انواع پماد برای درمان زگیل تناسلی

یکی از گزینه های درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد است که معمولا به صورت محلول های اسیدی می باشند. پماد برای درمان زگیل تناسلی  می تواند برندهایی همچون: پودوفیلاکس، آلدرا، اسید سالکسیک و فورمالدئید را شامل شود.

1- درمان زگیل تناسلی با محلول پودوفیلاکس (Podofilox)

این محلول یکی از روش های درمانی زگیل تناسلی و زگیل های بدن می باشد که فقط باید برای ضایعات پوستی استفاده شود و برای قسمت های مخاطی بدن مثل: دهان، مجرای تناسلی و واژن شدیداً تحریک کننده و مضر بوده و توصیه نمی شود.

پودوفیلاکس به دو صورت محلول و ژل وجود دارد که باید با توصیه دکتر معالج تجویز شود. نحوه ی استفاده به این صورت است که معمولا به مدت 3 روز، صبح و عصر روی ضایعه مالیده می شود.

# توصیه های مهم عبارتند از:

1- این دارو باید توسط آپلیکاتور یا گوش پاک کن و فقط روی ضایعات زگیل مالیده شود.

2- از تماس آن به جاهای دیگر بدن از جمله دستها، چشم و مخاط ها شدیداً اجتناب نمایید.

3- در صورت تحریک و حساسیت های شدید منطقه مالده شده به دکترتان مراجعه نمایید.

4- توصیه می شود محلول و ژل فقط روی ضایعه زگیل مالیده شود.

– عوارض محلول پودوفیلاکس چیست؟ 

۱- التهاب- درد- سوزش و خارش است و گهگاهی ممکن است باعث سردرد شدید نیز بشود.

۲- در صورت حساسیت های دارویی و حاملگی از این دارو استفاده ننمایید.

۳- در زمان استفاده از محلول توصیه می شود از تماس جنسی اجتناب نمایید.

2- کرم آلدارا (ایمی کیمود)

این دارو در جهان جهت درمان زگیل تناسلی استفاه می شود. این داروها از دسته تحریک کننده های سیستم ایمنی بدن هستند که فقط باید توسط پزشک تجویز گردند.

– نحوه استفاده از کرم الدرا

الدرا یکی از انواع پماد برای درمان زگیل تناسلی است که به صورت پماد مالیدنی بوده و برای درمان زگیل تناسلی باید فقط سه روز در هفته و به مدت 16 هفته روزی یک بار روی آلت تناسلی مالیده شود. مثل داروهای دیگر باید از تماس آن با مخاط از جمله چشم، بینی، دهان و واژن شدیداً اجتناب نمایید.

بهترین زمان استفاده از کرم زگیل تناسلی الدرا شب ها قبل از خواب بوده و توصیه می کنم روی زگیل را باز بگذارید و از گذاشتن پارچه و یا چیز دیگر روی زگیل مالیده شده به کرم، اجتناب نمایید.

پماد آلدرا

– عوارض پماد الدرا

ایجاد قرمزی و تورم، خارش، سوزش، درد و حساسیت و گهگاهی ایجاد ترشحات مایع از محل مالیده شده از جمله عوارض پماد زگیل تناسلی الدرا است.

در موارد حساسیت شدید ممکن است عوارضی مانند سرماخوردگی آنفولانزا به همراه سرفه، تب، درد استخوان و سینه ایجاد کند و لذا مصرف دارو و درمان فقط و فقط باید با نظر پزشک باشد.

3- درمان زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک از زمان های قدیم جهت درمان زگیل ها استفاده می شد. این دارو از دو ترکیب سالیسیک و اسید که یک حالت حل کننده زگیل را دارد، تشکیل شده است.

– نحوه استفاده از اسید سالیسیلیک درمان زگیل

جهت استفاده از این دارو باید ابتدا محل زگیل را کاملاً بشویید و سپس خشک کرده و مایع را روزی یک الی دو بار روی محل ضایعه بمالید و از تماس آن با جاهای دیگر بدن از قبیل واژن، دهان، بینی و مخاط مجرا جلوگیری کنید. مدت زمان استفاده از این دارو 12 هفته و روزی یک الی دو بار می باشد.

– عوارض سالیسیلیک اسید

عوارض آن مانند داروهای دیگر: تحریک منطقه، سوزش، خارش و التهاب می باشد. اگر سابقه حساسیت به خانواده سالیسیلات ها از قبیل آسپرین ، بروفن، ناپروکسن دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین استفاده از این دارو برای افراد حامله، دیابتی ها و بیماان قلبی عروقی توصیه نمی شود.

درمان زگیل تناسلی با اسید سالسیلیک

4- فرمالدئید یک پماد برای درمان زگیل تناسلی

این دارو نیز گهگاهی به عنوان یکی از درمان های شیمیایی زگیل بدن و تناسلی استفاده می شود. مثل داروهای شیمیایی دیگر باید فقط برای زگیل پوست استفاده شود. محلول فقط باید روی زگیل پوستی مالیده شود نه مناطق پوستی دیگر. این دارو نیز مثل داروهای شیمیایی دیگر باید به صورت دراز مدت استفاده و روزی یک الی دو بار به محل زگیل مالیده شود.

از عوارض آن، تحریک منطقه، درد و حساسیت، خارش و سوزش را می توان نام برد.

جمع بندی:

با توجه به توضیحاتی که در رابطه با درمان های شیمیایی زگیل تناسلی ذکر شد به این نتیجه می رسیم که:

1- هیچکدام از  آنها درمان سریع و کم عارضه زگیل تناسلی نیستند.

2- ممکن است با حساسیت و عوراض خطرناکی همراه باشند و در دراز مدت باعث اختلال در مقاربت شده و زندگی زناشویی فرد شوند و لذا سوالی که مطرح می شود این است که پس بهترین درمان زگیل تناسلی چیست؟

امروزه روش های درمانی سریع الاثر برای درمان زگیل تناسلی معرفی گردیده است که عبارتند از:

✅استفاده از کوتر و سوزاندن زگیل تناسلی

این روش یکی از روش های سریع درمان زگیل تناسلی می باشد ولی با توجه به متعدد بودن زگیل های تناسلی و تحریک پوستی محل و سوزاندن آن که باعث به هم خوردن نمای پوست آلت تناسلی می شود، امروزه به عنوان پیشنهاد درمانی اولیه مطرح نمی شود.

✅استفاده از لیزر

لیزر را امروزه به صورت روتین برای درمان ضایعات مختلف پوستی از جمله زگیل تناسلی در درمانگاه ها و مراکز پوستی استفاده می کنند. از جمله عوارض آن: هزینه بالا، بخار شدن زگیل و خطر پخش آن در هوا به جاهای مختلف بدن از جمله سیستم تنفسی است.

✅کرایوتراپی

امروزه می توان گفت که سریع ترین، کم هزینه ترین و بی عارضه ترین درمان زگیل تناسلی است که محاسن آن نسبت به روش های دیگر عبارت است از:

– هزینه کمتر

– درمان سریعتر

– درمان یک جلسه ای زگیل های منتشر ناحیه تناسلی

– زمان بهبودی سریعتر

– عدم خطر انتشار به جاهای دیگر بدن

– استفاده از آن برای درمان مخاط از جمله مجاری داخل ادراری، واژن خانم ها و زگیل های مقعد، دهان و زبان از محاسن آن می باشد.

– زمان کوتاه عمل: در عرض 5 دقیقه همه زگیل ها را در یک جلسه می توان درمان کرد.

در ادامه می توانید سوالات شایع زگیل تناسلی را مشاهده کنید.

سوالات شایع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی و جواب سوالات شایع شما

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی
انواع پماد برای درمان زگیل تناسلی
3.9 (77.39%) 23 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر در حال حاضر توانایی این که تهران بیام رو ندارم.. لطفا میشه هزینه کرایو رو بهم بگید.. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   شهر خودت انجام دهید
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 13 سال دارم و کلاس هشتم هستم از کلاس ششم روی التم یک دانه کوچک زده بود که من و پدر و مادرم فکر میکردیم فقط یک دانه است بعد از مدتی سر التم هم در آمد بعد از رفتن پیش دکتر فهمیدم زگیل تناسلی است من نه رابطه داشتم و نه الوده شدم دکتر اموزگار به من قطره veruumal داد اما دکتر زهرا فاضل گفت باید کرایو شه اما من به حرف دکتر آموزگار کردم و انجام دادم زگیل هیچ تغیری نکرده فقط کوچک تر شده است و ساکن مشهد هستم لطفا راهنماییم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سمانه پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  samaneh mounesan:
  سلام آقای دکتر من یک دختر مجرد 36 ساله هستم که به مبتلا به زگیل تناسلی شدم و به متخصص پوست مراجعه کردم و گفتن که باید فریز بشه ولی من خیلی نگرانم و استرس دارم و اینکه نمی دونم چه دکتری برای انجام فریز مناسبتر هست ؟ دکتر پوست یا ارولوژیست و یا زنان ؟ میشه من رو راهنمایی کنید تا از این تعلل در بیام ...میشه بیام خودتون برام انجام بدید؟ چون‌ باکره هستم می تونم واکسن بزنم ؟..دکتر تو رو خدا من رو راهنمایی کنید دارم دیوونه میشم از استرس نمی تونم شبها بخوابم😔
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   باید فریز کنید۲-واکسن بزنید
 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۴ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  اگر فردی از طریق بنده به ویروس
  Hpv مبتلا بشه، همون تیپ و نوعی رو مبتلا میشه که بنده بهش آلوده هستم!؟!؟ یا اینکه ممکنه از طریق ویروس من آلوده شده باشه ولی تیپ دیگه ای از ویروس رو بگیرن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من دچار زگیل تناسلی بودم که با روش کاریو و دیگر روش های سنتی درمان شدم. تقریبا 2-3 ماهی هست که دیکه هیچ زگیل نزدم. ایا الان هم من ناقل بیماری هستم و اگر با کسی رابطه داشته باشم طرف مقابلیم دچار بیماری میشه یا نه؟ چون دارم ازدواج میکنم میخوام ببینم برای همسرم مشکل بوجود میاد یانه؟1 یا اصلا نباید ازدواج کنم....!؟1 ممنون میشم جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   اگر ندارید بیخیال شوید
 • تصویر کاربر اردلان شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ترکیه زندگی میکنم و حدود 1 سال از این بیماری میگذره تاحالا اقدامی واسه پزشک نکردم.اگر هزینه ای داره پرداخت میکنم لطفا راهنماییم کنید.من درمان میخوام خواهش میکنم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌‌‌ وجدانن‌‌اقای دکتر واسه زیگیل سرکه سیب‌ جواب میده‌‌‌ من‌‌ راهم‌خیلی دوره هیچکسم‌نیست دلسوزانه‌جوالم‌بده جان‌‌‌ عزیرت قسم‌‌‌ چی‌کار کنم‌‌‌ سرکه سیب جواب میگیرم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   زگیلهای کوچک بله
 • تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روی الت تناسلی همسرم دو تا دونه سفید رنگ دراومده اصلا شبیه زگیل نیست. چه دارویی استفاده کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   ازمایش دهید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.
  خسته نباشید آقای دکتر کرمی عزیز.
  دوسوال مهم دارم خدمتتون ممنون میشم پاسخ دهید.

  سوال یک:دریک شرایط خاص بدون اینکه تماس پوستی داشته باشم و با داشتن کاندوم ،مقدار مایع منی یاترشحات‌واژنی یک روسپی ریخت کیسه بیضه من ،چقدر امکان انتقال ویروس اچ پی وی وجود دارد؟؟؟

  سوال دوم:آقای دکتر بعد از دوماه یک ضایعه با قطر یک سوزن باارتفاع یک یا دومیل در کنار کیسه بیضه ام بوجود آمد ،کنجکاوشدم دشتکاری کردم کنده شد ،زیرش مثله یک ریگ کوچک ریز سیاه وبسیار چسپناک به پوست بود ،عکس گرفتم ازش همون موقعه ،که متاسفانه عکسش زیاد واضح نیست ارسال میکنم خدمت شما، که اطرافشم کنده شد ،نقطه سیاه ریز سمت چپ مو وسمت راست همان نقطه سیاه ریز ضایعه است که عرض میکنم ،آقا دکتر چی ممکنه بوده ، چقدر امکان داشته زیگل باشد؟؟
  متشکرم ازشما ،یک دنیا ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   اولي با زمان مشخص ميشود٢-بايد ببينم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پسر و ۲۹ونیم سالمه تقریبا یک سال پیش دانه های قسمت ختنه گاه دیدم دکتر گفت زگیله لیزر کردم ولی بعد از ۲ ماه نمونه گرفتم pcr منفی شد ولی زیر شکم زگیل زد که از نثر شکل متفاوت بود نمونه گرفتم نوع ۶ و ۹۱ بود که دو تا از اونها بدون درمان از بین رفت ولی قسمت ختنه گاه دانه خیلی ریز بود که لیزر کردم خواستم نظر شما رو بدونم از نظر سرطان برا خودم و تا کی امکان زگیل زدن وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   عکس
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   چن روز پیش لیزر کردم
  3. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر جواب من چی شد از نظر سرطان و عود و انتقال و ریشه کنی جواب قطعی چی هست زینک و نوروبیون هم استفاده میکنم
  4. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر بعضی سایتها گفته فقط ۱۰ درصد مواقع موجب زگیل میزنه چون بدن ضعیف هست و در همین ۱۰ درصد موجب سرطان میشود خواهشا جوابم رو بدید
  5. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر خواهشا جواب بدید اینکه بعصی سایتها گفته فقط ۱۰ درصد افراد زگیل میزنن چون سیستم بدنشون ضعیف هست و این افراد سرطان میگیرن چقدر درست است
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   اگر ليزر زديد فقط بايد هر ٣ماه پيگيري كنيد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر