علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان

امروزه مردان جوان و میانسال را در درمانگاه ها و مطب ویزیت می کنم که از اختلالات و ناتوانی جنسی شاکی هستند و همین موضوع باعث اختلال در روابط زناشویی و ناراحتی مضاعف آنها شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع در این متن به تفصیل درباره علل و علائم آخرین روش های درمانی ناتوانی جنسی که سوال بسیاری از مراجعه کننده گان می باشد می پردازم:

تعریف ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی عنوان کلی است که از چند قسمت تشکیل شده است:

1- اختلال در رسیدن به نعوظ یا عدم سفت شدن کامل آلت

2- اختلال در ماندن حالت نعوظ و یا شل شدن آلت تناسلی بعد از سفت شدن اولیه

3- انزال زودرس

4- اختلالات نعوظ ناشی از افسردگی و استرس های شدید روحی و روانی است.

انزال زودرس

چگونه آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا می کند؟

اولین مرحله تحریک جنسی است. دومین مرحله گشاد شدن شریان یا سرخرگ آلت تناسلی است که باعث خونرسانی بیشتر و جمع شدن خون در سینوس های وریدی یا بافت اسفنجی آلت تناسلی است. سومین مرحله که جهت ایجاد نعوظ ضروری است، بسته شدن دریچه های وریدی و جلوگیری از جریان خون وریدی در آلت است که باعث سفتی الت تناسلی مردانه می گردد. هر کدام از این مراحل اختلال پیدا کند نعوظ حاصل نخواهد شد.

– سوال: مردی 25 ساله که اظهار می دارد که علیرغم تحریک جنسی آلت تناسلی نعوظ پیدا نمی کند و لذا دخول انجام نمی شود، علت آن چیست؟

پاسخ: اغلب علت عدم نعوظ این افراد ختلال شدید در خونرسانی آلت و یا تنگی شریان آلت و یا ترکیبی از نشت خون وریدی در آلت تناسلی می باشد که باعث می شود آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا نکند. در بررسی ها این افراد اغلب تنگی شریان آلت دارند.

درمان این مشکل چیست؟  

درمان این بیماری اگر تنگی خفیف باشد استفاده از قرص های سیلدنافیل و تالادالافیل می باشد. اگر تنگی شدید باشد باید با استفاد از جراحی یا استنت محل تنگی باز شود.

– سوال: مردی 36 ساله که اظهار می دارد در شروع مقاربت آلت وی سفت است ولی به تدریج در حین مقاربت شل می شود.

پاسخ: شایعترین علت این مشکل یک نشت وریدی است که به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری وریدی آلت تناسلی (خون موقع نعوظ از وریدها نشت پیدا می کند) و لذا سفتی آلت از بین می رود.

 درمان این مشکل چیست؟

این نوع اختلال در نعوظ شاید بدترین نوع اختلال در نعوظ مردانه باشد که راه درمانی جز گذاشتن پروتز آلت ندارد. موارد خفیف آن اغلب به داروهای تادالافیل جواب می دهند.

– سوال:مردی 29ساله که از اظهار می دارد که مبتلا به انزال زودرس است و در مراحل اولیه مقاربت جنسی مبتلا به انزال می شود که این مورد باعث ناراحتی روحی شدید خود ایشان و خانمشان شده است.

انزال زودرس اغلب منشاء عصبی و روحی و روانی ندارد. موارد زیر انزال زودرس را تشدید می کنند که عبارتند از:

1- خواب کمتر

2- مشغله ذهنی بیشتر

3- استرس های شدید روزمره زندگی

4- عصبانیت و پرخاشگری

5- بیماری های جسمی مزمن و روحی از قبیل افسردگی، اضطراب و مصرف داروهای عصبی و روحی و روانی

انزال زودرس اغلب در افراد با تیپ شخصیتی A ایجاد می شود که آدم های بی حوصله، عجول، تحریک پذیر، آستانه تحمل کمتر و عصبانیت بیشتر دارند.

– سوال: زمان طبیعی مقاربت جنسی و انزال طبیعی چقدر است؟

از نظر علمی یک مقاربت طبیعی بالاتر از سه دقیقه و بسته به عادت وشرایط فیزیکی و شخصیتی فرد می تواند تا نیم ساعت هم ادامه داشته باشد. اغلب افراد زودانزال در زیر یک دقیقه مبتلا به خروج غیر ارادی مایع منی می شوند.

درمان زودانزالی

درمان زود انزالی عبارتست از :

1- رفع علل زمینه ای

 • خواب خوب
 • استراحت کافی
 • داشتن ذهن آرام
 • تمرین خونسردی و اجتناب از تنش های غیر ضروری در زندگی

اینها شرایط اولیه درمان می باشند.

2- تعامل و همکاری زوجین باید تقویت گردد.

3- مرد باید موقع نزدیکی شامل مثل مشهود حاضر غایب باشد.

یعنی در موقع مقاربت

1- از دخول زودرس جلوگیری کند.

2- از طریق معاشقه خانم را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی کمک کند و در این حال سعی کند که اصلاً ….. نشود.

3- استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و توصیه های دیگر پزشک متخصص کمک کننده خواهد بود. درمان اصلی این مشکل رفتار درمانی و تقویت اعتماد به نفس و تقویت حق تأخیر در انزال است.

– سوال: مردی 40 ساله که تا یک ماه پیش کاملاً مقاربت موفق و منظم داشته اظهار می دارد که به صورت ناگهانی دچار افت میل جنسی و قدرت جنسی شده است.

پاسخ: در اغلب موارد وقتی که یک مرد ناگهانی میل جنسی و توان خود را ا دست می دهد علت آن شوک روحی و روانی از قبیل از دست دادن عزیزان، شوک کاری و اقتصادی و یا تنش بین زوجین است و در بررسی ها این افراد عیبی در ساختار الت تناسلی پیدا نمی شود.

-سوال:برای بررسی ناتوانی جنسی از قبیل اعتدال در نعوظ و یا زود انزالی چه کارهایی باید انجام داد؟

پاسخ:

برای بررسی ناتوانی جنسی حتماً باید به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. موارد ایجاد کننده اختلال در نعوظ باید بررسی شوند که عبارتند از:

– دیابت درمان نشده

– مصرف داروهای فشارخون

– بالا بودن کلسترول و خصوصاً LDL

– بررسی از نظر وجود بیماریهای روحی و روانی از قبیل بیماری های اضطرابی، استرس کنترل نشده و مصرف داروهای روانگردان

– سابقه جراحی لگن که باعث آسیب به عصب آلت تناسلی گردیده است.

– سابقه مصرف سیگار و دیگر دود آلات

– بررسی روانکاوی ارتباط بین زوجین و رفع تنش های موجود و آموزش آنها جهت همکاری از موارد و بررسی های اولیه است.

تشخیص ناتوانی جنسی

اقدامات تشخیصی بعدی عبارتند از:

1- تست NPT

در این تست که جهت بررسی و وجود نعوظ شبانگاهی و در خواب می باشد، دستگاهی را به آلت تناسلی مرد وصل می کنند و بیمار 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و اگر نعوظی در شب اتفاق بیافتد این دستگاه ثبت می کند و وجود نعوظ شبانه دلیل بر سالم بودن فیزیکی و ساختاری آلت تناسلی است ولی عدم وجود نعوظ دال بر وجود بیماری ناتوانی جنسی نیست و لذا با توجه به حساسیت پایین این تست و وقت گیر بودن آن امروزه توصیه نمی شود.

2- سونوگرافی رنگی از الت یا کالر داپلر پاپاورین تست

انجام این سونوگرافی تقریباً قریب به یقین وجود یا عدم وجود اختلال خونرسانی و سالم و یا ناسلام بودن رگ ها را مشخص می کند. و لذا اگر در مردی که شکایت از عدم نعوظ و سفت شدن کامل آلت تناسلی در حین مقاربت را دارد اگر این تست نرمال باشد نشان می دهد که منشاء آن روحی و روانی است نه اختلال در رگ های تناسلی

روش انجام تست

در این روش ابتدا با سرنگ و سوزن باریک انسولین آمپول پاپاورین را به آلت تناسلی تزریق می شود. تزریق این آمپول پاپاورین باعث گشادی رگ ها و خونرسانی بیشتر به آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی می شود و در این حالت با استفاده از سونوگرافی رنگی وضعیت خونرسانی به آلت و رگ های شریانی و وریدی بررسی می شود و هر گونه تنگی در شریان و یا نشتی و پنچری وریدی را کاملاً مشخص می کند.

از مزایای این تست این است که

1- سریع قابل انجام است

2- دقت بالای تشخیصی دارد

3- سریعاً تکلیف بیمار و پزشک مربوطه را مشخص می کند.

نکته بسیار مهم: پس از انجام سونوگرافی باید تا رفع نعوظ و شل شدن کامل آلت مرکز سونوگرافی را ترک نکنید چرا که ماندن در حالت نعوظ پس از تزریق اگر بیش از سه ساعت طول بکشد باعث کبودی و از بین رفتن نسجهای نعوظ آلت تناسلی مردانه می گردد و لذا باید در کمتر از سه ساعت آلت تناسلی را شستشو داده و از حالت نعوظ خارج کرد که این کار توسط دکتر سونوگرافی و در همان مرکز انجام می شود. در موارد مشکوک به تنگی شریان لگنی باید آنژیوگرافی لگنی انجام شود.

درمان های ناتوانی جنسی

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده ناتوانی جنسی فرق می کند که به توضیح آن ها می پردازم.

 • ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

به علت سالم بودن خون رسانی ناحیه آلت تناسلی به این افراد توصیه می شود که با کاهش استرس های روزمره زندگی، ایجاد نشاط روحی و انجام ورزش و پیاده روی و … درمان و تعدیل استرس و اضطراب ها، خواب خوب به درمان مشکل خودشان بپردازند. مصرف داروهای خفیف آرام بخش و تقویت کننده نعوظ برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

 • ناتوانی جنسی با منشاء تنگی شریانی آلت

در این حالت اگر تنگی خفیف باشد استفاده از داروهای گشاد کننده رگ مشکل بیمار را در زمان مقاربت حل می کند ولی اگر تنگی شدید باشد باید با استفاده از استنت و یا جراحی عروق تنگی را حل کرد.

 • ناتوانی جنسی با منشاء نشت وریدی

مشخصه این حالت این است که نعوظ ایجاد و بلافاصله از بین می رود که روش تشخیص آن با سونوگرافی رنگی از آلت است. این حالت متأسفانه درمان دارویی ندارد و قطعی ترین روش درمان آن گذاشتن و کاشتن پروتز آلت تناسلی است.

– سوال: پروتز آلت تناسلی چیست؟ و چگونه کار گذاشته می شود؟

پاسخ: پروتز آلت تناسلی به دو شکل تاشونده و باد شونده می باشد که به عنوان آخرین روش درمانی برای اصلاح ناتوانی جنسی استفاده می شود و این پروتز ها را با جراحی روی آلت، آن را در داخل نسج اسفنجی آلت می کاریم. در نوع تاشونده مریض با تا کردن و راست کردن آن و در نوع باد شونده با پمپاژ و پر هوا کردن آن آلت را به حالت سفتی و نعوظ در می آورد.

 

پروتز آلت تناسلی

– سوال: آیا پروتز آلت تناسلی عوارض دارد؟

پاسخ: بله، چون پروتز یک جسم خارجی است خطر عمده آن ایجاد عفونت و زخم در محل کاشته شدن می باشد و لذا در کسانی که دیابت دارند سیستم ایمنی بدنشان پایین و در معرض عفونت هستند گذاشتن پروتز اصلاً پیشنهاد نمی گردد. و لذا اگر بعد از گذاشتن پروتز علائمی از زخم و عفونت پیدا شود بلافاصله باید خارج گردد.

عوارض پروتز

و اما توصیه های اینجانب درباره ناتوانی جنسی

چون یک مقاربت موفقیت آمیز جزء اساس و بنیان مستحکم خانواده و زوجین است و لذا

1- اگر مبتلا به دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هستید شدیداً آنها را کنترل نمایید.

2- با بهتر کردن کیفیت زندگی و با ورزش و آزاد کردن ذهن و با خواب خوب و تغذیه سالم در تداوم سلامتی جنسی تان کوشا باشید.

3- از مصرف هر گونه دخانیات اجتناب نمایید.

4- در صورت افت تدریجی در کیفیت نعوظ بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

5- در صورت داشتن اختلالات نعوظ جهت جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

 

علل و روشهای تشخیصی و درمان های ناتوانی جنسی مردان
4.2 (84.62%) 26 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعيد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  در تاريخ 6 اذرماه دچارزگيل تناسلي شدم و ٧ اذر توسط فوق تخصص اورولوژي فريز انجام شد. البته الت تناسلي نيز دچار تبخال تناسلي شدم. والاسيكلوير ١٠٠٠ براي ده روز، روزي ٢ تا مي خورم و ويتامين سي جهت تقويت سيستم ايمني. براي تبخال هم پماد اسيكووير استفاده مي كنم.
  دكتر خودم ميگه از بدنت ويروس خارج ميشه.
  نگران خانومم هستم. بعد از ديدن مشكل ، رابطه جنسي با همسرم نداشتم. سوال من است كه تكليف همسرم چه ميشود. ؟ واكسن بزند ؟ رابطه جنسي من و همسرم امكان دارد. ؟ و ايا ازمايش خاصي لازم است كه انجام بدهم. ؟ در رابطه جنسي لازم است كرم خاصي استفاده كنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر آراز سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  بعد از رابطه جنسی با کسی که تبخال تناسلی دارد چند روز بعد از رابطه علائم بیماری ظاهر میشود
  لطفا زودترین و دیرترین زمان رابرای علائم تبخال بعد رابطه جنسی نمایان میشود را بیان کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کرمی خسته نباشی .من یک جوان 26ساله مجرد هستم یه مشکل سفتی کامل آلت دارم که چند روز پیشم در یه رابطی جنسی به مشکل خوردم و آلت تناسلیم کامل نشد مممون میشم جواب بدین حدودا دوسال پیشم عمل واریگوسل درجه 3 داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکترحسین کرمی عزیز، در یک رابطه با کاندوم ،بدون اینکه پوست به پوست تماسی داشته باشم ،آب منی یا ترشحات واژن مقداری روی بیضه هام ریخت ،آیا زگیل تناسلی از این طرق منتقل میشود؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)
   با زمان مشخص ميشود
 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دچار شلی آلت تناسلی شده ام لطفا راهکار؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من مدت زیادی خودارضایی می کردم. بعضی مواقع فیلم های جنسی رو نگاه می کردم و تا مدت مثلا دو سه ساعت خودارضایی نمی کردم. از پشت بیضه هام توده هایی بیرون آمده.
  آخرین بار اواخر اردیبهشت بود که خودارضایی کردم. بعد از اون ماه رمضان بود و بعدش رفتم سربازی. توی سربازی وقتی به فکر چیزهای جنسی میافتادم، به یک چیز دردناک فکر می کردم تا اون فکر از سرم بره. در این مدت دو بار در خواب محتلم شدم. این دو بار مایع زرد رنگ کم و چسبناک ازم خارج شده بود. بعد از بیست و هشم مرداد دیگه محتلم نشدم. تا یک ماه پیش که به موضوع جنسی فکر کردم و وقتی خوابیدم و بیدار شدم، مقدار خیلی کم در حد یک قطره منی ازم خارج شده بود.
  تا حدود سه ماه پیش وقتی برای نماز صبح از خواب بیدار می شدم آلتم حالت نعوظ داشت. ولی توی این سه ماه فقط یکی دو بار برام حالت نعوظ پیش اومده. ضمنا فکر می کنم میل جنسی م هم کمتر شده.
  به نظر شما مشکلم چیه؟ آیا نیاز به درمان دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)
   جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ،وخسته نباشید خدمت پرفسور کرمی عزیز.بیش از دوماه از یک رابطه پرخطرم میگذرد باکاندوم.واین دوضایعه که یکی در روی آلتم به اندازه سر سوزن وفاقد چرک که با خودکار دورشو را خط کشیدم ،ویکی روی بیضه ایجادشد ،به شددت نگرانم .آقای دکتر اینها چی هستن،آیا زگیلن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام بیایید از نزدییک ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دکتر
  بنده 29 سال دارم و تاز ازدواج کردم
  اغلب روابطم با همسرم بعد از سه دقیقه ارضا میشم ولی احساس میکنم که خیلی زود انزالم
  و هر چند وقت یکبار حالتی برام پیش میاد که وسط معاشقه و قبل از دخول نعوظم رو از دست میدم
  این حالت بیشتر زمانی برام پیش میاد که مشکل فکری داشته باشم یا فاصله رابطه ی جدیدم با رابطه ی قبلیم کم باشه
  اگهمن میشه منو راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سعی کنید با تمرین بیشتر کنید
 • تصویر کاربر مهنازمحسنی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من29سال مجرد که به زگیل تناسلی مبتلاهستم ازنوع کم خطر دکتر بهم پودوفیلین داد اما وقتی ازش استفاده میکنم پوستم زخم میشه وازمقعدم خون درمیاد دکتر گفت که فعلا استفاده نکن تازخمت خوب بشه بعددوباره استفاده کن اما هردفعه که استفاده کنم همینجورمیشه کرایوهم انجام دادم مقعدم ورم کرد اما زگیلام اصلا ازبین نرفتن الان توواژنم جوشای سفید زده مثل زگیل هستن بنظرشما چه درمانی روانجام بدم ازنظرروحیه افتضاحم بخدا یه راه حلی بهم بدین خواهشن وبنظرشما واکسن رو بزنم یانه چونکه بعضی ازدکترابهم میگن بزن وبعضیامیگن نزن ومن موندم که الان چکارکنم واکسن روبزنم یانه وبعضی ازدکترا بهم گفتن لیزرکن بعضیاهم میگن لیزرانجام نده نظرشماچیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر تورا بخدا رک و راست بهم بگید
  بخدا نمیتونم برم آزمایش اسپرمو گرافی بدم
  وقتی کیسه ی بیضه ی من در حالت شل و آویزان هست بیضه ی چپ من از بیضه ی راست من کوچکتر هست یعنی حالت گرد داره ولی بیضه ی راستم حالت بیضی شکل است شهوت من نرمال هست و به قولی نعوظ هم دارم و هنگام انزال مایع منی کم حجم هست و رنگ اون مایل به زرد هست
  تو را به قرآن آیا این نشانه ی ناباروری هست یا نه
  تو را بخدا صحبت آزمایش و اینها نکنید که نه میتونم
  فقط جواب بدین خواهشا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر