ولی قبل این اینجوری نبودم خیلی متعجب و نگرانم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   ابتدا مسایل روحی باید رد شه ، بعدش ازمایشات کامل داده شه
 • تصویر کاربر دانیال پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من 23 سال دارم خود ارضایی میکنم اونم خیلی زیاد شاید درشب دو با سه بار اینکار انجام بدن اما یک شب این کار کردم روز بعد رابطه جنسی داشتم الارغم اینکه زیاد جذاب نبود اولش نعوظخوب بود البته اولین رابطه جنسی من بعداز تقریبا 50 دقیقه نعوظم از بین رفت ارضا نشدم مشکلی دارم به نظرتون ترو خدا جواب بدین نمیدونم چیکار کنم ترم کنم درست مبشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   نه مشکلی نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر پژمان شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  برای شل شدن آلت تناسلی که یک مدت به آن دچار شدم چه باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ابتدا بررسی از جهت قند و چربی و تیرویید و همچنین بررسی از نظر مشکلات روحی و فشار کاری
 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۵ سال هستم
  چرا هنگام نزدیکی آلت شل و هیچ حرکتی ندارد؟
  از سیلدنافیل استفاده میکنم خوبه ولی بعدش اصلا خوب نیست آیا باید همیشه از قرص استفاده کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بررسی هورمونی و قند و تیرویید و چربی انجام شود
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ۳۵ سالمه ۸۰ کیلو وزن دارم ۵ ساله ازدواج کردم. دو ساله که نعوظم مشکل داشت الان کلا از بین رفته. طی همین دو سال قرص تادالافیل استفاده میکنم.اوایل خوب بود. الان وسط رابطه آلتم تپش قلب میگیرم آلتم می‌خوابه.چه راهکاری پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   باید ابتدا از نظر تیرویید و چربی و قند و هورمونی چک شوید ، اگر نرمال بود سونوگرافی از آلت با تزریق پاپاورین نیاز هست
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  خست نباشید دکتر جان.بنده ۳۲ سالمه اول مشکل زود انزالی دارم مجبورم برای رفعش از اسپرهای تاخیری استفاده کنم ولی متاسفانه موقع استفاده بعده یک دیقه الت تناسلی شل شده ودیگ‌نزدیکی نمیتونم‌انحام بدم.حتی بعضی وقت ها بعد از انزال بسیار حالت ضعف وسستی تو بدنم ایجاد میشه وبدنم شروع ب لرزش میکن.این مشکل از پنج سال پیش بعد از یک بیماری معده وتضعیف سیستم ایمنی بدنم شروع شد.از لحاظ شهوت ونزدیکی بسیار پرشور هستم ولی موقع نزدیکی بسیار زود انزال وبعد لز اسمری زدن شلی الت دسم میده وبعد ضعف بدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر