درباره دیالیز و پیوند کلیه چه میدانید؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

خوشبختانه امروز انجام پیوند کلیه یکی از اقدامات درمانی مهم در جهت خلاص شدن از انجام دیالیز مصنوعی می باشد. در روش پیوند کلیه یکی از کلیه های فرد دهنده کلیه به فرد گیرنده که مبتلا به نارسائی کلیه است به روش جراحی پیوند زده می شود.

هر فردی در حالت نرمال دو کلیه دارد که در پهلوها و در محل اتصال دنده به ستون فقرات قرار گرفته اند و نقش اصلی آن انجام دیالیز طبیعی و خارج کردن مواد سمی غیر قابل استفاده به صورت ادرار از بدن می باشد. علاوه بر وظیفه اصلی تصفیه خون از بدن کلیه ها در تولید گلبولهای قرمز و تنظیم الکترولیت ها از قبیل کلسیم و پتاسیم نیز نقش عمده دارند. مواد زائد خارج شده و تصفیه شده از خون به صورت ادرار از حالب ها به مثانه دفع شده و به صورت ادرار خارج می شوند.

دیالیز

در هر 24 ساعت 200 لیتر از خون بدن را کلیه ها تصفیه کرده و از آن حدود 2 الی 3 لیتر را به صورت ادرار از بدن خارج می کنند و بقیه خون را که حاوی مواد مورد نیاز بدن هستند به خون بر می گردانند. اگر به هر علتی کلیه ها کم کار و یا ناکارآمد بشوند و عمل تصفیه خون و تنظیم بدن را انجام ندهند علائم نارسائی کلیه که به علت جمع شدن مواد سمی در بدن ایجاد می شوند خود را با ضعف، بی حالی، خستگی، بی اشتهایی، بوی بدن دهان و رنگ پریده گی نشان می دهندو در این مرحله اگر دیالیز مصنوعی و یا پیوند کلیه انجام نشود چه بسا باعث مرگ زودرس می شود.

دو علت شایع از کارافتادن کلیه ها عبارتند از:

1- دیابت کنترل نشده

2- فشار خون بالا

و لذا توصیه می شود افرادی که مبتلا به دیابت و فشارخون هستند جهت جلوگیری از ابتلا به نارسائی کلیه بیماری شان را جدی گرفته و به درمان منظم و به موقع آن بپردازند

سومین علت نارسایی و از کارافتادن کلیه ها بیماری های التهابی سلول های تصفیه کننده خون یا گلومرونفریت است که علت آن ناشناخته می باشد. بعضی از بیماری های ارثی از قبیل بیماری کیستیک ارثی کلیه، سنگ های کلیه بزرگ و انسدادی و مصرف داروهای مخدر از جمله هروئین نیز باعث نارسائی کلیه می شوند.

در مراحل شروع کم کاری کلیه ممکن است کاملاً بی علامت باشد و زمانی که عملکرد کلیه حدود 90 درصد کاهش پیدا می کند علائم نارسائی خود را به صورت فشارخون بالا، دفع پروتئین، تکرر ادراری، بالارفتن اوره و کراتینین خون، تورم در پلک ها و دست و پا، ضعف عمومی و بی حالی، بی اشتهایی و بوی بدن دهان نشان می دهد.

در صورت ابتلا به نارسائی کلیه چه کار باید کرد؟

کیست ساده کلیه

بسیاری از بیماران علیرغم نارسایی کلیه از اسم دیالیز ترس دارند در حالیکه دیالیز برای این بیماران مثل فرشته نجات بوده و در صورت عدم دیالیز مرگ زودرس سراغآنها خواهد آمد و لذا اینجانب اکیداً توصیه می کنم که از انجام دیالیز اصلاً نهراسید و به عنوان درمان نجات دهنده هر چه سریعتر آن را با مراجعه به مرکز بیمارستانی شروع کنید.

اولین اقدام برای انجام دیالیز چیست؟

اولین اقدام شما ایجاد کردن فیستول شریانی یا وریدی در دست ها جهت انجام دیالیز است که دکترهای متخصص جراحی عروق این کار را بلافاصله انجام می دهند و شما برای دیالیز آماده می شوید.

چگونگی انجام دیالیز

دیالیز به دو روش انجام می شود:

1- همودیالیز

که در این روش تصفیه خون را طریق فیستول دست و توسط ماشین انجام می شود و خون شما از طریق فیستول وارد دستگاه شده و مواد زائد آن توسط دستگاه جذب می شود و پس از تمیز شدن به بدن شما برگردانده می شود. این روش بهترین و مؤثرترین نوع دیالیز است.

2- روش دیالیز صفاقی

یا استفاده از پرده های طبیعی پوشاننده احشاء شکم بیمار

همچنانکه تأکید کردم بهترین و مؤثرترین روش همان همودیالیز می باشد.

تعداد جلسات دیالیز در هفته چقدر است؟

بسته به شدت نارسائی و کم کار شدن کلیه ها تعداد دیالیز فرق می کنند و از یک جلسه در هفته و تا سه جلسه در هفته انجام می شود.

عوارض دیالیز کدامند؟

افت فشارخون، عفونت و حساسیت به مایع دیالیز از عوارض احتمالی دیالیز می باشد.

آیا تنها راه بیمار انجام دیالیز تا آخر عمر می باشد؟

خیر، خوشبختانه امروز انجام پیوند کلیه یکی از اقدامات درمانی مهم در جهت خلاص شدن از انجام دیالیز مصنوعی می باشد. در روش پیوند کلیه یکی از کلیه های فرد دهنده کلیه به فرد گیرنده که مبتلا به نارسائی کلیه است به روش جراحی پیوند زده می شود.
فرد دهنده کلیه می تواند از خویشاوندان و یا افراد غیرفامیل که تطابق نسجی با فرد گیرنده دارد و یا از فرد مبتلا به مرگ مغزی که رضایت به این عمل دارند و در نهایت ا زکلیه مرده باشد.

درصد موفقیت پیوند کلیه چقدر است؟

درصد موفقیت پیوند قبل از همه بستگی به تطابق نسجی فرد دهنده و گیرنده دارد که قبل از عمل و با آزمایشات مخصوص مشخص می شود. هر چه فرد مورد نظر آشناتر و از خویشان و فامیل باشد قدرت تطابق نسجی بالاتر است و از طرفی شانس موفقیت پیوند بسیار بالا می باشد.

عمل پیوند کلیه

آیا امکان پس زدن کلیه ها پس از پیوند وجود دارد؟

بله، خوشبختانه با آزمایشات و بررسی های کامل قبل از عمل و انتخاب افراد مناسب، امروزه شانس پس زدن کلیه خیلی کاهش پیدا کرده است. در مواردی که کلیه پیوند زده شده با بدن فرد گیرنده تطابق نداشته باشد آن را به عنوان جسم خارجی تلقی کرده و باعث می شود که سلولهای بدن به کلیه پیوندی حساسیت نشان داده و به آن حمله کنند و به این حالت پس زدگی حاد یا Acute Rejection می گویند.

پس زدگی نوع دوم تدریجی است که در این صورت کلیه پیوند شده تدریجاً مبتلا به کار می گردد که به پس زدگی مزمن می گویند.

خوشبختانه با تولید داروهای مناسب امروزه این پس زدگی ها قابل مهار می باشند.

اگر کلیه پیوندی پس زده شد یا از کار افتاد چه کار باید کرد؟

بهترین قدم درمانی خارج کردن کلیه پیوندی از کارافتاده می باشد و فرد دوباره مدتی دیالیز می کند تا آماده پیوند دیگر شود.

چگونگی انجام پیوند کلیه

در این عمل جراحی فرد دهنده کلیه با فرد گیرنده در بیمارستان بستری می شوند و بررسی های لازم و تکمیلی که انجام شد در روز عمل همزمان در دو اطاق عمل و عمل جراحی توسط دو جراحی شروع می شود و همزمان کلیه فرد دهنده را به لگن فرد گیرنده پیوند می زنیم. کلیه پیوند زده شده در لگن و پایین از محل کلیه طبیعی قرار می گیرد.

از کجا متوجه شویم که پیوند کلیه موفقیت آمیز بوده است؟

خروج ادرار از کلیه پیوند زده شده و نرمال شدن اوره و کراتینین نشاندهنده تصفیه خوب و نرمال کلیه پیوندی می باشد. بلافاصله جهت جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه و عملکرد خوب آن داروهای مخصوص پس از پیوند برای بیمار گیرنده شروع می شود و فرد دهنده کلیه بعد از یک شب بستری در بیمارستان مرخص می شود.

آیا برای فردی که کلیه اش را اهداء کرده است مشکلی پیش نمی آید؟

فرد دهنده یک کلیه سالم دارد که کفاف فعالیت های بدنی ایشان را می دهد و تا زمانی که این تک کلیه خوب کار می کند بیمار هیچ مشکلی نخواهد داشت ولی ما به این بیماران توصیه می کنیم که مواظب تک کلیه خود باشند و نمک کم و مایعات زیاد مصرف کنند و منظم به دکتر کلیه مراجعه داشته باشند.

آیا داروهای جلوگیری از پس زدن کلیه عوارض خاصی نیز دارد؟

بله، کاهش سیستم ایمنی بدن، پرمویی بدن، شانس بالای ابتلا به عفونت ادرار، جمع شدن چربی در قسمت بالاتنه و شانس بالای فشار خون از عوارض این داروها هستند که اجتناب ناپذیرند.

و اما توصیه های اینجانب

1- چکاب منظم را جهت تشخیص به موقع نارسائی کلیه فراموش نکنید.

2- از مصرف بی رویه داروهای سرخودی و دخانیات مخصوصاً موارد مخدر اجتناب نمایید.

3- در صورت داشتن دیابت و فشارخون آن را جدی گرفته و تحت نظر پزشک تان باشید.

4- در صورت داشتن نارسایی کلیه جهت جلوگیری از پیشرفت آن از مصرف نمک و رژیم غذایی پرپروتئین اجتناب نمایید.

5- در صورت نیاز به دیالیز از آن نهراسید چرا که فرشته نجات شما می باشد و در صورت عدم انجام آن زندگیتان به خطر می افتد.

6- در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رز دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر
  حدود ۱ ماه پیش متوجه شدم ۱ سنگ ۴ میل در ۱ سانتیمتری مثانه م هست که دکتر گفتن با مصرف مایعات زیاد و ورزش دفع میشه
  متاسفانه هنوز دفع نشده
  باتوجه به شرایط قرمز کرونایی از بستری شدن وجراحی وحشت دارم
  میخواستم بدونم چقدر دیگه میتونم صبر کنم که شاید خودش دفع بشه؟؟
  ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   مصرف مایعات زیاد داشته باشید که ادرارتون زیاد بشه و سنگ بزرگتر نشه
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام
  وقت بخیر
  من یک سنگ ۷ میلیمتری در حالب راست و یک سنگ ۴ میلیمتری در کلیه چپ و دو سنگ ۲ و ۳ میلیمتری در‌کلیه راستم دارم. اومدم خدمتتون فرمودید سنگ شکن به روش (تی یو ال) و به صورت سرپایی باید انجام بشه، آیا نیاز به بستری در بیمارستان و یا بیهوشی هست؟ یا عمل به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی هست؟

  به عنوان سوال دوم، فرمودید فقط باید تست کرونا بدم، ولی در برگه پذیرش مشاوره بیهوشی رو هم تیک زدید (عکس به پیوست براتون ارسال میکنم), آیا با توجه به سرپایی بودن عمل، نیاز به انجام مشاوره بیهوشی هم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   از کمر بی حس میشین ، مشاوره بیهوشی انجام شود
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اگر حین پیوند به مریض خون تزریق شده و روز بعد عمل کلیه پس زده باشه و الان یکسال گذشته باشه این فرد میتونه دوباره پیوند کلیه داشته باشه ممنون اگه جواب بدین تا ما از نگرانی بیایم بیرون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   بله میتونه
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام فردی در مرحله دوم نارسایی کلیه است دکتر گفته تا مرحله ۵ دیالیز است برتی درمان و ان شاالله نرسیدن به این مرحله چه کند ضمنا کراتین خونش بالست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   مصرف مایعات بیشتر ، بر حسب بیماری زمینه ای و شرایط ازمایشات و سونوگرافی ، اقدامات فرق میکند. تحت نظر دکتر نفرولوژی باید باشند.
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید
  بنده ضمن مراجعه به دکتر و انجام سنوگرافی پس ازدرد در ناحیه راست متوجه سنگ 12*6 درمحل upjراست شدم ضمن تجویز دارو دکتر گفتن احتمال دفع وجود داره و گه گاه سنگ در محل کلیه دچار گرفتگی و درد میکنه خواستم نظر شما در اینمورد بدونم و بهترین و کم خطر ترین اقدام بنظر شما در اینخصوص چی هست ؟ آیا امکان دفع طبیعی و شکستن با صرف دارو وجود داره؟به نظر جنابعالی درمورد داروهای سنتی و گیاهی تبلیغی برای اینمورد میتونه موثر باشه؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   احتمال دفعش با توجه به سایزش کم است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   میتونین eswl یا tul انجام دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نصرت چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دخترمجرد29ساله هستم که دوروزپیش دردشدیدی پایین پهلوی سمت راستم به شدت دردگرفت به بیمارستان مراجعه کردم وبعدازانجام سی تی، سونووآزمایش گفتن که سنگ دارم واین سنگ درحال دفع شدن هستش وتانزدیکی مثانه که برسه دردشدیدمیشه. خواستم ببینم این سنگ بامایعات دفع میشه یاحتمانیازبه اقدام پزشکی دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در سونوگرافی من سنگ ۳ میلی در کالیس تحتانی کلیه تشخیص داده شد درصورتیکه سه هفته قبل سی تی ۱۲۸ اسلایس( با و بدون ماده حاجب) انجام دادم و هیچ سنگی مشاهده نشد. میخواستم بدونم تشخیص کدامیک درست هست؟ و اینکه در حال حاضر داروهای پتاسیم سیترات، سیستون و سنکل با مایعات فراوان مصرف میکنم. به نظر شما با مصرف این داروها چقدر احتمال حل شدن این سنگ وجود دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 10 ماه پیش)
   دقت سی تی اسکن بیشتر است. اگر سنگ ۳ م م باشد با اینها حل میشود اهمیتی ندارد
 • تصویر کاربر شیما شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر بنده یک دختر 24 ساله هستم و بخاطر یک سنگ 6 الی 7 میلی که توی حالب سمت راستم گیر کرده بود 23 عمل tul انجام دادم
  دوشنبه این هفته که تقریبا سه هفته من پر شد بنا به تشخیص پزشک سند دبل جی من رو خارج کردن
  بعد از گذشت سه روز تازه از امروز صبح احساس سوزش خارش خفیفی تو ناحیه ای که دفع ادرار میکنم دارم و دو بار که ادرار کردم یک بوی بد خاصی میداد یک جورایی انگار بوی فاضلاب میداد که دفعه اول فکر کردم بو از محیطه نه ادرار من که خب دفعه دوم همون بو تکرار شد .بنده آب در حد شش الی هشت لیوان رو در روز میخورم قرصامم مرتب میخورم میخواستم بدونم احتمال این که عفونت کرده باشم هست؟ و این بو نشانه چیه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   احتمالا دچار عفونت ادراری شدید. قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت برای ۵ روز مصرف شود و ازمایش کشت ادرار داده شود
 • تصویر کاربر عسگری چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر در سونوگرافی من سنگی به اندازه14.5 میلی در لگنچه کلیه راست مشاهده شده،بعد از اون سی تی انجام دادم وطبق نظر پزشک معالج برای من سه جلسه سنگ شکن تجویز شد،یک جلسه سنگ شکن انجام دادم،تا دو هفته بعد از سنگ شکن دارو مصرف کردم،پیاده روی و فعالیت انجام دادم،و مجدد عکس از کلیه انداختم.
  تصویر اسکن،سونو،عکس به پیوست تقدیم میگردد.
  با توجه به مدارک بنده ،میخواستم بپرسم نظر شما برای ادامه درمان بنده چیست؟
  ایا سنگ شکن برای بار دوم و سوم را توصیه میفرمائید؟ایا امکان خورد شدن سنگ با سه مرحله سنگ شکن وجود داره؟
  و یا درمان این سنگ فقط با عمل هست؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس ساده خیلی ارزشی نداره. سی تی اسکن کنید اگر سنگ خرد نشده میتونین pcnl انجام بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سی تی اسکن اولیه رو برام بفرستید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیدنوروزی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام
  من چند روز تو ادرارم خون هستش،سابقه سنگ کلیه هم دارم ،درد پهلو هم دارم و بیضه سمت چپمم درد میکنه،ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام جهت بررسی دقیق سنگ ، سی تی اسکن انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر