تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه در کشورهای پیشرفته آموزش معاینه پستان ها در خانم ها و معاینه بیضه در آقایان جزء توصیه های ضروری توسط بهداشت جهانی می باشد.

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

واریکوسل و سرطان بیضه دو بیماری مختلف بیضه محسوب می شوند. واریکوسل به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاه رگ های بیضه ایجاد می شود که شایع ترین علت آن مادرزادی است. با این حال ممکن است که فشار بیش از حد، زور زدن بیش از حد، برداشتن بارهای سنگین یا وجود غده در داخل شکم و فشار به آن، باعث بسته شدن رگ ها، خراب شدن درچه های لانه کبوتری و در نهایت واریکوسل شود.

درمان خارش بیضه

پس به خراب شدن درچه های سیاه رگ های بیضه مرد، بیماری واریکوسل گفته می شود. از هر 10 مرد، ممکن است 4 نفر از آنها واریکوسل داشته باشند. اما نکته بسیار مهم در رابطه با واریکوسل، نقش آن در باروری است. حدود 40 درصد از زوج هایی که بچه دار نمیشوند، بیماری واریکوسل در آنها تشخیص داده می شود. البته اگر شخصی صاحب فرزند باشد ولی به بیماری واریکوسل نیز مبتلا باشد، نیازی به درمان ندارد. بهترین درمان واریکوسل، عمل جراحی است.

در سرطان بیضه از نسج، پارانشیم و یا به اصطلاح گوشت بیضه، سلول هایی به صورت غیر عادی شروع به تکثیر بی رویه می کنند و به سرطان بیضه تبدیل می شوند. رشد بی رویه ی چنین فرآیندی در نهایت سبب از بین رفتن پارانشیم بیضه یا نسج بیضه می شود. سرطان بیضه در اوایل کاملا بی علامت است ولی ممکن است در گذر زمان، بیضه بزرگ و سفت شود درست مثل سنگ!!

امروزه به جامعه بهداشت جهانی توصیه میشه  حتما مردان جوان موقع استحمام، بیضه های خود را معاینه کنند تا اگر تغییری در قوام و اندازه بیضه پیدا کردند، حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنند. بهترین و کاملترین وسیله تشیخص سرطان بیضه معاینه و سونوگرافی می باشد.

بیشتر بدانید…

درمان تومور بیضه

توده هیپواکو در بیضه چیست؟

در سونوگرافی اصطلاحی به نام هایپواکو داریم که بافت خالی است، یعنی یک فضای خالی داریم. هایپواکو نشان دهنده ی خوردگی نسج طبیعی بیضه توسط سلول های سرطانی و خالی شدن آنهاست.

عکس سرطان بیضه:

توده در بیضه
توده در بیضه

علت ایجاد سرطان بیضه در آقایان

 در حالت کلی علت ایجاد کننده سرطان بیضه مشخص نیست، ولی بعضی از عوامل شناخته شده خطر ایجاد سرطان بیضه را شدیداً بالا می برند که در رأس آن ها بیضه های پایین نیامده هستند. بیضه در حالت طبیعی و در دوران جنینی از ناحیه کمر به طرف کیسه های بیضه طی مسیر کرده و در داخل کیسه بیضه ها قرار می گیرد. به علت های مختلف، ممکن است بیضه در این مسیر در شکم و یا کانال بالای بیضه گیر بیفتد و پایین نیاید، که به آن بیضه نزول نکرده گفته می شود.

امروزه متخصصین زنان و زایمان و پزشکان اطفال در هنگام تولد نوزاد پسر، این معاینه را انجام می دهند. ممکن است بیضه ها 2 تا 3 ماه بعد از تولد به صورت خود بخودی پایین بیایند و در غیر اینصورت شانس نزول خود به خودی، بسیار پایین می آید و کودک باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. یکی از علل شناخته شده سرطان بیضه، بیضه های نزول نکرده هستند. هر چه بیضه در قسمت بالاتر گیر افتاده باشد شانس تبدیل شدن به سرطان بیشتر است و در حالت کلی این بیضه ها 5-4 برابر بیضه های طبیعی در معرض سرطان بیضه هستند.

علائم سرطان بیضه

سرطان بیضه اغلب خود را به صورت بزرگ شدگی تدریجی بیضه و یا تغییر قوام و سفت شدن تمام بیضه و یا قسمتی از آن و یا برجستگی توده سفت در کیسه بیضه به همراه احساس سنگینی نشان می دهد. این بیماری اغلب توسط خود فرد و در معاینه خود مشخص می گردد. در مراحل پیشرفت ممکن است با انتشار به شکم، ریه و کبد با سرفه، ضعف، کم خونی و کاهش وزن خود را نشان دهد. 

در صورت بزرگی و سفت شدن بیضه چه کار باید کرد؟

اولین اقدام این است که به دکتر اورولوژی مراجعه نمایید. دکتر پس از معاینه بیضه شما درخواست آزمایشات هورمونی سرطان بیضه و سونوگرافی خواهد کرد. هر گونه تغییر قوام بیضه در سونوگرافی تحت عنوان هیپواکو سرطان بیضه است، مگر اینکه خلافش ثابت شود. در صورت شک به سرطان بیضه قطعی ترین و بهترین روش درمان برداشتن همان بیضه است که به صورت عمل سرپائی انجام می شود و سپس نمونه را به آزمایشگاه جهت بررسی نوع سرطان بیضه می فرستند و پس از آن بر اساس گزارش آزمایشگاه پاتولوژی ادامه درمان توسط دکتر شما انجام خواهد شد.

در اینجا لازم می دانم ذکر کنم که سرطان بیضه سریعاً از طریق مسیر غده های لنفی به درون شکم بیمار منتشر می شود و لذا جهت بررسی آن دکترتان حتماً از شما CT اسکن شکم و لگن نیز درخواست خواهد کرد. بسته به جواب پاتولوژی گزارش شده اگر نوع سرطان بیضه سمینوما باشد تنها چند جلسه رادیوتراپی کافی است و نیاز به شیمی درمانی و جراحی دیگر ندارد. اگر نوع سرطان غیر سمینوما باشد باید حتماً از طریق جراحی شکم مسیر غده های لنفی بررسی و آنها را برداشت تا خطر انتشار کم شده و یا از بین برود. در صورت بزرگ شدگی غده های لنفاوی باید از شیمی درمانی کمک گرفت.

بیشتر بخوانید: آیا سرطان مثانه درمان می شود؟

طول عمر سرطان بیضه

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند.

نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

معاینه بیضه توسط خود فرد

بهترین زمان برای معاینه و بررسی وضعیت بیضه ها پس از یک حمام گرم و در حالت ایستاده است، چرا که در این حالت کیسه های بیضه در حالت آرام و ریلکس قرار دارند. این کار تنها چند دقیقه از شما زمان می گیرد. برای شروع به موارد زیر در معاینه فردی بیضه های خود دقت کنید:

معاینه بیضه

 خیلی آرام هر بیضه را در بین شصت و انگشتان خود بچرخانید. سطح هر بیضه را به شکل کامل لمس کنید. میزان سختی بیضه ها باید در همه نواحی آن ها یکسان باشد. همچنین باید بگوییم که بزرگتر بودن یک بیضه به نسبت بیضه دیگر کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

 این دو ساختار های نرم و لوله مانند، در بالا و پشت بیضه های آقایان هستند. این لوله ها مسئولیت جمع آوری و حمل اسپرم ها را بر عهده دارند. باید با شکل و حس کلی این رشته ها در حالت نرمال آشنا باشید.

 توده های مختلف و برآمدگی بر روی بیضه ها موضوع عادی نیست، حتی اگر این موارد منجر به ایجاد درد نشده باشند. داشتن درد در حین دست زدن بیضه ها نیز موضوع غیر عادی است.

همیشه حواستان به هر گونه تغییر سایز، حالت و حس این ناحیه از بدنتان باشد. در صورت حس کردن توده و یا هر گونه تغییر در این ناحیه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مشکل شما عامل نگران کننده ای نباشد، اما اگر مشکل سرطان بیضه باشد، این مورد به زودی به نواحی مختلف بدن پخش می شود و باید هر چه سریعتر آن را متوقف کرد. در صورت تشخیص سرطان بیضه در مراحل اولیه، درمان آن بسیار راحت تر از مراحل دیگر است. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی، حتما آن را با پزشک اورولوژی خود در میان بگذارید.

درمان سرطان بیضه

معمولا یک تیم متشکل از متخصص اورولوژی ، انکولوژیست و انکولوژیست تشعشعات با همکاری هم به دنبال بهترین راهکار درمانی برای هر بیمار هستند. گزینه های درمانی پیش رو به تشخیص دقیق پزشک و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. از جمله گزینه های روی میز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نظارت و مراقبت بیمار
 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی

قبل از این که هرگونه پروسه درمانی آغاز شود، آقایان باید با متخصص اورولوژی خود در مورد تصمیمی که در زمینه بچه دار شدن دارند صحبت کنند. عقیم شدن و ایجاد تغییرات در هورمون های مردانه از جمله موارد شایع پس از برخی پروسه های درمانی هستند. ذخیره سازی اسپرم قبل از پیگیری پروسه های درمانی می تواند گزینه مناسبی باشد آن هم برای افرادی که قصد دارند در آینده فرزند داشته باشند. همچنین آقایان می توانند قبل از عمل جراحی درخواست یک پروتز بیضوی بدهند، بدین ترتیب اگر نیاز باشد در حین پروسه درمانی یکی از بیضه ها از بدن خارج شود، ظاهر این ناحیه فرد نامناسب نباشد.

اندازه بیضه ها

نظارت و مراقبت از سرطان بیضه

تحت نظر قرار داشتن به معنای این است که تغییرات بدن فرد در ناحیه مربوطه به کمک جلسات معاینه متعدد بررسی شوند. این موارد شامل آزمایش بدنی، آزمایش های تومور سرطانی و آزمایش های تصویربرداری می شوند. آزمایش های تصویری به کمک سونوگرافی کیسه بیضه های آقایان آغاز می شوند. همچنین ممکن است در این آزمایش ها از ایکس ری و سی تی اسکن قفسه سینه استفاده شود.

مهم نیست از چه روش درمانی استفاده شود، همه آقایان باید برای نشانه های کاهش تستسرون نیز تحت آزمایش قرار گیرند. تحت نظر بودن برای سرطان های سطح 0 و گاهی اوقات سطح 1 پس از عمل جراحی پیشنهاد می شود:

تحت مراقبت بودن شامل یک آزمایش بدنی، آزمایش تومور و تصویر برداری می شود: برای دو سال اول هر 4 الی 6 ماه و برای 3 تا 5 سال آینده هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT)، پس از عمل جراحی، شامل یک آزمایش بدنی و آزمایش شناسایی تومور می شود: در سال اول هر 2 الی 3 ماه، در سال دوم هر 2 الی 4 ماه، در سال سوم هر 4 الی 6 ماه و در سال چهارم و پنجم هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 مشکل تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT) ، پس از عمل جراحی، شامل آزمایش تصویر برداری قفسه سینه و دیگر آزمایش ها می شود: هر چهار الی شش ماه برای سال اول، هر 4 الی 12 ماه برای سال دوم، هر سال یکبار برای سال سوم تا پنجم.

جراحی سرطان بیضه

راه درمان اصلی برای سرطان بیضه در آقایان عمل جراحی است. در بیشتر موارد، از ارکیکتومی استفاده می شود تا بیضه را به شکل کامل از بدن فرد خارج کنند. بسته به تشخیص پزشک، ممکن است راهکارهای دیگری پیشنهاد داده شوند. ایجاد تغییرات در امکان بچه دار شدن افراد باید قبل از انجام پروسه درمانی مورد بحث قرار گیرد.

جراحی بیضه

برداشتن سرطان بیضه با ارکیکتومی

از ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان بیضه در مرحله اولیه و یا پیشرفته استفاده می شود. در این روش، بیضه و توده به شکل کامل از طریق ایجاد یک شکاف در کشاله ران خارج می شوند. رشته اسپرماتیک نیز در این پروسه از بدن فرد خارج خواهد شد.

اگر یک بیضه از بدن خارج شود و بیضه دیگر در کیسه باقی بماند، سطح تستسترون فرد با مشکلی مواجه نمی شود. بیضه باقی مانده در بدن سالم است و می تواند تستسترون کافی را تولید کند. 10 الی 15 درصد از افراد نجات یافته سرطان بیضه دارای سطح پایین تستسترون هستند که این مشکل قابل درمان است. اگر فردی با ظاهر کیسه بیضه های خود پس از ارکیکتومی مشکل داشته باشد، می تواند از پروتز مخصوص بیضوی استفاده کند.

بسیاری از پسران می توانند وقتی بزرگ شدند صاحب فرزند شوند. عموما رشد نرمال اسپرم در بیضه باقی مانده، اتفاق می افتد و در نتیجه مرد می تواند بچه دار شود. با این حال ریسک عقیم شدن به نسبت افراد عادی بسیار بالاتر است. قبل از انجام عمل جراحی حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. ذخیره سازی اسپرم می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد. بهبود یافتگان سرطان بیضه می توانند پس از گذشت 6 ماه به پزشکان متخصص باروری مراجعه کنند.

ارکیکتومی یک پروسه درمان سرپایی است و در نتیجه اکثر پسران در همان روز مرخص می شوند. پسر شما باید حداقل برای دو هفته از شرکت در ورزش های فیزیکی و همراه با درگیری خودداری کند ولی می تواند پس از گذشت یک هفته به مدرسه برود.

کیسه بیضه ها پس از عمل جراحی ورم می کند. این ورم معمولا در عرض دو الی چهار هفته پس از عمل جراحی از بین خواهد رفت. پس از حدود دو الی سه هفته می توانید فعالیت های عادی خود را دنبال کنید. صبر کنید تا جای زخم جراحی بهبود یابد و بعد می توانید داشتن رابطه جنسی را آغاز کنید. تا چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که به زور و تلاش نیاز دارند خودداری نمایید.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

عمل جراحی TTS برای برداشتن سرطان بیضه

عمل جراحی TTS تنها در برخی موارد خاص توسط پزشکان پیشنهاد داده می شود. در این نوع از عمل جراحی تنها تومور سرطانی از بدن فرد خارج می شود و بیضه در بدن باقی خواهد ماند. برای این روش درمانی، توده سرطان باید بسیار کوچک باشد. عمل تی تی اس برای کسانی مناسب است که سرطان خوش خیم دارند.

زمانی که از عمل جراحی TTS استفاده می شود، فرد باید به شکل مرتب تحت نظر قرار بگیرد چرا که امکان بازگشت سرطان وجود دارد. دیگر عوارض جانبی نظیر عقیم شدن نیز محتمل هستند. اگر تومور بدخیم باشد و مرد یک بیضه سالم داشته باشد، دیگر عمل جراحی تی تی اس پیشنهاد نمی شود.

برداشتن سرطان بیضه با رتروپریتونی RPLND

برش گره لنفاوی رتروپریتونی ( RPLND ) یک عمل جراحی پیچیده است که از آن جهت کاهش عوارض جانبی برداشته شدن گره های لنفاوی پشت معده استفاده می شود. در این روش از یک جراح حرفه ای استفاده می شود و می تواند برای برخی آقایان کاربردی باشد. عمل RPLND برای آقایانی با سرطان سطح یک و احتمال بالای بازگشت آن مناسب است.

می توان از این روش به جای شیمی درمانی برای بیمارانی با تومور های سطح IIA یا IIB غیر سمینومایی استفاده کرد. پس از این عمل جراحی، به کمک شیمی درمانی یا تحت نظر بودن جهت جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان استفاده می شود. در این روش درمانی حتما باید یک جراح بسیار حرفه ای و با تجربه بیمار را عمل کند.

پرتو درمانی سرطان بیضه

از این روش درمانی جهت از بین بردن سلول های سرطانی اطراف بیضه ها و یا گره لنفاوی استفاده می شود. از پرتو درمانی و تشعشعات جهت از بین بردن سلول های سمینوما سرطانی استفاده می شود، چرا که برخی از سلول های غیر سمینومایی سرطان در مقابل پرو و اشعه مقاوم هستند. در صورتی که سرطان بیضوی به سایر ارگان های بدن نظیر مغز رسیده باشد می توان از پرتو درمانی استفاده کرد. از انواع مختلفی از پرتو درمانی برای بیماران سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی سرطان بیضه

از شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که به بیرون از بیضه ها پخش می شوند و یا علائم تومور و سرطان پس از عمل جراحی بیشتر می شوند. نشانگر های تومور سرطانی و آزمایش های تصویری می توانند نشان دهند به چه میزان شیمی درمانی نیاز است و یا اینکه آیا شیمی درمانی می تواند کمکی کند یا خیر.

این داروها از طریق جریان خون در بدن پخش می شوند و دارای عوارض جانبی خاصی هستند. شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی که به گره لنفاوی رسیده اند را از بین ببرند، همچنین شیمی درمانی در کاهش ریسک بازگشت سرطان پس از عمل جراحی نیز موثر است.

گاهی اوقات ممکن است بیش از یک داروی شیمی درمانی برای سرطان بیضه مورد استفاده قرار گیرد و در چرخه های سه هفته ای این پروسه پیگیری می شود. گاهی اوقات جهت از بین بردن تومور ها پس از شیمی درمانی ، عمل جراحی انجام می شود.

سوالات متداول شما درباره سرطان بیضه

خبر خوب اینجاست که عمل جراحی در کنار شیمی درمانی و پرتو درمانی ( به تنهایی یا با هم) می توانند تقریبا 100 درصد از تومور های سرطانی سطح اولیه را درمان کنند، همچنین این روش های درمانی توانایی درمان حدود 85 درصد از تومور های پیشرفته تر را نیز دارند.

برای بیمارانی که در سن کم سرطان در آن ها تشخیص داده می شود، ایجاد شدن تومور های جدید پس از درمان، احتمال پایینی دارد. در بزرگسالان حدود 2 الی 3 درصد احتمال رشد کردن یک تومور در سمت دیگر وجود دارد. برای از بین رفتن نگرانی ها می توانید خودتان ناحیه بیضه ها را مرتب بررسی و آزمایش کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.2/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۸ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...من 36 سالمه متاهل و یک فرزند...کیست بیضه دارم(هر دو بیضه)...چند سال پیش بعد از معاینه و سونو ...فرمودین که اگه اذیتت کرد عمل کن ...اگه اذیتت نکرد بزا بمونه مشکلی نداره...منم چون اذیتم نمیکنه بیخیالش شدم...الان میخوام موهای بدنم رو لیزر کنم...اگه بیضه یا اطراف بیضه لیزر بشن مشکلی واسه کیست ایجاد میکنه یا نه...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ تیر ۲( 1 سال پیش)
   خیر مشکلی نیست ارتباطی به کیست نداره لیزر
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۷ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام

  آقای دکتر در بیضه راستم یه حس خاص دارم سونوگرافی هم کردند هیچ موردی نبود . فقط بیشتر همه مشکلم اینه که هنگام سکس و فقط موقع انزال یه حس سوزش مانند و درد طوری در بیضه ام دارم

  خودم حسم اینه کامل تخلیه نمیشه ممنون میشم جواب بدید

  )سونو دو بیضه رفتم هیچ چیزی مشاهده نشد)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 1 سال پیش)
   سلام این دردهای گهگاهی در بعضی افراد جوان رویت میشه جای نگرانی ندارد معمولا در اثر احتقان و خالی شدن ناگهانی است
 • تصویر کاربر افشین جمعه ۲ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  از من پرسیدید که بعد رابطه جنسی ایجاد شده؟
  خیر. چند ماه است که ظاهر شده و برداشت خودم این بود که بر اثر سایش یا خاراندن ایجاد شده و اهمیتی ندادم و فقط پودر میزدم ولی بهتر نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۲( 1 سال پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشه مشکوک هست . شکل تیپیک زگیل را ندارد ممکنه ضایعه قارچی باشه
  2. تصویر کاربر افشین پنجشنبه ۱ تیر ۲( 1 سال پیش)
   خیلی ممنونم
  3. تصویر کاربر افشین پنجشنبه ۱ تیر ۲( 1 سال پیش)
   میام خدمتتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۲( 1 سال پیش)
   خواهش میکنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر خسته نباشید
  بنده مدتی هست در بیضه هام احساس سفتی میکنم . آلتم شل شده و در حالت نعوظ هم به طور کامل سفت نمیشه
  در هنگام ادرار تقریبا به یک طرف دیگه چرخش پیدا می‌کنه و انگار از کار افتاده
  در حالت نعوظ هم شل و به یک طرف دیگه خم شده
  رو ساقه آلت تناسلیم به تازگی تا وسط مو درآمده و احساس کبودی در آلت تناسلی رو دارم
  انگار بیضه من بدون تحریک میخواد شروع به انزال کنه و وقتی شلوار تنگ میپوشیدم انگار میخواست برام انزال اتفاق بیفته بدون اینکه تحریک بشم یعنی چند وقتی هست بدون تحریک بیضه و آلتم شروع به لرزش می‌کنه
  بوی بدی هم درالتم حس میکنم
  تقریبا اکثر این مشکلات از زمانی شروع شد که در زمان ادرار بسیار به خودم فشار آوردم به طوری که مایع شبیه به منی بسیار زیادی از من خارج شد
  احساس درد در بیضه هام هم دارم به طوری که اگر به چپ یا راست یا به شکم بخوابم درد بیشتر میشود
  آزمایش بیضه دادم واریکوسل گرید ۱ در سمت راست و گرید ۱تا ۲ در سمت چپ البته نوشته شده تحت مانور والسالوا در صورتی که بنده فراموش کردم فشار وارد کنم
  جناب دکتر با این توصیفات به نظر شما مشکل بنده چیه و قابل درمانه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ رابطه جنسی داشته اید ؟ علایم ربطی به واریکوسل ندارد
  2. تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   سلام ۲۱ سال .
   رابطه جنسی خیر
   بعد از فشار آوردن زیاد در ادرار و خارج شدن مایع شبیه منی که خدمتتون عرض کردم تقریبا این علایم از اون موقع شروع شد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   به تدریج بهبود می یابد جای نگرانی ندارد . مشکلی برای رابطه جنسی ندارید . فقط یک ازمایش ادرار و کشت ادرار دهید
  4. تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   ببخشید این که التم نسبتا شل شده و در هنگام ادرار مقداری چرخش پیدا می‌کنه که قبلاً اینطور نبود و درد بیضه ها که گاهی برام پیش میاد برام نگرانی ایجاد کرده
   البته چند وقتی هست که قسمت پایین شکمم هم درد گرفته که نمیدونم مرتبط هست یا نه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   خیر ارتباطی ندارد با افزایش سن شلی بیضه و کشیدگی پوست ایجاد میشه نگران نباشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر hadi.gh سه شنبه ۲ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو سه روز قبل مشکل بیضه داشتم سمت راست
  شما گفتید سونوگرافی بگیر بفرست برام فرستادم
  کیست بیضه دارم درسته ؟ کمی احساس درد دارم نه زیاد چه خطری داره راه درمانش چیه ؟
  ممنون میشم دقیق راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   عکس سونو را بفرستید
 • تصویر کاربر h.hh شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام .
  دو سه روزه متوجه شدم بیضه سمت راستم یه غده مانند هست چسبیده به بیضه
  درد آنچنانی ندارم خیلی
  ادرار خونی یا .... هم ندارم
  مشکل خاصیه ؟ راهنمایی کنید لطفا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام حتما سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم انجام بشه جواب را بفرستید
 • تصویر کاربر بابک پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  روی بیضه من یه سوراخی ایجاد شده یکم هم میسوزه و کمی درد داره
  نمی‌دونم چرا این طوری شده
  اگه کمکم کنید ممنون میشم چیکار کنم آقای دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام مجدد عکس از نزدیک بفرستید ببینم اپلود نشده
 • تصویر کاربر ماهان. سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر 20 ساله هستم و از دو روز پیش درد بیضه گرفتم به طوری که یک روز سمت راستی و روز بعد سمت چپی درد میکنه سوزش آلت هم دارم خیلی کم مسانه و زیر شکمم هم گاهی درد میگیره مشکل چیه
  دردش یکم اذیت میکنه راهکار شما چی هست
  باد شکمم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام احتمالا مشکل گوارشی هست . نفخ شدید دارید ؟ یبوست ؟
  2. تصویر کاربر ماهان. سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   من مشکل معده دارم از سه ماه پیش شروع شده دارم درمان میشم نفخ و یوبوستم دارم ولی این مثل بیضه درد تازه ایجاد شده به نظرتون چیکار کنم آزمایشی لازم هست بدم عفونت نباشه ؟
   به یه دکتر اورولوژی هم مراجعه کردم بعد از معاینه گفتند که درد عصبیه دو تا قرص سلکو کسیب۲۰۰ با نورتریپتیلین دادن ولی هنوز درد دارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   یه سونو بیضه ها انجام دهید خیالتون راحت بشه ولی نوع درد عصبی هست
  4. تصویر کاربر ماهان. سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   بیضه ها از ظاهری مشکلی نداشتن؟ این قرص هایی که گفتن دکتر ادامه بدم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   بله داروها رو ادامه بدید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام من ۱۷ سالمه و یه غده ریز مثل عدس روی یکی از بیضه هام احساس کردم ب بیضه وصل نیست انگار روی پوسته بهش دست زدم در حالت عادی درد نداره فقط موقعی که بهش دست میزنم یا به پام برخورد میکنه کمی درد میگیره. اقاق دکتر خجالت میکشم مراجعه حضوری کنم یا به خانواده بگم و خیلی نگرانم بابت این موضوع مشکل خاصی هست؟ خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم کن برام بفرس
  2. تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   همین؟ بنده گفتم روم نمیشه مراجعه حضوری کنم اگر فقط جواب سونوگرافی بود که بدون اینکه به شما بگم میرفتم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   پسرم شما یا باید معاینه بشی که امکانش رو میگی نداری . این میتونه از یه کیست ساده باشه تا مثلا توده بیضه . الان چجوری تشخیص بدم براتون بدون معاینه و بررسی ؟
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یاعلی پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  وقت بخیر
  خدا قوت
  بیضه سمت راست پسرم پایین نیومده ۹ماهشه
  این مشکل ارثی هست تو خانواده پدری
  پدرو عموش ۸سالگی و پسرعموش ۵سالگی جراحی کردن
  متخصص اطفال سونو نوشتن و گفتن احتمالا با آمپول حل میشه و به متخصص اورولوژی ارجاع دادن
  ایشون در معاینه بیضه رو تقریبا کنار اندام تناسلی لمس کردن وگفتن که تا یک سالگی باید جراحی بشه و شکمش داره فشار میاره به بیضه
  چون خیلی کوچیکه تحمل نداریم بره اتاق عمل از طرفی هم نگرانیم که اگر دیر اقدام کنیم در آینده مشکلی پیش بیاد
  لطفا راهنمایی کنید که چیکار باید بکنیم
  ما اردبیل هستیم خودتون تشریف نمیارید که حضوری ویزیت کنید؟
  یا همکار مورد اعتماد خودتون رو معرفی بفرمایید که مراجعه کنیم
  ممنون از لطفتون
  درضمن عکس سونو بارگذاری نمیشه با اجازتون متنش رو براتون مینویسم
  سونوگرافی بیضتین:
  در بررسی نواحی اسکروتال و اینگوئینال با پروب لینه آر۱۳MHz:
  هردو بیضه شکل اندازه و اکوژنسیته طبیعی نشان می دهند
  بیضه چپ با موقعیت ثابت در ناحیه اسکروتال مشاهده می گردد ولی بیضه راست (به صورت متحرک) درطول کانال اینگوئینال راست بدون جابه جایی به ناحیه اسکروتال طی کنترل در حالت استراحت وافزایش فشار شکمی مشاهده شد
  عِلائمی از هیدروسل،توده یادرگیری پارانشیمی بیضه ها قابل رویت نیست
  علائمی از هرنیاسیون لوپ های روده ای به کانال اینگوئینال در هر دو طرف طی کنترل حین استراحت وافزایش فشار شکمی مشاهده نشد
  نظریه: علائمUDT طرف راست(اینگوئینال) به شرح فوق
  دکتر حسن اناری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام تا ۱۲ ماهگی عمل کنید . عمل مشکلی نیست میشه راحت انجام داد. اگر تهران میایید نوبت بدیم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر