شایع ترین علل ناباروری مردان

ناباروری هم مردان و هم زنان را در سنین باروری، در سراسر دنیا مبتلا می کند و باعث رنج زیاد زوجها و قطع نسل می شود. تقریباً 8 تا 10 درصد زوج ها با مشکلات ناباروری روبرو هستند . 

فراوانی آن به درستی معلوم نیست و در یک ناحیه با ناحیه دیگر تفاوت می کند. علل ناباروری در حدود 40% مربوط به مردان ، 50% مربوط به زنان و در 10% موارد نامشخص است. حدود 50 تا 80 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند.

ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید ، انجیل و تورات هم آمده است. از جمله هاجر، زوجه حضرت ابراهیم (ع) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد. بنابه تعریف، به زوجی که تا 2 سال بدون جلوگیری از بارداری ، بچه دار نشوند نازا می گویند. فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد. مثلاً علت نازایی زنان در کشورهای افریقایی به علت بسته بودن لوله های رحمی (به دلایل مختلف) 42% و در کشورهای پیشرفته 11% است.

ناتوانی جنسی در مردان

علل شایع ناباروری

در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونتها یکی از عوامل عمده نازائی هستند. توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است. نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند ، اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد. از نقطه نظر بهداشت عمومی مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است. مطمئناً زوج های نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد.

شایع ترین و مهم ترین علت ناباروری اکتسابی ، عفونتهای لگنی هستند که حاصل بیماری های مقاربتی ، سقط غیر بهداشتی و یا عفونتهای دوران زایمان و بعد از آن هستند . تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند.با وجود اینکه فراوانی عفونت در مردان نابارور کم گزارش شده است ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر ناباروری در همسر او می شود. تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان ، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوجهای نازا می شود.

بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود. همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر ، مناسب تر و موثرتر بوده است. بخصوص در مورد ناباروری ، درصورتی که پیشگیری نشود ، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد . به عنوان مثال در مورد بیضه نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند ، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن 20 ماهگی انجام نگیرد ، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود . یا در مورد عفونتهای دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان ، باعث بسته شدن لوله های رحم شده و زن نازا می شود. آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند و بدون اضطراب و یا ناامیدی ، به درمان خود امیدوار باشند.

ناباروری مردان

ناباروری در مردان

مردم بر اساس یک عقیده ناروا، در گذشته زنان را مسئول ناباروری نیز دانستند و در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند. در صورتی که مردان نابارور ، باعث ناباروری حدود 40% از زوجهای نابارور هستند . بنابر این زوج های نابارور باید همزمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند.بررسی مردان آسانتر ، ارزانتر و سریعتر به نتیجه می رسد، ولی درمان آنها مشکلتر است و اغلب با بن بست روبرو می شود. بعلاوه علم ناباروری در مردان، به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است.

ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفتهای قابل توجهی صورت گرفته است. مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان، بیضه است که دو کار اصلی می کند:

۱) ساختن اسپرم (نطفه) برای تولید مثل

۲) ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

هر دوی این کارها تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند. عمدتاً در مردان کار اول بیضه که تولید اسپرم است، مختل می شود ولی خوشبختانه سلولهای تولید کننده هورمون مردانه خیلی مقاوم هستند . کاهش میل جنسی به سادگی ایجاد نمی شود ، مگر در مواردی که کار بیضه ها به دلیل بعضی بیماریهای شدید، خیلی مختل شود.

بررسی مرد نابارور

نکاتی که در بررسی ناباروری مردان اهمیت دارند و آگاهی از آنها هم به پزشک و هم به بیمار کمک میکند ، عبارتند از : سن ، شغل ، اعتیاد و نوع آن ، سابقه بیماری ، سابقه فامیلی ، مدت ازدواج ، وضعیت ازدواج های قبلی ، وضعیت موهای سر و صورت ، بررسی تیروئید ، بزرگی پستانها ، وضعیت رویش موهای بدن و بالاخره وضعیت دستگاه تناسلی عوامل یاد شده در بالا می توانند در روند ناباروری اثر بگذارند و تمام آنها در معاینات پزشکی مشخص می شود. بیضه ها به طور طبیعی در کیسه بیضه ها قرار دارند ، ولی در صورت بیماری ممکن است بالاتر قرار گرفته باشند ، تا حدی که گاه بیضه ها داخل شکم واقع می شوند . این حالت بیضه پنهان (بیضه نزول نکرده ) نامیده می شود.

در صورت عدم درمان مرد، نابارور می شود . باید قبل از سن 20 ماهگی این بیضه ها پائین آورده شوند تا باروری حفظ شود. تعداد زیادی از کودکان به علت عدم توجه به این وضعیت عقیم شده اند . البته باروری در کسانی که فقط یک بیضه آنها بالا بوده و در جای خود نبوده، مشاهده شده است.در بعضی از بیماریها بیضه ها کوچک شده ، قوام آنها سفت می شوند . در پاره ای از بیماریها ممکن است بیضه ها نرم و قوام طبیعی خود را داشته باشند. معاینه توسط خود مرد هم تا حدی به تشخیص کمک می کند.

ممکن است بیضه ها طبیعی باشند ولی به دو دلیل عمده زیر نازایی وجود داشته باشد:

۱) انسداد راه خروج اسپرم، این حالت ممکن است اکتسابی و در اثر عفونت باشد و یا به طور مادرزادی راه های عبور منی ( مجاری منی بر) وجود نداشته باشند.

۲) اختلال ژنتیکی ، که در ژن تولید کننده اسپرم وجود دارد.

واریس بیضه ( واریکوسل) هم یکی از علل ناباروری است و اگر مرد دخانیات هم مصرف کند ، اثرات سمی سیگار و واریس بیضه دست به دست هم داده ، درمان را با اشکال مواجه می سازد. ضربه های مغزی و بیماری های دستگاه ادراری تناسلی بخصوص بیماری های مقاربتی ، عفونتهای بیضه ، ضربه های بیضه ، تومورها هم ممکن است باعث ناباروری شوند. مردانی که قبلاً بچه دار بوده اند ، ممکن است بعداً به یک بیماری مبتلا شوند که باعث ناباروری آنها شود. سیگار آفت باروری است. در تحقیقات انجام شده که در شهریور ماه سال 1378 در کنگره تولید مثل آمریکا ارائه شد، نتایج به دست آمده روی 290 زوج سیگاری که بیش از 7 سال و حداقل روزی 30 سیگار می کشیدند ، به شرح زیر بوده است:

در زوج های سیگاری حداکثر ظرف 37 ماه باروری حاصل شده است ، در حالیکه این مدت در افراد غیر سیگاری 30 ماه بوده است.

در افراد سیگاری میزان مقاربت حدود 6 بار در ماه و در افراد غیر سیگاری 12 بار بوده است.

بررسی آزمایش منی ، کیفیت اسپرم غیر سیگاری ها را بهتر از افراد سیگاری نشان داده است.

سیگار کشیدن ابتدا تولید هورمونهای جنسی را مختل کرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشکل می سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می شوند.

استعمال دخانیات موجب کاهش رضایت و تمایلات جنسی می شود و باروری اسپرم ها را هم کاهش می دهد.

تجارب موجود نیز نشان داده است که درمان زوج های سیگاری فوق العاده مشکل است، به طوریکه باید به آنها گفته شود که سیگار را ترک کنند تا درمان آنها نتیجه بخش باشد .ترک سیگار اولین قدمی است که در راه درمان نازایی افراد سیگاری باید برداشته شود.

مطلب مرتبط: درمان واریکوسل برای ناباروری

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

شایع ترین علل ناباروری مردان
2.4 (48%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سال 92 عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم و طی بیوپسی و دیگر آزمایشات، دکتر تشخیص به آزواسپرمی انسدادی دادند. تولید اسپرم در هر دو بیضه نرمال گزارش شد و میزان LH و FSH در خون نیز‌ در محدوده نرمال بود.
  طی آزمایش‌ها حجم منی حدود 1 میلی لیتر گزارش میشد و پرتاب منی با شدت کم انجام می‌شود.
  خواستم ببینم راه حلی برای درمان آزواسپرمی و رفع انسداد وجود دارد یا خیر؟ و چقدر عمل های مربوطه موفقیت‌آمیز میتواند باشد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 6 مرتبه آزمایش سمن دادم تعداد اسپرم از 4 میلیون بیشتر نشد به مدت 3 ماه 52 عدد امپول هاش سی جی 5000 زدم الان میخواهم دوباره آزمایش بدم اگر پبشرفتی نکرده باشد بازهم راهی برای افزایش اسپرم وجود دارد -میتوانم مزاحم شما بشوم البته 3 عدد آمپول تستتسترون و 8 عدد هاش ام جی هم چند ماه قبل زده بودم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 هفته پیش)
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  بنده قصد بچه دار شدن دارم برای اولین بار 37 سال سن دارم
  ازمایش اسپرم دادم و جواب آزمایش را براتون ارسال میکنم.
  خواهش میکنم اظهار نظر بفرمایید.
  قسمت quantity چیست؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   باید معاینه هم بشوید ۲-ازمایش قابل قبول است
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر ميخاستم ببينم آزمايشم خوب هست يا نه

  semen valume 4
  semen ph 7.2
  sperm count 10.27
  motile sperm 53.96
  progressive sperm 44.60
  round cell 0.08
  morphology 40
  rapid progressive 17.99
  slow progressive 26.62
  non progressive 9.35
  immotile 46.04
  normal morphology 40
  abnormal morphology 60
  rbc 0-1
  wbc 0-1
  من پيش متخصص اورولوژي رفتم ايشان گفتن آزمايش ضعيفه سونوگرافي بيضه نوشتن رفتم سونوگرافي و نتيجه نوشته كه در مانور والسالوا واريكوسل در وريدهاي اسپرماتيك با حداكثر ديامتر 4.6 در مجاورت سر و تنه اپيديم مشاهده شد دكترم گفت بايد حتما عمل كني من 28 سال دارم و متاهلم و تا الان اقدام به بچه دار شدن نكردم ممنون ميشم راهنمايي كنين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   قابل قبول است درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر سارالروند شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.این آزمایش اسپرموگرام همسرمه با سن37سال لطفا نظرتونو بگید و اینکه به نظر شما تعداد اسپرمشون خوبه؟؟و درصد آبنرمال اسپرمشون به نظرتون زیاد نیست؟؟؟با این درصد میشه زود باردار شد؟؟؟یا نه باید حتما دارو استفاده کنن؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر سارالروند سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   ۳ساله اقدام کردیم و نشده.درصد آبنرمالشون زیاده.لطفا چند تا دارو و مکمل بگید که استفاده کنن و این درصده پایین بیاد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سجادگودرزی شنبه ۱ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من1سال قبل ازدواجم توسط دکتر دادخواه در بیمارستان مدرس عمل واریکوسل گرید3 چپ انجام دادم و الان اود کرده است.
  4ساله که ازدواج کردم و بچه دار نمی شیم
  علتش منم.
  به همین دلیل میخواستم ببینم اگه عمل میکروسکوپی انجام بدم احتمال اود وجود داره یانه؟
  البته شرایط کاری؛روزانه 13ساعت کار با اجسام سنگین وزن به صورت سر پا پشت دستگاه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر احترامی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  بنده سرعت و‌کیفیت اسپرمم خوب نبود و عمل و الان دو ماه است عمل واریکسل انجام دادم و قرص تقویتی میخورم .
  ایا ممکن است بازم درست نشود؟و اگر درست نشود راه دیگری هست برای من؟

  ممنون و‌متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید صبر کنید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  با تشکر از وقتی که جنابعالی در خدمت مردم جامعه قرار میدهید
  آقای دکتر من در بیضه چپم دچار واریکوسل هستم ولی هرگز احساس درد نداشتم فقط گاها به مدت ۵ ثانیه در سمت چپ زیر نافم احساس گرفتگی میکنم
  به پزشک مراجعه نکردم
  چند بار هم پس از انجام ورزش هیچ دردی احساس نکردم
  آیا میتوانم به ورزش بدنسازی ادامه دهم
  در ضمن هرگز از دارو و هورمون ها مصرف نمیکنم
  ۱۹ ساله و مجرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 9ساله ازدواج کردم 5سال اول جلو گیری کردم 4 ساله فهمیدم اسپرم خیلی ضعیفه 6 عدد آمپول زدم چند بسته قرص خوردم بیشتر از این دارو مصرف نکردم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   بياييد معاينه كنم
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اگه عکس ازمایشاتو بفرستیم نظرتونو میفرمایید؟ ونتیجه را اعلام میگنید؟
  1. تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   س
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   كيفيت اسپرم پايين است
  3. تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   ایا امکان بارداری وحود داره بااین وضعیت
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   مشکل چی هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر