فتق بیضه چیست و آیا عمل فتق باعث ناباروری می شود؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

فتق بیضه چیست؟

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

فتق چیست و کجا قرار دارد؟

انواع فتق

1- فتق اینگوینال: فتق که در کانال اینگوینال اتفاق می افتد (شایع ترین)

2- فتق فمورال: فتق که در کانال استخوان ران ایجاد می شود

3- Velpeau Hernia:  فتقی که در جلوی رگهای خونی ران اتفاق می افتد (نادر)

4- فتق نافی.

5- فتق برشی.

6- فتق اپی گاستریک.

7- فتق هیاتال.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند.

در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

 • فتق دور ناف
 • فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود
 • فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق بیضه کدامند؟

✔️ اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.


✔️ دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد. از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود.

یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود. شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن ممکن است باعث ایجاد فتق اینگوینال و ناباروری بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

عوارض فتق بیضه

عوارض  شامل موارد زیر است:

 • فشار بر بافت های اطراف. بیشتر فتق های مغبنی اگر با جراحی ترمیم نشوند با گذشت زمان بزرگ می شوند. در مردان ، فتق های بزرگ می توانند به کیسه بیضه گسترش یافته و باعث درد و تورم شوند.
 • فتق حبس شده. اگر محتویات فتق در نقطه ضعف دیواره شکم به دام بیفتد، محتویات آن می تواند روده را مسدود کند و منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و عدم توانایی در اجابت مزاج یا دفع گاز شود.
 • غرق شدن فتق حبس شده می تواند جریان خون در بخشی از روده شما را قطع کند. استرانگولاسیون می تواند منجر به مرگ بافت روده آسیب دیده شود. فتق خفه شده تهدید کننده زندگی است و نیاز به جراحی فوری دارد.

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

✔️ در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.


✔️ از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.


✔️ از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.


✔️ چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود. روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود.

برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

درمان گیاهی باد فتق بیضه

اگر کسی مبتلا به فتق باش ، پیروی از روش های درمانی طبیعی زیر می تواند در تسکین علائم فتق کمک کند:

# ریشه زنجبیل

برای تسکین درد و ناراحتی در معده خود آب زنجبیل غلیظ یا زنجبیل خام مصرف کنید. این کار به طور همزمان سیستم سلامتی شما را تقویت می کند و به درمان فتق کمک می کند.

# کمپرس یخ

هنگامی که از فتق رنج می برید ، ممکن است التهاب و درد در شکم شما وجود داشته باشد. کیسه های یخ در صورت استفاده در ناحیه آسیب دیده باعث انقباض شده و التهاب داخل بدن را کاهش می دهد.

کمپرس یخ

# رژیم غذایی مناسب

از مصرف غذاهای پرادوی ، غذای اسیدی و هضم غذا سخت باید خودداری شود. دلیل اصلی آن این است که این ماده غذایی می تواند پوشش داخلی معده را بیشتر ملتهب کرده و بهبود فتق را دشوارتر کند.

#ورزش

فتق معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که عضلات به اندازه کافی قدرت نگه داشتن اندام را ندارند و برخی تمرینات وجود دارد که فرد می تواند در خانه انجام دهد تا عضلات خود را تقویت کند و از فتق جلوگیری کند. برخی از این ورزش ها عبارتند از: دوچرخه سواری، یوگا، پیاده روی، شنا و …

عوارض بعد از عمل فتق

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

 • به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.
 • درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

نزديكي بعد از عمل فتق

داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد. اما بهتر است 4 تا 6 هفته پس از عمل رابطه جنسی نداشته باشید.  ممکن است در کمتر از یک هفته بتوانید فعالیت عادی خود را از جمله رابطه جنسی از سر بگیرید، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

آیا فتق بیضه خطرناک است؟

فتق وقتی اتفاق می افتد که بافتی مانند بخشی از روده از طریق یک نقطه ضعیف در عضلات شکم بیرون زده باشد. برآمدگی حاصل می تواند دردناک باشد، به ویژه هنگام سرفه، خم شدن یا بلند کردن جسم سنگین. با این حال، بسیاری از فتق ها درد ایجاد نمی کنند.

فتق لزوماً خطرناک نیست. به خودی خود بهبود نمی یابد و می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. پزشک شما احتمالاً جراحی را برای رفع فتقی که دردناک یا بزرگ شده است، توصیه می کند.

درمتن مثانه بیش فعال

برای فتق به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پروفسور حسین کرمی در زمینه ی درمان و بهبود فتق تجربه ی فراوانی داد. اما لازم به ذکر است که این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره ی بیماری فتق

1- آیا عمل فتق بیضه باعث ناباروری میشود؟

این موضوع به ماهیت فتق و ماهیت جراحی بستگی دارد. در بعضی موارد، وازدفرنس ممکن است توسط خود فتق یا با روش جراحی آسیب ببیند و بر جریان اسپرم در هنگام انزال تأثیر بگذارد که می تواند بارداری را برای مردان از طریق مقاربت بسیار دشوارتر کند.

2- آیا فتق در زنان باعث نازایی میشود؟

زنان کمتر از مردان دچار بیماری فتق می شوند و این بیماری به ندرت می تواند باعث نازایی در زنان شود.

3- تاثیر فتق بر نعوظ

در صورت عدم درمان صحیح فتق، احتمال اینکه مردان در سلامت جنسی خود دچار مشکل شوند بسیار بیشتر است. فتق ها می توانند نعوظ و ارگاسم را کاملاً دردناک کنند. هرچه این فتق ها بیشتر پیشرفت کرده و شدیدتر شوند، احتمال بروز مشکلات اختلال عملکرد جنسی در بیمار بیشتر می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5/5 - (38 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیروان پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید در دوران دانشجویی یکی از هم اتاقی هایم به قصد شوخی وقتی که خواب بودم مایع ظرف شویی را روی الت و بیضه هام ریخت صبح که بیدار شدم متوجه شدم و پوست بیضه هام سیاه شده بود و کمی ورم کرم کرده بود بعد دکتر پماد سوختگی داد و یک هفته ای خوب شد
  آیا برای ناباروری مشکلی برایم بوجود نمی اید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر مشکلی ایجاد نمیکند
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من تو فوتبال سر یک حرکت جهشی دچار فتق کشاله ران شدم.میخواستم بدونم بعد از عمل من میتونم ب فوتبالم ادامه بدم یا نه خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   تا ۳ ماه بعد عمل فتق نباید فعالیت سنگین انجام بدین ، یعدش مشکلی نیست
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۱۲ سالشه سونو وازمایش ازش گرفتم متخصص اورولوژی گفتند واریکوسل شدید دارند باید عمل میکروسکوپی بشن شهرستانم این دستگاهندارند نوبت دوشنبه از مطب جناب عالی گرفتم آیا همان روز ناشتا بیارم عمل میشن ضمنا عمل قابل عود هست پایان بر ناباروری بچه در آینده تاثیر نمی ذاره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر ۱۲ سالشونه باید بررسی شن حتما ، فعلا سونوگرافی و آزمایش اسپرمشون رو بیارین ببینم ، تا بگم قدم بعدی چه کاری انجام شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید آقای دکتر از بچگی بیضه سمت چپم خیلی بزرگ است سه الی چهار برابر سمت راست است یعنی از حالت عادی خیلی بزرگ تر است،البته دردی ندارد فقط بخاطر پنهان کردنش از شرت های تنگ کشی استفاده میکنم،
  آیا فتق است...؟
  آیا باید عمل کنم؟
  اگر عمل کنم عوارض دارد؟؟؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید

  متشکرم🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   یا فتق هست یا هیدروسل، باید سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  بیضه چپ درد میکند البته کلا سمت چپ بدنم درد میکند و در سرما درد بیشتری دارم چند ماه پیش هم این مشکل رو داشتم دکتر آنتی بیوتیک داد ولی الان مجدد درد شروع شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سونوگرافی از بیضه ها انجام شود
 • تصویر کاربر امین شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  با سلام بنا به پرسش قبلی چون کودک ۵ ساله ام فتق لوپ راست داشت و بنا به پرسش از شما استاد گرامی هفته قبل عمل جراحی شد و همچنین بیضه نیز توسط دکتر پایین تر جاگذاری شد ولی متوجه شدم سایز بیضه راست ۲ تا ۳ برابر بزرگ تر شده و کودک درد دارد در حال حاضر چه باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   بعد عمل طبیعیه ، بیضه ها را بالاتر نگه دارید، فرصت دهید
 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ۵ ساله ازدواج کردیم ولی بچه دار نشدیم
  آزمایش اسپرم دادم تحرک اسپرمم ضعیفه
  سونوگرافی بیضه انجام دادم مشخص شده واریکوسل دارم ، سمت چپ گرید ۲ و سمت راست گرید ۱
  یک کیست ۸*۶ در سمت راست هم دارم
  ایا نیاز به عمل جراحی هست؟
  عکساهای آزمایشات و سونو گرافی رو رراتون فرستادم
  نظرتون رو لطفا بگید
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   36ساله هستم ،همسرم ۳۱ ساله
  2. تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   باید ۶جلسه ای یو ای کنید نشد ای وی اف
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر بنده برامدگی هایی در دو طرف شکمم اندکی بالاتر از نقطه اتصال ران و لگن در قسمت عانه وجود دارد که با زور زدن بزرگتر میشود تابحال پیش ۴دکتر ارولوژ رفتم و یکی تشخیص شروع فتق داد(کشیدگی عضله بقول خودش)اما در سونوگرافی تایید نشد آیا ممکن است بدون اینکه در سونوگرافی مشخص شود فتق یا شروع آن باشد لازم به ذکر است من قبلا در این ناحیه جراحی برداشتن چربی انجام دادم اما فقط چربی ها را آن هم نه همه اش ،به لایه های شکم وارد نشده جراح سونوگرافی هم تایید کرده.و اینکه با پر بودن شکم دو نقطه ظاهر و با خالی کردن شکم بعد از دستشویی به مقدار زیادی کمتر میشود آیا ممکن است فتق یا حتی شروع آن باشد در ضمن دردی ندارد پیش دکتر پوست نیز رفته ام میگوید بعد از جراحی این شکلی میشود و جای نگرانی نیست به مرور بهتر میشود اما خود جراح بنده میگوید به نظر من شروع فتق است یکی از عکس های ارسالی موقع خالی بودن شکم میباشد سونوگرافی را نیز ارسال کردم باتشکر فراوان که پاسخ می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   دقت سونوگرافی برای تشخیص فتق بیشتر از معاینه هست. در یک مرکز دیگر سونوگرافی تکرار شه اگر فتق گزارش نکرد ، نیاز به اقدام خاصی نیست
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  یه روز هنگام رانندگی طولانی احساس کردم تو دلم هی خالی میشه. انگار زهره ادم بترکه اونجوری شدم. بعد از چند روز تو بیضه راستم درد شدیدی احساس کردم که تا پشت ران راستم و ساق پام کشیده میشد. رفتم دکتر گفت شاید فتق کاذب باشه. اما الان ی مدته میل جنسیمو از دست دادم. منی که هفته ای سه چهار بار سکس داشتم الان بطور کل سکس نمیخوام و زورکی هفته ای یک بار سکس میکنم که لذتیم دیگه نمیبرم و همسرم بشدت ناراحته. اقای دکتر کمک کنید و راهنماییم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام سونوگرافی از بیضه و اسکروتوم انجام دهید و بفرستید
 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۸ ماه پیش عمل نفرکتومی پارشیال در کلیه راست را انجام دادم که به علت حجم زیاد ترشحات حدود ۴۵ روز بعد مجدد عمل شدم در حال حاضر ترشحات بطور کامل جذب شده و در سونوکرافی تنها ۱۰ سی سی در اطراف کلیه رویت شده است اما متاسفانه هرنی با اندازه ۵۰ میلی متر در نزدیکی محل جراحی بوجود آمده آیا جراحی فتق ضروری است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، لطفا جهت معاینه به جراحتون مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…
چه تفاوتی بین سرطان مثانه و عفونت مثانه وجود دارد؟ عفونت مثانه یا همان التهاب مثانه، به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00