علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان

امروزه مردان جوان و میانسال را در درمانگاه ها و مطب ویزیت می کنم که از اختلالات و ناتوانی جنسی شاکی هستند و همین موضوع باعث اختلال در روابط زناشویی و ناراحتی مضاعف آنها شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع در این متن به تفصیل درباره علل و علائم آخرین روش های درمانی ناتوانی جنسی که سوال بسیاری از مراجعه کننده گان می باشد می پردازم:

تعریف ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی عنوان کلی است که از چند قسمت تشکیل شده است:

1- اختلال در رسیدن به نعوظ یا عدم سفت شدن کامل آلت

2- اختلال در ماندن حالت نعوظ و یا شل شدن آلت تناسلی بعد از سفت شدن اولیه

3- انزال زودرس

4- اختلالات نعوظ ناشی از افسردگی و استرس های شدید روحی و روانی است.

انزال زودرس

چگونه آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا می کند؟

اولین مرحله تحریک جنسی است. دومین مرحله گشاد شدن شریان یا سرخرگ آلت تناسلی است که باعث خونرسانی بیشتر و جمع شدن خون در سینوس های وریدی یا بافت اسفنجی آلت تناسلی است. سومین مرحله که جهت ایجاد نعوظ ضروری است، بسته شدن دریچه های وریدی و جلوگیری از جریان خون وریدی در آلت است که باعث سفتی الت تناسلی مردانه می گردد. هر کدام از این مراحل اختلال پیدا کند نعوظ حاصل نخواهد شد.

– سوال: مردی 25 ساله که اظهار می دارد که علیرغم تحریک جنسی آلت تناسلی نعوظ پیدا نمی کند و لذا دخول انجام نمی شود، علت آن چیست؟

پاسخ: اغلب علت عدم نعوظ این افراد ختلال شدید در خونرسانی آلت و یا تنگی شریان آلت و یا ترکیبی از نشت خون وریدی در آلت تناسلی می باشد که باعث می شود آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا نکند. در بررسی ها این افراد اغلب تنگی شریان آلت دارند.

درمان این مشکل چیست؟  

درمان این بیماری اگر تنگی خفیف باشد استفاده از قرص های سیلدنافیل و تالادالافیل می باشد. اگر تنگی شدید باشد باید با استفاد از جراحی یا استنت محل تنگی باز شود.

– سوال: مردی 36 ساله که اظهار می دارد در شروع مقاربت آلت وی سفت است ولی به تدریج در حین مقاربت شل می شود.

پاسخ: شایعترین علت این مشکل یک نشت وریدی است که به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری وریدی آلت تناسلی (خون موقع نعوظ از وریدها نشت پیدا می کند) و لذا سفتی آلت از بین می رود.

 درمان این مشکل چیست؟

این نوع اختلال در نعوظ شاید بدترین نوع اختلال در نعوظ مردانه باشد که راه درمانی جز گذاشتن پروتز آلت ندارد. موارد خفیف آن اغلب به داروهای تادالافیل جواب می دهند.

– سوال:مردی 29ساله که از اظهار می دارد که مبتلا به انزال زودرس است و در مراحل اولیه مقاربت جنسی مبتلا به انزال می شود که این مورد باعث ناراحتی روحی شدید خود ایشان و خانمشان شده است.

انزال زودرس اغلب منشاء عصبی و روحی و روانی ندارد. موارد زیر انزال زودرس را تشدید می کنند که عبارتند از:

1- خواب کمتر

2- مشغله ذهنی بیشتر

3- استرس های شدید روزمره زندگی

4- عصبانیت و پرخاشگری

5- بیماری های جسمی مزمن و روحی از قبیل افسردگی، اضطراب و مصرف داروهای عصبی و روحی و روانی

انزال زودرس اغلب در افراد با تیپ شخصیتی A ایجاد می شود که آدم های بی حوصله، عجول، تحریک پذیر، آستانه تحمل کمتر و عصبانیت بیشتر دارند.

– سوال: زمان طبیعی مقاربت جنسی و انزال طبیعی چقدر است؟

از نظر علمی یک مقاربت طبیعی بالاتر از سه دقیقه و بسته به عادت وشرایط فیزیکی و شخصیتی فرد می تواند تا نیم ساعت هم ادامه داشته باشد. اغلب افراد زودانزال در زیر یک دقیقه مبتلا به خروج غیر ارادی مایع منی می شوند.

درمان زودانزالی

درمان زود انزالی عبارتست از :

1- رفع علل زمینه ای

 • خواب خوب
 • استراحت کافی
 • داشتن ذهن آرام
 • تمرین خونسردی و اجتناب از تنش های غیر ضروری در زندگی

اینها شرایط اولیه درمان می باشند.

2- تعامل و همکاری زوجین باید تقویت گردد.

3- مرد باید موقع نزدیکی شامل مثل مشهود حاضر غایب باشد.

یعنی در موقع مقاربت

1- از دخول زودرس جلوگیری کند.

2- از طریق معاشقه خانم را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی کمک کند و در این حال سعی کند که اصلاً ….. نشود.

3- استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و توصیه های دیگر پزشک متخصص کمک کننده خواهد بود. درمان اصلی این مشکل رفتار درمانی و تقویت اعتماد به نفس و تقویت حق تأخیر در انزال است.

– سوال: مردی 40 ساله که تا یک ماه پیش کاملاً مقاربت موفق و منظم داشته اظهار می دارد که به صورت ناگهانی دچار افت میل جنسی و قدرت جنسی شده است.

پاسخ: در اغلب موارد وقتی که یک مرد ناگهانی میل جنسی و توان خود را ا دست می دهد علت آن شوک روحی و روانی از قبیل از دست دادن عزیزان، شوک کاری و اقتصادی و یا تنش بین زوجین است و در بررسی ها این افراد عیبی در ساختار الت تناسلی پیدا نمی شود.

-سوال:برای بررسی ناتوانی جنسی از قبیل اعتدال در نعوظ و یا زود انزالی چه کارهایی باید انجام داد؟

پاسخ:

برای بررسی ناتوانی جنسی حتماً باید به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. موارد ایجاد کننده اختلال در نعوظ باید بررسی شوند که عبارتند از:

– دیابت درمان نشده

– مصرف داروهای فشارخون

– بالا بودن کلسترول و خصوصاً LDL

– بررسی از نظر وجود بیماریهای روحی و روانی از قبیل بیماری های اضطرابی، استرس کنترل نشده و مصرف داروهای روانگردان

– سابقه جراحی لگن که باعث آسیب به عصب آلت تناسلی گردیده است.

– سابقه مصرف سیگار و دیگر دود آلات

– بررسی روانکاوی ارتباط بین زوجین و رفع تنش های موجود و آموزش آنها جهت همکاری از موارد و بررسی های اولیه است.

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی بعدی عبارتند از:

1- تست NPT

در این تست که جهت بررسی و وجود نعوظ شبانگاهی و در خواب می باشد، دستگاهی را به آلت تناسلی مرد وصل می کنند و بیمار 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و اگر نعوظی در شب اتفاق بیافتد این دستگاه ثبت می کند و وجود نعوظ شبانه دلیل بر سالم بودن فیزیکی و ساختاری آلت تناسلی است ولی عدم وجود نعوظ دال بر وجود بیماری ناتوانی جنسی نیست و لذا با توجه به حساسیت پایین این تست و وقت گیر بودن آن امروزه توصیه نمی شود.

2- سونوگرافی رنگی از الت یا کالر داپلر پاپاورین تست

انجام این سونوگرافی تقریباً قریب به یقین وجود یا عدم وجود اختلال خونرسانی و سالم و یا ناسلام بودن رگ ها را مشخص می کند. و لذا اگر در مردی که شکایت از عدم نعوظ و سفت شدن کامل آلت تناسلی در حین مقاربت را دارد اگر این تست نرمال باشد نشان می دهد که منشاء آن روحی و روانی است نه اختلال در رگ های تناسلی

روش انجام تست

در این روش ابتدا با سرنگ و سوزن باریک انسولین آمپول پاپاورین را به آلت تناسلی تزریق می شود. تزریق این آمپول پاپاورین باعث گشادی رگ ها و خونرسانی بیشتر به آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی می شود و در این حالت با استفاده از سونوگرافی رنگی وضعیت خونرسانی به آلت و رگ های شریانی و وریدی بررسی می شود و هر گونه تنگی در شریان و یا نشتی و پنچری وریدی را کاملاً مشخص می کند.

از مزایای این تست این است که

1- سریع قابل انجام است

2- دقت بالای تشخیصی دارد

3- سریعاً تکلیف بیمار و پزشک مربوطه را مشخص می کند.

نکته بسیار مهم: پس از انجام سونوگرافی باید تا رفع نعوظ و شل شدن کامل آلت مرکز سونوگرافی را ترک نکنید چرا که ماندن در حالت نعوظ پس از تزریق اگر بیش از سه ساعت طول بکشد باعث کبودی و از بین رفتن نسجهای نعوظ آلت تناسلی مردانه می گردد و لذا باید در کمتر از سه ساعت آلت تناسلی را شستشو داده و از حالت نعوظ خارج کرد که این کار توسط دکتر سونوگرافی و در همان مرکز انجام می شود. در موارد مشکوک به تنگی شریان لگنی باید آنژیوگرافی لگنی انجام شود.

درمان های ناتوانی جنسی

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده ناتوانی جنسی فرق می کند که به توضیح آن ها می پردازم.

 • ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

به علت سالم بودن خون رسانی ناحیه آلت تناسلی به این افراد توصیه می شود که با کاهش استرس های روزمره زندگی، ایجاد نشاط روحی و انجام ورزش و پیاده روی و … درمان و تعدیل استرس و اضطراب ها، خواب خوب به درمان مشکل خودشان بپردازند. مصرف داروهای خفیف آرام بخش و تقویت کننده نعوظ برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 • ناتوانی جنسی با منشاء تنگی شریانی آلت

در این حالت اگر تنگی خفیف باشد استفاده از داروهای گشاد کننده رگ مشکل بیمار را در زمان مقاربت حل می کند ولی اگر تنگی شدید باشد باید با استفاده از استنت و یا جراحی عروق تنگی را حل کرد.

 • ناتوانی جنسی با منشاء نشت وریدی

مشخصه این حالت این است که نعوظ ایجاد و بلافاصله از بین می رود که روش تشخیص آن با سونوگرافی رنگی از آلت است. این حالت متأسفانه درمان دارویی ندارد و قطعی ترین روش درمان آن گذاشتن و کاشتن پروتز آلت تناسلی است.

– سوال: پروتز آلت تناسلی چیست؟ و چگونه کار گذاشته می شود؟

پاسخ: پروتز آلت تناسلی به دو شکل تاشونده و باد شونده می باشد که به عنوان آخرین روش درمانی برای اصلاح ناتوانی جنسی استفاده می شود و این پروتز ها را با جراحی روی آلت، آن را در داخل نسج اسفنجی آلت می کاریم. در نوع تاشونده مریض با تا کردن و راست کردن آن و در نوع باد شونده با پمپاژ و پر هوا کردن آن آلت را به حالت سفتی و نعوظ در می آورد.

 

پروتز آلت تناسلی

– سوال: آیا پروتز آلت تناسلی عوارض دارد؟

پاسخ: بله، چون پروتز یک جسم خارجی است خطر عمده آن ایجاد عفونت و زخم در محل کاشته شدن می باشد و لذا در کسانی که دیابت دارند سیستم ایمنی بدنشان پایین و در معرض عفونت هستند گذاشتن پروتز اصلاً پیشنهاد نمی گردد. و لذا اگر بعد از گذاشتن پروتز علائمی از زخم و عفونت پیدا شود بلافاصله باید خارج گردد.

عوارض پروتز

و اما توصیه های اینجانب درباره ناتوانی جنسی

چون یک مقاربت موفقیت آمیز جزء اساس و بنیان مستحکم خانواده و زوجین است و لذا

1- اگر مبتلا به دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هستید شدیداً آنها را کنترل نمایید.

2- با بهتر کردن کیفیت زندگی و با ورزش و آزاد کردن ذهن و با خواب خوب و تغذیه سالم در تداوم سلامتی جنسی تان کوشا باشید.

3- از مصرف هر گونه دخانیات اجتناب نمایید.

4- در صورت افت تدریجی در کیفیت نعوظ بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

5- در صورت داشتن اختلالات نعوظ جهت جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

 

علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان
4.3 (86.67%) 24 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۲۲( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلامی پسری ۲۳ ساله هستم ۱۵ ماهه ک ازدواج کردم از اول ازدواجم سکس و رابطه ی خوبی با همسرم داشتم در هر رابطه ۵ یا ۶ بار سکس میکردم و التم سفت میشد اما مدتیه که صبح ها التم دیگه او انرژی سابقو نداره ،سفت نمیشه و وقتی شروع رابطه میکنم بعد از یکبار ارضا شدن التم شل میشه و زمان زیادی میبره تا سفت بشه.،به دکتر هم مراجعه نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۲۲( 3 روز پیش)
   زياده روي نبايد بكنيد با ورزش ومنظم كردن برنامه درست ميشود
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۳( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام . ببخشید من قبلا موقع ارتباط جنسی با کاندوم واقعا سکس خوبی داشتم ولی وقتی نوع کاندومو عوض کردم بعد از دودقیقه آلت تناسلیم شل میشه و نمیتونم سکس کنم چ با کاندوم چ بی کاندوم !!!! چ کار باید بکنم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۳( 6 روز پیش)
   قرص تادالافيل ١٠يك ياعت قبل استفاده كنيد
 • تصویر کاربر غلام جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۲( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  ازوقتی قرصاندروستین۵۰ میخورم اولا نعوظ ندارم واگر هم باشد نیمه سفت است و قرص تیافیل ۱۰ خوردم اصلا اثری نداشت و قرص سیلدنافیل ۵۰ هم یکبار خوردم سردرد گرفتم واثر نعوظی چندانی نداشت دوم اینکه به هر دلیل نعوظ انجام میشود به محض حرکت منی الت شل شده و هیچ احساسی از بابت خروج منی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۲( 6 روز پیش)
   بايد بررسي شويد
 • تصویر کاربر روح چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  موقع سکس التم نعوظ کامل نداره کمی شله باید چیکار کنم
  خیلی زود انزالم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۰( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دررابطه با شل بودن الت که اکثر اوقات دراین حالت تمام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۰( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۲۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام
  مدتیه بر روی آلتم و زیر ناحیه ختنه‌گاه یه چیزی شبیه دانه زیر پوستی حس میکنم. این دانه اندازه اش تغییر نکرده( نه بزرگ تر شده و نه کوچکتر) و حتی درد هم ندارد.در حال نعوذ فقط پدیدار میشود که آن هم وقتی به آن فشار می آورم، محو می‌شود(حالتی شبیه پخش شدن در همون نقطه. چطور میشه اون را از بین برد و اصلا چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۲۴( 2 هفته پیش)
   سلام اين مهم نيست دستكاري نكنيد
 • تصویر کاربر محمدزارعی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۱۱( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوال راواردکردم
  نمیدانم درست واردشدم یانه
  سوال نوشته شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۱۱( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ساام اقای دکتر من جوانی 33ساله هستم که یکسال پیش در هنگام خورارضایی به یکباره نعوظمو از دست دادم وبعد از اون همین مشکل داشتم که یا دیر به نعوظ میرسیدم یا وقتیم نعوظ داشتم زود از دستش میدادم که دکتر رفتم برام سونی گرافی نوشت خواستم شمام ببینید و نظرتون بهم میدن ممنون میشم لازم بگم استرسم زیاده حتی موقع سونی گرافی استرس اظطراب داشتم که التم به نعوظ،کامل نرسید که دکتر گفتم بخاطر همین میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۶( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سیفی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام - جناب آقای دکتر با عرض معذرت مردی 44 ساله مجرد هستم مدتی است اتفاقی متوجه شدم که نعوظ ندارم (قبلا به هیچ عنوان اینگونه نبود)آیا لازم است که به پزشک مراجعه کنم یا نزد شما بیایم درضمن ازبهمن ماه پارسال یعنی سال 96 طی آزمایشات متوجه شدم که قند خون و تری گلیسیرید بالا دارم و رپاگلیناید 1 و جم فیبروزیل 300 و لوزاتن 25 و امگا3 روزی یکبار مصرف می کنم و تحت نظر فوق تخصص غدد می باشم که تقریبا الان همه چیزم طبیعی است با مصرف داروهای فوق. تست ورزش و اکو هم انجام دادم قلبم طبیعی بود چون بهمن پارسال درد در ناحیه لگن داشتم بعد از ام آر آی به من گفتند مقداری سر فمور سیاه شده است حالا با توجه به این توضیحات و اینکه مجرد هستم می تواند در آینده یا حین ازدواج برایم مشکل ایجاد کند یعنی الان به شما مراجعه کنم یا بعدا . با تشکر از جنابعالی ممنون می شوم اگر پاسخ دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مردی ۳۷ ساله هستم از نیشابور،حدود ۱۰ ماه پیش بدلیل مشکلات زناشویی در یک دوره یک ماهه اقدام به عقد موقت خانمی کردم و بعد از اون به لطف خدا مشکلات حل شد و با همسرم به زندگی بازگشتیم ، حدود دو ماهه یه برامدگی زیر پوستی در ناحیه شرمگاهی احساس میکنم و الان سه یا چهار روزه که سه تا ناحیه آفت مانند که البته سوزس مثل آفت ندارند و برامده هم هستند در داخل دهانم دیده میشه،آقای دکتر خیلی میترسم و افسرده شدم و احساس میکنم زندگیم داره پایان پیدد میکنه،آقاب دکتر کمکم کنید دارم میمیرم از افسردگی،من پیانیست هستم و مدرس پیانو،روحیه کار ندارم تو رو خدا کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۸( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر