بیماری فتق چیست؟

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

تعریف فتق

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند. در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

1- فتق دور ناف

2- فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود

3- فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق کدامند؟

1- اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.

2- دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد.

از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود. یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود.

شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن باعث ایجاد فتق اینگوینال بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

1- در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.

2- از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.

3- از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.

4- چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

 

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.
روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود. برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

عوارض جراحی فتق کدامند؟

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

1- به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.

2- درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

3- داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد.

توصیه پایانی 

این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی چند روزی هست بیضه سمت راست مثانم تورم داره(بزرگ شده) ولی هیچ درد فجیحی احساس نمیکنم انگار فقط شبا ست، مثل گرفتگی عضله، درد خفیف میگیره و رد میشه یادمه ی رو ی بار سنگینی بلند کردم و شبش متوجه تورم بیضه سمت راست شدم ولی بیضه سمت چپ اوکیه، چ کار کنم میفرمایید؟؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر خسرو سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  ایا ازواسپرمی درمان دارد؟؟ و چه ازمایشهایی باید انجام بگیره چون توی سونو من همه چی نرماله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   باید نمونه برداری کنید از بیضهباید نمونه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   از بیضه نمونه برداری کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عباسی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب احترام
  مدت 20 روز است که درد دربیضه ها دارم.ابتدا سمت راست بود بعد مدتی هردو بیضه و الان سمت چپ ک دو روزی هست ب لمس حساس شده و دردناک میشه.تورم و تغییر رنگی نداره سونوگرافی نرمال بود.آزمایشات ua وucعفونتی نشون ندادن. چهار روز سر خود آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین مصرف کردم ک تغییر چندانی نداشت.دیروز ب پزشک مراجعه کردم که آمپول اسپکترومایسین و دگزا و قرص لووفلوکساسین دادن.متاهل هستم اقای دکتر و حدود یکماه پیش رابطه انال داشتم.ترشح و تب و تهوع ندارم.فقط درد که اوایل حالتی داشت ک احساس میکردم بیضم بالا رفته.نیاز هست دوباره سونو بدم یعنی احتمال واریکوسل یا هیدروسل یا پروستات هست؟شما رو بخدا کمکم کنید خیلی اذیت میشم.اگه احتمال عفونت هست همین قرصا رو استفاده کنم؟ ممنون از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده از حدود 10 سال قبل هرنی اینگوئینال چپ داشتم.یک ماه و نیم قبل، عمل کردم. بعد از گذشت یک ماه از عمل به دلیل تورم قابل توجه در ناحیه پایین خط بخیه عمل و در بخش بالایی کیسه بیضه، سونوگرافی انجام و به دکتر جراحم مراجعه نمودم. ایشان دستور مراجعه به بخش اورژانس بیمارستان و تخلیه مایع (آب زرد مایل به نارنجی) را دادند که هفته گذشته مراجعه و بیش از 70 سی سی مایع تخلیه شد. متاسفانه بعد از گذشت دو سه روز بعد از این تخلیه مایع، مجددا با دست زدن به بالای کیسه بیضه، مشاهده نمودم که تقریبا به همان حجم قبل مایع وجود دارد ضمن آنکه بالای کیسه بیضه و پایین خط بخیه عمل حالت توده مانند سفتی به ابعاد یک گردو هنوز حس می کنم و هنوز وجود دارد. آیا محتمل است که فتق و یا بیرون زدگی روده هنوز وجود داشته باشد؟ آیا بنابر توصیه جراحم، بایستی برای تخلیه مجدد مایع و گذاشتن درن مراجعه کنم و با این کار مشکل مایع و توده بالای آن حل خواهد شد؟ توصیه جنابعالی چیست و آیا نیاز به انجام عمل مجدد دارم یا خیر؟ ___ سونوگرافی پیوست، مربوط به 10 روز قبل ( و قبل از تخلیه 70 سی سی مایع می باشد) تقدیم می گردد. با احترام
  1. تصویر کاربر امید شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   آقای دکتر سلام. با وجود اعلام جنابعالی مبنی بر پاسخ حداکثر 48 ساعته به سوالات، بیش 11 روز از ارسال سوال بنده می گذرد و هنوز از طرف جنابعالی مفتخر به دریافت جواب نشده ام. خواهشمندم تسریع فرمایید. با احترام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بردیا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید , یه سوال داشتم من چند روزی بود که احساس تیر کشیدن در پهلوی چپ و پشت داشتم اولش فکر میکردم شاید سنگ دارم چون ازمایش که دادم اسید اوریکم بالا بود ولی بعد از انجام سونوگرافی متوجه شدم سنگ ندارم ولی داخل برگه نوشته شده که
  بدنبال مانور والسالوا در ابتدای کانال اینگویینال چپ , تصویر preperitoneal fat herniation ظریف دیده میشود , اما بداخل ساک اسکروتال گسترش نمی یابد
  ایا من فتق دارم و این نیاز به جراحی داره ؟ از استرس زیاد توو ۳۶ ساعت گذشته ۶ ساعت هم نخوابیدم ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهر جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام . اقای دکتر بنده یکهفته پیش عمل هیدروسل بیضه انجام داده ام توسط شما.لطفا بفرمایید چند روز طول خواهد کشید تا درد و تورم بیضه عمل شده به حالت قبل عمل برسد؟ در ضمن طبق سونو گرافی قبل عمل هیچ مشگل دیگری وجود نداشته . ابعاد بیضه قبل عمل 55*30*27 بوده در صورتی که الان سه برابر است همراه با درد فراوان به طوری که از شدت درد نمیتوان با دست لمسش کرد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   با زمان درد کمتر میشود
 • تصویر کاربر Ariya.gh دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..
  من فتق کشاله ران سمت راست دارم فایل سنو گرافی هم براتون فرستادم.
  دکتر متخصص هم رفتم معاینه هم کرد گفت باید عمل بشم..
  من فقط بعضی وقت ها با فاصله زمانی دور درد دارم..
  والان هیچ دردی در ناحیه فتق ندارم.
  میخواستم بپرسم میشه عمل نکنم؟؟
  خطری نداره؟
  یادرمان دارویی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   این باید عمل شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   02122642744
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر...وقتتون بخیر...من مدتی هست درد بیضه‌ی راست دارم...و چند ساعت بعد از تمرین بدنسازی شروع به درد میکنه...رفتم یکی از دکترای شهرمون؛ گفت یه فتق کوچکی داری. و اگه عمل کنی تا اخر عمرت نه حتی میتونی از جای کم ارتفاعی بپری ؛ نه باشگاه بری...باید مدارا کنی واسه همیشه...و بدون سونوگرافی و با معاینه دست این نظر رو داد... توصیه شما چیه دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   تا زمانی که بیرون نزدا هیچ محدودیتی ندارید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر...وقتتون بخیر...من مدتی هست درد بیضه‌ی راست دارم...و چند ساعت بعد از تمرین بدنسازی شروع به درد میکنه...رفتم یکی از دکترای شهرمون؛ گفت یه فتق کوچکی داری. و اگه عمل کنی تا اخر عمرت نه حتی میتونی از جای کم ارتفاعی بپری ؛ نه باشگاه بری...باید مدارا کنی واسه همیشه...و بدون سونوگرافی و با معاینه دست این نظر رو داد... توصیه شما چیه دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بهمن 95 عمل واریکوسل بیضه انجام دادم قبل از عمل بیضه راست17×37 و بیضه چپ 16×36بود که واریکوسل شدید سمت چپ و خفیف راست بود بعد از عمل راست سریع خوب شد ولی سمت چپ ورم شدیدی پیدا کرد حدود دوماه طول کشید تا
  ورم خوابید پنج ماه بعد عمل سونو انجام دادم که اندازه راست20×40 بود و سمت چپ 11×22 بود سونو را پیش دکتر جراح بردم گفت واریکوسل شدید بوده رگ های خراب زیاد بوده همین باعث کوچکی شده و هیچ مشکلی نداری و سالمی چند روز پیش که دوسال و نیم از عمل گذشته سونو انجام دادم که راست 20×40بود و گفت که بیضه چپ کلا تحلیل رفته و وجود نداره سونوگرافی را شیراز بردم دکتر گفت که بیضه چپ از بین رفته و عمل بدی انجام داده مثل اینکه رگ خونرسان من را قطع کرده ولی به نظر خودم اندازه بیضه چپ با موقعی که سونوگرافی کردم و 11×22 بود فرقی نکرده ؟ احتمال داره رگ خونرسان را قطع کرده باشه ؟اگر قطع کرده باشه آیا قابل درمان هست ؟ باید چه نوع سونوگرافی انجام بدم که بفهمم آیا واقعا رگ خون رسان قطع شده یا نه؟ احتمال داره که حرف دکتر درست باشه ؟ و واریکوسل شدید بوده که باعث شده بیضه چپ اینجوری شده باشه ؟ چه نوع سونوگرافی انجام بدم تا بفهمم آیا رگ قطع شده یا نه؟تورا خدا به همه ی سوالام جواب بدین حالم خیلی بده داغونم تورا خدا کمکم کنید اگر قطع شده باشه امکان درمان هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   بهترین کار انجام سونوگرافی کالر دا‌پلر است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر