جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

همه چیز درباره آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری به پزشک مراجعه می نمایند که در مردان، اولین آزمایش بعد از معاینه بیضه ها، آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

آزمایش اسپرم سه عامل اصلی در سلامت اسپرم ها را سنجش می کند که عبارتند از:

 • شمار اسپرم ها
 • شکل اسپرم ها
 • جا به جایی اسپرم ها که به تحرک اسپرم ها نیز شناخته می شود.

با توجه به اهمیت و نتیجه آزمایش اسپرم و تفسیر آن، لازم می دانیم نکاتی مهم را در این مورد بیان کنیم.

تحرک اسپرم چقدر باید باشد؟

بر طبق شیوه شنا کردن اسپرم، دو نوع حرکت وجود دارند. حرکت پیش رونده به جنبش اسپرم هایی گفته می شود که اغلب در خطی مستقیم یا دایره هایی بزرگ در حال شنا هستند. حرکت غیر پیش رونده به جنبش اسپرم هایی گفته می شود که در خطوطی مستقیم حرکت نکرده و یا در دایره هایی بسیار کوچک شنا می کنند. اسپرم ها برای حرکت از میان مایع واژنی (موکوس) و بارور سازی یک تخمک باید حرکتی پیش رونده به میزان ۲۵ میکرومتر در ثانیه داشته باشند.

هنگامی که کم تر از ۳۲ درصد از اسپرم ها قابلیت حرکت موثر داشته باشند، تحرک کم اسپرم ها یا آستنو آزوسپرمی (آستنوسپرمی نیز نامیده می شود) تشخیص داده می شود.

با آزمایش اسپرم چه مواردی مشخص می‌شود؟
با آزمایش اسپرم چه مواردی مشخص می‌شود؟

نکاتی لازم در هنگام انجام آزمایش اسپرم

1. بهترین زمان برای آزمایش اسپرم

اولین نکته مهم در انجام آزمایش اسپرم زمان دادن آزمایش است و حتماً توصیه می شود مدت ۲-۳ روز قبل از آزمایش مایع منی از شما خارج نشده باشد چه در خواب و یا هنگام مقاربت جنسی. اگر آزمایش زود از ۳ روز انجام شود باعث اختلال در نتیجه اسپرم از جمله کاهش حجم اسپرم و افت نمونه آزمایش خواهد شد و برعکس اگر بیش از سه روز از انجام آخرین مقاربت جنسی آزمایش دهید مثلاً ۵-۶ روز بعد، باعث افت در حرکت اسپرم و گزارش نادرست خواهد شد.

2. آزمایش اسپرم چگونه انجام می‌شود؟

دومین نکته مهم کیفیت دادن آزمایش اسپرم است. امروزه دو روش جهت دادن آزمایش منی وجود داد:

روش استمنا: که فرد با تحریک خود تارسیدن به ارگاسم باعث خروج مایع منی می شود که شایعترین روش دادن آزمایش اسپرم می باشد.

روش مقاربت: بعضی افراد انجام استمنا جهت آزمایش اسپرم برایشان بسیار سخت است و تنها راهشان استفاده از کاندوم و مقاربت و خروج مایع منی می باشد که در اینجا لازم است از کاندوم های معمولی مطلقاً استفاده نشود چرا که به علت اثرات ضد اسپرمی کاندومها باعث خراب شدن اسپرم و آزمایش غلط می شود.

کاندوم های مخصوصی جهت این آزمایش در مراکز ناباروری وجود دارد که توصیه می شود تنها از این کاندوم ها استفاده گردد.

3. زمان تحویل آزمایش اسپرم

سومین نکته مهم زمان تحویل دادن آزمایش به آزمایشگاه است. حتماً نمونه اسپرم خارج شده باید کمتر از نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود. توصیه می کنم از مقاربت بدون کاندوم جهت دادن آزمایش منی اجتناب نمایید چون PH واژن خانم ها باعث افت کیفیت اسپرم می شود و از طرفی باعث آلودگی اسپرم به باکتری های واژن نیز می شود. لذا حتماً از کاندوم های مخصوص آزمایش استفاده نمایید.

آیا روش ارزیابی اسپرم در خانه توصیه می شود؟

آزمایش های خانگی منی در بازار وجود دارند اما آن ها تنها برای شمار اسپرم ها کاربرد دارند. این آزمایش ها تحرک و شکل اسپرم ها را ارزیابی نمی کنند. نتایج این آزمایش ها معمولا ظرف ۱۰ دقیقه نمایان می شود. از آن جایی که این آزمایش ها تمامی عوامل نازایی در مردان را در نظر نمی گیرند، عادی بودن شمار اسپرم های یک مرد (بالای ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی متر مکعب منی) در نتیجه یک آزمایش خانگی الزاما به معنای توانایی باروری او نمی باشد.

در صورتی که فرد در ارتباط با باروری خود نگران می باشد، بهترین کار انجام یک آزمایش اسپرم در آزمایشگاه است که توسط یک متخصص در زمینه پزشکی انجام می شود. این آزمایش یک ارزیابی جامع تر از باروری فرد به او ارائه می دهد.

تفسير پارامترهای آزمايش اسپرموگرام

تفسیر آزمایش اسپرم چگونه است؟ در هر آزمایش اسپرم نرمال که با رعایت موارد ذکر شده انجام شود باید از لحاظ حجم مایع منی، حرکت، شکل، تعداد اسپرم بررسی شود.

 •  مایع منی نرمال باید cc2-3 حجم داشته باشد.
 •  ۴۰-۶۰ میلیون سلول ها باید از حرکت خوبی جهت باروری تخمک برخوردار باشند.
 •  بیش از ۵ درصد شکل اسپرم ها باید در آزمایش منی طبیعی گزارش شود.
 •  نوع آزمایشگاه و دقت آنها در گزارش آزمایش فاکتور بسیار مهمی می باشد.

اینجانب به بیماران خودم توصیه می کنم که آزمایش اسپرمشان را فقط در مراکز ناباروری انجام دهند.

جواب آزمایش اسپرم چند روز طول میکشد؟

در رابطه با جواب آزمایش اسپرم، نتیجه آزمایش ساده اسپرموگرام ظرف یک ساعت آماده می شود. سپس رنگ آمیزی اسپرم برای ارزیابی مورفولوژیک (از نظر شکل) اسپرم ها صورت می گیرد. پس از این که اسپرم ها با روشی خاص رنگ آمیزی شدند حداقل ۱۰۰ سلول در زیر یک میکروسکوپ از نظر جنبه های ساختاری و ناهنجاری های شکلی ارزیابی شده و نسبت اسپرم هایی که از نظر شکلی سالم هستند محاسبه می شود.

با انجام این ارزیابی، نتیجه آزمایش اسپرم روز بعد حاضر خواهد شد.

چگونه جواب آزمایش اسپرم را بخوانیم؟

اعداد زیر نتایج طبیعی یا سالم آزمایش منی هستند. این اعداد توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعیین شده اند. از آنجایی که نتایج می توانند نسبت به هر فرد متفاوت باشند نتایج به صورت بازه تعریف می شوند.

شمارش کامل اسپرم ها در یک انزال:  39 تا 928 میلیون

حجم انزال:  1.5 تا 7.6 میلی لیتر

غلظت اسپرم:  15 تا 259 میلیون بر میلی لیتر

تحرک کامل (پیش رونده یا غیر پیش رونده):  40 تا 81 درصد

تحرک پیش رونده:  32 تا 75 درصد

ریخت شناسی اسپرم (مورفولوژی):  4 تا 48 درصد

جواب آزمایش اسپرم نرمال

آزمایش اسپرم نرمال

عکس جواب آزمایش اسپرم نرمال چه مدت آماده می شود؟ پس از جمع آوری نمونه مایع منی، نتایج آزمایش بسته به آزمایشگاه ظرف 24 ساعت تا یک هفته آماده می شوند. پزشک در هنگام ارزیابی نتایج آزمایش، عوامل بسیاری را در نظر می گیرد. برای مثال، در حالی که پزشک در ارزیابی احتمال تشخیص وازکتومی به دنبال حضور اسپرم ها است، ارزیابی احتمال بروز مشکلات باروری بسیار عمیق تر انجام می شود. پزشک هر کدام از نتایج زیر را به شمار خواهد آورد:

1- شکل اسپرم

طبیعی بودن شکل اسپرم ها در نتایج آزمایش بدین معناست که بیش از 50 درصد اسپرم ها شکل و ظاهر طبیعی داشته اند. در صورتی که بیش از 50 درصد اسپرم ها فرد دارای شکل غیر طبیعی باشند، باروری او کاهش می یابد. در حین انجام این آزمایش، آزمایشگاه، سر، ناحیه میانی و دم اسپرم ها را بررسی می کند. همچنین، امکان دارد اسپرم ها نارس بوده و توانایی موثر در بارور کردن تخمک را نداشته باشند.

2- حرکت

مثبت بودن نتیجه آزمایش بدین معناست که یک ساعت پس از انزال بیش از 50 درصد اسپرم ها دارای حرکت طبیعی هستند. تحرک یا جا به جا شدن اسپرم ها برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید جهت بارور کردن تخمک جا به جا شود.

در آزمایشگاه ها، یک سیستم اتوماتیک تحرک و میزان جا به جا شدن اسپرم ها را از 0 تا 4 نمره می دهد. نمره صفر به معنای عدم حرکت و نمره 3 یا 4 به معنای حرکت مناسب اسپرم هاست.

3- PH یا اسیدیته

برای طبیعی بودن نتیجه آزمایش، سطح اسیدیته باید بین 7.2 تا 7.8 باشد. اسیدیته بالا تر از 8 می تواند بیانگر ابتلای فرد به عفونت باشد. نتایج کمتر از 7 می توانند بیانگر آلودگی نمونه یا انسداد مجاری انزالی مرد باشند.

4- حجم

حجم مایع منی در نتایج طبیعی بیش از 2 میلی لیتر است. کاهش حجم منی بیانگر تعداد اندک اسپرم هایی است که می توانند تخمک را بارور کنند. افزایش حجم مایع منی به معنای رقیق شدن این مایع و اسپرم هاست.

5- مایع شدن

منی ظرف 15 تا 30 دقیقه به مایع تبدیل می شود. منی در ابتدا سفت بوده و با گذشت زمان جهت کمک به تحرک اسپرم ها به حالت مایع و آبکی تبدیل می شود. در صورتی که مایع منی ظرف 15 تا 30 دقیقه مایع نشود، باروری تحت تاثیر قرار می گیرد.

6- تعداد اسپرم ها

تعداد اسپرم ها در یک آزمایش منی طبیعی باید بین 20 تا بیش از 200 میلیون باشد. این مورد تحت عنوان تراکم اسپرم ها نیز شناخته می شود. در صورتی که تعداد اسپرم ها پایین باشد، بارداری دشوار تر می شود.

7- ظاهر اسپرم ها

اسپرم ها ظاهری به رنگ سفید مایل به خاکستری و کدر دارد. مایع منی حاوی رنگ های قرمز تا قهوه ای، دارای مقادیری خون است. رنگ زرد منی می تواند در اثر ابتلا به یرقان یا عارضه جانبی مصرف یک دارو باشد.

جواب آزمایش اسپرم چهع مدت طول می کشد؟

تاثیر شرایط کاری فرد در نتیجه ی آزمایش

اسپرم ها می توانند تحت تاثیر محیط کار فرد قرار گیرند. در افرادی که تعامل نزدیکی با سموم و آفت کش های کشاورزی دارند، امکان دارد کیفیت اسپرم ها کاهش یافته و مشکلات باروری پدیدار شوند. به عنوان یک احتیاط، این افراد می توانند با پوشاندن دهان خود به وسیله یک ماسک در حین کارکردن از مضرات سموم از طریق راه تنفسی جلوگیری کنند.

این گروه از افراد عموما شامل کشاورزان می شوند. همچنین، افرادی که به عنوان بخشی از شغلشان در معرض تشعشعات قرار گرفته یا در محیط های بسیار گرم فعالیت می کنند (مانند کارکنان نانوایی ها و صنایع ذوب آهن یا ریخته گری) باید مراقبت باشند.

چند روز قبل از آزمایش اسپرم نباید نزدیکی کرد؟

پزشک از فرد درخواست می کند که تا مدت ۲-۳ روز قبل از آزمایش مایع منی از شما خارج نشده باشد چه در خواب و یا هنگام مقاربت جنسی تا تعداد اسپرم ها به بیشترین حد امکان برسد. با این حال، باید از دو هفته قبل از آزمایش از انزال منی جلوگیری نکرد. عدم انزال در این مدت می تواند به نمونه ای با تحرک کمتر منجر شود.

بهتر است قبل از انجام آزمایش الکل مصرف نشود. افراد باید هر گونه دارو یا مکمل مصرفی خود را به اطلاع پزشک برسانند. در هنگام جمع آوری نمونه نباید از مواد روان کننده استفاده کرد زیرا این موارد می توانند حرکت اسپرم ها به اطراف را آسان تر کنند.

راه‌های تقویت اسپرم در مردان

 در مطالعات متعدد ثابت شده است که موارد زیر روی اسپرم اثر دارد:

 • سیگار کشیدن و انواع دود باعث کاهش حرکت و تعداد اسپرم می شود.
 • گرم نگه داشتن بیضه ها و استفاده زیاد از جکوزی، دوش آب گرم، گذاشتن لب تاب روی پاها و اثر حرارتی آن روی بیضه ها و نشستن های طولانی باعث افت کیفیت اسپرم می شود.
 • بیماری واریکوسل امروزه شایعترین علت خرابی اسپرم ها از نظر تعداد، شکل و حرکت، بیماری واریکوسل بیضه ها میباشد و لذا حتماً باید با تشخیص به موقع درمان شود.
 • استفاده از داروهای مکمل های بدنسازی که در باشگاه ها استفاده می شود. تزریق هورمون های ناندرولوژ و تستوسترن باعث خرابی اسپرم و کم کاری بیضه می گردد.
 • هر گونه تورم درمان نشده بیضه: علت عفونت ممکن است باعث آسیب به سلول های نطفه ساز و یا باعث انسداد در قسمت خروجی منی شود و تعداد و حرکت اسپرم ها را کاهش دهد.
 • سابقه پرتودرمانی و شیمی درمانی که باعث از بین رفتن سلول های نطفه ساز مرد می شود.
 • مصرف آنتی اکسیدان ها از قبیل سلنیوم و ویتامین E و C و B باعث بهتر شدن کیفیت اسپرم های مرد می شوند.
 • پزشکان اغلب دو یا سه آزمایش اسپرم جداگانه درخواست می کنند تا نتیجه ای مناسب از سلامت اسپرم ها بدست آورند.
 • آزمایش ها باید حداقل هفت روز فاصله داشته و در طول ۲ تا ۳ ماه انجام شوند. شمار اسپرم ها می تواند به صورت روزانه تغییر کند. در نظر گرفتن میانگین نمونه های اسپرم می تواند سبب بدست آوردن بهترین نتیجه شود.

آزمایش آنالیز اسپرم

نقش عفونت های باکتریایی در ناباروری مردان

یافتن باکتری در منی نسبتا شایع بوده و برای تشخیص عفونت کافی نیست. زیرا باکتری می تواند در اثر آلوده شدن نمونه منی در حین جمع آوری پدیدار شده باشد. باکتری های موجود بر روی پوست مانند استافیلوکوکوس و استرپتوکوکوس منابع شایع در آلودگی هستند.

در صورتی که فرد به عفونت مجاری ادرار مبتلا باشد، منی می تواند به باکتری آلوده شود. باکتری اشریشیا کولای که در مجرای معده ای روده ای قرار دارد نیز می تواند سبب آلوده شدن منی در هنگام انزال شود. سازمان بهداشت جهانی، عفونت منی را حضور بیش از ۱۰۰۰ باکتری در هر میلی لیتر (یک قاشق چای خوری) آن می داند.

حضور مقادیر بالای گلبول های سفید خون در منی (بیش از یک میلیون در هر میلی لیتر) نیز می تواند نشانه حضور عفونت باشد. برای تشیخص عفونت، نمونه ای از منی در آزمایشگاه کشت داده می شود تا نوع باکتری که به صورت کلونی در صفحات کشت رشد می کند مشخص شود.

در صورت داشتن مشکل ناباروری جهت اخذ نوبت با شماره تلفن ۲۲۶۴۲۷۴۴  تماس بگیرید. دوستدار شما دکتر حسین کرمی

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (127 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی
  با عرض معذرت هنگام ورود شماره تلفنم ، اشتباهی شماره دیگه ای وارد شد و من رمز ورود را برای خواندن پاسخ شما ندارم واسه همین دوباره نوشتم
  لطفا به این پرسش پاسخ بدهید قبلی را حذف بفرمایید.
  1- یک ماه پیش عمل واریکوسل در بیمارستان نیکان توسط شما انجام شد فراموش کردم بپرسم آیا تغییراتی در ارضاء غریزه جنسی باید صورت بگیرد یا خیر؟ مثلا تا مدتی انجام نشود یا زمان آن کمتر یا بیشتر شود؟
  2- اگه ممکنه مقالاتی درباره عمل واریکوسل بطور تخصصی معرفی بفرمایید میخوام دقیقا بدونم بعد از عمل چه اتفاقی در بدن به ویژه بیضه ها و رگی که قطع شده است می افتد؟
  فکر میکنم آگاهی من نسبت به این بیماری و نحوه عملکرد مجدد بدن برای بازسازی اسپرم در پیشرفت درمان کمک می کند
  3- ببخشید من خیلی کنجکاو هستم در مورد بیماری هایی که از بیست سال پیش تا حالا برام بوده تحقیق کردم و اطلاعات زیادی در زمان درمان داشتم یادمه قبلا که اینترنت نبود میرفتم کتابخونه و کتب دانشجوهای رشته پزشکی رو میگرفتم میخوندم تا اطلاعاتی رو که میخوام بدست بیارم
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید به یک مقاله تخصصی دقیقا میخوام بدونم بیضه چگونه کار می کنه و بعد از قطع رگ واریسی چه اتفاقی میفته در مورد آب آوردن بیضه نیز بعد از عمل واریکوسل نیاز به اطلاعات دارم
  مجدد با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   حتما
 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام وتشکر از وبلاگ خوبتان میخواستم از خدمتتون بپرسم ایا واریکوسل در حالت عادی پیشرفت میکنه ؟در کارهای سنگین چطور؟چون من دارای واریکوسل با گرید 2.5 هستم و کارم سنگین هست نگرانم .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   کار سنگین بدتر میکند
 • تصویر کاربر سلام شنبه ۲۵ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  هزینه عمل میکروسجری واریکوسل چقدر است?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   طبق تعرفه
 • تصویر کاربر شایان دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ سالمه و به خاطر وجود یه توده رگ پشت بیضه چپ ( قطر توده ۱/۵ سانت و قطر رگ تو سونو نوشته ۲/۶ میلی و با زور زدن ۳/۳ میلیمتر) به سه تا دکتر مراجه کردم دو تاشون گفتن گرید دوه باید عمل بشه یکیشون گفت خفیفه چون درد نداره و تاثیری رو بیضت نداشته عمل لازم نیست ولی من چون ترسیده بودم و دکتر سومی با دیدن جواب سونو گفت بهتره عمل بشی قبول کردم .

  بعد از عمل دکتر گفت عملت خوب بوده و با روش میکروسکوپیک عمل شدی و یکی دو تا رگ نقلی داشتی
  حالا سوالام :
  ۱) یک ماه از عملم گذشته اما رگها همچنان هستن آیا طبیعیه؟
  ۲) رگها بعد چه مدت از بین میرن ؟
  ۳)بعد از سه ماه ژیمناستیک باعث عود می تونه بشه ؟
  ۴) اصلا من باید عمل میکردم ؟آخه درد نداشتم و بیضه هام تقریبا هم اندازن
  در آخر ازتون ممنونم که به سوالات پاسخ میدینو ما رو از نگرانی در میارین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   از دکتر معالجتان بپرسید
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  سلام.من 23 ساله ام.به دکتر مراجعه کردم و گفت واریکوسل نوع دو دارم.گاهی درد در بیضه دارم که با انزال و تحریک جنسی بیشتر هم میشه.خواستم ببینم با این جواب آزمایش اسپرم امکان ناباروری هست یا نه.
  viscosity:norm
  agglutination:head to head
  aggregation
  semen volume(ml):3.30
  semen pH:7.30
  sperm density:143.11
  motile sperms:34.37
  progressive spermes:31.96
  WBC density:0.89
  normal morphology:55
  Class A:12.75
  Class B:19.21
  Class C:2.41
  Class D:65.63
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   حرکت ضعیف است
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر خیلی تشکر از اینکه به سوالات پاسخ می دهید انشاالله همیشه موفق و سلامت باشید.
  آقای دکتر بنده حدود یک سال ونیم میشه که بیضه چپم درد میکنه اوایل دردش کمتر بود ولی حدود 6 ماه میشه که دردش خیلی شدید شده و وافعا زجرم میده!!
  خارج از ایران زندگی میکنم و برای این مشکلی که دارم بار ها به پزشک مراجعه کردم ولی متاسفانه کاری برام انجام ندادن و همش گفتن مشکلی نداری در اینجا شرح حال خودم را برای شما توضیح میدم!
  بیضه چپ من در حالت نشسته درد شدید میگیره و فتق یا ورم میکنه،منشا درد بنظرم از پشت بیضه جایی که طناب ایپیدیدم به بیضه متصل است و روی خود طناب هست و همچنین در کشاله ران درد خس میشه!!
  ولی درد در هنگام قدم زدن خیلی کاهش می یابه!!
  و مشابه همین درد در بیضه راستم و کشاله ران گاهی اوقات به وجود میاد!!
  دفعه اولی که به پزشک مراجعه کردم خدود یک سال و نیم قبل معاینه بالینی کرد و گفت مشکلی ضایعه کوچکی روی بیضه هست که خودش خوب میشه درد اوایل کم بود و خودم هم زیاد اشتیاق به مراجعه به پزشک نداشتم ولی این درد رفته رفته افرایش یافت بعد از 9 ماه اینا دوباره رفتم دکتر سونوگرافی و آزمایش خون و ادرار انجام دادم گفتن مشکلی نیست و درد شاید عصبی باشه و قرص آمی تریبتیلن و مسکن دادن که اثری نداشت دوباره همین چند وقت پیش به دکتر مراجعه کردم و از بیضه موقعی که فتق کرده بود عکس گرفته بودم و نشان دادم خوده دکتر داخل مطبش دستگاه سونوگرافی داشت ضایعه ایی در بیضه چب دید حدود 2 میلی متر گفت بلند شو و نفستو حبس کن زور بزن اون ضایعه شد 4 میلی متر و دکتر با توجه به عکسی که نشانش داده بودم شک کرد برام سونوگرافی پیشرفه یا داپلر نوشت گفت انجامش بده و دوباره بیا بعد از سونوگرافی دوباره رفتم گفت مشکلی نداری ضایعه ایی 4 میلی متری روی ایپیدیدم هست که نرماله و خون جربان داره و همچنین ضایعه ایی 6 میلی متری در طرف راست هم هست و هیچ دارویی برام ندادند و گفتن عمل جراعی را هم پیشنهاد نمیکنم!!!
  آقای دکتر موندم بخدا چیکار کنم این درد خیلی زجرم میده و مطمینم درد عصبی نیست ،بخدا خسته شدم از این درد،دانش آموز هم هستم سر کلاس درس میکشه منو این درد وقتی نشسته هستم!!
  آقای دکتر ایران نیستم متاسفانه که حضوری خدمت میرسیدم،آیا این درد فابل درمان است یا نه تا جایی که من میدونم مربوط به ایپیدیدم و خوده بیضه میشه این درد؟؟دارویی آمپولی برای من پیشنهاد کنید اصلا چیکار کنم که خوب شم؟؟؟
  آقای دکتر خیلی ببخشید اکه میتونید یه شماره تلفنی بدین که بهتر توضیح بدم به آدرس ایملم ارسال کنید اگه مینوند البته برا اینکه واقعا در عذاب هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   این درد اصلا اهمیت ندهید
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۶ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم بدونم واریکسل 2 بعد مرور زمان به 3 و4 تبدیل میشود
  وآیا عمل لیزری قابل برگشت هست ؟ گفته شده کسانیکه لیزری عمل میکنند برمیگردند به همون حالت اول ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر سیدهادی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بسیار بسیار ممنون که لطف میکنید و وقت گرانبهای خود رو صرف پاسخگویی مشکلات هموطنان مینمایید
  اما عرض کنم که مدتی است نزدیک 10 روز که در ناحیه پشت مابین کلیه و ستون فقراتم یه درد بوجود اومده که گاهی تبدیل به سوزش می شود این درد طوری است که به بیضه سمت راستم نیز سرایت میکند
  نه در حالت ایستاده نه خوابیده کم نمیشود
  طوری هستم که حتی قادر به نشستن در پشت میز یا فرمان هم نیستم

  یادم رفت بگم من در تبریز هستم
  در ادرار هیچ گونه مشکلی ندارم و براحتی انجام میشود .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۲ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت
  آیا درد بعد از عمل واریکوسل اجتناب ناپذیر است؟
  و اگر باشد تا پایان عمر خواهد بود یا مدت زمان محدودی درد می آید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   نه بعد از مدتي درست ميشود
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۶ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  سلام .من واریکوسل دارم .دکتر متخصص ازمایشم را دیده .گفته چون ازمایش اسپرمت خوب است .وفقط کمی سرعت اسپرمت کم است.هنوز به جراحی نیاز نداری .ایا با داشتن واریکوسل چپ .شانس بچه دار شدن را دارم ؟.عباس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   بله نگران نباشيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر