سنگ های کوچک کلیه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه سنگ كلیه یکی از شایعترین بیماری ها در كشور ما می باشد. شایعترین علت درد شدید كلیه ها، حركت سنگ كلیه به لوله حالب است كه به سلطان درد ها مشهور بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

 علت تشكیل سنگ كلیه چیست ؟

علت تشكیل سنگ كلیه به صورت خلاصه عبارتند از :

✔️ عادت به كم مصرف كردن آب

✔️ مصرف زیاد نمك سر سفره

✔️ مصرف رژیم غذایی پر پروتئین

✔️ آب و هوای گرم و مرطوب و عرق كردن زیاد

✔️ كم حركتی طولانی مدت

✔️ وجود انسداد طول كشیده در مسیر كلیه ها

✔️ ارث

چگونه بفهمیم سنگ كلیه داریم؟

ساده ترین راه تشخیص سنگ كلیه ها، انجام سونوگرافی می باشد كه در صورت نیاز عكس رنگی یا IVP توسط پزشك انجام می شود.

آیا همه سنگ های کلیه نیاز به درمان دارند ؟

درمان سنگ كلیه بر اساس اندازه آنها فرق می كند. سنگ هایی كه حالت شن ریزه دارند و اندازه آنها كمتر از 6 میلی متر می باشد، اگر در مسیر كلیه ها انسدادی وجود نداشته باشد، این سنگها خود بخود و با مصرف مایعات زیاد، ورزش و تحركات بدنی خود بخود دفع می شوند و نیاز به هیچ اقدام درمانی ندارند.

اگر اندازه سنگ بالای 6 میلیمتر و زیر 1 سانت باشد، بهترین درمان آن انجام سنگ شكنی بیرون اندامی است كه در ان بیمار حداكثر به مدت 3 جلسه و هر جلسه یك ربع در زیر دستگاه سنگ شكنی می خوابد و با تاباندن امواج سنگ شكنی  به محل سنگ در كلیه و بدون نیاز به بیهوشی، سنگ بیمار خرد می شود.

درمان سنگ های کوچک کلیه

سنگ های کوچک کلیه معمولاً بدون نیاز به جراحی خود به خود دفع می شوند. سنگ های بسیار کوچک (زیر 3 میلی متر) حتی ممکن است بدون هیچ دردی از حالب عبور کرده و توسط ادرار از بدن شما خارج شوند. سنگ های بین 3 تا 5 میلی متر اغلب هنگام عبور از حالب، باعث ایجاد درد (رنال کولیک) می شوند.

به طور کلی، سنگ های کوچک کلیه با گذشت زمان رشد می کنند. البته در برخی موارد نادر، اندازه ی این سنگ ها ثابت می ماند. با وجود اینکه سنگ های کوچک کلیه ممکن است خود به خود دفع شوند، اما برخی از افراد برای پیشگیری از رشد این سنگ ها و ایجاد درد در آینده، به دنبال روش های درمانی برای از بین بردن آنها هستند. مخصوصاً بیمارانی که قبلاً دچار سنگ کلیه شده و تجربه ی این درد را داشته اند!

درمان سنگ های کوچک کلیه

اگر بیمار عدم درمان سنگ های کوچک کلیه را انتخاب کند، معمولاً پزشک هر چند وقت یک بار برای بررسی این سنگ ها آزمایشاتی (در اغلب موارد سونوگرافی) را تجویز می کند. این آزمایش برای اطمینان از عدم بزرگ شدن این سنگ ها (بیشتر از 5 میلی متر) انجام می شود.

در صورتی که بیمار بخواهد از روش های درمانی برای از بین بردن سنگ های استفاده کند، گزینه های درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

درمان سنگ های کوچک کلیه

همانطور که قبلاً گفتیم، این سنگ ها به قدری کوچک هستند که معمولاً خود به خود دفع می شوند.

در برخی موارد این سنگ ها ممکن است باعث ایجاد درد شوند که معمولاً 1 الی 2 روز ادامه پیدا می کند.

پزشک عمومی ممکن است برای تسکین درد شما داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) تجویز کند.

برای کنترل و بهبود علائم، پزشک موارد زیر را تجویز می کند:

 • نوشیدن مایعات فراوان در طول روز
 • آلفا بلاکر ها (دارو های مسدود کننده ی آلفا که به دفع سنگ کلیه کمک می کنند)
 • مسکن های بدون نسخه

پزشک ممکن است نوشیدن 3 لیتر آب در طول روز را توصیه کند.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای کمک به دفع سنگ های کوچک کلیه:

1- آب بنوشید. نوشیدنی های دیگری مثل چای و قهوه هم مصرف کنید.

2- مقداری آب لیموی تازه به آبی که می نوشید اضافه کنید.

3- از مصرف نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

4- مصرف نمک را به حداقل برسانید.

در صورت درد شدید، پزشک ممکن است از شما بخواهد تا برای آزمایش و درمان به بیمارستان مراجعه کنید.

چقدر طول می کشد تا سنگ های کوچک کلیه دفع شوند؟

دفع سنگ کلیه به میزان زیادی، به اندازه ی این سنگ ها بستگی دارد. سنگ های کوچک تر از 4 میلی متر، در 80 درصد مواقع خود به خود دفع می شوند. دفع این سنگ ها به طور متوسط 31 روز زمان می برد.

سنگ هایی با اندازه ی 4 تا 6 میلی متر در برخی موارد برای دفع، نیاز به یک روش درمانی دارند. اما حدود 60 درصد این سنگ ها طی 45 روز (به طور متوسط) خود به خود دفع می شوند.

درمان سنگهای بزرگ كلیه

خوشبختانه با انجام عمل آندوسكوپی كلیه، امروزه همه سنگ های بزرگ كلیه با این روش، بدون شكاف جراحی یك وجبی در پهلو ها و تنها از یك بخیه قابل درمان هستند.

در این روش با عبور دوربین به داخل كلیه، سنگ مستقیماً توسط پزشك مشخص و با استفاده از لیزر و یا امواج سونوگرافی سنگ را خرد كرده و از كلیه ها خارج می كنیم كه نمونه آن در شكل مشاهده می شود و جهت تعیین نوع سنگ به آزمایشگاه فرستاده می شود.

سنگ های کلیه

توصیه هایی جهت جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه

Check Mark on Facebook 13.1 هر 2 ساعت یك لیوان آب بنوشید در صورت عدم مصرف آب ، چای كمرنگ و دستور رژیم غذایی آبكی مفید می باشد.

Check Mark on Facebook 13.1 سرسفره از نمك استفاده نكنید.

Check Mark on Facebook 13.1 ورزش كنید.

Check Mark on Facebook 13.1 رژیم غذایی روزانه را تعدیل كرده و از مصرف پروتئین حیوانی بیش از حد اجتناب نمائید.

Check Mark on Facebook 13.1 در صورت تكرار سنگ سازی با مراجعه به دكتر ارولوژی علت تشكیل سنگ را مشخص و درمان پیش گیری انجام دهید.

Check Mark on Facebook 13.1 هر 6 ماه سونوگرافی از كلیه ها و مثانه با نظر پزشك متخصص ارولوژی انجام دهید.

Check Mark on Facebook 13.1 در صورت وجود سنگ در كلیه درمان آن را به تأخیر نیندازید.

خوشبختانه 96% سنگها امروزه با سنگ شكنی و آندوسكوپی قابل درمان ونیاز به شكاف پهلو نیست .

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

3.8/5 - (40 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دیانا شنبه ۱۹ فروردین ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خانمی 44 ساله که با مشکل سنگ کلیه مراجعه کردم وبهد از 3ماه پیگیری وانجام آزمایشات مختلف به این نتیجه رسیدن که grf84 و انسداد مادرزادی دارم وکاری نمیخواد انجام بدم.چون در این 44 سال برام مشکل ساز نبوده خودم خیلی نگران از دست دادن کلیه هام هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام خوشبختانه تنگي شديد نيست نياز به درمان ندارد
  2. تصویر کاربر دیانا جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام وممنون ازپاسختون
   آقای دکتر من با این انسداد مدارا کنم تا کلیه هام از کار بیفته
   هیچ راهی حتی تغذیه هم تاثیری ندارد
  3. تصویر کاربر دیانا جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   آقای دکتر چکار کنم که نارسایی کلیه ام پیشرفت نکنه
   ممنونم از توجهتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   مدارا كنيد بهتر است
  5. تصویر کاربر دیانا شنبه ۱۹ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   سپاسگزارم
   آیا ورزش وتغذیه تاثیری در عملکرد وتحلیل رفتن کلیه ام داره
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   نه
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۲ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 452 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر مادر من حدود 53 سال سن دارند و در تاریخ 951215 با انجام سونو گرافی توده ای در غده آدرنال مشخص شده و سریعا به پزشک مراجعه کردیم که با انجام سی تی اسکن و آزمایشات مربوطه 24 ساعته ادرار و نمونه سرم خون و غیره تشخیص به یک غده سرطانی بدخیم 9 سانتی متری داده شده بود.مادرم را بلافاصله بستری نموده و به محض بستری شدن با انجام اکو فشار خون بالا نشون داده شد، در صورتی که مادرم هیچ وقت فشار خون نداشتند. نتیجه آزمایشات هم نشان دهنده بالا بوئن آنزیم های کبدی بوده است. و پزشک تجویز استفاده از قرص کلوکسی بنزامین به مدت 10 روز نمودند. در همین حین مادرم دچار تب بالا نیز بوده اند. بعد از این مدت چون پزشک تنها راه درمان را جراحی تشخیص داده بودند تا بتوانند این توده را خارج نمایند، حتی کفتند با توجه به عمل جراحی ممکنه سلولهای میکروسکوپیک وجود داشته باشه که احتمال برگشت و عود کردن وجود دارد. ولی احتمال متاستاز را ضعیف دانستند. و گفتند باید باز بشه تا خیلی از موارد مشخص بشه و از طریق سی تی مشخص نمیکند. هفته قبل 95124 مورد جراحی قرار گرفت و متاسفانه پزشک جراح با جراحان دیگر موفق نشده و بدون هیچ گونه عملی تصمیم به بستن شکم گرفتند. چون این غده به دور سیاهرگ قرار گرفته و به نوعی سیاهرگ و مال خودش کرده و اون هم سرطانی شده و حتی کبد نیز متورم شده و تغییر رنگ پیدا کرده است. در حین جراحی حدود 3 لیتر مایع آسیت خارج نموده که در مدت 2 هغته به این میزان رسیده بود. ولی الان که یه هفته از جراحی میگذره این مایع در حدود 500 سی سی شده است. طبق گفته های پزشک اگر عملی انجام میگرفت ممکن بود بیمار رو همون تخت تموم کنه. الان پزشک معتقده این سرطان قشر غده فوق کلیوی است و فئوکروموسایتوما نیست. به ما گفتند جراحی امکان پذیر نیست و هیچوقت فری تومور نمیشه و به شیمی درمانی و رادیو تراپی هم جواب نمیده و حتی 1 درصد هم هیچکدام از این روشها جواب نمیده و عمر بیمار را کمتر از 3 ماه تشخیص دادند و گفتند نتیجه جراحی حتی بسیار عالی هم باشه به عمر بیمار اضافه نمیکند. جناب آقای دکتر من نتیجه سی تی و آزمایشات را خدمتتان ارسال میکنم و با توجه به گفته های انجام شده و شرایط اضطراری در صورت نیاز خواهش میکنم یه وقت حضوری روز شنبه به من بدین تا پرونده جراحی مادرم را حضورا خدمتتون بیارم. لطفا راهنمایی بفرمایید.متشکرم آرزوی سلامتی و سعادت روزافزون برای شما دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر سیدمحمدرضوی چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت سرور گرامی
  کلیه های بنده هرکدام دارای سنگ سه میلیمتری هستند ایا با روش لیزر امکان خرد کردن ان در مرکز شما وجود دارد!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام سنگ ٣ميلي ٩٠ درصد خود بخود دفع ميشود درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر گیتا یکشنبه ۱۰ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  در پی درد پهلو و مراجعه به دکتر و دستور سنوگراگرافی و انجام سنو . نتیجه سنو را خدمت شما ارسال میکنم و منتظر رهنمود جنابعالی هستم و کمال تشکر را دارم.
  Echogenicity and corticomedullary differention in both kidneys are normal(Rt.K.=110 Lt.K.=117*11mm) longitudinal diametet and parenchymal thickness are normal
  No solid or cystic parenchymal lesion is detected.
  Calcium deposition in right kidney is seen.
  Small renal stone with diameter 2mm in left kidney is seen
  Bladder appears normal and no stone or wall lesion is detected in the urinary baldder
  Bladder volume is 55 cc,after voiding,7cc residual urine is presen(normal)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام از نظر من سالم است
 • تصویر کاربر اعظم یکشنبه ۵ دی ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  فایل مربوط به سونوگرافی پسرم را خدمت حضرتعالی ارسال می کنم. لطفا در رابطه با فولنس کلیه ما را راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر از آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   پيگيري هر ٦ماه
 • تصویر کاربر خليل یکشنبه ۵ دی ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام دكتر جان لطفا اين عكس رنكي از كليه هام كه بصورت نعل اسبي ببينيد جهت كاملتر كردن اطلاعات سوال قبلي اينجانب براي انجام روش UTL براي در اوردن سنكهاي كليه ام...با سباس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   ميتوانيد چون كليه را نبسته مدارا كنيد
 • تصویر کاربر mmm دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با سلام . من پنجاه و پنج سال دارم . فشار خون بالا داشتم که با مصرف متورال اکنون به حالت نرمال قرار دارد .نزدیک به سه سال است که به صورت خودسرانه مصرف آسپرین را انجام میدهم . روزانه یک عدد . خونم رقیق است و فشار خون نرمال دارم . خستگی و تب و ضعف بدنی و کاهش اشتهای محسوس ندارم . استخوان درد و سر درد هم ندارم اما مدتی است که درد کلیه دارم و گاهی و نه همیشه چیزی شبیه خون یا خونابه در ابتدای ادرارم مشاهده میکنم . میخواستم ببینم ممکن است سرطان کلیه داشته باشم یا چیز دیگری یا به خاطر آسپرین است با توجه به اینکه اولین بار است که چیزی شبیه خون در ادرارم میبینم . سال گذشته هم آزمایش کامل دادم که مشکلی وجود نداشت . ؟؟؟ بسیار نگرانم و قطعا به پزشک مراجعه میکنم اما برای اطمینان نسبی با شما ارتباط برقرار کردم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد بررسي شويد
 • تصویر کاربر ن جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  جناب آقای دکتر چند سالی هست که وقتی نسیم خنکی به کلیه هام میخوره دردی احساس میکنم
  قبلا از شما پرسیده بودم فرموده بودین حساس هستید و بهتره همیشه گرم نگهشون دارید (آزمایش ادرار و سونو مشکلی نداشت)ولی این چند ماهه با اینکه دور کمرم همیشه شالی بافتنی میبندم بازم اون دردها اومدن سراغم شدیدتر از قبل
  خیلی نگرانم
  آقای دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   مال کلیه نیست
 • تصویر کاربر میلاد24 شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.آقای دکتر من عمل TULانجام دادم درون حالبم سوند دبل جی گذاشتن خارج کردنش چجوریه و آیا بی حسی نخاعی میخواد؟؟آیا سنگ کاملا خارج شده؟دکتر گفت سوند رو برای ورم کلیم گذاشتن بعد از چند روز ادرارم ک خونی بود الان خوب شده ولی سوزش ادرار دارم خواستم ببینم از سونده؟؟قبلا هم عفونت ادراری داشتم دارو خوردم ولی هنوزم تو سنوگرافی هست.راهنمایی کنین با تشکر از سایت خوبتون ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   سرپایی در میاید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  جواب ازمایش من درزیر امده ایا مشکلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   قابل قبول است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر