پیوند کلیه بهتر است یا دیالیز؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

خوشبختانه امروز انجام پیوند کلیه یکی از اقدامات درمانی مهم در جهت خلاص شدن از انجام دیالیز مصنوعی می باشد. در روش پیوند کلیه یکی از کلیه های فرد دهنده کلیه به فرد گیرنده که مبتلا به نارسائی کلیه است به روش جراحی پیوند زده می شود.

هر فردی در حالت نرمال دو کلیه دارد که در پهلوها و در محل اتصال دنده به ستون فقرات قرار گرفته اند و نقش اصلی آن انجام دیالیز طبیعی و خارج کردن مواد سمی غیر قابل استفاده به صورت ادرار از بدن می باشد. علاوه بر وظیفه اصلی تصفیه خون از بدن کلیه ها در تولید گلبولهای قرمز و تنظیم الکترولیت ها از قبیل کلسیم و پتاسیم نیز نقش عمده دارند. مواد زائد خارج شده و تصفیه شده از خون به صورت ادرار از حالب ها به مثانه دفع شده و به صورت ادرار خارج می شوند.

عکس دیالیز کلیه:

دیالیز

در هر 24 ساعت 200 لیتر از خون بدن را کلیه ها تصفیه کرده و از آن حدود 2 الی 3 لیتر را به صورت ادرار از بدن خارج می کنند و بقیه خون را که حاوی مواد مورد نیاز بدن هستند به خون بر می گردانند. اگر به هر علتی کلیه ها کم کار و یا ناکارآمد بشوند و عمل تصفیه خون و تنظیم بدن را انجام ندهند علائم نارسائی کلیه که به علت جمع شدن مواد سمی در بدن ایجاد می شوند خود را با ضعف، بی حالی، خستگی، بی اشتهایی، بوی بدن دهان و رنگ پریده گی نشان می دهندو در این مرحله اگر دیالیز مصنوعی و یا پیوند کلیه انجام نشود چه بسا باعث مرگ زودرس می شود.

دو علت شایع از کارافتادن کلیه ها عبارتند از:

 • دیابت کنترل نشده
 • فشار خون بالا

و لذا توصیه می شود افرادی که مبتلا به دیابت و فشارخون هستند جهت جلوگیری از ابتلا به نارسائی کلیه بیماری شان را جدی گرفته و به درمان منظم و به موقع آن بپردازند سومین علت نارسایی و از کارافتادن کلیه ها بیماری های التهابی سلول های تصفیه کننده خون یا گلومرونفریت است که علت آن ناشناخته می باشد. بعضی از بیماری های ارثی از قبیل بیماری کیستیک ارثی کلیه، سنگ های کلیه بزرگ و انسدادی و مصرف داروهای مخدر از جمله هروئین نیز باعث نارسائی کلیه می شوند.

در مراحل شروع کم کاری کلیه ممکن است کاملاً بی علامت باشد و زمانی که عملکرد کلیه حدود 90 درصد کاهش پیدا می کند علائم نارسائی خود را به صورت فشارخون بالا، دفع پروتئین، تکرر ادراری، بالارفتن اوره و کراتینین خون، تورم در پلک ها و دست و پا، ضعف عمومی و بی حالی، بی اشتهایی و بوی بدن دهان نشان می دهد.

در صورت ابتلا به نارسائی کلیه چه کار باید کرد؟

کیست ساده کلیه

آیا با دیالیز کلیه برمیگردد؟ بسیاری از بیماران علیرغم نارسایی کلیه از اسم دیالیز ترس دارند در حالیکه دیالیز برای این بیماران مثل فرشته نجات بوده و در صورت عدم دیالیز، مرگ زودرس سراغ آنها خواهد آمد و لذا اینجانب اکیداً توصیه می کنم که از انجام دیالیز اصلاً نهراسید و به عنوان درمان نجات دهنده هر چه سریعتر آن را با مراجعه به مرکز بیمارستانی شروع کنید.

اولین اقدام برای انجام دیالیز چیست؟

اولین اقدام شما ایجاد کردن فیستول شریانی یا وریدی در دست ها جهت انجام دیالیز است که دکترهای متخصص جراحی عروق این کار را بلافاصله انجام می دهند و شما برای دیالیز آماده می شوید.

چگونگی انجام دیالیز

دیالیز به دو روش انجام می شود:

1- همودیالیز

که در این روش تصفیه خون را طریق فیستول دست و توسط ماشین انجام می شود و خون شما از طریق فیستول وارد دستگاه شده و مواد زائد آن توسط دستگاه جذب می شود و پس از تمیز شدن به بدن شما برگردانده می شود. این روش بهترین و مؤثرترین نوع دیالیز است.

2- روش دیالیز صفاقی

یا استفاده از پرده های طبیعی پوشاننده احشاء شکم بیمار

همچنانکه تأکید کردم بهترین و مؤثرترین روش همان همودیالیز می باشد.

تعداد جلسات دیالیز در هفته چقدر است؟

بسته به شدت نارسائی و کم کار شدن کلیه ها تعداد دیالیز فرق می کنند و از یک جلسه در هفته و تا سه جلسه در هفته انجام می شود.

عوارض دیالیز کدامند؟

افت فشارخون، عفونت و حساسیت به مایع دیالیز از عوارض احتمالی دیالیز می باشد.

آیا تنها راه بیمار انجام دیالیز تا آخر عمر می باشد؟

خیر، خوشبختانه امروز انجام پیوند کلیه یکی از اقدامات درمانی مهم در جهت خلاص شدن از انجام دیالیز مصنوعی می باشد. در روش پیوند کلیه یکی از کلیه های فرد دهنده کلیه به فرد گیرنده که مبتلا به نارسائی کلیه است به روش جراحی پیوند زده می شود. فرد دهنده کلیه می تواند از خویشاوندان و یا افراد غیرفامیل که تطابق نسجی با فرد گیرنده دارد و یا از فرد مبتلا به مرگ مغزی که رضایت به این عمل دارند و در نهایت ا زکلیه مرده باشد.

درصد موفقیت پیوند کلیه چقدر است؟

درصد موفقیت پیوند قبل از همه بستگی به تطابق نسجی فرد دهنده و گیرنده دارد که قبل از عمل و با آزمایشات مخصوص مشخص می شود. هر چه فرد مورد نظر آشناتر و از خویشان و فامیل باشد قدرت تطابق نسجی بالاتر است و از طرفی شانس موفقیت پیوند بسیار بالا می باشد.

عمل پیوند کلیه

آیا امکان پس زدن کلیه ها پس از پیوند وجود دارد؟

بله، خوشبختانه با آزمایشات و بررسی های کامل قبل از عمل و انتخاب افراد مناسب، امروزه شانس پس زدن کلیه خیلی کاهش پیدا کرده است. در مواردی که کلیه پیوند زده شده با بدن فرد گیرنده تطابق نداشته باشد آن را به عنوان جسم خارجی تلقی کرده و باعث می شود که سلولهای بدن به کلیه پیوندی حساسیت نشان داده و به آن حمله کنند و به این حالت پس زدگی حاد یا Acute Rejection می گویند.

پس زدگی نوع دوم تدریجی است که در این صورت کلیه پیوند شده تدریجاً مبتلا به کار می گردد که به پس زدگی مزمن می گویند. خوشبختانه با تولید داروهای مناسب امروزه این پس زدگی ها قابل مهار می باشند.

اگر کلیه پیوندی پس زده شد یا از کار افتاد چه کار باید کرد؟

بهترین قدم درمانی خارج کردن کلیه پیوندی از کارافتاده می باشد و فرد دوباره مدتی دیالیز می کند تا آماده پیوند دیگر شود.

چگونگی انجام پیوند کلیه

در این عمل جراحی فرد دهنده کلیه با فرد گیرنده در بیمارستان بستری می شوند و بررسی های لازم و تکمیلی که انجام شد در روز عمل همزمان در دو اطاق عمل و عمل جراحی توسط دو جراحی شروع می شود و همزمان کلیه فرد دهنده را به لگن فرد گیرنده پیوند می زنیم. کلیه پیوند زده شده در لگن و پایین از محل کلیه طبیعی قرار می گیرد.

از کجا متوجه شویم که پیوند کلیه موفقیت آمیز بوده است؟

خروج ادرار از کلیه پیوند زده شده و نرمال شدن اوره و کراتینین نشاندهنده تصفیه خوب و نرمال کلیه پیوندی می باشد. بلافاصله جهت جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه و عملکرد خوب آن داروهای مخصوص پس از پیوند برای بیمار گیرنده شروع می شود و فرد دهنده کلیه بعد از یک شب بستری در بیمارستان مرخص می شود.

آیا برای فردی که کلیه اش را اهداء کرده است مشکلی پیش نمی آید؟

فرد دهنده یک کلیه سالم دارد که کفاف فعالیت های بدنی ایشان را می دهد و تا زمانی که این تک کلیه خوب کار می کند بیمار هیچ مشکلی نخواهد داشت ولی ما به این بیماران توصیه می کنیم که مواظب تک کلیه خود باشند و نمک کم و مایعات زیاد مصرف کنند و منظم به دکتر کلیه مراجعه داشته باشند.

آیا داروهای جلوگیری از پس زدن کلیه عوارض خاصی نیز دارد؟

بله، کاهش سیستم ایمنی بدن، پرمویی بدن، شانس بالای ابتلا به عفونت ادرار، جمع شدن چربی در قسمت بالاتنه و شانس بالای فشار خون از عوارض این داروها هستند که اجتناب ناپذیرند.

پیوند کلیه بهتر است یا دیالیز

پیوند کلیه به عنوان درمان انتخابی، برای بسیاری از افراد مبتلا به بیماری شدید مزمن کلیوی در نظر گرفته می شود، زیرا کیفیت زندگی و بقا (امید به زندگی) اغلب بهتر از افرادی است که تحت درمان دیالیز قرار می گیرند. با این حال، کمبود اعضای بدن برای اهدا وجود دارد.

با این حال، همه افراد برای پیوند مناسب نیستند. گاهی اوقات سایر مشکلات پزشکی، دیالیز یا مراقبت های حمایتی را گزینه های درمانی بهتری می کند.

و اما توصیه های اینجانب

 • چکاب منظم را جهت تشخیص به موقع نارسائی کلیه فراموش نکنید.
 • از مصرف بی رویه داروهای سرخودی و دخانیات مخصوصاً موارد مخدر اجتناب نمایید.
 • در صورت داشتن دیابت و فشارخون آن را جدی گرفته و تحت نظر پزشک تان باشید.
 • در صورت داشتن نارسایی کلیه جهت جلوگیری از پیشرفت آن از مصرف نمک و رژیم غذایی پرپروتئین اجتناب نمایید.
 • در صورت نیاز به دیالیز از آن نهراسید چرا که فرشته نجات شما می باشد و در صورت عدم انجام آن زندگیتان به خطر می افتد.
 • در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیدنوروزی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام
  من چند روز تو ادرارم خون هستش،سابقه سنگ کلیه هم دارم ،درد پهلو هم دارم و بیضه سمت چپمم درد میکنه،ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام جهت بررسی دقیق سنگ ، سی تی اسکن انجام دهید
 • تصویر کاربر ستار سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با وجود پرداخت هزینه مشاوره تلفنی (50 هزار تومان) و پرسش(15 هزار ) هنوز جوابی دریافت نکردم وایا جنابعالی در بیمارستان تامین اجتماعی یا دولتی سنگ شکن انجام میدهید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   بله در بیمارستان شهدای تجریش که دولتی هست انجام میدهم
 • تصویر کاربر احمدی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم حدود 75 سال دارد وسنگ شاخ گوزنی در سمت کلیه ی سمت چپ دارد وهیدرونفروز هم درکلیه ی سمت چپ دارد لطفا راهنمایی فرمایید ایا با سنگ شکنی قابل درمان هست یابااین سن میتوانند جراحی شوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   باید سی تی اسکن با وبدون هزریق انجام دهید ببینم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   تزریق
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام
  من خرداد ماه امسال با ادرار خونی مواجه شدم و ساکن کرمان بودم که با مراجعه به دکتر اعلام کردند احتمالا سنگ کلیه داری برو سونوگرافی بنا به دلایلی سونوگرافی اولیه من موکول شد به آذر ماه امسال و در این مدت من ساکن تهران شدم که این سونوگرافی در عکس اول مشخص است سه روز پس از آن تاریخ یه سنگ دفع کردم که نتیجه آزمایش سنگ در عکس دوم و آزمایش خون در عکس سوم و همچنین طبق دستور دکتر سی تی اسکن هم انجام دادم که نتیجه آن در عکس چهارم مشخص است؛ با این نتایج به دکتر مراجعه و اعلام کردند باید کلیه سمت چپ را از سنگ شکن استفاده کنی و یک سونو دیگه برای من نوشتند. به علت چاقی بنده (آن زمان 140 کیلوگرم الان 130 کیلوگرم چون در حال رژیم هستم) اعلام کردند نمیتوانیم از دستگاه سنگ شکن استفاده کنیم و من از تاریخ 15/9/97 تا امروز 27/11/97 مشغول کاهش وزن و مداوای سنتی می باشم عکس پنجم سونوی امروز مورخ 27/11/97 میباشد و در این مدت 10 کیلو کاهش وزن داشتم. با این شرایط سوالم این است باید وزن کم کنم و حتما سنگ شکن کنم یا شما میتوانید با این وزن بنده رو سنگ شکن کنید یا از همان مداوای طب سنتی و اسلامی استفاده کنم و اینکه آیا سنگ شکنی برای بدن ضرر دارد یا خیر؟

  ببخشید طولانی شد ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   این سنگ تنها روش درمانش عمل پی سی ان ال است فیلم من در سایتم را ببینید
 • تصویر کاربر مهرزاد جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر.خانم 37 ساله هستم سنگ 9 میلی در لوله حالب مشاهده شده و توسط یکی از همکاران شما تحت عمل TUL قرار گرفتم ولی متاسفانه مجرا تنگ بود و دستگاه وارد نشد و به سنگ برخورد نکرد به همین دلیل فنر دبل جی گذاشتن که مسیر رو باز کنه و قرار شد سه هفته بعد مجدد این عمل رو انجام بدهند . یک هفته از عمل میگذره و در ناحیه واژن و هنگام ادرار درد شدیدی دارم که گفتند طبیعی هست . لطفا راهنمایی بفرمایید که چه باید بکنم امکان اینکه این گرفتگی برطرف بشه هست یا نه ؟ آیا با عمل مجدد سنگ از بین می رود؟ ممنون از لطفت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   باید بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر ادرس سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سنگ کلیه 10 میلی در حالب دارم ایا با مایعات قابل دفع است یا باید عمل کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   نه بايد ينگ شكني حالب كنيد
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام دکتر..من یه دختر ۸ ماهه دارم که سه ناحیه اکوژن با قطرهای ۱.۵تا ۲ میلیمتر در پل تحتانی کلیه چپ دیده میشود لطفا کمک کنید که چه جور این اکوژن برطرف شود و آیا خطری جدی دارد یانه ...و یا اصلا این اکوژن چیه..خواهشا کمک کنید..بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
   اینها با مصرف مایعات خوب میشوند
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بنده جوانی 21 ساله و مجرد هستم.در سن 17 سالگی به علت واریکوسل گرید 3 در طرف چپ جراحی واریکوسلکتومی انجام دادم.سال گذشته به علت درد خفیفی در بیضه راست به پزشک مراجعه کردم.گویا علت درد اسپرماتوسل بوده.ولی سونوگرافی کالرداپلر هم انجام دادم.در ذیل نتیجه سونوگرافی رو خدمتتون گذاشتم.چندتا سوال دارم از خدمتتون این که در حال حاضر آیا نیازی به جراحی هست؟واین که در حال حاضر ورزش هایی مانند دوچرخه سواری برایم منعی دارد یا خیر؟سال دیگه اینکه آیا ++ نوشته شده در نتیجه سونوگرافی نشان از واریکوسل گرید 2 است یاخیر؟اگر خیر گرید چند میباشد؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   ١-نازي نيست يك عمل كافي است٢-ورزش منعي ندارد٣-بعد از عمل هميشه سونو ميگويد كه عود كرده است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   ولي مهم نيست
  3. تصویر کاربر فرزاد شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام آقای دکتر ممنون از پاسختون.فقط یه نکته ای هست که فکر کنم واضح خدمتتون عرض نکردم.عمل واریکوسلکتومی 4 سال پیش بر روی بیضه چپ انجام شده.در اون زمان اثری از واریکوسل در طرف راست نبود.سونوگرافی اخیر هم عدم عود واریکوسل طرف چپ را نشان میدهد.در مورد بیضه راست آن هم در حالت مانور والسالوا علامت ++ درج شده که سوالم در مورد همین علامت است که نشان از چیست؟با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   مهم نيست
  5. تصویر کاربر فرزاد شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سپاس گزارم آقای دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر golnaz سه شنبه ۲ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی عزیز. همسرم یک هفته پیش سنگ شکم کردند. امروز حس سوزش و درد در مثانه دارند. آیا یه خاطر ریزش سنگ به مثانه است؟ فشار ادرارشون هم کاهش داشته. آب هم به میزان کافی مصرف می کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر gudi چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام من 18 سالمه چنوقتی هست تو ادرارم خون میبینم که خیلی با سوزش و درد همراهه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   ازمايش ادرار وسونوگرافي كنيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر