احساس ادرار داشتن بعد از ادرار چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
حتماً در خانواده اطرافیان و دوستان کسانی را می شناسید که از تکرر ادراری مزمن رنج می برند. این افراد با مصرف کم مایعات مجبورند که چندین بار به دستشویی بروند و همچنین احساس داشتن ادرار بعد از ادرار همراه آنهاست، اغلب تکرر ادراری این افراد را خسته کرده و مانع مسافرت طولانی مدت با ماشین یا بیرون آمدن از خانه می شود.

این افراد در هنگام بیرون آمدن از خانه نگران و به دنبال دستشویی در دسترس هستند. یکی از این افراد خانم زهرا 30 ساله می باشد وی در شرح حال خود می گوید: 5 سال است که به تکرر ادرار مبتلا می باشم. با مصرف یک لیوان چای یا آب مجبورم چند بار به دستشویی بروم و هر بار که از دستشویی خارج می شوم احساس می کنم که مقداری ادرار در مثانه ام مانده است.

او می گوید: نمی توانم با ماشین به مسافرت طولانی بروم. خروج از خانه به خاطر دسترسی به دستشویی برایم سخت می باشد. در روز با مصرف کم مایعات بیش از 8 بار به دستشویی می روم و شب نیز مجبور هستم جهت تخلیه مثانه 2 الی 3 بار از خواب بیدار شوم.

او می گوید بارها به پزشک مراجعه کرده است و علی رغم مصرف انواع آنتی بیوتیک بهبودی نیافته است. آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه ها و مثانه انجام داده که همه طبیعی بوده اند.

تکرر ادراری چیست؟

به دستشویی رفتن های مکرر و با فاصله کم علی رغم مصرف مایعات کم، تکرر ادرار می گویند.

علت تکرر ادراری در خانم ها و آقایان چیست؟

در افرادی که بیش از حد نرمال مایعات مصرف می کنند تکرر ادراری طبیعی است ولی در کسانی که زیاد مایعات مصرف نمی کنند اما تکرر ادرار یا احساس ادرار داشتن بعد از ادرار (حدود 4 بار)، دارند باید از نظر مسائل زیر بررسی شوند.

1️⃣ باید از نظر سلامت کلیه ها و طبیعی بودن قند خون مطمئن باشیم چرا که نامیزان بودن آن یکی از علل تکرر ادراری است.

2️⃣ شایعترین علل تکرر ادراری کوتاه مدت که اغلب چند روز طول می کشد عفونت های ادراری و مخصوصاً مثانه است که در خانم ها بسیار شایع می باشد و جهت جلوگیری از مزمن شدن آنها باید به پزشک کلیه مراجعه کرد.

3️⃣ بزرگی غده پروستات در آقایان بالای 50 سال یکی از علت های شایع تکرر ادراری طول کشیده می باشد که حتماً باید بررسی و درمان شود. این افراد اغلب علاوه بر تکرر ادراری از قطره قطره آمدن ادرار و عدم تخلیه خوب مثانه شاکی هستند.

عکس بزرگی پروستات

4️⃣ امروزه شایعترین علت تکرر ادراری طول کشیده و مزمن، مثانه های بیش فعال می باشد. در این بیماری، مثانه کاملاً پرکار بوده که حتی آمار آن از فشارخون و دیابت نیز در جامعه بالاتر است.

علائم تکرر ادرار

یکی از علائم اصلی تکرر ادرار (به انگلیسی: Polyuria)، دفعات زیاد ادرار است. اگر تکرر ادرار علائم دیگری به همراه داشته باشد، این موضوع می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی دیگر باشد.

شب ادراری (Nocturia) به نیاز به ادرار در شب و در بین چرخه خواب گفته می‌شود. این مشکل می‌تواند به واسطه دیابت قندی یا دیابت بی مزه رخ دهد. علائم دیگری که در صورت بروز با تکرر ادراری نیاز به بررسی بیشتر دارند، عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی در زمان ادرار
 • ادرار خون آلود، تیره و یا به رنگ‌های غیرعادی
 • از بین رفتن تدریجی کنترل ادرار یا بی اختیاری ادرار
 • دشواری ادرار علی رغم احساس نیاز به ادرار
 • تخلیه ناگهانی ادرار از واژن یا آلت تناسلی مردانه
 • افزایش اشتها یا تشنگی
 • تب یا لرز
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • درد کمر یا پهلوی خفیف

اگر بیمار علائم دیگری داشته باشد یا دفعات ادرار بر کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد، مراجعه به پزشک برای بررسی‌های بیشتر ضرورت دارد.

تکرر ادرار در بعضی موارد می‌تواند نشان دهنده عفونت کلیه باشد. اگر مشکلات این چنینی درمان نشوند، می‌توانند آسیبی دائمی برای کلیه‌ها ایجاد کنند. به علاوه، باکتریایی که عفونت ایجاد کرده اند می‌توانند وارد جریان خون شوند و نواحی دیگری از بدن را آلوده کنند. این موضوع می‌تواند به مسئله ای تهدید آمیز تبدیل شود و نیاز به توجهی جدی دارد.

روش تشخیص تکرر ادرار

پزشک به بررسی کامل سوابق بیماری و معاینه بدنی فرد می‌پردازد، وی سوالاتی در مورد دفعات ادرار و نشانه‌های دیگر را از بیمار می‌پرسد. پزشکان ممکن است سوالات زیر را بپرسند:

 • الگوی تکراری ادرار به چه صورت است؟ برای مثال، زمانی که ادرار آغاز می‌شود، چگونه تغییر می‌کند و در چه زمان‌هایی از روز اتفاق می‌افتد؟
 • بیمار در حال حاضر چه داروهایی را مصرف می‌کند؟
 • بیمار چه میزان مایعات در روز مصرف می‌کند؟
 • آیا تغییراتی در رنگ، بو یا غلظت ادرار به وجود آمده است؟
 • چه میزان کافئین و الکل توسط فرد مصرف می‌شوند و آیا اخیرا مقادیر مصرف این مواد توسط فرد تغییری داشته است؟

آزمایشاتی که تجویز می‌شوند عبارتند از:

 • آزمایش ادرار برای شناسایی هر وضعیت غیرعادی در ادرار
 • سونوگرافی یا تصویربرداری از کلیه‌ها
 • تصویربرداری اشعه ایکس یا سی تی اسکن از نواحی شکم و لگن
 • تست‌های عصبی برای شناسایی اختلالات اعصاب
 • آزمایش برای عفونت‌های مقاربتی (STI‌ها)

در این حالت بیماران ممکن است به اورولوژیست ارجاع داده شوند یا زنان ممکن است به متخصص زنان و زایمان ارجاع داده شوند.

درمان تکرر ادرار

آزمایش‌های دینامیک ادراری (نوار مثانه)

آزمایش‌های نوار مثانه به ارزیابی کارآمدی مثانه در جمع آوری و رها سازی ادرار می‌پردازند و این آزمایش‌ها به سنجش عملکرد مجاری ادراری می‌پردازند. مواردی که در این آزمایشات بررسی می‌شوند عبارتند از:

 • زمان ثبت شده برای تولید جریان ادرار
 • ثبت مقدار ادرار تولید شده
 • سنجش توانایی متوقف کردن ادرار در میان جریان

برای به دست آوردن اندازه گیری‌های دقیق، متخصصان ممکن است از موارد بعدی استفاده کنند:

 • تجهیزات عکس برداری برای مشاهده پر و خالی شدن مثانه
 • نظارت بر فشار اندازه گیری شده از داخل مثانه
 • سنسورهایی برای ثبت فعالیت اعصاب و ماهیچه‌ها

ممکن است بیمار مجبور شود برای مدتی میزان مصرف مایعات خود را تغییر دهد یا پیش از آزمایش مجبور به پرهیز از داروهای مشخصی شود.

درمان تکرر ادرار

درمان مشکلات ادراری به دلیل بنیادینی مربوط است که بیماری را ایجاد می‌کند. اگر تشخیص پزشک دیابت قندی را نشان دهد، درمان جهت کنترل کردن قند خون بالا خواهد بود. برای عفونت کلیه باکتریایی، درمان معمول استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌ها هستند. اگر علت مشکل مثانه بیش فعال باشد، داروهای آنتی کولینرژیک (anticholinergic) تجویز می‌شوند. این داروها از انقباض‌های بیش از حد و غیرطبیعی ماهیچه‌های دیواره مثانه جلوگیری می‌کنند.

در صورت نیاز، درمان دارویی توسط پزشک تجویز می‌شود و نظارت بر مصرف دارو نیز بر عهده پزشک معالج است. در بعضی موارد نیز پیشنهادات آموزشی برای تکنیک‌های رفتاری ممکن است نیاز باشند.

قرص ضد تکرر ادرار

در صورتی که درمان های اولیه در کاهش علائم بیماری مثانه بیش فعال یا همان تکرر ادرار موفق نباشند، بسیاری درمان های دیگر از جمله مصرف دارو وجود دارند. رایج ترین دسته دارویی تجویز شده برای درمان علائم تکرر ادراری نوعی از دارو های آنتی کولی نرژیک به نام آنتی موسکارینی هستند.

دارو های آنتی موسکارینی فعالیت دیواره مثانه را به وسیله مسدود کردن گیرنده های آن کاهش می دهند. این عملکرد، سبب کاهش دفعات و شدت نیاز به دفع ادرار می شود. رایج ترین دارو های آنتی موسکارینی تجویز شده شامل موارد زیر می شوند:

 • اوکسی بوتینین (برچسب پوستی دیتروپان، دیتروپان XL، اوکسی ترول، آنوترول)
 • سولیفناسین (وزیکر)
 • تول ترودین (دترول)
 • فزوترودین (توویاز)
 • تروسپیوم (سانک تورا)
 • اوکسی بوتینین کلراید (ژلنیک)
 • داری فنسین (آنابلکس)

تمامی دارو های آنتی موسکارینی عوارض جانبی یکسانی دارند. شایع ترین این عوارض جانبی خشکی دهان و یبوست می باشند. با این وجود، عوارض جانبی در بین افراد متفاوت هستند.

آموزش و تمرین‌های مثانه

درمان‌های دیگری که وجود دارند به رفع مسئله ادرارهای پرتکرار می‌پردازند و این کار را بدون برطرف کردن ریشه اصلی مشکل انجام می‌دهند. این روش‌ها عبارتند از:

◼ تمرینات کگل (Kegel)

تمرینات منظم روزانه هستند که معمولا در زمان بارداری پیشنهاد می‌شوند. این ورزش‌ها می‌توانند ماهیچه‌های لگن و مجرای ادراری را تقویت کنند تا از مثانه پشتیبانی کنند. برای کسب نتایج بهتر، بیماران بهتر است تمرینات کگل را به صورت ده تا بیست حرکت در هر تمرین و روزانه سه بار انجام دهند و این کار را برای حداقل چهار تا هشت هفته ادامه دهند.

◼ استفاده از بیوفیدبک

در کنار تمرینات کگل، درمان بیوفیدبک به بیمار کمک می‌کند از نحوه عملکرد بدن خود آگاه شود. این افزایش آگاهی به بیمار کمک می‌کند کنترل خود بر ماهیچه‌های لگن را بهبود دهد.

◼ تمرینات مثانه

این تمرینات به شکلی هستند که به مثانه امکان حفظ ادرار برای مدت زمان بیشتری را بدهند. این تمرینات برای دو تا سه ماه ادامه پیدا می‌کنند تا به عادتی دائمی تبدیل شوند.

◼ نظارت بر مصرف مایعات

این اقدام به بیمار کمک می‌کند با مصرف کمتر و مقادیر مناسب از مایعات از پر ادراری یا تکرر ادرار جلوگیری کند. این موضوع نشان می‌دهد که مصرف زیاد مایعات در زمان‌های مشخص دلیل اصلی تکرر ادرار است.

قرص تکرر ادراری

پیشگیری از تکرر ادرار

بیمار می‌تواند با دنبال کردن چند اقدام احتمال ایجاد تکرر ادرار را کاهش دهد. همچنین می‌تواند با پرهیز از مواد غذایی و نوشیدنی در زمان‌های نزدیک به خواب، احتمال نیاز به ادرار در شب و  شب ادراری را کاهش دهد. مواردی که بهتر است در این زمان از مصرف آنها پرهیز شود عبارتند از:

 • الکل
 • آب مرکبات
 • قهوه
 • چای
 • گوجه‌ها و محصولات مبتنی بر گوجه
 • شیرین کننده‌های مصنوعی

یبوست نیز می‌تواند باعث تکرر ادرار شود، یبوست با فشار وارد کردن به مثانه این مشکل را تشدید می‌کند. بنابراین بیماران مبتلا به یبوست بهتر است میزان مصرف فیبر خود را افزایش دهند تا ادرار خود را به حالت عادی بازگردانند.

برای انجام درست تمرینات کیگل بهتر است با پزشک یا فیزیوتراپ مشورت شود. این ورزش‌ها می‌توانند به تقویت کف لگن شما کمک کنند. همچنین شما می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا به تجویز فیزیوتراپی با هدف ماهیچه‌های لگن بپردازد. این تمرینات چیزی بیشتر از تمرینات کیگل را در اختیار شما قرار می‌دهند تا به طور گسترده ای به تقویت ماهیچه‌های حامی مثانه یا لگن بپردازید.

اگر مبتلا به تکرر ادراری مزمن هستید درنگ نکنید و برای درمان سریع و به موقع آن اقدام نمایید جهت نوبت دهی با شماره 02122642744 تماس حاصل فرمایید. در خدمت شما هستم دوستدار همه شما عزیزان

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من 30 ساله هستم بعلت درد کشاله ران و بیضه ها و مثانه به دکتر مراجعه کردم بمن دارو پروستاتان و افلوکساسین و ترازوسین دادن بعد دو هفته علائمم بهبود یافت ولی هنوز حس گاهی درد مثانه و درد و سفتی کشاله ران و زردی و بوی و کدری ادرار دارم و گرفتگی رگ کف پا و بیرون زدگی ساق پا دارم گاهی پای راستم خشک میشه و تا کف پام درد میکنه گاهی هم درد وسط قفسه سینه میگیرم ..زیر و بغل بیضه هام یجیزی شبیه هواگرفتن و تخلیه لوله اب دارم.الان بعد گذشت یک و نیم ماه حس سوزش سر الت تناسلی و تکرار ادرار دارم و عفونت مکرر ادراری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   از نظر من شما از نظر کلیه ومجاری سالمید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید ، بنده 2روز قبل به صورت دمر و با حس ادرار فراوان از خواب بیدار شدم و طبق عادت بعد از خوردن یک لیوان آب به دستشویی رفتم ، در همین لحظه متوجه شدم مانند همیشه توانایی تخلیه ادرار خودم را به صورت کامل ندارم و احساس درد در ناحیه بیضه و حس خاص عدم تخلیه را داشتم ، هر چه تلاش کردم به مطب شما مراجعه کنم امکان ملاقات به خاطر عدم تعیین وقت مقدور نشد، به ناچار به یک پزشک دیگر مراجعه کردم ولی ایشان بعد سونو گرافی فرمودند نه مشکل پروستات دارید نه واریکوسل و نه سنگ مثانه ، و 2 دارو برای بنده تجویز نمودند سفکسیم 400 و پرازوسین 1 ولی متاسفانه در بیضه خود احساس حرارت دارم و احساس خوبی در دستگاه تناسلی خود ندارم و امکان تخلیه ادرار به صورت کامل و با فشار وجود ندارد، لازم به ذکر است اینجانب متاهل می باشم و از لحاظ رابطه جنسی و نعوظ هیچ مشکلی ندارم ، در روزهای گذشته صبح ها نعوظ داشتم و در این 2 روز نعوظ صبحگاهی همیشگی به صورت کامل وجود نداشته است جناب اقای دکتر کرمی بنده فقط به جنابعالی اعتقاد و اطمینان کامل دارم لطفا راهنمایی فرمایید و برای گرفتن نوبت چند ماه دیگر اعلام می نمایند فرصت را مغتنم شمرده و احترامات فائقه را اشعار میدارد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من چند سالی هست که هر یک ساعت نیاز به دفع ادرار دارم و ادرار کامل هم هست یعنی زیاده.دوبار هم به سنگ کلیه مبتلا شدم که دفع شد.شب ها هم یک بار برای دفع ادرار بیدار میشم و صبح مجدادا ادرار شدید دارم و به این علت صبح زود بیدار میشم از خواب.اخیرا هم سنو گرافی از کلیه و مثانه دادم مشکلی نبود جز وجود سنگ در کلیه سمت چپم که در حال خوردن دارو برای دفع اون هستم.برای تکرر ادرار هم دکتر قرص تولرین ۱ دادن که تاثیری احساس نکردم.مشکل من چی میتونه باشه دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر جاوید شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دکتر جان برای بیماری ازنوع بیماری من هیچ درمانی نیست تکلیف بیماریهایی مثل من چیست من خیلی در عذابم وزنم رسید به 47 کیلو دیگه سرکار هم نمیتونم برم رفتم درخواست از کارافتادگی دادم دکتر از
  کارافتاده م نکرد تنها امیدم شمایید لطفا کمکم کنید حتی اگه درمانی باشه با ریکس بالا آماده ام انجام بدم چون دیگه ناامید شدم .ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   بیماریتان چیست
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من یه مشکلی دارم که نمیتونم رو در رو با پزشکم مطرح کنم. من سابقا خودارضایی میکردم و موقع خروج منی آلتم را فشار می دادم که منی بیرون نپاشد و بعد از چند ثانیه ول می کردم ، نمیدونم مشکل فعلی من ارتباط با آن قضیه دارد یا نه. شبها در خواب احساس ادرار دارم ولی اکثرا از خواب بیدار نمیشوم و وقتی هم که بیدار میشوم و دستشویی میروم انگار که مدتها ادرارم را حبس کرده ام و بعد از تخلیه که گاها زیاد هم خارج نمیشود باز هم احساس راحتی ندارم ، به پزشک مراجعه نموده ام و نوار مثانه هم گرفتم و گفتن مشکلی نداری قبلا مشکل التهاب پروستاتیت داشته ام و مدتی سیپرو و تامسولوسین مصرف کردم، ولی سنگینی زیر شکم و احساس کرختی در بیضه هایم خیلی اذیتم می کند ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   از مطر من شما سالم هستید وبیشتر تلقین میکنید
 • تصویر کاربر پوریا یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 699 مشاهده پرسش
  سلام
  پسری ۲۳ ساله هستم و مبتلا به تکرر ادرار شرطی!(وسواس ادراری). یعنی از دوران مدرسه ابتدایی که طول کلاس ها ۴۵ دقیقه بود، شرطی شده بودم که هر زنگ تنفس برم دستشویی. همچنین در دوران راهنمایی و دبیرستان هم که طول مدت کلاس ها شد ۹۰ دقیقه، هر ۹۰ دقیقه یکبار در مدرسه می رفتم دستشویی. از تابستان امسال که راجع به تکرر ادرار در اینترنت تحقیق کردم، تونستم با رفتار درمانی، این مدت رو به ۴ و ۵ ساعت افزایش بدم و شب ها اصلا بیدار نمی شم برای ادرار و راحت می خوابم. دو هفته پیش به روانپزشک و دکتر کلیه مراجعه کردم. روانپزشک گفت که اضطراب، وسواس، تپش قلب و فوبیای اجتماعی دارم و داروهای آلوینتا۳۷/۵، نصف قرص سرترالین ۱۰۰ میلی گرم و پروپرانولول ۱۰ رو تجویز کردن که دو هفته هست مصرف می کنم و احساس بهبودی دارم. این موارد رو با دکتر کلیه هم مطرح کردم و در آزمایش سونوگرافی مثانه، اندازه مثانه و پروستات طبیعی بود و علی رغم این به من قرص تولرین۲(تولترودین) برای یکماه تجویز کردن. با توجه به رفتاردرمانی بنده و با توجه به عوارض بد این قرص، آیا مصرف آن را توصیه می کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   شما بايد تحت نظر دكتر روانكاو باشيد
 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سه روزپیش بیرون رفته بودم که هوا سرد بود اومدم خونه اینجوری شدم لطفا راهنمایی بفرمایید که چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی من یک ماه هست که درد مثانه دارم در ادرارم سورش و چسپندگی هست به نظر شما چه کار کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   ازمايش وكشت دهيد
 • تصویر کاربر داریوش چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  بنده 32 سال سن دارم. و مدتی است بعداز ادرار کردن و خارج شدن از دستشویی حس ادرار در مجرا و به خصوص در سر آلت دارم. و بعضا با وجود استبرا کردن وقتی راه میرم یک یا دو قطره ازم خارج میشود.
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   اصلا اهميت ندهيد
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد ارجمند.
  پدر بنده حدود ۶۵ سال سن داره و تقریبا ۱۰ ماه پیش بدلیل مشکلات ادراری سونو شد که در سونو به BPHاشاره شده بود. بدلیل psa=۶.۵ پزشک معالج برای ایشون بیوپسی پروستات انجام داد در نتیجه در l5 ,l6 آتیپیکال اسمال آسینار پرولیفراسیون دیده شد به همین دلیل IHC رو روی آن انجام دادیم که جواب رو خدمتتون میفرستم. در ادامه هر سه ماه psaدادیم که بین ۷تا۹ بود ولی آخریش که دیروز بود ۱۸.۵ شده الان واقعا گیج شدیم که چه باید بکنیم. خواهش میکنم با راهنمایی ارزشمند خود مارو از بلاتکلیفی خارج کنیم. الان باید چکار کنیم؟ خداوند متعال انشاالله به شما توفیق روز افزون عنایت کند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   باید با تکرار بیوپسی بررسی بیشتر شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود…
کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر